TWEEDE BLAD Qemeenteraadsversl agen behoorende bij „DE SIRENE" van Donderdag 5 September 1946. Openbare vergadering van den tij- delijken raad der gemjeenüe DE WERKEN c.a. op Vrijdag 16 Aug. 1946, nam 8 uur. VoorzitterEdelachtb. Heer R1 de Bruijne, burgemeester. Secretaris (waarnemend) Wel- Ed. Heer P. C. Beukenkamp. Tegenwoordig alle leden. Ce Voorzitter opent de vergade ring met het formuliergebed. De notulen worden, na een op merking van den heer M. Dekker, vastgesteld. Ingekomen stukken en mede- deelingen. Processen-verbaal van 3 stemj- bureaux en het besluit van het Hoofd en Centraal stemfbureau Ten behoeve van de verkiezing van den Raad op 26 Juli 1946. Verzoek van de Oranjevereeni- ging van Nieuwendijk en Werken dam om subsidie te verleenen in de kosten van tractatie der school kinderen op Koninginnedag. Ee Voorzitter zegt, dat hierop niet beslist kan worden alvorens Ged. ^taten toestem(ming hebben verleend tot hpt beschikbaar stel len van een bedrag per kind. Mededeel ingen. De Voorzitter deelt mlede dat de aanbesteding van 10 woningen inmiddels heeft plaats gehad. De hoogste inschrijving was f 145000.- en de laagste f 1 16800.-. De laagste inschrijving was echter nog boven de begrooting|. Na on derhandeling werd de bouw ge gund aan den laagsten inschrijver Fa. y/. en C. van den Bosch te Dordrecht voor de soim van f 107716. De heer Ippel mfeent ,dat (de kleine aannemer geen, g!elleg'en,heid gehad heeft om in te. schrijven, <?aar de aanbesteding in inks sa is geschied.. 1 De Voorz'ttcr zegt, .dat hiertoe wel de gelegenheid is geweest, <1 och dat slechts 2 inschrijvers in perceelen hebben ingeschreven. De heer van Wendel de Jóode vraagt wie de kosten van ver voer betaalt, van de arbeiders die uit Dordrecht aan deze woning bouw zullen gaan werken. De Voorzitter deelt mede, dat deze niet ten laste van /jcte get-' meen te komen. Alle vervoer vjm arbeiders is door het rijk (gere geld. 1 j De Voorzitter deelt voorts me de, dat in verband mlet het urgen tieplan woningbouw 1947, zich thans één particulier heeft gemeld om zelf te bouwen. Voorts is nog ingekcfmlen een circulaire van *Ged. Staten, waarin mededeelintg wordt .gedaan, dat deze gemeente thans tot de zgn. „noodlijdende gemeenten" behoort. Olm voor toekenning van een bijdrage uit de tweede afdeeling van het gemeentefonds in het te kort in aanmerking te kunnen (ko men, is de gemeente verplicht de bij' dat schrijven gezonden al ge- mee ne voorwaarden na te leven. Hierna wordt de circulaire .van den Minister van Binnenl. Zaken besproken., waaruit blijkt, dat de gemeente moet overgaan tot het instellen van een Straatbelasting, vermakelijkheidsbelasting en het verhoogen van de hondenbelas ting. Tot leden der Commissie tot Wering van schoolverzuim wor den gekozen de heeren J. LA. P. v. tSrien met 10 stem!m,en, :W. J. de Roon met 9 stemmen, L. J. v. d. Koppel met 9 Btemimlen, P. de Man met 8 stemimjen, ,C. v.d. Pijl met 8 stemjmén, Jac. Visser met 7 stemmen. B. de Bok met 10 stemlmen en Joh. de Heus met 7 stemlmen. De Voorzitter deelt aan het ein de van deze stemmig1 mtede, dat de niet herkozen leden een dank betuiging zullen ontvangen. Voorl. vaststelling gemeentere kening 1943. De heer de Koning rapporteert dat de comlmissie de rekening heeft onderzocht enl stelt den raad voor de rekening 1943 als volgt voorloopigi vast te stel len met aan inkomsten voor den gewonen dienst f117.088.iQ, uit gaven f 126.389.25, nadeeligi slot f 9.301.06. KapitaaldienstInkoml- slen f98459.82 uitg. f97891.29, batig slot f 568.53. Rekening! Bur gerlijk Armbestuur Inkomsten en uitgaven f 11.236.76. De rekeningen worden aldus zonder hoofdelijke stemlmingvoor- looi pg vastgesteld. Onderzoek geloofsbrieven nieuw benoemde raadsleden. Tot lieden der comlmissie