Ingezonden. Buitenland Plaatselijk Nieuws ter in een kamp In Duitschland. Na verblijf van eenige maanden in het kamp te Amersfoort werd de heer Roza vrijggelaten. Zijn zoon wist door de linie's heen, het vrije gebied te be reiken. (Wordt vervolgd). (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) waarin de 1 uchtlanding bij Arnhem in beeld gebracht is. Dan staan er op den Dam nog enke le vliegtuigen opgesteld, welke bezich tigd mogen worden, terwijl de grootere typen op Schiphol staan. Bij het zien van deze show krijgt men eenigszins een idee hoe, en met welke midde len de geallieereden den oorlog, die toch bij uitstek een luchtoorlog was, gewonnen hebben. Mijnheer de Redacteur, Zoudt U s.v.p. zoo goed willen zijn onderstaande regdlen in Uw blad op te nemen? Bij voorbaat mijn dank. Ondanks de vele moeilijkheden waar mede we mog dagelijks te kampen heb ben in onze hedendaagsche ontwrichte maatschappij, zal het (en inzonderheid wel voor de landarbeiders) verheugend zijnj, te vernemen, dat door de Rijks bemiddelaars eindelijk een einde is ge maakt aan het m. i. grove onrecht dat de landarbeiders steeds als minder waardig werden gebrandmerkt. Immers, nu door voornoemd college is beslist dat het minimumloon voor de landarbeiders 60 cent per uur moet bedragen, is hiermede een "belangrijke stap gedaan in de richting van gelijk stelling tusschen land- en industrie- arbeid. En het zal een i.eder. wj£ de diversie besprekingen tusschen werkgever en werknemer in eerstgenoemd bedrijf uit het Land van Altena hebben meege maakt en zich dus wellicht de soms vrij scherp gevoerde discusiën omtrent hiet loon probleem kunnen herinnieren, duidelijk zijn, hoezeer het mij ver heugde, kennis te nemen van meerge noemd besluit. Immers hiermede is de mogelijkheid ontstaan dat de zoo zeer gewenschte energie voor het bedrijf zijn intrede doet. Laten werkgever en wierknemer toch beter dan voorheen beseffen dat we in beider belang niet tegen, doch naast elkaar moeten staan. Vandaar dat ik de landarbeiders op het hart druk: Toon de door de Rijk-bemidde laars genomen beslissing waardig te zijneisch uw rechten en vervul uw plichten. En indiefa dan van werkgeverszijde eveneens den wil tot samenwerking tot uiting komt, dan maak ik mij sterk dat het oogenblik nabij is dat zeer velen met ondergeteekende kunnen in stemmen en zeggen Land- en Tuinbouw, nooit volprezen Bron van 't leven 'k Heb U lief ten allen tij. Mochten stormen U beloeien, Of den stedeling U verfoeien 'k Klamp mij vaster aan Uw zij. 'k Deel met U in vreugd' en nood 'k Blijf Uw trouw tot aan mijn dood. Hoogachtend, Uw abonné, A. v. d. WIEL. Woudrichem, 31 Oct. 1945. NAVY—RA F.V.S.A R.F. Op het oogenblik zijn er in Amster dam twee interessante exposities, n.l. in het Koloniaal Instituut, waar een tentoonstelling is van de Britsche Ma rine. Hier kan men de verschillende takken van dienst in werking zien,, o.a. die van de vrouwelijke hulpdienst de W.R.N.S. Verder is er veel foto materiaal, modellen, bewapening, radio installaties, enz. Ook draait er een Marinefilm. Dan is er in het Warenhuis „De Bij enkorf" een belangrijke tentoonstelling^ yan de RAF en de USARF. Ook hier ia bijzonder veel en mooi fotomateriaal aanwezig. Men kan er de voorbereidingen zien,, welke getroffen worden voordat er een bombardementsvlucht naar Duitschland gemaakt wordt. Ook hoe en door welke toestellen de luchtfoto's gemaakt wor den en op welke manier deze ont wikkeld worden. Verder staan er ver schillende vliegtuigmotoren, z.g. demon stratiemodellen, welke opengewerkt zijn en langzaam draaien. Bij het zien hier van krijgt men een idee van het mach tige orgaan van de hedendaagsche vlieg tuigmotor. Er zijn ook foto's te zien van het, men kan wel zeggen nieuwe wapen, dat Radar genoemd wordt. Er is een „luchttrainer", waarin aspirantpiloten hun opleiding