Plaatselijk Nieuws NIEUWS VOOR BOER EN BOERDERIJ. Voor partijen rogge en/of haver, welke door de telers na 23 Nov. 1946 aan de ingeschakelde graanhandelaren of aan de erkende zaaizaadhandelaren wordt geleverd, zal geen inleverings premie meer worden betaald. Dit houdt evenwel niet in dat de boe ren hun partijen rogge en haver minder snel moeten afleveren dan voorheen. De verplichting, dat de afgedorschte par tijen binnen 4 weken na dorsching op de voorgeschreven wijze geleverd moe ten worden, blijft onverminderd van kracht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat geregistreerden die een bestelbon voor rogge en/of haver aanvragen er rekening mede moeten houden, dat dit tot gevolg heeft dat hun aanslag rogge en/of haver wordt verhoogd, en wel maximum met een hoeveelheid welke noodig is voor het inzaaien van een oppervlakte, welke even groot en met hetzelfde product bebouwd is als in '46. De niet te velde gekeurde haver'mag thans ook voor afzet aan uiteindelijke gebruikers in het binnenland worden verhandeld. De heffing op deze haver behoeft, zoowel voor den export als voor het binnenland, eerst te worden betaald nadat de partijen definitief door den N.A.K. zijn geplombeerd. De inlevering van varkenshaar en schapenhuiden draagt bij tot een verbe tering van de deviezenpositie van ons land. Daarom is aan huisslachters de verplichting opgelegd het haar van de in huisslachting geslachte varkens te verzamelen en in te leveren bij een der daartoe aangewezen be- of verwerkers. Ook de huiden van in huisslachting geslachte schapen moeten door de ge- registreerden zelf worden ingeleverd, bij een door hen te kiezen erkenden hui- denhandelaar. Dit moet op de machti ging worden vermeld. Adreslijsten van erkende huidenhan delaren en van de tot het innemen van varkenshaar gerechtigde firma's lig gen op de Bureaux van de Bureauhou ders ter inzage. Subsidie en schadevergoedings regeling voor gekapte of ver nielde houtopstanden. De Rijksdienst voor Landbouwher- sfel en de Commissie van Ovierleg Land schapsherstel hebben richtlijnen opge steld met betrekking tot de subsidie- en schadevergoedingsregelingen voor gekapte of vernielde houtopstanden. Hierin is o.m. als regel gesteld, dat bij de beoordeeling van een object de inspecteur van Landbouwherstel en de houtvester van Staatsboschbeheer na gaan en vaststellen welk gedeelte be schouwd kan worden als productiebe planting en welk gedeelte als niet-pro- ductiebeplantin'g. Dit geldt vooral ten aanzien van landgoederen. De schade- taxatierapporten worden opgemaakt door den houtvester van Staatsboschbeheer. Vergoeding voor houtschade wordt ge geven, indien de schade is aangebracht door oorlogsgeweld of inundatie. Ook aan particulieren wordt ver goeding verleend voor door de burger- bevolking geroofd hout, indien de aan leiding tot de plundering is gelegen in een oorlogsomstandigheid, b.v. brand- stoffennood en de gedupeerde niet in staat was de schade te verhinderen. Het subsidie voor herbebosscliiing wordt door Staatsboschbeheer gegeven voor productieve houtopstanden, die tusschen 1 October 1940 en 1 October 1945 geveld of vernield zijn. Het be-' draagt in het algemeen 50 pCt. van de herbebosschingskosten en wordt me.est- al in twee termijnen betaald, t.w. 75 pCt. na de her-inplant en 25 pCt. twee iaar na de her-inplant. Om voor subsi die in aanmerking te komen, moet fiet herbebosschingsplan zijn goedgekeurd. De schadeuitkeeringen van den Dienst Landbouwherstel hebben eveneens plaats in twee termijnen, t.w. 50 pCt. wan neer Staatsboschbeheer het herbeplan- tingsplan heeft goedgekeurd en 50 pCt. wanneer