TWEEDE BLAD Officiëele mededeelingen Ingezonden. Plaatselijk Nieuws datumstempels behoorende bij „DE SIRENE" van Donderdag 10 October 1946. HUISNIJVERHEID ZORGT VOOR HANDSCHOENEN. ZONDER VERGUNNING VAN BETREKKING VERANDERD. WEER VOORHANDEN, UITSPRAKEN TRIBUNAAL. OM HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. HEUSDEN. Lie lederwarenfab riekenmaar speciaal de hand schoenenfabrieken in de Langstraat, inzonderheid te Waalwijk, konden hun productie slechts met zeer veel moeilijkhedlen op gang! brengen, omdat er geen meisjes of vrouwen te vindien wa ren om in deze bedrijven te wer ken. Het tekort aan vrouwelijk ei arbeidskrachten werd voor den oorlog voor een glroot gedeelte op gevangen door in België aLs huis nijverheid de handschoenen te la ten naaien. Het was daarom voor genoemde industrieelen een aangenaam ge luid, toen zij vernamen, 'dat de. heer Leenaerts, directeur van het Arbeidsbureau te Waalwijk een middel had gevonden om aan vol doende arbeidskrachten te komen. Hem was ter oore gekomen, dat een paar plaatsen hierin nog wel iets te bieden hadden. ;en stelde zich In verbinding met zijn colle ga's de he eren van Twigit te Lieer- dam en den Har tog te Zal tb om - ,mel, waarmede een krachtige wer vingsactie werd ingezet. In Leerdam werden in enkele dagen tijds 175 meisjes en vrou wen voor het naaien van hand schoenen enthousiast gemaakt, in Zaltbommel circa 30. Door het ar beidsbureau Waalwijk werd dit aanbod gepresenteerd aan twee Waalwijksche firma's, t.w. de Ma rathon handschoenenfabriek en de LIandelsond ernemi ng Waal wijk In onderling overlegwerd be sloten. dat Marathon de werk krachten in Leerdam en de Llan- delsonder neming Waalwijk die in Zaltbommel zou aantrekken. Maandag 7 October begon de bedrijfsleider van de Marathonfa- briek met enkele instructies in een lokaal te Leerdam deze 17 5 meis jes en vrouwen door het geven van een 4-weeksche dagcursus op te leiden. D e leerperiode duurt voor allen niet denzelfden tijd, doch in geen geval langer dan 4 weken. Na de leerperiode gaan-de meis jes thuis zich bezig houden met deze wel zeer specifieke vrouwen nijverheid. De geheele handschoen wordt met de hand genaaideen naald, garen en leder zijn de be- noodigdheden. Gedurende de leer periode wordt het daarvoor voor gestelde uurloon in de lederwaren- industrie betaald, terwijl daarna pet stuk wordt gewerkt, met een afloo- pende trainings toeslag. :Voor Leerdam en naast? omge ving zal dit werk, mits natuurlijk geen stagnatie ontstaat in den aan voer van grondstoffen, een groot economisch voordeel betêekenen, terwijl thans eindelijk het Neder land sche publiek van handschoenen kan' worden voorzien, zonder dat hiervoor buitenlandsche deviezen noodig zijn. In Zaltbommel i$ door de Llan- delsond er neming Waalwijk de pro ductie op bescheidener schaal op gezet. maar ook hier ligt expansie in het verschiet. Meisjes uit Leerdam en Zalt bommel, heel Nederland ziet met verlangen uit naar de eerste pro ducten van uw huisvlijt. Met uw hulp behoeven we niet in het buitenland te koopen en worden kostbare deviezen uitge spaard. Vrijheidsstraffen met onmid dellijke inhechtenisneming. Met een glimlach op 'het gelaat betraden verschillende verdachten de rechtszaal, want voor een vrije middag en eventjes voorkomen hadden zij wel een paar gulden boete over. Het was toch immers zoo erg niet om1 van betrekking te veranderen zonder toestemming van het Gewestelijk Arbeidsbureau en hun vroegeren patroon! Maar met een traan in het oog verdwe nen zij van voor het Groene hekje en moesten Zij zich onder bescher ming stellen van de parketwacht, want de Bijzondere Politierechter te Breda, mr. F. Holleman, dacht er anders over en veroordeelde vele verdachten, die zich aan dit van betrekking veranderen zonder vergunning hadden schuldig ge maakt, tot hechtenisstraffen, va- rieerende van 5 tot 10 dagen, met het bevel tot onmiddellijke inhech tenisneming. - De B'ijz. Politierechter bracht bij alle zaken naar voren, dat het on der de thans geldende .omstandig heden en in verband met de ge leide economie, die in ons land streng