Gevonden en verloren voorwerpen. Bu itenland Burgerlijken Stand Comité tot stichting van een Monument ter nagedachtenis van Jan de Rooij. Zweedsche spion gearresteerd. Werner Larssen, een tweevoudige spi on, die voorwendde in dienst te zijn van de geallieerden is in Stockholm ge arresteerd. Larssen was ingenieur bij een Zweedsche wapenfabriek en stelde zich met een Engelschen agent in verbin ding. Daarop begaf hij zich naar Duitschland, waar hij zijn diensten aan de opsporingsdiensten der Wehrmacht aanbood. Om den nazi's vertrouwen in te boezemen, moest hij hun geheimen van het Zweedsche leger mededeelien. Hij werkte jmede aan de perfection- neering van de Duitsche V-wapens Vonnissen geveld in het proces te Belaen. Vorige week zijn de vonnissen geveld in het proces Belsen. Veroordeeld tot den dood door op hanging zijn: Kramer, dr. Klein, Pe ter Weingartner, Fr. Hoeszier, Irma Grese, Elizabeth Volkenrath, Juana Bor- mann, Wilhelm Dor, Ansgar Pichen, Karl Frankisch en Franz Sterfel. (Voor Dor Pichen en Frankisch luidde de uitspraak doodvonnis, zonder de toe voeging door ophanging.) Veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf: Erich Zodel. Tot 15 jaar gevangenisstraf: Otto Kulessa, Heinrich Schreier, Wladislaw (Ostrowski, Herta Ehlert en Helena Kop per. Tot 10 jaar gevangenisstrafAnton Aurdziej, Herta Bothe, Ilse Forster, Gertruda Sauer, Stanislawa Staroska, Ju ana Roth, Irene Haschke, Hannah Ham- pel en Hilde Lobauer. Tot 5 jaren gevangenisstraf: Medis- law Burguf en Gertrude Feist. Tot 3 jaar: Frieda Walter. Tot 1 jaar: Hilde Lisiewitz. Liberator neergestort. Het Engelsche ministerie van Lucht vaart heeft bekend gemaakt, dat een Liberator, kort nadat deze opgestegen was van het vliegveld in Somerset, is neergestort. De inzittenden, 26 militairen en 5 leden der bemanning, kwamen om het leven. Bij de laatste verantwoording van gel den werd medegedeeld dat vooreerst geen verantwoording meer zou plaats hebben. Dit tvericht zou verwarring kunnen stichten ten aanzien van de vraag of de Inzameling is opgehouden. In verband hiermede maakt het Co mité U er op attent dat de bijdragen nog steeds kunnen wordep gestort. De belangstelling voor de stichting van een monument wordt dan ook nog ten zeerste bij U aanbevolen. Laten we toonen iets waardigs te willen stichten. De voorzitter van het Comité, VAN HERPEN, Vrijhoeve-Capelle. HEUSDEN. A.s. Woensdag 28 November zal het Nederlandsche Roode Kruis aan elk gezin een stuk huishoudzeep uitrei ken. Behalve de voedselkaarten moet hiervoor tevens de kolenkaart van het gezin medegebracht worden. Tegelijker tijd zal de resteerende havermout ver deeld worden onder de kinderen van 0 tot 4 jaar. Voedselkaarten en verpak kingsmateriaal medebrengen. De uitreiking zal plaats hebben in de teekenschool van 912 uur v.m. In de laatst gehouden vergade ring van het comité, dat op initiatief van den heer W. v. Helden is opge richt, om de dankbaarheid van de Heusdensche ingezetenen te betuigen aan de inwoners van Alkmaar, Krim pen a. d. Lek en Krimpen a. d. IJssel, die Heusden op zoo krachtdadige wijze hebben geholpen, koos tot zijn voor zitter de waarnemend Burgemeester A. v. Delft, tot penningmeesteresse Mevr. Hilwig, tot secretaris H. Kant en K. Gielis en J. H. Roza als plaatsvervan gende bestuursleden. ANDEL. 