Buitenland DistributiediensTALMKERK No231 BONNEN LIJST TANDARTS VAN HAAFTEN praktijk hervat. 1 Advertentiën Te koop of te ruil aangeboden: een stortkar tegen Brab. kar op veeren Land van Heusden en Altena JAN WILLEM m. van dalen de Rooij en Kind. bastiaan. stena. marie. bets. anna. willie. Bij een tocht door genoemde streek konden wij het volgende constateeren. Wijk en Aalburg, Toren en Kerken van de Herv. gemeenten en meerdere huizen ge heel of meer of minder beschadigd. Veen heeft het er tamelijk goed afgebracht, alleen door een lucht bombardement werden eenige wo ningen vernield en vielen er slacht offers. In Andel, Giessen, Rijswijk, Wou- drichem en Sleeuwijk zijn ook wei nig of geen beschadigde woningen. Werkendam heeft geleden tenge volge van het feit dat de Duitschers Kerken en Watertoren hebben op geblazen, waarbij meerdere wonin gen werden beschadigd. Nieuwendijk bracht het er weer minder goed af. Het aantal ver nietigde en beschadigde woningen is hier weer grooter. Almkerk is eveneens weer meer beschadigd. Ontzettend is echter de toestand in Dussen. Bij geruchte hadden wij over den toestand daar reeds vernomen, doch dat wij hem zoo vreeselijk zouden vinden, had den wij niet kunnen denken In het noordelijk gedeelte zijn de bewoners reeds teruggekeerd, in het centrum en zuidelijk gedeelte nog niet. Trouwens als men de huizen daar ziet, dan komt men tot de conclusie, dat het absoluut onmogelijk is een aantal bewoners van dat gedeelte te laten terugkeeren Men ziet niets dan uitgebrande en in puin ge schoten huizen, hier en daar staan als men naar binnen kijkt, stuk geschoten of zwaar beschadigde meubelen. De fraaie Katholieke kerk en toren liggen in puin, even eens de toren, kerk en pastorie van de Herv. Gemeente, eveneens het gemeentehuis. Wij meenden dat de toestand in Heusden erg was en zeer zeker is hij dat, doch vergeleken bij Dussen is Heusden een paradijs. Ingezete nen, die klagen en steunen en in de meening verke9ren dat niemand zoo ernstig is getroffen als zij, zouden wij willen adviseeren, gaat eens naar Dussen en ook Meeuwen en Drongelen kijken, dan zullen uwe klachten wel verstommen. Wij Heusdenaren, konden in welken desorabelen toestand wij onze wo ning ook terugvonden, op een enkele uitzondering na, allicht een gedeelte of een hoekje vinden, dat wij bewoonbaar konden maken, daar zijn een groot aantal huizen waar geen muur meer van overeind staat en dus van bewoonbaar maken geen sprake meer is Ook Eethen, Genderen en Babi- loniënbroek hebben veel geleden. Wij zullen later over den toe stand in de verschillende gemeenten nader terug te komen. NIEUWENDIJK. Door granaatvuur werd de melkfabriek ernstig beschadigd, zoodat zij voorloopig niet zal wer ken. Door die beschieting werd de directeur de heer Wiebenga ge dood. In een tegenovergelegen gebouw werden op 13 December 8 personen uit een gezin gedood. In totaal moesten 19 burgers door de voortdurende beschieting het leven laten, waaronder de heer C. Kraaiveld gepensioneerd gemeente veldwachter en plaatselijk contro leur der werkloozen. Beieren protesteeren. Een punt van besprekingen vormde de verschillen in berichtgeving over de Duitsche radiozenders door de geallieerden. De Rus sische bekendmakingen over radio Berlijn, '.dat de Duitsche burgers in de zone welke door het Russische leger is bezet, ruim schoots voedsel ontvangen, heeft groote ontstemming teweeg gebracht in Beieren, waar de Duitschers zich bij de Amerikanen beklagen, dat zij niet den geheelen dag kunnen werken op het rantsoen van 775 calorieën, dat zij stellen tegenover het rant soen van een Amerikaansche soldaat, dat 4000 caloriën per dag bedraagt. Structuur van den Wereldbond. Rapport van het werkcomité. De commissie der Ver. Volken, be last met de organisatie der Algemeene Vergadering van den voorgestelden Wereldbond heeft in openbare zitting het uitgebrachte rapport van het werk comité voor structuur en procedures van en voor dezen Wereldbond, op een punt na overgenomen. Het eenige punt, dat niet werd aan genomen betrof de wijze van verkie zing van den secretaris-generaal van den Wereldbond. Na eenige discussie werd besloten, deze kwestie nader te bestudeeren. De volgende punten van het rapport werden goedgekeurd De Wereldbond zal vertegenwoordigers van alle leden van de organisatie