Gevonden en verloren voorwerpen Oe Oosterhoutsche naar Heusden. Buitenland Binnenland ilËRPT. rNa eén rustperiode van 6 lange jaren, is Zondag" 22 Sept. in Kaatsheuvel weer bet eerste concours gegeven van de Lang]- tsehe Schutters bond, waarbij hef Schtutersggi 1de St. Cathrien alhier, den isten corpspnjs be haalde. Verder werden de perso neel e prij zen behaald doorC. de Kort Jr. re pr^, Th. Siegers 2e pr., J. de Kort 3e pr.. ..J. Fitters 4e pr., C. de Kort Sir. 6e pr. enz. zoodat de 13 schutters met totaal 11 prijzen huiswaarts keenden. Gaarne feliciteeren wij1 de ver- eenig'ingl met dit sugoes. en wervi schen haar nog vele sua'oes toe, tot groei en bloei der vereemgjng. VEEN. Na gehouden stemming zijn tot bestuursleden van de gean. zangvereen. „Zanglust" gekozen H. Timmermans ie voorz., G. Blankers 2e .voorz.. j. Luister se cretaris, Andr. v. Wijk penningm1., C. Honcoop, alg. adj. WELL. Ee muziekvereen. O.B.K. al hier, gaf Zaterdagavond, begun stigd door mooi herftweerb een concert aan het benedeneind van het dorp. Er was een talrijk pu bliek en de verschillende nummers werden zeer verdienstelijk uitge voerd. i I 1 Door enkele 'meisjes werd ten bate der vereeniging gecollecteerd waarvan de opbrengst was -T 42 (vorige week Zaterdag bij het con cert bij café van Geffen was 'het bedrag f 24. Doordat Vrijdag j.l. kinde ren met vuur speelden bij de ko- renmijten van A. J. Bakker al'-' hier, ontstond een begin van brand. Door toegeschoten hulp van de buren werd grooter on-' heil voorkomen. WOUDRICHEM. Door de veehandelaarsfirma ma Spoor alhier, werdlen op de Nationale Veetentoonstelling te Utrecht, in de rubriek: Mjestvee (dik billen), een ie en 2e prijs be haald. Belanghebbenden word en er «op gewezen, dat bij levering van schapen op de overnamemarkt te Gorcum, de wettelijke bepalingen t.a. van de besmettelijke veeziekte 'schapenschurft, nog onverminderd van kracht zijn. WERKENDAM. 1Ten nadeele van den heer J. van Elzelingen aan de ZandWei. werd een rijwiel gestolen. Ce be zoekers hadden zich bediend van een valschen sleutel en 'zoodoende de schuur opengedaan. Van de da ders ontbreekt elk spoor. In deze gemeente komen vele gevallen voor van mond- en klauwzeer, onder het vee. Zondag 22 Sept. deed Cs. de Bruin, gekomen van Wemel- dinge, zijn intrede in de Ned. Herv. Gemeente alhier. Na ,'s mor gens bevestigd te zijn door Ds. de Meeter van Watergraafsmeer, -naar aanleiding van 2 Tim. 2 8, deed de nieuwe herder en leeraar zijn intrede en .kwam tot de ge meente met het woord inaar aap- leiding van 2 Kor. 4:5. In deze prediking kwam tot uiting, dat Je zus Christus te allen tijd onze Heere moest wezen. 1 De nieuwe predikant werd nqg toegesproken door Consulent Es. G. de Leeuw uit Sleeuwijk, ouder ling J. Blokland, Ringcollega Schoolbestuur èn Burgemeester de Bruine. Ce gemeente zong haar rffeuwen leeraar toe de bekende zegenbede uit Psalm 134:3. -GEVONDEN: Een gulden. Te rug te bekomen bij M. Timmer mans, Grootestraat 176. Veen. GEVONDEN: Een biljet van f2.50 en een knijptang. Terug te bekomen, bij de post Rijkspolitie te Wijk en Aalburg. Wie of wat zijn tdat? 'hooren wii velen vragen. Als wij dit, als Brabanders nog niet weten, moeten we ons 'er toch gauw mee vertrouwd maken, want het is een van de /dingen waar Brabant met reden trots op imag zijn. Deze nachtegalen zijn zelfs in het bluitenland reeds bekend. Hoor, hoe ze in Zwitserland wenden aangekondigd In het kleine Nederlandsche stadje Oosterhout is een groote zangschool. 