acht, in een lokaal .der .Chjrist. school in de Nieuwstraat, haar jaarvergadering. Woensdag 20 Maart 1.1., des avonds half acht, werd in het Sta tion s koffiehuis van den heer P. Pruijssers, een uitvoering gegeven ten bate van het T.B.C.-fonds van de oud-illegale werkers. Toen de heer J. Kraak, secre taris der afdeelingi van .Volkson derwijs, op verzoek van de oud- illegale werkers deze uitvoering met een hartelijk welkomstwoord opende, waarbij hij in het bijzon der den Eidelachtb. Heer .Burge meester A. Smit en den leider van de verzetsgroep „André", den heer A. L. van Wijlen, welkom heette, was de zaal tot op de laat ste plaats bezet. v De tooneelafdeeling! van dever- eeniging! Volksonderwijs bracht het blijspel in drie bedrijven .van J. Wvan der Heijden en Henik Bak ker ,,'n Wespennest" ten toopeele. In de pauze tusschen het twee de en derde bedrijf, waarin ook een verloting werd gehouden ten bate van het doel, waarvioptr de uitvoering werd gegeven, bracht de heer A. L. van Wijlen dank aan de vereeniging,, die vrijwillig aangeboden had een sbeentje bij te dragen voor de verzorging: van de zieke en giewon.de strijders uit de verzetsbeweging en hij bedank te tevens de aanwezigen, die door hun tegenwoordigheid van hun be langstelling blijk gaven. Spr. noem de het verblijdend, dat uit waar deering voor het vele, gjevaarvolle werk, dat in bezettingstijd js ver richt, avonden als deze worden ge organiseerd om gelden bijeen te brengen voor de slachtoffers van het verzetswerk. Hij wekte allen op eendrachtig te werken aan de ons opgelegde taak, steun te ver- leenen aan de Stichting i944-'45 en haar herstellingsoorden, waar van er uit de reeds binnengekomen gelden thans 7 zijn ingericht, waar in de oud-strijders gratis worden opgenomen, behandeld en ver zorgd. Reeds 700 patiënten zijn behandeld en maandelijks zijn er ongeveer 100 aanvragen voor op name. Na het bedaren van het applaus aan het einde van Ret laatste be drijf bracht Burgemeester A. Smit de tooneel vereeniging dank voor het initiatief tot het .organiseeren van dezen avond en de vele aan wezigen voor hun belangstelling en dus ook voor 'hun medewerking om bet doel. waarvoor jdeze uit voering wierd gegeven, te verwe- zelijken, waardoor de goede naam, die de gemeente in den bezettings tijd had op het gebied van steun en verzorging van onderduikers, blijft bestaan, doch nu op het ter rein van verzorging van .zieke en gewonde mannen uit de verzetsbe weging. Alvorens deze liefdadig heidsavond door den heer IC raak gesloten werd, bracht hij den heer W. van den Boogaart en zijn echt- genoote, die in het voor het voet lichte gebradhte blijspel de rollen van den heer en mevr. Verduin vertolkten, in verband met hun aanstaand vertrek naar Almelo, waar de heer van den Bogaart benoemd is als hoofd eener O.L. school, dank voor het Vele en goe de werk, dat zii in het belang van Volksonderwijs gedaan hebben en hij bood hen namens de afdeeling Sprang-Capelle e.o. van deze ver eeniging een prachtige bloemen mand aan. GENDEREN. J.l. Woensdag hield de Herv. Meisjesvereen. Helpt Ei kand eU' alhier, haar 16e jaarver gadering in de Ned. Herv. kerk. Om kwart .voor zeven opende de Eere-voorzitter, de Weleerw. HeerDs. J. Koele, voor het ge heel gevulde kerkgebouw, de ver gadering door te laten zingen Ps. fovi tn 2, waarna hij voorging in sebed. Het verdere van den avond stond onder leiding van de presidente der vereeniging mevr. Koele, die vervolgens voorlas 1 s. 103 en sprak naar aanleiding hier van Idjiar openingswoord. Door de vereeniging werd het Bondslied ten