Bezoek van H.K.H. Prinses Juliana Ingezonden. OfficiSele mededeelingen Plaatselijk Nieuws Correspondentie aan het Land van Heusden en Altena. schöone grachten heeft ook veel gele den. Door een noodvoorziening is het Kasteel z.g. waterdicht gemaakt. Het puin ligt echter nog rondom in de grachten. Overal zijn er nog sporen van den verschrikkelijken oorlog te zien. De prachtige toren van het Kasteef is gèheel weg. In den bezettingstijd is, dank zij de activiteit van het gemeentebestuur feteeds aan de restauratie van dat monu mentale bouwwerk gewerkt. Doch wat toen met moeite werd bereikt, moest thans worden ten prooi gegeven aan oorlogsgeweld. De Katholieke Kerk aan de „Sluis" is geheel gesloopt. Alleen de vermink te kruizen van het kerkhof, herinneren ons eraan, dat hier eenmaal een kerk stond. Gaat -men dan terug over het Ca- pelsche veer, dan staan daar achter' de Maasdijken over de Maas, nog „loe rend" de Engelsche tanks, die in den strijd om het bruggenhoofd er bij zijn gebleven. De mooie toegang vanaf dit veer is doods geworden. De weilan den zijin als het ware omgeploegd door granaatvuur. De mooie woningen zijin in den strijd gebleven en hebben ruimte moeten maken voor noodwonin gen. De groote rijten boom en, zijn zon der uitzondering allemaal onthoofd. De restanten van de boomen zitten vol granaatscherven. In het dorpje zelf was niets of het was voorzien van kogel gaten muren met lidteekens van gra naatscherven, weggeslagen ramen en daklijsten. Achter een noodwoning dar telden de lammeren rond een moteder- schaap, dat melancholiek stond te bla ten, in dezelfde wlei, waar de resten lagen van gehoornde cadavers, (ein In een broedhok zat een kloek op ei eren. Naast deze wleide stond een groote boomgaard een van de wei nigen die onbeschadigd is gebleven in de knoppen, wachtend op warmere dagen, die hem zullen vteranderen in léén groote bloesemmassa. A. M. JANS. Dussen, 18 Mei 1946. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Heusden, 20 Mei 1946. Brutale menschen hebben soms de halve wereld. Bij het lezen van het gemeenteraads- verslag van Heusden bemerkte ik, dat door de "firma De Haan en Oerle- mans een schrijven was ingediend om teruggave te bekomen van de kosten, die genoemde firma heeft moeten ma ken voor het ophalen der ijzeren pla ten, die in 1944 aan de ingezetenen wa ren verstrekt voor het bouwen van schuilkelders. Ondergeteekende zou hiertegten geen bezwaar hebben, wanneer deze platen spontaan gegeven waren, maar hij heeft hiervan slechts het tegendeel kunnen constateeren. De Haan zUl zich toch het onderhoud nog wel herinneren, dat hij met mij gehad heeft. Hierin bezigde genoemde heer de volgende gezegden: „Ga jij maar onder 't stadhuis zitten." Toen het onderhoud heftig begon te worden, kwam er juist een mof binnen, waarvoor gebogen werd als deed er een prins zijn entree. Ik werd de deur uitge werkt met de bemerking: „Donderop, je krijgt er geen." Dank zij de bemoei ingen van den heer van Vreeswijk, ben ik op het laatste oogenblik nog in- het bezit van een ijzeren plaat geko men, anders waren er zeven slachtof fers meer geweest. Wat het bedrag van de vergoeding, n.l. f570,12, betreft, dit is eveneens zeer hoog, of zijn de loonen dér arbei ders bij de firma de Haan eindelijk ten gurjste veranderd. Tegenstemmers mijn hartelijken dank. U dankend voor de te nemen plaats- Nruimte. Hoogachtend, M. v. d. LINDEN, Hoogstraat O 116, Heusden. Mijnheer de Redacteur, Het verslag van den gemeenteraad van Heusden in Uw blad van IQ dezer geeft mij aanleiding even wat plaats ruimte te vragen, waarvoor bij voorbaat mijn beleefden dank. Het betreft hier de kwestie van de rekening ingediend door de firma De Haan en Oerlemans bij de gemeente