TWEEDE BLAD Installatie Burgemeester Chr. van Rijswijk te Woudrichem. behoorende by „DE SIRENE" van Donderdag 13 Juni 1946. Vrijdag 7 Juni was voor de in gezetenen van het oude Vesting!-, stadje een zeer belangrijke dag. Op dien dag immers werd de heer. Chr. van Rijswijk, burgemeester, dezer gemeente, in een daartoe op dien dgg belegde vergadering van den Raad dier gemeente, ge- installeer d1. In verband met een en ander, was door een daartoe uit de inge:- zetenen dezer gemeente gevormd/ comité een feestprogramfma sa mengesteld, zoo dat reeds om 6 uur van dien dag het Vendel Wou drichem der Oranje Garde een marsch maakte door die gemeente, daarbij tevens het sein tot ops staan gevend. Om half twaalf werd de burge meester aan de grens der ge meente door het feestcomité ont vangen, waarbü de Voorzitter, de heer Vennink als zoodanig de be volking vertegenwoordigend, een hartelijk welkom toeriep tot den, burgemeester en diens echtgenoor te, daarbii opmerkend, dat deze een drietal weken geleden, toen, bekend werd, dat het HIM. onze geliefde Koningin had behaagd, hem tot burgemeester te benoe men, heeft kunnen opmerken, hoe. dit besluit wieerklank heeft gevon-, den in die harten der bevolking., Ook bij de voorbereidingen tot; dit feest hebben die ingezetenen spontaan hun medewerking ver leend, waarvoor hii een woord, van, dank zeer zeker op zijn plaats achtte. Sprejker wees op het bijzondere van dezien diag voor den Edelachtb., Heer Burgemeester en zijn echtge noote, daarbij opmerkende, dat 'tde bekroning vormde op 't werk, dat hii meer dan 25 jaren in het be lang van Woudrichem; op zulk een voortreffelijke wijze heeft gedaan. Vol vertrouwen ziet de bevolking uw optreden in het burgemeesters-, ambt tegemoet. Den Burgemees ter en diens echtgenoote Godis on misbare,n zegen toewenschende voor de toekomst, eindigde hij met, hen van liarte geluk te wenschen, met de benoeming tot het hoogste ambt in Woudrichem. Hierna werden Mevrouw van Rijswijk door de dames Struik en Vink bloemen aangeboden, waar bü eerstgenoemde een kiorte toe spraak hield. De Burgemeester dankte den heer Vennink hierop voor de woorden welke hii heeft gespro ken, de wenschen daarbii geuit, alsmede voor de prachtige bloe men, zijn echtgenoote aangebo den. Na de woorden van den Bur-, gemeester werd door de Ouden- dijksche muziekvereen. twee cou-, pletten van het Volkslied gespeeld, terwijl daarop de muziekvereeni- ging uit de vesting een feest - marsch ten gehoore bracht. Van de ontvangst door het feest comité werden eenige foto's ge maakt, terwijl nog eenige andere momentjen op de plaat werden vastgelegd. De tocht door de gemeente werd hierop voortgezet, tot aan de school op den Oudendijk, waar de kindleren dier school stonden opgesteld, welke onder leiding' van Mej. Suijdendorp den heer Burgemeester en zijn echtgenoote verschillende liederen toezong. De jeugd werd hierop toegesproken*, waarna de tocht werd voortgezet en de vesting werd bereikt. Op het plein, nabij de Koepoortston den de schoolkinderen der beide scholen in de vesting opgesteld, welke eveneens onder leiding van, den hjeer A. T. Vos, hoofd' der O.L. school, den Burgemeester toezongen, waarna men zich naar het gymnastieklokaal der Open bare school begaf, waar de plech tige installatie zou plaats hebben. Des namiddags half twee -zou de plechtige i nis tailzie plaats vinJ den. Het