INGEKOMEN GIFTEN Altena's inundatiegebied. Officieele Bonaanwijzing. Plaatselijk Nieuws VOOR MONUMENT SLACHTOFFERS HEUSOEN Motto„de Eer van Heusden c.a. spreekt Geeft van harte, geelt spontaan 'tZijn onze dooden die daar gaan"; Verstoor hun rust en vrede niet, Door kleinzieligheid; zij zingen 't Eeuwig Lied Vorige verantwoording f 1039.79 G. v. H. 10.— Wed. J. v. O. l._ M. v. O. 2.50 N. N. 25.- N. N. 10.- Chr. Gem. Zangv. 100.— Joh. R. 10.— Dragers Alphons Gijselhart 24. f 1222.29 Meer licht in Potsdam gevraagd. De News Chronicle protesteert tegen de uiterste geheimhouding waaronder de ver gaderingen van de Groote Drie zullen plaats vinden. Wat rechtvaardigt het voor het aan gezicht der wereld verbergen van de pro grammapunten? De lange lijst van wijnen en andere lek kernijen, die voor de gedelegeerden in ge reedheid wordt gehouden, is geen vervan ging van de boodschap van hoop, waarop een tot waanzin gebracht en hongerige we reld wacht. De conferentie van Potsdam moet een keerpunt worden in de moderne geschiedenis. Het kan het verzamelpunt worden van alle constructieve krachten in de vrije wereld, maar het is moeilijk te zien, hoe dit in duisternis kan worden bereikt. Er zullen principiëele besluiten worden ge nomen, die het tot van vele Europeesche landen voor jaren zullen bepalen. Deze mogen niet in het duister worden genomen. Wij eischen meer licht, aldus de News Cronicle. Stalin is te Potsdam aangekomen. Hij heeft met Truman de lunch gebruiktt De eerste besprekingen zijn begonnen. Evenals op de conferentie van Yalta zullen geen tusschentijdsche communiqué's worden uit gegeven. Rusland en Japan. De correspondent van de Evening Stan dard seint uit Potsdam, dat de voornaamste vraag voor eenieder in Potsdam is, of Rus land aan den oorlog tegen Japan zal deel nemen. Er zijn aanwijzingen, waardoor verschillende waarnemers gelooven, dat het aandeel, dat Rusland zal hebben in den strijd tegen Japan, een van de voornaamste vraagstukken zal vormen op de conferentie te Potsdam. Vlootbombardement op Japan. Oorlogsschepen van de 3de Amerikaansche vloot beschoten voor de derde maal het Japansche moederland. Het doelwit was ditmaal de omgeving van Hitschi, aan de Oostkust van het eiland Hondschu. De vlootactie wordt nog voortgezet. Er werd geen aanwijzing ontvangen of Britsche oorlogsschepen aan deze actie deelnemen. Chineesche troepen hebben de haven van Moncar bezet, dat juist in Indo-China nabij de grens van Kwantoeng ligt. In 2 dagen zijn bij de operaties, die door deklandingsvliegtuigen boven Noord-Japan werden uitgevoerd, minstens 140 schepen en kleine vaartuigen tot zinken gebracht. Hierbij waren 40 kleine oorlogsschepen met een totaal van 71.000 ton. Zware schade weid toegebracht aan industrieën en aan het verkeer te land. Er werden nog 234 schepen met een totaal van 88.000 ton be schadigd. Slechts 24 Amerikaansche vlieg tuigen en 16 vliegers gingen verloren. Volgens Domei zou het eiland Celebes het volgende toneel van een invasie worden. Verklaard werd, dat het burgerbestuur van het eiland onder de leiding van de Japansche marine autoriteiten zijn totale economische kracht voor de verdediging heeft gemobi liseerd. Admiraal Nimitz heeft in een radiorede verklaard, dat het vuur der 16 inch kanon nen, dat geopend is op industriële doelen op Hondschu tevens het tijdvak heeft ge opend, waarin wij de toegangswegen tot Japan beheerschen ec zoo noodig ook de lucht boven Japan. Joego-Slavische Kroonprins geboren. De gemalin van koning Peter van Joego slavië heeft het leven