29 Nov. a.s. hoopt voor het Comité van Winterlezingen op te treden Ds. M. Ros van Sleeuwijk met het on derwerp „De last van Duma". ALMKERK. De heer J. F. Gijzen alhier, is benoemd tot agent van politie le klasse te Rijswijk '(Z.H.). Woensdag 28 Nov. a.s. des avonds 7 uur, zal in café Dekker, door de tuinders van Almkerk, Nieuwendijk, Uitwijk en Waardhuizen getracht wor den een Tuinbouwvereeniging op te richten. Wij raden ieder die groenten- en/of fruitteler is aan, deze vergadering bij te wonen. Op de j.l. Dinsdagavond alhier gehouden ledenvergadering v. d. Herv. Schoolvereeniging, werden tot bestuurs leden herkozen de heeren J. B. Branger en W. Romijn, terwijl in de vacature A. Romijn werd gekozen de heer H. v. d. Assem. BOMMELERWAARD. Ir. N. v. Vliet is benoemd tot opvolger van Ir. D. S. Huizinga, als inspecteur van het landbouwonderwijs. De uitvoer van karwij- en blauwmaanzaad is weer begonnen. Het Bedrijfschap voor Hooi-, Stroo en Ruwvoeder maakt bekend, dat de maximum-vergoeding, die voor het hooipersen aan koopers van geperst hooi mag worden doorberekend, f 7.50 per 1000 kg bedraagt. Aan de Commissie Veeteelt Bom- melerwaard is uit de Rijnstreek, Alphen a.d. Rijn enz. toegezegd een som van f 12.000 waaruit deze commissie een fonds kan vormen om aldus de veefok kerij in de Bommelerwaard in goede banen te leiden. De commissie was al begonnen met betere veefokkerij. De moffen hebben echter een prima stier, waarde f 5000 geslacht. CAPELLE. In de zaal vn dhr. Ant. v. Dijk aan het Bruggetje te Vrijh. Capelle gaf de muziekvereen. „Sirena" j.l. Woens- daggavond voor de leden en Donder dagavond d.a.v. voor niet leden met medewerking van het duo „Henk en Truus" en het ensemble „van Dinther- Krüger" uit Vught, conferencier Al- bert Krüger, haar eerste winteruitvoe- ring. Alvorens met de afwerking van het programma, dat geopend werd door de muziekvereen. onder leiding van den heer P. B. Bisselink uit Kaatsheuvel met een viertal nummers begonnen werd sprak de voorz. de heer T. M. Pronk, een kort openingswoord. Na cje uitvoering der muzieknummers, die op verdienstelijke wijze werden uit gevoerd en zeker van de zijde der aan wezigen meer belangstelling verdienden, dan het geval was, trad het cab retge- zelschap op, dat met zijn liedjes, voor drachten en éénactertjes de stemming er in bracht en voor een niet onbe langrijk deel heeft bijgedragen aan het welslagen dezer uitvoeringsavonden. Woensdag j.l. bracht Ds. Door nenbal uit Kesteren, op wien door den kerkeraad der eerlang vacant komende Ned. Herv. Gem. alhier, een toezegging van beroep is uitgebracht, een bezoek aan deze gemeente. Nadat Z.Eerw. des namiddags kennis gemaakt had met kerkeraad en kerkbe stuur, leidde hij des avonds 7 uur een kerkdienst, welke door tal van gemeente leden werd bijgewoond. De heer J. C. Dekkers heeft bedankt als secretaris der Plaatselijke Tuinbouwvereeniging. In zijn plaats is de heer P. Sterrenburg Jzn. tijdelijk met deze functie belast. Aan Gebr. v. d. Waals alhier is opgedragen het glas- en verfwerk van een nieuw te bouwen kerk en pastorie te Dussen en dat van 25 noodwoningen in de gemeente Sprang-Capelle. DUSSEN. Dinsdag 27 November a.s. des avonds 7 uur, zal in café Vermeulen, door de Tuinbouwvereeniging Dussen en omgeving, een vergadering worden gehouden, over de Tuinbouwvereenigin- gen in de toekomst. Wij noodigen ieder, die groente en/of fruitteler is uit, deze vergadering te bezoeken. Op Zaterdag 17 Nov. werd al hier een A.R. Kiesvereeniging opgericht met aanvankelijk 37 leden. Tot bestuurs leden werden gekozen de heeren B. G. Koekkoek, voorz.B. v. Hoven, 2e voorzitter; Joh. Bax, Alg. Adj.; A. v. Dijk, peningm.; F. P. X^rduijn, secr. Als afgevaardigden voor den Kamer kieskring Den Bosch werden gekozen: B. G. Koekkoek en F. P. Verduijn. Thans is ook gereedgekomen het electrisch net voor huisverlidhting. Binnenkort wordt overgegaan tot herstel van het telefoonnet, dat door de mof fen is vernield. De verkeersbrug over het Kanaaltje alhier is weer hersteld, zoodat thans de aanvoer van pulp, het belangrijke veevoeder, weer kan plaats viniden. GIESSEN. De verordening tot heffing van 156 opcenten op de personeele belasting ligt gedurende 3 maanden ter inzage op het gemeentehuis. 