Plaatselijk Nieuws geeft hieromtrent nog eenige toelich ting. Nadat de Voorzitter toezegt, hier over op het Departement van Oorlog te zullen spreken, sluit hij de vergade ring. Vergadering van den raad der gemeente ALMKERK op Zaterdag 24 Aug. 1946, des v.m. 10 uur. Tegenwoordig de nieuwbenoemde raadsleden C. G. de Jong, A. Ouwer- kerk. P. v. d. Wal, C. A. Walraven. A. B. Snoek, Joh. Heijstek, J. de Jong. Ant. Burghout, C. den Boer A. N. Col ij n en Jac. Kolff. Voorz.: de Ed.Achtb. Heer H. Blok. Secretaris: de WelEd. Heer A. J. v. Dobben de Bruyn. De Voorzitter opent de vergadering en leest het formuliergebed. Door alle nieuwbenoemde en toegelaten raadsle den worden direct daarop, in handen van den Voorzitter de in art. 45 der Gemeentewet voorgeschreven eeden af gelegd. De Voorzitter wenscht de iieeren ge luk met hun benoeming en zegt dat voor hen geen gemakkelijke taak is wegge legd. De achter ons liggende oorlogsja ren hebben ingrijpende veranderingen teweeggebracht, vooral op economisch en financiëel gebied. Voor den oorlog bestonden de gemeentelijke moeilijkhe den hoofdzakelijk op financiëel en so ciaal terreinde bestrijding van de werkloosheid nam hierbij een groote plaats in. Thans zijn de moeilijkheden op financiëel terrein welhaast onover- komenlijk, terwijl op sociaal gebied de woningruimtevoorziening zorgenkind is geworden. Met belangstelling wordt uit gezien naar de Regeeringsmaatregelen, die de gemeenten haar financiëele zelf standigheid zullen weergeven. Op het gebied van de woningvoorziening is het bijna hopeloos. Het woningtekort is ook in deze gemeente angstwekkend groot. Tot woningvordering zal, hoe ongaarne ook, moeten wo'rden overge gaan. Noodwoningen worden niet meer verstrekt, terwijl het aantal urgentiewo ningen een druppel is op een gloeiende plaat. In de bebouwingskernen zal tot het aanbrengen van rioleering behooren te worden overgegaan. De raad zal voorts de wenschetijkheid onder het oog moeten zien om te komen tot het maken van een zwembad, het aanleggen van sportterreinen en het stichten van een voor alle doeleinden geschikt ver- eenigingsgebouw. Ook den bouw van een nieuwe toren bij de Ned. Herv. Kerk zal de aandacht van den raad vragen. Bij dit alles zullen de raads leden moeten bedenken, dat zij' de be langen van de heele burgerij hebben te behartigen. De Voorz. zal het voorts op hoogen prijs stellen dat de heeren zich ten deze op de hoogte stellen van de te behandelen zaken. Hij! roept voor dit alles de medewerking van den raad in en hoopt op een goede ver standhouding en prettige samenwerking in onderling vertrouwen. Moge God onzen arbeid zegenen. Verkiezing wethouders Bij de eerste vrije stemming worden uitgebracht op de heeren C. G. de Jong en J. de Jong beiden 6 stemmen, terwijl 4 stemmen werden uitgebracht op A. Burghout, 3 stemmen op A. B. Snoek. 1 stem pp C. A. Walraven 1 stem op A. Z. Snoek, dus van onwaar de. Benoemd de heeren C. G. de Jong en J. de Johg, die beiden hum benoeming aannemen. De Voorzitter fe liciteert deze heeren met hun benoe ming en hoopt op een vruchtbare sa menwerking. De notulen van de vergadering van 13 Aug. Mé vvorden gelezen en onver anderd vastgesteld. Ingekomen stukken Bericht van goedkeuring betreffende heffing van 150 opcenten op de hoofd som der Pers. Belasting over het jaar 1946-,47. Goedkeuring van het 2e wijzigings- besluit der begrooting 1945. