Engeland. BUITENLAND. Belgie. Duitschland. Italië. Turkije. Rusland. Frankrijk. Spanje. Donderdag-morgen ongeveer te 4 uren is I een hevige brand uitgebarsten in dat gedeelte van het gebouw der vereeniging „Weten en Werken," te Haarlem, hetwelk is verhuurd tot bergplaats van stroo, haverdoppen, enz. Ofschoon de brandweer spoedig aanwezig was, is het ge- heele gebouw, aangewakkerd door een feilen wind, bijna geheel uitgebrand. De voorhanden instru menten de bibliotheek waarvan gelukkig vele boeken waren uitgeleendzijn beschadigd of vernield. Alles was tegen brandschade verzekerd. De koetsier van baron Van J., te Vogelenzang bij Bloemendaal, ging Donderdag met het 5-jarig zoontje van dezen een rijtoer maken. Hij ont moette een escadron huzaren, waardoor het paard schrikte en op hol ging naar den overweg van den spoorweg, juist toen een trein in aantocht was. Do wachtster, meenende dat het rijtuig nog kon passeeren, liet de passage vrij en wer- k'lijk gingen paard en rijtuig in tijds over. Het jongetje had echter het ongeluk op de rails te vallen. De wakkere wachtster wierp zich zonder dralen op den grond en mocht de vol doening smaken het kind, dat vrij ernstig, doch niet gevaarlijk gewond werd, te redden. Donderdag-avond, bij het vertrek van den laatsten trein naar Rotterdam had te Leiden een treurig voorval plaats. De conducteur S. viel men zegt door mis te stappen onder de loop plank van den vertrekkenden trein zoodat hij deerlijk gewond werd. In het ziekenhuis opge nomen, heeft men hem de teciien van een der voeten geamputeerd. Laatstleden Maandag-nacht is dezelfde Amster- damsche nachtwachtdie verleden jaar haast in zijn huisje is gestikt, wederom ten gevolge van den kolendamp, in bewusteloozen toestand in zijn huisje gevonden. In het belang van s mans gezondheid en in dat van een zorgvul diger bewaking van het aan zijn zorgen toever trouwde kwartier is hij uit den dienst ontslagen. Fabrikanten in Lvon hebben het thans zoover gebracht om de kleuren met gelatine en andere verzwaringsmiddelen zoodanig te belasten, dat de zijden waren er fraai en zwaar uitzien, maar slechts ongeveer zijde en 3/4 verf bevatten Aangezien er nu in Duitschland scheikundigen zijn, die niet alleen het verzwaren aanprijzen, maar ook tegen behoorlijke betaling leeren hoe inen dat t best doen kan, zoo zal er vermoe delijk een wedstrijd tussehen Duitschland en Frankrijk ontstaan, wie het best de koopers in de luren zal leggen. Men zij dus gewaarschuwd! De papierfabriek van G. B. Eikendal, te Apeldoorn, is door brand vernield. De oorzaak is onbekend. Naar men verneemt was de fabriek niet geassureerd. Met 1 April wordt eene reorganisatie der militaire administratie hier te lande verwacht. daverend applaus, dat in de zaal weergalmde. De lieer De Jong, Burgemeester dier gemeente, was zonder twijfel de tolk van oiis toehoorders, toen^ Z. E. A. in gepaste woorden zijnen dank betuigde aan de Directie van deze voorstelling, en aan* de leden der Harmonie voor de flinke uitvoering en het schoone doel tot ondersteuning der armen. Naardien het lokaal bijna de helft te klein was om al de inteekenaren te kunnen bevatten, zullen a. s. Maandag dezelfde stukken voor de overige personen worden uitgevoerd. 's lïertogcnbosch22 Januari. De in de jongste vergadering van den Raad dezer ge meente benoemde Oommissie, om metrden Mi nister Aan Waterstaat, Handel en Nijverheid een onderhoud te hebben over opheffing van den overweg nabij het station buiten de St. Jans poort alhier en bestaande uit de heeren A. F.X. Lnijbén, burg., Jlir. Jos de la Court, wetli., en F. C. Bake, hoofdingenieur bij den prov. water- staat, tevens raadslid, is gister-avond vertrokken. De Commissie is voornemens zich tevens met de Ministers van - Financiën en van oorlog te onderhouden over de ontmanteling dezer vesting. Met het oog op de groote behoefte aan uitbrei ding dezer stad is het te Avenschen, dat de Com missie er in moge slagen met de Ministers de noodige schikkingen te treffen, ten einde de slechting der vesting zoodra mogelijk kunne Avorden ondernomen. Deventer, 22 Januari. Gister Averdeu in den grond van de gemeente-mestplaats, op 3 decime ters dieptezonder kisten gevonden de lijkjes van twee kinderen. De vader had op gezag der vroedvrouw