TWEEDE BLAD Gemeenteraadsverslag behoorende bij „DE SIRENE" van Donderdag 31 October 1946. papier ERNSTIGE WAARSCHUWING. Vergadering van den raad der ge meente EETHEN op Vrijdag 25 Oct. des nam. 4 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer D. A. v. d. Schans. Aanwezig alle leden. Na opening worden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. De Voorzitter stelt hierna voor, over te gaan tot aankoop van de woningen van de reederij „de Thor' te Drongelen. Waar deze zaak in een voorvergadering reeds is besproken, wordt zonder hoofde lijke stemming hiertoe besloten. Verzoek van de heeren v. d. Stelt Sr. en Jr. aan de Kleiberg om hen van gemeentewege te doen aansluiten aan het electrisch net. De Voorzitter zegt dat dit ver zoek nog geen bespreking in een vergadering van B. en W. heeft uitgemaakt, zoodat dit college nog met geen voorstel in deze kan ko men. In de volgende vergadering hoopt spr. daarmede evenwel te komen. Verzoek van het Bestuur der school voor Buitengewoon Lager Onderwijs te Gorinchem, om een bijdrage te mogen ontvangen, voor een kind, dat uit de gemeente Eethen dezie school bezoekt. De Voorzitter deelt mede, dat dit het eerste geval is, dat zich uit de ze gemeente voordoet. Hij stelt na mens B. en W. voor/ hiervoor de zelfde regeling te treffen als in Almkerk, n.l. een subsidie van f 45 per kind te verleenen plus de helft der vervoerkosten, de andere helft wordt door de provincie gedragen. Dhr. Donken zegt altijd tegen dergelijke subsidies te zijn geweest, begint men er mee dan volgen er meer. De Voorzitter is het er mede eens, dat er meer gevallen kunnen komen, maar het is toch ook van veel belang, dat achterlijke kinde ren, want het geldt hier een school voor dergelijke kindieren, een inrichting bezoeken, waar getracht wordt hen voor het een of ander vak te bekwamen. Dhr. Donken heeft geen bezwaar tegen het voorstel als de zaak zooi staat, hij heeft echter niet begrepen dat het over een school voor ach terlijke kinderen ging. Met algem. stemmen wordt het voorstel van B. en W. hierop aangenomen. Even eens het voorstel, om a.d. Lagere Landbouwschool te Andel een sub sidie van f 65 te verleenen. De Voorzitter deelt vervolgens mede, dat er met verschillende geldschieters gecorrespondeerd is, om de leeningen, die ten behoeve van de gemeente bij hen zijn ge sloten op een lagere rente te krij gen. Aanvankelijk had men ge hoopt, dat deze rente 3 pCt. zou behoeven te bedragen, doch dit moet 3V2 pCt. worden. Er zijn leeningen bij waarvan de rente met 1 pCt. en een leening die slechts met 1/4r pCt. wordt verlaagd. B. en W. stellen nu voor de ren te van 3V2 pCt. te accepteeren, met welk voorstel de raad accoord gaat. Verzoek van P. W. Treffers te Meeuwen, waarvan een kind een onderwijsinrichting in Gorinchem bezoekt, om een bijdrage in de vervoerkosten. Op voorstel van B. en W. wordt een vergoeding van f 1,50 verleend. Verzoek van de Hulpvereeniging voor nationaal schoolonderwijs te Meeuwen, ©m medwerking voor de stichting van een schooi te Meeuwen. De vereischte stukken zijn bij het adres gevoegd, waaruit blijkt dat ouders van 57 leerplich tige kinderen verklaren, deze kin deren naar 'deze school te zenden. Namens B. en W. stelt de Voor zitter voor de O. L. school te Meeuwen op -te heffen en het schoolgebouw aan de vereeniging over te dragen. Dhr. Donken doet het vreemd aan dat B. en W. met dit voorstel komen. Met de opheffing van de O. L. school te Meeuwen en inwil liging van het verzoek is 'het zoo goed als zeker, dat ook de school te Drongelen zal verdwijnen, om dat meerdere kinderen van Dron gelen, de nieuwe school zullen gaan bezoeken. Het aantal leerlingen te Drongelen is toch al niet groot, zoodat het getal waarschijnlijk on der het wettelijk aantal zal komen. Verdwijnt de school te Drongelen dan zal, vreest spr., van den we deropbouw van Drongelen ook niet veel trecht komen. De Voorzitter wil in de aller eerste plaats verklaren, dat hij alles zal doen om de school in Drongelen in stand te houden. Maar dit doet weinig ter zake, het verzoek voldoet aan de wettelijke eischen, de raad kan dus niet an ders doen dan het in te willigen. Dhr. Donken begrijpt de men- schen in Meeuwen niet, ze zijn van verschillende godsdienstige ideeën en dan is er ook nog een gedeel te dat voor