Officieele Bonaanwijzing;. INGEKOMEN GIFTEN PLECHTIGE BEGRAFENIS VAN JAN DE ROOIJ, DE HELD VAN DE LANGSTRAAT VOOR MONUMENT SLACHTOFFERS HEUSDEN Motto „de Eer van Heusden c.a. spreekt Geeft van harte, geelt spontaan ,,'t Zijn onze dooden die daar gaan"; Verstoor hun rust en vrede niet, Door kleinzieligheid; zij zingen 't Eeuwig Lied! Vorige verantwoording f 760.79 W. v. L. 6.- J. van Beijnen 10.— B. v. K. en gezin 5. T. en F. D. 100.— A. v. D. 50.- N. N. 25,- H. v. H. 10.— G. S. 10.- A. D. 50.- A. S. 1. G. B. 1.- B. 1.- N.N. 10.- 1039.79 Een der moeders uit Bab.-Broek had de reis per voet moeten maken. Uit zulk een reis blijkt toch wel de belangstelling, waarin het bureau zich mag verheugen. Volgende zitting Dinsdag 17 Juli. ANDEL. Geslaagd voor het derde deel van het Notarieel Staatsexamen (candidaat-notaris), de heer A. van Gent alhier. ALMKERK. J.l. Zaterdagavond reed de vrachtauto die de watervoorziening in het Land van Heusden en Altena verzorgt, bij de Verlaatsche sluis te water. De duitsers hebben de brug daar ter plaatse doen springen en nu is er een primitieve noodbrug gelegd, geheel bezijden het verleng de van den weg. De chauffeur wist zich uit zijn hachelijke positie te redden. Maan dag werd de auto door twee kraan wagens weer op het droge gebracht. Zoowel Zaterdagavond als Maandag was er zeer talrijk publiek aanwezig. DOEVEREN. De kleine Hervormde Gemeen te van Drunen schonk een gift van negen en dertig gulden en vijftig cent aan haar zustergemeente Doeveren, wier kerk door de duitsers vóór hun terugtocht, met dynamiet werd opgeblazen en wier leden hoofdzakelijk naar Elshout en Dru nen evacueerden, waar zij gastvrij werden opgenomen Deze gift is door de gemeente Doeveren dank baar aanvaard, GENDEREN. Het bestuur der Chr. Gem Zangver. »Hallelujah« verzoekt alle leden en eventueele nieuwe leden de vergadering te bezoeken, die gehouden wordt op Woensdag 18 Juli a.s in de Consistoriekamer der Geref. Kerk, teneinde pogingen in het werk te stellen de repetities weer te hervatten. GIESSEN. De collecte ten behoeve van oorlogs slachtoffers heeft in deze gemeente de som van f 4550. opgebracht. VEEN. De gehouden collecte voor de landelijke stichting 1940 1945, gehouden bij de lijkdienst, van de door de moffen vermoorde ingeze tenen heeft f 930.opgebracht Naar wij vernemen hoopt Ds. Kleermaker op 19 Aug. a s alhier zijn intrede te doen. Als bevestiger hoopt op te treden Ds. Jonker van Molenaarsgraaf. NIEUWENDIJK. Op Vrijdag 29 Juni, de verjaardag van Z.K H. Prins Bernhard, werden alhier de bevrijdingsfeesten gevierd van Nieuwen- dijk en Hank. 's-Morgens om 8 uur had er een optocht plaats der schoolkinderen. Het eene gedeelte werd opgesteld bij Adr. Lagrouw en ging vervolgens Kille via Straatweg naar het feestterrein, voorafgegaan door het fanfare corps „Overwinning na Strijd" het andere deel startte bij de Vier bannen en maakte de route via Buitenkade, Nieuwendijk en Straatweg naar 't feestterrein, deze stoet werd voorafgegaan door de Chr. muziek vereniging .Crescendo". Vroolijk klonk dc marschmuziek door ons dorp en het deed _ns goed de blijde gezichten te zien van de kinderen. Velen, die eerder nog nooit iets anders hadden meegemaakt dan druk, ellende en angst en nu voor het eerst Oranjefeest konden vieren. Om 9 uur werd door de N.B.S. vlaggen- parade gehouden. Na deze plechtigheid werden de schoolkinderen in gebouw Tavenu getracteerd op versnaperingen en limonade. Om 11 uur werd in de Geref. Kerk een samenkomst gehouden. De WelEd. Heer Booij, hoofd der school, opende dit samen zijn door te laten zingen Psalm 75 1, 4 en 6 en ging daarna voor in gebed, ver volgens hield hij een openingswoord. Na dit openingswoord werd gezamenlijk ge zongen 2 coupletten van het Wilhelmus. Hierna werden we vergast met kinderzang onder leiding van den heer Verhagen. Een luid applaus