krijgen in koersvliegen. Verder is er een werkend model van een hydraulisch landingsgestel van een jager. Een gedemonteerde V 1 ont breekt evenmin als alle soorten bewape ning zooals bommen, Rochets, enz., zoo als deze door de geallieerden gebruikt worden. Ook de verschillende soorten reddingsbooten, welke door vliegtuigen afgegooid worden om drenkelingen te redden staan hier volledig uitgerust opgesteld. Ook hier draait een film Rusland eischt belangrijke industrieën. Naar Reuter verneemt is een geheime lijst met veertig Duitsche fabrieken in de zone van de Westelijke geallieerden,, door de Russen ingediend. Deze fabrie-, ken zouden moeten dienen als onder zoek van de herstelbetalingen aan Sovjet- Rusland. De lijst zou een hoog percen tage van de Duitsche meest vitale in- dustrieele bedrijven omvatten, o. a. de Kruppfabrieken van de I.G. Farben en drie scheepswerven. Meer dan de helft van cje lijst heeft betrekking op bedrij ven in de Britsche zone, voornamelijk op die in het Roergebied. Een „sprekende" Bijbel. Naar het Amerikaansche Bijbelgenoot schap meedeelt, heeft men thans den voUedigen Bijbel op 169 gramofoonpla- ten gezet, terwille van hen, die niet zien kunnen. De geheele „leestijd" is 841/2 uur. Het oude testament neemt 129 platen in beslag en het nieuwe testament 40. De platen worden voor een vijfde van den werkelijken prijs! aan blinden geleverd. Churchill onderscheiden. Koning George heeft Churchill per soonlijk de 1939-'45 ster, de Afrika ster en de defensiemedaille met linten doen toekomen, vergezeld van zijn uit- drukkelijken wensch dat Churchill deze onderscheidingen zou aannemen. De secretaris van het comité belast met het onderzoek naar politieke eerbe wijzen, heeft namens den koning bo vengenoemde onderscheidingen aan Churchill overhandigd. Voor zoover be kend is dit de eerste keer, dat een Britsch premier militaire ordeteekenen ontvangt. Churchill is kolonel van het 4e regiment huzaren. Tijdens den oor log heeft hij 50.000 mijl over zee en door de lucht gereisd in dienst van zijn land. De oud-prernier heeft in dank de eereteekenen aanvaard. HEUSDEN. Gratis Voedseluitdeeling Nederl. Roode Kruis. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft uit het buitenland voedsel en andere arti kelen ontvangen, om uit te deelen in de geteisterde gebieden. Ook Heusden krijgt hiervan zijn deel. Daartoe zullen a.s. Woensdag 7 Novem ber voedsel kaarten worden uitgereikt in de voormalige Mulo-school aan het Bur chtplein. Dit geldt voor inwoners van Heusden, Oudheusden, Herpt en Hedikhuizen. De stamkaarten van alle gezinsleden moeten worden meegebracht met de inlegvellen. Tevens kan dan dadelijk op de verstrekte voedselkaart een hoeveelheid van driekwart kilogram havermout per persoon in ont vangst worden genomen. Men moet zelf voor verpakkingsmateriaal zorgen. De uitreiking zal plaats vinden van 9 tot 12 uur v.m. en van 1 tot 4 uur n.m. AALBURG EN HEESBEEN. Ds. Trouwborst hoopt Woensdag 7 November te Aalburg en Donderdag 8 November te Heesbeen, telkens des avonds om half zeven, Dankuur voor het gewas te houden. ANDEL. Het bestuur der Ned. Herv. Kerk alhier, heeft plannen over te gaan tot vergrooting van cfe consistorieka mer. B OMMELER W A ARD Op een vergadering te Gelder- malsen, waar de besturen der afdee- lingen van Gorkum, Bommelerwaard, Land van Altena enz. tegenwoordig' waren, is besloten tot reorganisatie der Ned. Pomologische Vereeniging. In voorbereiding is een algemee- ne inzameling van boeken voor de ge meenten Hedel, Hoenzadriel en Rossum. De behoefte hieraan is zeer groot, door de aanwezigheid van honderden arbeiders, die in de avonduren iets. te doen moeten hebben. GIESSEN. De medische verzorging van ae politieke gevangenen van het kamp Fort Giessen is toevertrouwd aan Dr. Eg berts te Woudrichem. De electrische lichtleiding naar het kamp