van onderzoek wor den aangewezen de heeren v. Driel, M. Dekker, de Koning, W. T. Groenevekl en J. de Rover. Na onderzoek rapporteert de heer W. v. Driel. dat al de geloofs brieven in ,.orde zijn, (doch 'dat de heeren D>. Groeneveld ren W. T. Groeneveld elkander bestaan in den verboden graad van bloedver wantschap. Daar art. 24 der Gemeentewet bepaalt dat in een dergelijk gleval terstond het lot beslist, wordt overgegaan tot loting. Bij loting blijkt dat D>. Groeneveld als lid wordt toegelaten. Alsdan wordt besloten als lid van den. raad' toe tie Jhten 1 o Jiedein l.w. de heeren H. «N. ,van. Arkiel, A. Groeneveld. H. de Koning, D. v. d. Straaten, G. Ippel', C. Dielcker, C. F. v. Wende! de Joode, L. B. Groeneveld. H. de Graaf <en j. de Rover. In de vacature W. J\ Groe neveld zal wonden voorzien. - De Voorzitter mlemoneert., dat den tijdel'ijken noodgemieenteraad thans voor het laatst bijeen is. Ee heeren W. v. Driel', W. T. Groeneveld. M. Dekker en K. C. de Boon zullen niet meer deel uit maken van den nieuwen raad. In de eerste plaats «zietglt hij' den heer Boon van harte dank voor hetgeen h'ii in het belang1 der ge meente heeft gedaan. De heer Boon is vanaf 1923 raadslid ge weest en ettelijke jaren wethouder. Het spijt den Voorzitter zeer, jdat hij een benoemt ng als raadslid niet meer wenscht te aanvaarden. Ee samenwerking als wethouder was steedg van zeer .vriendschap- pél ijken aard. Wat betreft den heer v. Driel zegt de Voorzitter £at de ze in 1925 werd .toegelaten als raadslid. Ook hij' heeft heel wat in die jaren voor de gèimleente gedaan, waarvoor hij' ook recht hartelijk wordt dank gezegd. De heeren W. T. Groeneveld en M. Dekker worden eveneens bedankt voor hetgeen zij in hét belang der gemeente doden. Hierna zegt de heer Boon, dat hij gaarne van deze gelegenheid wil gebruik maken om afscheid te nemen van het College van'B. en W. en den Raad. Hij bedankt in het bizonder den Voorzitter en wethouder v. Arkel voor de prettige samenwerking die ér steeds tusschen hen bidstond en hij hoopt dat bet nieuwe col lege van B. en ,W. en den nieuwen raad in dezelfde harmonie .zullen samenwerken. Ee heeren W. v. Driel, W. T.! Groeneveld en M. Dekker hunnen zich 'Volkomen aansluiten bij' de woorden van den heer ,de Boon. Hierna wordt de openbare ver gadering gesloten en gaat de raad over in geheime zitting. Vergadering van den raad der geme^.it^ WOUDRICHEM, op Dinsdag 20 Augustus 1946, des nam. 8 uur. Burgemeester-Secretaris de heer C. v. Rijswijk. De Voorzitter opent de vergadering met het lezen van het formuliergebed^ waarna de notuien der vorige vergade ring dcKj-r den ambtenaar ter secretarie winden gci< zen en onveranderd worden vasfgt :.,e'd. Overgegaan wordt tot het afleggen van de bit de wet vereischte eeden door de mouw benoemde raadsleden. Na beëecjiging spreekt de burgemees- te. als voig i Door het ai!, ggen van de ingevolge de Gemfcntewet \ereischte eeden kunt U als lid van den wettig gekozen ge meenteraad zitt r.g nemen en ik wensch Ij aiien geluK me'. Uw raadslidmaat schap. Ingevolge de afgelegde eeden hebt U zich verplicht de belangen van deze gemevnte te bevorderen, ein ik spreek dan ook de verwachting uit, dat U aken met één streven bezield zult zijp, namelijk om te trachten ge zin enliiK in het belang van deze ge meente en haar inwoners werkzaam te ziin. Dat wil niet zeggen dat er bij de besprekingen nimmer verschil van meening zal bestaan, doch ik hoop, dat deze besprekingen steeds op een hoog peil zullen staan en dat daarbij ninimei persoolijke of partijbelangen den doorslag zullen geven. Het is U allen bekend dat de financieel e lasten zeer zwaar op deze gemeente drukken en dat er in deze gemeente op velerlei gebied vraagstukken zijn welke moeten worden opgelost, zoodat