BESTELLINGEN voor H.B.S. en MULO-scholen Firma L, J. VEERMAN te Heusden. Binnenland Plaatselijk Nieuws op de benoodigde boeken dat getracht moet worden, zoo spoéüi'g mogelijk in dén nijpenden woningnood te voorzien en hébben in goed vertrouwen op de gloed - keuring door den raad, dan ,ook daaraan zooveel mogelijk doorge- werkt. De heer v. Buur en meent, dat B. B. en W. in deze een compliment hebbien verdiend. „Spr. is het er med(^ eens ,dat men mioet brachten in de woningnood zoo. spoedig mo gelijk te voorzien. Maar in groote lijnen is het toch zoo, «dat dooi4, den bouw van deze urgentiewonin gen de werkelijke oorlogsslacht offers worden gedupeerd en ach teraan komen. Het voorradige ma teriaal gaat aan deze urgentiewo ningen weg en voor de oorlogs slachtoffers blijft niets over. Vol gend jaar komen er weer ió ur gentiewoningen en dan komen ver moedelijk B.-Broek, Heesbeen en Doeveren ook nog eens aan bod. De heer v. d. Heuvel acht het ook minder gewienscht, dat men maar in het wilde gaat bouwen, dit diendie toch volgens een be paald plan te geschieden. De raad moest daarin meer worden, ge kend en moesit daarover z'ijln oor deel kunnen uitspreken. Nu weet hij; van niets:. Zoo noodig diende men m!et een onteigeningsplani te komen, om1 pen goed .geheel te krijgen. De Voorzitter ziegt, dat wat die raad nu paar voren brengt, ook' door B. en W. is en wordt ge voeld. Zelfs bet hooger gezag van de wederopbouw is het er mede eens. Maar met dat al kan. spr. als burgemeester niet zeggen* hoe of het komen, zal. Oólk' B. jen W. krijgen daarvan niets tje. zien, ook' al hebbien /;ii mleermalen aange drongen, omi hen die plannen ken baar te mlaken I - B. en W. kunnen evenmin als de raad daaraan iets veranderen. Is er evenwel kans om woningen te krijgen, dan mieent spfr.v moét die kans wonden gegrepen. De beier v. ,d- Heuvel vindt het treurig, dat men thans na een jaar nog niet iyvpeit boe off alles komen zal. Werd (daarover meer bekend gemaakt, dan was dit ook voor de ingezetenen veel prettiger. Als men maar wist, waar: wonin gen, waar eten school of kerk zal komen, Wethouder v. d. Beek heeft ook reeds meermalen zijn misnoegen kenbaar gemaakt. Eens hebben B. en. W kaarten, ondier de oogen gehad, waar de woningten jnu «Tul len kom'en. stond daarop ook wiel voor winingbouw aangegeven. Ze worden gezet daar, waair dit van bovenaf wordt opgeljegd Men heeft gehoopt, dat er met de komst van de nieuwie regeering verbete ring zo-u komen, doch tot héden wordt men ook daarin bedrogen. De hfper Gouda meent,, dat de raad niet anders kan doierï, dan' handelen zooals B. én W. voor stellen, blijft men wachten tot de definitieve plannen 'bekend zijn, dan wordt in 1950 nog niet ge bouwd. De beer v. d. Heuvel is van oordeel, dat den raad «toch de mogelijkheid geboden meet wor den, om zoo noodigin de ont worpen plannen wijzigingen aan te brengen. De Voorzitter zegt, dat zoodra de plannen gereed, zijn, deze den baad zullen worden voorgelegd, deze heeft dan vier weken tijd om tegen de plannen bezwaren an te dienen. De heer v. Buuren meent, dat als gezegd wordt, daai. -mag j«e bouwen, dat er dan toch ook rpeds plannen bestaan, bet is jammer, dat de raad gehjpel onkundig wordt gehouden van deze plannen. Op het oogenblik kan de raad even- Wél niet anders cLoenv dan de voorgestelde plannen aannemen. Spr. gelooft stellig, dat de des kundigen het goed bedoelen, maar zooals het thans gaat wordt er een verkeerde geest gekwéékt. De hleer Gouda wijdt bet stag- neeren aan de bureaucratie. Als men moet wachten, tot die gereed, is, wordt het misschien «wipl ,ip6o eer men kan gaan bouwen. Dr is nu slechts één weg, bouwen, om de miénschien te helpen. De Voorzitter gelooft, dat de deskundigen beter kunnen beoor- deeten, wat voor de gemeente het beste is, dan B. iep. W. off de. raad. Wethouder v. d.. Beek is het daarmede nipt eens, bet is spr. reeds bpel duidelijk gebleken, dat verschillende bouwkundigen, die waarschijnlijk wel heel «goed zijn in de stad. yan plattelandstoestan den totaal niiets afweten. Laat het klaar maken door mienjschieji die op de hoogte zijn. Spr, zal zich niet neerleggen Ibiji de, regeling \an thans en «zal daar tegen steeds zijtn stem blijven verheffen. De Voorzitter zpgt