doorgevoerd «wordt, niet ge oorloofd is om zonder vergunning van het Arbeidsbureau en den pa troon, waarbij men werkzaam was. van betrekking te veranderen. Le arbeider heeft, evenals de patroon, rechten en plichten en volgens het Buitengewoon Besluit Arbeidsver- verh oudingen, een wettelijk voor schrift, is het nu eenmaal ni et mo gelijk om zonder vergpnning te veranderen. Llieraan dient streng de hand gehouden te worden, want wanneer dit niet gedaan wordt, dan wordt de wederopbouw van ons land be lemmerd. Zijn er gegronde rede nen om van betrekking te verande ren, dan staat het Arbeidsbureau er in de meeste gevallen niet af wijzend tegenover. Lit bleek ook uit de verklaringen, die door een getuige-deskundigie van de Ar beidsinspectie werden afgelegd. Ook de werkgever mag zondier ver gunning van het Arbeidsbureau den werknemer niet ontslaan. De verdachten brachten in hun ver weer naar voren, dat Zij van betrek king waren veranderd, omdat zij meer konden verdienen, maar toch kwam duidelijk vast te staan, dat zij wel met de bepallingen op*de hoogte waren. Ce officier van justitie, Mr. Hen- geveld, merkte in zijn requisitoir op, dat h#t nu maar eens uit moet zijn met deze ongeoorloofde, han delingen, omdat zij de gfoede gang van het bedrijfsleven belemmeren. De- officier was daarom1 van mee ning, dat vrijheidsstraffen dienden te worden opgelegd, om zoodoende herhaling Jte voorkomen en hij eischte dan bok tegen de meeste verdachten vrijheidsstraffen, variee- rende van 5 tot 10 dagen met het bevel tot onmiddellijke inhechtenis neming. Er waren ook nog enkele ver dachten, die hun fout hadden in gezien en daarna weer terug waren gegaan naar hun ouden patroon. 'Legen hen werd een geldboete van f5.geëischt. De Bijzondere Politierechter ver oordeelde verdachten conform den eisch met het bevel .tot onmiddel lijke inhechtenisneming. De volgende straffen werden op gelegd LP. L: 10 dagen hechtenis H. J. F. V. 5 dagen; D1. Hi. 5 kla genG. F. 8 dagen; J. van W. 10 dagen; W. J. Li 8 dagen: J. C. L. 8 dagen; N. Ff. 8 dagen; H. J. van B. f 60,.subs. 20 dagen met een voorwaardelijke gevange nisstraf van een maand met een proeftijd van een iaar en gedraging volgens de .^voorwaarden gesteld door de arbeidsinspectie. Th. ML P. f30.— subs. 10 dagen; C. M. R. f40.subs. 20 dagen; W. J.<; R. f5.subs. 3 dagen. Verschillende zaken werden voor nader onderzoek aangehouden en ook waren enkele verdachten niet verschenen. I Brandstoffen voor de bloemisterij. Voor de bloemisterij zullen thans, evenals voor de groen tenteelt, vas te brandstoffen beschikbaar wor den gesteld, uitsluitend aan die bedrijven, welke geen stookolie kunneli gebruiken. Hoofdzakelijk zullen Amerikaansche kolen wor den verstrekt en in mindere mate cokes. Het is verheugend, dat de kolen- positie reeds zoodanig verbeterd' is, dat het kweeken van bloemiste rijproducten in den komenden win ter inruimere mate mogelijk' wordt, waardoor meer bedrijven weer zooals voor den oorlog in staat zullen zijn ook gedurende de wintermaanden hun producten aan de veilingen te brengen. Ook met' het oog op uitbreiding' van den export is deze maatregel van be lang. De toewijzingen voor stook olie, zooals deze aan <de (daarvoor in aanmerking kom end e bied rij ven zullen worden verstrekt, zijn in het algemeen vastgesteld op ongeveer 40 pet. van de totaal bemoedigde hoeveelheid. Lloewel de bedrijven zich nog wel e enige beperking zul len moeten opleggen, beteekent deze maatregel ongetwijfeld een' verbetering ten opzichte van den vorigen winter. 