TWEEDE BLAD Officiëele overdracht Geboorte-kaartjes met enveloppen Qemeenteraadsverslag WIJ BESCHIKKEN FIRMA L. J. VEERMAN - Tel. 19 - HEUSDEN behoorende bij „DE SIRENE" van Donderdag 28 Februari 1946. van het Hospitaalschip „Amerika". Vergadering van den tijdelijken raad der gemeente HEUSDEN op Maan dag 25 Febr. des nam. 7 uur. Met den Voorzitter, den wnd. Bur gemeester de heer A. v. Delft, zijn alle leden aanwezig. Opening met het for muliergebed. De ambtenaar ter secre tarie leest de» notulen, welke worden goedgekeurd. Ingekomen stukken Verzoek van den raad der gemeente Standaaarbuiten om adhaesie te-betui gen aan zijn adres gericht tot de 2e kamer, waarin met kïem wordt gepro testeerd tegen de berekening van de vergoeding voor de getroffenen door oorlogsschade op basis van de prijzen van 1940. De ramp, die deze« slacht offers heeft getroffen, is een nationale ramp, die door het geheele Nederland- sche volk moet worden gedragen. Het zou een groote en grove onrechtvaar digheid zijn, als de getroffenen alleen de stchade kregen te dragen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten adhaesie te betuigen en dit besluit ter kennis te brengen van de Staten-Generaal en den raad der ge meente Standdaarbuiten. Schrijven van de Nederl. Jagersver- eenigging om de politieverordening te ^wijzigen, met het oog op het jagen met lange jachthonden. Op voorstel van B. en W. wordt besloten dit adres aan te houden in verband met het feit, dat binnenkort toch een nieuwe politiever ordening gemaakt moet worden. Brief van Oed. St. van 8 Jan. '46 waarin wordt aangedrongen om het raadsbesluit waarbij de Harmonie „De Eendracht" te Herpt, een subsidie van 75 gulden werd toegekend, in verband met haar 100-jarig bestaan, in te trek ken, aangezien de ongunstige financiëe- le toestand van de gemeente, bet ver- leenen van deze subsidie niet toestaat. Op voorstel van B. en W. wordt het raadsbesluit ingetrokken. Adres onderteekend door de besturen van de R.K. Middenstandsvereeniging, R.K. Werkliedenvereeniging, Heusden's Belang en Heusdensche Winkeliersver- eeniging, waarin de medewerking van den raad wordt ingeroepen om het hotel het „Wapen van Amsterdam" in orde gemaakt te krijgen met het oog op een zaal voor ontspanningsmogelijkheden. De Voorzitter deelt mede, dat met de herstelling van de zaal, reeds een aanvang is gemaakt. Op dit gebied, evenals trouwens ook op ander gebied is het gemeentebestuur actief. In September 1944 hebben v.n.l. in de Noordelijke provincies van ons land Secretarissen, Ontvangers en Ambtena ren van den Burg. Stand en andere ambtenaren een voorschot ontvangen in den vrm van een maand extra salaris. Ged. St. vragen het advies van den raad om genoemde ambtenaren in deze gemeente ook in het genot van, dit extra salaris te stellen. Op voorstjel van B. en W. wordt besloten hierop goedgunstig te advisee ren. Rekening Godshuizen en Burg. Arm bestuur Herpt 1944. Deze rekeningen zijn onderzocht door de heeren de Kort, Nieuwenhuizen en Wijnstekers. Deb&er .Wijnstekers brengt rapport uit en zegt dat alles in orde is bevonden en de commissie derhalve, voorstelt, de reke ning van het Burg. Armbest. vast te stellen voor den gewonen dienst in ont vangst en uitgaaf op het bedrag van f 1899,56 en de kapitaaldienst met een ontvangst van f8.92, de rekening der Godshuizen voor den gewonen dienst in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 20724,09, de kapitaaldienst in ont vangst en uitgaaf met het bedrag van f 2679,18. Overeenkomstig dit advies wordt met algemeene stemmen besloten. Op de verzoeken van den Boerinnenbond te Herpt en de R.K. Jonge Boerenstand te Herpt om subsidie, wordt op voor stel van B. en W. afwijzend