Aanvullende Bonnenlijst Bezoek van H. K. H. Prinses JULIANA aan het Land van Heusden en Altena. Plaatselijk Nieuws Begunstigd door stralend zomerweer, bracht Prinses Juliana Dinsdag het in ons vorig nummer aangekondigde be zoek aan het Land van Heusden en Al tena. Bij! he't monument in 1904 door H.M. de ^Koningin bij de opening van de Maasmond" onthuld, vond te onge veer kwart voor 9 de begroeting plaats, door Jhr. J. Smits v. Oijen, waarnemend Commissaris der Koningin in de provin cie Noordbrabant, Monseigneur J. Hen- drikx, vicaris-generaal van het Bisdom den Bosch, Mr. T. J. van Thiel, Voor zitter van Brabantsch Volksherstel, drs. P. v. Loon, directeur dezer stichting en Kapitein van Aalst die voor Neder land de leiding had van de actie België helpt Ned. Verder was ter begroeting aanwezig Mr. G. A. Bax, burgemeester gemeente Andel, Giessen en Rijswijk. Dit bezoek was geen officiëel bezoek, doch H.K.H. had voornamelijk de bedoeling zich op de hoogte te stellen met den toestand van dat ge deelte van onze streek, dat gedurende een vijftal maanden frontlinie is ge weest. Vandaar dan ook dat geen bezoeken werden afgelegd op gemeentehuizen en nergens officiëele ontvangsten plaats vonden. Alleen haar eerste bezoek dat zijl bij een ingezetene van Wijk en Aal burg bracht droeg een ander karakter, n.l. een-bezoek aan den heer N. van der Maaden, een ruim 82-jarige grijsaard, wiens zoon, leider der verzetsbeweging iin die omgeving, voor onze bevrijding het leven moest laten. Een groot gedeelte der ingezetenen van Wijk en Aalburg was nabij de wo ning van dhr. v. d. Maaden saam ge stroomd om H.K.H. te begroeten. De schooljeugd van ,Wiijk en ook uit Aalburg stond er opgesteld evenals de muzeki vereen. „Oefening en Uitspan ning en de leden van de Jonge Garde. Op den dijk was een eenvoudige eere poort inderhaast opgericht,. Bij Haar aankomst werd de Prinses begroet door Burgemeester Landweer, de fanfare speelde het „Wilhelmus" dat door alle aanwezigen ;en ook door H.K.H. werd meegezongen. Burgemeester Landweer leidde de Prinses naar de woning van dhr. v. d. Maaden. Zeer belangstellend infor meerde ze naar de omstandigheden waaronder zijn zoon was gevallen. Min zaam onderhield zij! zich met de 'ver dere huisgenooten, ook met den heer R. Kerkwijk, die eertijds door H.M. de Koningin werd onderscheiden. De heer v. d. Maaden deelde de Prinses mede, dat op zijn erf door de ingezetenen van Wijk en Aalburg bij de geboorte van Prinses Beatrix een eike boom was geplant die uitstekend op groeide en sprak den wensch uit dat Prinses Beatrix zou wedijveren in op groeien en even oud zou worden als deze boom. Bij het afscheid verklaarde H.K.H. dat zij dooT het bezoek aan den heer v. d. Maaden, diens zoon, wijlen kapi tein H. van der Maaden, heeft willen eeren en met hem de geheele verzets beweging in de omgeving, voor alles wat zij voor het vaderland hebben ge daan. De heer v. d. Maaden dankte voor de hooge eer, die H.K.H. hem had be wezen. Luide nagejuicht door de groote me- nigte, ging de tocht verder langS' den Hoogen Maasdijk, groote brug naar Genderen. Overal menschen met Oranje versierd, die de prinses hartelijk toe juichten. Te Genderen was het burgemeester v. d. Schans jdie de Prinses rondleidde. De helpsters van de gezinscolonne ge huisvest in de Kerkstraat boden HKH. bloemen aan, die door Haar dankbaar werden aanvaard. Een bezoek werd gebracht aan het gezin J. v. 