geschonken aan een zoon. Franco wil monarchie. Generaal Franco heeft aangedrongen op een spoedig herstel van de Spaansche mo narchie. In een rede heeft Franco verklaard, dat de traditioneele monajchie het eenige systeem voor Spanje was. Ik hoop, zeide hij, dat binnenkort de Cortes een wet zullen goedkeuren betreffende het herstel van de monarchie. De monarchie moet sterk en soepel zijn en moet den geest van de Pha lanx beweging en van sociale vooruitgang garandeeren. Vlak en wijd is Altena's polder landschap, waar nu de zomer zijn schoonste triumfen viert van kleur en zonnespel. De horizonten zijn er ver of door boomgordijnen afgesloten. Voor hem, die oog heeft voor het picturale, een poldergebied vol in tense bekoring. Stil en vredig, tusschen 't groen van wilgen en populieren, liggen er de kleine nederzettingen. Romdom malsche weiden of ak kers, met rijpen rijkdom van gol vend graan. Wie had er nooit heimwee naar deze gouden natuurweelde Zoo was de landschapstemming in normale jaren. Thans heeft de oorlog hier zijn duidelijke sporen nagelaten. Hoe troosteloos is de aanblik der in puin geschoten huizen, der ver nielde bruggen, der geïnundeerde streken, die men nu nog aantreft in wijden omtrek, met Waardhuizen en Almkerk als exentrisch middel punt Nog staat de Alm, die zich met tallooze kronkels door het vrucht bare land slingert, boordevol wa ter. Nog is de verkeersweg onder Waardhuizen week en zacht en doorploegd van tal van geulen, die het overtollige water van de vlak- langs-de-Alm gelegen gronden moes ten afvoeren. Maar het verkeer kan hier thans toch al doorgang vinden. Houten noodbruggen over spannen de weteringen bij Steenen- heul, terwijl over de vliet aldaar een meer permanente brug wordt gebouwd, voor den toegang naar Uitwijk. Nauwelijks zijn we de Steenenheul gepasseerd, of we krijgen een eigen aardige gewaarwording. Een muffe moeraslucht hangt hier over het wijde veld. Het aspect van het polderland schap is hier totaal veranderd We verwachten grazige weilanden, tot ver naar het zuiden afgewisseld door welig deinende korenakkers. We zien ons in onze verwachting bedrogen. De sloten langs het traject door Waardhuizen, anders zuiver geschoond, zijn nu niet open, maar verradelijk volgegroed met spichtig liscb en omzoomen akkers en vel den, waarop een complete moeras vegetatie. Verderop in de richting van het meer zuivere frontgebied, ontwaart men de sombere, vuilgrijze water vlakten van de inundatie, door de moffen veroorzaakt, waar anders koren en frisch groen gras domi neerden. Wolken kapmeeuwen azen er thans op leden der moerasfauna en tus schen het ruig opgeschoten riet is gerucht van eenden en meerkoeten. De reiger, in grooten getale aan wezig, past in dit sombere naar geestig gebied en is hier in zijn element. En eerst langzaam komen de onder water gezette gronden boven. Dat de boer echter van het moerasgebied zuidwaarts van Waardhuizen -Almkerk nog dit jaar een oogst zal binnenhalen, mag wel als uitgesloten worden beschouwd, al worden ook alle pogingen tot drooglegging en cultiveering ervan aangewend. Wanneer dit doel bereikt zal zijn, zal eerlang de natuurliefhebber hier opnieuw kunnen genieten van het schoone, dat hem hier zoo rijk en gul geboden wordt. Stamboek varkensfokvereeniging Almkerk. Het Bestuur van deze vereeniging verzoekt ons het navolgende te willen mededeelen. Zooals de leden bekend is, was het bestuur voornemens om voor hen, die dezen winter hun fokma- teriaal verloren hadden, dit mate riaal aan te gaan koopen in het zuiden van