openbaar onderwijs is. Waar de meerderheid van den raad voor Christelijk onderwijs is, zal die school er toch wel komen. De Voorzitter blijft er bij, dat het er niet toe doet, of men voor Christelijk of Openbaar onderwijs is, naar zijn meening kan de raad niet anders dan aan het verzoek voldoen. Men zou de beslissing alleen op de lange baan kunnen schuiven en daarmede is het onder wijs in Meeuwen niet gediend. Een voorstander van Openbaar onder wijs heeft zelf bij spr. aangedron gen op een spoedige beslissing. Dhr. Gouda meent, als hij goed heeft gehoord, dat onder de hand- teekeningen er voor komen van Herv. Gereformeerden en Staatk. Gereformeerden, heeft het nu wer kelijk zin, voor die verschillende richtingen. Was het niet veel ver standiger als Meeuwen de Open bare school behield en getracht werd een christelijk onderwijzer voor die school te krijgen èn de bijbel- op school te brengen. Sj>r. is het miet den heer Donken ejens, dat als men op het verzoek in gaat, de school in Lironglelen zal verdwijnen, in elk geval zal het een school met slechts één leer kracht worden. Spr. zou gaarne zien, dat het gemeentebestuur eerst nog pogingen deed in den geest als door hem aangegeven en ge tracht werd de verschillende rich tingen tot een compromis te De- wegen. De Voorzitter merkt op, dat dit compromis reeds getroffen is. Spr. gelooft niet dat er één ingezetene in Meeuwen is, die er aan twijfélt, dat het gemeentebestuur niet ge zocht zou hebben naar een onder wijskracht als hoofd, dat bij de bewoners en hun beginsel past. Spr. is bij de eerste vergadering tegenwoordig geweest en is hetzelf de wat dhtrn. D onken en Gouda wil len pok reeds naar voren gebracht, maar ai die dingen doen niets ter zake en hij gelooft niet dat het op den weg van den raad ligt om te trachten de ouders tot andere ge dachten te brengen. Dhr. Gouda verklaart niet tegen Christelijk onderwijs te zijn, hrp is persoonlijk de Chr. Hist, begin selen toe gedaan, maar hij kan het verschil tusschen een Christelijke en een Openbare school, waar de bijbel wordt 'gebracht, niet zien. De raad is er om de belangen van de geheele gemeente te dienen, dat de schooi te Drongelen blijft bestaan is ook in het belang van de gemeente. De Voorzitter zegt dat scholen waar het onderwijs in de richting van een bepaald dogma wordt ge geven niet zijn aan te bevelen. Dhr. G. v. d. Beek meent, dat het niet op den weg van den raad ligt, zooals de Voorzitter ook reeds heeft gezegd, te trachten de ouders te bewegen, op hun verzoek te rug te komen. Dat verzoek ligt daar, men kan niet anders doen dan inwilligen. Wat de kwestie van de school te Drongelen betreft, dit kan niemand vooruit zeggen, doch spr. gelooft, dat deze school blijft bestaan. Er is ook gesproken over drie richtingen en over het be werken van een compromis. Deze drie richtingen vragen om een school voor Christelijk Nationaal onderwijs. Men kan tegen prutte len, doch dit helpt niet, die school komt er toch. Da(n is er ook ge sproken om christelijk onderwijs op de openbare schooi te brengen. Spr. is overtuigd, da{t als de open bare school blijft, het gemeente bestuur alles zal doen, om daartoe te geraken, doch dit is iets anders. De menschen willen Christelijk Na tionaal onderwijs. Uitstellen betee- kent alleen stagneeren en daar mede is het onderwijs niet ge diend. y o f voon veec aSBBBSgr reaetuH .teoen VAAr cooore W 2 -Du/DEL UKHE/L> Boekhandel Firma VEERMAN, Heusden Dhr. Sterkenburg zegt, dat wat dhr. Gouda wil, op die vergadering wel degelijk onder de oogen is ge zien. De Voorzitter, die op die vergadering de leiding had, stelde de vraag: moeten wij de openbare school behouden of moeten, wij! christelijk onderwijs krijgen. De uitslag was zoo, dat 7 tegen en '50 voor het laatste waren, daaruit blijkt voldoende, hoe de ouders er over denken, zoo wat alle inge zetenen waren op die vergadering aanwezig. Dan ziet dhr. Gouda geen verschil, doch dit bestaat wel degelijk. Als een der ouders be zwaar maakt tegen het gebruik van den bijbel 'op school, dan mag deze niet worden gebruikt. Bij een chris telijke school beslist het schoolbe stuur en heeft in alles zeggenschap, ook wat de benoeming van perso neel betreft. Dhr. Gouda merkt op, dat ook van regeeringswege geijverd wordt om den bijbel op school te bren