Officieële Mededeelingen Plaatselijk Nieuws Uitbreidingsplan van Dusse sn Wederopbouw en Hank ih:usi»i:n. ook hij liever had dat de wedstrijden op Zaterdag konden worden gespeeld. Dit is echter niet mogelijk omdat de club in den Dordtschen voetbalbond speelt, terwijl het meerendeel der leden niet tegen voetballen op Zondag is. Dhr. v. Straten zegt dat hij er niets voor voelt den eigenaar van het betreft fende terrein te dwingen. Dhr. v. d. Wiel zegt, dat het een moeilijke zaak is, omdat hij en ook de andere heeren geen sportsmen zijn. Stormvogels is echter genoodzaakt om op Zondag te spelen, en moet thans elders spelen, omdat zij; op Zondag niet over een terrein beschikken. 2i| ontvangen hierdoor ook geen inkomt sten. Persoonlijk ziet hij ook geen be- '•zwaar in het voetballen op Zondag. Omdat de spelers dit ook niét doen, is het naar zijn meening een duren plicht van den raad om mede te hel pen bjj de verkrijging van een geschikt sportterrein. (Slot in t' volgend nummer). Maximum-prijzen. Voor vanillesuiker: De maximum-verkoopprijs voor va nillesuiker is, bij levering in pakjes (zakjes) met een inhoud van tenminste 5 gram netto als volgt vastgesteld aan grossiers f 2,60 per 100 pakjes, aan detaillisten f 3 per 100 pakjes, aan con gumenten 4 ct. p. pakje. Voor Koffiesurrogaat: Voor alle soorten koffiesurrogaat is een uniformen maximumprijs vastge steld. Deze bedraagt voor den consu ment 30 ct. per half pond. Verstrekking mengvoeder. Indien landbouwers/veehouders, wier bedrijf uit 4 ha of meer bouwland be staat, vóór 1 Jan. 1947 méér rogge/ haver hebben geleverd dan de opge legde aanslag hiervoor bedraagt, dan kunnen zij daartegenover een hoeveel heid mengvoeder ontvangen, mits dit vóór 1 Jan. 1947 wordt verzocht en als aan de gestelde voorwaarden is vol daan. Voor koeien kan op deze wijze 50 kg rundveevoeder per koe en voor pluimvee 5 kg ochtendvoeder per kip, met een vastgesteld maximum worden, verstrekt. De Plaatselijke Bureauhouders kunnen volledige inlichtingen verschaf fen over de voedertoewijzingen. Het Bedrijfsschap voor Veevoeder heeft voor de periode van 24 Nov. 21 Dec. 1946 voedernormen vastgesteld, welke gelijk zijn aan die van de voor afgaande periode. Dezelfde beperkende bepalingen en voorwaarden blijven even eens van kracht. Vee voor geteisterde gebieden. Afwikkeling van restitutie. De levering van vee aan veehouders in de geteisterde gebieden, met name? in Gelderland, heeft indertijd aanlei ding gegeven tot vele klachten der vee-t houders over de kwaliteit der dieren.; De Rijksdienst voor landbouwherstel heeft daarop gelegenheid gegeven tot hertaxatie van het geleverde vee en de daartoe getroffen regeling is uitge voerd in overleg met de belanghebben den. In de gevallen, waarin de voor hertaxatie aangeboden dieren lager wor den gewaardeerd dan de aankoopbedra gen, is reductie op den prijs verleend. Thans zijn alle restitutie-gevallen van het gebruiksvee behandeld. Over het rundvee, dat aan de gedupeerde vee houders in Gelderland werd toegewe zen, werden 1406 reclames ontvangen en in behandeling genomen. In 396 ge vallen werd geen reductie verleend, omdat de reclames ongemotiveerd ble ken. Hiertoe behooren echter niet de gevallen, waarin rundvee is gestorven of in nood is geslacht, daar in deze geJ vallen uiteraard steeds restitutie werd. verleend. In 1010 gevallen werd een reductie toegestaan op de oorspronke-* lijk vastgestelde prijzen van ongeveer. 