Gevonden en verloren voorwerpen. Distributie mededeelingen WEKELIJKSCH DAMPROBLEEM Binnenland 3 fa -m m m*"? No. 3 van A. DE GRAAG. Stand in cijfers Zwart: 9, 12, 15, 18, 19, 36 (6). Wit: 20, 28, 38, 39, 47, 50. (6). Wit speelt en wint. Oplossing No. 2 (Kalden). De stand was Zwart: 9, 16, 19, 23, 26, 28, 29. (7). Wit: 27, 34, 36, 38, 39, 43, 44. (7.) Wit Zwart 36-31 29 x49 39-34 26x37 34 - 29 23 x 34 38-32! 49x38 32 x 3 38x21 3 x 25 In verhouding met het aantal stukken niet voor de hand liggend Correspondentie-adres A. DE GRAAG, Ridderstr., HEUSDEN De territaire binnenwegen van het Land van Altena zijn* mede ook door de bietencampagne, abominabtel slecht. Vooral de weg Almkerk-Andel is haast onberijdbaar. Wanneer de oor log geen spelbrekende factor was ge weest, had hier vermoedelijk reeds lang een goede verkeersweg gielegten, omdat deze weg ook in het wegenplan is opge nomen. Belanghebbenden wordt medege deeld, dat het in grasland leggen van bouwland, alleen mag geschieden met goedkeuring van den Productiecommis saris. Niet meer voor binnenlandschen 'handel zijn toegelaten de NAK goedge keurde poters in de klassen AB, B, C van de rassen Bintje, Voran, Bevelander, Eigenheimer, Furore, Industrie, Alpha, Noordeling, Wilpo 45 mm opwaarts. Ze zullen aangekocht worden door de BE A in de sorteering 4560 mm. Losgestorte pootaardappelen mogen na 1 Jan. a.s. niet meer in het handels verkeer zijn. Handelaren in zaaipeulvruchten mogen ongekeurde groene zaaierwten aankoopen van telers, mits deze zaai erwten pp partij gekeurd zijn, kunnen ze doorverkocht worden aan andere handelaren. Verkoop van op partij ge kleurde erwten aan telers blijft verbo den. Wanneer de haveroogst slecht is geweest, is verhooging van de oor spronkelijke vastgestelde toewijzing van 50 are per paard mogelijk. Inlichtin gen bij den P.B.H. Aan de veehouders wordt mede gedeeld, dat algeheele vrijstelling van de veelevering 1945 en 1946 niet kan worden verleend. Wel zal aan getroffen bedrijven geheele of ge deel tel ij k(e ont heffing verleend worden. Pluimveehouders, die meenen voor uitbreiding van den pluimveesta pel in aanmerking te komen, moeten zich melden bij den P.B.H. Tot Woensdag 12 Dec. wordt de veestapel geïnventariseerd. Boven dien zal opgenomen worden de opper vlakte gras, bestemd voor het telen van groenten en fruit, welke in den bruik- baren staat aanwezig is. Ook de aan wezige sproeiwerktuigèn moeten opge geven worden. NEDERHEMERT. Binnenkort zullen er bij Mej. Knoop op 't Eiland wederom leesboe ken van de reizende bibliotheek te ver krijgen zijn. Donderdag 29 Nov. j.l was het 15 jaar geleden dat de Gemengde. Zangvereen. „De Vervulde Wensch" op gericht werd. Dit derde lustrum werd op eenigszins feestelijke wijze herdacht waartoe het bestuur der zang de ver schillende^ besturen der plaatselijke ver- eenigingen tot het bijwonen van dezen avond had uitgenoodigd. Ook de HARK en NVH-commissie en de werk lieden van den Wederopbouw waren aanwezig. Het was een goede gedachte van de Zangvereen. „De Vervulde Wensch" om dit te doen daar hierdoor de gelegen heid geboden werd om tot een betere samenwerking der vereenigingen onder ling te geraken. Na een kort openings woord door den voorzitter den heer C. v. d. Werken, werd door de jubi- leerende vereeniging het Wilhelmus ge zongen hetwelk staande werd aange hoord. Hierna werd onder leiding van den heer Runge een zangnummer op verdienstelijke wijze uitgevoerd. De heer W. v. Heemskerk hield een toespraak waarin het doel en wezen der zangver. uiteengezet