Brabant. Vrijdag 13 Juli gelukte het ein delijk de reis daarheen te maken. Er werd getracht 40 stuks aan te koopen het resultaat van de reis leverde echter slechts 2 stuks op. In verband met de stabilisatie van het geld weigerde men te verkoopen. Mededeelingen van den Distributiekring 251, Waalwijk In het tijdvak van 22 Juli t.m. 4 Aug. 1945 zijn de navolgende bonnen der bonkaarten 8e periode geldig verklaard BROOD, A3 IA, B31A, C31A, D31A, E31A, M31A, A31B, B31B, C31B, D31B, E31B, Brood 400 gram D31A, D31B, D31C, D31D, E31A, E31B, E31C, E31D, beschuit uitslui tend 100 gram brood. Geldig tot 28 Juli. BESCHUIT, D31A, D31B, E31A E31B, Be schuit, 70 gram beschuit of 100 gram brood naar keuze. Geldig tot 28 Juli. MELK, A31 B31 taptemelk, 11/2 1. gestand, melk. C31, D31, E31 Melk, 1 3/4 liter gestand, melk. E72 Reserve, 3 1/2 liter gestand, melk. Geldig tot 28 Juli. MARGARINE, A31A, B31A, C31A, Boter, 250 gram Marg., M31A 125 gram Marg. 125 gram Margarine is 100 gr. vet. BOTER, D31A, E31A Boter, 250 gram. CHOCOLADE, 02, 18, Versnaperingen, 1 tablet. ONTBIjTKOEK, 200 Alg. Voorinleveringsbon. Geldig tot 28 Juli. ROOKARTIKELEN, 09 Tabak, 1 rants, naar keuze. De geldigheidsduur van deze bonnen vangt aan op den dag, waarop zij worden gepubliceerd en eindigt op 4 Aug.. tenzij hierboven anders is bepaald. De zelfverzorgers voor het artikel melk moeten bon E76 Reserve bij de eerstvol gende uitreiking van levensmiddelenkaarten (10e periode) bij* den distributiedienst in leveren. De aflevering van ontbijtkoek op bon 200 Alg. mag eerst plaatsvinden in het tijdvak van 19 Aug t.m 1 September 1945. De voorinleveringsbon geldt tevens voor afleveringsbon. In het tijdvak van 22 Juli t.m. 4 Aug. a.s. wordt op den voorinleve ringsbon 180 Alg. afgeleverd. Inlevering door detaillisten. (Evenredige bevoorrading.) In de week van 23 28 Juli a.s. moeten de detaillisten op den voor hen vastgestel- den inleveringsdag de ondervolgende con sumentenbonnen inleveren Koffie, A, B en C 71 Res. 2 rants., rest. A, B en C 63 Res. 2 rantsoenen. Peulvruchten, 189 alg. half rants., restant 183 alg. half rants. Jam, 202 alg- half rants., restant 179 alg. half rants. Kindermeel, D en E 79 Res. 1 rants., restant D en E59 reserve 1 rantsoen. Vermicelli, 206 alg. half rants., restant 186 alg. half rantsoen. Gortgries, B en C79 Res. 1 rants, rest. B en C68 reserve 1 rantsoen. Kinderbiscuits, D en E71 res. 2 rants, rest. D en E 68 reserve 2 rants. Eipoeder, A29B t.m. E29B Vleesch. 1 ranls. restant A27B t.m. E27B Vleesch I rantsoen. Rookartikelen: 08 Tabak 1 rants, restant 07 Tabak 1 rants. Boter D30A, E30A boter een rants, restant D29A, E29A boter half rants. Margarine A30A, B30A, C30A, boter een rants, restant A29A, B29A, C29A boter half rants., M30A 1/4 rants, rest. M29A Bo ter half rantsoen. Tevens moeten worden ingeleverd: Vervangingsmiddelen, 190 alg. 1 rantsoen, rest. 187 alg. 1 rants. Kaas, 207 alg. I rants, restant 192 alg. 1 rantsoen. Peiroleum 105, 106, petroleum anderhalf rantsoen, 107, 108 een rantsoen. Brandstoffen KF31, KF32 kookdoeleinden 1 rantsoen. Het bestuur heeft zich toen tot Dr. Dekkers gewend, den Secretaris van het Noordbr. Varkensstamboek Deze beloofde er voor te zullen zorgen, dat het Land van Heusden en Altena en den Biesbosch weder fokmateriaal krijgt. Het bestuur geeft daarom in overweging nog eenig geduld te oefenenen de aankoopvergunningen bij den secretaris der vereeniging te laten. Heeft men ze echter noo dig, dan kan men ze vanzelf terug halen. HEUSDEN. Eerste H. Mis. Zondag 29 Juli a s. viert