wordt door een ondergrondschen kabel vervangen. LAND YAN ALTENA. Naar wij vernemen zal te Almkerk op Woensdag 7 November a.s. vanwege de P.V.C. een taxatiemarkt voor paarden wor den gehouden, met vrijwillige aanvoer door de georganiseerden. Door den Minister is bepaald, dat het verboden is, zich te vestigen, of te verhuizen, behalve voor personen, die in het bezit zijn, van een door of van-< wege den Directeur van het Prov. Bu reau voor verzorging der oorlogsslecht- offers, in wiens ambtsgebied de gemeen te is gelegen, verleende schriftelijke vergunning, in Noordbrabant, in het gebied ten W. van De Werken c.a., Dussen, Geertruidenberg, Oosterhout^ Teteringen, Breda en W. van de Mark tot de Belgische grens. Op één adres mag slechts door één gezinshoofd pluimvee voorhanden of in voorraad gehouden worden tot een maximum aantal van 50. NEDERIIEMERT. Met ingang van 1 November is den heer Merkens, hoofd der Chr. school alhier, benoemd tot leeraar aan de tuinbouwscholen te Geldermalsen. Nadat enkele dagen tevoren reeds afscheid was genomen van het school bestuur, werd Dinsdagmiddag van de leerlingen en het personeel afscheid, genomen. De heer Merkens dankte het personeel voor de goede samenwerking welke hij van hen in dezen moeilijken> tijd mocht ondervinden en spoorde de jeugd aan om steeds hun best te blij ven doen onder de leuze: „Bid en. Werk." Hierna sprak de heer Eugster na mens personeel en leerlingen, het schei dende hoofd toe en wenschte den heer en mevrouw Merkens het allerbeste toe voor de toekomst. Door den heer Merkens werd een bedrag in geld aangeboden, om als blijvende herinnering een boekwerk voor te koopen. Door de kinderen w'erd Psalm 121 vers 4 gezongen. Vervolgens werden de kinderen ge- tracteerd, iets wat zeer in den smaak viel. Daar de heer Merkens eenigen ,tijd ziek geweest is, verzocht hij dfe kin-< deren om hun ouders namens hem goé den dag te zeggen, waarna hij dezlen laatsten schooldag in Nederhemert mét dankgebed sloot. Dinsdag is op het Eiland, van wege den Rattenbestrijdingsdienst door de Ratin Mij uit Den Haag, een groot- scheepsche aanval gedaan op het in dit dorp zoo talrijke rattenleger. Dezé schadelijke knaagdieren schijnen in zoo'n groot aantal aanwezig te zijn, dat, hoewel er op een plaats rleeds 36' exemplaren gevangen warlen, het aan tal practisch niet minder werd. Het is te hopen dat door deze laatste aanval een einde gemaakt zal wordien aan de rattenplaag. NIEUWENDIJK. Tot bestuursleden van het Man nenkoor „Onderling Genoegen", direc teur dhr. J. de Graaf werden gekozen: Joh. de Graaf, voorz.J. v. d. Stelt Johz. secretarisM. Monshouwer, pen- ningm.A. v. Rosmalen, A. v. Andel, M. Pape en A. Ouwerkerk, plaatsver-, vangende leden. Naar we vernemen is de heer D. van Andel benoemd tot onder-direc teur van de Chr. Muziekvereen. „Cres cendo" alhier. Tot bestuursleden van den Chr. Bouwvakarbeidersbond afd. Nieuwen-- dijk werden gekozen de heeren: A. Ouwerkerk, A. Ippel, J. de Jong, J. Groeneveld, J. P. Lievaart, A. Brienen en Hendr. Ippel. POEDEROIJEN. Thans is het officiëele bericht binnengekomen, dat de klok uit den toren alhier, niet meer terug zal komen, daar deze door de duitschers is ver smolten. In een vergadering van lidmaten der Ned. Herv. Kerk, gehouden op 31 Oct. j.l. 