Nederland helpt Indië Plaatselijk Nieuws Ook drinken heel veel menschen gaarne Een potje bier, zoo nu en dan: Maar gerstebaren in de kousen, Daar is men o zoo huiv'rig van Het werken laat men voor de boeren Daarvoor zijn velen thans te mooi. En heeft een boer zijn graan geleverd Veel later krijgt hij dan een fooi. De zware sociale lasten Stapelt men op den boer zijn rug Maar als een boer zelf oud of ziek wordt. Krijgt hij daarvan geen cent terug. Hij draagt de lasten van een ander, Zijn eigen pak nog bovendien. Geen toeslag krijgt hij voor zijn kind'ren. Al heeft hij er een stuk of tien. Als hem een ongeval mocht treffen, Daar trekt zich niemand iets van aan Een ander zal hem wel vervangen, Wanneer nij er van dood zou gaan. De loonen moesten veel naar boven De prijs der granen houdt men laag, Want veel verdienen, weinig werken, En goedkoop eten doet men graag. Wanneer er oorlog in een land is, Smeekt men de boeren om veel graan. Zoodra de vijand is verdreven Kijkt men ze met den nek weer aan. Dan krijgen zij voor al hun zwoegen Niets dan verachting, spot en hoon. Veel anderen, niet half zoo nuttig, En onnut krijgen een hoog loon. En waarom moeten steeds de boeren Voor bestudeerden onderdoen? Zij zijn toch ook geleerd,maar anders: Zij leerden 't menschdom steeds te voên. Maar zoo iets wil men nooit waardeeren, 't Is boerenplicht, zoo wordt gezegd. De boeren hebben niets dan plichten, De anderen blijkbaar alle recht. Als er geen hoogescholen waren, Zou dat geen ramp zijn, wèl gemis. Maar was de wereld zonder boeren, Dan werd ze dra één wildernis! De boeren waren, zijn, en zullen Onmisbaar blijven voor elk land. Zij, die den boerenstand verachten, Toonen daardoor hun onverstand. Men kan een hoofd vol kennis hebben En toch een nul in wijsheid zijn, Kennis alléén, maakt opgeblazen, Wijsheid maakt nederig en klein. Thans jagen velen naar een baantje, Want op het land werkt rfien niet graag Toch stopt men driemaal daags heel gaarne Landbouwproducten in de maag. Wat ouderen ziet men nog werken, Soms haalt men kind'ren uit de klas, De jongeren die controleeren Met een geweer of actetasch. De boerenstand niet meegerekend, Lijkt d'aarde haast luilekkerland. De eerste lettergreep bestaat al, Het andere komt naderhand. Hoe harder maar de boeren werken, Hoe lager 't graan in prijs kam zijn. Van boerenzweet te profiteeren, Dat vinden veel zweetnieters fijn. Wanneer de boeren zouden staken, Dan was dat niet hun eigen schuld, Er komt, al is het niet zoo spoedig, Toch eens een eind aan hun geduld. Een land waar luiheid wordt bevorderd, Dat spaarzaamheid en vlijt beboet, Het onderwijs maakt tot een afgod. De boerenstand voert naar 't bankroet, Dat arbeiders en ambtenaren Behandelt als oud poroelein. Dat land gaat ongetwijfeld onder. Wélk land het dan ook moge zijn! Ik wil het hierbijf nu maar laten, Hoewel ik nog meer schrijven kon En teekenonder dankbetuiging Voor de plaatsruimte, J. CAPPON. Zooals een ieder al in de krant ge lezen zal hebben, is er door de drie vereenigingen „Nederland Helpt Indië", „Nederlands Volksherstel" en „Het Ne- derlandsche Roode Kruis" een groot schee psche actie op touw gezet, om on ze landgenooten in Indië te helpen. Deze actie is ingezet door de radiorede van Prinses Juliana. Dat dit alles hard noo- dig is, begrijpt ieder. De menschen in Indië hebben een tijd achter zicht, die zelfs wij, ons slechts kunnen voor stellen. De meesten van hen, die er dan nog het leven hebben afgebracht, komen terug, bijna van alles beroofd. Nu is het onze plicht, in al deze nood te helpen. Wij allen weten het, wat oorlog is. Maar zeer velen zijn al zoo danig op allerlei wijzen geholpen, dat er groote reden tot dankbaarheid is. Het ergste hebben wij al achter den rug. Nu is het onze beurt om hen, die nog midden in de ellende zitten, te helpen. Als Nederlanders moeten wij ons geza menlijk door dezen moeilijken tijd heen slaan. Prinses Juliana heeft het zoo treffend in haar radiorede gezegd: „Het gaat er niet om, of het kan, het moet?'