Plaatselijk Nieuws Officiëele mededeelingen [NOBLESSE OBLIGE! Eerst zou de pont die vrijkwam van Keizersveer naar Drongelen komen, doch aangezien dit wat lang duurde zou de pont die voorheen dienst ge daan had aan Capelsche en Drongel- scheveer en die voor reparatie op de werf te Waspik lag, direct zoodra klaar, te Drongelen dienst doen. Wat is er van uitgekomen, deze pont doet nu dienst te Heusden, en ofschoon wij erkennen dat zoolang de brug niet klaar is, daar een pont moet zijn, kan het ons toch niet bevredigen dat daar voor het materiaal gebruikt wordt dat aan het Drongelsche- en Capelscheveer behoort, en waarmede de verbinding met het centrum van het Land van Heusden en Altena met de Langstraat intact ^moet blijven. Het" is Waterstaat toch wel bekend, dat toen de Bergsche Maas gegraven is, het Rijk de verplichting op zich genomen heeft (en dit zwart op wit heeft vastgelegd) dat ten allen tijde de verbinding Drongelsche en Capel sche veer in stand gehouden moet worden zelfs dag en nacht. Waterstaat kan er zich evenmin op beroepen, dat er geen veerpont is. Die is er wel. Moet er te Heusden ook een pont zijn, goed, doch dan een pont waar er een over is, in geen geval van Drongelen of Capelle. Nog gecompliceerder. Begin dezer week is de Waterstaat begonnen met de brug over het Zuiderafwaterings kanaal (de rolbrug) af te breken en is het verkeer omgelegd via stoomge maalPutsteeg. De scheepvaart had hinder van die -brug, maar waarom kon die niet hooger gelegd worden Is het ook wel in orde dat de Eng. Bailybrug door Waterstaat afgebroken wordt; wij betwijfelen het zeer dat Waterstaat hiertoe het recht heeft. Afgezien echter daarvan, waarom kon dan niet een noodbrug gelegd worden, desnoods voor voetgangers en fietsen het zal immers geruimen tijd (plm. 2 jaar) duren, voordat de nieuwe brug klaar is. Is het een kleinigheid om de plm. 1100 fietsers, die per dag overgezet moeten worden, veelal werklieden en jongens en meisjes, die de diverse scholen bezoeken en die aan tijd ge bonden zijn, om die zoover, om te laten rijden. Erger is nog dat, zoodra het slecht weer en storm wordt, dat de heele polder, inclusief de Putsteeg onder water loopt, waar dan heen Het Capelscheveervermoedelijk is daar nog niemand van Waterstaat ge weest, althans alles ligt daar nog woest, groote gaten en kuilen in de wegen aan weerskanten van het veer, straatkeien opgebroken, ja, de oorlog schijnt wel pas afgeloopen te zijn, de tanks staan nog langs de stoep. Sinds Maandag jl. zijn er particu lieren die de menschen tegen een billijke vergoeding per roeiboot over zetten. Gelukkig weer een stap voor uit, doch waarom doet Waterstaat dat niethet is hier toch weer een oud recht dat het Rijk den dienst moet onderhouden zonder dat betaling ge- ëischt mag worden. Het gaat niet om die paar centen, doch om het recht van het spel. Neen, Waterstaat doet niets en ook letterlijk niets, de brug over het ka naal Noordzijde ligt nog precies zoo als de moffen die achtergelaten heb ben. De wegen evenzoo. Waarom kan dat niet vlugger in orde gebracht worden? Betaald Waterstaat dan zulke lage ioonen, dat geen personeel te krijgen is? Óf zijn de uitvoerders niet actief? Wat een verschil met de Pro vincie, direct na de bevrijding overal aan het werk, wegen en bruggen in orde gebracht en nog steeds worden dagelijksch verbeteringen aangebracht. X. Nu Mr. H. J. M Loeff, gesproten uit een van de oudste, aanzienlijkste familiën van Noordbrabant, geheel doorkneed in het Staats- en