Goedgek. Pootaardappelen, MEISJESSCHOENEN Alkmaar helpt Heusden Predikbeurten Binnenland Buitenland Burgerlijken Stand Advertentiën Voetoalsport en omgeving SJOERDJE. PIETER VAN DER VELDEN, TEUNIS VAN RIJSWIJK, CORNELIS, GERDINUS ADRIAAN UYTHOVEN, TE RUILeen paar zoo goed als nieuwe 12 AUG. 1945 (Zomertijd) Heusden (Bewaarschool), 9.30 uur wijk O en N, 10.45 uur wijk W en Z Ds. Vogel. Geref. Kerk, 10 en 6,30 u. Candt. Mole naar. Aalburg, 10.30 uur Ds. Boezer. Gere?. Gem 10.30 en 7 uur Leesdienst Bruchem, 10.30 u. dhr. Rijsbergen uit Huizen Doeveren, (Consistorie, naast pastorie), 10 uur Ds. de Tombe. Genderen, 10 uur dhr. de Rooij uit Rijswijk. Geref. Kerk, 11,30 en 7,30 uur Ds. Ritsema. Heesbeen, 6 uur Ds. Boezer. Kerkwijk, 3 uur Ds. Brasser. Veen, 10,30 uur leesdienst en 3,30 u. Ds. I. de Tombe. Werkendam, Herv. Geref. Evang. (Nutsge- bouw) 10 en 6 uur, dhr. L. Gebraad van Nieuwe Tonge. Well en Ammerzoden, (Ons Huis), 10.30 uur Ds. v. d. Bosch. Waspik, 9.30 uur Ds. v. d. Smit. Groenteprijzen opnieuw vastgesteld. Nadat onlangs bij de vaststelling der prijzen voor groenten en fruit de winst marge van den handel wis verlaagd, zijn thans, nadat de georganiseerde groentehan- del besprekingen met den Minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening heeft gevoerd, nieuwe prijzen vastgesteld. Daarbij is rekening gehouden met de be zwaren, die men van de zijde van den groentehandel had aangevoerd, tengevolge waarvan thans een ruimere marge in de prijzen is verdisconteerd. Nederlgndsche recruten in Australië. In Da win (Australië) zijn de eerste Ne- derlandsche recruten aangekomen, die daar hun militaire opleiding zullen ontvangen. Rusland verklaart Japan den oorlog. Radio Moskou deelde Woensdagavond even na acht uur mede, dat de Sovjet-Unie met ingang van 9 Augustus zich in staat van oorlog bevindt met Japan. RM. zal Haar verjaardag in stilte vieren. De gezondheidstoestand van H. M. de Koningin blijft zeer bevredigend Nochtans zal H.M. gedurende de maand Augustus zich nog moeten ontzien en zich van groo- te vermoeienissen moeten onthouden. Het is de wensch van de Koningin haar eerste verjaardag na de bevrijding in Ne derland in alle stilte in den familiekring door te brengen. Vrijwillige aangifte van verzwegen gelden. Niar wij vernemen zullen belastingplich tigen in de gelegenheid worden gesteld de te weinig betaalde Inkomstenbelasting I en II, Vennootschaps- en Ondernemingsbelas ting aan te zuiveren, zonder dat in dit geval van verdubbeling sprake behoeft te zijn. Wanneer de belastingplichtige vrijwil lig aangifte doet, wordt de navordering slechts verhoogd met 10 pCt. als vergoe ding voor het renteverlies dat de Staat heeft geleden. Paarden keeren terug. In totaal werden door de Geallieerde militaire Autoriteiten tusschen 21 Juli en 1 Aug. 2150 paarden, 950 wagens en 1911 stuks paardentuig, die door de duitsche strijdkrachten naar Duitschland waren weg gevoerd aan het Nederlandsche M.G. terug gegeven. De paarden werden in groepjes naar Roermond, Rotterdam, Assen, Utrecht, Gro ningen en Velp afgevoerd ter distributie aan personen, wier paarden door de duit- schers gestolen waren. Ook worden paarden naar Noordbrabant gezonden. Plesman koopt vliegtuigen