INGEKOMEN GIFTEN De toestand in Qost-lndië. Gevonden en verloren voorwerpen. Distributie mededeelingen Burgerlijken Stand Binnenland Het nemen van Grondmonsters. VOOR MONUMENT SLACHTOFFERS HEUSDEN Motto„de Eer van Heusden c.a. spreekt Geeft van harte, geelt spontaan „'tZyn onze dooden die daar gaan"; Verstoor hun rust en 'vrede niet, Door kleinzieligheid; zy zingen 't Eeuwig Lied! Vorige verantwoording f 2596,38 Herv. Jongei. Vereeniging ,Eben Haëzer" 16,00 Totaal f 2612,38 Woudrichem en Oudendijk getracht wor den een Tuinbouwvereeniging op te richten. Wij raden ieder die groente- en/of fruitteler is aan, deze vergadering te bezoeken. VEEN. Donderdag 22 Nov. a.s. des nam. 2.30 en des avonds om 6.30 u. hoopt Ds. R. Kok van Veenendaal dank stond voor het gewas te houden. Op Vrijdag 23 November a.s. des avonds om 7 uur, zal in café de Waal door de tuinders van Veen en omgeving getracht worden een Tuin bouwvereeniging op te richten. Wij raden ieder die groente- en/of fruitteler is aan, deze vergadering te bezoeken. WIJK EN AALBUIIG EN VEEN Het is hoog tijd! Het Nederlandsche Roode Kruis heeft U dringend noodig als lid. Het zal wel niet noodig zijn U uit een te zetten, wat het Roode Kruis ten doel heeft. In de laatste jaren heeft iedereen kennis genomen van het prachtige werk, dat het Roode Kruis voor de lijdende menschheid heeft ver richt. Ook en vooral de door oorlogs geweld getroffen gebieden hebben zulks ondervonden. De verstrekking van voedselpakket ten en kleeding, om maar een voor beeld te noemen, heeft in belangrijke mate bijgedragen om in de ergste nöo- den te voorzien. Doch niet alleen in onze gebieden, maar ook elders is de hulpverleening van het Roode Kruis hoog noodig. Men denke slechts aan onze iandgenoo- ten in lndië. Op ons rust nu de plicht, deze hulp verleening te helpen slagen. Men kan dit niet beter doen dan door lid te worden van het Nederlandsche Roode Kruis. Binnen enkele dagen zal de post U een inteekenformulier bezorgen of is reeds bezorgd. Dit formulier wordt bij U teruggehaald. Dat velen zich als lid opgeven, opdat moge blijken, dat in onze dorpen de juiste waardeering bestaat voor het werk van het Roode Kruis. Het voorloopig bestuur van de onderafd. Wijk, Aalburg en Veen, C. B. J. Landweer. Ds. L. Trcu.vborst. Ds. H. Harkema. Ds. N. Kleermaker. M. de Graaff. A. v. d. Pol. W. A. Schouten. B. M. van Wijk. Dr. A. Aanen. Dr. J. H. v. d. Loo. I H. B. Rengersen. H. M. Morelissen. WOUDRICHEM. De heer M. Smits Jzn., visch- afslager alhier wordt met ingang van 1 Dec. a.s. aangesteld bij de Rivier politie te Rotterdam. Het echtpaar B. Pellikaan-Lie- vaart alhier herdacht Dinsdag j.l. on der veel blijken van belangstelling zijn 25-jarige echtvereeniging. WERKENDAM. De eindstand van de voorwed- strijdcompetitie der Werkendamsche Schaakclub „Het Probleem" luidt als volgt: gesp. gew. rem. verl. p. A. v. d. Heuvel 15 12 0 3 12 G. Groeneveld 15 11 0 4 11 P. Cornet 15 11 0 4 11 C. Hakkers 15 11 0 4 11 D. Paans 15 8 2 5 9 C. v. d. Schoot 15 9 0 6 9 C. de Keyzer 15 8 1 6 8ö M. Brienen 15 8 1 6 85 H. Katerberg 15 8 0 7 8 A. Visser .15 8 0 7 8 M. de Heer 15 6 0 9 6 P. Brienen 15 6 0 9 6 P. Katerberg 15 4 1 10 45 H. Visser 15 3 1 11 35 G. Nagelkerke 15 2 2 11 3 C. v. d. Heuvel 15 1 0 14 1 Woensdagavond 7 u. hoopt voor de Herv. Evangelisatie in het Nuts- gebouw voor te gaan Ds. Lauwrense van Nieuwland (Z.H.). Dezen winter zal begonnen wor den met de hoepelmakerij, door Gebr. v. Oord en Gebr. Hakkers, vooral voor export naar Denemarken. ZUILICHEM. Onder groote belangstelling vierde het echtpaar D. v. d. Linden- Brienen zijn 40-jarig huwelijksfeest. ZALTBOMMEL. De Emmabioem-collecte bracht hier het groote bedrag van ongeveer f 400 op. Voor kindei-en tot en met 3 jaar en voor zieken, stelt het HARK- comité weer zeep verkrijgbaar op dok tersverklaring. 