beschikt in verband met den ongunstigen financi- eelen toestand van de gemeente. Op het verzoek van D. Bruijsters, voor gedeeltelijke teruggave van pacht over 1945 voor perceel „De Groene Steeg", aangezien een gedeelte valn dit terrein als opslagplaats van puin heeft gediend, wordt op voorstel van B. en W. eveens afwijzend beschikt, aangezien slechts een klein gedeelte als opslagplaats van puin heeft gediend en de huur slechts 50 gulden bedraagt. Met algemeene stemmen wordt be sloten het voorschot op de gemeentelijke vergoeding ex art. 101 der L. O. wet 1920 van de R. K. Schoolbesturen betaalbaar te stellen. Het vermenigvuldigingscijfer voor de schoolgeldheffing voor het jaar 1 Sept. 19451 Sept. 1946 wordt vastgesteld op .2. Voor het stembureau 2 (Herpt) voor de a.s. verkiezingen wordt met 4 stem men als voorzitter aangewezen de heer Th. Buijs, de heer J. M. Buijis verkreeg 2, de heer Oldendorp 1 stem. Rondvraag. De heer Wijnstekers informeert hoe of het staat met de aanschaffing van een openbaar uurwerk. De Voorzitter antwoordt dat deze kwestie reeds maanden hangende is. Van het Rijksbureau is de vergunning voor de aanschaffing thans ontvangen en de heer Groen is opgedragen de maat regelen te nemen, die noodig zijn om Heusden zoo spoedig mogelijk aan een openbaar uurwerk te helpen. De heer v. Ooi jen dringt er op aan om, zoodra de „Groene Steeg" uit de huur is, deze aan de gemeente te hou den en niet meer te verhuren. Voor hen, die van deze Steeg gebruik moeten ma ken zijn de hekken, die zfijln aangebracht, zeer hinderlijk. De Voorzitter zegt dat B. en W. zich over deze kwestie zullen beraden, zoo dra de Steeg uit de huur is. De heer Nieuwenhuizen zou gaarne zien dat B. en W. bij den Wederop bouw aandringen op betere herstelling der daken. Met het slechte weer der laatste dagen is gebleken, dat aan de meeste daken nog heel wat mankeert. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. de vorige week Vrijdag naar Den Haag zijn geweest, om besprekingen te voeren, o.m. den opbouw van Heus den betreffende. Niettegenstaande deze conferentie te voren was aangevraagd en deze volgens telegrafisch bericht was toegestaan, bleek de persoon, die dit telegram had gezonden niet op het Departement aanwezig te 'zijn. Ook in zijn woonhuis was bij niet. B. en W. hebben 2 uur gewacht en hebben ten slotte aan de secretaresse van dezen ambtenaar verschillende punten, betrek king hebbende op hun bezoek, kenbaar gemaakt in de hoop dat het resultaat zal hebben. Wat de verdere herstelling der daken betreft is het de vraag of dit wel valt onder oorlogsschade. Uit een en ander blijkt dat B. en W. diligent zijn, tiet college zal doen, wat mogelijk is. De heer Th. Buijs zegt dat de puin- geschiedenis in Herpt blijkbaar nogj steeds niet is opgelost. Spr. gelooft gaarne dat de schuld niet bij B. en W. ligt, doch ook hier schijnt nog wel iets te haperen. De Voorzitter antwoordt dat het in de bedoeling van B. en W. lag ook deze kwestie in den Haag te bespreken. Het puinruimen in Herpt is reeds aan besteed, doch men maakte in Den Haag bezwaar omdat deze aanbesteding niet openbaar had plaats gevonden. Men verlangde tevens omschrijving van de perceelen waar de puin was gelegen. De heer de Kort zegt dat op den wal waar niemand komt, wel grint is ge bracht, doch in Herpt en Hedikhuizen, waar de wegen ook hoog noodig gegrint moeten worden is dit nog steeds niet gebeurd. De Voorzitter is het niet eens met de bewering dat op den wal niemand komt en deze hadden verbetering met grint ook hoog noqclig. In Oudheusden is de Laagstraat reeds van grint voor zien, doch spr. heeft het vervoer stop doen zetter?, omdat de aanwezige grint te grof was, doch