werd. Spr. besloot met het voordragen van een jubileumlied, waar van het refrein spontaan meegezongen werd. Vervolgens hield de Voorzitter een lezing, waarin het kankeren, 'n typisch volkskwaaltje kan men wel zeg gen, op rake wijze in het daglicht werd gesteld. In verband met het feit, dat C. v. d. Werken 10 jaar voorzitter is en hij onlangs in het huwelijk is ge treden, werd hem namens de zang, een door den heer Witjens geschilderd schil derij aangeboden, hetwelk in dank aan vaard werd. Na een voordracht werd de zangver. gelukgewenscht door de afgevaardig den der aanwezige vereenigingen, o.a achtereenvolgens door de onlangs op gerichte tooneelvereen., de muziekver., jongelings- en meisjesvereen. De Ed.Achtb. Heer Ro'seboom, eere voorzitter der vereen, en voorzitter van de HARK-NVH, bracht mede namens zijn echtgenoote de gelukwenschen over, en sprak de hoop uit, dat over 10 jaar het zilveren feest, zij het met meer leden, gevierd mag worden. Spr. wees op de opvoedende werking welke er van vereenigingen, zooals zang, tooneel, muziekvereen. en andere uit gaat, terwijl ,er tevens de cultureele ontwikkeling door bevorderd wordt. Het verheugde spr. dat er in dit dorp al iets bereikt is. Tijdens de pauze werden de aanwe zigen op koffie en gebak onthaald, terwijl na de pauze nog een tweetal tooneelstukjes opgevoerd werden, waar na met een zangnummer en 't Volkslied deze geslaagde avond besloten werd. RIJSWIJK. De J.V. „De Heere is onze Ba nier" zal deze maand haar 25-jarig jubileum vieren. SLEEUWIJK. Donderdag en Zaterdag gaf de mu ziekvereen. „Wilhelmina" haar eerste uit voering na de bevrijding. Beide keeren was de belangstelling zeer groot. Donderdagavond warden de leden die in de oorlog hun leven lieten, herdacht. Daar voor werd gespeeld Ps 103. Er waren echter ook jubilarissen. Drie leden waren 25 jaren lid van de vereen. Een mooie schilderij werd hun aangeboden Ver volgens werd een begin gemaakt met het programma. De ten gehoore gebrachte num mers werden goed gespeeld. Na de pauze volgde het blijspel «Arnor en Bananen". Wij wilden eigenlijk geen namen noemen, daar allen, die medewerk ten zeer goed waren. Toch dient het gezegd te worden, dat P. v. Andel Czn., N. Vink en juffr. L. Wal raven, die allen een groote hoofdrol ver vulden, buitengewoon op dreef waren en uitstekend speelden. Het hartelijk applaus na afloop getuigde wel dat de aanwezigen hadden genoten Velen gingen toen naar huis maar velen bleven ook voor het bal, dat na afloop kwam. Zaterdag werd er weer een uitvoering gegeven en ook toen waren de aanwezigen zeer tevreden. Met genoegen kunnen allen op deze zeer geslaagde uitvoe ringen terugzien. SPRANG. Door den Christel. Best. Bond Sprang-Capelle is te Kaatsheuvel (Loon- schendijk) een afdeeling opgericht van den Chr. Bouwvakarb. bond. Tot be stuursleden werden gekozen de heeren Boezer, Kruijf en Timmermans. WASPIK. De gemeente Noordelaas schonk aan de Ned. Herv. Kerk alhier een bedrag van f488,16 bestemd voor de reparatiekosten der kerk. Dat zulks dankbaar aanvaard werd laat zich be grijpen. WOUDRICHEM. In café Bergeijk werd Maandag avond onder voorzitterschap van den heer G. de Jong te Almkerk, een ver gadering gehouden tot het oprichten van een fok- en oontrolevereeniging voor het melkvee. In beginsel werd tot opj-iclhti ngi besloten. Deze week zal men echter opnieuw bijeenkomen. WAARDHUIZEN. Ofschoon deze gemeente \oor het grootste gedeelte aan ^e\Y/e trisch net is aangesloten, is de waard hui zenschesteeg nog stroomloos. WERKENDAM. Woensdagavond vergaderde de Chr. Hist. Afd. in de Herv- School onder leiding van den heer S. Kuiper. Het was een goede vergadering, waarbij de voorzitter zijn blijdschap uitsprak over de grootere bijeenkomst. Bespro ken werd de huidige stand van zaken in onze Unie en dat getracht zal wor den plaatselijk met de andere Chr. Partijen samen te werken. De heer C. Bogers deelde mede, daar hij de leeftijd der sterken over schreden had, hij zich uit het actieve Chr. H.