Admini stratief Recht, bij Kon. Besluit is be noemd tot Burgemeester van 's Her togenbosch, is zulks terecht begroet onder algeheele instemming. De hoofdstad onzer Provincie mag wel worden gelukgewenscht met zulk een prominente representatieve figuur, alleszins waardig ambts-opvolger van den genialen, meest populairen Bos- schen Burgervader Mr. K. v. Lanschot, die immer voor de Bossche belangen op de bres stond, zoodat het niet is te benaderen, hetgeen deze voor diens gemeente heeft weten tot stand te brengen, ja van wien kan worden ge tuigd in rechtmatigen trots, dat deze door diens ongemeene bezieling een Magistraat werd van meer dan gewo ne beteekenis, ja van een Europeesche vermaardheid. Moge het ook Burgemeester Loeff zijn gegeven in dezen buitengewoon zwaren tijd, de liquide middelen ten spijt, onder Gods mildsten zegen met veel vrucht te kunnen arbeiden. Moge evenwel op deze depressie betere tijden aanbreken, opdat Burge meester Loeff, gedachtig aan diens wapenspreuk „Condide ad Astra" in de rijkste mate zal kunnen ontplooien diens zoo erkende bekwaamheid, ge paard aan wijsheid en kloek beleid, de gemeente 's-Hertogenbosch ten heil! JOS. v. HEIJST. Dussen, a/d Bergsche Maas. HEUSDEN. Vrijdag bracht de Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, Prof. G. van der Leeuw, vergezeld van den Com missaris der Koningin dezer provincie, en Ambtenaren van een 2-tal Departementen, een bezoek aan onze gemeente, om zich persoonlijk met den toestand alhier op de hoogte te stellen. De hooge heei en werden door den waar nemend burgemeester, den heer Avan Delft rondgeleid. Verschillende gezichtspunten werden bekeken, waarbij de Minister een willig oor bleek te hebben voor de wenschen en verlangens van onze gemeente. Zondagmiddag geraakte het bootje, dat de pont bij Heusden oversleept, defect, waardoor de dienst gestaakt moest worden en vele auio's moesten omkeeren. Per roei boot werd het verkeer voor voetgangers en fietsers onderhouden. Aangezien de ingezetenen te veel gas hebben verbruikt, zal de gaslevering in het vervolg gerantsoeneerd worden in uren per dag n.l. des v m. van 7-9 en 11—2 en des n.m. van 5 8 uur. Uitslagen van den voorwed strijd competitie bij de damclub V.D. Groep I: Baxde Graag 0 -'2, KaldenKlerks 20 en Schaap Nieuwkoop 02. Groep IIDeurlooTe Vruchten 02, Klaren—v. Beers 20. Groep III: v. Driel-v. d. Donk 20 en VerbeekFitters 11. A s. Maandag voortzetting om half acht. AALBURG. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier is tot opvolger van den heer E. de Graaff, tot Ouderling en tevens tot: Voorzanger gekozen, zijn zoon D. de Graaff. Beide functies zijn door hem aangenomen. ANDEL. De moeilijkheden, waarvoor de daartoq in het leven geroepen commissie in de Ned. Herv. Kerk alhier, inzake de toewijzing van zitplaatsen, zich geplaatst zag, in verband met het feit, dat het kerk gebouw wat te klein is, zijn te groot, om die tot een goede oplossing te brengen, zoodat voortaan de zit plaatsen weer zullen verhuurd worden, als eertijds De heer D alhier ontdekte, toen hij aan het jagen was, enkele verborgen granaten in den Buitenburg. Aangifte ten gemeentehuize volgde. ALMKERK. In de op 11 dezer gehouden vergadering, is besloten tot her oprichting van de Chr. Historische Kiesvereeniging. Tot voorloopige bestuursleden zijn benoemd de hee- ren J. de Witt, J. B Branger en A. van Her wijnen. Het voornemen bestaat om binnen korten tijd, wederom een vergade ring te houden, waarin dan een definitief