. Zoo is het ook. Het moet! Een dezer dagen zal er in de Ge meente Heusden door de bovengenoem de vereenigingen gezamenlijk een lijsten- collecte gehouden worden, waarbij de bestuursleden van genoemde vereenigin gen huis aan huis een bezoek zullen brengen om Uw offer in ontvangst te nemen. Heusdenaren, nu is het Uw beurt, doe wat ge kunt! HEUSDEN. Maandag 10 Dec. werd alhier een filmavond gegeven voor de leden der R.K. Arbeidersbeweging in Hotel Central. De film welke gegeven werd door de filmafd. van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen te Apeldoorn, viel zeer in den smaak bij de aanwezigen en de avond mag wel geslaagd heeten. In de pauze werd de tijd gevuld door muziek en zang, zoodat allen na afloop voldaan huiswaarts gingen. Het ligt in de bedoeling dezen win ter nog meerdere ontwikkelings- en ont spanningsavonden te organiseeren. Hoe wel het bestuur met groote moeilijkhe den te kampen heeft, wordt alles ge daan wat mogelijk is, de leden op elk terrein zooveel mogelijk te bieden. Laat dit een aansporing zijn voor alle leden trouw de vergaderingen en avonden te bezoeken, en zij, die zich nog niet aanmeldden als lid, dit alsnog te doen. Woensdagavond werd in café Nooten onder leiding van Kapelaan Scheepers, de oprichtingsvergadering van een afdeeling van den R.K. Midden standsbond gehouden. De uitgenoodigde spreker was niet verschenen. 'De vergadering koos als voorloopig bestuur de heeren: J. van Berge Henegouwen, J. Crijns, Fr. Schreuder, J. Timmermans en A. H. Verschuur. Donderdagavond werd de eerste Nutslezing in dit seizoen gehouden. Nadat de heer Knoop, voorzatter van het Nut, de talrijke aanwezigen had welkom geheeten en in het kort gememoreerd li ad de moeilijke omstan digheden waarin Heusden het vorige seizoen heeft verkeerd, waardoor toen dan ook geen Nutsavonden kofnden worden gegeven, verleende hij het woord aan den heer A. T. H. v. Asperen uit Arnhem, die tot onderwerp had: „Ned. Oost-Indië", het gebied dat zoo zeer aller belangstelling heeft. De heer v. Asperen voerde ons naar de z.g. Groote Oost, het gebied van Celebes en alle eilanden ten Zuidem daarvan, vertelde welke volksstammen deze gewesten bewonen en welke pro ducten, deze gebieden opleveren. Zijn rede werd met lichtbeelden ver duidelijkt, waardoor het publiek een goede kijk kreeg op een en ander dit gebied betreffende. Het geheel vormd|e weer een interessanten avond. Met ver langen zien wij naar den volgenden. De prov. kampioen dammer A. de Graag alhier, zal op verzoek vjau de Werkendamsche Damvereeniging op Zaterdag 22 Dec. a.s. aldaar een si- multaanséance spelen. ALMKERK. In de deze week gehouden ge meenteraadsvergadering werd tot 1ste wethouder benoemd de heer C. G. de Jong en tot 2e wethouder de heer H. Crezee. Aangezien de heer de Jong waarnemend burgemeester is, werd de heer Ant. Burghout benoemd tot 3e wethouder. Maandag, Dinsdag en Woensdag zal in café v. Dijk zitting worden ge houden vanwege de Schade-Enquete- Commissie. Oorlogsslachtoffers kunnen zich dan melden voor het verkrijgen van een voorschot. AMMERZODEN. Onze oud-dorpsgenoot de heer J. A. M. v. Hemert is met ingang van 1 Jan. a.s. benoemd tot Adjunct-Com mies le klas, ter gem.