'Hemert, dat met 10 kinderen in een noodwoning verblijf houdt. Ook hier onderhield de Prinses zich zeer ge moedelijk met de bewoners, stelde zich persoonlijk op de hoogte van de huis vesting van het gezin en werd haar door de leidster van de gezinscolonne koffie aangeboden. Bij het verlaten der woning boden een paar dochtertjes van den heer v. Hemert bloemen aan. Van hier ging het naar I^ethett, nabij het gemeentehuis stpnd een vendel van de Jonge Garde uit Gorinchem opge steld. Zonder stoppen werd de tocht van Eethen naar Drongelen vervolgd. Langs den in zeer slechten toestand ver keerenden Drongelenschen dijk ging men naar Meeuwen. Bij den Korenmolen al daar stond een vendel van de Jonge Garde uit Woudrichem. In Meeuwen werd zoo langzaam gereden, dat meer dere ingezetenen de gelegenheid kre gen H.K.H. die ook hier hartelijk werd toegejuicht, de hand te drukken. Van Meeuwen ging het naar Dussen, nabij het v.m. gemeentehuis stond de geheele schooljeugd van Dussen en was het een haag van menschen waar- tusschen door slechts langzaam en met moeite de reis werd vervolgd. Toen de Prinses „De Sluis" passeerde zongen de schoolkinderen het Wilhel mus. "Daarna reed Zij over de Steeg naar Hank, alwaar Zij werd ontvangen door het gemeentebestuur van Dussen. Te Hank hadden zich eveneens vele menschen en kindenen, getooid met Oranje, verzameld. Tegen 11 ui#r kwam de Prinses te Hank met Haar gevolg en genoodigden aan, waar Haar een geweldige enthou siaste ovatie ten deel viel. De Ed.Achtb. heer J. van Etten, lo co-burgemeester van Dussen, sprak hier het welkomstwoord en achtfle het zich een zeer groot genoegen om als wnd. burgemeester, Hare Hoogheid in de ge meente Dussen, namens het Gemeente bestuur en de bevolking van Pussen en Hank een warm welkomstwoord te mo gen toeroepen. Het bezoek, aldus dhr. v. Etten, waarmede U onze gemeente heden htebt willen vereeren wordt door ons ge voeld als een bldjk van medeleven van ons Vorstenhuis met de moeilijkheden waarin wiij tengevolge der Duitsche ty rannic zijn komen te ver Lee ren. De aanhankelijkheid aan het Huis van Oran je die hier steeds zoo diep in het volk verankerd is geweest, kan hierdoor slechts worden versterkt,. De moeilijkheden, waarin wij tenge volge van het oorlogsgeweld zijm komen te verkeeren zijn inderdaad zeer groot. Toen in November 1944 het front zich hier vlak bij aan de Bergsche Maas stabiliseerde moesten wij bin nen enkele upe« evacueerien. Gelegen heid om kleeding, huisraad e.d. mede te nemen hadden wij iniet. Toen wij nu ongeveer (een jaar gele den terugkeerden, was nagenoeg ieder een zijn geheele hebben en houden kwijt. De beide Rooms-Katholieke en de Ned. Herv. Kerk, het Zusterkloos ter te Dussen, het gemeentehuis, als mede een aantal andere bijzondere ge bouwen en een belangrijk deel van de woningvoorraad waren verwoest. De overgebleven huizen hadden onder wa ter gestaan. Zij waren zeer beschadigd en leeggeplunderd. Hoewel het dorp Hank niet het meest getroffen gedeelte der gemeente is geweest, zijn toch juist hier de gevol gen van den oorlog het moeilijkst te dragen. De huisvesting te Hank liet toch voor den oorlog reeds veel te wenschen over. De bevolking is steeds arm geweest. Zij had weinig weerstand en de gezinssamenstelling is juist hier grooter dan elders. Het verheugt ons daarom dat Uwe Hoogheid juist Hank met een bezoek heeft willen vereeren. Wanneer men ons van de zijde van diverse particuliere instellingen en van overheidswege niet in zoo ruime mate de helpende hand had geboden zou het niet gelukt zijn in zoo korten tijd zooveel van de opgeloopen schade in te halen. Met dankbaarheid zijn wij vervuld voor het vele werk dat alhier is ver richt door de Nationale Hark, het Ne- derlandsche Roode Kruis, Brabantsch Volksherstel, de Afdeeling Langstraat van de Nat. Centr. Hulpverleening Ne derland en zoovele andere instellingen. Ook het Rijksbureau Verzorging Oor logsslachtoffers, dat. alhier het Hos pitaalschip „America" exploiteert, en