-leven terug trok om plaatste maken voor jongere krachten. Op Woensdag 12 Dec. zal in de Nutszaal alhier een groote Vaderland- sche avond gegeven worden vanwege de Herv. Jeugdcentrale. Opgevoerd zal worden „Als de Lente komt." Tevens zal een Luisterspel op gevoerd worden, waarna Ds. v. Wie- ringen een woord zal spreken. Dezer dagen kreeg de familie Damen alhier bericht, dat hun broer J. Damen met echtgenoote en zoontje, uit de kampen te Bandoeng en Batavia bevrijd werden. De Spieringsluis in den Bïes- bosch alhier, welke door oorlogshan delingen is vernield, is thans door een aarden dam afgesloten. De vaart door genoemde sluis is dus voorloopig ge stremd. Voor de menschen die steeds over moesten met een bootje beteekfent dit echter een groote verbetering. Op Donderdag 29 Nov. j.l. hield de Ant. Rev. Kiesvereen. „Ne derland en Oranje" in de Consistorie kamer der Genef. Kerk alhier een le denvergadering. Spreker op dezen avond was de WelEd. heer E. v. Ruller van Baren- drecht met het onderwerp „De les van het verzet". Distributiekring 251, Waalwijk ZOUT VOOR HUISSLACHTING. Teneinde misverstand te voorkomen wordt er dezerzijds de aandacht op gevestigd, dat de aan zelfverzorgiers vleesch, uit te reiken zoutcoupures 480 een waarde hebben van 1 kg p. rants. Op een coupure 480 a 10 rantsoenen dient dus 10 kg zout te worden afge leverd. EXTRA RANTSOENEN WEGENS BIJZONDEREN ARBEID. Personen, werkzaam in beroepen of bedrijven waar z.g. zeer zwaren, zwaren, langdurigen, giftigen of vuilen arbeid, (inclusief melkers) wordt verricht, ko men voor de le periode 1946 wederom in aanmerking voor toeslagkaarten c.q. r a ntsoe nb o n ne n De naamlijsten, vergezeld van de toeslagbewijzen, alsmede de nieuwe aan vragen, dienen vóór Woensdag 12 Dec. a.s. Óp het plaatselijk distributiekantoor te worden ingeleverd. Omtrent het afhalen der toeslagkaar ten c.q. rantsoenbonnen zullen betrok kenen t.z.t. bericht ontvangen. VERLOREN: gaande van het post kantoor te Veen naar huis een bank biljet van f 10 en een van f 2.50.. Te gen belooning terug te bezorgien bij C. Schreuders, Hoogen Maasdijk 30, Veen. ACHTERGELATENdoor evacuee's een fornuiskachel, merk Dinsing, Te bezichtigen bij Cornells Smite, Dwars straat 192 te Veen. Gevonden1 zilverbon van een rijks daalder. Achtergelaten door de DuitschersVer moedelijk afkomstig ten Zuiden van de rivier de Maas, een frame van een damesrijwiel. Inlichtingen te bekomen bij de Maréchau9- sée Schipper te Wijk. Verloren een paardendek, rijdende van Genderen naar Meeuwen, bruin van kleur, met ringgaten om aan het zadel bevestigd te worden. Tegen belooning terug te be zorgen of inlichtingen aan Toon de Metico te Genderen. Weggeloopen Zwarte hond, oud 8 maan den. Tegen belooning terug te bezorgen bij B. Verschoor, Biesheuvel, Babiloniënbroek Gevonden 1 papieren gulden. Een lage rechtsche heerenschoen. Inlichtingen te bekomen aan de mar.