de lijkjes der beide doodgeboren kinderen daar ter plaatse begraven en had van de bevalling geen aangifte gedaan. De lijkjes zijn op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. Dinsdag, omstreeks 41/,} ure des namiddags bevond zich een tramway juist op den doortocht van den spoorweg, toen een trein kwam aange reden. Het rijtuig werd in tAvee stukken gesneden en de stukken tot op 10 meters weggeslingerd. De koetsier van den tramway Averd op den slag gedood en de conducteur doodelijk ge kwetst een reiziger Averd letterlijk het hoofd afgereden vijf andere reizigers zijn insgelijks doodelijk gekwetst. Versailles, 23 Januari. Bij de stemming voor een onafzetbaar senator werden door de rechterzijde op Decazes 128, door de linkerzijde op Victor Lefranc 129 stemmen uitgebracht. Daar het aantal stemmeiulen 2 72 en de vol strekte meerderheid 137 avus zoo Averd geen resultaat verkregen.; Er Averd besloten morgen tot herstemming over te gaan. Nieuwesclians, 22 Jan. Terwijl de scheeps- jager H. Borchers een knaap van 14 jaren dezen morgen bezig Avas een schip te sleepen deed het paard een misstap en viel in liet water, met het ongelukkig gevolg, dat door de lijn ook de scheepsjager te Avatar geraakte. Paard en jongen Averden eenigen tijd daarna Ave! op het drooge gehaald, maar de laatste slechts als een lijk. Lord Derby heeft aan de Handclskamer te Bristol kennis gegeven, dat de onderhandelingen tot het sluiten van een nieiiAv Engelsch-Fransch handelstractaatop verzoek van de Fransche regeering zijn uitgesteld, tot het herstel van de politieke rust in Frankrijk de gelegenheid zou aanbieden om met kans op goed gevolg de on derhandelingen op nieuw aan te knoopen. Te Liverpool en op eenige andere plaatsen hebben zich verscheiden gevallen van hondsdol heid voorgedaan; op enkele plaatsen gelukte het de honden af te maken. Op 19 Januari Avas het saldo der Rijks Schat kist bij de Ncderlandsche Bank en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de betaalmees ters aanwezig, tezamen groot f 24,354,154.3172. Van Nieuwediep vertrekt den 16den der vol gende maand via Suez naar Java, per Prins van Oranjeeen detachement suppletie-troepensterk 158 man, Avaaronder 8 onderofficieren. Brussel, 22 Januari. Bij de beraadslaging over de begrooting van het Departement van Binnenlandsclie zakenheeft de Regeering een krediet aangevraagd van D/4 millioen voor ves tingwerken aan de Schelde en voor den aankoop van 5000 bedden voor militairen. Op den grooten toren te Delft zullen des aAronds de wijzerplaten verlicht worden. Het zoude te wenschen zijn indien dit practische voorbeeld ook op andere plaatsen werde nagevolgd. In de jongste Raadszitting te Amersfoort is besloten tot heffing van de volle 100 percenten van den hoofdelijken omslag over 1878. M aalwijk 26 Januari. Gisteren avond ontstond door het omvallen eener petroleumlamp, in de Avoning van de weduwe Schalken, alhier, een begin van brand, die ernstige gevolgen had kun nen hebben, Avare hij niet bij tijds door de tegen woordigheid van geest van den heer G. H <re- bluscht. Druncn 21 Januari. De op heden gegeven tooneel-uitvoering, met welwillende medewerking van de Harmonie „De Eendracht," ten voordeele van den armen en noodlijdenden, heeft de som van f196.opgebracht. Ten tooneele werden gevoerd 1°. Inleiding. „Bij de lijkbaar eens armen." 2°. „Mie ben ik Blijspel in 3 bedrijven. 3°. „Twee vreemdelingen in de stad." Klucht in 2 bedrijven. 4°. Tot slot. „De arme daglooner." Voor dracht met Zang. Me mogen zeggen, dat de opvoering uitmun tend geslaagd is; zoowel de hoofd- als onder geschikte rollen Averden op eene waardige AA'ijze vervuld en liepen goed van stapel. Dat de twee honderd en twintig aamvezigen in de zaal van den Heer D. van der Mresten zeer tevreden warenbleek uit het herhaald Een 66 jarig man, in een plaatsje der Arden nen, die met bedelen zijn brood verdiende, is dezer dagen van gebrek omgekomen. Men vond in zijne woning eene som van f50,000. Te Soerabaya overleed in 1853 een Fransch- man, met name Rcnard, die slechts één kind naliet. Dit kind Avas echter reeds verscheidene jaren voor 's vaders dood verdAvenen. Over zes jaren zal de door de Avet gestelde termijn van 30 jaren verloopen, terwijl de zoon tot heden nog niet is kpmen