Distributie mededeelingen DE AANTASTING VAN POPU LIEREN DOOR DE ZWAM DOTICHIZA POPULEA. EEN VASTE PRIJS VOOR AARDAPPELEN. Verf voor kassenbouw. Daar gereede verf, welke in den tuinbouw wordt gebruikt voor het schilderen van glasopstanden (her stel oorlogsschade en eventueele nieuwbouw), nog zeer schaarsch is heeft op verzoek van het Rijksbu reau voor Chemische producten de Rijkstuinb. voorl. dienst zich belast met het verleenen van medewer king aan een zoo billijk mogelijke distributie. De verf, welke uitslui tend kan worden toegewezen Voor nieuwbouw en herstel oorlogsscha de van kassen, serre's en warenhui zen moet door belanghebbenden kweeker worden aangevraagd op een aanvraagformulier voor verf producten (V. 127 N) dat verkrijg baar is bij den voorzitter van de Vakgroep Schildersbedrijf, Maurits- kade 33b te 's-Gravenhage. Deze formulieren worden aan den Rijks- tuinbouwconsulent toegezonden die dan voor verdere afwerking zorg draagt. Het voornemen bestaat in een van de plaatsen van het Land van Altena een vergadering te be leggen van onderwijzers onder lei ding van den Inspecteur. We vernemen, dat op enkele plaatsen in het 'Land van Altena fietsen gestolen zijn. Men zette dus de rijwielen op slot, wanneer men ze onbeheerd laat staan. Daar de tweede turbine van de PNEM te Geertruidenberg reeds heeft proefgedraaid, verwacht men dat dezen winter nog onze streken van electrische energie uit Geer truidenberg, zullen worden voor zien. MEEUWEN. A.s. Dinsdag 19 Nov. hoopt de Geref. Gem. dankdag te hou den, waarbij hoopt voor te gaan Ds. Lamain uit Rijssen. Aanvang 's morgens half 10, 's middags half 3 en 's avonds half 7. NÏEUWENDIJK. Aan de fa. W. en C. Groene- yeld alhier is gegund het opruimen van gesprongen bruggen in deni Rijksweg, gedeelte Hedel-'s-Bosch. Tot bestuursleden van de afdeeling Dussen-Polider" van d<e Ned. Bond van PlafeteliandJsvroi£' wen zijn gekozen de damies' A. Pellicaan-Kant en C. 'van Dongen- Goor. 30 Nov. a.s. wordt alhier de November vergadering gehou den van het C.N.V. in de Geref. Kerk. Verschillende sprekers zul len hier het 'woord voeren, waar-* bij o.a. de 2e voorzitter van den Fabrieks- en Transportarbeiders bond, den heer v. d. Wal uiit 's» Gravenhage. Alhier werd opgericht een plaatselijke commissie van 'het Tu- bercuLosefonds „Draagt Elkanders Kasten", uitgaande van 'het Chr. Nat. Vakverbond. Het 'bestuur is als volgt samengesteld "B. de Rok, voorzitterJ. W. v. d. Stelt, se cretaris en M. Vleugel, penningm. OUDENDIJK. Terwijl de arbeider v. d. Wiel zich Donderdagavond vanaf de boerderij naar huis begaf, werd hij aangereden door een motor, be stuurd door K. uit deze gemeente. Dhr. Ottevanger die juist ter plaat se kwam, kon met behulp der buren den ongelukkige naar zijn woning vervoeren. Het bleek, dat hij be houdens enkele kneuzingen., eenf ernstige hoofdwonde had opgeloo- pen, terwijl zijn kunstoog verloren ging. Dr. Egberts verleende hulp. SLEEUWIIK. De groote veerboot Gorin- chem een der belangrijkste scha kels in het verkeer Noord-Zuid is Donderdag weer in dienst gesteld tusschen deze gemeente en Sleeu- wijk. Op 28 October 1944 werd deze boot, die door de Duitschers als transportschip werd gebruikt, in den grond geboord. Zij heeft toen tot Mei 1945 als wrak aan de Zuidzijde der rivier de Merwede gelegen. Nadat de boot met veel moeite was