Nationale Hulpactie Roode Kruis Plaatselijk Nieuws van 1 November 1939 tot 9 Mei 1940, waaruit blijkt, dat de duitsche aanval meestal door weersomstandigheden, bij na van dag tot dag moed worden uit- gesteld, olschoon alle voorbereidingen begin November klaar waren. De duitsche voorbereidingen voor den slag naar het Westen gingen terug tot Aug. 1938. Reeds toen maakten de duitsche staven plannen om de lage landen te gebruiken als basis voor een beslissende actie in het Westen,, voor het geval dat Engeland en Frank rijk, Tsjecho Slowakije te hulp zouden komen. Deze plannen werden opgesteld hoewel aan Nederland, België en Luxem burg niet minder dan elf maal de plechtigste verzekering was gegeven van Duitschland's vredelievende bedoelingen. Wie herinnert zich niet de plechtig ste verzekering inzake de eerb ediging van de neutraliteit door de Duitsche gezanten te 's-Gravenhage en Brussel. Op hetzelfde moment, waarop zij werden afgelegd, sprak Hitier tot de weermacht: ,,ais Nederland en België met succes worden bezet gehouden, dan is een succesvolle oorlog tegen Engeland verzekerd. (H.A.R.K) Het Nederlandsche Roode Kruis heeft door bemiddeling van de HARK reeds vele honderdduizenden artikelen ver deeld. Het Roode Kruis zou dit onmogelijk hebben kunnen doen, indien het daar toe, door het buitenland niet in staat was gesteld. Nog steeds gaan de buiten- landsche organisatie's door met het zenden van goederen, die uit alle dee- len van de wereld komen, hard wordt er door deze comité's gewerkt om den nood in ons land te helpen lenigen. Ook Heusden en de bewoners van het Land van Heusden en Altena, die zoo zwaar door het oorlogsgeweld zijn ge troffen, ondervinden schiei dagelijks hilervan de resultaten. Allerwege is men dan ook dankbaar gestemd en gaarne zou men persoonlijk zijn dank willen betuigen aan de comité's in het buitenland, als men daartoe in de gelegenheid was. Dit is vanzelfspre kend alleen mogelijk, Wanneer de naam van den schenker van het ontvan gen artikel bekend is. Wij vernemen, dat vaak bij het» een of ander artikel de naam van den schenker is gevoegd. Wij zouden hen, die in het bezit van zoo'n artikel komen, willen ad- viseeren, schrijf aan het bijgevoegde adres een kort briefje, waarin gij Uw dankbaarheid betuigd. Het is een kleine moeite en de schenker weet dat zijn gave wordt gewaardeerd. I1EUSDEN. Cand. Molenaar alhier heeft een be roep ontvangen naar de Geref. Kerk te Renswoude. Maandag begon de damclub in hotel „Central" aan de onderlinge com petitie, waarvan de uitslagen waren: le groep C. BaxJ. Deurloo 20 J. C. P. KaldenG. Jonker 20 A. de GraagJ. Klaren 20 B. Kl|e'rksA. Nieuwkoop 11 2e groep: P. VerbeekC. Baaijens 02 W. G. v. DrielA. v. d. Donk 20 A. SaakensA. de Waard 20 Heden Maandag wordt de 3e com petitiewedstrijd gespeeld voor 'de le klasse N.-Brabantsche Dambond. Dit maal wordt gespeeld te Haarsteeg te gen „Ons Genoegen" aldaar in café Achten. Aanvang half 8. A LM KERK. Onze vroegere dorpsgenoot dhr. P. J. v. Iperen, is benoemd tot onder wijzer aan een Chr. School te Leiden. Alhier zullen aan den Uppel- schen Dijk enkele noodwoningen ge bouwd worden. Verschillende huizen zijn bier n.l. door het opblazen van den (Watertoren verdwenen. De 'heer F. Groeneveld is ge kozen als bestuurslid van het water schap „De vier Bannen". De heeren H. Dekker, S. Wil- lemse e*i C. Schouten zijn herkozen resp. als ouderlingen en diaken. Tot kerkvoogden der Ned. Herv. kerk alhier, zijn benoemd de heeren C. den Boer en J. Buchner. De heer A. Verschoor alhier, heeft vergunning gevraagd voor het doen plaatsen van een petroleumtank tnet pompinstallatie. ANDEL. -Als raadsleden zijn toegelaten de heeren P. v. Houwelingen, L. J. Vo gelaar, G. Naaijen Antz., J. Verwijs Gz., S. v. Kï«y> T. Kamerman en W. H. Versteeg. Het ligt in het voornemen het schoolhuis, dat door granaatinslag, erg beschadigd is t.z.t. te sloopen en te her bouwen De datum van de Kerstfeestvie ring met de schoolkinderen is bepaald op 21 Dcc. a.s. De Geref. J.V. vergadert el- ken Zondagavond 6 u., de Meisjesver- een. 