TWEEDE BLAD Qemeenteraadsverslag Officiëele mededeelingen Onze jongens in Indië. behoorende bij „DE SIRENE" van Donderdag 6 juni 1946. Beknopt verslag van den tijdelij- ken gemeenteraad van BRA- KEL, gehouden op Vrij dag; 31 Mei 1946, des voortnL 11 uur. VoorzitterW. J. Pos. Aanwezig alle leden. Secretaris^ Mr. J. van Dalen. De Voorzitter opent de verga dering met voorlezing! van het for muliergebed, waarna de Secretaris de notulen der vorige vergade ring* voorleest. De heer F. van Djalen ,is van meening, dat hij in de vorige ver gadering heeft 'gezegd, dat het ge zin van Adr. van Zanten een twee tal jongens in de ruilverkaveling had werken en zou gaarne de no tulen hiermede zien aangevuld. Al- zoo wordt Besloten. Ingekomen is een balans van den Keuringsdienst van Waren te Den Bosch over 1943, waaruiteen batig' saldo van f8247.96 blijkt. Van dezen zelfden dienst 13 in gekomen de begrooting over het dienstjaar 1946. Een proces-verbaal van opne ming van kas en boeken op 15 Januari en 30 Maart ji. bij den Administrateur van den Vleesch- keuringsdienst Kerkwijk. In kas w,as respectievelijk f4095.80 en f 3422.56. Een begrooting van bouw- en woningtoezicht voor 1946. De bij drage voor deze gemeente is ge raamd op f 0.30 per inwoner. Een kasrapoprt van de Vereen, van Nederl. Gemeenten inzake op neming van kias en boeken bij1 den gemeente-ontvanger dd. 1.9 Maart •1946. In k,as was f21.£748.78. Óp advies van B. en W. worden bovengenoemde stukken voor ken nisgeving aangenomen. Van de Financieele Commissie tot Stichting van de Volkshooge- school „Huize Eerbeek" is een verzoek ingekomen om subsidie. Op advies van B. en W., wordt besloten op gemeld verzoek afwij zend te beschikken. Van Ged. Staten van Gelder land is een schrijven ingekomen houdende de mede deel ing!, dat de verordening distributie yan wo ningruimte in strijd is met artikel 193 der gemeentewet. De Voorzitter licht toe, dat Ged. Staten van meening zijn, dat reeds een en ander bij' Kon. Besluit is geregeld. Van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen is een schrijven ingekomen, hou dende de mededeeli ng, dat geen rijks vergoeding voor een bovental lig onderwijzer beschikbaar zal ge steld worden. De Voorzitter zegt, dat in ver band hiermede de ondierwijizer A. J. Zwaai ontslag verleend zal moe ten worden. B. en W. hadden ge meend dit ontslag met inang van 1 Augustus te doen ingaan. Vermoedelijk zal de heer Zwaai met ingang van 1 Juli wel in wer- kelijken dienst moeten, doch wan neer hij eventueel uitstel krijgt, kan een tijdelijke benoeming als nog plaats hebben. Alzoo wordt 'besloten. Van Ged. Staten van Gelder land is ingekomen een nota yan aanmerkingen op de begrooting 1946. De X'oorzitter leest de aan merkingen voor, waaruit blijkt, dat deze niet van ernstigen aard zijn en bsloten wordt B. en W. mach tiging te verleenen een en ander te beantwoorden. Vervolgens komt ter tafel de wij ziging Algemeene Politieverorde ning in verband met de plaatsing van hooischelven e.d. De Voorzitter licht een en ander toe en leesteen concept verori- dening voor. Over dit onderwerp ontstaat nog al eenige discussie. i De heer Duijzer kan niet ge heel met deze wijziging (instem men en zegt, dat het hier meestal •weer de kleine boer betreft. Ook de heer "H. C. van Daalen is deze meening toegedaan. De Voorzitter zegt, dat men de plaatsing van hooischelven plaat selijk moet beoordeelen en indien er plaats is bij' de woning zal voor plaatsing van een hooimijt bij 'huis door B. en W. gleen be zwaar gemaakt worden. De heer F. van Dalen zegt, dat de menschen zelf dikwijls een groo- te rommel maken door niets op te ruimen. Na langdurige discussite wordt besloten deze kwestie in stemming te brengen, waaruit bljjlkt, dat de wijziging der Algjemeene Politie verordening met 4 tegen 3 stem men wordt aangenomen. Tegen stemden de heeren H. J.; Duijzer, H. C. van Daalien en C. van Tuijl. Besloten wordt nog de ontrui ming van de onbewoonbaar ver klaarde woning van A. Grandia 'met 6 maanden te verlengen. Rondvraag. De heer H. C. van Daalen vraagt of het mogelijk zou zijn dat ver gunning verkregen wordt voor den bouw van een schuur, indien men zelf materiaal bezit. De