de her-jnplant is uitgevoerd. Staatsboschbeheer doet hiervan mede- deeling aan den Dienst Landbouwher stel. Grondschade wordt door den Dienst Landbouwherstel in natura hersteld, ech ter tot geen hooger bedrag dan f 250 per ha. HEUSDEN. A.s. Woensdagavond half 8, zal in de Bewaarschool alhier, een verga dering worden gehouden van hetCNV. Als spreker zal optreden de heer Ou derkerk, hoofdbestuurder N.C.L.B. Voor bijzonderheden zie men ad vertentie. De raad dezer gemeente zal hedenavond des avonds om 8 uur in vergadering bijeen komerc, ten gemeen- tehuize, Hedenavond speelt het tweede tiental der damclub V.D. een competi tiewedstrijd le klasse tegen W.D.V. 1 uit Waalwijk, in het clublokaal Hotel „Central", Aanvang 8 uur. De Gymnastieklessen van de Gymnastiekvereen. alhier, zijn voortaan als volgt ingedeeld Van 4.004.45 uur: jongens. Van 4.455.30 u.: le groep meisjes. Van 5.300.15 u.: 2e groep meisjes. Van 6.157.00 u.: 3e groep meisjes. Van 89 uur: alle dames. Woensdagavond trad voor het Departement Heusden der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen in d-e zaal' van hotel „Concordia" op, de heer Dr. W. v. d. Sleen. De heer v. d. Sleen is een aangenaam' verteller, die wie gaarne in Heusden zien optreden. Voor dezen avond had hij als onderwerp: „Mogelijkheden van ko lonisatie in de Groote Oost", speciaal; in Nieuw-Guinea." Hij bevond zich in Indië tijdens de Japansche bezetting en heeft ook in een conoentratiekamp ge vangen gezeten. Heel kort vertelde hijj hiervan, bij het begin van zijn redid om: ons vervolgens een rieis te doen meema ken over Java, Bali, Celebes, om ten slotte aan te landen in Nieuw-Guipea. De heer v. d. Slejen had n.l. een op-' dracht van den Regeerings voorlich tingsdienst, om in Nieuw-Guinea eten onderzoek in te stelljen naar de moge lijkheden van kolonalisatie in dat ge deelte van Indië. Inzonderheid in de nabijheid varr Hollandia en het Centariemieer. Kolo nisatie blijkt echter slechts op bfeperk- te schaal aanwezig, vooral ook omdat duizenden papoea's rebds bezit heb ben genomen van het vruchtbaarste gedeelte. M|et het oog op de groote kosten van wegenaanleg ien cultiveering van den grond, achtte de beier v. d. Sleen, kolonisatie onuitvoerbaar. Spr. verduidelijkte zijn rede met lan taarnplaatjes. Een en ander gaf ons een uitstekende kijk op ons mooie Indië en zijn bewoners. Tevens bleek daar uit dat de Nederlanders bij het over- groote deel der inlanders, heel goed staan aangeschreven en zijl blij zijn wanneer de terroristen en Japanners zijn verdwenen en de Hollanders hun oude plaats in de Indische samenleving hernemen. Met spanning werd de le zing door het publiek gevolgd en het stemde in met de woorden van dank, die de Voorzitter de heer Knoop den spreker' bracht. De volgende lezing van het Nut, zal niet op 14, doch op Woehsdag 18 December plaats vinden. Alsdan zal Mr. Pragano spreken over Roe menië. AALBURG. Donderdag 12 Dec. hoopt voor de Geref. Gem. alhier, des avonds om 7 uur voor te gaan Ds. Kok vam Veenendaal. ALMKERK. Met ingahg van '1 Jan. a.s. hoopt de heer A. J. Pouli, Directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau al hier, den dienst met pensoien te verla ten. De heer A. J. van Dobben de Bruijn, Comm. ter secretarie alhier, is met ingang va.7 6 Dcc. benoemd tot burgemeester der gemeente Langbroek (Utrecht). Wij wenschen den heer v. Dobben de Bruijn proficiat met deze benoeming. A.s. Maandagmiddag hoopt de beroepen predikant Ds. Stoutjesdijk van Tuil een bezoek te brengen aan deze gemeente. In het comité voor aanbeveling voor het Geref. Liturgie-Congres, op 7 Jan. a.s. te