250 jongens leer en daar zingen als nachtegalen. Zij zijn ingedeeld in Verschillende klassende musschen. die heele- maal nog niet kunnen zingen, ide mee zen, die al een beet jé bégin- ginnen te trilleren, de vinken, die zelfs reeds een aardig koor-i tje vormen en tenslotte de nach-' tegalen, die in hun gezang met werkelijke nachtegalen wedijveren. Tijdens den oorlog moesten zii om principieele redenen verschil lende jaren zwijgen en zongen ze nog slechts 'in kerken, maar reeds in het eerste jaar der bevrijding vliegen zij uit over Ejuropa en brengen overal een buitengewone geestdrift teweeg. Het levensideaal der nachtega len is. overal edele vreugde te brengen en al hun gezang, in ker ken zoowel als in conoerteni, aan God op te dragen, van wie zij hun stem hebben ontvangen. )Zoo, we kennen ze nu reeds gedeeltelijk. Voor den oorlog wist iedereen wie de Wiener Sangerknaben wa ren o'f het Matroze nik oor ,uit Den Haag. Enkelen kénden ook de Re gensburger Domspatzen of het jon genskoortje van de Notre Dame te Parijs. Maar we behoeven het nu niet meer zoo ver te gaan zoeken. Bra bant zelf is even rijk en in slechts enkele jaren is dat heelé koortje opgebouwd en uitgegroeid tot een attractie van de eerste rang. In 1939 werd het opgericht door rector cantus P. Fick uit Ooster hout die er ook nu nog dire'c-1 teur, tevens dirigent van is. Op ge heel persoonlijk- en origineele wij ze heeft hij het werk aangepakt. De nachtegalen staan onder lei ding van een zangdirecteur en een aalmoezenier, bijgestaan door den secretaris en een pianist. Met hun 7e jaar worden de jongens opge nomen jn de voorbereidende klas. Zij hebben dan nog heelemaal geen zangonderricht genoten en krij gen er dus notenleer. stemtvor- ming enz. onder den naam van .musschen", later gaan zij over tot de .tweede voorbereidende klas. de ,,meezen" die het brengen tot notenleer. twee- en driestemmig. Daarna worden szii vinken" en tenslotte „Nachtegalen". Deze twee laatste .groepen vormen het con certkoor. paar slechts de 'laatst genoemde gaan op tournee met 40 tot 50 jongens. Want in het ge-1 heel telt de school ruim 250 leer-* lingen. Rector Fick volgt geheel zijn eigen methode, die hij langzamer hand heeft ontwikkeld en die prachtige resultaten heeft opge leverd wat betreft het aankweeken van harmonisch gevoel directie en zelfs coloratuur. 1 'In 1940 begonnen de eerste con certen, aanstonds met veel suc ces. In 1942 werd echter het ge-J ven van openbare concerten ver-1 boden in verband met hun wiei-f gering tot aansluiting bij de Kul- tuurkamer. In 1943 wjerd dit nog verscherpt, zoodat zelfs de kerk1-' concerten werden uitgeschakeld. 1 fOnmiddellijk na de bevrijding begon echter direct een groote (Op leving, want de oeferfing. was in middels doorgegaan, zoodat reeds spoedig weer nieuwe conoertetn konden worden gegeven. Het is een" 'fcare triomftocht gewonden, zelfs zoo, dat het de aandacht van het buitenland trok met als ge-t, volg dat de zangertjes zijn uitge vlogen over onze girenzen om te' gaan goncerteeren in België oin Noord-Frankrijk. In Augustus van dit jaar hebben ze het zelfs tot Zwitserland gebracht met 3 ver schillende programma's en mlet zeer veiel succes. En nu worden er reeds weer plannen gemaakt om met Kerstmis naar Parijs te gaan en volgend jaar Pasohen is' Tonden aan de beurt. 1 [Het wordt dus wiel tijidj, dat wij er hier ook eens van gaan ge-/ nieten. 12 October krijgen we dan ook pnze groote kans. Mjet een van hun Zwitsersche programma's komen de Oosterhoutsche Nachte galen in Heusden een concert ge ven, dat voor velen een openba ring zal zijn. Het is een zeer ge-1 mengd programma, om zooveel: mogelijk aan de wenschen van een ieder tegemoet te komen. Het eer ste deel is zuiver artistiek en be-t staat voornamelijk ujt kerkelijke liederen. Het tweede deel is reéds een beetje populairder met o.a. oude volks wijsjes en in het derde deel toonen de jonge kunstenaars dat zij ondanks alles gewone, vroo- lijke jongens blijven met vroolijke liedjes en gezongen voordrach ten, waarbii zelfs geacteerd wordt. Sen programma dus zoowel voor de ernstige