omvatten, met ten hoogste vijf leden per delegatie: Nieuwe leden kunnen uitsluitend toegelaten worden op voorstel van den Wereld veiligheidsraad. De Wereldbond zal de niet-permanente leden van den Veiligheidsraad en van de sociale en economische Raden benoemen. Voorts moet de Wereldbond in overeenstem ming met de statuten van het Hof voor Internationale Justitie de leden van dit Hof benoemen. De Bond stelt de bijdragen tot de kosten van de or ganisaties voor alle leden vast en con troleert de uitgaven. Staten, die twee jaar met de betaling hunner bedragen ten achter zullen zijn, zullen hun stem recht verliezen. Voor het aannemen van voorstellen betreffende de Raden van Veiligheid, Economie en Sociale Zaken is een meerderheid van twee derden der stemmen vereischt. Dit geldt ook voor het aannemen of schor sen van leden en voor budgetaire kwesties. De Wereldbond zal een maal per jaar in volledige zitting bijeenkomen en zooveel maal vaker als de meer derheid der leden eischt, of op ver zoek van den Veiligheidsraad. De Wereldbond zal zijn eigen reglemen ten vaststellen en zijn eigen president voor iedere zitting kiezen. Het werkcomité rapporteerde ten slotte, dat nog eenige kwesties han gende zijn betreffende revisie van ver dragen, welke niet in overeenstemming zijn met het charter, of de Wereld bond adviezen zal vragen van het Per manente Wereld-Hof en of de Wereld bond de leden voor een Raad voor Trusteeschsp zal benoemen. Deensche prinses uit het land gezet. De in Duitschland geboren prin ses Helena, echtgenoofe van prins Harold van Denemarken, die een broeder van den koning is, werd met toestemming van den koning, uit het land gezet. Zij had gedurende den geheelen oorlog steeds uiting gegeven, aan haar pro-Duitsehe gevoelens. Prins Herald en zijn zoons fen dochters, deelen haar opvattingen echter niet en hebben altijd geweigerd Duitsche officieren bij zich te ontvangen Uitvoer van Deensche producten. Radio Kalundborg deelde mede, dat de Deensche tuinderijen dit jaar in staat zullen zijn voor 12 millioen kronen groenten, voor 6 millioen kronen appelen en voor 3 millioenen kronen ceder naar lan- pen in Europa te exporteeren. Vliegveld Hanau. Het vliègveld Hanau bij Frank furt is thans gereed, om als eerste permanente luchtbasis voor de Ame rikaansche luchtmacht in Duitsch land te dienen. Nog deze maand samenkomst van de drie grooten. President Truman heeft verklaard dat het zoo goed als zeker is, dat nog in den loop van deze maand een conferentie tusschen Churchill, Stalin en hemzelf gehouden zal worden. onderhoud zijn overtuiging uitge sproken, dat de Sovjet-Unie zal trachten de wereldorganisatie voor vrede en veiligheid te doen slagen. Hij voegde er aan toe, dat de So vjet-Unie evenzeer vrede door col lectieve veiligheid wenscht als elk ander land ook. Aanvallen op Japan. Vliegende reuzenforten hebben op nieuw een aanval gedaan op Osaka, dat dit jaar viermaal door de lucht is aangevallen. In 3 uur werd meer dan 2,5 ton brand- en brisantbom men op de stad geworpen. Geallieerde vliegtuigen passen een voortdurende blokkade toe te gen Japan en Singapore. Op Oki nawa loopt de strijd teneinde. Het groote vliegveld bij Naba is geheel in Amerikaansche handen. De Chineezen maakten melding van de verovering van Foe Ting. Aan het Hoenan#ront woeden he vige gevechten in Hsiakou, de Japansche vesting, 600 km ten N.O. van Tsjoengking. De conferente te San Francisco. Een van de meest belangrijke gebeurtenissen op de conferentie der vereenigde volkeren te San Francisco was, dat algemeen goed keuring gehecht werd, aan dat gedeelte van het ontwerp van Dum barton Oaks, hetwelk het recht geeft gebruik te maken van geweld om bedreigingen van den wereld vrede neer te slaan. De Frisco-conferentie. Het voorstel om de Frisco confe rentie deze maand te beëindigen en de kweste van het recht van veto, dat het doode punt vormt, over te laten aan Stalin, Churchill en Truman, wint terrein in de verklaringen van de groote mo gendheden te San Francisco. Hangende de antwoorden uit de hoofsteden van de vijf groote mo gendheden, is er nog geen defini tieve beslissing genomen, doch de autoriteiten zijn niet optimistisch gestemd ten aanzien van het vinden van een formule te Frisco, om over het doode punt te geraken. Moskou wenscht vrede en