in de V. Staten. Plesman is vergezeld van de heeren Van Balkom en IJsselstein in Suriname aange komen. De heer Plesman verklaarde, dat hij naar de V. S. gegaan was, om vliegtui gen aan te koopen voor het transport van Ned. soldaten en burgers naar Indië. Het luchtverkeer is spec aal geschikt voor het doordringen in het Surinaamsche achterland, aldus Plesman. Routes naar het Westen. Komende van 's Hertogenbosch zijn er thans 3 routes om het Midden en Westen van het land te bereiken en wel: 1. Den Bosch Zaltbommel-Culemborg- Utrecht. 2. Den Bosch Zaltbommel Vianen Utrecht. 3. Den Bosch Zaltbommel Gorkum Hendrik-Ido-Ambacht Rotterdam 's Hage Locomotieven voor Nederland. De Engelsche en Amerikaansche regee ringen zullen een aanzienlijke hoeveelheid locomotieven en goederenwagens aan Ne derland afstaan. Wist U dat in Zwitserland de textielsituatie ern stiger is dan in Nederland Zwitserland, het neutrale land, dat niet aan den oorlog deel nam Men is daar nog niet toe aan invoer van grondstoffen uit het buitenland. Het is misschien een troostrijke gedachte, dat het elders en nog wel in Zwitser land nog slechter gesteld is op textiel- gebied dan in ons land. In de maand Juli werden door de v.v. Heusden de volgende wedstrijden gespeeld Aalburg I Heusden I 13 Aalburg II Heusden II 4—1 BV V-combinatie Heusden I 4-3 WERKENDAM. Koz. Boys Jun. Woudrichem Jun. 5 0 Koz. Boys 2—PVV 1 5—1; Koz. Boys 1 Woudrichem 1 3 0 Met deze overwinning is Koz. Boys 1 in het bezit gekomen van den bevrijdingsbe ker. Uit het doelgemiddelde blijkt wel de hechte verdediging en de productieve voor hoede. Woensdagmiddag tegen half een arriveer den aan de aanlegplaats alhier niet minder dan vier schepen, met 5 ton ingezamelde goederen, meubilair, vloerkleeden, keuken- gerief, enz. uit Alkmaar, de gemeente die Heusden heeft geadopteerd. Even te voren was de waarnemend Burgemeester, de heer A. van Delft, met de dames en heeren van het HARK-comité en voorop de harmonie „Concoadia" uit Vlijmen gearriveerd, bene vens de schooljeugd onder leiding van de heeren Carpaij en v. d. Broek, om de ver tegenwoordigers uit Alkmaar te verwei ko men. Ook was een talrijk publiek samen gestroomd om een en ander bij te wonen en om hun blijdschap te uiten voor de groote zending goederen, waaraan Heusden zoo groote behoefte heeft. In de stad wapperde van tal van wonin gen de vaderlandsche driekleur, terwijl aan de aanlegplaats een doek was aangebracht met opschrift«Historie Van Alkmaar be gint de Victorie. Deze tijdHeusden met goederen verblijd". Aan de Nieuwstraat nabij de Vischmarkt was een eerepoort geplaatst met het Wapen van Alkmaar en van Heusden en het op schrift «Hulde en dank aan de milde ge vers van Alkmaar". Zoodra de schepen aan den steiger waren gemeerd, begaven de waarn. burgemeester en HARK-comité zich aan boord van een der schepen, waarop zich de vertegenwoor digers van Alkmaar bevonden, de muziek speelde een^ marsch, de kinderen zongen het Adoptatielied op de Vijze van Piet Hein dat door de aanwezigen werd meegezongen en welk lied wij hier laten volgen: Heb je 't al gehoord Alle nens nu aan boord Want de boot zal naar Heusden stomen Dank zij Alkmaar, dat ons Nu heeft geadopteerd Zal voor ons