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Een adres van de C.B.T.B. Afdeeling Almkerk, houdende verzoek om tijdelijk gebruik te mogen maken van het lokaal van de O.L. school, wordt na eenige bespreking gerenvoyeerd naar B. en W. voor prae-advies. Naar aanleiding van twee ingekomen verzoeken van de Oranjeverenigingen te Almkerk en Nieuwendijk, wortft be sloten, desge'Vraagd ook aan de Oranje- vereeniging te Waardhuizen-Uitwijk, on der voorbehoud van goedkeuring van Ged. Staten dezer Provincie, voor het houden van Koninginnefeest een subsi die te verleenen groot f 0,50 per school gaand kind der lagere scholen. Z.h.st. wordt besloten aan C. K. v. Hoven te Waardhuizen de reeds bij hem in gebruik zijnde grond te verkoopen voor 25 ct. per vierk. meter. Tot leden van de Electriciteitscom- missie worden benoemd de heeren A. B. Snoek en P. v. d. Wal. De Voorz. feliciteert deze heeren met hun benoeming en wijst er op, dat er in de toekomst ook voor deze com- fniss:e een belangrijke taak is weggelegd daar eventueele overname van het GEB door de PNEM altijd nog een punt van overweging en onderzoek is. Na niet minder dan 5 stemmingen worden tot leden van het Huisvestings comité gekozen de heeren C. den Boer, Joh. Heijistek en A. Ouwerkerk, diet hun benoeming aannamen. De aanvanke- lüj'k gekozen heer J. de Jong meende te moeten bedanken in verband met zijin benoeming tot wethouder. Dhr. C. A. Walraven bedankte voor zijn benoe ming, niettegenstaande de Voorzitter met den meesten aandrang verzocht de be noeming aan te nemen. De Voorzitter betuigt zijin dank aan de heeren. die hun benoeming hebben aangenomen, te meer daar hij1 ervan overtuigd is dat het werk dat deze commissie wacht, niet altijd even prettig zal zijn. Het raadslidmaatschap brengt echter zijin mo- reele verplichtingen mede, waaraan men zich niet zonder meer mag onttrekken. Het verheugt den Voorzitter, dat de ze heeren hun benoeming hebben willen aannemen, daarmede meteen het bewijls leverende, dat Zijl de uit het raadslid maatschap voortvloeiende consequenties aanvaarden. Rondvraag: Dhr. A. Ouwerkerk informeert naar de instelling van de commissie inzake het consumentencrediet en de prijsbe- heerschingscommissie. De Voorzitter deelt mede, dat eerstgenoemde commis sie reeds is samengesteld, terwijl hij met de samenstelling van laatstgenoemde commissie wil wachten Tot de vacan- ties achter den rug zijin. Dhr. Joh. Heijstek vraagt naar de uitbetaling van de evacuatie (huishuur) vergoedingen en de uitreiking van de huisraadschadeboekjes. De Voorzitter deelt mede, dat eerst bedoelde uitbetaling successievelijk voortgang vindt, terwiijl de uitreiking van bedoelde boekjes, naar hem is me degedeeld binnenkort is te verwachten. Dhr. A. N. Col'ijln zou gaarne een goede voorlichting zien alvorens tot vordering van woonruimte wordt over gegaan. De Voorzitter zegt, dat dit b'ij! alge- meene publicatie reeds is geschied en bovendien geen stappen in dezen zin zullen worden genomen voordat hier over perksoonlijk is gesproken. Hierna sluiting. IIEUSDEN. Na hiet 'spelen van z'es be slis s i n gs wieds tr'ijden is het 'de Heusdensche damvereen. 'eindelijk gelukt naar 'de 'hoofdklasse "te pro mo vie eren door 'de Bossche Bamj- ckib Maandag 'j.l. 'na een .zeer spannende wedstrijd 'met ii9 te verslaan. Er werd serieus gespeeld en toch Werden verschillende par tijen minder 'goed voortgezet waarschijnlijk waren rde zenuwen de spelers de 'baas door het grooi- ie belang 'van 'dezte wedstrijd. Het duurde lang voor fle eerste .uitsla gen kwamen. 'V.D. 'boekte het eerst een achterstand, doordat het 10e bord verloor, 'maar 'het eerste bord maakte de 'stand weer gelijk. Schaap moest' 'ditmaal, met remise genoegen nemen 'met een schijf voor (33). 