WEKELIJKSCH DAM PR OB LEEM Distributie mededeelingen Ingezonden. Binnenland No. 14. J. Druif Jzn., Amsterdam. Stand in cijfers: Zwart: 8, 15, 20, 21, 23, 25, 31 (7). Wit24, 30, 32, 34, 42, 45, 49 (7). Wit speelt en wint Oplossing No. 13. (v. d. Boogaard). De stand was: Zwart: 9, 12, 16,20,21, 23, 24, 28, 29, 30 (10). Wit: 27,31,37, 38, 39, 40, 42, 43, 44, 48 (10). 31-26 21x41 - 26-21 16x27 42-37 41x32 40-34 29x49 39-33 28x39 43x3 32x43 3 x 35 Een fraaie ontleding, gebaseerd op een oud motief. Qoed opgelost door J. v. d. Steenhoven de. Aalburg en A. van Andel te Andel. Correspondentie-adres A. DE GRAAG, Ridderstr., HEUSDEN. LANGSTRAAT. Waarschijnlijk zal zeer binnen kort een busdienst worden ingelegd voor buiten-leerlingen, die de scholen te Waalwijk bezoeken. MEEUWEN. Vrijdag 15 Maart a.s. hoopt de Geref. Gemeente biddag te houden, waarbij hoopt voor te gaan Ds. v. d. Berg van Krabbendijke. De dienstejn zijn 9,30, 2 en 6 uur. De actie van het comité van de leesbibliotheek Drongelen-Eethen, waar boeken door het oorlogsgeweld waren verloren gegaan) is volkomen geslaagd. Van particulieren uit verschillende deelen van het land is een vrij groot aantal boeken binnengekomen. Boven dien werd nog een 500-tal boeken als geschenk ontvangen van de B.A.R.K., (Boeken Actie Roode Kruis). Van genoemde instellingen werden voor de scholen Eethen, Drongelen, Meeuwen en Bab.-Broek elk 100 boe ken in bruikleen ontvangen. In verband met het bovenstaande is de leesbibliotheek Eeten-Drongelen uitgebreid met het dorp Meeuwen. Mej. A. Vos JCd., heeft op zich genomen de uitreiking en inneming der boeken te verzorgen. Gelegenheid hiertoe wordt gegeven eiken Donderdagavond van 8 tot 9 uur. Voor het eerst op Donder dag 14 Maart a.s. Belanghebbenden wordt onder de aandacht gebracht, dat gedurende een korte tijd de gelegenheid bestaat om oud bankpapier en zilverbons in te leveren met uitzondering van bank biljetten van f 1000 en f 500. Men moet zich wenden tot een bank instelling alwaar men een formulier kan krijgen, wat met de biljetten op gezonden moet worden naar de Ned. Bank. Ook indien men reeds eerder een verzoekschrift heeft ingediend, moet men thans opnieuw een formulier in vullen. Het is noodzakelijk dat bij de bankbiljetten ook persoonsbewijs en het aanslagbiljet van de personeele belas ting wordt medegebracht. j NIEUWENDIJK. Op 1 Maart 1.1. herdacht dhr. J. Lankhaar, onder groote belangstel ling den dag„ waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Coop. Zui velfabriek „Altena" alhier. Het fanfarecorps „Overwinning na Strijd", directeur dhr. O. Walra ven, gaf voor een zeer talrijk publiek een goed geslaagde uitvoering in ge bouw „Tavenu". Het programma werd vlot ^n keurig uitgevoerd. Zoowel het muzikale gedeelte, alsmede de samen spraken werden prachtig vertolkt. Voor- a) de samenspraak Bij 't wassen van den vloed", een dramatische schets in 3 bedrijven, maakte diepen indruk, door het goede spel, het schitterende décor, de mooie verlichting en de prachtige costuums. O. na S. kan met genoegen en voldoening terugzien op deze in alle opzichten zoo goed geslaagde uit voering. Dhr. J. de Graaf, directeur van verschillende zangvereenigingen alhier, is benoemd tot directeur van de Gem. Zangvereen. „Excelsior" te Vuren. Naar we vernemen, worden er alhier pogingen in het werk gesteld i om tot oprichting van een Hervormd J Kerkkoor te geraken. Verschillende per- i sonen hebben zich hier reeds voor op gegeven. RIJSWIJK. Uitgaande van de Fok vereen. „De Toekomst" alhier, zal op Donder dag 14 Maart a.s. in het Vereenigings- I gebouw worden vertoond de pracht film van het N.R.S. „Wat Nederland biedt op Rundveegebied". SPRANG. Om hun dapper gedrag in den noodlottigén nacht van 29 Dec. 1944 zijn, op voordracht van den Poolschen commandant, de militair Jan Smit en de B.S.