muziekliefhebbers als voor degene die graag een popu-f lair liedje hoort zingen. iWij kunnen het concert ten vol le aanbevelen en we hopep, dat velen gen dankbaar gébruik van deze aangeboden gelegenheid zul len maken. Zij zullen er zeer ze ker geen spijt van hebben. Dinsdag uitspraak te Neurenberg. Het staat thans vast. dat het in ternationaal tribunaal voor oor logsmisdadigers te Neurenberg Maandag 30 Sept. om 10 uur des morgens bij een zal komen om uit spraak te doen. De eerste dag zal gewijd zijn aan een resumé van de heele zaak. Dinsdag zal het von nis \forden uitgesproken over de zeven nazi-organisaties en de 21 beschuldigden in de getuigenbank benevens Martin Bormann, wiens zaak bij verstek' is behandeld. Generaal Eisenhouwer naar Europa. Generaal Eisenhouwer is utit Amerika vertrokken Voor een be zoek aan Engeland en Diuitsch-» land. Bie generaal zal de Am'eri- kaansche troepen in Europa in- specteeren en vermoedelijk te Neu renberg tegenwoordig Zijn bij de uitspraak in het proces tegen de Nazi-leiders. Omkeer in de Russische pers. In een hoofdartikel' van liet Moskosuche blad „Cultuur en (Le- ven", een orgaan van het Gem-i trale comité van de comimjunistL sche partiji, wordt critiek geoe-? fend op de centrale Russische pers wegens haar onbevredigende voor lichting pp het gebiedi van inter nationale aan gelegenheden en bui- tenlandtsche politiek". Volgens het hoofdartikel zijn' zelfs zulke bla den als de Izvestia (regeering), de Roode Ster (leger), de Kom1- somolskaya Pravda (jeugd) en de Trud» (Vakvereenigingen) wat be treft hun bujtenlandjsche afdeelin- gen slecht 'georganiseerd. De be zwaren zijn, tiat nj het buiten^ landsche nieuws hiet tijdig druk ken en belangrijke internationale gebeurtenissen niet op haar juiste waarde weten te schatten. Benzineprijs verlaagd. Met ingang van 1 October a.s. zal de benzineprijs van ,20 tot 19 cent per liter worden - verlaagd. De wegenwacht in het Zuiden. Met ingang van 26 September zijn de populaire gele rijders van de A.N.W'.B.-Wegenwacht ook in het Zuiden van ons land gestart. Zij onderhouden thans een ge regelde patrouilledienst op de be langrijkste routes in de provincies Brabant en Limburg. Verruiming kinderbijslag reeds per 1 Oct. a.s De regeering heeft thans bij de Tweedie Kamer eeijL ontwerp van wet tot wijziging van de Kinder bijslagwet ingediend. De uitkee- ring van den kinderbijslag wordt, zooals wii reeds meldden., ver ruimd in dier voege, dat voortaan ni et slechts voor het derde en vol gende kinderen, maar voor elk' kind kinderbijslag zal worden ver strekt. Dit beteékent voor een ar-* beider met ,één kind een vermeer dering van het inkomen met f 2.40 per week, voor een arbeider met meer kinderen een Vermeerdering met f 4.80 per week. Het ligt in de bedoeling de voor gestelde wiiziging op 1 October a.s. in 'werking te doen treden. .Bij de. voorgestelde regeling wordt voor elk kind gedurende zestien jaar uitkeering genoten en voor kinderen, die na het bereiken van den leeftijd vas zestien jaar nog een zekere Qpleiding krijgen, gedurende een en twintjg jaar. Mijnwerkers uit Engeland terug. Ce tien Nederlandsche mijn werkers die mijnen en machine fabrieken in Engeland en Schot land bezocht hebben, zijn Don derdag per vliegtuig naar huis teruggekeerd. Een van hen ver klaarde dat de mechanisatie van de Engelsche steenkolen industrie, het stutsysteem en de cantines veel beter zijn dan de onze, maar ons transportstelsel, onder- grondsche en ons gezondheidspro gramma zijn beter. Philips1 fabrieken in Zuid-Afrika. Naar wordt vernomen -zijn de Philips' fabrieken te Eindhoven voornemens om in de Unie van Zuid-Afrika een gloeilampenfa briek te bouwen, teneinde m de groote behoefte van electrische lampen aldaar te kunnen voor-' zien. 1 1

De Sirene | 1946 | | pagina 3