veiligheid. William Stanley, de vroegere ambassadeur der Vereenigde Staten in Sovjet-Rusland, heeft in een Hun beurt zal spoedig komen. In een uitvoerig rapport heeft Robert Jackson, hoofdaanklager in de processen tegen de voornaamste oorlogsmisdadigers gezegd, dat deze oorlogsmisdadigers uit1 Duitsche concentratiekampen spoedig voor het gerecht gedaagd zullen worden. Ook zullen een groot aantal Duit sche politieke leiders, zakenlieden en militairen als gewone misdadi gers voor het gerecht komen. Be sprekingen inzake oprichting van een Internationaal Militair Tribu naal zijn nog gaande. De Vetokwestie is opgelost. Uit San Francisco wordt geseind, dat er overeenstemming is bereikt inzake het recht van veto van de groote mogendheden. Op dit cardi- nale punt, waar het slagen der Wereldveiligheidsorganisatie van afhangt, dreigde de conferentie vast te loopen Rusland heeft dus blijk baar de verantwoordelijkheid voor een eventueel mislukken niet aan gedurfd en toegegeven. Nog veel kleinere meeningsverschillen zijn op te lossen, maar de hoop op sla gen van deze zoo belangrijke con ferentie is teruggekeerd. De bordjes zijn verhangen. Dr. Benesj, de Tsjechische Presi dent, heeft sprekende over het probleem der Sudeten-Duitschers verklaard, dat de eenige doel matige oplossing van het vraagstuk is, deze twee millioen Duitschers het land uit te zetten. Op welke wijze dit zal moeteu geschieden, is nog niet duidelijk wellicht zullen de Russen een aantal opeischen om herstelarbeid te verrichten, terwijl de Regeering ook Duitschers naar Pilsen zal sturen om de bekende Skodafabrieken te herstellen. Voor hef tijdvak van 10 f.m. 23 Juni 1945 zijn door den disfribufiedienst ALMKElK de volgende bonnen van de nieu we noodkaarl (blauw) aange wezen. BROOD, C03if 032, 033, 400 gr. witte boo? C041, 042, 043, 400 gr. farwebröd# B 031, 032, 033, 800 gr. witte brj B041. 042. 043, 800 gram tarwebr' A 031, 032, 033, 800 gram tarwebrc A 041, 042, 043, 800 gram tarwebK AARDAPPELEN, C 03, 04 aardappelen B 03, 04, A 03, 04 aardappelen 4 g. MELK, C 012 melk 30 1/2 lifer, B 012, 7Ier, A 012 melk 3 liter. VLEESCH, A, B en C 03 vleesch geeft echt op 1 blik meat 340 gr. of 1 >lik meat 430 gram of 1 blik stewed sak 450 gr. of 439 gr. of 2 blikken ieat and vegetables 450 gr. plus 34(gr. of 1 blik meat and vegetables d850 gr.,- 7 bonnen geven recht op 1 blik S meat 6 2722 gr. 2 bonnen geven echt J| op jl blik Viennasausaces 680 gam. SPEK, A, B en C04 vleesch, 100 gram, SUIKER, A, B en C 002 algemeen, 500 gam. ZOUT, A, B en C037 algemeen, 100 gam. BLOEM, C 012 490 gr., B012 en A 01 elk 210 gram. PEULVRUCHTEN, A, B en C 017, 250gam. JAM, A, B en C 007, 250 gram. KOFFIE, A en B 027, 100 gram. CHOCOLADE, B en C 022, 3 tabletten. REUZEL, A, B en C 02 Boter. 300 gran. VERMICELLI, A, B en C052, 50 gram. LIGA BESCHUIT, C 057, 150 gram. GORTMOUT, A en B 047, 250 gram. LUCIFERS, A, B en C 062, 1 doosje. KINDERDRANK, C 077, 600 gram. Bovengenoemde bonnen zijn, mei uit zondering der broodbonnen, bedoelt als voorinleveringsbonnen. Zij dienen daarom Zaterdag of Maandag 11 Juni bij de winkeliers c.c sla gers te worden ingeleverd. Dinsdag 1 Juni moeten de handelaren deze bij den dsffri- dienst inleveren, teneinde de toewijzigen te verkrijgen. De bonnen voor reuze die nen bij de slagers te worden ingeleved. ZELFVERZORGERS.- T m De zelfverzorgers dienen, 2»oals reeds'* werd medegedeeld bij de uifreiing van de noodkaarten, de bonnen van dj artikelpi waarvoor zij zelfverzorger zijn k bewarer, om deze bij de volgende uitreikingen te kunnen inleveren. Hierbij is inbegrepen de. aangewezen bon voor reuzel. Kunnen dez< bescheiden t.z.t. niet worden ingelc/erd, dar zullen geen nieuwe bonkaarten worder verstrekt. Heden behaagde het den Heere, door een noodlottig ongeval, van onze zijde weg te nemen, onzen innig geliefden Zoon, Broeder en Oom, in den leeftijd van 20 jaar en 9 maanden. Allen, die hem gekend hebben, be seffen, welk een groote slag ons ge troffen heeft. De diepbedroefde Ouders, Broers en Zusters B. DE ROOIJ m. m. DE ROOIJ- schreuders. LAMMERT. GERRIT. Dussen, 4 Juni 1945. heeft te HEUSDEN in Hotel „Concordia" zijn lederen werkdag 1.30 - 3.30 Behalve Zaterdags en volgens afspraak. D. L. DUISTER Boter- en Kaashandel Maasdijk C 20, Aalburg#! v

De Sirene | 1945 | | pagina 2