Heusden, voor het ophalen van plate/z, in de oorlogsdagen gratis door deze firma beschikbaar gesteld voor de be woners voor het bouwen van schuil kelders. Deze rekening, ingediend met de ver klaring dat het algemeen belang door deze Firma was gediend kon blijkbaar niet worden geaccepteerd doordat een raadslid er op wees dat hem persoon lijk deze platen geweigerd warenzoo dat de Raad als zoodanig dat algemeen belang niet meer kon erkennen en de meerderheid meende tegen te moe ten stemmen. Vreemd is het echter te lezen dat B. en W. aanvankelijk een andere meening was -toegedaan, zelfs met het voorstel kwamen om Gied. St. gunstig te adviseeren tot betaling, doch naderhand een wethouder en een raads lid de laatste die zeide nergens van te weten beiden tegen stemden. Dat gedupeerd raadslid en misschien mogelijk nog wel meer personen geen platen zijn verstrekt is niet goed te praten en hierdoor kan men dan ook niet meer van het algemeen belang spreken, maar dit neemt ni^et weg, op hen, en dit zijn er zeer velen, diie deze» wel hebben gehad, rustte de plicht deze later netjes terug te brengen. Dit toch is een gewoon bewijs van beleefdheid en dankbaarheid en dit heeft niets met uitdrukkingen van Mijnheer de Haan of iets dergelijks te maken. Toen aan de bewoners per adverten tie werd verzocht om deze terug te brengen werd hieraan gee« gevolg ge geven én heeft de Firma zelf vervoer en personeel moeten beschikbaar stellen tot het weer ophalen van hun eigen materiaal. De rekening werd wél door den Raad verworpen, maar we hadden zoo graag uit den Raad vernomen hoe of deze rekening dan wel het best af tje wikkelen is, die toch tenslotte is ont staan door nalatigheid van de inwoners die dit verzuim mogelijk zelf wel wil len herstellen. De rekening was volgens veler oor deed nogal hoog, doch ook daar was naar te informeeren. Daar zijn mis schien ook wel menschen die kwaad met kwaad willen vergelden, maar waar men nu overal ook in Heusden den mond zoo vol heeft van eensgezindheid, op-' bouwend werk, plicht enz. late men de praktijk beoefenen en zaken ie$n per sonen zuiver onderscheiden. Zeer velen zullen de critieke dagen nog niet vergeten zijn en ook hen niet die door granaatvuur werden getrof fen, die op de bres stonden voor een andermans leven. Deze gedachte als grondslag, zal bij nadere overweging van deze kwestie elk weldenkend lezer tot de overtuiging brengen dat ook in deze onts bezinning en ^dankbaarheid past om al datgene te doen wat onze burgerplicht ons inp de bevrijding die wij hebben mogen be leven oplegt. Het gaat hier niet over een plei dooi voor mijnheer de Haan, maar recht is recht. S. J. DEURLOO, Heusden. De nieuwe huisslachtingsregeling. Wegens de graanpositie, die zoowel hier te lande als elders de voedselvoor ziening der bevolking en het herstel van den veestapel bemoeilijkt, heeft de Ne- derlandsche Regeering, evenals die van vele andere landen, maatregelen getrof fen om het beschikbare graan zooveel mogeliijk voor menschelijke consumptie te reserveenen. Dit streven komt ook tot uiting in de huisslachtingsregeling voor het sei zoen 1946-1947. Om te voorkomen dat granen, die dringend noodig zijn voor de voedselvoorziening van ons volk, be stemd zullen worden voor veevoeder, zijn in deze nieuwe huisslachtingsiege- ling scherpere bepalingen opgenomen dan in voorgaande jaren. Thans ko men voor een vergunning tot ftet hou den van een mestvarken alleen in aan merking personen, die hoofdzakelijk in het levensonderhoud van zichzelf en hun gezin voorzien door arbeid op land- of tuinbouwbedrijven. Onder hen zijn begrepen boeren en tuinders, die zelf standig een bedrijf voeren of als zet- boer of bedrijfsleider de dagelijksche werkzaamheden op het bedrijf rege len. Zij moeten daar ook wonen of al thans in de onmiddellijke nabijheid van de bedrijfsgebouwen. Eveneens vallen onder de nieuwe regeling de vaste arbeiders op boerderij of tuinderijen de losse krachten, die evenwel minstens acht maanden per jaar in land- of tuinbouw werkzaam moeten ziij!n.