gen. Dhr. G. v. d. Beek zegt dat het zoover nog niet is. Dhr. v. d. Heuvel heeft zooeven gehoord, dat de school in Dronge len in gevaar zou komen, hoeveel kinderen van Meeuwen gaan naar de school te Drongelen De Voorzitter antwoordt dat 3 gezinnen uit Drongelen geteekend hebben voor de nieuwe school te Meeuwen. Dhr. Donken vreest dat de school te Drongelen verdwijnt en dat is het begin van afbraak van Drongelen. Dhr. Sterkenburg zegt, zoolang hij in het gemeentebestuur iets te zeggen heeft hij er voor zal ijve ren om de school te Drongelen te behouden. In stemming wordt gebracht de openbare school te Meeuwen op te heffen. Vóór stemmen de wet houders G. v. d. Beek en Ster kenburg en de leden E. v. d. Beek en H. v. d. Heuvel. Tegen de leden Donken, Prinsen en Gou da. Het besluit om de school aan het schoolbestuur over te dragen wordt met dezelfdde stemjmencij- fers aangenomen. Aanbieding gemeentebegrooting 1944. Ee gewone ontvangsten heb ben bedragen f 96824.82, de uitga ven f 134.313.78, nadeelig slot al- zoo f37488.96. Kapitaaldienst ont vangsten f 3 5411.43, uitgaven f45047.24, nadeelig slot f9635.81. Ee Voorz. licht boe, dat de zeer onghnstige cijfers een gevolg zijn van de duitsche bezetting. Er komt een vrij groote post vo,or aan eva cuatievergoeding!, waarvan een be langrijk bedrag van het rijk zal worden terugontvangen. Ee reke ning wordt ter inzage gelegd en alle raadsleden, behalve de wet houders, worden verzocht de re kening te willen onderzo eken. Ontslagaanvrage van den heer T. B. Klokke, als .hoofd der Ü.L. school te Meeuwen en wel zoo spoedig mogelijk. Ee Voorzitter brengt den heer Klokke dank voor alles wat deze in het belang van de gemeente .en het onderwijs heeft gedaan en stelt namens B. en W. Voor -het ge vraagde ontslag met ingang vpn 1 Eeciember te verleener^ waartoe met algemeene stemimen wordt be sloten. Benoeming lid Burgerlijk Arm bestuur be Gender en. Aanbevolen worden de heeren J. C. v. d. Beek en .J C. Verdoom. Ee heer ,v. d. Beek verkreeg 6 stemmen, de 'heer Verdoorn 1 stem, zoodat de heer v. d. Beek is benoemd. Benoeming van een lid' van de Commissie tot Wering van School verzuim, wegens het ontslag van den heer W. Blom. B. en W. stel len voor het nieuwbenoemde hoofd der school te Genderen, de heer K. Rodenburg te benoemen. Ze ven stemmen werden uitgebracht op den heer Rodenburg, zoodat deze is gekozen. 1 (Slot in 't volgend n,r.) 'Ee Rijksdienst voor Landbouw- herstel brengt nogmaals "nadruk kelijk tier kennis van de gedupeer den dat hiet verstrekken van om juiste gegevens bij de schaderegis- t ra tie ten gevolge kan heb ben, dat 50 pr oefent van de schadevergoe ding' wordt verbeurd Verklaard, terwijl bovendien nog leten straf rechterlijke vervolging tie gen hen zal worden ingesteld. Nfu mieit de controle op de s chad eregis tra tie is begonnen is het reeds nood zakelijk gebleken, om tegen enkele frauduleuze aangevers ^proces-ver baal te laten opmaken. Als onjuiste sChade-aangifte. on geacht om welke reden zij' i's ge schiedt, wordt onmiddellijk be schouwd i ie. Het als oor logs schade aan melden van goederen die niet of niet door of als direct gevolg van oorlogshandelingen zijn bescha digd of verloren gegaan. 2e. Het verstrekken van onjuiste inlichtingen over de waarde van de verloren gegane of beschadigde goederen of over die mate van be schadiging'. 3 e. Het verzwijgen van restop- brenglsten, nagekomen vergoedin gen of het terugvinden van bescha digde, verloren gegane of verloren gewaande goederen b.v. vee. 4e. Het als oorlogsschade op geven van verloren gegane of be schadigde frauduleuze of zwarte voorraden b.v. het boven het des tijds toegestane bedrijfsmaximum aangfehouden en/of niet in de vee boekjes Verantwoorde veede niet op de dorschbriefjes verant woorde producten de voor het bedrijf overtollige werktuigen, waarin men „zwart" geld had be legd enz. Eegenen die ingevolge boven staande regelen hun schade onjuist hebben aangegeven jvorden ern stig aangerad en een en ander voor 1 Eec. a.s. bil hun P.B.H. in orde te laten maken. Tegen hjen die foutieve opga ven uit eigen beweging laten ber- stellten. zullen geen maatregelen worden genomen, terwijl tie gen na latige frauduleuze aangevers, on ver biddellijk zal worden ingegre pen. J f VfcAKRufrOAAQ OU

De Sirene | 1946 | | pagina 5