26 pCt. Daar het aantal gereclameerde dieren ongeveer 10 pCt. bedraagt van het in totaal gerestitueerde rundvee, beteekent de verleende reductie dus on geveer 21/0 pCt. van de totale aan koopsom. Dinsdagmiddag om 3 uur werd in café Leenmans alhier een bijeen komst gehouden in welke bijeenkomst de sluier zou worden opgelicht, zooals Burgemeester Oderkerk in zijn ope ningswoord zeide, over het uitbreidings plan van de Hank en de wederopbouw van Dussen. Behalve de leden van den gemeenteraad waren verschillende voor aanstaande personen uit Dussen uitge- noodigd. -n Na het korte openingswoord van Burgemeester Oderkerk, verkreeg In genieur de Bruijn, belast m|et het ont werpen der plannen, het woord. Op ta fel en aan den wand waren een aan tal kaarten om de rede te verduidelijken. Spreker begon met te verklaren, dat de plannen nog niet voor de volle 100 pCt. vaststaan, deze bijeenkomst is juist belegd om geluiden te vernemen, die rechtstreeks met deze plannen He ma ken hébben. Hij hoopt dan ook dat eventueele bezwaren zoo aanstonds na zijn rede naar voren zullen gebracht worden, daarmede zal de geheele we deropbouw slechts gebaat zijn. Het wederopbouwplan is gegroeid uit de uitbreidingsplannen, waartoe in 1943 is besloten. De wet eischte zulks. Spr. zette hierna uiteen hoe men van het prójecteeren van een nieuwe wo ning komt tot de plaats waar deze zal' worden gebouwd, vervolgens tot den aanleg van Straten en den bouw van complexen van woningen. Dussen is een agrarische gemeente met weinig mogelijkheden en aangezien de beschikbare grond zeer bej>erkt is, kan slechts een bepaald aantal perso nen daarop een behoorlijk bestaan vin den. Ideaal voor het uitoefenen van den landbouw zijn bedrijven van 25 H. A. Nu kan men voor deze streek twee wegen uitgaan, n.l. om kleine be drijven te weren en slechts groote be drijven toe te laten. De waterstaatkundi gen toestand van de streek behoeft veel verbetering, terwijl ook de ruilver kaveling verbetering van. den toestand moet brengen. Al komt dit alles even wel tot stand, dan nog zou er te wei nig grond beschikbaar zijn. De andere weg is, zooveel mogelijk de bestaande toestanden te handhaven. Voor een nor maal boerenbedrijf is 5 H.A., voor een tuinbouwbedrijf 2 H.A. noodig. Voor deze toestand wordt voor Dus sen het meest gevoeld. Vervolgens komt spr. tot de plaats waar de dorpskern gedacht is, na voor af uiteengezet te hebben, het plan voor de geheele gemeente waarbij wiegen een grooten rol spelen. Men heeft; thans nog veel wegen die ongeschikt zijn, doch voor het geheele Land van Heusden en Altena zijn in beginsel verschillende nieuwe wegen geprojec teerd, n.l. in het noorden', achter de daar liggende dorpen, een tweede in het zuiden, terwijl er ook een. zijweg is gedacht tusschen Dussen en Meeu wen over Almkerk naar den Nieuwen- dijk, alsmede een weg van de sluis te Andel eveneens aansluitend op den Rijksweg te Nieuwendijkwanneer deze wegen er zullen komen is nog1 niet bekend, evenmin of zij precies zoo zullen komen als ze thans zijn uitgestippeld. De oorspronkelijke uitbreidingsplan nen zijn door de oorlogsomstandig heden totaal gewijzigd, schrikte men voorheen terug voor de te hooge kos ten, die onteigening van een groot aan tal woningen zou veroorzaken om een idealen toestand te verkrijgen, het ver dwijnen van een aantal woningen, ten gevolge van het oorlogsgeweld, deed vanzelf een geheel andere situatie ont staan. De kansen, die daardoor thans worden geboden meende men te moe ten aangtijpen. Waar onze kinderen en ook onze kindskinderen van deze verbeteringen zullen profitéeren, heeft men gemeend, dat ook zij in die ver beteringen zullen moeten meebetalen, immers zij zullen er ook het meest van profiteeren. Spr. kwam vervolgens tot de vraag, hoe is er in het verleden