Strooi-avorrd. TWEEDE BLAD Plaatselijk Nieuws Voetbalsport. NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard DAMCLUB V D. TE HEUSDEN. t behoorendc bij het No. 6417 DONDERDAG 21 NOVEMBER 1946 Naarmate de Decembermaand nadert, brengt „Die wond're Heilig zoo vermaard, Die schoenen vult bij 'hoopen, En liefst door schoorsteenpijpen vaart, Al staan de deuren open".< ons steeds meer onder zijn sugges tie en zijn klassiek voorbeeld van gulheid en goedgeefschheid stimu leert ons tot navolging al is het ook op nog zoo bescheiden schaal. In alle beschaafde landen wordt het Sinterklaasfeest gevierd, al is er ook ©enig verschil op te mer ken. als b.v. in .Oostenrijk, waar ook „een Zwarte Klaas met een rammelenden ketting verschijnt, die vergulde koek voor de zoete en een gard voor de stoute kinderen brengt". In Rome daalde deze neer door de schoorsteenpijp, maar dan in den kerstnacht. Immer dus weer door den schoor steen. Deze was de verbindingsscha kel met de bovenwereld. Hier huis den allerlei geesten. Hier vernam het kinderoor allerlei stemmen en vermaningen. „De boldergeest kwam er door, om plagen in het huis te brengen, maar ook de ka boutermannetjes kozen denzelfden weg, als ze cie gelukskinderen des nachts een zak vol geld brachten.' Ook Sinteklaas koos dezen weg! Ook in onze dagen blijft de schoor steen nog steeds een breede plaats beslaan in de viering van het Sin terklaasfeest. En dit gebruik is levenskrachtig gebleven tot op den huidigfen dag, al had dit in vroeger dagen, gezien de breede schouwen, in de huiska mers, meer raison. Volgens Ter Gouw is in ons land steeds Amsterdam beschouwd, als de hoofdplaats van de Sinterklaas viering. Daaro. pwijzen verschillen de liedjes, als b.v.: „Sinterklaasje, Bisschop, Zet Uw hooge muts op, Trek Uw beste tabberd an, Rij er mee naar Amsterdam, Van Amsterdam naar Spanje, Appeltjes van Oranje!" Verder is in zoo wat alle Sinter klaasversjes Spanje het Luilekker land der presentjes. Staat dit in verband met den drukken handel, die de Hollanders dreven met dit land in de ióe eeuw. Hier konden de „vrachtvaarders van Europa", goederen innemen, te kust en te keur, voor distributie over de Noor delijke landen van hun werelddeel. Als patroon der zeevaarders werd het feest van den goeden Heilige van Myra, wel op de in- tenste wijze gevierd door de varens gezellen, die dien dag veel tijd zoek brachten in de bierkroegen, in gezelschap van vrouwen en meisjes, terwijl luidruchtig hun ge zang klonk „Wij sullen ons scheepken wel [sturen, Al over de wilde zee, Al .op Sinterklaas manieren, Soo 'gaet er ons soetlief mee.'f De Amsterdamsche jeugd had eertijds op „St her Nyclaesdach" vrijaf en het stadsbestuur van Dord- drecht zorgde ervoor, dat de jeugd wat kreeg uit de stadskas, om vroo- lijk te kunnen zijn. Vooral „St. Ni- colaeskermis" kon geweldig druk zijn, veel drukker dan de Augus- tuskermis. Brêero vertelt ons in zijn „Moor tje", welk lekkers de kinderen 's morgens onder den schoorsteen vonden: „In hun schoen vonden ze 's morgens peperhuisjes - vol sui ker, erten met kabeljauwsoogen en kapittelstokjes en er stond een mandje bij, gevuld met vijgen, no ten, boekende flensjes en appeltjes. De flensjes waren toen en nog lang daarna een echte Amsterdamsche lekkernij, die ook op Nieuwjaar wei te pas kwam, mits ze met ap pelen en krenten en niet zuinig heidshalve, mits schijf jens van koolstruiken", gebakken waren. In de Sinterklaas-appeltjes waren mooije potstukjes gestoken. Boven dien kregen ze ook nog van een oom of bestevaer wat speelgoed er bij, als een kolf en een tol en een nieuw schoolbord met boeken er in... de „kategismus" niet te ver geten, maar pok mooije vertelsels als van „Eortunatus beursje,'! „Bancefleur" en „,Amadis cleGau- welen." En de grooten Zij schonken elkaar „St. Claescoeck", „Amandel brood', „honincstaert", en „masse- peyn", De honincstaert" was wel licht het latere taai-taai. De groo- te „klaaskcoeken", vrijsters gehee- ten werden met goud beplakt. Het marsepein, dat in den vorm van een hart werd gebakken, werd steeds versierd met „liefdes-symbo