opdagen, ten einde de erfenis' in bezit te nemen. De nalatenschap is intusschen door interest op interest gestegen tot vier en zeventig millioen, die dus waarschijnlijk onder de erfgenamen van genoemden Renard zullen verdeeld worden. Tot beden heeft men erfgenamen ontdekt in Frankrijk, België en Nederland; de Belgische tak wordt vertegenwoordigd door drie fainiliën te Brussel, namelijk generaal Renard, hoofd inspecteur der burger-gardede familie van Parijs-Parvillez en de familie Renard-BorelAvaar- toe behoort de Minister van Openbare Werken, de heer Beernaert-Borel. Donderdag avond deed zich in den omtrek der Haj/mar/cet te Londen een schok als van eene aardbeving gevoelen. Op den hoek der Pan- tomtreet was onlangs een blok huizen van zes verdiepingen hoog, opgetrokken. Ten 11 ure 's avonds stortten die reusachtige gebouwen eens klaps in en sleepten in hun val het nevenstaand huis, een oesterwiukelmede. De bezoekers en bedienden van dit huis hoor den eensklaps een vreesdijk gekraak het stof vloog uit de muren en een groote scheur ver toont zich in den muur, juist boven de toonbank. Allen snelden den Avinkel uit en ontkwamen nog bijtijds. De eigenaar echter, die nog spoedig zijn geld wilde halen, werd onder het puin begra ven en gedood. Op onbegrijpelijke wijze zijn eenige voorbijgangers aan den dood ontsnapt daar de hardsteenbrokken hngs hen neervielen. Londen24 Januari. Gisteren er een Minis terraad gehouden. Sir S. Norhcote ontving Dinsdag eene depu tatie van conservatieve afgevaardigden ten gshoorc, die bij de Regeering aandrong op eene houding van ernstige oplettendheid bij de op de lange baan geschoven vredesonderhandelingen. De Mi nester erkende dat de Regeering getrouw zou blijven aan hare politiek van voorwaardelijke on zijdigheid. Eene dépêche uit Rome meldde aan den Times dat de Italiaansche vloot bevel ontvangen heeft zich naar den Levant te bege\ren. dige pogingen mislukt, Engelands .houding een wapenstilstand en den vrede- onrtiogelijk maken en het Oosten in 't verderf storten. Dit is het logische gevolg der houding van het Engelsche kabinet. Nadat Adrianopel door de Turksche ge regelde troepen ontruimd, en er Baschibazouks en Circassiers Avaren binnengedrongen, werd het den 20sten dezer, onder gejuich der bevolking, door Russische cavallerie bezet. 24 Januari. Uit Kesanlik wordt onder dagteekening van 22 Januari bericht: In den nacht van 18 op 19 dezer achterhaalde de overste Panjutin, twaalf Averst van Hermanly, een Turksch konvooi van zes tabors talrijke gewapende in woners en geschut. Na een hecten strijd van twee uren Averden de Turken geslagen en ver strooid. Panjutin maakte 20,000 wagens buit het verlies van de Russen bedraagt 4 officieren en 46 soldaten. Uit Kesanlik komt van den 22sten het bericht, dat de overwinning van Gourkho inden strijd bij Philippopel van den I5den, 16den en 17den veel meer beteekenis heeft dan uit het eerste bericht kon blijken. Gourkho streed tegen de geheele legermacht van Suleiman ter sterkte van 40,000 mau en door Suleiman zelf aange voerd. Na den strijd van den 17-den was de slagorde van Suleiman eindelijk gebroken en zijn leger in twee deelen gescheiden. De Russen maakten 97 stukken geschut buit. De helft van het Turksche leger onder Fund Pacha vluchtte den 18den des nachts inde richting van Tscha- naktschi in het gebergte, de andere helft onder Suleiinan Averd in de richting van Cliaskoi door Skobelel' en Karsoff vervolgd. Aan The Pael Mall Gazette Avordt geméld De Russiehe Regeering houdt zich thans bezig met de beAverkjng vau eeii regelmatig plan tot vorming van een vloot voor de Zwarte Zee, in navolging van het- Duitsche marineplan. Met de organisatie zal onverwijld worden begonnen. Het belangrijk crediet zal te dien einde bij de begrooting voor dit jaar worden aangevraagd. Te TJnruhstadt nabij Griinsberg, is de trichinen- ziekte uitgebroken. Reeds vier personen zijn er aan overleden. Te Palermo werd in het begin dezer maand zekere Alessandro Parisiin het hartje van de stad, te middernacht en in het bijzijn zijner fa milie, door stoutmoedige roovers aangevallen, in zijn rijtuig gedragenen gevangen genomen. Aan zijne familie werd bericht, dat hij slechts zou losgelaten wordenna de ontvangst eener som van 10,000 lira's