Voorzitter zegt dit niet te weten en adviseert den heer v. Paaien zich in verbinding; te stel len met den wederopbouw. De heer F. van Daalen vraagt, nu de heer Kranenburg weer in zijn ambt hersteld is, hoever deze thans kan gaan, daar hiji zich voor heen overal heeft ingedrongen. De Voorzitter zegt, dat deze re geling is opgedragen aan een Com missie, doch deze heeft nog geen vergadering gehad, deze zal .ech ter binnenkort wel gehouden wor den, een en ander zal dan nader geregeld worden. Spreker is het er mede eensv dat de toestand van voorheen tot het verleden be hoort. De heer L. van Dalen zegt, dat er toch instructie's gegeven kun nen worden, waaraan de heer Kra nenburg gebonden is'. Niets meer aan cle orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering met voorlezing van het dankge bed. Wij ontvingen van een militair uit onze omgeving, die bij de Mari- nihrsbrigade in Indië meewerkt voor het herstel van orde en recht aldaar, eien beschrijving over het leven en werken van onze mili tairen in Indië. Aangezien het een licht werpt op de toestanden zoo als die op het oogen'bflik daar heerschen en onder welke moei lijke omstandigheden onze "jongens daar hun 'taak moeten vervullen, stellen wij gaarne 'n plaatsje voor dit schrijven beschikbaar in onze kolommen, .omdat wij overtuigd zijn, dgt dit schrijven onze lezers ,zal interesseeren. Wij laten thans genoemde militair aan het woord. i Soerabaja, 12 Mei .1946. Ik ben 20 April .voor aanvul ling van de rs'te Mariniers Bri gade alhier uit Holland vertrok ken. Deze 'in Amerika opgeleide soldaten, zijn de 'best uitgeruste en getrainde krijgslui, waarover Ne derland thans beschikt. De jon gens zijn al'lemjaal blij, tot hiet korps te behoor en, wat niet peg gen wil, dat ze er nooit meer uit gaan, want er zijn wel' jongens, die naar Holland of Amerika te rug willen, doch ze prefereeren de Brigade boven elk ander onder deel. Soera'bajp is een voorbeeld van hun kunnen en de .Mariniers zétten hier hun reputatie voort, zoodat ze door de inlanders .(excu seer het is Indonesiërs) 'met alle respect groene duivels- genoemd 'worden. JDeze havenplaats is een soort ingesloten vesting, met enkele ver- dedigingslinie's er omheen en tgls eenige verbindingsweg de haven en de zee. De voorste linie is bezet door Mariniers, die zware dienst heb ben, overdag patrouilleeren en des nachts 2 uur slapen en 2 uur wacht, wat in dit klimaatt, met bovendien nog telkens aanvallen der extremisten, heuseh niet mee- yalt. De eerste maal dat ,jk mee naar het front ging zijh we heele- maal in de voorposten, oftewel voelhoorns, geweest, waar laatst vlak voor een extremist met een mitrailleur in stelling Ihg. Een der jongens door dat geratel' wakker geworden vloog in zijn onder broek op den schutter af, die hem halt toeriep, waarop onze maat antwoordde „wat halt, "naar je moer ga je" en rang daar giing' hij. Zoodra nu de extremisten een aanval doen, slaan onze stekelige voelhoorns toe en hard, daar zou den honderden Jappen en extre misten over kunnen meepraten, als ze hun brutale streek, om een on zer voelhoorns aan te vallen, over leefd hadden. Wij gingen hier naar een ob>- servatiepost van de artillerie, want daar ik bij dit wapen ben inge deeld, begrijpt u wel,, dat ze ons het best, door een werkelijke ac tie te doen 'bijwonen, practische opleiding kunnen -geven. Nou ik moet zeggen, dat de granaten vlak bij' de aangewezen plaats insloegen. Ajs ik nu schrijf, dat ik de winter 1944'45 in het land van Altena, waarvan1 van No vember tot December in Dtron- gelen, heb doorgebracht, zult u wel begrijpen, dat ik wel jets van Artillerievuur incasseeren afweet. En ik moet zeggen, datu pN wij met onze opleiding klaar zijn, een aardige imitatie van deze beschie tingen zullen geven, want hoe meer kannonniers, hoe meerstuk ken er weggaan. i In de bovengenoemde sector had den eenige dagen voor ons bezoek, de mariniersinfanterie, krachtig ondersteund door mariniers-artille rie en -tanks, een actie (uitgevoerd, waarbij een rijtje kampongs (broei nesten van extremisten, werden platgelegd. Een onzer korporaals kwam op een gegeven momlent tegenover 2 Japanners en (3 extre misten te staan, toen hijr wat te