Ingezonden. Plaatselijk Nieuws wassen ars suikerbieten, aardappelen en vlas. Achteruitgang oppervlakte cultuurgrond. De oppervlakte cultuurgrond nam se dert 1943 af met 185,749 ha of 8 procent. Het zijn mede dnze beste gron den, wier productie sedert 1943 werd uitgeschakeld, voornamelijk bouwland. De oppervlakte met akkerbouwgewas sen beteeld bedroeg in 1945 153,526 ha. Ten opzichte van 1939 is de ach teruitgang 166,384 ha of 7 pCt. minder dan in 1943 en 97,814 ha minder dan in 1944 maar 46,223 ha meer dan in 1939. De oorzaak van deze stijging se dert 1939, ondanks inundaties en an dere oorlogsomstandigheden, was het scheuren van grasland in de oorlogs jaren. Het blijvend grasland werd in veel mindere mate door inundaties e.d. ge troffen dan het bouwland. Ten opzich te van 1943 daalde het mei 25,065 ha, terwijl er ten opzichte van 1939 een achteruitgang met 222,272 ha (17 procent) viel waar te nemen n.l. van 1,340,938 ha tot 1.118.666 ha. (Wordt vervolgd). M. de R. Wanneer het hiart tot spreken dringt dan is het dikwijls zeer moeilijk om te zwijgen. Het spreken kan meewerken tot opbouw op verschillende terreinen van het leven. En wat is het dan ver heffend wanneer er gesproken kan wor den van eendrachtige samenwerking in den opbouw van ons economisch leven. Wat zou het een le vents vreugde ge ven als we als één man konden getui gen dat alle instanties van hoog tot laag hieraan meewerkten. We doen echter de bittere ervaring dagelijksch op, dat hier zeer veel aan hapert. Vooral wij als? boeren in het geteisterde gebied ondervinden dit op diep krenkende manier. Er wordt door heeren ambtenaren, die geregeld hun salaris ontvangen, niet gevraagd of de boeren wél rond kunnen komen. Er wordt door heeren rijksambtenaren niet gevraagd of we een zeker bedrag als zekerheid voor be lastingen kunnen reserveeren. Neen, het moet en daarmee uit. Hoeveel jaren heeft de boer niet geploeterd in het zweet zijns aansch'ijns om de eindjes aan elkaar geknoopt te krijgen. En inu er in den boerenstand eenige verademing kwam en men door de iets hoogere prijzen een beetje kon reserveeren nu zegt de Minister: daar zal je nu eens afblijven. Of je 't noodig hebt of niet, je blijft er af. We vragen ons af, is dit nu in >rde ten opzichte van gedupeerde boe- ren? De geldsaneering zal wel goed zijn, ik ben niet bevoegd dit te kunnen beoordeelen. De geldblokkeering zal ook wel goed zijn, maar ten opzichte van de gedupeerde boeren is het niet goed, maar uit den booze. Of houdt de Mi nister geen rekening met die boeren, die van alles beroofd zijn en die van hun land niets gehaald hebben? Ja maar, hoor ik iemand zeggen, wij krijgen van Dienst Landbouwherstel toch een voorschot, om pachten, landwerk, enz. te betalen. Ik vraag, waarom geeft Landbouwherstel maar een gedeelte van hetgeen wordt gevraagd. Men mag toch veronderstellen dat gevraagd wordt wat noodig is. Nog even geduld, roept een ander, want de schade van 1944 wordt spoedig uitbetaald. Een paar weken geleden werd mij door een ambtenaar meegedeeld dat er begin was gemaakt met de betalingen. En deze week deel de dezelfde ambtenaar me mede, dat er aan begonnen werd om de uitkee- ringen te berekenen. Er zit wel gang in! Hoeveel boeren zijn er niet waar van nog een bon ligt ter uitbetaling bij den P.B.H. te Sleeuwijk, voor ge vorderd vee. En als men dan herhaal delijk vraagt om uitbetaling dan krijgt men ten antwoord: „er is geen geld". Waarschijnlijk is er wel geld om salarissen uit te betalen, en dat behoort ook zoo. Maar voor de boeren is het antwoord: kom nog maar eens terug als er geld is. Uitwendig kalm maar inwendig in een andere stemming den ken wij als boeren dan maar, hadden we op zulke momenten maar even een andere gedaante, dan zou 't wel in orde komen. Want met boeren houdt men over 't algemeen nog wel rekening maar alleen maar als 't niet anders meer kan en als er betaald moet wor den. Zoo kregen we deze week een ver blijdend bericht, dat de paarden, die verleden zomer aan de boeren werden toegewezen door den P.V.C., en betaald moesten worden, werden terugbetaald. Het bericht was verblijdend, want nen kree^ eindelijk toch eens wat geld in handen, maar toen we het bericht goed bekeken, zagen we dat er een zwarte schaduw over gespreid lag. Die schaduw bestond uit de enkele veelzeg gende woorden die er op gestempeld waren: „Boeken op geblokkeerde reke ning". 