-leden Chr. v. Dongen en H. v. Engelen alhier, begiftigd met het Poolsche Militaire Kruis voor Dapper heid en Moed. WIJK. Op Donderdag 14 Maart a.s. hoopt de Meisjesvereen. „Martha" haar jaarvergadering te houden in de Kerk zaak Aanvang 7 uur. Belangstellenden zijn van harte welkom. WOUDRICHEM. De ouderavond van de O. L. school alhier, zal worden gehouden op Vrijdag 15 Maart a.s. Tot bestuurslid van de opge richte Stichting Export van Visch is benoemd de heer W. Wijnbelt alhier. WERKENDAM. Ds. G. v. Wieringen, Ned. Herv. Pred. alhier, heeft bedankt voor zijn benoeming tot geestelijk verzorger van de internee rings kam pen te Westerbork. Dhr. H. Rensink, besteller bij de P.T.T. alhier, heeft na 38 jaren trouwen dienst deze betrekking op 27 Febr. met penisoen verlaten. Dhr. W. de Waard is geïnstal leerd als lid van de Stichting „Herstel Noord-Brabant 1945". Ds. Jonker, Geref. predikant al hier, beeft per 1 Mei a.s. emeritaat aangevraagd. Vanaf Febr. 1926 iieeft hij de Ger. kerk alhier gediend. Ds. Jonker zal na dien datum zijn verblijf houden te Voorburg, de plaats vanwaar hij over kwam naar Werkendam. Wij hopen, dat hij geruimen tijd z^al mogen genie ten van zijn welverdiende rust. WAALWIJK. Aan den Waalwijkschen kunst schilder Theo van Delft, zal opgedra gen worden het schilderen van een portret van wijlen burgemeester Moo- nen, die zijn leven voor het vaderland offerde, om die schilderij in het ge meentehuis op te hangen. ZUILICHEM. Naar wordt vernomen zijn B. en W. dezer gemeente bezig met de voorbereiding van een zgn. Spaarbouw- regeling. De bedoeling is, die inwoners, die in de toekomst willen bouwen, reeds nu in de gelegenheid te stellen, daarvoor het noodige geld bijeen te sparen. Nadat een zeker bedrag bijeen is gespaard zal door de gemeente een bouwvoorschot worden verleend, dat ver moedelijk op anuïteitsbasis kan worden afgelost. Het is tevens de bedoeling om zoo mogelijk voor de bouwspaar- ders te zorgen, dat zoodra zij willen bouwen, bouwterrein van gemeentewe ge beschikbaar te stellen. Hieruit blijkt, dat het gemeentebe stuur van Zuilichem niet stil zit, maar wil trachten de woningtoestanden in de gemeente op hooger peil te brengen, door in de toekomst de mogelijkheid te scheppen dat iedere inwoner zijn eigen woning heeft. Distributiekring 231 ALMKERK Agentschap WIJK Zelf verzorgers en niet-zelf verzorgers die nog geen bonkaarten voor de 4e en 5e periode hebben afgehaald, kun nen doze op 14 Maart 1946 van 912 uur in café Meier afhalen. Zij die niet in het bezit zijn van bipn E 21 van het inlegvel G 508 moeten zich Dinsdag 12 Maart 1946 tusschen 19 ea 20 uur vervoegen voor het opmaken van een proces-verbaal van vermissing in het Groene Kruisgebouw te Wijk. Bovenstaande geldt ook voor de in woners vam Genderen, Eethen, Meeu wen, Drongelen en Bab.-Broek. Distributiekring ZALTBOMMEL BIJZONDERE ARBEID 3e PERIODS Werkgevers, die de toeslagkaartefl voor de 3e periode voor hun werkne mers nog niet hebben afgehaald, kun nen dit nog doen t.m. Vrijdag 15 Mrt. a.s. op het Distributiekantoor te Zalt- bommel, kamer 3, dagelijks van 912 uur, uitgezonderd Zaterdags. Op deze datum niet afgehaalde toe- slagkaarten kunnen niet meer worden uitgereikt. BIJZONDERE ARBEID 4e PERIODE; Voor het verkrijgen van de toeslag- kaarten voor de 4e periode alsmede zeepbonnen voor vuilen arbeid voor de 4e, 5e en 6e periode, waarvoor thans het rantsoen verhoogd is tot 2 rantsoenen per 3 perioden, dienen de werkgevers de volledig in gevulde naamlijsten met naam, beroep en num mer toeslagbewijs in duplo, in te le veren op het