TWEEDE BLAD Officiëele mededeelingen Binnenland Plaatselijk Nieuws NIEUWSBLAD v. h. Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. DONDERDAG 7 NOVEMBER 1946 ANDEL WENSCHT EEN LANDBOUW HUISHOUDSCHOOL iiiisni:\. behoorende bij het Het is maar al te w^ar, dat. ten gevolge van de moeilijke tijdsom standigheden, die wij doormaken, vele van onze gezinnen in zorgen zijn geraakt, dat ook in hygiënisch, sociaal, economisch en moreel op- zicht, nadeelige gevolgen met zich 1 mede hebben gebracht. Elk huisgezin probeert zich zoo goed en kwaad als het kan door de moeilijkheden heen te worstelen en inderdaad weten vele huismoe ders den wagen van het huishouden voor al te groot déraillement te be hoeden. Met voorbeeldigen ijver knoopen zij de eindjes aan elkaar en illustreeren op de meest practi- sche manier het gezegde: „armoe de" zoekt list. Zonder nu iets af te doen aan de kook- en naaikunst b.v. van onze huismoeders, kunnen ook zij vaak een deskundige voorlichting niet missen. Vandaar, dat in den loop der ja ren op meerdere plaatsen in het Land van Heusden en Altena cur sussen georganiseerd werden, als te Meeuwen, Andel, enz. om voorlich ting te geven op het gebied van kook- en naaikunst. En we vermel den er hier aanstonds bij, dat ge noemde cursussen zich in een groo- te belangstelling mochten verheu gen, wat dus wel bewijst, dat er behoefte aan was. De eerste cursussen waren koste loos en hun werk werd zeer ge waardeerd. Het huishoudonderwijs kwam voor het eerst op in het laatst der vorige eeuw, toen in de jaren 1880 e.v., de landbouw door een felle crisis werd geteisterd, welk weer een gevolg was van de totstandko ming der groote landbouwbedrijven in Amerika. Deze konden, door'dat de verkeersmiddelen zeer waren verbeterd, massa's landbouwpro ducten overzee zenden, die de Eu- ropeesche producten scherp becon curreerden. Onze landbouw kwam zoo in de put. Amerika was ook landbouw-technisch de Oude We reld verre vooruit, terwijl de Euro- peesche landbouwwetenschap nog in zijn beginstadium verkeerde. Vandaar, dat men zich met ijver op dezen tak van wetenschap ging toeleggen en de gedegen kennis in populairen vorm den landbouwer weer bijbracht, zoodat deze, bii op volging der gegeven wenken, zjjn akker meer productief kon maken. In samenwerking met den man, moest ook de vrouw ontwikkeld worden en voorgelicht, want wat zou het baten, als de landbouwer zelf verbeteringen invoerde en de vrouw werkte niet mee Vandaar, dat cursussen voor huishoudonder wijs werden opgericht, die de plat telandsvrouwen inlichten, inzake een rationeele voeding, leefwijze, kleedinginrichting der woning en beter gebruik van de door den boer zelf verbouwde producten. Men wenscht thans te Andel ko mend voorjaar een landbouwhuis- houdschool op te richten, met een vrij uitvoerig leerprogramma, een school, waartoe de meisjes, na de zesde klas doorloopen te hebben, kunnen worden toegelaten. Naast de practische vakken blijven ook de vakken van het gewone school onderwijs de aandacht vragen. Stand der groententeeltgewassen op 1 No vember 1946. De weersgesteldheid in de maand October is voor de verdere ontwik keling <Jer late groenten gunstig ge weest. Nadat in September meer dan normaal regen was gevallen, vooral wat betreft het Noorden en Westen des lands, was het in Oc tober zacht en droog weer; de neerslag bedroeg in de periode van i t.m. 2o October 19 mm tegen over 49 mm normaal, terwijl het aantal uren zonneschijn in de peri ode met plm. 12 uren beneden den norm van 74 uren bleef. Hoe wel eenige malen nachtvorsten voorkwamen, heeft dit geen schade berokkend aan de te velde staande gewassen. Dieze vertoonen dan ook vrijwel zonder uitzondering een goeden stand. Bloemkool geeft in Noordholland een matigen oogst; op de Zuidhol- landsche eilanden is deze echter goed verloopen. Roode kool staat er in de Streek slecht voor; aan den Langendijk vertoont het gewas een goeden stand; hetgeen ook in de1 overige deelen des lands het geval is. Savoye en witte kool ontwikkel den zich .goed. Spruitkool geeft een goeden oogst van bevredigende kwaliteit. Boerenkool staat er goed tot