nu 't hoog nodige komen. R&rein voor elk couplet: Hoezee, Hoezee, voor Alkmaar een Hoezee Die stad met groote faam Trekt zich 't lot van Heusden aan En wij warderen dat spontaan (bis). Heusdenaren hoort En zegt het nu maar voort Wat die stad hier naar ons wil zenden Van alles en nog wat Komt er nu voor onze stad En wij zijn thans uit de ellende. (Refr.) Laat ons tonen groot en klein Deze geste waard te zijn Door hen onze dankbaarheid te schenken. Tone onze houding dan En de spontaniteit Dat wij waard zijn al die mooie geschenken. (Refr.) Nu de rollen zijn gekeerd Hebben wij daaruit geleerd Dat het beter is te geven dan te ontvangen Eerst toch hielp 't Zuiden Noord Want de nood was toen daar groot Nu geeft Alkmaar aan ons onbevangen. (Refr.) Alkmaar zal altijd zijn In de mond van groot en klein Van al onze Heusdenaren Nimmer zullen wij vergeten Wat of jullie voor ons deed En dat diep in ons hart bewaren. (Refr.) Wijl het officieele comité uit Alkmaar nog niet aanwezig is, dankte de heer Couden- hoven uit Alkmaar voor de hartelijke ont vangst en de woorden door den waarnemend Burgemeester gesproken. Wat Alkmaar gedaan heeft was voor de burgerij geen offer brengen, zij deed dit met liefde. Door persoonlijk bezoek is gebleken, dat de bur gerij van Heusden aan alles gebrek heeft en dat de nood hier groot is. Alkmaar is daarom nog niet uitgegeven, op 't oogenblik is er een actie gaande voor de inzameling van vorken, lepels, enz en deze actie zal worden voortgezet tot Heusden niets meer noodig heeft en van alles weer voorzien is. Met een driewerf hoera voor Heusden, be sloot spreker en overhandigde den heer Van Delft een lijst van de goederen, die zich in de schepen bevinden. Op dit ooge i- blik arriveerde aan den wal een auto, waarin het officieele comité uit Alkmaar was gezeten, o.m. Wethouder Ringers en Mevrouw Peereboom Voorzitster van de Vrouwenvereeniging U.V.V. en HARK. Wethouders Ringers sprak nog een kort woord, waarin hij mededeelde, dat Alkmaar reeds in Januari door de gemeente Bathmen in Engeland was geadopteerd. Nu heeft Alkmaar niet geleden en de Burgemeester is dan ook naar Engeland gegaan en heeft daar verzocht, de gaven te mogen over hevelen naar die plaatsen, die wel zwaar getroffen zijn, cjit werd goedgevonden, zoo dat ook de goederen van die plaats naar Heusden zullen worden gezonden. Spr. hoopt, dat men er in zal slagen Heusden er boven op te helpen en dat het daarvoor den steun zal verwerven, die daarvoor noodig is, zoodat Heusden in de toekomst zal mogen worden een welvarende gemeente. De heer Van Delft dankte ook deze spr. voor zijn gloedvolle woorden en verzocht Wethouder Ringers den dank van Heusden's burgerij te willen overbrengen aan de be volking van Alkmaar. Hij sprak daarbij den wensch uit, dat het aan de H A.R.K. zal gelukken alles zoodanig te verdeelen, dat het daarvoor de dank en waardeering zal ont vangen die het werk van dit comité verdient. Nadat Mevrouw v. Goor, Voorzitster van het H.A.R.K.-comité van Heusden, een kort woord had gesproken, werd met het lossen begonnen. De bevolking keek de oogen uit naar alles wat uit de ruimen naar boven werd gebracht. Vervolgens werd met de Vlijmensche Harmonie voorop een rondgang door de straten van Heusden gemaakt. De lossing der goederen duurde tot laat in den avond, waarvoor zich verschillende personen een aantal ook met vrachtauto of paard en wagen hadden beschikbaar gesteld. Naar wij vernemen heeft het H.A.R.K.