bekroonde deze zang. Na samenzang der aanwezigen sprak Ds. Leene de Feestrede uit. Deze zoo gloedvolle, bezielende rede, waarin spreker de vijf jaren van tyrannie en de nu her kregen vrijheid schilderde, werd. met adem- looze stilte beluisterd. Na deze rede volgde nog samenzang en kinderzang. De heer Booij sprak een kort slotwoord en bracht in het bijzonder dank aan Ds. Leene voor het houden van de feestrede. Hierna ging Ds. Leene voor in dankge bed. Tot slot werd nog gezamenlijk ge zongen „Dankt, Dankt nu allen God". Des middags werden op het feestterrein verschillende kinderspelen gehouden, alles opgeluisterd door muziek der plaatselijke muziekvereenigingen. Om 5 nur volgde het défilé der N.B.S. en verschillende ver- eenigingen. Het was een groote stoet Voorafgegaan door de fanfarecorpsen „Crescendo" en „Overwinning en Strijd", volgden o.m. de N.B.S het Kerkkoor, de Chr. Vrouwenbond, de Chr. Meisjesvereen. „Ruth", de Chr. Besturenbond e.a. Er waren ook versierde wagens bij, voorstellende het werk enz. van de N.B.S. Het geheel maakte een keurige indruk. Na een marsch door het grootste gedeelte van het dorp, werd te ruim 6 uur de stoet ontbonden. Des avonds van 8 tot 11 uur werd door beide fanfarecorpsen een concert gegeven. Om half twaalf volgde een groot vuurwerk waarmee de feestelijkheden werden beëindigd. Nieuwendijk heeft op waardige wijze feest gevierd. Een woord van dank aan allen, die, op welke wijze ook, hun mede werking aan het welslagen van dit feest hebben verleend, is hier zeker wel op z'n plaats. UITWIJK EN WAARDHUIZEN. „Wel gebogenmaar niet ge broken", zoo was er een opschrift in ons dorp te zien, na de capitu latie van de vesting Holland. Zoo was het ook met onze Oranjever- eeniging, die alles aan den onder drukker moest afgeven, maar de liefde voor ons oud Oranjehuis be waarde, dat was niet af te nemen. Toen er dan ook een verzoek kwam, om den verjaardag van Prins Bern hard te vieren, werd besloten om een sober feest voor de schoolkin deren te organiseeren. De eerste moeilijkheid om een terrein te vin den werd spoedig opgelost, Door Z. van Herwijnen werd er een beschik baar gesteld. Nu de tractatie der kinderen, hoe aan de grondstoffen te komen in dezen tijd waarin alles zoo schaarsch is. Er werd een be roep gedaan op de inwoners van ons dorp en allen, zonder uitzon dering gaven hetgeen er noodig was, er kon feest gevierd worden, want er was eensgezindheid in het dorp. En nu 29 Juni 1945, de feestdag begint met prachtig weer en daar door een opgewekt gevoel Om 9 uur zag men muzikanten op den nok van het dak van de pastorie klimmen, om vandaar het feest met hoorngeschal aan te kondigen, het welk ook het sein was om allen gelijk de vlaggen uit te steken. Om half elf gingen allen naar de kerk, waar dienst werd gehouden door de twee plaatselijke predi kanten Ds. v. d. Meulen opende door het laten zingen van Psalm 33, de verzen 1, 2 en 3, sprak ver volgens over een gedeelte van Ps. 94, wees er op hoe God ons dorp aan den rand van het front, op wonderlijke wijze gespaard heeft en laat zingen Gezang 2 vers 2. Onder het zingen betreedt Ds. v. Rongen den kansel, spreekt over een gedeelte van Ps. 105 en vermaant allen, hoe wij moeten staan onder Gods oordeelen die over de aarde gaan. Gezongen werd nog het Lu- therlied en aan het einde van den dienst twee coupletten van het Wilhelmus. Beide sprekers werden met aandacht gevolgd. En nu gebogen en ook gebroken In den middag werden de kinde ren op het Kerkplein opgesteld en zoo ging het onder leiding van de NBS en de muziekvereeniging voor op, in optocht door het dorp naar het feestterrein. De middag werd verder doorgebracht met spelen voor de kinderen afgewisseld met muziek en tractatie. Zoo is er in ons dorp onder prachtig zomerweer feest gevierd na de bevrijding. Eén van geest en één van zin. Zoo gaan wij het voor ons lig gende tijdperk in. WOUDRICHEM. Vanaf heden zal eiken Woens dag en Vrijdag veiling worden gehouden van groenten en fruit. Aanvang der veiling v.m 10 uur. Blijkens een bericht van het Bedrijfschap voor groenten en fruit, zijn voor het veilen van vroege aardappelen, in de prov N.