gebouwd. Veel langs de bermen der wegen, omdat die grond geen geld kostte, dit heeft geleid tot een romme- ligen toestand. Het is noodig voor het bouwen van woningen een centrale re- geling te treffen met het oog op de kosten van electriciteitsnet, scholen, enz. Door ,de woningen meer in een com plex bij elkaar te bouwen wordt de gemeenschapszin aangekweekt, leven d>e menschen meer naar elkaar toe, wat opbouwend werkt. Vervolgens^ werd het uitbreidings plan van de Hank belicht. Voor de kern Dussen is gedacht het terrein gelegen tusschen den dijk, Molenkade en den provincialen weg. Om te beoordeelen of en in hoeverre de dorpskern daar zal komen, daar voor is een verkavelingscommissie .in het leven geroepen, die een dezer da gen haar taak zal aanvangen. Ze heeft tot taak de menschen te hooreu, die willen gaan bouwen. Tengevolge hier van zal een periode ontstaan van en kele weken, misschien zelfs van enke- le maanden, waarbij sommige gevallen in de lucht zullen hangen, aangezien de plannen gebaseerd moeten zijn op een ordelijk grondgebruik. Hierna werd gelegenheid tot het. stellen van vragen gegeven, waarvan door een zestal personen werd ge bruik gemaakt. Ds. v. d. Broek informeerde, waar de plaats voor de Herv. Kerk was ge dacht, waarop de heer Ir. de Bruijrt Vrijdagmiddag vond op het ge meentehuis alhier een bijeenkomst plaats waarbij de Burgemeester van Doorn, de Ed.Achtb. Heer Baron v. Nagel, de lieer v. Esveldt van Ned. Volksher stel en de heeren van het ruiten-comité uit Doorn en eenige leden van het glas comité uit Heusden aanwezig waren, benevens de schilders en timmerlieden uit Doorn, die het glas mede zijn ko men inzetten. Burgemeester A. v. Delft uitte in warme bewoordingen zijn dank voor de hulp die het comité van Doorn en de ingezetenen van die plaats aan Heusden hebben geboden. Hij bracht hulde aan de heeren Stiphout en Lit van het comité Heusden, voor het vele werk dat deze hadden verricht, waar op Baron v. Nagel dankte. f De heer Roza sprak namens het co mité uit Heusden en richtte zich in zonderheid tot de vaklieden van Doorn, wier vrijwillige daad, hij hoogelijk prees en als voorbeeld stelde voor het gehee- de Nederlandsche Volk. Een der schilders uit Doorn dankte ook namens zijn collega's voor de gulle en hartelijke ontvangst en getuigde van de dankbaarheid en gastvrijheid der Heusdensche burgers. Daartoe in staat gesteld door de Directie der Heusdensche Conserven- fabriek kon Burgemeester v. Delft als stoffelijk blijk van dankbaarheid aan den Burgemeester, de Comitéleden en de vaklieden uit Doorn een pak met conserven aanbieden, wat begrijpelijker wijze dankbaar werd aanvaard en waar voor Baron v. Nagel namens allen ook dankte. Tijdens de bijeenkomst werd thee en gebak geoffreerd. Naar wij vernemen komt uit Doorn nog 200 M2. glas en worden pogin gen gedaan, de schilders uit die plaats1, nog een week hier te houden. Op de hulp van de schilders uit Heusden wordt daarbij als vanzelfsprekend ge rekend. In ons vorig nummer maakten wij reeds melding van het wel zeer onverwacht overlijden van wijlen den heer A. L. v. d. Kolk tijdens de sa^ menkomst in de Ned. Herv. Kerk al hier op Maandag 25 Nov., hetgeen allerwege groote ontroering verwekte. Vrijdag j.l. vond te Besoyen de be grafenis plaats. Nadat de plaatselijke predikant, Ds. v. d. Peut, eerst in het sterfhuis had gesproken voor de fami lie en vrienden, werd om ongeveer 11.30 u. een samenkomst voor de ge meente en talrijke belangstellenden van elders gehouden in de kerk. Na het zingen van Ps. 103:8 en ge bed sprak Z.Eerw. naar aanleiding van antwoordde dat deze was gedacht