11 Dec. wordt hier een over- namemarkt voor varkens gehouden. Een officier die uit Soerabaja te Batavia arriveerde, verklaarde dat de Britten iets meer dan de helft van de stad in handen hebben, hoewel in de bezette deelen nog schutters en kleine verzetshaarden aanwezig zijn. Ten Oos ten van het Kalimas kanaal hebben de Indonesiërs tegenaanvallen gedaan, die door mortieren en automatische wapens ondersteund werden. Volgens de berich ten hebben de Indonesiërs te Soerabaja zich beter georganiseerd. Zij zwerven niet langer in troepen door de straten, maar maken gebruik van mortieren en eenige tanks. Ooggetuigen hebben ver haald van de vele wreedheden die door rje bevolking worden bedreven. Samenwerking op Celebes? In Zuid-Celebes, waar de politieke toestand aanvankelijk even verward was als op Java, is thans voor radio Ma kassar een verklaring afgelegd. Indien wij als gelijken beschouwd worden is er bij mij geen bezwaar om samen te werken met de Neder landers die de tegenwoordige geestes- strooming begrijpen en inderdaad van plan zijn de boodschap van H. M. de Koningin uit te voeren. Dit standpunt is eveneens aanvaard door het adviescollege „Radjas" inde- ze streken, dat onder leiding staat van doctor Ratulangi. Besloten is met de Nederlandsche regeering samen te wer ken op basis van de radiorede van doctor v. Mook te Sydney. Met op recht hart verzoek ik het volk vertrou wen in mij te stellen en geduldig de resultaten af te wachten. Distributiekring 251, Waalwijk DISTRIBUTIE VAN GEROOKTE SPEKBOKKING. In den distributiekring "Waalwijk is bon 16 van de aanvullende noodkaar- ten WA, WB, WC, WD en WE geldig verklaard voor het koopen van 2 bok kingen op 1 bon. Deze bokking zal plaatselijk door de erkende vischhandelaren worden ver kocht, terwijl in die gemeenten waar geen erkende vischhandelaren zijn ge vestigd, de verkoop zal geschieden op de gebruikelijke plaatsen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de aapgewezen bon slechts .geldig is, voor HEUSDEN op Maandag 19 November 1945. Door de duitschers achtergelatenen door de Marechaussée te Wijk en Aal burg in beslaggenomen de volgende goederen 1 pluche vloerkleed, 5 kleine vloer kleedjes, 3 cocos deurmatjes, 1 pluche slaapkamerkleedje; 1 blauwe overall, 1 broodkist, 1 klein kinderschrijfbord, 1 teekenplank, 1 teekenlat, 5 muziekboe ken, 2 studieboeken, 1 glazen vaas, 1 §chop, 1 kruiwagen en 1 bankschroef. Deze goederen zijn te bezichtigen bij den Alarechaussée Schipper te Wijk en Aalburg, op Donderdag 22 Novem ber des morgens van 912 uur. WERKENDAM. GeborenHuibert, z. van H. Kramer en L. C. de Gids; Jecoba Helena, d. van J. Korsman en H. van Wijk. Getrouwd: Jan Nicolaas Hol, 24 j. en Adriana G. Wieringa, 21 j. KERKWIJK. Over de maand October. Geboren: Arie, z. van L. v. Veen en P. L. VosArie C. z. van B. Dingemans en van M. E. Roubos. Getrouwd: Arie K. v. Diemen, 28 j. en Cornelia P. Smits, 21 j. Overleden: Maarten v. Zandwijk, 21 j.; Marinus J. v. Geffen 18 d.; Jen- neke C. de Bie, echtg. van C v. d.