ook de wegen in Herpt en Hedikhuizen krijgen hun beurt. De heer de_ Kort gelooft dat de be woners van "Oudheusden aanvankelijk wel verheugd waren over het storten van puin op den weg, doch dat die Vreugde thans wel over zat zijn, omdat dezen weg door de groote stukken puin thans onbegaanbaar is. De Voorzitter merkt op, dat de weg nog verder bewerkt moet worden, ten gevolge van het slechte weer en het hooge water zijn de werkzaamheden gestaakt moeten worden. De heer de Kort vraagt of deze weg niet wat hooger gelegd kan wor den, de bermen zijn hooger dan den weg, waardoor hij onder water komt te staan. Om den weg goed te verbe teren zou men een wals noodig hebben. De Voorzitter is van oordeel dat de bermen van den weg weggestoken zouden kunnen worden. Een wals be zit de gemeente niet, hij wil wel in- formeeren of deze niet te krijgen is. De vergadering wordt hierop met het formuliergebed gesloten. Maandag 28 Februari, om 12 uur, verzamelde zich in café Lee mans, aan den Rijksstraatweg, een groot aantal personen, daartoeu.it- genoodigd namens de commissie, bestaande uit de heeren D. A. v. d. Schans, Burgemeester der ge meente Eethen, T. W. van Vuure, arts te Dussen en J. M. Beijer man, arts te Werkendam, om ge tuige te zijn van de bfficieele over dracht door het Hoofdbestuur van bet Nederlandscbe Roode Kruis, van het HoptiaalSchip „Amerika" aan de geteisterde gebieden in het Land van Heusden en Altena. Ve len hadden aan deze uitnoodi ging gevolg1 gegeven, burgemeesters, geneesheeren en vertegenwoordi gers van Roode Kruis; en Groene Kruis-af deelingen waren tegen woordig1. Het wachten was op de \erteglenwoordigers van Eet Hoofd bestuur. Toen deze mjet de verte genwoordigers van het Am|erikaan- sche Roode" Kruis waren gearri veerd, de koffie was gebruikt, toog men naar de „Peereboom" waar het hospitaalschip-in een ha ventje ligt gem|eerd. Het schip voerde naast de Nederlandsche driekleur, de Amjerikaansche vlag en is „Amerika" genoemd, om daardoor uitdrukking te geven aan de gevoelens van cïankbaarheid, voor het vele, dat Amerika aan ons land en vooral ook aan onze streek heeft gedaan. Als teek en van overdracht werd de Roode Kruisvlag gehesichen en werd het schip daarna bezichtigd. Het sfchip heeft in 1940 reeds dienst gedaan alsi hospitaal schip, werd door de moffen geroofd, door de geallieerden weer in beslag ge nomen, die het op hun beurt weer overdroegen aan de Nederl. regee ring. Deze stelde het ter beschik king van het Nederl. Roode Kruis, die 'het op zijn beurt weer in bruik leen afstond aan de stichting voor hulpverleening aan het Land van Heusden en Altena. Vanaf den wal gezien, maakt het een behoorlijken indruk, doch als men het gaat bezichtigen, staat men verbaasd lover de ruimte die men er in aantreft. Verdeeld in diverse ru'mjten, n.l. een mannen- en vrouwen-afdeeling en een af- deeling voor besmettelijke ziekten, een doodenkamer en apotheek, geeft het geheel een aangfenajmén en prettigen indruk. Een dertigtal keurig opgemaakte bedden, waar van een tiental reeds door patiën ten in beslag zijn genomfen, geven u geheel het beeld van een izie-> kenhuis. Alles ziet er even keurig en netjes uit, tot wasehgelegenhe den met waschbakken, alles is aan wezig', niets ontbreekt. Op den wal is in een noodwoning de keuken en zit- en slaapgelegenheid voor het verplegend personeel inge richt en ook hier alles even "keu rig en né^es. Het ^geheel m&g zeer zeker voor dp zoo zwaar ge teisterde streek als een groote aan winst worden beschouwd. Na de bezichtiging van een en ander, keerde men weer naar ca fé Leenmans terug', waarbij dokter Beijerman uit W erkendam een kort openingswoord sprak en het woord verleende aan den heer