len": cupidootjes, vlammende har ten op een altaar, enz. Het zenden van een marsepeinen hart met een „vrijer", was het meisje zijn lief de verklaren. Ter Gouw verhaalt een aardig voorval, waarbij een rector eens gestraft werd op Sinterklaasdag door zijn leerlingen. Deze man was net op Sinterklaasdag jarig en „ge woon van zijn „Latynsche jongens", jaarlijks een mooi present te krij gen. Maar nu was hij ongelukkig eens, weinig dagen voor Sinter klaas, „met het verkeerde been uit bed glestapt", en had liet dien dag de jongens heel zuur gemaakt. „Wacht," zeiden dezen ,daar zal ie voor hebben". En toen de Zeer Geleerde Heer op den feestdag' reeds een plaatsje in zijn zilver kast had opengemaakt om het ver wachte pronkstuk behoorlijk te ontvangen, zag hij een half dozijn banketbakkerknechts eenige lange planken zijn huis indragen. „Wat mottat?" riep hij, naar vo ren vliegende. „Uwes naam, meneer!" was het ant wo ord Hij zag zijn ganseden naam de man had drie doopnamen en een dubbelen geslachtsnaam1, die nog met twee voorzetsels verrijkt was in banketletters vo-or zich en had er met zijn heele familie voor vele dagen genoeg aan. Al zal dan ook dit jaar het Sin terklaasfeest op meerdere plaatsen nog niet zoo gevierd kunnen wor den,als in normale jaren, toch zal op strooiavond in de meeste gezin nen de prettige sensatie wel- niet ontbreken. Bovengenoemde vereen, hoopt in Febr. 1948 haar 20-jarig be staan te herdenken. Om het or- ganiseeren van verschillende wed strijden, wo. waarschijnlijk een internationaal damtournooi, moge lijk te maken, is eenigen tijd ge leden een jubileumfonds in het le ven geroepen, waarna de leden der vereeniging wekelijkse h hun ne bijdrage offeren. Vanzelfspre kend brengt deze offerzin der le den niet het geraamde bedrag bij een. Om tot dit bedrag te gera ken is nu ten bate van dit fonds een verloting georganiseerd van 1000 loten a 50 cent. waaraan mooie prijzen zijn verbonden. Met uw steun is er dus ook nog' kans een mooie prijs te winnen. Koopt dus allen een lot, de dam ver een. verdient uw aller steun. Ce trek king zal plaats hebben in het begin van Februari 1947- Omstreeks dien tijd, ligt hel in het voornemen der vereenigling, ten bate van het ziel fdie fonds, een tweetal tooneeLuitvoeringien te ge ven, met medewerking van Heus' dens' Toon eel, waarvoor een ge zelschap dames en heeren de re petities heeft aangevangen. Bij de laatste uitvoering zal Vlian in de pauze de trekking tier Verloting plaats vinden. De dam vereen, ver toond den laatst en 'tijd een acti viteit. een hoofdklasser waardig. Ongetwijfeld zal zii 'met uw aller steun er in slagen hot genoemde bad rag te bereiken, om daarmed e het 20-jarig bestaan op waardige en propagandistische wijze te vie ren. IIEUSDEN- - Bij de damclub werd in haar clublokaal Hotel „Gentral" de onderlinge competitie "voortge zet met de navolgende partijen en uitslagen Groep I 1 Klaren wint van Nieuwkoop I. 1 de Graag I 'wint van Schaap. Groep II de Graag II wint van Timmermans (deze partij werd vooruit ges pee ld), de Graag1 IIDeurloo afgebr. Groep III Afgebr. partij Baaijens 'wint van Fittersverder Kuijs wint van Nieuwkoop II en Verbeek-Fitters remise. De laatste groep is thans voor de helft uitgespeeld C. Baaijens 54109 Ant. Fitters 5 3 d 1 7 W. v. Diriel 53026 P. Verbeek s 2 2 1 6 W. Kuijs 5 1 o ,4 2 A. Nieuwkoop II 5 o o 5 o WERKENDAM. Bij verkiezing' van 'gemach tigden in het Kiescollege van de Ned. Herv. Kerk al'hierl jweirden herkozen die heeren C. FE. Bogers. K. C. de Boon ^V. T. Groene- veld en J. A. .Viisser. Giefkozcin werden in 6 vacatures die heeren C. B. Bouman, J. F. Blootshoofd, A. L. V. Donkeiaar. C. Pjruissen, A. Biesheuvel 'en C. G. DttieVan- ger. 1 Bij het uitwijken ge raakte een miet suikerbieten ge laden auto' van W. T. Groene veld. met het voorwiel van dien dijk. t.o. de Looze Stoep. Door eien deel van de lading te lossen en mJet vereende krachten is 'men jer jn ge slaagd, de auto weer op den weg te krijgen. De directe oorzaak van dit ver keersongeval moet gezocht wor den in het slechte pWtziicM in de bocht en mede Üoor de wagens llie daar langs den weg staan ge parkeerd. Voor de onderlinge compe titie van de damclub „Ojns Genoe gen" werden Maandag de volL gende partijen gespeeld 1 e tiental 5 G. Mark es tij n- J. Tellikaan 2o. P. v. 