's Woensdagsavonds 7 uur. BOMMELERWAARD. De Ned. Persil Mij. heeft me de voor dit getroffen gebied, een hoe veelheid draadnagels gratis ter beschik king gesteld, voor wederopbouwdoel- einden. Zoo als bekend is, heeft de Bom- melerwaard door den oorlog in materi eel opzicht zwaar geleden, en het zijn vooral de dorpen Driel, Hedel, Wiell en Ammerzoden, die het meest geteis terd zijn. In verband nu met den We deropbouw dezer dorpen zullen vrij vérstrekkende maatregelen worden ge nomen. Er zal een ruilverkaveling wor den toegepast, waarbij de voornaamste boerderijen buiten de kommen der ge meente zullen moeten overgebracht wor den. Het is te begrijpen, dat vele land bouwers nog wat onwennig staan te genover deze plannen, maar bij hen leeft wel de overtuiging, dat, zullen de verwoeste dorpen weer een behoor lijk aspect krijgen, groote veranderin gen noodzakelijk zijn. Te Reeuwijk werd door de afd. N.V.H. een krachtige actie gevoerd om het zwaar getroffen Ammerzoden aan vee te helpen. 144 veehouders brachten een som bijeen van f 20,750, waarvoor de vee- aankoopcommissie runderen heeft aan gekocht. Vermoedelijk zullen 65 koei en aan Ammerzoden ter beschikking gesteld kunnen worden. Landbouwers, die door de oor logsomstandigheden hun diploma ver loren hebben van goed melken, kun nen daarvan opgave doen bij H. v. d« Oord te Ammerzoden. B RAKEL. In aansluiting op de mededee- ling in een vorig nummer van ons blad, dat de heer Pos weder in zijn functie als Burgemeester van Brakel en Poederoijen in eere is hersteld kunnen wij thans verslag doen over de wijze waarop de bevolking hierop reageerde. Het gerucht dat zelfs sneller was, dan de telegrafische mededeeling uit den Haag, verspreidde zich met ver bluffende snelheid door de drie dor pen en reeds onmiddellijk werd op enthousiaste wijze gebruik gemaakt van de gelegenheid de Burgemeester mlet zijn rehabilitatie te complimenteeren. In Poederoijen en Brakel zagen wij di rect verschillende vlaggen uit de wonin gen wapperen hetgeen echter in Brakel werd beperkt door het verzoek van den burgemeester in verband met een ern stig sterfgeval in zijn directe omgeving. Velen wachten echter de gelegenheid af van het 25-jarig huwelijk om tege lijk met beide heugelijke feiten te kun nen gelukwenschên. Intusschen had de wn. burgemeester zijn wensch te kennen gegeven aan den terugkeer een ©enigs zins officieel karakter te geven en zoo had j.l Maandagmorgen op het gemeen tehuis alhier de officieele overname van de functie plaats in tegenwoordig heid van wethouders, ambtenaren en po litie. Hierbij werden wederzijds woorden van waardeering en sympathie gespro ken en aanvaardde de burgemeester na een afwezigheid van bijna 5 maanden weder zijn ambt. Toen echter Maandag de receptie aanving, waren beide kamers in de ambtswoning als in een bloemenhof herschapen, als zoovele blijken van be langstelling en waardeering uit beide gemeenten en verre omgeving. De receptie's, zoowel 's middags als des avonds waren zoo druk bezocht dat tot 's avonds laat beide kamers stampvol wa^en met hen die den bur gemeester, echtgenoot© en zoons kwa men gelukwenschen, waarbij wij ingeze tenen opmerkten uit alle rangen en standen niet alleen maar ook personen uit verschillende andere gemeenten in den Bommelerwaard. Wij hebben ons kunnen overtuigen van de groote vreugde die er heerschte in de harten van zeer velen bij deze gelegenheid. Dit uitte zich niet alleen in het schenken van 45 bloemstukken en ongeveer 250 bezoekers, maar ook in de prachtige cadeaux, die ondanks alle moeilijkheden van den tijd, werden gezonden. Zij, die noch het een noch het ander konden doen, uitten hun aanhanke ijkheid in geschenken in natura die ook in dezen tijd allerminst zijn te versmaden. J.l. D:n?dag mocht da fam. Pos deze