Hoe verschillende plaatsen in onze omgeving den oorlog doorstonden Mijnenvelden langs de Maas. Ingezonden. Plaatselijk Nieuws Waf is het verschil tusschen de voormalige Ondergrondsche en de thans bestaande N.B.S.? Hitler's lijk niet gevonden. Maarschalk Zhukov heeft tegenover de internationale pers verklaard, dat tot dusver geen lijk, dat als dat van Hitier geïdentifi ceerd kon worden, is gevonden. Hij is er zeker van, dat Hitier 2 dagen voor den val van Berlijn met de filmactrice Eva Braun trouwde. Zhukov achtte het lyet uitgesloten dat Hitier op het laatste oogenblik ont snapt is, omdat hij een vliegveld tot zijn beschikking had. Hitler nief in Spanje. De Spaansche regeering heeft Zondag officieel ontkend, dat Hitler in Spanje is. te voeren. Verder zullen, in verband met de dreigende invasie, de Japansche huizen in miniatuurforten moeten worden veran derd. De spoedzitting van den Japanschen rijks dag is verlengd om uitvoerige besprekingen over de aanhangig gemaakte noodwetten mogelijk te maken. Japansche angst. De Japansche regeering heeft, met het oog op de critieke ontwikkeling van den oorlog besloten, een bestuursorganisatie in Montgomery onderscheiden. Montgomery heeft van generaal Eisenho wer de „Distinguished Service Medal" ont vangen, de hoogste onderscheiding. Auto-productie. In de komende 12 maanden zullen de Britsche autofabrieken 200,000 particuliere auto's produceeren. De helft is voor export bestemd. HERPT heeft evenals ELeusden duur voor zijn bevrijding moeten betalen. In de laatste weken voor de bevrij ding gingen de duitschers er toe over op groote schaal paarden en vooral vee te vorderen. Door de geallieerde beschieting werd de R.K- Kerk ter hoogte van het koor door een granaat getroffen en beschadigd. Ook meerdere wo ningen deelden dit lot. In den nacht van 4 op 5 November moesten het de oude historische toren en het protestantsch kerkje ontgelden. De duitschers lieten deze springen zoodat ze zoo goed als met den grond gelijk werden gemaakt. De omliggende woningen liepen belang rijke .schade op. Daarmede waren zij evenwel nog niet tevreden, vol gens beweringen van ingezetenen staken zij de woning van P. van Oerven in brand, hetgeen zij ook nog met andere woningen deden. Door den hevigen wind sloegen de vlammen over naar de naastgelegen woningen, zoodat die van Th van Horen, A. Verhoeven, J. Buijs, kin deren v. Beijnen, kinderen de Wilt, Jac. v. d. Griendt, R. Luijben, A. de Hart, J. Mallant, alsmede de schuur van A. v. Bokhoven tot den grond afbrandden. Na den dag der bevrijding bleef ook Herpt nog steeds onder granaat- vuur, waardoor nog tal van wonin gen en ook de R.K- kerk meermalen ernsrig werden getroffen en tengevol ge daarvan belangrijke schade op liepen. Ook Herpt moest evacueeren en bij hun terugkeer na de bevrij ding van ons geheele land vonden de bewoners ook veel huisraad ge stolen of beschadigd. HEDIKHUIZEN. Voor de komst der Engelschen lieten de duitschers het nog kort geleden gerestaureerde torentje van de Herv. Kerk in de lucht vliegen, waarbij de kerk zeer ernstig werd beschadigd, alsmede de omliggende woningen. Het is te dan ken aan H. v. Hemert en J. de Bruijn, dat zich hier niet een ramp voordeed, zooals die bij het opblazen van het stadhuis te Heusden plaats vond. Toren en kerk boden schuilplaats aan een aantal burgers. De duitsche vernielingstroepen kwamen ook hier, en dwongen den koster, genoemden v. Hemert, hen een ladder te be zorgen, waarmede zij den toren be klommen. Van Hemert en diens schoonvader de Bruijn, vert ouwden de handelin gen der duitschers niet en toen deze zich dan ook verwijderd hadden, na men zij de ladder weg. Des nachts kwamen de vernielingstroepen terug en konden toen niet in den toren komen. Zij gelastten toen de ladder terug te brengen toen dit was ge schied, waarschuwden v. Hemert en de Bruijn, de personen die zich in de kerk en toren bevonden. Ijlings kozen deze het hazenpad en toen zij goed en wel weg waren, ging de toren de lucht in. Aan het initiatief van deze beide personen