alle vertrou wen te hebben) -in de heer v. IJaa- ren en «^ijn staf,- di«e volkomen iMer ariés op «cle noogTé is. Spr, Voelt wel «het (bezwaar van den heer v. An del, dat de raad' ndiet eerder is gekenid, dodh: dit is jam mer genoeg eenmaal voorbij:. Met algemcene sbemlmen wordt het voorstel van B. en W. hier op goe dgjékeu rtd (Machtiging bot vestigiing van op stalrecht voor noodvoorzieningen en noodwoningen op e:gjen terrein. De Voorzitter jicht cliit voorstel toe, de bedoeling isi de ingeze tenen wier noodwoning is ge- plaatsil daar, waardoor zii een stuk je bouwgrond of boomgaard moe ten missen, daarvoor jaarlijks een vergoeding toe be kennen/ die 3 a 4 gulden per Are zal bedragen. De heer v. d. Heuvel ae'hit een Verschil van 3 opt 4 gullden wel wat gering. i De Voorzitter merkt opi, dat dit de maximum bedragen betreft, ie mand wiens noodwoning ongeveer op dezelfde plaats is gekomen waar oorsrponkelij'k1 een woning heeft gestaan, krijgen misschien maar f 1.Vergoeding. B. en W. vra gen machtiging ieder geval' op zichzelf te beoordieelen. Dez'e mach tiging wordt hierop verleend Verzoek van den heer W. Blom om ontslag tegen 1 November als secretaris van de Commissie tot wering van schoolverzuim. Op voorstel van B. en W. wordt dit ontslag eervol verleend. R ondvraag. De hieer Gouda vraagt hoe of het staat met de kwestie van de noodwoningen, die vorig jaar af gelast zijn om te bouwen. De Voorzitter is overtuigd 5flat deze zaak op het oogenblik in handen is van menschen,) die van goeden wil zijn. Het verloop is buitengewono onaangenaam geweest, wat hoofdzakelijk wel het gevolg is geweest van het herhaaldelijk wisselen van ambte naren. Er is nu- wel een dtrang om de zaak te bespoedigen, doch heelemaal gerust is spr. «er nog niet op. Het wachten is op de ruiverkaveling, wat vooral inDron- gelen het gevat is. - Wethouder Vos gelooft, dat het beste is, dat de betrokkenen zelf herhaaldelijk op spoed blijven aan dringen. De Voorzitter wil gaarne blijven medewerken, doch is ook' van mee ning, dat de betrokkenen «er het best zelf op uit kunnen gaan. De heer Gouda zegt, dat die brandweer wagentjes heeft gekre gen, doch nu zilt «men met berg ruimte. Plaatsing bij particulieren zooals wordt geadviseerd, acht spr. bezwaarlijk, omdat het bii brand zou kunnen voorkomen, dat deze. niet thuis waren. B. en W. wordt «opgedragen de ze zaak onder de oogen te zien en uit te kijken «naar plaatsen in Eethen, Meeuwen en Drongelen, waar dit materiaal geplaatst kan worden. De heer v. Andel vestigt de aandacht op £le 3 woningen van de „Thor" te Drongelen, die vlug ger hersteld kunnen worden^ dan dat een noodwoning .wordt ge bouwd. De Voorzitter antwoordt, dat hiermede niet veel spoed 'wordt gemaakt. Er is al 'ovér gedacht deze woningen te onteigenen, doch daarvoor is toestemming van'rijks wege noodig. In den '«Haag is toe gezegd, dat men deze kwestie on der de loupe zou nemen. De heer v. Andel vraagt hoe het staat met de telefoonverbindingen. De Voorzitter zal hierop -pog eens aandringen, eenigen tijd «gele den stuitten deze aansluitingen nog af op gebrek aan materiaal. De heer v. Andel «vestigt vervol gens de aandacht op «Cuitsche mi litairen, die in B.-Broek «liggen begraven en die maar «even onder den grond liggen. De Voorzitter antwoordt, -dat het in de bedoeling ligt deze lijken vandaar over te brengen, doch zal' zorgen, dat er \oorloopig op 'de graven meer grond wordt aan ge bracht. i De heer v. d. ffieuvel vraagt hoe of hjet staat jnlet de lijkkoets., De Voorzitter antwoordt, dat de pogingen om ér een te krijgen tot' Ijpden nog steeds niet zijn gelukt., De beer v. Buuren informeert op welke wijze B. en W. denken te voorzien in het tekort aan on derwij zend personeel, dit wordteen hopelooze zaak. De Voorzitter is het daarmede eens. B. en W. doen al het mo gelijke om het tekort aangevuld .te krijgen ,<doch tot heden zonder resultaat. Hopelijk kan de nieuwe salarisregeling verbetering: bren gen. De vergadering wordt hierop gesloten. Prinsjesdag op 23 Juli. De plechtigheid, welke men Prinsjesdag pleegt te noemen, zal dit jaar op jj Juli a .is. plaats hebben, op welken dag H,M}. (de Koningin voornemens is de nieu we zitting van de Staten-Generaal te openen. De Koningin za'1 zich daartoe per auto naar: de Ridder zaal begeven, waarbij Zijl door een beperkt gevolg en een kliefn mi litair escorte zal wonden bege leid. Daar het technisch niet moge-» lijk is gebleken het ceremonieel' van voor den oorlog reeds te doen herleven, zal men dus dit jaar, nog het kleurrijke schouwspel van den gouden koets moeten missen. N.S.B.