* Bogert, 71 j. De Biesbosch asyl voor onderduikers. Een waar labyrinth van killen en kreekjes, waterwegen en wijde water plassen is de Biesbosch, waarvan het idyllische in allerlei toonaard is be zongen Wazige horizonten, vlakten en wate ren vervloeiend in nevellucht! Hier zijn grazige landen, manifestee- rend de oneindige wijdheid van het polderlandschap. Ook hier heeft de mof die idylle wreed verstoord en werd hii de dis sonant in het lied van dit polderland. Hoeveel is er gezucht en gebeden, in dit weidsche oord ook gevloekt door den razenden mof, wien het geluk-i kig maar al te vaak mislukte in dit uit-, gelezen gebied voor onderduikers, zijn slachtoffers te pakken te krijgen. En deze „slachtoffers" waren van „di verse pluimage": student-onderduikers, Joden-verbergers, ook... ondergedoken moffen. Verschillende onderduikers bewoon den ondergedoken schepen of woonar ken. Op je hoede zijn, was steeds het pa rool! S.S.-mannen, leden van den S.D.- dienst, speurden hier vaak rond, loe rend op prooi. Zooveel mogelijk werden de onder duikers door de bevolking van den Biesbosch geholpen. Maar immer loer de het gevaar! Als een ondergedoken student even per kano terugvaart naar zijn woonark, om wat te halen, ontsnapt hij tenauwer- nood aan groot gevaar: het volgende oogenblikken steken de moffen verschil lende woonarken, ook de zijne in brand. Verder lagen er in den Biesbosch kameraadschappelijk zou je haast zeg gen, verschillende moffen op een on dergedoken schip en de dichte nabij heid van Amerikanen en Engelschen met eenzelfde doel. Men kan zich voorstellen, dat het levfen op een schip of woonark zeer eentonig was: alle dagen reiden zich aaneen zonder eenige aangename afwis seling: velen verlieten dan ook hun. schip om op het vasteland een „duik- plekje" te zoeken, ofschoon dat veel gevaarlijker was. sche Bank uit geblokkeerd tegoed bij de instelling, waar hij ook de f 100 biljettenrekening heeft, in contanten of op girale rekening. Het ministerie van financiën deelt mede, dat met ingang van 14 Novem ber 1945 de algemeene vergunning nr. 5b ook geldt voor rekeningen geopend na 7 Juli 1945, met dien verstande, dat op de gestelde voorwaarden over ten hoogste f 100 per twee weken (en dus niet per week) kan worden beschikt. Geldsaneering en pensioengelden. Het ministerie van financiën deelt mede, dat pensioengelden, die voor 26 September 1945 zijn ontvangen voor een periode, die na dezen datum ein digt, thans ook kunnen worden ge deblokkeerd, wanneer zij bij een PTT- kantoor op een geldkaart worden ge stort. Vier kamerleden bedanken. Naar wij vernemen, hebben de vol gende "benoemd verklaarde leden van de Staten-Generaal voor deze functie bedankt: Prof. Dr. J. H. W. Verzijl *e Utrecht, Dr. J. P. Kruyt te Utrecht, mevrouw Dr. H. Verwey-Jonker te Eind hoven en de heer H. W. v. Randwijk te Amsterdam. Beide eerstgenoemden waren be noemd tot leden der Eerste Kamer, beCde laatstgenoemden t,ot leden der. Tweede Kamer. Jaarbeurs in April. Reeds nu zijn de data vastgesteld voor de volgend jaar te houden jaar beurzen, die ondanks de primitieve eco nomische situatie toch druk beloven te worden, in ieder geval aan bezoekers,, omdat het zakenanimo weer druk her leeft en de actieve zakenman er op uit is, zjjn beste beentje voor te zetten. In de gehouden vergadering van den Raad van Beheer zijn de data als volgt vastgesteld: Voorjaarsbeurs 2t.m. lil April. Najaarsbeurs 10 t.m. '19 September. Met het oog op de bemesting van de landerijen is het van groot belang, dat de landbouwer de structuur van zijn landerijen kent. Het is daarom van belang, dat hij grondmonsters doet nemen en die voor onderzoek opzendt. Voor klei- en