ver naar voren ging. Zije waren zoo dicht bij hem', dat hij ze .on mogelijk kon neerschieten^ zoodat hij1 ze met zn' bajonet te'lijf ging, waarmee hij", de marinierstra,ditie getrouw, uitstekend kon omgaan en ze alle vijf naar de andere we reld hielp. - Nu 'begon een -mitrailleurschut ter, die het geheele gevecht van een 20 M. afstand gevólgd Jiad, onze korporaal te beschieten. Voor hem was dit geen bezwaar, mët een handgranaat was ook dit .euvel' verholpen. Nu moet hieraan toegevoegd worden, dat de extremisten, wan neer zij een schot afvuren, Jmn hoofd uit angst afwenden, wat voor onze korporaal zijn redding werd. Hierna meldde hij! zich heel gewoon bij; zijn commandant, ik zeg (expres gewoon, daar hij: het er behoudens enkele schrammen, gaaf had afgebracht. Een luitenant, die een schamp schot in zijn hals kreeg, greep met beide handen zijn hoofd beet, schudde bet eens heen en weer en ztei„Het zit er jiog aan, dus doorg^aan". Dit is .geen dikdoenerij, maar werkelijke feiten en ik geloof dat ik hier niets aan hoef toe rte voe gen. 1 .Dl] deze actie, die onze vijand meer dan 200 man kostte, sneu velde 1 onzer kameraden. Dit is natuurlijk de schaduwrijke, maar ik kan gelukkig zjeggen, dat de verliezen van de brigade, door hun goede geoefendheid en uiterste \vaakzaamheM verder onder 1 en zelf nog onder V2 pet. liggen. Hiervan is nosp drievierde door ongeluklqen, die nu bijSde jongens, door schade en schande wijis ge worden tot bet minimum beperkt zijn. De kameraadschap fs boven al len lof verheven, zoo heb ik het in Holland nooit meegemaakt, doch wij; moeten het ook van el kaar hebben, want voor de jongens is het net of ze door hun land- genooten in den hoek gedrukt wor den. "Mi'sschien is dit door mij' wat te scherp uitgedrukt, de mees ten van ons, diie in Amerika op geleid zijh, hebben daar gezien, aat de soldaten bij "de bevolking naast Roosevelt de eerste plaats in de harten innamenj. In Holland echter zijn massa's menschen, die het leger overbodig ^achten en hier nog' propaganda, voor maken ook, wanneer zijl, of een hunner, onder den dienst plicht valt. 't Is jammer, dat hier niet genoeg landmacht is, om de plaatsen die door ons gezuiverd worden in handen te houden. Ons aantal is ontoereikend omJ'dit alles te doen, zoodat wii! op andere jon gens zitten te wachten. Bij! M^ang, pirn'. 80 K$Mj. hier vandaan, 'bevindt zich een con centratiekamp, waar zich onge veer 20.000 vrouwen bevinden, onder allerberoerdste omstandig heden.. zooals wreedheden dlerbe- w.akers, geen drinkwater enz. En dan te weten dat zich hierbij! bok nog duizenden kinderen bevinden. Je begrijpt, dat wij zitten te springen, om hier de zaak te gaan oprollen. Hier in Soerabaja is ook even als bij! jullie in Heusden, veel ka pot, doch nog, weinig te zien van opbouw. De wegen v.allen mee, doch' erlangs is alles verwaar loosd en de meeste woningen van de Europeanen staan lieeg, hoe wel er toch al weer heel wat'blan ken rijn. Het stadsbeeld echter wordt geheel beheersebt door de Brigade, het lijkt wel één ka zerne. Hoogachtend, Marin. III Vos D4 Bananen voor kinderen. Hef ^Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor kinderen ge boren in 1942 of later 300 gram bananen beschikbaar worden ge steld. De aflevering dezer bananen zal plaats hebben naar gelang de bananen geïmporteerd worden, waarmede waarschijnlijk geruimen tijd gemoeid zal zijn. Ter verkrij ging der bananen moet men bon 822 der bonkaart ~KD of KE 606 hij een detaillist in groente en fruit inleveren 'en wel uiterlijk op 8 Juni a.s. Vul ontvangstbewijzen Juist in. Het Xentraal Distributiekantoor maakt de detaillisten er opmerk zaam op, 'dat rij de ontvangstbe wijzen waarmede "zij opplakvellen met consumenten'bonnen inleveren, op juiste wijze moeten invullen. Zeer dikwijls komt het voor, dat ontvangstbewijzen Worden aan geboden, waarvan de gegevens niet in overeenstemming zijn met de soort en de hoeveelheid ingele verde bonnen. Het onjuist invul len der ontvangstbewijzen kan tot gevolg hebben, dat de voorraad welke de detaillist volgens de ad ministratie van den distributie- dienst moet bezitten, niet overeen komt met zijn werkelijkën voor-

De Sirene | 1946 | | pagina 5