Tilburg te houden, heeft zitting genomen Ds. Hakman alhier. Plannen bestaan tot instelling van een schoolartsendienst district Alm- kerk welke dienst een groot rayon omvat. Zoo behoort o.a. Geertruiden- berg tot genoemd district;. ANDEL. Op Donderdag 12 December des avonds om half 8, hoopt het C.N.V. een groote propaganda-wergadering te houden. Als sprekers zullen optreden de heeren A. C. Benzen uit Eindhoven, hoofdbestuurder van het C.N.V. en C. Braspenning uit Sprang, Bondsbestuur-* der van de Chr. Fabrieks- en Transport arbeiders. Onderwerp: Alles werkt, al len verantwoordelijkheid. CAPELLE. Woensdagmiddag 1.1. bracht St. Nicolaas een bezoek aan de kleine kin deren van de leden van de afd. Sprang- Capelle van den Ned. Bond van Plat telandsvrouwen, die daarvoor met hun moeders bijeen waren in de zaal van den heer Ant. v. Dijk aan het Brugge tje te Vrijhoeve-Capielle, welke zaal voor deze gelegenheid geheel belangeloos was afgestaan. De Sint, die bij het bin-< nenkomen met het zingien van St.-Nico- laasversjes werd begroiet, onderhield zich met de kleuters, waarbij ook Zwar te Piet zich niet onbetuigd liet, en deel de versnaperingen uit. Hoogst voldaan keerden de kleinen na afloop huiswaarts. In dezelfde zaal werd 's avonds met de leden der vereeniging het St. Nico- laasfeest gevierd en ookxleze bijeenkomst werd door de hooge gasten miet hun tegenwoordigheid vereerd. Op gezellige wijze werd de avond doorgebracht, muziek, zang en voordrachten wissel den elkaar af, een en ander onderbro ken door tractatie op gebak en versna peringen. Een verloting van diverse aardige prijzen, waaronder een heer lijke taart, droeg niet weinig bij tot verhooging van de gezellige sfeer. Met een dankwoord van de presidente Mevr. Verhoeven-Blankers, die zich daar bij in het bijzonder richtte tot hen, die bij de voorbereiding van dezen feest avond en bij de program ma verzorging hun medewerking hadden verleend, werd de in alle opzichten uitstekend geslaagde feestavond, die bij allen, die hem heb ben meegemaakt, in aangename herinne ring zal blijven voortleven, gesloten. Door tot nog toe onbekende oorzaak ontstond Woensdag j.l. aan de Nieuwevaart brand in de woning van B. Achterberg. Doordat de woning geheel van hout opgetrokken was, greep het vuur oogenblikkelijk zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet te denken viel en van het huisraad weinig of niets kon worden gered. De brand weer was met de motorspuit spoedig ter plaatse en dank zij het kordaat op treden hiervan, geholpen door buurt bewoners, konden de omliggende pan den, waarvan de woning van P. Sterren burg vooral groot gevaar liep, behou den blijven, waardoor erger voorkomen werd. Op ruim 71-jarigen leeftijd over leed deze week de heer J. L. v. d. Linde, gepensionneerd gemeenteveld wachter alhier. Tot eenige maanden voor zijn overlijden bekleedde de over ledene nog de functie van havenmeester der beide havens. In het gebouw „Elthato" werd j.l. Woensdag de jaarvergadering ge houden van de kleine meisjesvereeni- ging „Tabitha Kumi". De .verslagen onderwerpen en voordrachten werden door de belangstellenden met aandacht gevolgd. In de gemeente Sprang-Capelle werden in den loop der maand Novem ber 1946 twee gevallen van mond- en klauwzeer aangegeven. Gedurende de afgeloopen maand werd te dezer plaatse £en geval van diphterie geconstateerd ten huize van A. v. Peer in de Nieuwstraat. BUSSEN. Eenige dagen ge'eden wilde Mej. A. V. uit Dussen zich in den laten avond per rijwiel van Hank huiswaarts begeven. Op de „Steeg" kreeg zij ge zelschap van een haar onbekende heer. Deze maakte aanvankelijk een