Rusland. Engeland. Spanje. Italië. BUITENLAND. Frankrijk. Oostenrijk. Turkije. pond oleomargarin per (lag gebruikt. De New-(aan ïorksehe Handehztg. beweert dat het product tegenwoordig zbo goed is, dat ervaren handelaars 111 echte boter het nauwelijks nog als namaaksel -kunnen herkennen. olgens hetzelfde blad legt men zich nu in Amerika ook toe op het fabriekmatig vervaar digen van kunstkaas, waarvan ongehoorde massa's voor FrankrijkDuitschland en Holland verscheept worden. Zaterdag middag had in het armweeshuis to Middelburg een jammerlijk ongeval plaats. Eenige meisjes waren op de plaats bezig met het werpen van sneeuwballen en werdeu door den vader uit het gesticht verzocht daarmede op te houden. Toen zij hieraan niet voldeden, had hij de onvoorzichtigheid een geweer, dat hij in handen haden meenendc dat dit niet geladen e njn warm, wn? levendig en werdeu deze giede prijzen verkocht. Ruim 1800 biggen werden van t'7 tot i' 10 verkocht, terwijlin linnen, waarvan de aanvoer eveneens aanzienlijk- was, veel verhandeld werd. Waalwijk 29 Januari. In de gisteren ge houden vergadering van stemgerechtigde ingelan den van het Waterschap „de binnenpolder van W aalwijk, werd ter tafel gebracht eene missive van hot Gemeente-Bestuur alhier, daarbij kennis gevende dat de gemeente voornemens is eene keibestrating in de kloosterstraat te leggen over eene lengte van p. m. 1000 meters, te beginnen aan den provincialen straatweg, met verzoek om eene billijke bijdrage in de aanlegkosten. Door de ingelanden is bij acclamatie besloten bet onderhoud van den bestaanden grintweg I thans ten laste van de gemeente en den Finnen- polder, ieder het werk en een aantal verpletterde lijken ziji; onder de sneeuwlaag uitgehaald. Het zoogenaamd monster-proces tegen de ni hilisten, te St. Petersburg gevoerd, is op onbe duidende wijze algeloopen. Van de 109 be schuldigden zijn slechts 20 werkelijk schuldig bevonden. De overige beschuldigden zijn onder borgstelling in vrijheid gesteldnadat zij eene langdurige preventive gevangenschap hebben ondergaan. v.u«.i, met geiuuen j ier> hnler voor de helft, geheel aan de o-e- was, gekscherende op hen aan te leggen en af. meente over te dragen tegen' eene bijdrage "of te trekken, met het ongelukkig gevolg, datvergoeding van f2500 plus de jaarlijksche bij twee volwassen meisjes zwaar gewond werden ^rage door de provincie aan den polder voorde en niet buiten levensgevaar zijn.' opheffing van den tol, bedragende f51,69, onder Behalve Marie Collaert verlaat ook de lieer de Porre, die eveneens in het proces tegen 't Kint de Rodenbcke als getuige moet worden gehoord, "<-"mt /.ai aan ue goeaiceui Brussel, om er niet meer terug te keeren. Lang- i Gemeenteraad worden onderworpen, jjmerhand zullen alle getuigen verdwijnen en I VHertogenboseh27 Januari in Groningen W Süïï1 m m Vrijheid Sff T" uioningennood' voor^gezinnen de verplichting, dat de gemeente genoemde kei- bestrating logge en voorzie in de vergrooting van den duiker onder de kloosterstraat. Dit besluit zal aan de goedkeuring van den Het gezamenlijk bedrag der Engelsche strijd krachten in de Middellandsche Zee bedraagt 11159 man. kunnen worden gesteld. De spoorweg, bestemd om liet gebouw der Parijsche internationale tentoonstelling met de ringbaan om Parijs te verbinden nadert zijne voltooiing. Aangezien deze ringbaan in onmid dellijk verband staat met de verschillende te Parijs uitkomende spoorwegenzullen verzen dingen uit de verschillende landen van Europa weldra zonder overladen in het tentoonstellings gebouw kunnen aankomen. De stand der werken van liet tentoonstellings gebouw, onder de leiding van den hoofdingenieur Duval uitgevoerd, is van dien aard, dat aan de oplevering op den gestelde tijd niet meer is te twijfelen. Voor eenige dagen is in een der buitenwijken van Parijs een bediende van het hoofdkantoor der Regie, die een som van 59,000 francs had opgehaald aan pacht