's Ministers machtig woord was weer: „afblijven". Nu werden eerst onze paarden ge stolen door de moffen waarvoor we niets ontvingen. We kregen een ander paard in de plaats maar moesten daar voor betalen. Administratief is dit mis schien noodig geweest, ik beoordeel dit niet, maar 't slot is dat wie ons eigen geld niet in handen krijgen. Dat is nu hulp aan de gedupeerde boeren Naar ik meen, in October 1944, wer den een groot aantal paarden gevorderd door de moffen. Deze paarden werden gewaardeerd door Nederlandsche taxa teurs op last van den P.V.C. Deze paarden worden zeker uitbetaald, werd ons van bevoegde zijde medegedeeld, maar in Januari 1946 hebben we daar voor nog niets ontvangen. Dat is hulp aan gedupeerde boeren! En zoo kunnen we verder gaan. Hoeveel boeren en arbeiders worden er geholpen aan fietsbanden, schoe nen, enz. Het is allerbedroevendst. ,We zien wel menschen stappen met nieuwe schoenen en rijden op fietsen met nieuwe banden, maar het zijin', behoudens enkele uitzonderingen, geen boeren of arbeiders. Hoeveel blijft er niet aan de strijk stok hangen bij het bouwen en re- pareeren van huizen enz. Eer er aan 't werk begonnen wordt hebben tal- looze bureaux hun goedkeuring hieraan moeten geven. En de uiteindelijke kos ten worden niet onaanzienlijk verhoogd doordat menig ambtenaar geen duit in 't zakje deed maar er een uit haalde. Moeten nu die menschen die altijd zoo trouw hebben gewerkt voor de voedselvoorziening en die dat nog wil len, nu altijd achter gesteld worden? 't Is toch hoog tijd dat hier verande ring in komt. Op zulk gedoe kan geen zegen rusten en als dit zoo blijft, maken we ons bang voor de toekomst. Dat de tijd spoedig kome, dat we verlost worden van den druk der bu reaucratie en der ambtenarij. M. de R., ik zeg U beleefd dank voor de plaatsruimte, die U me hebt verleend. G. v. d. BEEK. Genderen, 7 Febr. '46. HEUSDEN. Ingaande heden heeft de Auto busdienst N.V. „Alad" hare diensten Heusden's-Bosdh uitgebreid. Onge twijfeld zal dit door het reizend pu bliek met genoegen worden vernomen. (Zie advertentie). Het buitengewoon slechte weer der laatste dagen met zijn stjbrm en regen heeft het water in de rivier de Maas onrustbarend doen wassen. Reeds Donderdagavond werd het overzetten met de pont gestaakt, wijl de veerpad onbegaanbaar was geworden en op het punt stond onder water te geraken. Voet gangers en wielrijders werd vergund, de overtocht over de noodbrug te ma ken, waaraan met man en macht werd gewerkt, om ze voor het verkeer open te stellen. Men is zoover gereed ge komen, dat Vrijdag het verkeer in één richting ook met auto's mogelijk was. Een geluk dus, dat de brug reed9 zoover is gevorderd, aangezien anders het Land van Heusden en Altena weer zoo goed als geheel van het Zuiden zou zijn afgesloten. Vrijdag stond het water reeds van dijk tot dijk, de rivier, met haar hooggaande golven, met wittje koppen, bood een aanblik, alsof men aan het Noordzeestrand stond. De aanlegsteigers staan alle onder water, zoodat de booten niet kunnen aanleggen. Van boven wordt nog steeds was gemeld, blijft het onstuimige weer aanhouden, dan zal dus het water ook hier nog stijgen en een hoogte berei ken, als slechts hoogst zelden voor komt, dank zij de Nieuwe Maasmond, die een geweldige hoeveelheid water naar zee afvoert. Tal van schepen heb