zeer ge zellig praatjedoch wilde alras te vriendelijk zijn in den zin van Mej. V. Toen hij merkte, dat zijn j>lan mislukte zeide hij tenslotte „nu moet je toch maar van de fiets af en dan zal ik je in het gras gooien". Hij trok haar inderdaad van haar rijwiel af, doch op het moment dat hij zijn eigen rijwiel in het gras wilde leggen, maakte het meisje van de haar geboden gelegenheid gebruik, gaf den aanvaller een flinke duw met het ge volg dat deze voorover in een diepe sloot met water terecht kwam. Zooals begrijpelijk maakte zij zich toen vlug uit de voeten en liet haar overvaller,, die om "hulp riep in zijn benarde toe-1 stand achter. Thuis gekomen kon zij van schrik, het gebeuren het eerste uur niet aan haar moeder vertellen. Nog laat in den avond is de Rijkspolitie van den post Dussen van dezen overval in kennis gesteld en deze heeft direct eien diep gaand onderzoek ingesteld. Eenige dagen geleden is door den Burgemeester onzer gemeente een herstelraad geïnstalleerd die tot taak heeft gekregen om de toegewezien goe deren, zooals dekens, lakens, sloopen enz. van de Stichting Herstel Noord brabant 1945, aan onze gemeente, aan de daarvoor in aanmerking komende personen te verdeelen. Door den Herstelraad zijn bereids de noodige aanvraagformulieren uitge reikt. Alle textielhandelaren zijn, me de door de bemoeiingen van den Bur gemeester, bij de distributie van deze goederen ingeschakeld. EETHEN. Morgen, Dinsdag 10 December, om 10 uur zal het consultatiebureau zitting houden, in het gemeentehuis. GENDEREN. Tot ouderling en diaken der Ned. Herv. Kerk zijn herkozen P. Vos en M. Hak. De Herv. Jongel. vereen, alhier, hield j.l. Donderdagavond een voor drachtenwedstrijd, waarvan de uitslag was als volgt le prijs E. v. Wijk, 2e A. v. d. Kolk, 3e A. v. d. Miooren, 4e M. Walraven, 5e J. v. d. Mooren, 6e W. Walraven, 7e Joh. v. Wijlen, 8e H. Bouman, 9e G. Branderhorst, 10e C. v. Gammeren en 1 le P. Branderhorst. De kerke ra ad der Geref. Kerk heeft besloten een nieuw kerkorgel aan te schaffen. LAND VAN ALTENA. De vlassers wordt er op gewe zen, dat ruwe vlokken door hen voort aan uitsluitend verkocht moeten wor den aan lokkenveredelaars of hande laars in deze materie. NEDERIIEMERT. Ds. J. Vermaas, Ned. Herv. predikant alhier, hoopt 12 Jan. a.s. afscheid te nemen van zijn gemeente, om 19 Jan. d.a.v. zijn intrede te doen te Dirksland, na bevestiging door Ds, Kijftenbelt te Rotterdam. Tot diaken der Ned. Herv. Kerk is herkozen de heer C. Sprong. Dinsdagavond 3 Dec. vond al hier het Sint-Nicoiaasfeest plaatis met de Kleuterschool, waarbij alle ouders en enkele genoodigden aanwezig waren. Om 7 uur opende de leidster Mej. Schulz dezen avond met een kort woord en werd eerst een poppenkast voor stelling gegeven, waarvan de ouders zoowel als de kleuters volop hebben genoten. Om ongeveer acht uur arriveerde de Sint met Zwarte Piet, wat begrijpelijk bij vele kleuters groote verbazing wekte. Eén voor één moesten ze bij den Sint komen en een cadeautje in ontvangst nemen en werd steeds een liedje voor hem gezongen. Velen kregen een te rechtwijzing van den Sint over hun gedragingen en steeds was het leuk de kinderen te zien staan en te beloven^ dat zij goed hun best zouden doen. Aan mej. Schulz reikte de Sint na mens de ouders een prachtige naaibox over, waarvoor door haar dank werd gebracht aan de ouders voor de waar- deering die zij steeds van deze zijde mocht ontvangen. Het geheel was weer een prachtige avond en duidelijk werd hier weer gezien, met hoeveel liefde en toewiijy ding mej. Schulz deze kleinen on derwijst en opvoedt. V

De Sirene | 1946 | | pagina 2