gelicht, is zij naar de scheepswerf „De Klop" te Slie- drecht gesleept, die de boot in dertijd had gebouwd, en nu weer heeft gerestaureerd. Vele genoodigden woonden deze ingebruikstelling bij. WERKENDAM. (Biesbosch). Het voornemen bestaat om in het Zuidelijk deel van den Biesbosch een internee- ringskamp te vestigen, om zoo het dringend gebrek aan werkkrachten te ondervangen. Woensdag 20 Nov. a.s., des avonds na den dankstonkl voor het gewas, zal in de consistorie van de noodkerk, een vergadering belegd worden door het bestuur der jeugdraad der Ned. Herv. k g rk WOUDRICHEM. Pp een vergadering /van stemg. ingelanden van het water schap „Honsewij'k". werd tot be stuurslid (vac. P. Dekker OzïO ge kozen, de heer M. Schaap alhier. D is Irib uliek ring 231 ALM KERK Uitreiking bonkaarten te en 2e periode. Ee Directeur van den Distribu- tiedienst Almkerk maakt bekend, dat de uitreiking van bonkaarten zal plaats vinden op onderstaande plaatsen en uren. EETHEN, DRONGELEN, Woens dag 20 Nov. Gemeentehuis Ee- then. Van 912 u. Drongelen en van 1-2.30 u. Eethen. MEEUWEN, BAB.-BROEK, Don derdag 21 Nov. Gemeentehuis Eethen. Van 912 u. Bab.-Broek Van 12.30 u. Meeuwen. GENDEREN, Vrijdag 22 Nov. Ca fé v. Wijk. Van 910 u. B 1 B 50, van 1011 u. B 51B 100, van 11 12 u. B 101einde. ALMKERK, Zaterdag 23 Nov. Cafe v. Dijk. Wijk B van 8.30 tot 9.30 u. B 1B 40, van 9.30 tot 10.30 u. B41-—B 80, van 10.50-11 u. B81einde. AALBURG, Maandag 25 Nov.. Ca fé v. Wjjk, Aalburg. Van 9-10 u. CiC 50, van 1011 uur C51C 90, van 1112 u. C91 tot C 130, van 12.30 u. C 131 tot einde. WIJK. Dinsdag 26 Nov. Gafé v. d. Maaden. Huisno. A, van 910 u. A 1A 50, van 1011 u. A 51 tot A 100, van 1112 u. A 101 tot A 150, van 12 u. A 151 A 200, van 22.30 u. A 201 einde. Dislribiitickring ZALTBOMMEL Uitreiking schoenenbonnen voor stamkaarten met eindcijfer 7. Deze uitreiking zal plaats heb ben als volgt: Te Zuilichem voor de gemeen ten Zuilichem, Brakel, Aalst en Poederoijen: op 20 Nov. de letters A t.m. K. op 27 Nov. de letters L t.m. Z. Ammerzoden, voor de gemeente Ammerzoden-Hedel 21 November letter A t.m. K en 28 Nov. van L t.m. Z. Te Kerkwijk voor de gemeenten: Kerkwijk en Nederhemert: op 22 Nov. de letters A t.m. K. op 29 Nov. de letters L t.m. Z. Er wordt met,nadruk op gewezen dat degenen wiens letter van alph- bet nog niet aan de beurt is onder geen enkele voorwaarde geholpen worden. Men kome dus precies op de datum wanneer de letter aan de l^eurt is. Vereenvoudiging der vleeschdist ibutie. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat ter vereenvoudi ging der vleeschdistributie, miet ingang van Maandag 11 Nov. be halve bloedworst ook leverartike len, nierbrood en zure zult zonJ der inlevering van bonnen verkrijg: baar zullen worden gesteld. Dit geldt eveneens voor lever, nier, zwezerik, hart, uier en pooten, al les uiteraard voor zoover voorra dig. Onderstaande artikelen blijven uitsluitend tegen inlevering van vleeschbonnen verkrijgbaar. Achter elk artikel is vermeld, welke hoe veelheid men op een bon voort 100 gram kan koopen: Versch rund-, kalfs-, varkens- of schapenvleesch (zonder been) ioo fram; versch paardevleesch (zon- er been) 150 gr.; vleesch in blik 4 oz. is plm. 112 gr.; meat and vegetables 8 oz. is plm. 225 gr.; yersche tong van runderen, kalve ren, varkens, schapen en paarden 175 -gr.; varkenskluiven 