is het dus te danken, dat ook hier niet een aantal slachtoffers is gevallen. Ook de toren van de Katholieke Kerk werd door de duitschers opgeblazen, waardoor een groot gedeelte van de kerk werd vernield. Het fort Hedikhuizen bood tal van personen schuilgelegenheid, een aan tal personen uit Heusden, Engelen en Hedel vonden hier geruimen tijd een uitstekende schuilplaats, totdat ook Hedikhuizen moest evacueeren. Na de bevrijding lag Hedikhuizen voortdurend onder Duitsch granaat- vuur. De woning van C. v. Ooster hout werd totaal vernield, door een 1, de naastgelegen woningen van H. v. Beijnen en Wed. Verkuijl, kre gen belangrijke schade, de verdere woningen beliepen alleen glas- en dakschade. Het mag echter een wonder wor den genoemd, dat het meerendeel der huizen in deze gemeente het er ondanks de voortdurende beschieting, betrekkelijk goed hebben afgebracht. OUDHEUSDEN. Het kleine plaatsje Oudheusden, heeft doorzijn bevrijding eveneens tol moeten betalen. Een aan tal ingezetenen verbleef des nachts ook onder het Stadhuis van Heusden, aangezien er in Oudheusden geen voldoende, behoorlijke kelders waren. Een 20-tal van hen moest dan ook bij de ramp van het stadhuis te Heusden het leven laten. Door de voortdurende beschieting leden tal van woningen beUngrijke schade. Toen de Engelschen uit de richting Drunen steeds nader kwamen, lieten de duitschers de kleine brug in den provincialen weg springen, de beide woningen staande bij die brug wer den daardoor een puinhoop Ook de brug bij het protestantsche kerkhof van Heusden was geladen doch de lading kwam niet tot ont ploffing. Door onvoorzichtigheid van Ëngelsche militairen werd ze later toch nog ernstig beschadigd en moest ten slotte een z g. Bailleybrug gelegd worden. De burgers van Oudheusden moes ten tegelijk met die van Heusden evacueeren, zij mochten een paar dagen eerder terugkeeren. HEES BEEN. Niettegenstaande de ze gemeente vlak aan de Bergsche Maas is gelegen en dus ook voort durend werd beschoten, heeft zij het er bijzonder goed afgebracht Wel werden een aantal huizen bescha digd, doch slechts één zoo ernstig, dat zij onbewoonbaar is. Toren en kerk liepen ook eenige schade op, doch deze waren eveneens niet van ernstigen aard, zoodat de kerkdiens ten geregeld voortgang konden vin den. DOEVEREN heeft weer meer ge leden, het torentje van de Herv. gemeente werd opgeblazen, waarbij de kerk zeer ernstige schade opliep. Ook de meeste woningen hadden het erg te verduren en geen enkele woning bracht het er dan ook zon der schade af. Het stoomgemaal aan de monding van het Drongelensch kanaal werd door de Duitschers opgeblazen en de brug over dit kanaal vernield. Auto- en rij verkeer naar Waalwijk moet over Drunen en Baardwijk plaats vinden. Over bovengenoemd opschrift en zijn werkelijke beteekenis zou veel te zeggen zijn*, het ligt niet in mijn be doeling hierover1 groote artikelen te schrijven. Toch meen ik dat het hoog tijd wordt hierover 'een nadere toe lichting te geven. Thans nu de onder grondsche in feite heeft opgehouden te bestaan, dank zij de capitulatie van Duitschland, is er voor in de plaats gekomen de N.B.S. waarin wel op vele plaatsen de illegalen zijn verte genwoordigd, maar waarin toch vele goede bekenden uit den ondergrond- schen strijd ontbreken. Nu hoort men vrijwel overal dat men de huidige N.B.S, gelijkschakeld met de vroegere verzetsbeweging, dit is echter absoluut onjuist. Zonder hier aan den naam der N.B S in het algemeen iets te kort te willen doen, meen ik toch dat ik hier uit naam van vele ondergrond sche strijders mag verklaren, dat het niet mag gebeuren dat hun naam be zoedeld zou worden door N.B.S. lecffen die er absoluut niet in thuis behooren. Thans nu de strijd gestreden is lijkt het zoo mooi zich voor ondergrondsch strijder uit te geven. Uit eerbied voor de velen die hun leven gegeven heb ben voor het welzijn van ons Vader land, en hun nabestaanden, doe ik een dringend beroep op de bevolking dit in de toekomst te voorkomen. De naam van de fiere vertegenwoordigers