rij van feestelijkheden besluiten met een familiefeest, waarbij de geheel© familie van beide zijden tegenwoordig" was. Wij mogen dan ook constateeren, dat de ingezetenen hun buitengewone vreugde over den terugkeer v. d. Bur gemeester in zijn ambt hebben getoond en gedeeld in de vreugde zijner familiiö bij het herdenken van zijn 25-jarig hu-- wel ijk. CAPELLE. Door de plaatselijke contactcommissie van de afd Waalwijk van het Ned. Roode Kruis te Waalwijk wordt van 9 15 Dec in de gemeente Sprang-Capelle een collecte georganiseerd ten bate van de hulpverlee ning door het Ned Roode Kruis aan de zwaar geteisterde bevolking van Ned -Indië. Voor het vele werk, dat door het Ned. Roode Kruis in het uitgestrekte lndië zal moeten worden gedaan, zullen enorme be dragen gemoeid zijn en het Ned Roode Kruis heeft bij het opmaken van een voor- loopige raming van de opbrengst dezer collecte, welke in alle gemeenten van ons land wordt gehouden, gerekend op een minimum bijdrage van 20 cent per inwoner, hetgeen voor deze gemeente neerkomt op een bedrag van ongeveer f 1100. Op 1 Dec. 1.1. bestond onze muziekvereen. „Kunst na Arbeid" 25 jaar en in verband met dit zilyeren ju bileum werd Vrijdag 30 Nov. d.a.v. 's avonds 8 uur in het repetitielokaal bij den heer E. Cové aan de Nieuwe- vaart een feestvergadering gehouden, waarop bestuurs- en werkende leden met hun dames aanwezig waren. De beschermheer, notaris R. Middel koop, kon door droeve familieomstan digheden niet aanwezig zijn en bood schriftelijk zijn harte fij'ijke gelukwen schen aan. Deze bijeenkomst stond onder lei ding van het bestuurslid, den heer J. Kraak, die, na een kort openingswoord, de bestuursleden W. M. de Bas en W. J. v. Nieuwenhuijzen, die vanaf de op richting, de laatste in meerdere functies, onafgebroken als bestuurslid aan de vereeniging verbonden zijn geweest, hul digde en hen namens bestuur en wer kende leden een stoffelijk blijk van waardeering aanbood. Uit een resumé, dat de secretaris gaf over de levensloop der jubileerende. vereeniging, stippen wij aan, dat de vereeniging is opgericht op initiatief van den heer Adr. van Beek, thans te Bilthoven woonachtig en eerelid der vereeniging. Op 1 Dec. 1920 werd in een openba re vergadering besloten tot oprichting, een bestuur werd gekozen, waarin zit ting kregen de heeren Adr. v. Beek, voorzitter, W. J. v. Nieuwenhuijzen, 2e voorz., C. de Rooij Mzn., secretaris, J. Michaël, penningm., J. Kraak, 2e pen ningm., W. M. de Bas en C. L. de Rooij Jzn., commissarissen, terwijl tot directeur werd benoemd de heer Alb. Christ. Na een ruim 2-jarig bestaan werd voor de eerste maal met succes aan een Nationaal Concours deelgenomen te Raamsdonksveer, waar in de 4e afd. een 2en prijs werd behaald. Ge regeld kwam de vereeniging hierna op Nat. Concoursen uit en steeds kwam zij gelauwerd terug. Door het behalen van een eersten prijs in de Eere-Afd. op het Concours te Vuren bereikte zij in 1934 de hoogste trap, de Superieure afd. In deze afdeeling werd nog twee maal met succes deelgenomen, het laatst in 1938 te Rotterdam. Dat deze succes sen in de eerste plaats te danken waren' aan de ijver en kunde van den direc teur, behoeft geen betoog, doch ook bjij de werkende leden moet ambitie zfijn zich aan de zaak te wijden. De onmisbare samenwerking tusschen di recteur en werkende leden bestond en zoo waren de omstandigheden gunstig den goeden naam der vereeniging te vestigen tot in verren omtrek. Niet steeds ging het de vereeniging in alle opzichten voor den wind en naast financiëele moeilijkheden, baarde het wisselend aantal werkende leden vaak groote zorg, en juist hierdoor was het dikwijls moeilijk de vereeni ging op peil te houden. Ook het bestuur heeft in de kwart eeuw verschillende wijzigingen onder gaan. In het huidige bestuur hebben zitting de heeren H. W. Kerst, voorz., J. Af H. de Wit, 2e voorz., W. J. v. Nieuwenhuijzen, secretaris-penningm., P. Spuijbroek, 