'is een hooringscommissie ge-t vormd in verband met het beroepings- werk, wegens het vertrek van Ds. v. d. Haar naar Kamperveen, bestaande uit de neeren W. A. v. Giessen en Math. Bok Wz. Deze commissie zal samen werken met twee leden van den kerke- raad. Thans ontvingen de betrokken families het verblijdende bericht, uit Ned. Oost-Indië, dat hun zoon en doch ter het echtpaar A. Schaap-v. Giessen, zich in goeden welstand bevinden. Bei den hebben gedurende drie en een half jaar gescheiden van elkander, in kam pen moeten doorbrengen. Hoewel onmiddellijk wordt over gegaan tot het beroepen van een pre dikant bij de Ned. Herv. Kerk, is de pastorie der kerk aan eenige gezinnen verhuurd. Door vele leden der kerk wordt dit zeer becritiseerd, daar dit het beroepingswerk zeer kan stagneeren. RIJSWIJK. De Jeugdvereen. alhier, hebben verschillende boeken ter lezing afge staan aan de politieke gevangenen op fort Giessen. VEEN. Woensdagavond 7 uur zal in de Ned. Herv. Kerk alhier een dankstond voor het gewas worden gehouden, waarbij Ds. Kleermaker hoopt voor te gaan. Door het kerkbestuur der Ned. Herv. Gem. is besloten, om in het groote tekort aan zitplaatsen te voor zien, door in de kerk een galerij aan te brengen. WOUDRICHEM. De heer J. Borg D.Jzn., al hier is benoemd tot kassier bij den Distributiedienst te Almkerk. De heer Nelissen, werkzaam als ambtenaar bij den Distributiedienst alhier, is benoemd tot Agent van dien dienst te dezer plaatse. De heer 1. Smits alhier is be noemd tot ambtenaar bij den Distribu tiedienst alhier. WELL. Maandagavond 29 Oct. vierde de fanfare „Oefening Baart Kunst"i alhier in de Hopwaag zijn 25-jarig bestaan, nadat 's middags bij de hee ren N. Schreuders, N. v. Hees en A. v. Horsen, die vanaf de oprichting lid der vereeniging zijn geweest, een serenade was gebracht. De Hopwaag was des avonds geheel bezet. De heer Boland, eere-voorzitter van O.B.K. huldigde de jubilarissen in een kernachtige rede, hij sprak woor den van lof tot den heer P. J. G. Ba selaar. directeur der vereeniging, voor alles wat deze voor de vereeniging had gedaan en aan wien het te danken is, dat zij tot zoo'n groote hoogte op den ladder der muziek wist te stijgen. Hij roemde den heer N. Schreuders als voorzitter, die de vereeniging steeds over zijn moeilijkheden wist heen te brengen, den heer N. v. Hees als pen ningmeester voor zijn accuratesse en den heer v. Horsen als le klas muzi kant. De voorzitter, de heer N. Schreuders gaf de geschiedenis van de vereeniging van haar oprichting af tot heden, ge schiedenis die getuigde van op- en neergang. Hij gaf een opsomming van de concoursen en festivals, waaraan de vereeniging had deelgenomen en spoor de de aanwezigen aan om O.B.K. steeds te blijven steunen. Hij bracht dank voor den verleenden steun, en de mu- ziekvereeniging uit Zuilichem voor het in bruikleen afstaan van eenige instru- mnteen, waardoor het O. B. K. moge lijk werd gemaakt, zijn repetitie's te hervatten. Ook de heer Boland dankte de aanwezigen en spoorde eveneens aan om O.B.K. trouw te blijven en te steu nen. Men bleef hierna nog geruimen tijd onder het genot van gebak, koffie en chocolade bijeen. Verschillende toe spraken en voordrachten zorgden voor afwisseling. Het geheel was een gezel- ligen avond, waarbij de onderlinge band werd verstevigd. WAALWIJK. 7 Nov. a.s. herdenkt dhr., T. de Graaff alhier het feit, dat hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de N.V. Hol- landia. Alhier is men begonnen met den bouw van een noodgemaal, daar het stoomgemaal van den Rijkswaterstaat door de moffen is vernield. WELL. J.l. Woensdag herdacht het echt paar Christiaan van Hees en Cornelia Vos zijn 50 jarig huwelijksfeest. Dit feest is onder groote belangstelling van familie en vrienden' van ver en nabij gevierd. De heer Van Hees is een algemeen geachte persoon lijkheid. Des avonds bracht de muziekver. O.B.K. een serenade. De bruidegom is 72 jair en de bruid 77. Beiden zijn in het genot van een goede gezondheid. WERKENDAM. De fa. D. Kooter en Zn. is mo menteel bezig met het bouwen van noodwoningen voor hen, wier huis te sterk beschadigd is, om nog te bewo nen. Notaris J. M. C. Paap is aange-. steld tot beheerder van het vermogen van Chr. Rijkers alhier. Zij, die hier in de omgeving voor een ondersteuning van de Stich ting 1940-'45 in aanmerking wenschen lè worden gebracht, kunnen zich hier-

De Sirene | 1945 | | pagina 2