van de tabakverkoopers brutaal aangerand. A oor alle zekerheid droeg de man het geld in een lederen zak onder zijn blouse en had reeds de Kerk St. Ambroise in de straat Lacharrière bereikt, toen drie mannen liem aanvielen, op den grond wierpen, en terwijl twee hem vasthieldenwrong een derde hem een papieren prop in den mond. Toen sneed men zijn blouse open en slaagde er inniette genstaande zijn worstelen, den lederen riem af te snijden waarmede de zak met geld om zijn middel was gegespt. De man hield den zak *i I i 1 QV6IU11C11 uit den beschaafden stand zeer hoog is gestegen, zoodat, men zoowel bij openbaren verkoop als bij huur ontzettende sommen besteedt. Hier is dit niet minder het geval en waarschijnlijk nog erger onlangs werd een klein huis met 6 kamers en tuintje, uit de hand voor f25,000 verkocht- voor een huis iti eene achterbuurtbij de ge vangenis vraagt men f1400 huur; huizen die voor weinige jaren f600 a f700 huur deden worden thans voor f1200 verhuurd, terwijl dié huizen, die f1200 huur doen, in de residentie voor nauwelijks f500 a f 600 zouden te bekomen zijn. Eenige familiën uit den beschaafden stand kunnen zelfs niet onder dak komen, zoodat mei het bouwen van goede huizen hier zeer goede zaken zouden te doen zijn. Nieuw knik20 Januari. Heden avond gaf de Harmonie de Eendracht van „Onsenoord, en meuwkuik haar jaarlijksche gewoonte vol gende een concert, ten voordeele van behoeftige huisgezinnen. Zij handhaafde haar ouden roem en verschafte liet publiek, dat door zijn trouwe opkomst blijken van belangstelling gaf, een recht prettigen avond. De uitvoering va» lietgeheele programma was meesterlijk zoowel de muziek stukken, zangstukken, voordrachten in proza en poezie als de beide kluchtspelen: „Het spook te middernacht en „de Vondeling" wekten de hoogste tevredenheid op bij liet publiek. Het volk keerde huiswaarts den wensch uitende wederom spoedig in de gelegenheid te worden Eugene Hamburger, lid der firma Hamburger Sons, kooplieden in juweelen te Londen, ont moette in het laatst der vorige week in het drukste gedeelte der stad een anderen koopman in juweelen die hem vroeg of hij een pakje paarlendie hij koopen wilde, wilde toonen. „Maar kan ik ze u toonen?" vroeg Hambur- ger. ,,In mijn kantoor bier juist tegenover," was het antwoord. Beiden gingen naar een achterkamer boven in het huis en zoodra de kamerdeur gesloten was, vuurde de kooper een revolver op hem af, waardoor Hamburger aan het hoofd gewond werd, terwijl hij dadelijk met een dolkmes werd aangevallen. Een vreesdij Ice worsteling volgde, en Ham burger die jong en sterk is wist gelukkig te ontkomen en bereikte hoewel zwaar gewond zijne wontlig. De misdadiger is nog niet gevat. I Mogendheden onderworpen is vorming van ee Bulgaarsch vorstendom begrensd door den Bal kan onaf hankelijkheid van Servië met wijzirino- zijner grenzen Montenegro krijgt Antivari, een deel van het Scutari-meer, Niksie en Spuz een gedeelte van liet Russische leger trekt Constan- tmopel binnen, waar de definitieve vrede ffetee- kend wordt. 26 Januari. Men verzekert, dat heden de vredespreltminairen te Kesanlyk geteekend zijn. De politie te Constantinopel heeft den Gircassiers en Bascliibozouks het dragen van wapenenen verboden. Peru25 Januari, Gisteren namiddag heeft de Forte al de door Rusland gestelde Vredes voorwaarden aangenomen. Haar gevolmachtigden te Kezanlijk hebben in Jast hun toestemming te geven, zoodat de vrede wordt geacht feitelijke te zijn gesloten O O 1 UV/U 6UJV. A O O JAV/4W. tt/ »T \J L Uril met geld met zijn krachtige vuist zoo goed vast,»estehi om eene uitvoering van onze Harmonie te kunnen bijwonen. Nijmegen26 Januari. Gisteren werd hier eene vergadering gehouden van aandeelhouders der Zuid-Oosterspoorweg-maatscliappij (Nijmege- Tilburg), Met groote meerderheid werd een antwoord vastgesteld aan den Minister van wa terstaat, koophandel en nijverheid, die zich niet kon