-kaz. te Heusden. Tribunaal. In de zitting van de 2e kamer te 's-Bosch op 5 Dec. 1945 onder voor zitterschap van mr. H. J. v. Leeuwen werd o.a. berecht: Jan van Mersbergen, 41 j., assistent der belastingen te Heusden, was leider van de diensten geldzaken en rechts bescherming van 't NAF. Hij propa geerde het NAF en riep zijn hulp in bij den ongunstigen uitslag van zijn examen voor candidaat hoofdassistent, bij de belastingen, om deze ongedaan te maken. Verdachte trachtte zijn ra dio te behouden, doch dit lukte hem niet. Vergaderingen van de NSB wer den door hem bezocht, hij had een abonnement op Vova^ koos bij relle tjes partij voor de NSB en riep bij een geschil haar hulp in. Door dit alles wekte hij heel wat ergernis; ie dereen nam zich voor verdachte in acht en getuigenverklaringen noemen den verdachte eenparig pro-<Duitsch. Voorts was verdachte lid en medewer ker van den NVD, om arme menschen te helpen. Volgens den voorzitter was verdach te volkomen nat. soc. ingesteld, het geen hem als ontwikkeld persoon zeer kwalijk genomen wordt. Overeenkomstig het verzoek van den verdediger hield het Tribunaal deze zaak voor onbepaalden tijd aan voor het instellen van een nader onderzoek. Wapensmokkel in het kamp van Schoorl. Tweehonderd man marechaussée en stoottroepen hebben dezer dagen een onverwachte inval gedaan in het straf kamp te Schoorl. Men had namelijk de lucht ervan gekregen, dat er zeer vreemde dingen gebeurdenhet vermoe den was namelijk dat er, met medewer king van de kampleiding, wapens bin nengesmokkeld werden. Op grond hiervan deed men de over val op het kamp en bovendien aresteer- de men 4 Amsterdammers. Het geheele kamppersoneel is afge zet en vervangen door nieuwe krachten, terwijl de gedetineerden van het kamp naar elders overgebracht zijn. Het laatste over deze affaire is> zeker nog niet gezegd. In Mei 1946 verkiezingen. De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft destijds in de Kamer eenige data met betrekkjing tot de a.s. ver kiezingen meegedeeld, onder voorbehoud dat de reconstructie der bevolkingsre gisters tijdig haar beslag zal hebben gekregen. Ook was er sprake van de verkiezingen op één dag te houden. De N. Haagsche Crt." meldt nu, dat de data voor de indiening der candida te n lij sten zijn Voor de Tweede Kamer en Prov. St. den tweeden Dinsdag in April 1946; voor de gemeenteraden den tweeden Dinsdag in Juni. De verkiezingen zelf zullen binnen 45 dagen na de candidaatstelling worden gehouden, dus voor de Tweede Ka mer der Prov. Staten in Mei 1946. Daar de bevolkingsregisters als ba sis voor de samenstelling der kiezers lijsten zullen worden gebruikt, staat vast dat het systeem van de Tweede distributiekaart is verlaten. In Den Haag begint op 17 Dec. de controle op de bevolkingsregisters, waar mee spoedig in heel het land een begin wordt gemaakt. Het lichten van de veerboet Gorinchem V. In den verkeersweg Amsterdam- Utrecht - Gsorkum - Breda-Antwerpen. vormt het veer Gorkum-Sleeuwijk een zeer belangrijke schakel. Ondanks het feit, dat hier voor den oorlog, twee groote veerponten in de vaart waren, ondervond het verkejpr nog steeds te sterke stagnatie. Het plan was dan ook hier een groote verkeersbrug te leggen, maar de oorlogl heeft de uitvoering dezer plannen ver hinderd. Alleen de opritten zijn, zoowel aan de Noord- als Zuidzijde der Merwedie ten deele gereed gekomen. Tijdens den oorlog werd de grootst* veerboot Gorinchem V door Geallieer de bommen tot zinken gebracht, vlak aan den ingang van het Sleeuwijksche Gat. Thans worden er ernstige pogingen aangewend om deze veerboot te lich ten. Volgens de Rijkswaterstaat zal dat niet eerder kunnen dan Januari 1946. A

De Sirene | 1945 | | pagina 3