330 gr.; staart van runderen en balveren 430 gram; gerookt en/of gekookt rund-, kalfs-, varkens-, schapen en Caardevleesch, gerookte worst, ge raden gehakt, corned beef 100gr.; knakworst, gekookte worstsoorten 130 gr.; tongenworst 165 gr. Het publiek verkeert veelal in de veronderstelling, dat de slagers re gelmatig beenderen bij het vleesch kunnen leveren. Dit is echter niet het geval, daar de slagers verplicht zijn alle platte beenderen (niet- pierghoudende beenderen) in te le veren bij de beenderen-verwerkende industrie. Deze maatregel is noodzakelijk, omdat uit de beenderen zeer be langrijke producten worden ver vaardigd, n.l. technische vetten voor de zeepfabricage, lijm o.a. voor1., den wederopbouw, en beendermeel voor voederdoeleinden. De slagers zijn dus slechts in staat alleen merghoudende beende ren aan het publiek te leveren. Het is begrijpelijk, dat dit niet anders dan bij toerbeurt kan gebeuren. In verschillende deelen van het land zijn in 1946 groote aantal len jonge populieren, zoowel in de kweekerijen als .kort na het uit- planten, gestorven door Dotichiza populea. Tengevolge van deze aan tasting sterft de bast van de jonge heesters plaatselijk af, waardoor ee- nigszins ingezonken, opvallend grijs bruine plekken ontstaan. Wanneer de zwam gelegenheid heeft zich rondom een tak of stam uit te brei den, dan sterft het zich er boven bevindende deel van den boom af. De bladeren verwelken en verkleu ren eerst geel en later zwart. Deze aantasting heeft plaatselijk ernstige afmetingen aangenomen, In sommige kweekerijen is tot 80 pCt. der populieren aangetast, ter wijl op vele plaatsen jonge populie ren, die den vorigen winter voor herbeplanting zijn uitgeplant, alle zijn gestorven. Zeer waarschijnlijk houdt deze ernstige aantasting ver band met het feit, dat de zwam zich sterk heeft verbreid op afster vende stobben en takken van in den oorlog gevelde populieren, ter wijl zij zich eveneens in sterke mate heeft ontwikkeld op die populieren die tijdens de oorlogshandelingen door granaten of anderszins zijn beschadigd. Hierdoor zijn talrijke besmettingsbronnen ontstaan, waar van thans de infectie op jonge po pulieren uitgaat. Voor de pas geplante populieren is ook het droge voorjaar zeer on gunstig geweest. Zij nebben hier door minder weerstand aan de zwamziekte kunnen bieden. Volgens de ook reeds vroeger in cje praktijk opgedane ervarin gen is de toestand waarin de boom verkeert, beslissend voor het ver loop der ziekte. Vooral kan een langdurige verstoring van de wa tervoorziening, welke ontstaat bij het verplanten en opkuilen der hees ters, deze zeer verzwakken. In ver band hiermede raadt de Planten- ziektenkundigen Dienst, in overleg met den Ned. Algemeenen Keu ringsdienst (N.A.K.-B.), 't Staats- boschbeheer en de Nederl. Heide Maatschappij, alle kweekers en koo- pers van populieren aan in het a.s. seizoen den tijd tusschen rooien en verplanten zoo kort mogelijk te doen zijn. Het verdient de voor keur de populieren in het voorjaar te rooien en daarna onmiddellijk te nlmten Langdurig of herhaald op- kidïen waardoor de watervoorzie ning verstoord wordt, kan de aan fasting in belangrijke mate m de hand werken. Ter voorkoming van besmetting is het voorts gewenscht in de kwee kerijen de snij wonden van het ent hout aan de bovenzijde af te dekken met entwas. Alle overige