zavelgronden moet men 15 a 20 plaatsen per ha steekmon- sters nemen. Na zorgvuldige menging geeft dan het monster wel een vrij juist beeld van den grond. Voor bouwland meet men de mon sters nemen ter dikte van de bouwvoor. Geen ondergrond meesteken!! Om nog meer zekerheid te hebben is het aan te raden, ook van den on dergrond een monster te nemen. In grasland liggende boomgaarden bemonstert men van 05 cm 520 cm en 2040 cm. Zwartgehouden boomgaarden van 020 cm 2040 cm Komen er tot op een 40 cm diepte in het bodemprofiel duidelijk te on derscheiden lagen voor, dan moet men deze lagen afzonderlijk bemonsteren. Geldigheid oude pasmunt. Daar er nog misverstand blijkt te bestaan ten aanz'en van de geldigheid van de ouden met-zinken pasmunt, ves tigt het ministerie van financiën er de j aandacht op, dat alle munten welke j 10 Mei 1940 in omloop waren, ook nu j wettig betaalmiddel zijn, uiteraard tot de eventueel daarvoor gestelde maxima.. Dit geldt dus niet alleen voor het oude zilvergeld, maar ook voor de koperen munten van 1/2, 1 en 2 1/2 cent en den nikkelen stuiver. Officieele publicatie. 1 j Extra mest voor de Betuwe. Daar de kunstmesttoewijzing voor het komende seizoen niet voldoende zal zijn om een behoorlijk gewas te verkrij gen, omdat hier in twee jaar niet ge mest kon worden, terwijl de grondstruc tuur door het inundatiewater verslech terd is en er ook geen stalmest van het vee is omdat dit was geëvacueerd, Vinden meerderen het noodig, dat aan gedrongen wordt op een extra-mesttoe- wijzing voor de Betuwe. Honderd-gulden biljetten. Het ministerie van financiën deelt mede, dat krachtens de „vijfde uit voeringsbeschikking deblokkeering '5" thans ook van de geblokkeerde reke ningen, ontstaan door het inleveren van bank- en muntbiljetten van f 100 een giraal gedeelte kan worden afge splitst. Dit deel bedraagt 25 pCt. van het tegoed volgens den stand van 2 October 1945 na kassluiting. Het aldus berekende bedrag wordt echter ver minderd met het bedrag, dat de belang hebbende sedert 26 September 1945 krachtens een bijzondere of een alge meene vergunning van de Nederlandsche Seys-lnquart. De Amerikaansche nieuwsdienst in Duitschland meldt, dat de Oostenrijk- sche advocaten hebben geweigerd om op te treden als verdedigers voor de Oostenrijksche Oorlogsmisdadigers Seyss Inquart en Ernst Kaitenbrunner bij het proces in Neurenberg. De Weensche orde van advocaten heeft een resolutie aangenomen, waarin de Oostenrijksche advocaten „ontheven worden van iede re verplichting op te treden ais verde digers voor Oostenrijkers, die door hun hooge positie in het Duitsche rijk hun Oostenrijksche burgerrecht hebben ver speeld.",. Werkkrachten uit België bij Philips. De N.V. Philips te Eindhoven is er in overleg met het Gewestelijk Arbeids bureau toe overgegaan werkkrachten uit de grensstreek van België aan te trek ken, aangezien het tempo, waarin zich nieuwe werknemers komen melden, ach terblijft bij de behoefte van de pro ductieplannen. Vooral komt men vrou welijke werkkrachten, speciaal ge schikt voor fijn montagewerk, tekort. Reeds zijn ongeveer 100 Belgische meis jes en jongemannen in de fabrieken te Eindhoven tewerk gesteld. Het ligt in de bedoeling dit aantal zoo spoedig mogelijk op te voeren tot 1000. Bij de N.V. Philips bestaat geen voorkeur voor Belgische werkkrachten maar zij is er slechts noode toe over gegaan buitenlandsche werkkrachten aan te nemen, nadat uit Eindhoven en om geving onvoldoeïide aanmeldingen kiwa- men. d

De Sirene | 1945 | | pagina 3