-Brabant de volgende veilingen ingeschakeld: Fijnaart, Steenbergen, Dinteloord en Bergen op Zoom. De veilingprijs van vroege aardappelen loopt deze week af van f 16.10 tot f 15.10 per 100 k.g. Dezer dagen had het zoontje van den heer V. deonvoorzichtigheid met een hamer op een door hem gevonden geweerpatroon te slaan. Hierdoor ontplofte deze, waardoor het ventje ernstig aan zijn linker hand gewond werd. De heer L. G. de Joode, die gedurende 34 jaar als penningmees ter wekelijksch contributie inde voor het Ziekenfonds „Houw en Trouw," heeft als zoodanig bedankt. In zijn plaats is thans benoemd de heer H. Verschuur. Zaterdagmiddag werd het stoffelijk over schot van den 21-jarigen J. de Rooij, die in December '44 door Kapitein André van uit de Langstraat met een geheime zend- installatie naar het Land van Heusden en Altena werd gezonden, onder enorme be langstelling in Sprang, zijn geboorteplaats, ter aarde besteld. Om 2 uur werd in het Hervormde Kerk gebouw een lijkdienst gehouden, waarin Ds. Sirag voorging. Behalve vertegenwoordigers van verschillende vereenigingen uit Sprang, Waalwijk, Kaatsheuvel, van illegale werkers uit Capelle, Vlijmen, Drunen, Heusden, Waalwijk, Waspik, Raamsdonk, Loon op Zand, 's-Gravenmoer, Majoor Honing als vertegenwoordiger van ZKH. Prins Bernhard, Kapitein André, G. v. Rijswijk, wnd Com mandant der Binnenl. Strijdkrachten in het Land v. Heusden en Altena, Burgemeester Smit van Sprang-Capelle met burgemeesters uit omliggende gemeenten, de Kerkeraden van de Herv. en Geref. Gem. van Sprang- Capelle, een afdeeling van de Poolsche Strijdkrachten, een deputatie van het Roode Kruis, politieke recherche, NBS'ers, waren mede aanwezig de ouders en familieden van den overledene en tal van genoodigden, zoodat het kerkgebouw tot in alle hoeken was gevuld. In het kerkgebouw onder den kansel, die in rouw was gehuld, was het stoffelijk overschot opgebaard, de kist bedekt met de Nederlandsche driekleur, terwijl een eere- wacht van NBS'ers er naast was opgesteld. De organist v. Seist uit Sprang speelde treurmuziek. De dienst begon met het zin gen van Ps. 103 de verzen 8 en 9, waarna gelezen werd 2 Samuel 1, de verzen 17 tot en met 27. Na gebed werd gezongen Ps. 79 de verzen 1 eri 4. In zijn rede liet Ds. Sirag uitkomen vers 25 van Samuel. .Hoe zijn de helden gevallen in den strijd." Jan de Rooij is onze Jonathan en het moet ons zijn als David. Wij moeten onze roerende klachten ten hemel heffen, voor hem aan wien de ingezetenen van Sprang, de geheele Langstraat, zooveel verschuldigd zijn. Men heeft Jan gekend als een eenvou dige jongen, wiens leven werd afgesneden als een bloem op het veld. Wat zal men tot de ouders zeggen, alleen de Heere geeft hen kracht en hulp. Spr. wil niet atgeven op den bezetter, als men dat deed zou onze droefheid van geen waarheid getuigen. Men moet in dit verlies de hand van God zien, die smart veroorzaakt, maar ook smart kan lenigen. Onze Jonathan heeft deze streek, ja een groot gedeelte van Noord brabant vermoedelijk bewaard voor een tweede duitsche bezetting, waardoor wij voor veel ellende zijn bewaard gebleven. Wij brengen hem hulde, omdat hij getrouw bleef tot in den dood. Onze klacht getuigt ook van diep geloofsvertrouwen. Geloofs vertrouwen, dat ook Jan de Rooij heeft geschraagd, zoo zelfs dat hij er zijn leven voor heeft gegeven. Hij was niet de eerste en zal ook niet de laatste zijn die in lijden zijn Christus vond. Mededeelingen van den Distributiekring 251, Waalwijk In het tijdvak van 8 Juli t.m. 21 Juli 1945 zijn de navolgende bonnen der