ben in de haven alhier een veilige schuilplaats opgezocht. Op het Consultatiebureau voor Zuigelingen alhier werden op 5 Febr. 18 zuigelingen ter onderzoek aangebo den en wel uit Heusden 14, Herpt, Elshout, Hedikhuizen en Heesbeen, elk 1. Volgende zitting op 19 Febr. Maandag j.f. zette de damclub V. D. in haar clublokaal Hotel „Cen tral" de onderlinge competitie voort met de volgende partijen en uitsla gen: Groep I. G. JonkerA. de Graag 02 C. BaxB. Klerks 11' J. DeurlooA. Nieuwkoop 02 Groep II: C. BaaijensW. Kuijs 20 W. v. DrielJ. Timmermans 02 A. FittersJ. v. d. Donk 20. Hedenavond wordt gespeeld tegen „Ons Genoegen" uit Haarsteeg. Aan vang half acht. Dinsdag j.l. werd de strijd aange bonden met D.V.D. te Vlijmen, met het volgende resultaat: V. D. D.V.D. A. de GraagA. v. Eggelen 20 J. C. P. KaldenL. v. Overdijk 20 B. KlerksJ. v. d. Bosch T A. NieuwkoopA. v. d. Wiel 20 C. SchaapTL Loeffen 20 C. Bax—A. v. Wijk 1—1 J. KlarenH. v. Overdijk 20 J. DeurlooH. Kuijs 11 G. JonkerH. v. Overdijk 20 Fr. te VruchtenC. Coense 20 Uitslag voor V. D. 173 AALBURG. Woensdag j.l. trad voor een volle kerk alhier op, de beroepen predi kant Ds. v. Dieren liit Hei- en Boei- cop. Z.Eerw. had tot tekst gekozen: Johannes 4 vers 26 „Jezus zeide tot haar: ik ben het, die met u spreek". Na het eindigen van den dienst werd door zeer velen met den beroepen predikant kemnis gemaakt. De gemeen te hoopt dan ook, dat Z.Eerw. vrijmoe-i digheid zal hebben om het beroep naar Aalburg en Heesbeen aan te nemen.. ANDEL. In de geschiedenis der Christel. School te Andel vormt Vrijdag 1 Febr. 1946, een markante dag, door het af scheid van .het Hoofd der school, dhr. L. Geels, en de installatie van den nieuwen functionaris, dhr. G. Vos. Na de definitieve beslissing inzake de benoeming te Slikkerveer, werden respectievelijk de banden, die den heer Geels verbonden aan den vereenigings- arbeid te Andel en thans die van zijn school arbeid losgemaakt. Aparte avonden waren daartoe belegd en nu, Vrijdag 1 Febr., werd de laatste vezel die het scheidende hoofd nog aan zijn schoolwerk verbond, doorsneden. Het woord „scheiden" draagt in zich immer een element van „zekere wee moed", en 't was dan ook niet te ver wonderen, dat dhr. Geels, bij zljjn af scheidswoord soms zichtbaar ontroerd was, wanneer hij releveerde de onge twijfeld goede negen jaren in de kleine dorpsgemeenschap doorgebracht. 't Was immers, zooals eens iemand gezegd heeft: „Velerlei herinneringen Trokken aan zijn geest voorbif. Toch werd dien middag ook de „vroolijke noot" niet gemist: zang, voordrachten, samenspraken door de leerlingen... Immers het heengaan be- teekent voor dhr. Geels tevens een pro motie De verhouding tusschen hoofd en personeel is de negen jaren door voor treffelijk geweest, al waren er dan ook wel eens meeningsverschillen. Deze wer den echter steeds tot goede oplossing' gebracht. Ook met het schoolbestuur is de samenwerking steeds vlot geweest. Wanneer dien Vrijdagavond het aan tal aanwezigen een „demonstratie" kan genoemd worden van het „medeleven" met het scheidende hoofd, dan kan men gerust aannemen, dat velen zijn heengaan betreuren. Ook uit de omliggende dorpen wa ren belangstellenden bij het afscheid aanwezig. De bijeenkomst werd door Ds. Klerkx geopend met Bijbellezing en ge bed, waarna de voorzitter van het Schoolbestuur dhr. Geels toesprak. Hij beklemtoonde dat dhr. Geels zijn plaats als Christelijk hoofd te Andel, ten vol le had ingenomen, hij prees zijin werk lust, zijn Ijver op allerlei gebied ten nutte van de gemeenschap en gaf hem zijn beste wenschen mede voor zijn latere loopbaan. Bij de installatie van dhr. Vos ge loofde hij, dat ook deze de gestelde verwachtingen niet zou beschamen. Het nieuwfe hoofd dankte daarop allen, die hem het vertrouwen geschon ken hadden, voor de nieuwe functie, die hij gaat bekleeden, terwijl hij