vereenigen met de overdracht der exploitatie aan een Belgische spoorwegmaatschappij. Men sprak de hoop uit, dat niet alleen de, naar men beweerde, zonder schuld der Maatschappij ver vallen concessie zal worden verlengd, maar ook dat de Regeering het hare zal bijdragen om de lijn spoedig te kunnen voltooien- Amsterdam, 26 Januari. Een dronken ke rel heeft zijn huisvrouw in zijn jeneverwaanziu bijna vermoord. De man is in arrest. Een aardig jongetje, eenige dagen oud is dezer dagen 's avonds omstreeks 10 ure te vondeling gelegd voor liet Stadsbestedelingenhuis, waar het wicht onmiddelijk is opgenomen. dat zijn aanranders er niet in konden slagen hem die te ontrukken. Toen sneed het geboefte den armen kerel drie vingers af van de rechter hand waardoor hij niet meer bij machte was het hem toevertrouwde geld te verdedigen en de schurken verdwenen zoo spoedig mogelijk met hun kostbaren buit. Na een tijd bewusteloos gelegen te hebben kreeg de kantoorknecht zijn bezinning terug en sleepte zich naar een wijnhuis waar men de prop uit zijn mond haalde en de vreeselijk bloedende hand verbond. De inmiddels geroepen politie vond op de plaats van de aan randing eene groote plek bloed waarin twee vingers lagen en een rol francs-stukken onder het worstelen uit den zak gevallen. Een eind verder lag een schoenmakersmes waarmede de misdaad is gepleegd. Men schrijft ons uit Numansdorp „"Reeds sedert geruimen tijd zwerft onder deze gemeente een knaap rond van omstreeks 12 jaren, die volgens zijne verklaring de ouderlijke woning te 's-Gravendeel niet mag betreden. In een allerellendigsten toestand dwaalt hij rond, zoekt bij de landbouwers in den omtrek een onderkomen voor den nacht, of als hij dit niet vinden kan, behelpt hij zich waar hij kan. Be delen doet hij niet, doch zijn toestand boezemt uit zichzelf het medelijden inzoodat hij van de giften van dezen en genen bestaat. Enkele malen heeft men hem in beschonken toestand gezien, en altijd is hij voorzien van tabak en lucifers, waardoor gevaar voor brand zou kunnen ontstaan. Hij schaft zich dat aan voor de eenten die hij krijgt. De burgemeester van Numansdorp heeft hem reeds naar zijne geboorteplaats doen opzenden, doch na een enkelen dag afwezig te zijn geweest, vertoonde hij zich hier opnieuw. Volgens zijn beweren nemen zijne stiefouders hem zijne centen af en zetten hem dan buiten de deur. Het ware te wenschen dat de bevoegde autoriteit zich het lot van den knaap aantrok, die op zoo jeugdigen leeftijd reeds een landlooper is en tot niets goeds opgroeit." Londen, 25 Januari. Inliet Lagerhuis deelde de Minister Northcote mede, dat Rusland heden zijne vredesvoorwaarden mededeelde en dat daarop aan de vlootdie krachtens bevel der Regeering naar de Dardannellen moest stevenen, onmiddelijk last gegeven is aan den mond te blijven. De ltegeering heeft een crediet van 6 millioen pond aangevraagd. Londen, 25 Januari. In liet Hoogerhuis be vestigde de Minister Carnarvon heden avond dat. hij zijn ontslag had genomen wegens het be sluit om de vloot naar de Dardanellen te zen den en om buitengewone credieten bij het Par lement aan te vragen. Hij achte die maatrege len ontijdigaanmoedigend voor Turkije en drei gend voor Rusland. Lord Beaconsfield betreurde de aftreding van den heer Carnarvon; maar de Regeering was nog- tans van haar tot dusver gevolgde politiek niet. afgeweken. Zij btijft voor de neutraliteit, wan neer niet Engeland» belangen in gevaar komen. ex-Koning van Napels heeft een protest m het licht gezonden tegen de verheffing van Humbert I als Koning van Italië. Hij behoudt zich zijne rechten voor als Koning der Beide Siciliën. In het protest komt onder andere de volgende zinsnede voor: »M ij gelasten dat deze acte neergelegd zal worden in het koninklijk archief, als een blijvend bewijs van onzen wil en van ons goed recht tegen de overweldiging." Utrecht, 27 Januari. Naar men verneemt was de cellulaire