aantal genoodigden was zooi groot, dat het gymnastiekloJ kaal' der Opebbare schoof, als raadszaal' moest dienst doen. Het ruime lokaal was tot in* alle hoeJ ken gevuld toen wethouder JKuvJ pers opende met het formulierge-' bed. Na voorlezing van het Kon. Be-' sluif van 20 Mleii 1946, waarbij' de heer v. R ij's wijk) tot Iburgemees-* ter werd benoemd, werd het schrij ven van den heer "Cjommissaris' der Koningin in deze provincie, houdende bericht van het afleg gen van de vereischte eeden, voor gelezen, waarna spr. Zi.ch richtte tot den heer v. Rijswijk, iden raad' en de aanwezigen. Hij: noemde het begrijpelijk, dat deze benoeming' niet die bevrediging heeft, ,ge* schonken, die men er van verwacht heeft en. wel om' verschillende .re denen. In dp allereerste plaats ,isi geen rekening gehouden met de politieke overtuiging der ingeze tenen die bij' de. Jaat'ste yer,kie zing zoo. duidelijk is geblefcep, ten tweede omdat de,ze benoeming heeft plaats gevonden, zonder dat het advies van 'den paad is ge vraagd en ben derde omdat ,dioor 'benoeming bet, ambt van Secreta ris en Burgemeester in een hand wordt gelegd en Woudrichem' daardoor als een twieede: klasse gemeente wordt gedegradeerd. Als goed Nederlander heeft men 'zich' echter bij deze benoeming neer te leggen. Hierop richtte spr. zich tot den heer, v. Rijswijk, voor wien .deze dag een heugelijke dag! is en die de krpon zet op zijn ^Loopbaan. De heer v. Rijswijk is geen on bekende, reeds in 1907. trad hii f^ii1 de gemeente in dienst. Onder den toenmaligen gemeente-secretaris, den heer Kingmans, wist hij zich zoodanig in de gemeente-admini stratie te bekwamen!, dat; bij bii' het vertrek van den heer Kings- mans als diens opvolger werd be noemd. Veel lief, maar o-oik veel leed is in het tijdslbtestek, dat dë heer v. Rijswijk, hier secretaris, was, over de gemeente gegaan. Een groot verlies was het over lijden van den laats ten burgemees ter, de heer Jac. v. d. Dely(, een man van groote regeerskracht, zijn nagedachtenis zal in Woudrichem' steeds in hooge eere blijven. Zoo* iemand te moeten opvolgen is geen gemakkelijke taak. Vervolgens .schilderde spr. de treurige woningtoestanden in de gemeente, die dringend om ver betering roepen. Voor de visschers ziet spr. donkere tijden komen, de eerste stappen om bij de regee ring gehoor te krijgen zijn reeds1 gedaan en niet geheel zonder suc ces, men heeft in den Haag reeds eenig begrip van de moeilijkhe den verkregen. Dit gedeelte van de bevolking vraagt wel de bijzon dere aandacht van den nieuwen burgemeester. Spr. dankt den heer v. Rijswijk voor de hulp en mede werking die hij van hem mocht ondervinden bij de waarneming van zijn 1 oco-burgemeesterschap. In de vervulling van die 'taak zal hii zekpr zijn tekort gescho ten. doch hii hoopt, dat de inge zetenen hem die tekortkomingen zullen willen vergeven. Hij brengt dank aan de ambtenaren in gemi- dienst, de politie en verder allen die hem in m'oeilijde tijden hebp ben terzijde gestaan en geholpen. Spr. is overtuigd dat de nieuwe burgemeester een moeilijke tijd wacht, er is0 niettegenstaande ver schil van levensopvatting, een breed terrein, waarop men kan sa menwerken. Spr. is volkomen be reid. die samenwerking te verlee- nen en den Burgemeester bij te staan in zijn moeilijke taak. Hij' hoopt dat het den heer v. Rijs wijk gegeven zal zijn, de gemeente lang te besturen en