wonden, welke bij het opsnoeien der heesters ontstaan, dienen direct te worden afgedekt met een van de in den handel zijnde wondafdekmiddelen of met menie, loodwit of entwas. Het verdient aanbeveling uitslui tend gezond stekhout te gebruiken, dat bovendien vóór de aflevering behandeld is met i1/2 pCt. Bor- deauxsche pap. De Nederl. Heide- Maatschappij deelde reeds mede, dat ai haar stekhout voor het sei zoen 1946-47, vqordat het wordt afgeleverd, hiermede behandeld zal worden. Wanneer de heesters eenmaal zijn uitgeplant, doet men goed ze in de eerste vier jaren niet te snoei en. Men voorkomt hiermede tij dens de periode, waarin de heesters minder resistent zijn dan later het geval is, het onnoodig ontstaan* van plaatsen, waar infectie moge lijk is. De prijsstijging van kleiaardap- pelen in de groote bevolkingscen tra in het Westen van het land in de laatste weken is voor 'de regee ring aanleiding geweest om in over leg met de organisaties van den handel en den landbouw onmiddel lijke maatregelen te beramen, om den prijs van dit belangrijke volks- voedsel op een verantwoord peil te stabiliseeren. Deze maatregelen komen neer op een gedwongen aflevering door de telers aan een daartoe ingesteld overheidsapparaat waarvoorop- nieuw de V.B.N.A. in het leven zaï worden geroepen en een prijsvaststelling voor afname door den handel, gebaseerd op den richt prijs voor den teler, welke a.s. Maandag ingaat. Aansluitend daar op zal een week later de prijs voor den consument worden vastge steld op 11 cent voor de zandaard- appelen en 12 cent voor klei-aard- appelen, zoo deelde de Minister van Landbouw, Visscherij en Voed selvoorziening mede in antwoord op een drietal vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer Suur- hof, waarin geïnformeerd werd naar de maatregelen, welke de Regee ring dacht te nemen om de prijs-, stijging te beteugelen. De Minister zette in zijn ant woord uiteen, dat het stellen van een vasten prijs, maatregelen noodzakelijk maakt om d-gji .aan voer tegen dien prijs te verzekeren. De Minister wees er voorts op, dat met een oog!st van 2.2 mil- lioen ton goede consumptie-aard appel en in 1946 (tegienover 1 milj- lioen ton in 1945) er góen onge rustheid behoeft te bestaan, dat veen- en fabrieksaardappelein in consumptie zouden moeten wor den gebracht. Deze goede oogst rechtvaardigde het loslaten van de aardappeldistributie in diit najaar. Overeenkomstig de verwachting daalde aanvankelijk de prijs. De voorkeur van het publiek voor uit sluitend klei-aardappel en deed een aparte markt in dit product opL staan ..waardoor de prijs tot 18 cent per kg opliep. Dioor een verh hoogde aanvoer van „goede zand- aardappelens die tegen 10 a 11 cent voor den consument beschik baar kwamen is geprobeerd de markt te beinvloeden, maar zon der zichtbaar resultaat. De Regee ring heeft toen gemeend niet voor krachtiger middelen te mogen te- een sterke regiem en teering van terugschrikken ook al brachten die den handel mede, De Minister wees er op, dat de handel door deze prijsstijging over het algemeen geen grootte winsten heeft ge maakt, maar dat de boeren vaak 6 a 7 cent per kg meer vroegen dan redelijk was. De prijs van 12 cent ligt weliswaar 55 pCt. boven den vooroorlogschen, maar is nog laag in vergelijking met de geste gen kosten voor producenten handei

De Sirene | 1946 | | pagina 3