'Toen 'kwamen er twee overwinningen, 'eerst won. Timmermans en 'even later .Deur-* loo, waardoor (de stand op 73 kwam. Alles 'was toen echter nog mogelijk omdat 'Jonker. Bax .en. Klaren er fop dat moment ongun stig voor "stonden. Eerstgenoemde moest al 'spoedig capituleereng^ 5), maar 'het tweede bord, Klerks, zorgde direct 'daarop weer voor een nuttige 'voorsprong (95). Uit drie 'partijen moesten toen 2 punten worden 'behaald om de overwinning veilig 'te stellen en in derdaad gebeurde dit. Bax wist een remise 'te bewerkstelligen en hoewel Klaren 'nog verloor, zorgde Nieuwkoop, voor het ontbrekende punt (n9). 'De gedetailleerde ui tslag luidde A. de Graag-G. Burgerhof 2o B. Klerks-J. Peperkamp 2o A. Nieuwkoop-P. 'Peperkamp 1 1 C. Schaap-A. v. Boekei 1 1 C. Bax-W. 'Aarts - 1 1 J. Klaren-H. 'C. Florie o2 J. Eeurloo-W. 'de Bie 2o G. Jonker-J. 'W. 'Roeffen o2- J. Timmermans-.J Verhagen 2o Er, 1p 'Vruchten-A. Aschere o2 11—9 voor y.E. CA FELLE. Onder leiding van het per soneel en /le Oudercomlmf ssie der O.L. school in tie Kom', Werden ter gelegenheid van den verjaar dag van H.M. Koningin Wilhelr mina, j.l. Zaterdagnamiddag* op een weiland aan de Nieuwevaart. volksspelen voor de leerlingen de zer school gehouden, welke schit terend geslaagd zijn. Voor deze wedstrijden waren mooie prijzen uitgeloofd, terwijl alle niet-prijs- winnenden een troostprijs ontvin gen. Verder werden de kleinen ont haald op limonade, gebak en ver snaperingen. v Ees avonds werd op de miuziek-' tent over de Binnenhaven een po pulair concert gegeven, dgt ver zorgd wierd door het muziekgezel schap „Kunst na Arbeid", de ge mengde zang'vereen. ,,'t Rozeknop- je" en tie mandolinevereen. ,,A Tempo". Niettegenstaande in bijna alle plaatsen in de omgeving fees telijkheden plaats hadden, werd dit in alle opzichten uitstekend ge slaagd concert door honderden be langstellenden beluisterd ,/lie op rustige wijze hebben kunnen ge nieten van een welverzorgd -geva- ri eerd programlma Be Boerenleenbank te dezer plaatse hield j.l. Donderdag 29 Aug., des avonds acht uur ;:n de zaal van den heer E. :C. Cové aan de Nieuwevaart. haar algemeene vergadering. De directeur der Bank, de heer Huijsman, opende deze bijeenkomst met een hartelijk woord van 'wel-- kom. Tot secretaris der jaarvergade ring werd aangewezen, de lieer C. Vos van Gent, secretaris !van het bestuur, die de notulen der vorige vergadering voólias, welke onge wijzigd werden vastgesteld. De directeur bracht vervolgens verslag uit omtrent den toe standi der bank gedurende het afgesloten boekiaar. waaraan het volgende ontleend is De to'tale omzet ge durende het boekjaar 1945 be droeg f2357421.88, dat is dus f1918911.32 meer dan voorgaand jaar. Aan spaargelden werd ont vangen f 1071209.01 en terugbe taald f232806.01. De gekweekte rente bedroeg voor de spaarders f6632,09, welke geheel werd bijge schreven. 1 Aan nieuwe voorschotten werd uitgegeven f48000. Het saldo der reeds uitstaande voorschotten, be dragende f62405, werd door te rug -en afbetalingen verminderd met f42750.zoodat op> het ein de van het jaar het totaal-bedrag der op deze wijze verstrekte gelden f67655 bedroeg. Aan voorschot- rente werd ontvangen f2094.50. In loopende rekening werd uit gegeven f 2049770.02 en ontvan gen f 1208688.12. Op 'teinde van het boekjaar bedroegen de totale uitgaven in loopende rekening fi285o'64,88 en de ontvangsten t 39026.79. "De o(p deze wijze ont vangen rente'bedroeg f9929.07 en (te uitgegeven rente f185.85. Het bedrag, dat gedurende dit boekjaar bij de Centrale Bank te Utrecht was gedeponeerd, varieer de Lussehen f 200000 en f 700000. Het aantal leden verminderde door sterfgeval met 4, terwijl' er 34 nieuwe léden bijkwamen, zoo- dat het aantal 173 bedraagt. Er werden 3 spaarbankboekjes inge trokken en 72 nieuwe