gehoore gebracht, waarna door de secretaresse, mej. D. Uithoven ,een keurig jaarver slag werd gegeven, waaruit bleek, dat de vereeniging goede voort gang heeft. Door Mej. Uithoven werd het Bijbelsch onderwerp, naar aanlei ding van Hand. 0:3643 op goe de wijze ingeleid, waarop bespre king volgde. Door N. Walraven en B. v. d. Mooren, werden enkele voor drachten ten beste gegeven. Door 12 afgevaardigden werden namens verschillende vereenigin- gen, kerkeraad en kerkbestuur, de beste wenschen overgebracht. Het geheel werd afgewisseld met zang stukjes der vereeniging. Hierop volgde gemeenschappelijk zingen, collecteeren en tracteeren, alsme de een half uur pauze. De vergadering werd heropend met het zingen van „Ps. 25 2, waar na een 4-tal voordrachten werden giegeven door H. v. .Rijswijk, T. v. Wijk, A. v. Rijswijk en iM. Branderhorst. Het vrij onderwerp „Luther", werd kleurig weergege ven door C. v. Dijk, waarop het Lutherlied volgde. Verder werden nog een 3-tal zangstukjes door de vereen, ten beste gegeven. Om on geveer 10 uur sprak mevr. JKoele het slotwoord en na nog .gezongen te hebben Ps. 75:1, ging zij voor in dankgebed. Met genoegen kan de vereeni ging terugjzien op deze zoo ge slaagde jaarvergjadering. EETHEN. Woensdag 27 Maart om 7 uur, zal Ds. J. Boezer in de school te Ee- then bidstond houden voor 't gewas. GENDEREN. Op Woensdag 27 Maart des avonds 7 uur zal in de Herv. Kerk bid stond voor het gewas worden gehouden, alwaar zal voorgaan Ds. Harkema van Wijk. GORINCIIEM. In hotel de Gier hield Vrijdag 15 Maart 1.1. de Coop. Gorinchemsche Eierveiling C. A. een ledenvergadering. De voorz. dhr. P. A. de Ruiter opende de vergadering, waarna de secr. dhr. v. Kleij de notulen der vorige vergadering las, welke onveranderd wer den goedgekeurd. De balans gaf aan ontvangsten f 4500,21, waartegen over f 701,49 aan uitgaaf en f 3798,72 kapi taal. nl 1945 werden in totaal 86.334 eieren aangevoerd voor een bedrag yan f 14812,30. Met bijna algemeene stem men werd tot voorzitter herkozen dhr. P. A. de Ruijter. Tot slot de gebruikelijke gratis ver loting, welke nog steeds een attractie blijft. GIESSEN. Het Bureau D.B.V.O. houdt voor de gemeenten Andel, Gies- sen en Rijswijk, eiken tweeden en vierden Woensdagmorgen der maand zitting, ten gemeentehuize alhier. HERPT. Op 31 Maart a.s. zal in café Jan Verhoeven ten bate van het Vaandel comité der Harmonie een oorlogsfilm worden gegeven met enkele teeken- films. LAND VAN ALTENA. Bij de Provinciale Stieren keuring, Maandag 18 Maart j.l. te Almkerk gehouden, werd gelijk tijdig gekeurd, vanwege het Ned. Rundvee-S tamboek Een 7-tal exemplaren werd (inge schreven en gebrand, n.l. de Ver eerd gingsdeksti eren van Almkerk (dorp), Nieuwehdijk, Sleeuwijk en Andel, .alsook van de eigenaren J. Dekker le Almkierk, ,P. Achter berg te Dussen en C. Mj. Schaap te Woudrichem. t Op initiatief van de Coöp. Zui velfabriek Altena" die als stimu lans voor verbetering van den vee stapel in dit gewest, het voorne men kenbaar maakte, aan de in het rayon der fabriek '.aanwezige Stamboek-stierhouders een premie beschikbaar te stellen als ionder- houdsbijdrage hunner stieren, werd na afloop der keuring een collec tie stieren op het terrein bijeen- oebracht groot 12 sfuks, waarop het Land van Altena frotsch mag zijn. Deze stieren werden voor dit doel door den Inspecteur van het N.R.S. de heer Kloek, iop exterieur beoordeeld en in drie rubrieken ingedeeld, met het yiolgende resul taat Rubriek éénjarige stieren ia. Vereenigingsstier Almkerk ib Vereenigingsstier Nieuwendijk 2a. Verhoeven, De Werken,2b. J. Dekker, Upp.