- comité alhier de lading van twee schepen afgestaan aan de gemeente Vlijmen, dat eveneens zwaar is getroffen en tot heden nog van geen enkele zijde iets heeft ont vangen. Des middags kwam een comité uit Vlijmen, waarvan Ds. v. d. Berg Voor zitter was, het H.A.R.K.-comité van Heusden dank zeggen, voor haar geste. De Heer Van Delft heette het Alkmaarsche comité welkom en zei dat Heusden, dat een droevig aanzicht biedt, omdat er zooveel mooies is verdwenen en vernield, vandaag niets dan vroolijke en opgeruimde gezichten te aanschouwen geeft, zoowel van groot als klein, dank zij de offerzin van de burgerij van Alkmaar Hij dankte voor de goederen die zijn aangevoerd, niet minder voor het nobele gebaar van de bewoners van Alkmaar, die op zoo'n ruime schaal voor Heusden hebben geofferd, waardoor in vele gezinnen warmte en zonlicht kan worden gebracht. De Heusdenaren zijn dankbaar gestemd en die warmte, die Alk- maarsch burgerij hier verspreid, zal de commité-leden tegen stralen als zij zoo aan stonds een rondgang door Heusden maken. Moge de naasteliefde der Alkmaarders, die hun offerzin toonen, worden vergolden door den groei en den bloei van Alkmaar. Met een lang leve Alkmaar en zijn bewoners, besloot spreker. HEUSDEN. GeborenJoost Antonie, zoon van H. Kant en A. M. Smits; Theodora Adriana, dochter van A. J. H. van Bladel en A. van der Griendt. OndertrouwdC. Meerman 24 jaar en M. Faro 25 jaarJ. P. Verhoeven 26 j. en J. H. van der Staak 22 jaar. GetrouwdJ. Bruylands, 26 jaar en P. M. Verheij, 26 jaarM I. Capelle, 35 jaar en C. M. van Helvoirt, 36 jaarJ. Faro 32 jaar en J. J. Combee 29 jaar. OverledenJ. van Eeuwijk 72 jaar, wed. van J. Merks. Met blijdschap en dank aan God, geven wij kennis van de geboorte van ons Dochtertje, Ds. en Mevr. EYSENGA-Lodder. Babyloniënbroek, 24 Juli 1945. 9 - Tijdelijk adres: Steniaweg 9A, Zeist. Heden behaagde het den Heere van leven en dood, van onze zijde weg te nemen, onzen geliefden Zwager en Oom, in den ouderdom van 80 jaar en 6 maanden. Wed. A. van der Velden. G. Timmermans. Wed. M. van der Velden. En verdere Familie. Veen, 8 Augustus 1945. Heden overleed, na een kortstondige ziekte, in het Groot Zieken-Gasthuis te 's-Hertogenbosch, onze geliefde Broeder, Oom en Neef, in den ouderdom van 63 jaar en 3 maanden. C. van Rijswijk. A. M van Rijswijk-Hartong en Kinderen. D. van Rijswijk J. P. van Rijswijk-van Rijswijk. Corn* van Rijswijk. A. van Rijswijk. J. van Rijswijk. J. M van Rijswijk-de Koningen Kinderen. Wed. M. van der Steenhoven-van Rijswijk. Kinderên J. W. Vos. 21 Genderen, 2 Augustus 1945. Heden overleed, tot onze diepe droef- heid, ons innig geliefd Zoontje en Broertje, in den leeftijd van bijna 2 jaar. Johan Treffers M. Treffers-van Beuzekom Dingena Dina Corrie Johan Teunis Sjaan Waalwijk, 6 Aug. 1945 Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden tijdens de ziekte en bij het overlijden van onzen geliefden Man, Broeder, Zwager en Oom, betuigen wij onzen hartelijken dank. Namens de Familie Wed. G. A. UYTHOVEN- 12 v. d. Beek. Babiloniënbroek, 9 Augustus 1945. DANKBETUIGING. Langs dezen weg betuigen wij onzen hartelijken en oprechten dank aan de Familie Bouman en het Bestuur der Christelijke School te Andel, voor de goede hulp en gastvrij heid, genooten toen wij moesten evacueeren. Tevens aan allen, die ons op eenige wijze van dienst zijn geweest. Wij gevoelen ons verplicht, langs dezen weg onzen dank uit te spreken. Genderen (N.