in de aange vangen zittingsperiode vele beslissin gen en besluiten zullen moeten worden genomen. Ik wensch U toe dat U de noodige kracht en toewijding gegeven moge worden om datgene te doen wat tot heil en welvaart voor deze gemeen te is te achten en dat Gods onmisbaren zegen op al Uw werkzaamheden zal mogen rusten. Ik hoop op een aange name wijze met U te mogen samen werken en spreek de verwachting uit dat U mij den noodigen steun en mede werking niet zult onthouden. Verkiezing wethouders Na gehouden stemming blijken te zijn uitgebracht op den heer Kuijpers 3, en op den heer Crielaard 4 stemmen, zoodat de lieer Crielaard is benoemd. Op de vraag van den Voorzitter of hij zijn benoeming aanneemt, antwoordt .deze bevestigend, daaraan toevoegend, dat bij weet welk werk hem bij de aanvaarding van het wethouders ambt te wachten staat, het is moeilijk, doch hij ziet dit als een plicht en hoopt dat God hem de kracht zal geven het te doen, terwijl hij hoopt op een pret tige samenwerking met den raad. Ter vervulling van de vacature Vi- veen worden uitgebracht op den heer Spoor 3 stemmen, en op den heer Hartman 4 stemmen, zoodat is benoemd de heer Hartman. Op de vraag van den Voorzitter of hij de benoeming aanneemt antwoordt ook de heer Hartman bevestigend, daar aan toevoegend, dat hij alle krachten zal bijzetten om de belangen der ge meente te behartigen. De Voorzitter wenscht de nieuwbe noemde wethouders geluk met het ver trouwen dat de r,aad in hen gesteld heeft om hen tot wethouder te benoemen. Vanzelfsprekend zal ik dikwijls met hen in contact moeten komen en ik hoop dat daarbij op een aangename wijze zal mogen worden samengewerkt in het belang van de gemeente. Van deze gelegenheid wil ik tevens gebruik maken om den heer Kuijpers, die van 1935 af wethouder dezer ge meente is geweest en die thans als zoo danig niet terugkeert, hartelijk dank te zeggen voor hetgeen hij in den loop dier in het belang dezer gemeente heeft gedaan. Vooral als waarn.-burgemeester heeft hij jn de achter ons liggende zeer moeilijke oor logsjaren haast dagelijks voor de ge meente en haar inwoners op de bres moeten staan en moesten dikwijls be slissingen worden genomen zonder dat toen de mogelijkheid bestond met hoo- gere autoriteiten in contact te komen. Zooals ik reeds bij het afscheid van oud-wethouder Viveen in een vorige vergadering heb gememoreerd was het wethouderschap in de crisisjaren voor den oorlog geen begeerenswaardige be trekking en het is mij, die toentertijd alle vergaderingen van B. en W. als se cretaris meemaakte, bekend dat ook de heer Kuijpers tijd noch moeite ont zag om de belangen der gemeente te dienen. Voor den aangenamen toon, welke steeds die vergaderingen heeft gekenmerkt, breng ik den heer Kuijpers hierbij eveneens nog wel mijn dank over. Dhr. Kuijpers merkt op, dat indien hij moet antwoorden op hetgeen de Voorzitter heeft gezegd, hij dit doet met zeer gemengde gevoelens. Het spijt hem niet, dat hij het wefhoudersambt moet neerleggen. Het heeft hem wei nig bevrediging geschonken, men kan het zelden een ieder naar den zin ma ken, terwij! er weinig waardeeringi wordt gevonden. Hij wijst in dit ver band nog op den tijd die achter ons ligt, en waarin hij zichzelf geheel moest inzetten, met gevaar voor eigen leven. Zoodra was het gevaar niet van de lucht of ook hier bleek weer dat de grens tusschen het Hosanna en kruist Hem, slechts gering is. Het is daarom* dan ook, dat hij met vreugde afstand doet van het wethoudersambt. En wanneer hij dan den Voorzitter hoort spreken, en dezen hem hoort prij zen, dan duizelt het hem een weinig, omdat hij' een dezer dagen nog hoorde, dat een propagandist van den vis- scherscandidaat in het bijzijn van een groot aantal menschen verklaarde, dat de beide aftredende