% Enkele categorieën, die voorheen wel in aanmerking kwamen voor een ver gunning, zijn zooals uit het bo venstaande blijkt niet in de nieuwe regeling opgenomen. Het betreft hier in hoofdzaak menschen, die niet oh slechts Zijdelings tot den land- of tuin bouw kunnen worden gerekend en die in elk geval niet als producenten kun nen worden beschouwd. Deze perso nen zullen, hoewel ze doorgaans wel over afval en enkele bijproducten be schikken, toch in het algemeen genood zaakt Zijn uit te zien naar ander voe der, wat meestal neerkomt op het voe ren van granen. Dit is evenwel, ge zien de huidige voedselpositie, ontoe laatbaar. Naar wij verneman hoopt H.K.H. Prinses Juliana morgen Dinsdag een bezoek aan onze streek te brengen. H.K.H. zal te ongeveer 10 uur in de gemeente Eethen arriveeren. Na het bezoek aan Eethen volgt een tocht door het Land van Heusden en Altena en wordt een bezoek gebracht aan de gemeente Dussen. HEUSDEN. Belanghebbenden worden er op gewezen, dat iederen Donderdag van 1012 uur voormiddags op het ge meentehuis alhier, door een ambtenaar van het Gewestelijk Arbeidsbureau 's-Hertogenbosch zitting wordt gehou den. AALBURG. Dinsdag 28 Mei, zal in de Herv. Kerk alhier, des namiddags om drie uur een huwelijksinzegening plaats heb ben, waarbij Ds. Harkema uit Wijk hoopt voor te gaan. ALMKERK. De voorjaarspaardenmarkt zal alhier 7 Juni gehouden worden. JJ. Woensdagnacht 22 dezer brak bij den landbouwer C. Kolff al hier brand uit, welke de hfeele boer derij in asch legde. Met brandwondten, en door uit het raam naar buiten te springen kon genoemde familie zich redden. Van den heer Verhagen, diiQ (eveneens in hetzelfde pand woonde, kon) evenmin iets gered worden. 2 paarden,, kalveren, geiten en een hond kwamen in de vlammen om. Gelukkig kondoor flink optraden van de brandweer al hier, de boerderij van de familie Daim gespaard blijven. Men vermoedt dat Kortsluiting oorzaak is van den brand. Beide familie's zijn zeer zwaar ge- trof ilen door dezen brand. Die Chr. Gem. Zangver. „Halle lujah" alhAer, directeur de heer v."Rijs wijk, hoopt in Augustus a.s. deel te nemen aan het Groot Nat. Muziek- en Zangconcours té Leerdam. Onder groote belangstelling; vierde Donderdag 23 "Mei de fam. A. J. Ponli) den dag], dat zij voor 40 jaren door den 'band dies hu welijks werden verbonden. Des avonds bracht de muziekver- eenigingi „Nooit Gedacht" het ju- bileerende paar een serenade. BABILONIëNBROEK. Met Hemelvaartsdag zal op het terrein van dhr. Zijlderveld een land dag worden gehouden, uitgaande van de J. V. „Obadja" alhier. Verschillende sprekers zullen het woord voeren, terwijl de muziekver- een. „Juliana" van Uitwijk haar mede werking zal verleenen. BRAKEL. De muziek vereten. „Oefening Baart Kunst" alhier zal op Tweede Pinksterdag deel nemten aan het con cours te Scherpenzeiel en aldaar uit komen in de Superieure Afdeeljng. Op Vrijdag 31 M<d a.s. des vm. 11 uur zal ten gemeentehuize een open bare vergadering van den raad dézer gemeente giehouden worden. CAPELLE. Dhr. M. F. de Visser, secretaris der gemeente Sprang-Capelle, is be noemd tot gemeente-secretaris te Put ten (Gld.). De wachtmeester der Kon. Mar. A. Keijnemans, wordt, naar men ons mededeelt, overgeplaatst naar Boxmeer. DUSSEN. A.s. Dinsdag 28 Mei zal H.KJi. Prinses Juliana onze gemeente met een bezoek vereeren. Komende vanaf Meeuwen zal H.K.H. per auto langs de prov. weg Dussen