zeer goed voor. Koolrapen vertoonen een goede ontwikkeling. Prei, alhoewel plaatselijk het op treden van de preimot wordt ge meld, luiden de gemiddelde oogst- verwachtingen goed. Schorseneer en geven een goeden stand te zien. Een vrouw vermoord. Za te rel a g'rno r gen is in haar wo ning1 aan de War moesstjr aa t 99 te Amsterdam, waar zij een kost huis exploiteerde, de 61-jarige vrouw A. M. Ml. gewurgd aan getroffen. De politie, die eerst te half elf van fiet geval kennis kreeg; heeft tde tien logeergasten van het huis aan i^en verhoor on derworpen waarbij haar bleek, dat onder hen bekend was, dót de vrouw een aardig spaarduitje zou hebben. Zij sprak graag over haar kapitaaltje, tloch niemand wist hoe g'root het «was, noch waar zii het bewaarde. Vriidag,had de pension houdster met haar gasten een ge- ze lli gen avond gehad die oiok werd bijgewoond fdioor den 22- jarigen L. M. v. d. Hl.«een jon gen man, idie in „donker Amster dam" geen onbekende is. Om' 2 uur 's nachts hadden de logeer gasten zich «te ruste begeven en deze v. d. H. zou tip en beneden gebleven zijn bii de vrouw, 'hetgeen, geen argwaan wekte, .omdat het wel meer gebeurde. Des. morgens was hij echter verdwenen, doch la ter heeft hij zich bij de politie aangemeld. In de woning van dé vrouw bleek alles overhoop gehaald te zijn. De rijwielbalasting van de baan. Het ligt niet in de bedoeling' wederom tot heffing1 van een rij wielbelasting over te gaan. Aldus is medegedeeld in de memorie van toelichting1 op een wetsontwerp, hou dendie voorloopige voorziening nopens het Verkeersfonds, noodig geworden doordat thans het ver keer onder twee departementen ressorteert. Er wodt naar gestreefd voor het einde van 1949 een defi nitieve regeling van het Verkeers fonds tot stand te brengen. Het consumentencrediet. Ce Minister van Financiën heeft besloten, den termijn voor aanmel ding voor het consumentencrediet welke op 9 November zou sluiten, te verlengen tot en met 30 dezer. Achtste leerjaar bestaat nog. In de Millioenen-nota is mede deeling gedaan van de door de regeering voorgenomen opschor ting van het achtste Leerbaar. De ze mededeelingjieeft er in vele gé vallen toe igdeid, diat leerlingen y^n dit leerjaar de school niet meer bezoeken. De aandacht wordt er op gevestigd^ dat de leerplicht voor deze leerlingen nog ten volle geldt en dat oswettig verzuim van de school strafmaatregelen voor de ouders tengevolge kan hebben. 5 2 3 0 7 3 3 0 0 6 4 2 2 0 6 5 2 1 2 5 S 1 3 1 5 5 0 2 3 2 3 0 1 2 1 2 0 0 2 0 In haar clublokaal hotel „Central" zette de damclub V. D. haar onderlinge competitie voort. De volgende uitslagen werden ver kregen Groep I: de Rooy-Bax 1 1; de Joode-Nieuwkoop 1 1; de Graag- Klerks 2o. Groep II: Joh. de Graag-Krop o2; te Vruchten-Jonker 1 1. Deurloo-Rramer o2Afgebr. par- tii Kramer-Jonker 2o. Groep If Iv. Driel-Kuijs 2—0. De stand in de eerste groep is thans: de Joode de Graag Schaap Nieuwkoop Klerks Bax de Roov Klaren ANDEL. Tot 10 Nov. a.s. mioet op gave geschieden ten gemieentehuize van eventueel inv onze gemeente achtergebleven goederen, die de Duitse hers in Frankrijk, België en Luxemburg roofden. Het ligt in de bedoeling ge- evacueerd zijnde personen, zoo noodig, aan een kachel of for nuis te helpen. It ItAKEL. Aan den heer Zwaai is met ingang van 1 November eervol ont slag verleend als tijdelijk onder wijzer aan de O. L. school wegens het vervullen van den dienstplicht. Met ingang van 15 Nov. is de heer J. J. v. Veenendaal alhier benoemd tot hoofd der O. L. school te Re- nooij. Vermoedelijk door het on voorzichtig rijden reed de bestel auto van den slager v. d. L. be stuurd -door diens zoon W. aan de Kommerstraat in den sloot. De inzittenden kwamen er met een paar natte voeten en den schrik bijzon der goed af. Moge dit dan ook een goede leer zijn geweest. Bij besluit van B. en W. werd de heer J. de Weerd tot com mandant en de heer G. A. J. de Stigter tot brandmeester der brand weer alhier benoemd. Verschillende personen zijn de meening toegedaan dat men huisslachtingèn maar kan doen wanneer men maar wil. Dit is ech ter niet juist. Wanneer men huis slachtingen