-secretarie te Druten. BABILONIëNBROEK. Onze dorpsgenoot de heer C. Dekker Jz., is met ingang van 10 de zer aangesteld tot hulpcommies, met standplaats Yzendijke (Z.). Ds. Eysenga, welke het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Noordeloos aannam, hoopt op Zondag 6 Jan. af scheid te nemen van onze gemeente. BOMMELERWAARD. In de vergadering van G.O.I. W.N. afd. Bommeler waard werd be sloten een monument op te richtien voor alle oorlogsslachtoffers uit de Bommeler waard. Onder leiding der G.O.I. W. werd een comitü tot uitvoering van deze plannen samengesteld bestaande uit: Notaris Landweer te Ammerzoden. Burgemeester Pos te Brakel. Pastoor Daniels te Rossum. J. C. Jacobs te Zaltbommel. H. Kleinhout te Zaltbommel. D. Mollema te Zaltbommel. P. van Utrecht te Gameren. C. E. Groen te Hedel. W. H. Verdonk te Kerkdriel. Tot voorzitfuer van deze commissie werd benoemd Notaris Landweer, tot secretaris-penningmeester de heer W. H. Verdonk en tot adviseur de heer H„ Kleinhout. CAPELLE. Het echtpaar Adr. Pruijssers- v. d. Wiel herdacht j.l. Donderdag het feit, dat het 45 jaar geleden door den band des huwelijks werd verbonden. Ter herdenking van het 25-jarig bestaan, dat op 1 Dec. 1.1. viel, geeft het muziekgezelschap „Kunst na Ar beid" Dinsdag 18 Dec. a.s. des avonds 7 uur met medewerking van Breda's Revue Ensemble" voor haar begunsti gers en donateurs in de zaal van den heer E. Cové aan de Nieuwevaart een jubileum-uitvoering. Woensdag 19 dezer wordt de uitvoering voor niet-leden ge geven. Tengevolge van de gladheid kwam de melkrijder J. v. O. j.l. Woens dagmorgen bij het scherp zetten van zijn paard zoodanig te vallen, dat hij zijn been op twee plaatsen brak en over brenging naar het ziekenhuis noodzake lijk was. Tot notabelen der Ned. Herv. Gem. a.d. Loonschendijk zijn gekozen de heeren H. v. Achterberg en J. Ro- zenbrand. Onze predikant Ds. H. K. v. Wingerden hoopt in verband met zijn vertrek naar Delft, Zondag 6 Jan. a.s. van de Ned. Herv. Gem. alhier afscheid te nemen. DRUNEN. Als unicum kan worden gemeld, dat door de Schroevengieterij van M. Lips alhier, voor Nederl. rekening is gegoten een koperen schroef met een gewicht van 6,5 ton. In ruwen vorm was 't gewicht 9 ton. Er moest 10 ton ko per voor worden versmolten. Deze schroef is de grootste sedert 20 jaar in Nederland gegoten. GI ESSEN. De weg Giessen-Waardhuizen zal ongeveer een meter worden ver breed. 's GRAVENMOER Dnze dorpsgenoot de heer'H. v. Dongen werd benoemd tot jachtopzie ner van het Staatsbosch'behieer in het rentambt Klundert. Ter verkrijging van een betere afwatering van den polder „Beoosten de 's-Gravenmoersche Vaart", wordt on der de weg van 's-Gravenmoer-Was- pik een duiker aangebracht. Het werk wordt uitgevoerd door de firma Blij - levens te Geertruidenberg. De Chr. Gem. Zangvereen. „Hal leluja" en het Chr. Gem. Mannenkoor „Sursem Corde" hopen met Kerstmis a.s. een gecombineerde uitvoering te geven in de Geref. Kerk alhier. GENDEREN. Op den 2en Kerstdag des avonds 6 uur zal D.V. in de Herv. Kerk, on der leiding van Ds. Koele een Kerst- zangdienst worden gehouden, waaraan mteewerken de Jong. Ver., Knapenver., en Meisjes vereen. Donderdag 20 Dec. D.V. hoopt de Geref. J.V. „Maranatha" haar 75- iarig jubileum te vieren in de Chr. school des avonds om half 8. De feestrede zal worden uitgespro ken door Ds. B. A. v. Lummel van Sprang. Gezien de zeldzaamheid van zoo'n jubileum en het met zorg samen gestelde programma belooft dit voor de J. V. een onvergetelijke mijlpaal te worden. Ter dekking van onkosten is het entree gesteld op 25 cent. Veel is er gebeurd in die 75 jaren en het meest wel in de bezettingsjaren, toen het J. V. werk door den bezetter ver boden, met Gods hulp toch voortgang vond. LAND VAN ALTENA. De schade aan vlas zal worden geregistreerd bij dengene, die op mo ment van verloren gaan of beschadiging de houder was. Aanvragen indienen bij Landbouwherstel, Hooge Nieuwstraat 6A Den Haag. De registratie van schade aan fruit op stam, zal plaats vinden bij den hou der, terwijl ook gegevens moeten wor den verstrekt omtrent den verkoop. De schade aan houtopstanden, enz. moeten niet meer opgegeven worden aan den houtvester van het Staatsboschbe- heer, maar aan den P.B.H. Belanghebbenden wordt medege deeld, dat elk varken op het bedrijf aanwezig, dat zwaarder is dan 25 kg, door een vergunning moet zijn gedekt. Houders van motor-sproeiwerk- tuigen, die zich bezighouden met het bespuiten van boomgaarden, worden vèr- zocht voor de aanvrage van benzine, een formulier af te halen op het P.B.H.