hoopte, onder Gods zegen, zijn werk naar al ler tevredenheid te kunnen volbrengen. In verband met de weinig beschik bare ruimte kunnen wij nieit te breed voerig zijn, doch vermelden we, dat nog verschillende sprekers het woord voerden, als de beide predikanten ter plaatse, de heer de Rooij van Rijswijk, als vriend, dhr. Rengersen id., Ds. Kleer maker te Veen en dhr. v. Ballegooijen aldaar, als ex-illegaal „mee"werker van dhr. Vos. Na afloop drukten of ten afscheid, of als gelukwensch, velen nog de bei de hoofden de hand. Dat deze dag de tractatie niet ach terwege is gebleven, behoeft natuurljjk piet vermeld te worden. ALMKERK. Op Maandag 25 en Dinsdag 26 Febr. a.s. hoopt het fanfarecorps! „Nooit Gedacht", directeur' de heer J. H. Koekkoek, in de zaal v. Dijk, een 2-tal uitvoeringen te geven voor H.H4 begunstigers der vereeriiging. Op Dinsdag 12 Febr. a.s. n.m. 7 uur, zal voor de afd. van de N.-Br. Mij. van Landbouw, in de zaal van deni heer C. G. v. Dijk alhier, een lezing worden gehouden door den WelEd, Heer Ir. Smale over: Ruilverkaveling. Ieder is welkom. BABILONIëNBROEK. Op Dinsdag 19 dezer hopen de J. V. „Obadja" en de M. V. „Een ding is noodig", alhier hun jaarvergade ring te houden in de Ned. Herv. Kerk. De toegang is vrij. Aanvang 7 uur. CAPELLE. Tot dusver werd de veerdienst alhier over de Bergsche Maas, tusschen het Land van Heusden en Altena en de Langstraat door een roeiboot onder houden. Zeer waarschijnlijk zal bin nenkort hiervoor een motorboot wor den ingeschakeld, terwijl het tarief het zelfde blijft. Naar wij vernemen bestaan hier plannen tot oprichting van een ijsclub, die zich tot doel stelt een gedeelte} van den Eendennest aan het eind van de Nieuwe vaart zuiver te maken van riet e. d., zoodat een volgenden winter bij vorst over een goede ijlsbaan kan worden beschikt. Door eenige liefhebbers van het schaakspel is te dezer plaatse een schaakvereeniging opgericht. Tot voor zitter is gekozen de heer L. Steijn en tot secretaris-penningmeester de heler C. Quirijns. In de plaats van Mevr. v. Win gerden, die naar Delft is vertrokken, is tot lid van het plaatselijk HARK-- comité benoemd Mevr. J. Verhoeven- Bi ankers. 'Onze vroegere dorpsgenoot, de C. v. d. Schans Pzn., thans agent van, Politie te Amsterdam, is als zoodanig, benoemd te Katwijk a. Zee. DUSSEN. Door de verwoesting van het klooster hadden de Eerw. Zusters van Liefde uit Tilburg, aanvankelijk het plan, niet meer terug te keeren. Dank zij de activiteit van pastoor v. d. Ho ven echter, zullen de Zusters zich thans voorloopig te Hank vestigen. Ook het onderwijs zullen ze hervatten. Tot bestuursleden der R. K. Volkspartij zijn gekozen de heeren: G. v. Olst, voorz.J. v. Belzen, secre. en T. de Ronde, penningmeester, LAND VAN ALTENA. Op de vergadering van 28 Jan. te Almkerk, is een vereeniging opge richt tot bevordering der landbouw- tuigpaardenfokkerij „Land v. Heusden, Altena en Biesbosch". Ruim 60 leden gaven zich op. Wij verwachten, gezien in andere Fokkersdistricten, ook hier een spontaan aansluiten van alle warm bloed fokkers. De inschrijving voor het exa men Landbouwadministratie, Tuinbouw- administratie, Landbouwboekhouden en Tuinbouwboekhouden kan plaats hebben tot 28 Febr. 1946 door inzending van het volledig ingevulde en onderteekende aanmeldingsformulier aan het Examen bureau Land- en Tuinbouwadministratie ten name van Mr. J. Schriel, Lange Hilleweg 11a te Rotterdam. MEEUWEN. 7 Dinsdag 12 Febr. zal in café Smits des avonds om half 7, een le zing worden gehouden over „Ziekten- bestrijding in de Fruitteelt". (Zie advertentie). OUDENDIJK. Als eerste lentebode werden de zer dagen bij dhr. J. Verdoorn alhier, een tweetal lammeren geboren. RIJSWIJK. Ds. A. P. Heiner, Geref. predi kant alhier, komt voor op een tweetal voor een te beroepen predikant te Zevenhuizen.

De Sirene | 1946 | | pagina 2