bestuur zal worden be noemd. Tevens wordt overwogen een spreker uit te noodigen. Met aanvankelijk 60 leden is alhier een voetbalvereeniging op gericht onder de naam van A.V.V. De wekelijksche wedstrijden zullen worden gehouden, op het terrein van den Heer T. L Snoek (Korn- schen dijk), welke tot groote vreugde van bovengenoemde vereeniging zijn weiland hiervoor beschikbaar stelde. Correspondentie en opgave van leden kan plaats hebben bij den Secr. der Ver. den Heer A. Vink C 112. Aan het hoofd der Herv. Chr. School, dhr. S. Willemse alhier, is en kele weken ziekenverlof verleend. AMMERZODEN. De Plaatselijk Bureauhouder zal alhier zitting houden op 23 Oct. a.s. in café „De Arend" van 912 en 1316 uur. Met ingang van 9 Oct. is hier in café „Het Centrum" en in het ge meentehuis te Maasdriel een bijkantoor geopend van de Schade-Enquete-Com- missie. Zitting eiken Dinsdag, Woens dag en Donderdag van 912 uur en van 25 uur. Onder Maasdriel ressorteeren Zalt- bommel, Hurwenen, Rossum, Maasdriel. alle andere plaatsen in de Bommeler waard ressorteeren onder Ammerzoden. BOMMELERWAARD. Op alle gemeentehuizen in de Bommelerwaard zijn thans for mulieren verkrijgbaar voor het doen van aangifte van oorlogsschade bij de Schade-Enquête-Commissie te Tiel. Landbouwers, die een bij drage in de voedselvoorziening leveren moeten bij bovengenoemde Commissie alleen opgeven hun scha de aan huisraad. De overige schade registreerd de P.B.H. Het P.B V O. doet een drin gend beroep op alle inwoners van niet getroffen plaatsen in de Bom melerwaard, om kinderen van oor logsslachtoffers gedurende den win ter op te nemen. De Landbouwers wordt aan geraden reeds dit najaar, de chloor- houdende kalizouten over hun land uit te strooien en dit niet tot volgend jaar uit te stellen. Aan jonge voortvarende tuinders zullen enkele voorbeeldbedrijfjes wor den uitgegeven op meerdere plaatsen in de Bommelerwaard. BRAKEL. De Heer C. van Dalen alhier, is met ingang van 1 November a.s. benoemd tot leeraar aan de muziek school te Zwolle In verband met zijn aanstaand vertrek naar Zwolle, gaf de heer C. van Dalen alhier in'het Werk liedengebouw de laatste openbare les met zijn leerlingen. Deze avond werd geopend met het zingen van enkele vaderlandsche liederen door het koorklasje, begeleid door den scheidenden pianist. Daarna werd het Wilhelmus allerfiefst op het orgel ten gehoore gebracht door de jongste leerlinge. Dit was dan het begin van een rijk gevarieerd programma omvattende orgel- en pianospel, solozang enz. Niet alleen het kunnen van eiken leerling kwam hierin tot uiting, maar ook werd gedemonstreerd tot welke hoogte de leerlingen het onder de bekwame leiding van Kees in de muziekwereld kunnen brengen. Tegen het einde van den avond speelde een oud-leerling op voor treffelijke wijze een Wals van Brahms terwijl de pianist het Prelude van Chopin ten beste gaf. Hierna zong het koorklasje het Engelsche en Nederlandsche Volkslied, dat door het talrijke publiek uit volle borst werd meegezongen. In de pauze werd namens Mevrouw Van Dam en haar evacué's bij monde van den heer Van Konijnenburg een bloemstuk aangeboden. Spreker roemde de heer Van Dalen als een eenvoudig gebleven mensch en als pianist. De leerlingen werden op gewekt om hun studie voort te zetten. Ten slotte wenschte spreker den heer Van Dalen op zijn verdere levessweg Gods beste zegen toe, bij welke wensch wij ons van harte aansluiten. Mede door tusschenkomst van het Nederlandsche Volksherstel ter plaatse, is