in goud of 57,000 lira's in papier, Avelke som men ook betaald heeft. Na 11 dagen in een onderaardsclien kelder te zijn gevangen geweest, aan de barbaarschste mishandelingen blootgesteld Averd de ongeluk kige eindelijk vrijgelaten. Die stoutmoedige aanval heeft een hevige ont steltenis te Palermo teAveeg gebracht en liet volk zoo zeer beangstigddat men 's avonds niet meer buiten 's huis durft gaan. Rome, 24 Januari. De Liberia meldt, dat de Italiaansche ministerraad besloten heeft dade lijk een escader van uit Napels naar den Levant te zenden. Yice-admiraal Buglione is tot bevel hebber benoemd. Te Keulen zijn bij 200 Avinkeliers eet- en drinkwaren gehaald om aan een scheikundig on derzoek te worden onderworpen. Tot nu toe heeft men reeds een 50tal Vervalschingen gecon stateerd. Men schrijft uit Laarne dat Maandag avond de veldwachter aldaar door tAvee personen is aangevallen die hem met een pistoolschot ge vaarlijk in de zijde kwetsten en hem daarna op griiAvelijke wijze mishandelden. De gewonde verkeert in levensgevaar. Hij heeft echter zijne aanranders erkendbeiden zijn gevangen geno men. In dezelfde gemeente is voor een jaar geleden een man doodgeslagen, zonder dat het mocht gelukken de moordenaars te ontdekken. Woensdag nacht zijn bij een horlogemaker te AntAverpen 12 gouden en 1 zilveren horloge te zamen ter waarde van ongeveer 2000 francs gestolen. Het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft besloten aan de Regeering te verzoeken, bij den Bondsraad de noodige stappen te doen ter ver krijging eener RijksAvet, krachtens Avelke alle spi ritus, bestemd voor industrieël gebruik, bij den invoer voor consumtie onbruikbaar Avordt gemaakt en van invoerrecht vrijgesteld. Men telegrafeert uit Syra aan den Daily News, dat het garnizoen van Erzeroem slechts 'een be' perkt vertrouwen stelt in den nieuwen bevel hebber Jsmaïl-IIakki pacha. De christenen der stad zijn geivapend en geoefend. De sneeuAV ligt anderhalven voet hoog rondom de stad terwijl de koude vreeselijk is. De Avolven en vossen zijn in overvloed aanwezig zij worden aangelokt door de overblijfselen van doode paarden en muilezels. Uit een officieele statistiek blijkt, dat de indirecte belastingen hebben opgebracht in 1877 de som van 1003319000 francs tegen 1076727000 francs in 1876; dein- en uitvoerrechten 2 95589000 francs in 1877 tegen 2S9674-000 in 1876. Petersburg, 23 Januari. Het Journal de St. Petershovry meldtReeds bij het eerste bericht dat Turkije den wensch had uitgesproken om te onderhandelen, hebben wij gewaarschuwd voor overdreven optimisme. Het initiatief der Porte, ingegeven door Derby, strekte niet om aan de oorlogvoerende partijen een veld van toenadering aan te bieden, maar om Engeland in staat te stellen reeds bij den aanvang der onderhande lingen daaraan deel te kunnen nemen. De wa penstilstand kon slechts na vaststelling der vre desvoorwaarden volgen. Het Londenscli kabinet verklaarde, slechts een met medeAverking van Europa ontstanen vrede te willen toelaten. Hier uit volgt, dat zelfs bij onderteekening der Porte van de vredesvoorwaarden geen zekerheid bestaat. Europa zou ze nietig kunnen verklaren. Deze toestand Avordt nog verscherpt door de verklaring der Engelsche regeering, dat zij eerst Ruslands voonvaarden moet kennen en dan geld Avil vragen. Zoodoende zal, indien de tcgenwoor- ('onstantinopel22 Januari. Eene officieele kennisgeving maakt de opening der onderhan delingen over den vrede bekend en zegt, dat, voor 'tgeval dat ze mochten mislukken, maat regelen genomen zijn voor eene verdediging tot het uiterste. Constantinopel24 Januari. Heden avond ontving de Porte de vredesvoonvaardenze zijn hard. Eene voorwaarde is een zware schade loosstelling der oorlogskosten en een gedeelte van het grondgebied zal bezet blijven tot die betaald is. De Porte beraadslaagt. Nog is geen besluit genomen. Het schijnt zeker, dat zij de voorwaarden zal aannemen. Aan de gezanten bleven deze onbekend. Madrid, 23 Januari. Het hiiAvelijk van ko ning Alphonsus met de infante Mercedes Averd heden in de kathedraal door Ren patriarch van Indië voltrokken. Er was eene groote menigte op'de been, die levendig toejuichte. De stad Avas met vlaggen versierd.

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2