-dijk; 2c. Vereeni gingsstier Sleeuwijk3a. Vereeni gingsstier Andel3b Vereenigings stier Uitwijk-Waaridhuizen4a. C. M. Schaap, Woudrichem4b. A. Vink, W oudrichem. Rubriek .tweejarige stieren: ia. Vereenigingsstier Rijsiwijk. Rubriek Oudere Stierenia. Vereenigingsstier Uppelschendijk ib. Gebtrs. Ant. Verschoor, Alm kerk, niet aanwezig. 2. W. ,Mj- v.- Bragt, Hank. Op een later te bepalen tijdstip' zullen de productie gegevens dezer dieren worden opgevraagd, mede ten dienste van het vaststellen der premiebedragen. Op Woensdag 13 Maart werd in café Dekker te Almkerk een gecom bineerde vergadering gehouden van het bestuur van de Fruitteeltorganisatie en het Centraal bestuur van de tuinbouw- vereenigingen. Dhr. Noordermeer, assistent bij den Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst opende de vergadering en heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder dhr. van 't Sant als kringbestuurslid van CBTB. Spr. zeide dat dit een mijlpaal was voor de tuinbouwvereenigingen en het in het Land van Heusden en Altena nog nimmer voorgekomen dat zoo'n ver gadering werd belegdde tuinbouw heeft in de toekomst meer mogelijkhe den van bestaan dan de landbouw. Kort zichtigheid en egoïsme moeten in de toekomst niet meer voorkomen, we moe ten alles met een ruimeren blik bekijken. Vervolgens zette spr. het doel uiteen van de Tuinbouwvoorlichtingsdienst: 1. De voorlichtingsdienst streeft er naar om het Tuinbouwonderwijs op hooger peil te brengen. Er moet ook samenwerking zijn tusschen de Fruit teelt en de Tuinbouworganisaties. 2. Streekbelang: Gezamenlijk opko- voor den tuinbouw, bevordering van den teelt en den if zet. Selectie vain proefvelden diienen eveneens door de twee vereenfigingen te worden aange legd. Ook dienen het economijsch onder zoek, verkaveling en tentoonstellingen ter hand te worden genomen. Er dient ook een nauw verband te zijn tusschen de voorlichtingsdienst, veilingen en tuin ders. De afzet is tot nog toe voor het Land v. Heusden en Altena het moeilijkste probleem geweest en werd op niet minder dan tien veilingen aan gevoerd. Hier dient zoo spoedig moge lijk een eind aan te komen en Wij moe ten de mogelijkheid nagaan of we hier een eigen veiling kunnen stichten in samenwerking met een andere veiling. Het beste zou zijn, aldus spr., ons aan te sluiten met de Bommelerwaard, daar deze overeenkomt met deze streek, ook wat de veiling betreft. Aan de hand van een cijferlijst wordt aangetoond de hoeveelheid tuinbouw in de verschillende dorpen van het Land van Heusden en Altena. Hieruit blijkt dat het centrum ligt in Almkerk. Vervolgens werd overgegaan tot het samenstellen van' een werkcommissie 4 We staan nu op een keerpunt en daarom mogen we niets vergeten. Het gaat om het zijn of het niet Zijn van de tuinbouw. Voor de werkcommissie wer den vier personen gekozen, twee voor de fruitteelt en twee voor den tuinbouw. Als voorzitter werd gekozen dhr. Noor dermeer, als leden de heenen Crezee, Verduyn, Bron en BI ankers. De taak van de werkcommissie is het, om de problemen op te lossen voor den fruit teelt en den tuinbouw. Vervolgens werd door dhr. Noorder meer de gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Er werden verschil lend vragen gesteld, waar de veiling zou moeten komen. Strategisch gezien is Almkerk het middelpunt. Maar de eerste jaren zal door gebrek aan mate riaal, Veen de aangewezen plaats zijn. Zoodra de nieuwe wegen tot stand ge komen zijn, zal Almkerk de aangewezen plaats moeten zijn, Veen zou dan dienst doen als overbrugging. Een kwestie van belang is het, om zich los te maken van de andere vei lingen. De lieer v. 