wil verrichten moet men dit tenminste 4dagen van te voren aanvragen ter gemeente-se cretarie zijner woonplaats, afgezien het aanvragen bij de plaatselijke bureauhouders. Men houde hier wel rekening mede. CAPELLE. Voor de kerke raden in de ze omgéving en die aan gene zijde van de Maas, zaj a.s. Zaterdag 9 Nov. des namiddags drie uur in het gebouw voor Chr. Belangen te Besoijen, een Diaconale S treek- vergaderingg worden géhouden waarin de heer Hemmes, secretaris der Federatie van Diaconieën in de Ned. Iierv. kerk, zal spreken over „De Diaconie in de huidige situatie". In de zaal van den heer Ant. van Dijk aan het Bruggetje te Vrijhoeve-Capelle, hield die afd. SprangbCapelle van den Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, onder lei ding van Mevr. J. Verhoeven-Blan- kers, een druk bezochte ledienver- gadering. Na het openingjswoord van de presidente, kreeg mevr. OudrStof- berg, hoofdbestuurslid van den Ned. Bond van Plattelandsvrouwen te Haarlem, gelegenheid tot het houden yan haar Lezing over de organisatie en het werk van de Plattelandsvrouwen in anderelan den waarbij zii op onderhoudende wijze vertelde van bet leven en werken van de Plattelandsvrouw in ingeland tijdens de laatste oor logsjaren en vervofgens een aver- zicht gaf van het vereenigingsleven en het w^ik der Plattelandsvrouw in organisatieverband in verschil lende landen, zooals Canada, Zuid- Af rika, Australië, Zweden e.a. Met aandacht werd het boeiende relaas van de spreekster gevolgd, die, hoewel in de stad woonachtig, zich op «het platteland thuis ge voelt en daar gaarne vertoeft, om dat zij, geboren en getogen in Zuid-Afrika stamt uit een boeren familie, zoo dat «zii nie nooden en behoeften van 'n plattelandsvrouw kent. Het dankwoord, dat de presi dente na afloop tot mevr. Oud richtte werd door de aanwezigen met een krachtig applaus onder streept. Plannen werden tenslotte nog besproken tot viering van het St. Nicolaasfeest, welke plannen door het be stuur nader zullen worden uitgewerkt. NIEUWENDIJK. Tot hoofd aan de Chr. school te Criminelen is benoemd, fle heer C. A. Heijstek alhier. Zondag a.s. te 6.30 uur, zal de heer de Rooy uit Rijswijk, voor de Ned. Herv. gem. alhier, dank stond houden voor het gewas, in 'gebouw Tavenu, A.s. Zaterdag 9 Nov-ember hoopt de Chr. Bouwvakarbeider s«- bond haar 15-jarig bestaan eenigs- zins feestelijk te herdenken in ge bouw Tavenu. Aanvang b.30 uur. Es. Leene, Geref. predikant alhier, is aangewezen ajs consulent van de gemieente Giessien-Rijswijk. ,'Op 1 Nov. j.l. heeft de. afd. Nieuwendijk van den Chr.. Boeren- en Tuindiersbond een praatavond gehouden. Nadat de voorzitter, de heer P.. Wigboldus, een verslag had uitge bracht van de laatstgehouden ver gadering (van de „Stichting van, den Landbouw" te Utrecht, kwa? men vele vragen los. Vooral het arbeidersvraagstuk werd breedvoe rig besproken. Gezien het groote tekort aan arbeiders, kwam het meermalen voor, dat de werkge vers elkander de arbeiders pfkoch ten. Ten einde te komen tot meer loyaliteit onder de werkgevers^ werd besloten te trachten een ge combineerde vergadering, met de plaatselijke landbouwvereeniging, te beleggen, om gezarnenlijk de moeilijkheden te bespreken- Zoo mogelijk zal deze vergadering nog in de maand Nov. worden gehouj- den. Hoewel de belangstelling voor, deze praatavond niet groot wa(s, is het een zeer geanimeerde verga dering' geworden, waarop de afd. met trots kan terugzien. EETHEN. Op het Consultatiebureau v. zuigelingen waren 16 zuigelingen voor onderzoek aanwezig, n.l. yit Genderen 7, Eethen 3, Dr ongel en 2, Meeuwen 3, B.-Broek 1. Vol gende zitting 19 Nov., des mor gens om 10 uur. ZUILICIIEM. Op de gehouden algemeene ledenvergadering van de IJsclub „De Volharding" werd met alge meene stemmen besloten de contri butie te brengen op f 1,Alzoo een verhooging van f0,25. De opbrengst der bieten was dit jaar buitengewoon. Circa 7 a 8000 kg per hond. Bij sommigen meer dan 10.000 kg. Maandag 26 Oct. j.l. vier den A. v. Woerkom en D. ten Ha gen. G. v. Tilborg en F. C. v. d. Linden hun 25-jarige echtvereeni- ging.

De Sirene | 1946 | | pagina 5