-kan toor. Voor eendenhouderij zal het Be drijfschap voor Pluimvee en Eieren een andere regeling treffen dan voor de pluimveehouders. Voor eendenkuikens kunnen de P.B.H.'s geen bestelbonnen afgeven. Te Gorkum is een Landbouw school geopend, onder leiding van den directeur dhr. H. C. Kruit. Landbouwers die hooi krijgen toegewezen van de P.V.C. moeten, voor dit hooi niet meer betalen dan de te- lersprijzen, dus resp. f 85, f 75 en f 60 per 1000 kg, naar gelang de kwaliteit. Verdere kosten komen voor rekening van den Dienst Landbouwherstel. Daar de taxatiemarkten voor rundvee zijn opgeheven, is komen te ver vallen de ten behoeve van het Bedrijf schap voor vee en vleesch gestelde zekerheid van f 5000. NEDERI1EMERT. Het spreekuur van den corres pondent van de Regeerings Voorlich- tings Dienst wordt in het vervolg ge houden des Donderdagsmiddags van 4 tjojt 5 uur in de naaischool aan de noord zijde. Tegelijkertijd houden daar dan enkele leden van de HARK-commissie zitting, om eventueele klachten over de HARK te behandelen, of inlichtingen te verstrekken omtrent het invullen van diverse schade- of aanvraagformulieren en dergelijke. f NIEUWENDIJK. De muziekvereen. „Crescendo", directeur de heer S. Kuipers, hoopt 2en Kerstdag een uitvoering te geven in Tavenu. Dezer dagen kwam de wed. A. Broekhuizen zoodanig te vallen, dat zij een been brak. De ontboden genees heer Dr. Schripsema achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Tot ouderlingen werden in de Geref. Kerk gekozen de heeren C. Biesheuvel en P. v. Breugel Johzn., tot diaken de heer Hendr. Ippel Czn. Op de j.l. Zaterdag gehouden ledenvergadering van de Chr. School- vereen. werden tot bestuursleden geko zen de heeren A. Crezee en H. v. Brieu- gel, herkozen werd de heer C. Dekker. RAAMSDONKSVEER. Voljgens officiëele mededeeling zijn tusschen Geertruidenberig en Den Bosch 80 bruggen vernield. SPRANG. Tot ouderling bij de Ned. Herv. Gem. alhier zijn gekozen de heeren W. Spuijbroek en J. Timmermans en tot diaken H. de Bie en A. v. Thielen. De heeren. Wachtels v. d. Berg en J. van Drongelen hebben respec tievelijk hun benoeming tot het ambt van ouderling en diaken bij de Geref. Kerk alhier aangenomen. WOUDRICUEM. Op Vrijdag 21 Dec. a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk alhier ten bate van het Orgel- en Verwarmingsfonds der kerk een concert worden gegeven. Er zal een Kerstprogramma ten ge- hoore worden gebracht. De Vereen. „Het Groene Kruis" voor Woudrichem en Omstreken" houdt op* Maandag 17 Dec. a.s. een leden vergadering in café v. Bergeijk alhier. Aan de orde is o.m. de vaststelling van de begrooting voor het jaar 1946. WERKENDAM. Schaakclub „Het Probleem". Stand in afdeeling A. A. v. d. Heuvel 4 p.; A. Visser 3^2 p.; C. Hakkers 3 p.; P. Cornet 3 p.; C. de Keyzer 3 p.; D. Paans 3 p.; G. Groeneveld 2 p.; C. v. d. Schoot 2 p.M. Brienen U/2 p en H. Kater- berg 1 p. De Chr. Gem. Zangvereen. „Soli Deo Gloria" kan terugzien op drie zeer geslaagde uitvoeringen. Was het niet altijd het zanggedeelte, dan toch wel de beide tooneelstukken, die voortref felijk gespeeld werden. De medespe lers behoefden voor menig beroepsge zelschap niet onder te doen. Alle spe lers en speelsters bfeheerisfcjhften hun Tollen perfect, zoowel in het mjpoie dra-

De Sirene | 1945 | | pagina 2