Distributiekantoor te Z«lt- bommel, kamer 3 van 912 uur tm. 15 Maart. Na deze datum worden abso luut geen naamlijsten met toeslagbe- wijzen meer aangenomen. DISTRIBUTIE VAN SCHOENEN. De leider van den Distributiedienst vestigt er de aandacht op, in verband met de komende nieuwe regeling voor de distributie van schoenen, dat het voorloopig onnoodig is, hem te ko men bezoeken over schoenen en verdere klachten dienaangaande. Wanneer de nieuwe regeling er "is zal een algemeene kennisgeving in die courant worden opgenomen. AANVRAAG ZEEP VUILEN ARBEID De gelegenheid is opengesteld voor de 4e, 5e en 6e periode zeep voor vui len arbeid aan te vragen voor hen, die daarvoor in aanmerking komen. Aanvraagformulieren hiervoor zijn bij de reizende agenten of op het distribu tiekantoor te Zaltbommel verkrijgbaar. De uitreiking zal t.z.t. plaats vinden orider overlegging van stamkaart of toeslagbewijs. Naar aanleiding van de vergadering door den nood gemeenteraad van de gemeente Dussen en het verslag van Uw blad het volgende: Het ter tafel gebrachte door den voorzitter over den inhoud van het Reglement van orde en het daar bij gevoegde verzoek van B. en W. om onderwerpen die de raadsleden bij de rondvraag naar voren wenschen te bren gen, dit 24 uur van te voren bij B. en W. kenbaar te maken, zou de vrucht baarheid en het ordelijk verloop van de vergadering verhoogen. Ik meen wel dat deze uitspraak on der de tegenwoordige omstandigheden vo(0r B, en W. goed gekozen is, maar of zij aan het gestelde in de uitspraak beantwoordt of nageleefd wordt, laat verder de behandeling van het ter tafel gebrachte duidelijk maken. Is het hier werkelijk de bedoeling van B. en W. om alles dat het belang van de Gemeente (naren) aangaat, of ook maar raakt te behandelen en te be hartigen, óf gaat het hier om, er maar door heen te komen. Wanneer het 'laatst genoemde niet het geval is, dan zou de bespreking die hierop volgt meer klaar heid geven en duidelijker zfijïn voor de burgerbevolking. Wat betreft de HARK aangelegenheden, personen die terecht of ten onrechtle belasterd worden. De klachten hier over zijn bekend genoeg. Ik laat dit voor het oogenblik zooals die zich aan dienen. Zeker past het mij niet dit te onderzoeken, wanneer B. en W. zeg gen dat zij hiertoe niet bevoegd ziijn. Als naar voren wordt gebracht dat het college van B. en W. daartoe niet be voegd is, kan wel de schuld op het vorige college geschoven worden. Was dit college daartoe dan wel bevoegd? Een eigenaardige overeenkomst tus schen het vorige college en dat van nu. Of is het werkelijk zoo dat de voor zitter er zich afmaakt door te zeggen: dat het buiten zijn bevoegdheid ligt. Het gaat hier om de hulp in het al gemeen, aan de geheele burgerbevol king die getroffen is in deze zwaar geteisterde gemeente, op een rechtmati ge verdeèling, op een goede verhouding tusschen de bevolking onderling. Dit is een allereerste taak van den Burger vader. Hij staat als het hoofd van een groot gezin. De Burgemeester is in de allereerste plaats de persoon die de belangen van de gemeente behar tigd. Hij is de persoon die hier voor de commissies of comité's aanstelde; personen benoemd of ontslaat, die toe zicht heeft en hiermee de leiding zal behartigen. Aan en onder zijn verant woording worden de goederen gezon den en uitgereikt. Zijn dit puntjen van overweging geworden en is de bevolking met een dergelijke houding gedienfd, daar zij toch van tevoren aanj B. en W. zijn ingezonden. Het is goed dat de burgerij, zoowel die uitdeelt als die ontvangt, eens wakker geschud wordt en ziet hoe hun belangen behartigd worden. Het is gemakkelijk zich achter voor gaande personen te verschuilen, ook wat o.m. betreft het afwerken van de