als ook voor hem eenmaal het het einde van zijn loopbaan komt. hii lan met vreugde op den dag van lieden zaï mogen terugzien. Spr. nangt' vervolgens den nieuwen burge meester den am'btsketen oml, oie hij voor de moffen heeft kunnen be waren en die nooit doojr. een mi- waardige is gedragen. Hierop sprak de nieuw benoem de Burgemeester als volgt Edelachtb. Heer en raadsleden en verdere aanwezigen. Het zal u duidelijk zfijn, dat de ze dag voor mii een diag 'betees kent van vreugde en dankbaarheid. En dan wil ik in de. eerste plaats mijn dank betuigen aan God, die het in mijn leven ztoo heeft bes stuurd, dat ik thans hier sta pm het ambt te aanvaarden van hoofd van* het 'bestuur van deze gemeen te, waar ik gedurende 30 jaren in de administratie ben werkzaam, geweest en welke miit zeer lief, en dierbaar is geworden. Voorts wensch ik mijn eerbiedigen dank uit te spreken aaif H,.M. de Ko ningin, dat het haar heeft behaagd, mii' met jhet amlbt van Burgemees-» ter dezer gemeente te bekleedën aan Z.Exc. den Min. van Binnpnl. Zaken*, die de verantwoording op zich heeft willen nemen mij voor dit amlbt voor te dragen en aan, den Hoogled el ges tr. Heer Commis saris der Koningin in dit gewest voor het viertrou^n^ dat hifin mij: gesteld heeft mü hiervoor aan te bevelen. Verder wil ik van mijn dankbaarheid getuigen jegens al len, zoowel in dezte gemeente als elders, die op eenigerlei wijze aan mijn 'benoeming hebben medege werkt off zich daarvoor hebben, geïnteresseerd. Van deze plaats wil ik mijn danx betuigen aan mijn moeder, en op dit oogeriblik' gaan mijn ge dachten terug naar mijn pverleden vader, aangezien zü het czijn ge weest aan wie ik eteer Veel ver-» plicht 'ben en waaraan -ik een goe de opvoeding te danken -heb. Een hartelijk wielkom richt ik' ook tpt alle aanwezige familieleden. In mijn dank wil €k eveneens 'betrekken mijn oud-leermeester de heer Calarne en den Edelachtb. Heer A. D. van der Schans, oud- Burgemeester der gemeenten An- del, Giessen en Rijswijk, van wien ik de eerste lessen Qp b^t gebied der gemeente-administratie, zoowel in theoretisch als in practipdh tqp- zicht helb mogen ontvanger^,- ter wijl diens goede raadgevingen pp velerlei gebied mif mijnt gleheele verdere leven zijn bijgebleven. Ook wijlen de heeren Burgemeester Verhagen en gemeente-secretaris Kingmans, onder wip ik als jong ambtenaar heb mogen werken, hebben veel aan mijn vorming op administratief gebied bijgedragen. Teviens wil ik van deze plaats hulde brengen aan de nagedach tenis van wijlen Burgemeester van der Lely, met "wien ik als se cretaris gedurende bijna 19 ja ren op de meest vriendschappe lijke wijze in het belang der ,ge- meente heb mogen samenwerken, tengevolge waarvan een vriend schapsband was ontstaan, welke ik thans nog noode (mis. Ook u, leden van den raad dezer gemeente, dank ik ten zeer ste voor de prettige wijzte, waar op ik onder uw bestuur de be trekking van gemeente-secretaris heb kunnen vervullen. Voor het meerendeel uwer, die thans deel van den raad uitmaakt*, is de sa menwerking slechts kort geweest, doch ik heb vooral het oog op den nestor der raadsleden, den heer van der Wiel en de beide wethouders, onder wie ik gedu rende verschillende jaren mijn werkzaamheden heb mogen ver richten.. De verschillende hieeren, die thans geen deel imleer van deze Vergadering uitmaken, doch, die in de afgeloopen \janeiX> 'het zij als wethouder, hetzij; als raads lid ,het mii mqgelijk hpbben ge maakt mijn betrekking als ge meente-secretaris met vreugde te kunnen waarnemen, breng ik eveneens daarvoor nog een woord v'an dank toe. Eveneens wil ik een woord van dank brengen aan wethouder Kuyn pers yopr de wijzeb waarop hij; gedurende, den tijd', dat het bur gemeestersambt vacant was, als. waarn. 