bonkaarten 8e periode geldig verklaard AARDAPPELEN, (nieuwe oogst) A29, B29, C29, D29, E29, M29 Aardappelen 1 kg Geldig t.m. 14 Juli 1945. BROOD, A30A, B30A, C30A, D30A, E30A, M30A, A30B, B30B, C30B, D30B, E30B, Brood 400 gram D30A, D30B, D30C, D30D, E30A, E30B, E30C, E30D, beschuit uitslui tend 100 gram brood. MELK, C30, D30, E30 Melk, 1 3/4 liter gestand, melk. A30 B30 taptemelk, 1 1/2 liter gestand_ melk. MARGARINE, A30A, B30A, C30A, Boter, 250 gram Marg., M30B boter 62 1 /2 gram. BOTER, D30A, E30A Boter, 250 gram. CHOCOLADE, B72, C72, D72 Res. 1 tablet. De geldigheidsduur van deze bonnen vangt aan op den dag, waarop zij worden gepubliceert en eindigt op 21 Juli '45, ten zij hierboven anders is bepaald. Uitreiking bonkaarten 9e periode. In het tijdvak van 16 Juli t.m. 4 Augustus 1945 zal in den lot den Distributiekring Waalwijk behoorende gemeenten, op de vastgestelde plaatsen, dagen en tijden (zie afstempeling inlegvel of bonkaart), de uit reiking plaatsvinden van de bonkaarten voedingsmiddelen KA-9 t.m. KE-9 voor de 9e periode 1945 (5 Aug.1 Sept.) In afwijking hiervan geldt voor Vlij men dat de uitreikingstijden met ingang van deze uitreiking zijn vastgesteld van 9—12.30 en 13—15.30 uur. Overlegd dient te worden de Tweede Distributieslamkaarl, benevens den Reserve bon van de thans loopende bonkaart 8e periode, en weldoor houders van een bonkaart KA-8, bon A69 Reserve; van KB-8, bon B69 Reservevan KC-8, bon C69 Reserve van KD-8, bon D69 Reserve ,- van KE-8, bon E69 Reserve. Van zelfverzorgeJs zullen de bonkaart- deelen op de normale wijze worden inge houden, terwijl de zelfverzorgers voor het artikel melk, de bonnen E64 Reserve van debonkaart 7e periode en E72 Reserve van de bonkaart 8e periode, bij de uitreiking dienen in te leveren. Zelfverzorgers voor het artikel brood zullen wederom rantsoen- bonnen zout en.gist ontvangen. Er wordt met nadruk op gewezen, dat de bonnen A69, B69, C69, D69 en E69 Reserve van de bonkaarten der 8e periode zorgvul dig dienen te worden bewaard, daar bij verlies daarvan geen bonkaart voor de 9e periode zal worden verstrekt. Inlevering door detaillisten. (Evenredige bevoorrading.) Zout, 188 alg. 1 rants., restant 166 alg. 1 ranlsoen. Peulvruchten, 183 alg. half rants., restant 165 alg. 1 rants. Suiker, 175 alg. half rants, restant 170 alg. half rants. Chocolade, C62, D62 reserve 1 rants, restant B60, reserve half rants. B6 reserve half rants, restant C 60, D 60 reserve 1 rants. B67, C67, D67 reserve half rants, restand B64, C64, D64 reserve half rantsoen. Eng. bloem A, B en C61 res. 3 rants, restant A, B en C58 res. 3 rants. D en E61 res. 7 rants, restant D en E58 res. 7 rants. Lucifers 184 alg. 1 rants, restant 155 alg. 1 rants. Beschuit D29A, E29A, D29B, E29B beschuit I rants, restant D27A, E27A, D27B, E27B beschuit 1 rants. Boter D29A, E29A boter half rants, restant D28A, E28A boter 1 rants. Margarine A29A, B29A, C29A, M29A boter half rants, restant A28A, B28A, C28A boter 1 rants., M26 reserve 1/4 rants. Tevens moeten worden ingeleverd: Ontbijtkoek 171 alg. 1 rants, restant 150 alg. 1 rants. Petroleum 101, 102, 103, 104 petroleum 1 ranls. Brandstoffen KF31 kookdoeleinden 1 eenh. Speciaal voor Heusden. Aan belanghebbenden wordt onder de aandacht gebracht, dat het kantoor ook des Zaterdags is geopend van 9—11 uur alleen voor spoedgevallen, b.v. inleveren bonkaar ten bij overlijden e.d. Dezen middag roept om dankbaarheid maar ook van geloofsvertrouwen. Met na druk wil spr. het verkondigen aan de be woners van Sprang, uit de omgeving of van waar zij ook gekomen zijn en tot welk geloof zij ook behooren, met de dood is het leven niet uit. Laat ons daarom in de voetsporen van Jan de Rooij wandelen. Wij nemen afscheid van Jan in de overtuiging, dat door zijn daad, zijn geloofsvertrouwen, Nederland zal herrijzen.

De Sirene | 1945 | | pagina 2