noodwoningen. De vergelijking dat het huidige college in een korten tijd klaar zou moeten maken, wat het vorige col lege in een jaar niet klaar heeft kunnen krijgen is absurd. Ten eerste is dit genoemde jaar er een van zes maan den. Ten tweede heeft het vorige col lege alles in het werk gesteld om de noodwoningen zoover te krijgen zooals zij in Jan. j.l. te zien waren, dus bij na klaar. Nu moet het tegenwoordige college zich niet aanmatigen alsof zij de noodwoningen heeft doen bouwen, het is prachtig werk, wanneer zij al- leen nog' de laatste dingen in overlegj met den wederopbouw zoo spoedig mo gelijk afgedaan ziet te krijgen. Hiermee is de bevolking gebaat. Daar zal zij prijs op stellen, al het andere is over bodig, dus onvruchtbaar. Ik kan mij daarom moeilijk voorstellen dat door het inzenden van deze onderwerpen' steeds vruchtbare debatten volgen, als men tracht zich er met dergelijke (op helderingen?) af te maken. De kwaliteit van de goede orde èn alle bescheidenheid laat zich ook niet weinig de gedachtengang passeeren als men verneemt dat aan de uitnoodiging bij het afscheid van Ds. Hind riks geen gevolg is gegeven, omdat het volgens den waarnemend burgemeester een par ticulier belang betrof. Eigenaardige op vatting. Ook wat betreft het openen van 't Hospitaalschip had aller belang stelling van de bevolking. Het gemeen tebestuur, en hiermee vertegenwoordigd de wnd. burgemeester, was niet aanwe zig. Volgens het verslag, of deze geen uitmoodiging heeft ontvangen, betwijfel ik sterk, gezien het verslag over het openen van het Hospitaalschip, waar in de aanwezigheid van verschillende autoriteiten vermeld wordt en de groote bekendheid die van te voren aan dit belangrijke feit is geschonken. Wat betreft de vruchtbaarheid en de goede orde, zoozeer door den voor zitter aan den raad voorgesteld lijdt geen twijfel, dat deze uitspraak wei nig parallel loopt, met de bedoeling en handelwijze zooals die openbaar wordt en zich kwalifiseert in het laatst bij ,?le rondvraag. Verschillende inwoners met mij, zul len zich nog herinneren de raadsver gadering van den noodgemeenteraad in Januari j.l. In deze vergadering werd door de vorige wnd. burgemeester uit gesproken, dat de moeilijkheden van de bevolking groot zijn en dat het niet aangaat om de burgerij met een Jantje van Leiden af te zouten. Is dit mis schien het geval, waardoor de huidige voorzitter geen zaken van personen weet te onderscheiden, maar ^daardoor (uit alle bescheidenheid?) toestemming ver leend tot spreken, maar eerst de open bare raadsvergadering sluit, waarmee aan ieder raadslid het spreken in het openbaar ontnomen wordt. Mijn dank voor de plaatsing. Ingezonden door iemand. die de raads verslagen leest. Dussen, 5 Maart 1946. Indonesiërs wenschen wapenstilstand. Indonesiërs wenschen wapenstilstand. Donderdag heeft Sjahrir als zijn ver wachting uitgesproken, dat de Indone siërs spoedig aan de Britten het voor stel zullen doen, voor den duur der komende onderhandelingen regelingen te treffen voor een algemeenen wapenstil stand met betrekking tot alle militaire operaties tusschen de republikeinen en dr. van Mook. Sjahrir verwacht, dat zulk een voorstel binnen 14 dagen zal worden gedaan. Data der verkiezingen. De data der a.s. verkiezingen zijn officieel vastgesteld. Voor de Tweede Kamer op 7 Mei, de Prov. Staten 29 Meiden voor de Gemeenteraden op 26 Juli.^ De candidaatstelling moet plaats hebben voor de Tweede Kamer op 9 April, voor de Prov. Staten op 9 April' en voor de Gemeenteraden op 11 Ju ni. De candidaatstelling van de Eerste. Kamer vincft op 9 Juli plaats. De gemeentebesturen zullen de kie zerslijsten uiterlijk 5 April a.s. vast stellen.

De Sirene | 1946 | | pagina 3