in de omgeving van de Geref. Kerk. Ds. v. d.' Broek en ook ouderling Millenaar betoogden» dat de gemeente leden het zeer op prijs zouden stellen, aLs de kerk weer op haar oude plaats zou verrijzen. Ook de architecten Kok en Knïjpijzer hadden toegezegd in de ze richting te zullen adviseeren. Dokter v. Vuuren achtte het een be zwaar, dat het gemeentehuis (Kasteel) buiten de kern van het dorp kwam te liggen, kan om dit Kasteel heen niet een dorpskern verrijzen? De heer de Bruijn merkte op, dat in de dorpskern een ruimte was open gelaten om daar een gemeentehuis te bouwen. Het Kasteel achtte hij daarvoor ongeschikt en het zou ook aan het ge heel schaden, als men om dit Kasteel huizen ging bouwen. De heer Snoek had de kern van Dus sen liever meer in de richting van Hank gezien, op die manier zouden Dussen en Hank meer naar elkaar toe groeien. De heer de Bruijn hierop antwoor dende meent dat de afstand dan toch te groot zou blijven en dit voordeel niet zou opwegen tegen de nadeelen. Nadat nog een paar vragen van on dergeschikt belang zijn gesteld, sluit Burgemeester Oderkerk met een woord van dank tot Ingenieur de Bruijn en de aanwezigen. Psalm 84, waarop deze bijeenkomst be sloten werd met het zingen van Psalm 46 vers 1. Op het kerkhof voerde als eerste het woord de heer v. Heijst, voorzit ter van de Chr. Gem. Zangver. „Hal lelujah" te Besoyen, die memoreerde hoe wijlen de heer v. d. Kolk zich heeft gegeven aan de Zangvereeniging om haar te maken wat zij thans is. De leden zongen hierop Ps. 84: 1. Vervolgens sprak een bestuurslid van de Chr. Zangvereen. te Waspik, welke de heer v. d. Kolk eveneens vele ja ren als directeur had gediend. De heer Buddingh, ouderling, sprak namens de vereenigingtot Stichting en in standhouding van scholen op Prot. Chr. grondslag te Waalwijk. Ds. Vogel sprak namens de Ned. Herv. Gem. te Heusden en de Chr. Gem. Zangvereen. „Sursum Corda" al daar, waarna een familielid .van den overledene aan de aanwezigen dank bracht voor hun medeleven. Ds. v. d. Peut sloot deze ontroerende plechtigheid met het lezen van het laatste gedeelte uit 1 Kor. 15 en gebed. Zooals eerder gemeld treedt Dr. W. v. d. Sleen Woensdag in Hotel „Concordia" op, sprekende spéciaal over dat deel van ons Indië, dat Nieuw-Gui- nea heet. Hierbij wordien lantaarn plaatjes' vertoond. i4 Dec. zal als spreker komen Mr. Pragano, die ons zal vertellen over zijn land Roemenië, terwijl in Jan. de heer W. Paap uit Utrecht komt. Onze oud-stadgenoot de heer A. A. Sluijmers thans onderwijzer te Eindhoven is benoemd tot onderwijzer aan de Opl.* school voor H.B.S. en Gym. te den Haag van de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen. Tot notabel bij de Ned. Herv. Kerk is gekozen de heer J. J. Bouman, die zijn benoeming aangenomen heeft. Rectificatie. Iri ons nummer van 18 December namen wij een bericht op over extra-goederen aan oorlogs getroffenen, uitgaande van de Stichting Herstel Noordbrabant. Wij deelden daarin mede, dat de verdeeling dezer goederen zou plaats vinden door een commissie die door de detaillisten zou zijn aangewezen. Dit is echter onjuist, aangezien de verdeeling zal geschieden door de leden van de Plaatselijke Her stel raad. - Op het consultatiebureau voor voor zuigelingen alhier, werden op 26 Nov. 37 zuigelingen ter consult aan geboden waarvan uit Heusden 19, Herpt 4, Hedikhuizen, Heesbeen, Aalburg en Veen elk 2, Wijk 5 en^Oudheusden 1. Volgende zitting 10 Dec. Maandag speelde het tweede tiental der damclub V.D. te Schijndel haar 2en competitiewedstrijdthans ging de strijd tegen „De Vroolijke Schui-

De Sirene | 1946 | | pagina 2