fie wederpobouw hebben het hunne er toe bijgedragen om te komen waar wij thans zijn. Dat wij nog niet op het vooroorlog- sche peil zijn aangekomen, moge U blij ken wanneer U thans hier te Hank en kele gezinnen bezoekt. Zoo bestaat er nog een zeer groot gebrek aan onder- kleeding en beddegoed. Öok voor den wederopbouw is nog een zeer belang rijke taak weggelegd. De woningtoe standen zijn allertreurigst. Moge er spoedig een soepel werkende rege ling getroffen worden, opdat het herstel van woningen krachtig ter hand kan worden genomen. Het gemeentebestuur maakt zich mo menteel ook ernstig bezorgd over de vraag of in de toekomst wel voldoen de middelen van bestaan voor de bevol king van Hank aanwezig zullen ziijn. De N.V. Papierfabriek Maasmond is zeer zwaar door den oorlog getroffen. Het laat zich aanzien, dat zij niet meer herbouwd zal worden. Wanneer dit zoo is, beteekent dit een catastrophe voor de geheele gemeente. Moge de door ons zoo hoog gewaar deerde belangstelling van het huis van Oranje voor de oorlogsgetroffenen sti- muleerend werken op de instanties, die hier hulp kunnen bieden. Wij zijn ervan overtuigd, dat het ons dan zal gelukken met de hulp van den Almachtigen God de moeilijkheden van thans te boven te komen. De Prinses dankte den Burgemees ter voor de zeer sympathieke woorden tot Haar gesproken. Een der school kinderen bood H.K.H. hierna bloemen aan. Zij liet zich vervolgens voorstel len aan Mej. v. d. Berg, leidster van de R.K. Gezinscolonne te Hank. H.K.H. begeleidt door Mej. v. d. Berg, bezocht hierna met Haar gevolg, genoodigden en 'het gemeentebestuur de twee zeer groote gezinnen van Heij- mans en Leeggangers, waar de Prinses zich persoonlijk overtuigde hoe de toe standen, wat betrof kleeding en dek king, waren. v Op de pont werden de Prinses nog maals bloemen door kinderen aangebo- j den en wuifde zij de vele inwoners van Dussen en Hank, die Haar mede uitge leide hadden gedaan voor de laatste maal toe. HEUSDEN. Onze geachte predikant, Ds. K. M. Vogel, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Klundert bedankt. Zondag opende die zei 1 ver- eenigingj „Vikinjgr uit 's Bosch luet seizoen met een zeiltocht naar Heusden. De Heusdenaren, verblijd als zij waren over den teruigjkeer van de aardige zleiljachten, die ge durende die zomermaanden wat ge zelligheid en vertier brengien, wa ren in grooten gletale opjgjekomien om de Vikingiers welkom te hee- ten. Het vastlegglen der zeiljach ten leverde nogal ©enige moeil'ijk- -heden op, aangezien het aanlegstei ger indertijd op initiatief van Heusdens' Belang' in de haven aangebracht en dat door de mof fen was weggesleept, doch later weer, hoewel zwaar beschadigd, is teruggekeerd, nog niet zoover was hersteld, dat het reedls dienst kon doen. Nadat allen den wal hadden bereikt, richtte die waarn. Burgemeester, de heer A'. v. Delft, het woord tot de zeilers, waarin hij hen hartelijk welkom heette en de vreugde der Heusdenaren tot uiting' bracht, over hef feit, dat de door de moffen zoo wreed ver- brdkien banden thans--we er werden samengeknoopt. Ook waren ter begroeting aan wezig' de Heer van Heusden en zijn gemalin van de Witte Burcht', in middeleeuwsche kleederdracht, en het regiment Oranje Hooglanders. De Heer van Heusden sprak de zeilers eveneens toe en sloeg de heeren A. O omen, Verfbrugglen en Mr. Zinnicq Bergman tot ridders van de heerlijkheid Heusden. Ook mevrouw F. J. Hilwig sprak de zeilers toe. De heer Verbruggen dankte voor het hartelijk welkom' en gal de verzekering, dat Heusden als startplaats van de Brabantsche kampioenschappen 'bij de Vikin gers steeds een eerste plaats zal blijven innemen. Met de muziek van Clara Bella" en onder trom geroffel