's GRAVENMOER Bij de gehouden verkiezing voor ambtsdragers in de Geref. Kerk alhier werden gekozen de heer W. Versteeg Hzn. voor ouderling en de heer A. A. v. Nunninkhoven voor diaken. RAND VAN ALTENA. Naar wij vernemen zullen de prijzen van de kunstmest, door de hooge prijzen voor de te importeeren kunst meststoffen en de grondstoffen voor de kunstmestfabricage, aanzienlijk wor den verhoogd. Op meerdere plaatsen in het Land van Altena als te Dussen, Veen, Giessen enz., zijn scholen, wegens brand- stoffennood tijdelijk gesloten. jOp de te Gorinchem gehouden St. Maartensche markt was een flinke aanvoer van rundvee, vooral van pinken. Prijzen: kalf- en melkkoeien f600 tot f 850; pinken f350 tot f 500; graskal veren t 100f 160. NEDERHEMERT. Naar wij vernemen heeft de Ed. Achtb. Heer J. Roseboom wegens zijn benoeming als burgemeester der ge meenten Hedel en Kerkwijk, bedankt als lid van den tijdelijken gemeenteraad de zer gemeente. Eenige weken geleden is in deze gemeente door de Ratin Mij. een ratten- verdelgingscampagne ingezet. Daar alle ratten nog niet verdwenen zijn, is door de Commissie ter Bestrijding van Ratten en Muizen, aan de Ratin Mij opdracht gegeven nogmaals een vergiftigingsof fensief te openen. Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen ligt het nu in de bedoeling dat voornoemde Maatschappij in de week van 26 Nov.1 Dec. ons dorp zal be zoeken. Zoowel Nederhemert Noord, als het Eiland zal dan behandeld worden. Om de bestrijding afdoende te maken, wordt daarvoor op de ingezetenen van beide gedeelten van Nederhemert eén beroep gedaan om alle medewerking te verleenen. Alle bewoners, welke last hebben van ratten en/of muizen worden verzocht om dit op het gemeentehuis op te geven, alwaar hun adres dan genoteerd wordt. Helpt dus allen mede, door in uw eigen belang aan bovenstaand verzoek te voldoen, om de thans heerschende rattenplaag te bestrijden. RAAMSDONKSVEER. De collecte voor T.B:C.-bestrij ding, uitgaande van het Chr. Nat. Vak verbond bracht te Raamsdonk, Raams- donksveer en Geertruidenberg ruim f 372 op. SPRANG CAPELLE. Vergadering van den raad der gemeente alhier op Vrijdag 16 Nov. Besloten werd o.m. een bedrag van f 3000 beschikbaar te stellen voor aan koop van een auto voor den heer A. van Wijlen. De auto van den heer van Wijlen, moest overeenkomstig een ge maakte afspraak ter beschikking zijn van de gemeente voor het trekken van de motorspuit en werd in September 1944 door de duitschers gestolen. In de Commissie van onderzoek van de gemeentebegrooting 1946 werden ge kozen de heeren J. Kraak, T. van Zeist en A. Rosvoor de gemeentebegrooting 1943 de -heeren H. G. Versteeg, G. v. d. Hoeven en W. A. Timmermans. De voorzitter, burgemeester A. Smit deelde mede, dat met den bouw van 25 noodwoningen begonnen is. Men hoopt er voor Kerstmis mede gereed te zijn. De heer Kraak wees op den slechten toestand waarin de school in Capelle verkeert en stelde voor in het gymna stieklokaal aldaar een muur te trekken en een lokaal als klas in te richten. Dit voorstel werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Een voorstel van den heer Ros, om alle openbare vermakelijkheden op Zon dag te verbieden en cafésluiting toe te passen werd na uitvoerige bespreking afgewezen met 6 tegen 4 stemmen. SLEEUWIJK. Bij den P.B.H. alhier kunnen aanvragen ingediend