passeeren. De Hooge bezoekster zal vervolgens de Nieuwe Steeg volgen tot Hank en daar enkele gezinnen bezoeken. Via de «Buitendijk" en Keizersveer zal Zij de gemeente weer verlaten. Het is niet de bedoeling dat H.K.H. zich te Dussen ophoudt: Mogelijk zal enkele oogenblikken worden gestopt bij het v.m. raadhuis, waar de school kinderen bij het passeeren het „Wilhelmus" zullen zingen. Bij het verlaten der auto te Hank zal H.K.H. worden toegesproken en zal het «Wilhelmus" worden gezongen. De aankomst te Hank zal tusschen pl.m. 10.30 en 11 uur plaats hebben. Er wordt een beroep gedaan op alle in woners om dit hoog bezoek zoo ordelijk mogelijk te doen verloopen. De wegen dienen zooveel mogelijk vrij te worden gehouden. Een ieder wordt verzocht te vlaggen! Door de A.-R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier, werden de volgende personen voorgedragen, welke namen door het bestuur in alpha- betische volgorde op de groslijst wer den geplaatst voor candidaatstelling bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing: Joh. Bax Mz., C. Crezee, A. Donkersloot, B. G. Koekkoek, D. Michael, L. A. v. den Oven Pz., Joh. J. Raams, P. Wig- boldus en P. v. d. Zouwen. Op Donderdag 6 Juni om half 8 zal D.V. ledenvergadering .gehouden worden waarop de plaatsing op de candidatenlijst door stemming aangewe zen zal worden. Zooals we reeds in een van de vprige nieuwsbladen hebben aangekondigjd, herdachten Jan Walraven en Bet je Mjeijers, op 21 Mei jJ. den dag;, waarop zij voor 50 jaar geleden in het huwelijks bootje waren gestapt. Het was in omgeving van de Krekeldraai in den vroegen rnorgien een onge wone drukte, want de buurt was reeds s'morgens om 4 uur bezig, de woning van Walraven te ver sieren en een eere-port te plaatsen. In deze eere-poort hing' het vol gende opschrift jan en Be tje in het Goud., Wij brengen hulde Jong! en Oud/ Leve het Gouden Huwelijkspaar, Dat God hun geve nog mieniig jaar. Bij al de buurtbewoners wapper de de nationale dfie kleur vanaf de woning. Tegen 9 uur kwami een geheel versierde auto het gouden .paar aan huis afhalen, om deze naar de R..K kerk te 'brengen, alwaar te hunner intentie een SH. Miis! werd opgedragen- Vele felicitaties (kwamen binnen en er werden diverse cadeaux aan geboden. Des voorin, om 11 uur kwam de géheele buurtschap zijn gelukwenschen aanbieden en hier bij werden Jan en Bet verrast door ehlkele zeer practische ca deaux. In den namiddag kwamen de ambtenaren van de plaatse lijke secretarie, wegens afwezig heid van den Burgemeester, het gouden paar feliciteeren. De plaatselijke fanfare Juliana" bracht een muzikjale hulde. Woensdagavond werd de Buurt schap tot een afzonderlijke gezel lige avond uitgenood ilgfd'. Ook deze avond h.eerschte er een zeer pret tige ste miming bij de glas ten. Wij sluiten ons gaarne aan ibii de vele wenschen' die op deze 2 dagen werden gjeuit, dat Jan en Bet nog lang mjojgien leven, temid den van de familieleden en de vele vrienden te Dussen. LAND VAN ALTENA. Ofschoon riet vrij van dis tributie is, blijft de regeling voor het verkrijgen van bindmateriaal nog van kracht. v WIJK. In de vergadering van stem gerechtigde ingelanden van den Polder van Wijk, die Maandag 3 Juni wordt gehouden, zijn aan de beurt van aftreding de heer J. C. Wink, voorzitter en de heer M. v. Bergeijk, lid van het dagielijksch bestuur. Deze laatste is nietv her kiesbaar, wegiens het bereiken van den 7o-jarigen leeftijd. WELL. Ds. v. d. Bosch alhier, heeft toezegging van beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gem. te Rilland Bath. In verband met den Hemelvaartsdag zal ons volgend nummer niet op Don derdag 30, doch op VRIJDAG 31 MEI verschijnen. DE REDACTIE.

De Sirene | 1946 | | pagina 2