't Sant zegt dat men de wegen moet zoeken die voor de toe komst voordeeliger zijn. Besloten werd met andere veilingen te overleggen en daartoe voor de vol gende vergadering de besturen van de veilingen Drunen, Veen, Gorinchem, Woudrichem, Utrecht en uit te noodigen. Naar voren werd gebracht dat het de taak van de organisaties is de tuin bouw hier te bevorderen, daar de grond en de kleine bedrijven hiervoor bij uit stek geschikt zijn. Besproken werd het aanleggen van proefveldenelke tuin- bouwvereeniging krijgt een proefveld. Hierna sloot dhr. Noordermeer de vergadering en dankte allen voor de op komst. NIEUWENDIJK. Op Donderdag! 28 Maart, des avonds om 8 uujr, zal er in de Geref. Kerk een orgelbespeling plaats hebben doop den heer Jan Bonefaas te Sleeuwijk. De op brengst komt ten biaje van het or gelfonds dier, Geref. Kerk alhier. SLEEUWIJK. Sinds j.l. Maandag lis in de verbinding Noord-Zuid weer een verbetering aangebracht. De B.B.A. heeft n.l. een Busdienst geopend tusschen Sleeuwijksdhe Veer-Breda. De dienst wordt 4 maal daags in beide richtingen (gereden en loopt over Nieuwendijk-Keiizers- veerOos ter hout. De bussen „ge ven aansluiting op het pont veer GorinchemSleeuwijk. Vertrektij den van Sleeuwijk-Veer 9.10, 12.55, 16.40, 19.47. Van Breda (Station) 7.10, 10.55 14.40, 18.25. Rijtijd 1.20 uur. In verband met een door den burgemeester dezer gemeente, in overleg met zijn collegia's uit het Land van Heusden en Altena, opi een bijeenkomst met, den Comj- missaris der Koningin in de pro vincie Noordbrabant ter sprake gebrachte onbillijke regeling' be treffende de betaling! door de be woners van de dloor de Duitsche bezettingstroepen gebruikte electri- sche stroom, is thans van de Di rectie der P.N.EJM;. bericht inge komen, dat a. het Kwh-verbruik met de me- terhuur over de' maanden Juli t.m. October 1944 komt ten laste der aangeslotenen. Aangezien op het einde van de maand October 1944 geen meterstanden zijn op genomen wordt 80 pet. van het verbruik over de maanden Juli- October 1943 aangehouden, zulks in verbancl met de omstandigheid, dat vooral in September en Octo ber 1944 de iStroomlevering: niet normaal kon plaats hebben b. de dloor de Duitsche Weer- maent m ae maanden Novemjber 1944 tot Juni 1945 afgenomen kwh en de verschuldigde meter- huur worden door oms niet aan de aangeslotenen berekend. SPRANG. Beroepen bii de Ned. Herv. gemeente alhier, Ds. G. 1M. van Dieren te Hei- en Boeicop. A.s. Zondagmorgen zal bij de Ger. Kerk alhier bidstond voor het gewas glehouden worden. Voor ganger cand. Aller van Beusekom. Tot onderwijzer aan de Chr. school alhier is benoemd, G. Vuist te Den Bommel. WOUDRICHEM. In een gehouden ledenver gadering van de Vereeniging tot stichting en instandhouding van een school met den Bijbel werd tot bestuurslid herkozen, de heer T. Wijnbelt £>r. en in de plaats van de heeren L. G. de Joode en A. Vink Czn. gekozen de hee ren B. Baks Johz. en C. Schriek Jr. Vrijdagavond j.l. werd een ouderavond gehouden van de O. L. school, onder leiding van den voorzitte r de r Oudercomimlss i e, den heer Dr. M. A. Egberts, die met een toepasselijk woord den avond opende. De leerlingen van de hoogste klassen zongen daarna op verdienstelijke wijze eenige liede ren, waarna de heer A. T. Vos, Hoofd der school, op een zeer duidelijke wijze een overzicht gaf aangaande het 7e en 8e leerjaar, waarbij hij liet uitkomen, dat in dien de betrokken ouders niet me dewerken, het voor het onderwij-

De Sirene | 1946 | | pagina 2