worden voor paar den. De heer C. v. Esch alhier is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Ouderkerk a. d. IJssel. WIJK. Dhr. A. Vinjk, ambtenaar bij den distributiedienst te Woudrichem, is in gelijke functie benoemd alhier. Op Donderdag 22 Nov. hielden de M. V. „Martha", de J. M. V. „Per- sis", de J. V. „Onderzoekt de Schrif ten" en K. V. „Samuel" een gecombi neerde vergadering. Deze werd geopend met het zingen van Ps. 19 vers 17 en gebed door den eerevoorz. Ds. Harke- ma, die na Kor. 11 vers 17 tot het einde te hebben voorgelezen een inleidend woord sprak. Ds. Trouwborst hield een inleiding over het Heilig Avondmaal, waarover verschillende vragen werden gesteld en een uitvoerige bespreking volgde. De M. V. zong hierna meerstemmig Ps. 16 vers 1, 2, 3, 7 en 11 wat hierop een schitterende toepassing vormde. De eerevoorz. dankte den inleider voor zijn leerzaam onderwerp. Na de pauze werden verschillende gedichten voorgedragen: van de J. M. Vereen, door J. Vos, A. Versteeg en H. v. d. Wetering, van de J. V. door J. Hagoort, A. v. Bergeijk en P. Vos en van de K. V. door W. Wijnen en C. de Waal. Door de J. V. was een opstellen wedstrijd gehouden, waarvan de uitslag werd bekend gemaakt. 4 prijzen werden daarvoor uitgereikt en wel aan A. v. Bergeijk, A. Versteeg, J. Hagoort en Joh. Bouman. Nadat Ds. Harkema al de aanwezigen hartelijk bedankt had voor dezen goed geslaagden avond, verzocht hij den heer Rees, na het zingen van Ps. 72 vers 11 voor te gaan in dankgebed. WIJK EN AALBURG. Woensdag 28 Nov. a.s. zal door den WelEd. Heer Weststrate, Landelijk Commandant der Oranje Garde, voor de leden van het Vendel Wijk een histo rische lezing worden gehouden. Het Vendel Woudrichem zal met trommels, klaroens en pijpers, het muzikale ge deelte voor zijn rekening nemen. Het geheel belooft voor onze Gardisten weer e^n prachtige avond te worden. WERKENDAM. De heer v. d. Lely uit Sleeuwijk speelde een simultaan-wedstrijd tegen de Schaakclub „Het Probleem" alhier. v. d. Lely wist 6 van de 14 partijen te winnen, terwijl hij er 4 remise speel de, de andere 4 heeft hij verloren. De winnaars zijn: A. v. d. Heuvel, D. Paans, M. Brienen en A. A. Visser, terwijl als bijzondere prestatie wel mag worden genoemd, dat de 3e klasse spe ler C. v. d. Heuvel remise uit 't vuur wist te slepen. De stand van klasse 2 is als volgt: H. Katerberg 6 4 0 2 4 0.66 A. A. Visser 7 5 0 2 5 0.70 M. de Heer 4 3 0 1 3 0.75 P. Katerbsrg 6 2 0 4 2 0.33 P. Brienen 7 1 0 6 1 0.14 Voetbal Uitslagen van Zaterdag 17 Nov. Koz. Boys IAmeiie I 91; Peur- sum 2Koz. Boys 2 afgelast. WAALWIJK. Uit Enkhuizen is een wagon glas verzonden voor deze gemeente voor het tochtvrij maken der woningen. NEDEKHEMEHT. Over de maand October. Geboren: Johanna, d. van G. van Ooijen en H. C. Remmerde. Getrouwd: H. Vervoorn 53 j. en A. Vos 44 j.H. v. d. Werken 35 j. en A. v. d. Werken 25 j.; C. Sprong 25 j. en A. S. v. Wijngaarden 23 j. WERKENDAM. Ondertrouwd: Paulus v. d. Heuvel 25 j. en Cornelia Joh. Wilh. de Heer 20 j. GetrouwdGerrit v. d. Stelt 24 j. en Adriana Verhoeven 20 j. Overleden: Johannes C. Visser 62 j. GEVONDEN: een rechter lederen handschoen. Terug te bekomen bij Ant. Nieuwenhuizen, B 91, Almkerk. VERLOREN: een rechter lichtbruin glacé dameshandschoen, langs den weg AalburgPont Heusden. Terug te bezorgen aan het bureau van dit bl^d. GEVONDEN: een rood-wit gestreept wollen kindermutsje. Terug te beko- bij D. van Wijk, Hoogen Maasdijk 24, Veen. VERLOREN: vermoedelijk op het gemeentehuis te Veen, een zwarte doeki, betrokkene gedupeerd. Terug te be zorgen bij W. Verbeek, Vlaas 145, Veen.

De Sirene | 1945 | | pagina 2