'burgemeester de belangen der gemeente en van Laar in woners heeft behartigd. Het is ons allen blekend, 'dat ook' in den huldigen tijd 'aan hielt besturen eenier gemeente nog ver schillende moeilijkheden venbon den zijn. Vooral in onze 'gemeente, welke sedert jaren opf de begroo ting met aanzienlijke financieele tekorten te kampen heeft, izoodat extra-hulp qp financieel gebied van Rijkswege steeds noodzake lijk is, zijn de moeilijkheden talrijk, terwijl het zich laat, aanzien, dat deze in de naaste toekomst niet zullen verminde ren. De riviervisschprijhet hoofd- b'estaan van de inwoneus in de Vesting, welke in 'vroeger *]aren ook V0017 de gemeente aanzien-, lijke bh ten opleverde, lij'dt sedert verschillende jaren een kwijnend bestaan, zoodat in de naaste toe komst voor een gedeelte der inwo ners naar andere middelen, van bestaan zal moeten 'wonden uit gezien. Deze en 'tal, van andere vragen doen zich 'voor en daar om' acht ik 'het een perste eisch. en, 'een dringende hoodzakelijkf heid ,dat zoowiel' 'in den raad als in het college van B. en |Wl, een goede samenwerking bestaat om die moeilijkheden gezamenlijk het hoofd te kunnen bieden.. Dan teerst; worden de gemeentebelangen 'ge diend en zullen 'de gemieenitle 'en haar inwoners er Wel bii varen.* Mijnerzijds geef ik 'gaarne de ver- zekering, dat ik mijn volle me dewerking toezeg om daartoe te geraken en ik spreek! den wensch» uit, dat ik 'eveneens daarop 7a! kunnen rekenen. 1 Er, is in 'onze gemeente nog veel dat- om oplossing Vraagtt, doch» ik zal mii 'onthouden om pen soort programma te ontvouwen. 'Eer stens omdat de 'omstandigheden op economisch gebied 'het thans en waarschijnlijk ook in «de naaste? toekomst nog niet mogelijk izul- len maken om verschillende ver-> beteringen o.a. op 'het gebied van vernieuwing van straten ten rio- leering te kunnen Uitvoeren^ ter-i wijl de uitvoering Van jzoodanigq werken zonder extra-steun van het Rijk eveneens uit financieel pog- pnut wel niet mogelijk gullen zijn< Hoewel thans elke .'gemeente met gebrek aan. woningruimte beeft te kampen en 'dienaangaande over al drastische maatregelen Worden getroffen om daarin eenigsziris te gemoet te komlen, is an opzie gje-» meen te behalve het fekort aan wo ningruimte dat tengevolge Van de oorlogsomstandigheden is ont staan, nog zeer Veel ter verbete ring van een behoorlijke woning- voorziening te doen. Er is door het gemeentebestuur bereids 'op dracht verstrekt tot biet samen stellen van een 'uitbreidingsplan en het opmaken van een ^aneee ringsplan voor de vesting, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat in de toekomst meerdere daarvoor in aanmerking- komende woningen onbewoonbaar zullen worden Ver-, klaard en door nieuwe woningen zullen moeten worden vervangen. Deze maatregelen hebben mijn vol le instemming en ik acht het nood zakelijk, dat zoodra de .tijdsom standigheden dit toelaten, i/i deze gemeente een behoorlijk aantal ar beiders- en middenstandswoningen

De Sirene | 1946 | | pagina 5