van de Oranje Hooglan ders, werd een tocht «foor de stra ten van Heusden gemaakt, waarna in het „Wapen van Amsterdam.'" eenige oogenblikken verpoozirig werd gezocht. Hierna werd de terugtocht naar 's Hertogenbosch aanvaard en be hoorde dit evenement weer tot het verleden. AALST. Op 27 Mei herdachten Mathijs Baks en Cornelia Biesheuvel den dag waarop zij voor 65 jaar in den echt verbonden. Voor dit feit bestond den geheelen dag overgroote belangstelling. Nagenoeg alle buurtbewoners hadden de driekleur uitgestoken. De fanfare Prins Hendrik bracht hen 's avonds een mu zikale hulde hetwelk ook veel publiek op de been bracht. Voor de tweede helft van de 6e periode (26 Mei tm. 8 Juni). Bonkaarten KA, KB, KC 606 295 Algemeen 50 gram thee 296 250 gram, jam, stroop, enz. 297 - 250 gram zachte zeep C 59 Reserve 1 ei Bonkaarten KF 606 373 BMV 125 gram boter Bonkaarten LA, LB, LC 606 A 47 melk, 2 liter melk B 47, C 47 melk, 3x liter melk 237 aardappelen, 2 kg aardappelen Bonkaarten KD, KE:606 flGSSBHO j£g3B 795 Algemeen 250 gram jam, stroop, enz. 796 Algemeen 250 gram zachte zeep 797 Algemeen, 1 ei Bonkaarten KG 606 873 BMV, 125 gram boter Bonkaarten LD, LE 606 D 47, E 47 melk, 6 liter melk 737 aardappelen. 1 kg. aardappelen V 30 X 30 Tabakskaarten, enz. T 30 2 rantsoenen tabaksartikelen 100 gram chocolade of suiker werken 100 gram chocolade of suiker werken Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 31 Mei a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bon nen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 3 Juni mag worden afgeleverd. Bij Mare. Donkersloot in de Prins Hendrikstr. ontstond Maandag avond een begin van brand in een aan zijn woning gebauwd schuurtje. Daar er veel publiek op de been was met de 65-jarige bruiloft, werd snel hulp gebo den en kon met vereende krachten er ger voorkomen worden. De oorzaak moet gezocht worden in het feit dat een of ander voorwerp op een brandend petroleumstel viel, waar door dit kantelde. In'tegenwoordigheid van nage noeg alle ouders en tal van genoodig den werd Zaterdagavond j.l. op feeste lijke wijze het 10-jarig bestaan van de Zondagsschool der O. L. school alhier herdacht. Na opening gaf dhr. Rüger een overzicht van het lief en leed van de Zondagsschool gedurende haar 10- jarig bestaan. De leidster Mevr. Rüger, vertelde hierna de geschiedenis van Sim- son. De leidster en haar helpster Mej. v. Driel werden hartelijk toegesproken en bloemen aangeboden. Na de pauze werd het verdere van den avond ge vuld me.t zang en voordrachten. Hierna sluiting. CAPELLE. Tot predikant bdi de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse is 'beroepen Ds. Abma te IJssel- stein. De heer W. van den B oo gaart, hoofd der O.L„ school al hier, die 'benoemd is tot hoofd eener O.L. school te Almelo, zal, naar we vernemen. uni a.s. al daar in functie treden. Ten nadeele van den land bouwer G. d. B. in de Nieuwstr. werd een dezer dagen een rijwiel ontvreemd. DUSSEN. Bij Kon. Besluit van 24 Mei j.l. is met ingang van 16 Juni a.s. benoemd tot Burgemeester van Dussen, A. J. A. Oderbeek uit Oosterbeek. LAND VAN ALTENA. Op Dinsdag 4 Juni a.s. zullen vertegenwoordigers van het College van Algem. Commissarissen van den We deropbouw van v.m. 9 uur tot des avonds 9 uur zitting houden in Meeuwen in het café van D. G. A. Smits, F 65, voor het bespreken en eventueel inne men van rekeningen, nota's, kwitantie's e.d. voor uitgevoerde noodvoorzieningen aan onroerend goed, dat onder het Streek Bureau Almkerk ressorteert, ge legen in de dorpen Meeuwen en Babi- loniënbroek. Op de Céntrale Stierenkeu ring voor het zwartbont-Hollands veeslag, 23 Mei 1.1. te Breda gè- f t

De Sirene | 1946 | | pagina 2