wethouders het bestuur der Coop, visscherijvereeniging allesbehalve netjes behandeld hadden, en verklaarde deze zegsman, de burge meester beaamde dit volkomen. Spreker weet wat dergelijke praatjes zijn, en heeft ze daarom niet geloofd, temeer omdat de burgemeester persoonlijk van alles wat dat betreft op de hoogte is. Gaarne zou hij echter van den bur gemeester een positieve verklaring dien aangaande willen hooren.'Men dient het algemeen belang het best, indien alles klaar en duidelijk wordt gezegd. De heer Kuijpers merkt verder op, dat naar zijn meening thans een Pyr rusoverwinning is behaald op de Par tij van den Arbeid, de groep visschers is een linksche groepeering. Hij vraagt zich af of nu laatst genoemde groep en de rechtsche Kiesvereeniging heb ben samengewerkt bij de laatste ver kiezingen, wel het gemeentebelang is gediend geweest. Of is het soms moge lijk, dat men de kiezers bij de raads verkiezingen heeft belogen. Woudrichem is overwegend links. Thans heeft rechts het aangedurfd een compromis te sluiten met de visschers. Hij kan de rechtsche groepeering daarmede niet feliciteeren, hij kan ook de gemeente daarmede niet feliciteeren. Het is een handige ma noeuvre geweest. Hierin zit politieke misleiding. Aan den eenen kant hoort men lofuitingen, terwijl men aan den anderen kant constateert,, dat men de meening is toegedaan dat de heeren maar zoo spoedig mogelijk moeten ver dwijnen. Thans is de Partij van den Arbeid in den raad een oppositiepartij. Zij zal 00gen en ooren goed den kost geven, doch voorop het gemeentebelang stellen. De Voorzitter merkt op dat hij nooit is afgegaan op de praatjes van de straat, en schenkt daaraan dan ook geen aandacht. Hij verklaart met stel ligheid, dat de omtrent hem beweer de verklaring absoluut niets waar is. De Commissie voor het nazien der rekening wordt aangevuld met den heer IJ. v. Straten, terwijl deze commissie* zich tevens zal belasten met het nazien der gem.-rekening over het dienstj. '45. Bij de rondvraag merkt dhr. v. d. Wiel op, dat hij reeds 30 jaren lid van. den gemeenteraad is. Hij zag met blijd schap den noodgemeenteraad verdwijnen omdat hierbij van evenredige vertegen woordiging geen sprake was. Het zou hem aangenaam zijn geweest, indien in het college van B. en W. de beide po litieke groepeeringen waren vertegen woordigd geweest. De Partij van den Arbeid had 54 pCt. van het aantal uitgebrachte stemmen bij de voorlaatste verkiezingen, en wanneer men nu ziet dat er een rechts college van B. en W. is vraagt men zich af, of alles wel normaal is. Een kiezer had hem ver teld, dat van hem een der communisti sche stemmen afkomstig was, en dat hij 29 van de op dezen lijst uitgebrach te stemmen kon thuis brengen. Deze menschen hebben thans op de vis— scherlijst gestemd, zoodat een recht sche wethouder steunt op de commu nisten. Dhr. Criéiaard merkt op, dat dhr. Kuijpers heeft beweerd dat een com promis was gesloten met de visschers. Met stelligheid kan hij verklaren dat dit geheel onjuist is. Dhr. v. d. Wiel' heeft gezegd dat de verhouding in het college van B. en W. thans niet juist js, doch hij vraagt zich af, of dit dan voorheen wel het geval is geweest. Thans is er een links en rechts wet houder. Eerst nu is- aan rechts recht gedaan. Dhr. Holster merkt op, dat hij vol komen onderschrijft wat dhr. Crielaard heeft gezegd. Hij heeft ook reeds ja ren deel uitgemaakt van den raad, ter wijl hij odk lid is geweest van fiet col lege van B. en W. Ook hij is gepre zen en uitgejouwd, doch werd nader hand steeds weer gerechtvaardigd. Vervolgens informeert dhr. Holster of er maatregelen genomen kunnen wor den ten aanzien van de 6 graven van Duitschers in een stukje boomgaard langs den weg cp den Oudendijk, en

De Sirene | 1946 | | pagina 5