2e penningm., W. M. de Bas, J. Kraak en W. v. d. Boogaart, commissarissen. In het voorjaar van 1939 leed de vereeniging een gevoelig verlies door het overlijden van haar eminenten di recteur Albert Christ. Dit verlies en de daarop volgende oorlogs- en bezet tingstijd zijn oorzaak geweest, dat het vereenigingsleven de laatste jaren kwij nende was, doch na de bevrijding is daarin weer een kentering ten goede gekomen en als de teekenen niet be driegen gaat „Kunst en Arbeid" thans onder de energieke leiding van haar tegenwoordigen directeur, J. van Nieu- wenhuizen uit Loon op Zand, weer een opbloeiende periode tegemoet. Met het verslag van den secretaris was het zakelijke gedeelte dezer bij eenkomst afgehandeld. Het uur van scheiden kwam evenwel eenige uren later, want het verdere gedeelte van den avond werd in gezellig samenzijn doorgebracht en het geheel vormde een uitstekend geslaagde herdenkings samenkomst, waartoe ook de tractaties niet weinig hebben bijgedragen. Naar we vernemen zal 18 en 19 Dec. a.s een jubileumuitvoering worden ge geven, waarvoor ter medewerking is aangezocht „Breda's Revue Ensemble" onder leiding van Wim Maurer. Tot secretaris der v.v. Wit- Zwart is benoemd de heer H. Kraak en tot penningmeester de beer J. Waarts DUSSEN. Te Hank is met aanvankelijk 12 leden een K.A.J. opgericht. Tot bestuursleden werden gekozen de hee ren: P. Wintermans, voorz., C. Rib- bers, secr., L. Wintermans, penningm., terwijl pastoor Damen als geestelijk adviseur zal optreden. Dhr. J. v. d. P. alhier, kwam tot de onaangename ontdekking, dat een schaap uit de weide was gestolen en gezien de bloedsporen, waarschijnlijk is geslacht. fï ENDEREN. Bij gehouden verkiezing in de Ned. Herv. Kerk alhier, zijn herko zen W. Stronkhorst en J. Thur, resp. ouderling en diaken. Tot bestuursleden van den Land- arbeidersbond alhier zijn gekozen M. Splinters, le voorz.A. Saakest, 2e voorz.A. Enkhuizen, secr. en C. Heij- stek, penningm. GÏESSEN. Tot leden van den tijdelijken gemeenteraad zijn toegelaten de heerien H. Hak, Joh. v. Herwijnen, H. v. d. Schuit en O. v. Vugt. De begrooting van inkomsten en uitgaven dezer gemeente ligt ter) secre tarie voor een ieder ter inzage. In to taal geeft zij aan inkomsten een bedrag van f 63920,terwijl de uitgaven 66677,40 zullen bedragen. In het te kort van f 2757,40 zal door het Rijk een bijdrage worden verleend. Voor de.i dienstplicht 1945 be hoeven in deze gemeente geen personén te worden ingeschreven. De uitbetaling van huurwaar devergoedingen der tijdens de evacuatie leegstaande woningen zal deze week plaats vinden. HEESBEEN. Door tot heden onbekend geble ven persoon (en) werd Maandagavond op den weg naar Heusden een partijtje riet over den weg gelegd, wat tot ge volg had dat reeds des avonds met het duister enkele personen kwamen te val len. Ook des morgens vroeg toen inge zetenen uit deze gemeente naar hun werk te Heusden gingen, kwamen zij met hun rijwiel te vallen. Een dochtertje van den heer Boom alhier kwam eveneens zoodanig te val- dat zij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. Voorwaar een flauwe aardigheid, die ernstige gevolgen kan hebben en waar van we hopen, dat dit zich niet meer zal herhalen. LAND VAN ALTENA. Voor de geteisterde Betuwe en Altena wordt een klein contingent lich te snoeischaren beschikbaar gesteld. Aanvragen hiervoor kunnen worden ingediend bij Ir. J. D. Gerritsen, Rijks- tuinbouwconsulent te Geldermalsen, of bij den afdeelingssecretaris der Ned. Pomologische Vereeniging, afd. Land van Altena: Jac. de Haan B 19, Wijk en Aalburg. De gebruikers van bouwland, die door loonploegers hun land laten bewerken, moeten de kosten van de ploegers zelf betalen. Latjer zal de dienst Landbouwherstel aan de Gedu peerden een vast bedrag per ha voor bouwrijp maken van braakgrond ver goeden. Van den nieuwen oogst poot- aardappelen wordt thans 140.000 uit gevoerd. i

De Sirene | 1945 | | pagina 2