de pa rochie Heusden een zeldzaam feest. Voor het eerst sinds 27 jaar zal katholiek Heusden een Priester uit de eigen parochie zijn Eerste H Mis zien opdragen, een feit waar naar jarenlang is uitgezien. Dit voorrecht valt te beurt aan den Eerw. Heer J. Brouwers uit Heesbeen, die Woensdag 25 Juli te 's Hertogenbosch de H Priesterwij ding zal ontvangen Dit feit is des te opmerkelijker, daar de Neomist geassisteerd zal worden door twee andere toekomstige Heusdensche Priesters: de Eerw Heer H. van Hoften van de Witte Paters, die op 2 Juli Diaken is gewijd en de Eerw. Heer J. Burghouts, die even eens op 25 Juli de Subdiakenwijding hoopt te ontvangen Bovendien hoopt de Eerw. Heer J Bierkens van de orde der Capucijnen de functie van Ceremoniarius te ver vullen De Zeereerw. Heer Pastoor zelf zal de celebrant bijstaan als Presbyter assistens. Het spreekt vanzelf dat deze vreugdevolle gebeurtenis op pas sende wijze gevierd behoort te worden. Hiertoe werd in beperkte kring het initiatief genomen in samenwerking met den Zeereerw. Heer Pastoor, waarbij eenige pun ten werden opgesteld om aan de hand daarvan een, door de omstan digheden bescheiden, kerkelijk feest te organiseeren. Enkele maatrege len waren reeds getroffen toen er stemmen opgingen onder do paro chianen, die de viering grootscher opgezet wilden zien. Naar aanlei ding daarvan zijn de parochianen op een vergadering uitgenoodigd, teneinde hun meeningen naar voren te kunnen brengen. Op aanwijzing van den Zeereerw. Heer Pastoor werd daar een bestuur met uitvoe rend comité gevormd. In eenige vergaderingen werden snel de noodige besluiten genomen en de uitvoering daarvan is thans zoover gevorderd, dat we met ge rust hart 29 Juli tegemoet kunnen zien. Katholiek Heusden heeft zich trouwens niet alleen ideëel maar ook materieel van de beste zijde laten kennen, want de gehouden collectes, die nu eenmaal bij een dergelijke gelegenheid onvermijdelijk zijn, hebben een zeer bevredigend re sultaat opgeleverd Ook Heesbeen zelf, de woonplaats van den wijde ling, heeft zich niet onbetuigd ge laten en zal het hare er toe bijdra gen om het feest voor den nieuwen Priester tot een onvergetelijke dag te maken. Het bestuur met uitvoerend co mité zullen verder hun best doen het uiterlijk van het feest zoo goed mogelijk te verzorgen, terwijl pu blicatie van eventueel noodzakelijke mededeelingen nog zal volgen. A.s. Maandag 23 dezer zal om 9 uur in de Noodkerk in de Putter- straat Z 82 een solemneele lijk dienst gehouden worden voor onze oorlogsslachtoffers. Na de H. Mis zullen op het R.K. kerkhof de ab- soute en de verdere plechtigheden plaats hebben. De A T.O. heeft haar diensten uitgebreid, er kunnen in Noordbra bant, Limburg en Zeeland weer goederen aangenomen worden voor Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht. De aanbrengplaats voor Heusden isL. Poddewijn, Drie- trompetterstraat N 25. Wij brachten een bezoek aan de gasfabriek, om eens poolshoogte te nemen, hoe ver men met de werkzaamheden is gevorderd. Er wordt druk gewerkt door de firma de Vries Robbé uit Gorinchem om de gashouders zoo spoedig mogelijk gereed te krijgen. Het is echter te voorzien, dat het nog wel een 6-tal weken zal aanloopen, alvorens men met gaslevering zal kunnen begin nen Op het Consultatiebureau voor zuigelingen alhier, waren op 17 Juli aanwezig 12 moeders met hun kinderen nl. uit Heusden 6, Oudheusden 1, Herpt 2, Heesbeen 1, Aalburg 1 en Veen 1. BRAKEL. Een dezer dagen is ten bate van de H.A.R.K, alhier een inzame-

De Sirene | 1945 | | pagina 2