Feenstra van het Hoofdbestuur van Eet Ne derl. Roode Kruis. Deze verklaar de, dat het Roode Kruis, naast een oorlogstaak, ook een taak heeft in den tijd van overgang. Een streek, die zoo zwaar getroffen is als deze, mjet zijn nog steeds gie- brekkige huisvesting en daardoor de kans op veel zieken, heeft groo te behoefte, om deze zieken een behoorlijke verpleging en verzor ging te verschaffen. Dat zooE in richting hier is verkregen is in de allereerste plaats te danken aan het initiatief van de geneesheeren Beijerman en van Vuure. Miet het schip alle succes toewenscherid en de hoop uitsprekend, dat het de weer over een ruime sorteering Buitengewoon aardige en leuke motieven Drukkerij voor het betere genre Familie- en Handelsdrukwerken Correcte bediening Vlugge afwerking bevolking de overtuiging moge ge ven, dat zij niet vergeten wordt, zooals zoo vaak en gaarne wordt beweerd, droeg spr. namens het Hoofdbestuur van het Nederl. Roo de Kruis, het Schip over aan de stichting Land van Heusden en Altena. 1 iHij deelde nog mede, dat de Amerik. vertegenwoordigers, de heeren Webster en Johnson, verhin derd waren aanwezig te blijven en dat uit Amerika, clat reeds zioo ontzaggelijk veel voor, ons land heeft gedaan, weer een nieuwe zen ding is gearriveerd, o.m. bevat tende 750 K.G. oenicill'ine, wat zeer zeker door cïë geneesheeren met vreugde zal worden begroet. Be heer Beijerman deelde hier na mede, dat reeds in het ntajaar van 1945 door den Inspecteur voor de Volksgezondheid werd getracht een hioispitaalschip voor deze streek te verkrijgen. Het is vooral te danken aan den heer Groeniewe- gen, van het Commissariaat voor Noodvoorziening, dat het tenslotte Zoover is gekomen. Daarmede was men er echter niet, het schip was n.l. als een ruïne door "de duit- schers achtergelaten. De benoo&ig- de gelden voor het in orde bren gen mioesten er komen, dank Zii de afdeeling: Langstraat is Via Bur gemeester Mol van Dussen ook dit in orde gekomen. Spr. brengt den heer SlagtaioJen van de afdeeling Langstraat voor hulpverleening aan het Land van Heusden en Altena, dank voor alles wat deze streek heeft gedaan. Hii dankt den heer Schranders, tecEnisch adviseur van het Roode Kruis/de ontwerper van de plannen voor Be inrichting van h^et schip. Hij brengt dank aan Burgemeester Mol, aan dokter v. Vuuren en den heer Hoogendijk, die de laatste moeilijkheden op ruimden. Den heer Hoogendijk van het Bureau voor Oorlogsslachtoffers uit Den Haag1, voerde hierop het woord en deze roemde de activiteit van de Burgemeesters M)ol en v. der Schans en de geneesheeren Beijerman en v. Vuuren, zoolang' Nederland nog zulke menschen be zit is Nederland niet verloren, aldus spr. Uur gem eest er v. B. Schans bracht dank aan de verschillende perso nen en instanties, voor de prach tige samenwerking die er heeft geheerscht en hoopt, dat dit schip een zegen voor de bevolking zal mogen zijn. Dokter v. Vuure schetste den toestand bij den terugkeer na de evacuatie, er werd gemopperd over den tragen opbouw1 het gemis van een wijkverpleegster enz. *Nu we enkele maanden verder zijn, zijn er al heel wat woningen gereed gekomen, voor de zieken is met de beschikbaarstelling1 van dit hos pitaalschip eveneens weder een mooie verbetering' en vooruitgang verkregen. Spr. brengt ook dank aan allen die aan de totstandko ming hebben meegewerkt en wil daarb|ij ook gaarne de heeren de Ruiter en Snijders danken, voor alles wat zij voor het doel hebben gedaarL Dokter Beijerman las een Cele gram voor van Burgemeester MALI, waarin deze bericht van verhinderd tfe zijn kenbaar maakte en zijn beste wenschen uitte voor het noodzie kenhuis. De heer Snijders sprak namens

De Sirene | 1946 | | pagina 5