-ers naar Argentinië Naar het Prov. Noordbrab. Dag blad verneemt, bestaat het plan om N.S.B.-ers naar Argentinië te laten emigreeren om de delta van de Rio de la Plata tot pntgin- ging te 'brengen. v Reeds eenige maanden gelleden zou met dat doel een Argentijnsch diplomaat hier te lande bebben vertoefd om de betreffende be sprekingen in te luiden.) De vroegere minister-president Scherm erhorn zou tegenover de ze plannen niet onsympathiek héb ben .gestaan. Het zou iji de bedoeling liggen om die N.S.B.-ers naar Argen tinië te laten emigreeren. wélke qp grond van vakkennis én ener- gie^ geacht kunnen woeden gfe- ■schikt te zïin voor de ontginnings- werkzaamh eden N.S.B.-ers, die een vooraanstaan de plaats hebben bekleed dn bet commercieele en economische le ven hebben in dit verband advies gegeven en heit blijkt dat vooral van die zijde vele voorstanders voor het plan bestaan. Het is waarschijnlijk, dat de Vereenigde Staten dit plan niet enthousiast zullen begroeten, in verband met de fascistische instel ling van Argentinië. worden gaarne aangenomen door Voor spoedige levering wordt zorg gedragen. H. M. de Koningin bij een blinden verzetsman De Koningin heeft Donderdag een onverwacht bezoek gebracht aan het blindeninstituut te Bus- sum. Dit bezoek gold den ,20-ja- rigen C. Tieman, van wienreeds eenigen tijd geleden werd gemeld, dat hem het verzetskruis was toe gekend voor de rol, die dezeAm- sterdamsche jongen in het ver zet heeft vervuld. H.M. spelde het verzetskruis op Tiemans borst en onderhield zich op vertrouwelijke wijze met hem. H.M. sprak ook nog eenigen tijd met den vader van, Tieman en pmiet twee blinde vrienden van hem. Na een half uur verliet de Ko ningin het instituut. Rijwielbandenproductie in stijgende lijn. De directeur der rubberfabriek Vredestein heeft enkele medédéé- lingen gedaan omtrent de vervaar diging van rijwielbanden. Die grondstoffenpositie van de fiets banden baart niet langer zorg. Mede door verbetering van de tex- tielvoorziening beweegt zich de productie van rijwielbanden in stij gende lijn. Gezien de geweldige behoefte én de gr00te vraag naar fietsbanden is het niet waarschijnlijk, dat de fietsbanden tegen het einde van het jaar vrijkomen. De kwaliteit der 'banden, die op het oogenblik worden vervaar digd, is goed te noemen. Sedert 1 Juli j.l. worden 'weer zooge naamde „witte banden" gepro duceerd. Dat het nog eenigen tijd zal duren alvorens in de Neder- landsche rijwielbandenbehoefte is voorzien, moge blijken uit het feit, dat voor den oorlog 4 millioen banden per jaar noodig waren in ons land. Een belangrijke verlich ting in het 'band envraagts tuk wordt verwacht door de mogelijke leve ring van 500.000 -rijwielbanden door de Goodrich Cy. IJmuider sluis gerepareerd. Het was Donderdag zoowel voor IJmuiden als voor Amsterdam en de Nedierlandsche scheepvaart een historische dag. Het vlaggeschip van de Amsterdamsche scheep vaart de „Oranje" van de maat- schappii „Nederland" voer als eer ste zeeschip de herstelde Noorder- sluis te IJmuiden binnen. HEUSDEN. De Wele,d. Heer U. P. v. Beek alhier, onderwijzer aan de Chr, school te Genderen, is met ingang van 1 Nov. benoemld tot onderwijzer aan de Chr. Juliana- school te Den Haag. De Chr. geril, zang vereen. „Sursum Corda" alhier, hoopta.s. Woensdag deej. te nemen aan het concours te Apeldoorn, in de der de afdeeling. Donderdag en Vrijdag wap perde de vaderlandsche driekleur van de brug over de Bergsche Maas. Ce bovenbouw van ide over spanning boven de rivier, was een geheel geworden met het pv'erige gedeelte. Er komt nu .teekening in de brug. Dat deze in de maand Augustus echter geopend zou wor den zooals in verschillende bla den werd gemeld daarvan is nog geen sprake. Dit zal nog! wel een maand of drie aanloopen. De navolgende leerlingen uit onze gemeente werden aan de R.H.B.S. te 's Bosch bevorderd van

De Sirene | 1946 | | pagina 2