door alle tuinbouwers in deze gemeente spontaan mede- Verhooging vleeschrantsoen. De directeur van het Centraal Distributie kantoor te Vught maakt bekend, dat het mogelijk is het vleeschrantsoen reeds in de week van 21 tot en met 27 October a.s. te verhoogen van 100 tot 150 gram per week. In verband hiermede worden alsnog de bonnen A, B, C en D 782 geldig verklaard voor het koopen van 50 gram vleeschu Geldigheidsduur brandstoffenbonnen. De Directeur van het C.D.K. te Vught maakt het volgende bekend In verschillende bladen, o.a. „De Distri butiecourant" werd de mededeeling geplaatst dat de geldigheidsduur van de brandstoffen- bonnen BV 43 tot en met 46 -voor onbe- paalden tijd is verlengd. Hierdoor is de meening verwekt, dat dit ook voor de Zuidelijke provincies het geval is. Met nadruk wordt er op gewezen, dat bedoelde publicatie alleen van toepassing is voor de Noordelijke provincies. Personen, die in District Zuid de be doelde bonnen niet binnen den geldigheids duur bij hun handelaar hebben ingeleverd, kunnen deze bij den plaatselijken distribu- tiedienst omruilen tegen rantsoenbonnen. Handelaren, die eventueel genoemde bon nen nog hebben ingenomen, kunnen deze bij den distributiedienst inleveren, ter ver krijging van een machtiging MD 343-45. gewerkt voor het afstaan van glas ruiten bestemd voor de getroffen gebieden. Voor deze levering zal een jaarlijksche vergoeding gegeven worden, terwijl voor den aankoop van nieuw glas zorg gedragen zal worden. Thans is men druk bezig met het ophalen van bovengenoemd, glas, terwijl men in de getroffen gebieden, gezien de winter reeds op handen handen is, dit glas met belangstelling tegemoet ziet. De heer Duyzer alhier, is tot onderwijzer aan de Herv Chr. School te Wijk benoemd. CAPELLE. In de vergadering van ker keraden der Ned. Herv. gemeenten in de Classis Heusden is tot plaats vervangend lid van het Provinciaal Kerkbestuur benoemd de heer A, de Rooij, ouderling der Ned. Herv. gemeente alhier. GAMEREN. Doordat de Ned. Herv. Kerk door de Duitschers in puin gegooid is, is de voormalige Openb. School als noodkerk ingericht Deze ruimte biedt 400 zitplaatsen. Men begint hier wat op te bouwen van wat vernield is door de moffen. De 50 meter hooge schoor steen begint zachtjes aan zijn vol tooiing te naderen. Dit karwijtje is opgedragen aan een NS B.'er een man van 70 jaar, hij klimt nog als een kat naar boven. Al 't ijzerwerk van de fabriek, spoorbakken, rails en al wat los en vast is, was naar Duitschland ge transporteerd. Enkele weken voor ze weggingen hebben ze hier kerk, toren, koren molen, bruggen klein en groot in de polder totaal vernield, de meeste van de laatste zijn weer voor rij en voertuigen en passage in orde gebracht. Een mooie flinke boerenstelling waar enkele Duitschers waren on dergebracht, is, doordat ze hard stookten in vlammen opgegaan, enkele huizen zijn door granaten vernield of beschadigd. Een vader met zoon, een moeder met klein kind en nog een 8-tal personen werden door granaten doodelijk getroffen. Een mooie villa door de Duitschers in beslag genomen voor wacht, werd door een granaat in een puinhoop veranderd, waarbij allen waarschijnlijk 8 of 10 (niemand wist het juiste aantal) zijn omge komen, welke op een nacht in een kuil werden gestopt. GENDEREN. Benoemd tot directeur aan de N.V. Zuivelfabriek „De Graafstroom' te Bleskens- graaf, de heer A. A. van Dam, directeur van de Coop. Zuivelfabriek „Op Hoop vaH Zegen" alhier.

De Sirene | 1945 | | pagina 2