'Ook aan 'de blo emJbollenik wee kers zullen vaste brandstoffen wor den toegewezen in den Boekhandel van de Firma L. I. VEERMAN te HEUSDEN 7 in diverse maten. (Euiten verantwoording der Red.l Babiloniënbroek, 3 Oct. '46. Mijnheer de Redacteur, Gaarne zag ik het onderstaande geplaatst in uw blad, waarvoor biji voorbaat mijn dank. In uw blad van 3 October las ik een ingezon den stuk betreffende toekenning van de prijzen voor het kruien met hindernissen. De opmerker, zooals de inzender zich uitdrukt, denkt, dat er bij: het bericht in uw blad van 26 September j.l. een abuis «is jge- maakt, wat betreft de toekenning der prijzen bij reeds genoemde wedstrijd. De prijzen zijn echter inderdaad toegekend, zooals in het blad van 26 September is ver-i meld. Ja, op het terrein is de naam Bronkhorst als ie prijswinnaar wel niet genoemd, maar dat was juist een abuis, welke bij het publiceeren in uw blad van 26 September is hersteld. Want als door de jury een abuis gemaakt is, behoort deze te wonden hersteld. Eere, die eere toekomt. De opmerker trekt nu wél de conclusie „maar de heer Bronk horst was geen 40 jaar, en de wed strijd yras uitgeschreven voor per sonen boven de 40 jaar, dus fyj kan niet mededingen naar de prijzen". Deze meening van „op merker" is echter niet juist. Op het programma was n.l. duidelijk vermeld „Wijziging voorbehou den". Het bestuur heeft van dit voorbehoud gebruik gemaakt voor de wedstrijd kruien met hindernis sen, door ook personen beneden de 40 jaar toe te laten, omJdat te weinig deelnemers boven de 40 jaar zich hadden aangemeld. Elke deelnemer dingt natuurlijk mee naar de prijzen. De heer Bronk horst had de afstand binnen den korts ten tijd en zonder fouten af gelegd en heeft dus terecht de ie prijs gekregen. Hopende, dat „opmerker" hier mede tevreden is gesteld en inziet dat door de jury juist is gehanJ deld, teeken ik - 1 P. A. Lankhaar. Op Woensdag 2 October j.l. deed de tweede kamer van het tribunaal 's Hertogenbosch o.m.de volgende uitspraken Johannus Dinus de Waal, oud 34 jaar, .uit Wijk en Aalburg. De zaak werd verwezen naar den Pro cureur-Fiscaal met het advies verd. de navolgende rechten te ontzeg gen het actief en. passief kies recht, voor den duur van tien jaar, het recht om openbare functies te vervullen en het recht om te dienen in de Nederlandsebe gewapende macht. Cornelis Joris van Wijk, oud 49 jaar. landbouwer uit Wijk en Aal burg. een interneering van i1/2 jaar met aftrek van voorarrest (tot 9 November 1946) en ontzegging van het actief en passief kiesrecht voor den diuur van tien jaar. Laurens Trijssenaar, oud 30 jaar. bakker, uit Werkendam, geen maatregelen. Johannes Paaimans, oud 30 jaar, landarbeider uit Almkerk, .geen maatregelen. Cornelis Paaimans, oud 31 jaar, betonwerker, uit Almkerk, geen maatregelen. 1 Zondag werd te Dordrecht de laatste ronde gespeeld, welke de volgende resultaten opleverde. Ligthart-Blom remise. Huisman-Metz' remise, de Graag-Vos remise, v. Doorn-Roozenburg o2. Kinningin-v. d. Staaij o2. Hierdoor bereikten de finale Vos, Ligthart, Metz', Roozenburg en Huisman of v. d. Staaij, hetwelk uit de navolgende eindstand blijkt Vos Roozenburg Ligthart Metz Huisman v. d. Staaij Kinningin de Graag Blom van Doorn 9 9. 9 9 9 .9 9 9 9. 9 3 2 4 3 3 2 1 1 o 6 7 3 4 4 5 6 6 o o 0 1 2 2 2 2 2 2 9 8 8 o Ln tegenstelling' met groep B had hier het tournooi een Zeer re gelmatig verloop. De Limburger >v. Doorn is wel zeer tegengevallen. Doordat hij alle partijen verloor, was het mogelijk dat zoowel Blom en de Graag een slechte plaats op de ranglijst innemen, terwijl hun puntenaantal slechts 4 verschilt van de hoogstaankomende. De Zeeuw- sche en Brabantsche kampioen heb ben beiden 'n tournooi achter den rug, waarin het hun absoluut niet heeft meegezeten. Daarbij komen de lastige re/zen. jwaarvoor de an dere spelers gespaard blijven, voor al de Rotterdammers. Een volgen de maal beter l In haar clublokaal Hotel „Central", speelde Maandag de damvereeniging „V. D." haar eer ste competitiewedstrijd voor de hoofdklasse van den. Ned. Dam- bond en wel tegen de Philips Dam-, club. Het liep uit op een 7 13 ne derlaag voor de Heusdensche club. De gedetailleerde uitslag luidde V. D. Philips Damclub. A. de Graag-H. Wilbrink 1 1 B. Klerks-J. Koster o2 A. Nieuwkoop-N. Bastian 2o C. Schaap*D. Bastian o2 C. de Joode-C. Koppenol o2 A. de Rooy-D. Bust 2o C. Bax-H. Snijders o2 J. Klaren-R. v. d. Boomen 1 1 J. Deurloo-G. Haayer 1 1 G. Jonker-J. Haayer o2 7f—x3 yoor Philips. Donderdag 17 October speelt het tweede tiental een competitiewed strijd ie klasse tegen „Ons Genoe,- o .3 0 r- .12 I I I I 'I I IO IO

De Sirene | 1946 | | pagina 5