'd. Aa-J. C Visser 1 1. A. v. Leerdami-H. v. 'Arkel 2—0. B. Kok -J. de Kooter 2o. J. L. de Borst- -B. de Jong; 1 1. W'. vi. d Graaf- J. Visser 2o. H. v. Wijngaarden- Pelikaan 1 1. 3. v. DaLen-J. cL Hollander o2. W. Renoud- J. C. v. Driel 2p. 1 2 e ti ental A. v. jd. Graaf-H. v. d. Werken o2. P. Markestijh-A. Paans2o. M. Damen-H. v. Arkel o2. L. Ze- gelaar-H. de Kooter o2. G. v. d. Heuvel-B. de Heer 2o. J. Ze- gelaar-T. Verdoorn '2oi. -J. Vi- veen-C. Ottevanger 2o. G. Ver- sluis-A. Paans 2o. C. v. d. Heu vel-C. Visser 2o. T- Hubers-H. v. Kooii 1 I. De heer J. L. Risseeuw uit Almkerk. vyerd deze week op weg naar Werkendam], om met de damclub naar Papendredht ite gaan. pnwel. Na bii den landbou wer A. Pruissen te zijn binnen gegaan [s hij enkele oogetnblik- ken later overleden. I Dinsdag werden de leden van dit droevig pngeval verwittigd. De verslagenheid is j*root. IIEUSDEN. Zondag 17 Nov. speelde het iste elftal der v.v. Heusden haar 5de competitiewedstrijd 'tegen de Veersche Boys te Raamsdoriksveer. .Ondanks 2 invallers wisten zij toch een gelijk spel af te dwingen. Het werd n.l. 22. Ovier dien wedstrijd het volglende Na een zenuwachtig begin komt er geleidelijk 'meer teeïkeni'ng in het spel. De verdedigingen blijven echter vooralsnog de beide voor hoedes de baas. Als er een kwar tier gespeeld is glipt een der V.B. spelers langis 'een dier Heus)dein- achterspeliers en miet een ver schot verrast hij 'den Heusden-keeper 1o. Na een aanval van Heusden weet de 'rechtsback van V.B., als hun keeper gepasseerd is, niet an ders te do(en dan den bal miet de hand uit het doel .te slaa^n. Die toegewezen penalty 'wordt door J. v. Wijk 'keurig' ingeschoten .1 1. Met dezen stand komt de rust. Na de 'hervatting heeft Heusden de wind in dpn rug!, doch het spel gaat gelijk op. Veersche Boys heeft geluk als een bal, die de Heusden-keeper reeds in zijn ar men had, uit zijn handen in het doel wordt geschoten 2 1. Heus den zet dan alles op allies en inderdaad mag het L. .Sluimers gelukken, na goed doorzetten .den gelijkmaker te scoren 22. Met dezen stand komt het einde. Het 2de elftal kon het tegen Vlijmen 2 niet bolwerken en ver loren met 1-jj. Doch wiees't niet ontmoedigd jongens en blijft u best doen. Ook gij zult ons, niet tegenstaande alles», niet in den steek laten. Het derde elftal deed ;goed werk en stuurde Vlijmen 4 met een 62 nederlaag naar huis. Goed, zoo jongens. 'Onze Benjamins B konden .het Zaterdag tegen de groote broers, uit Vlijmen A niet bolwerken. Het werd 10o, doch ondanks deze ned erlagen wie ten onze junioren tie goede .geest onderling ,te hand haven en daarvoor ons comfpli" ment. 1 Zondag 24 Nov. gaat het 2de elftal naar Waalwijk om er W.S.C. III te bekampen. Laat ons hopten, dat zij ditmaal volledig kunnen uitkomen. Het 3de elftal gaat naar Haarsteeg1 III. Beiden veel succes. Onze junioren A spelen een thuiswedstrijd tegen R.K Di.V.C. A a.s. Zondag om 12.30 uur, terwhjl de kleintjes a.s. Zaterdag Rj.K.D'4 V.C. B ontvangen. Het iste elftal der v.v. Heusden speelt Zondag op eigen terrein te gen het sterke Korvel. Wat zal" Heusden doien? Korviel glaat aan' de kop met 3 verliespunten, Heus-' den 5. Zou Heusden winnen dan zou den zij in aantal verliespunten gelijk staan. Het zal dus ©en wane tita nenstrijd worden, want dit staat! vast, Heusden is niet van zins, bij' de pakken neer te zitten. Wilt gij' genieten van anderhalf uur span ning en van een mooie strijd, komt dan allen zonder uitzondering a.s. Zondag 24 Nov. naar het Heus- denterrein. en gij zult er geen) spijt van hebben. Aanvang 2 uur. WERKENDAM. Nadat Koz. Boys van R.S.M. thuis heeft 'gewonnen is de stand in de 4e klasse C K.N.V.3- als volgt Koz. Boys 6501 10 Z.W.S.H. 7 5 o 2 10 Zw.W. 28 7 5 o 2 10 Gr. Lindt 74129 S.H.O. 7 3 13 7 K.N.C. 2 1 o 1 2 R.S.M. 6204 4 Rijsoord 7205 4 Pelikaan 7 o o .7 o

De Sirene | 1946 | | pagina 5