van ons Nederlandsch verzet mag niet be vlekt worden. Onze dure plicht tegen over hen is, ons hiermede met alle mogelijke middelen te verzetten. Op de N.B.S. in het bijzonder doe ik een dringend beroep, hiertegen met alle mogelijke middelen op te treden. Houdt den naam der N.B.S. hoog maar laat deze nooit iets schijnen, waartoe zij in werkelijkheid niet het recht heeft. Al is in de N.B.S. de ver zetsbeweging sterk vertegenwoordigd toch zijn er veel personen in opgeno men, die in den tijd van het verzet weinig of niets gepresteerd hebben. Vertrouwende hiermede een einde gemaakt te hebben aan een onge- wenschten toestand. O. BOUMAN. Andel, 7 Juni 1945. Wij vernemen, dat de Binnenl. Strijdkrachten in samenwerking met de Royal Engeneers, thans de kaarten bemachtigd hebben, waarop de mijnenvelden langs cfè Maas geprojecteerd stonden. Deze kaarten waren in het bezit van den commandeerenden of ficier in het Land van Alten a, luitenant Spangenberg van de valschermjagers. Men was er achter gekomen, dat dit/ heer deze kaarten moest hebben, en toen men zijn adres nyi veel moeite te weten kwam (h^j was inmiddels krijgsgevangene) kon men gelukkig de kaSrten der mijnenvelden nog in ve ilige handen krijgen. HEUSDEN. NED. HERV. KERK. Zondag 17 Juni zullen D.V. de godsdienstoefeningen der Ned Herv. Gem. te Heusden, Herpt en Oud heusden weer beginnen. Deze diensten worden gehouden in de Bewaarschool, die hiervoor is ingericht. Daar alle kerkgangers, vanwege de beperkte ruimte, niet in één dienst kunnen worden onderge bracht, zullen zij over twee diensten worden verdeeld en wel als volgt: om 9.30 uur de wijken N. en O. om 10.45 uur de wijken Z. en W. De week daarop om 9 30 uur de wijken Z. en W. om 10.45 uur de wijken N. en O. en zoo vervolgens iederen Zondag morgen. De gemeenteleden van Herpt en Oudheusden kunnen naar verkie zing de dienst van 9.30 u. of van 10 45 u. bijwonen. Men wordt verzocht zich zoo goed mogelijk aan deze regeling te houden en neme hiervan goede nota. Naar wij vernemen, zal de vernielde „Groote Brug" over de Bergsche Maas reeds spoedig worden hersteld. De herstelwerkzaamheden zijn aangenomen door de Firma Kloos en Zonen van den Kinderdijk. Een 150-tal werklieden zullen daar voor in Heusden onderdak moeten vinden, waaruit blijkt dat met kracht zal worden aangepakt. In de maand December moet de herstelling ge reed zijn. De overtocht geschied thans nog steeds met roeibootjes voor hen, die van een vergunning zijn voor zien. Zondag werd onder (leiding van den Weled. Heer D J. Hus weer een aanvang gemaakt met het geven van onderwijs aan de kin^- ren, vanwege de Ned Hërv.ZT dagsschoolvereeniging. Dit onderwijs wordt gegeven in een lokaal der O L. School, eiken Zondagmorgen om 10 uur. Door de ouders wordt deze spoe dige hervatting zeer gewaardeerd, aangezien de kinderen toch al zoo lang van alle onderwijs verstoken zijn geweest. Door een zetfout is in het bericht over het aanvragen van eervol ontslag van Burgemeester Steemers een dwaze onjuistheid ge slopen. De Burgemeester heeft niet op 12 Juni doch op 1 Juni aan Hare Majesteit de Koningin ontslag aan gevraagd. Gaarne herstellen wij deze fout. Het is te dwaas dat in het blad vaa 11 Juni bericht wordt, dat 12 Juni ontslag is gevraagd. De damvereeniging zal voor het eerst na de bevrijding weder bijeen komen dit zal zijn in eeii ledenvergadering op Dinsdag a.s. n m. 8 uur in het clublokaal Hotel »Concordia«. ALMKERK. Heden Vrijdagavond zal alhier een ledenvergadering van de Oran- jevereeniging worden gehouden. GENDEREN. In deze gemeente zijn een 17-tal boerderijen totaal uitgebrand, terwijl bovendien een groot aantal woningen schade opliepen. De toren van de protestantsche gemeente, alsmede de kerk en die van de gereformeerde gemeente, zijn zoodanig beschadigd, dat zij niet meer gebruikt kunnen en ver moedelijk geheel afgebroken moe ten worden. De Kerkdiensten, zoowel van de Ned. Herv. Gem. als van de Ger.< Kerk, worden voorloopig gehouden in de zaal van oafé »De Zwaan".

De Sirene | 1945 | | pagina 2