-Br.) Fam. J. VOS. BESTELLINGEN op enz., uit verschillende kleistreken, worden z. sp. m. bij mij of mijn Agenten ingewacht, waarna ik deze weer zooveel mogelijk in volgorde hoop te noteeren en kunnen uit voeren. Naast soort en klasse, ook de voorkeurs- maat opgeven, t. e. zooveel met Uw ver langens rekening te kunnen houden. ADR. VERWIJS, 16 Pootgoedhandel - Andel (N.-Br.) maat 38, platte hak, tegen een paar dito, maat 40, platte hak. Inlichtingen aan het Bureau van dit Blad. 8 Naar normaal levenspeil. Minister Ir. Vos heeft in een te Amster dam gehouden rede verklaard „Wanneer het Nederlandsche volk na de zuivering in het bedrijfsleven zich als con crete laak voor oogen stelthard werken voor een gemeenschappelijk ideaal, dan zal in zes zeven jaar het oude levenspeil weer zijn bereikt. Het volgende jaar hoopt men als alles meeloopt, 40,000 woningen te bouwen. Over twee jaar zal dit aantal worden op gevoerd tot 70,000. Onder deze omstandigheden met alle winden mee, zal het nog 10 jaren duren voor er voldoende woningruimte zal zijn. Op het oogenblik worden hier 250 dui zend paar schoenen gefabriceerd per maand. Wanneer dit productie-niveau gehandhaafd blijft, kan elk Nederlander één maal in de drie jaar een paar nieuwe schoenen krijgen. Duurder brood. Volgens een officieele publicatie van het hoofdbedrijfschap voor akkerbouwproducten is de prijs van het brood met ingang van Aug. verhoogd met 2 cent per 800 gram. De verhooging geldt voor geheel Neder land, waarmede alle plaatselijke broodprijs- verhoogingen komen te vervallen. Hiervoor komt de verhooging van 2 cent per 800 gram in de plaats. Atoombommen in den strijd tegen Japan. Presideut Truman heeft in het Witte Huis te Washington voor 60 journalisten onthuld, dat de Amerikaansche luchtmacht de grootste bom, ooit in de historie van den oorlog gebruikt, een atoombom, krachtiger dan 20.000 ton ontplofbare stoffen, heeft uitge worpen op de Japansche legerbasis van Hirosjima. De president, die de ontdekking „de verbluffende vordering in de oorlogs voering sinds de ontdekking van het bus kruit" noemde, vertelde voorts, dat twee groote en vele kleinere fabrieken in de Ver. Staten voor de productie van atoombommen in werking zijn. Er is meer dan twee en een half jaar aan gewerkt. Eén atoombom is in staat een stad grooter dan Amsterdam met den grond gelijk te maken. Vier atoombommen vertegenwoordigen evenveel explosiekracht als alle Duitsche bombardementen op Engeland tesamen. Bij proefneming met de nieuwe bom sloeg een man tegen den grond, die op 8 km. van de „plaats des onheils" verwijderd was De stofwolken, door een atoom-bom ex plosie ontstaan, dringen tot in de stratosfeer door. HEUSDEN. HooUteeg 8. 10 Genderenschen dijk B 16. 14

De Sirene | 1945 | | pagina 3