uitgegeven. Het aantal spaarrekeningen be droeg 772, het aantal voorschotten 23 en het aantal loopende reka-* ningen 31. Het uitgebreide finan-' cieele verslag werd ongewijzi gd vastgesteld. Tot lid van het bestuur wierd met algemeene stemmen herRozen de beer u. A. S. die Bas en tot lïd van den Raad van Toezicht", de heer H. W. Kerst jlje qnlder dankzegging voor het: in hen ge stelde vertrouwen, hun benoeming aannamen. Be rekening en balans over het afgeloopen boekjaar werd nagezien door de heeren C. A. van der Hoeven en D. Verhagen. Alles bleek lot in de puntjes verzorgd. Rekening en balans werden vastge steld. zooals zij door het bestuur en den Raad van Toezicht aa;n de algemeene vergadering waren aan geboden. Na een vraag van den heer D. Verhagen omtrent uit te keeren rente en hoe het zat met hie(t ge>- blokkeerde geld, welke vragen, van besturszijde werden beantwoord, werd de vergadering onder danx- zegging voor de betoonde belang stelling door den directeur ge sloten. NEDERI1EMERT. Zaterdag had de trekking plaats van d,e verloting ten bate der Werkhedenvereen, „Helpt El kander". Vooraf sprak de pennipgh meestier., de heer G'. v. id. Werken, een kort woord. Sp;r. bracht eerst een woord van dank aan Burg. en Weth., d'e terstond Vergunning hadden verleend om deze loterij1 te mogen houden. Verder bracht hij dank aan al diegenen jlie één of meer loten 'hadden gel-LochSt',' zoo wet buiten als 'binnen onze ge meente en tenslotte 'een extra woord van dank 'aan diegenen die nog een prijs 'aan deze verloting' hadden geschonken en 'daarmede' de vereeniging op leen duibb'ele wijze hebben gesteund. Hii sprak er zijn voldoening 'over uit, dat de veneen. de 'volle mede werk* ng heeft gehad van 'heel 'de gemeente, maar eén ding vond hij Jamtmer en wel ,dat er nog zooveel arbei ders zijn, d e geen lid zjjn van de vereen. Vooral onder de boerenar beiders is het aantal zeer groot, spr. wees op hel nut der vereéni-' ging om' elkander 'te helpen b'ij. reikte en bovenal met de T.B.C.- bestrijding. Wijzende op het feit, dat ,het aan val t.b.c.-patiënten op 'het o,Ogen blik bot 20.000 in Nederland' is gestegen vanwege den oorlog en dat het onze 'plicht toch .zeker is', om daarvoor ónze 'helpende handi uit te steken, 'besloot spreker mlet: Arbeiders van Nederhemert, toont dat gij goede 'Nederlanders zijt en slu;t u aan bij de Werklieden-' vereen. „Helpt Elkander"en ook verdere inwoners, stelt gij ons ,ook' niet teleur, maar sluit u bij ons aan en vfrordt 'blijvend donateur, want al' is uw bijdrage ,nog zooi kleingij helpt ons toch moet, en zoo moet "het zijn. Uitslag van 'de verloting: 543 totale keukenuTzet'956 ver gasser 661 'eleotrische rijwiel lamp; 234 "spiegel; '835 naaidoos; 629 doos 'sigaren; 692 doos siga ren; 410 boekensteun; 57 flesch wijn; 197 'electrische kjookplaat; 716 jasbeschermer'85 'koekpan; 894 aschbak '961 bezem'; 223 da me sportemonnaie in 'e tui464 boodschappentasch 50 'Tetstasch 384 fi.etstasch '438 'fluitketel 312 knipmesj 839, '529 'en 295 half jaarlijkse h abonnement op het maandblad „Ons Gezn'n". 'De rpij- zen kunnen 'afgehaald worden op vertoon van 'het lot, bij den voorz. T. Biesheuvel. 'Nederhemert. WERKENDAM. Voor de Chr. Geref. Jeugd vereen. hoopt Donderdag 5 Sept. a.s. op te treden. E-s. Jongel een van Noordeloos. Onderwerp„De Anli-Christ". Bij algemeene kennisgeving is door B. en W. de aandacht ge vestigd ov het doen van aangifte van de hondenbelasting en is daar bij bepaald, dat de aangiftebiljet ten voor de hondenbelasting bin nen 8 dagen ter secretarie tnoeten zijn ingeleverd. Bii niet-inlevering volgt proces-verbaal.

De Sirene | 1946 | | pagina 6