gevangenis in de vorige week zoo talrijk bezet, dat er geen gevangenen meer konden opgenomen worden. De amnestie, op groote schaal door den Koning uitgevaardigdheeft zeer veel schaduw zijden. Uit onderscheidene steden komt het bericht, dat het in vrijheid stellen van een zoo groot aantal gevaarlijke misdadigers groote ongerust heid veroorzaakt. Aan de politie zijn dan ook scherpe instructiën gegeven. Toulon, 26 Januari. Eene divisie van het eskader der Middellandsche Zee, lag heden mor gen zeilklaar om naar liet Oosten te vartrekken. Tilburg, 28 Januari. De zoogenaamde kou- markt was, even als alle jaren, flink bezocht. De handel in runderen, waarvan een 180-tal Talrijke sneeuwvallen hebben plaats in de ber gen van Styrie en van Opper-Oostenrijk. Op de Rudolfsbahn, nabij Hieflau, werd een gansche trein onder den sneeuw begraven verscheidene bedienden zijn gekwetst en de locomotief en wa gons beschadigd. In de nabijheid van Neuberg stortte voor een paar dagen een verschikkelijke sneeuw val op een berghut, waarin zich 17 personen bevonden. Aanstonds sloeg men de hand aan Rome, 26 Januari. De Koning heeft last gegeven om 1000 paarden uit de stallen zijns vaders te verkoopen. Ook heeft hij de hofhou ding op een min kostbaren voet ingericht. Heden werd in de moskeeën een proclamatie voorgelezen om de gemoederen voor te bereiden op de strenge vredesvoorwaarden, die overigens strikt geheim gehouden worden. Het aantal vluchtelingen, clie zich in Stamboel bevinden of op weg daarheen zijn, bedraagt 150.000, De rust is evenwel ongestoord geble ven. Constantinopel, 25 Januari. Men verzekert, dat de last om dc vredespreliminairen te onder teekenen, gisteren-avond verzonden is. Waar schijnlijk heeft de onderteekening lieden-morgen plaats gehad. De voorwaarden zijn dezeOorlogsschatting van 500 millioen en bezetting van Batum, Kars en Erzerum tot de geheele afdoeningopening van de Darncllen en den Bosphorus voor de Russische oorlogsvlootautonomie van Bulgarije, bezuiden den Balkan, onder een christen gouver neur, wiens benoeming aan de goedkeuring der Over de plechtigheid van het huwelijk van Koning Alphonaiis is aan het verslag van The Times het volgende ontleend Nadat de kardinaal-aartsbisschop van Benarides de gebruikelijke vragen tot de aanstaande echte lieden had gedaanzeide de prelaat „Ik, in den naam des Al machtigen Gods, der Heilige apostelen Petrus en Paulas en onzer Moeder de II. Kerkvereenig U, Senor Don Alphonsus XII van Bourbon, Katholiek Koning- van Spanje, en U, allerdoorluchtigste Senora Donna Maria de las Mercedes van Orleans en Bourbonin den echt en dit Sacrament des huwelijks bevestig ik :u den naam des Vaders des Zoons en des II. Geestes, Amen. Daarop namen de Koning en de Koningin voorafgegaan door den opper-ceremoniemeester m volle uniform, op hun troonen plaats en be gon de Mis. Tegen het einde rees het Vorstelijk paar, even als alle aanwezigen op en sprak de prelaat het volgende Nu uwe Majesteiten volgens het gebruik der Kerk den zegen ontvangen hebben, vermaan ik U, elkander getrouw te blijven en u te onthou den in tijden van gebed, bijzonder van vasten- en feestdagen. Ik vermaan U elkander als man en vrouw hef te hebben en te blijven in dc vrceze Gods, Amen. Ik geel uwe Majesteit eene gezellin en met eene slavin. Heb haar Kef gelijk Christus de Kerk lief heeft." Kort voor het einde der plechtigheid verliet de berichtgever van het Engelsche blad de kerk, om den optocht te zien. Op de barre hellingen des heuvels - schrijft hij - op uitstekende rot sen, op het dak van liet Observatorium, in boomen, aan vensters, op balkons, op de nok ken van daken en torens aanschouwt men nieti dan een zee tan inenselien, zwart, rood. geel wit en blauw klokken luidenkanonnen don derenmuziekcorpsen spelen: de lucht is vervuld van klank en geluid en te midden der algeineene opgewondenheid beweegt zich "de onbeschrijfelijke staatsie voort. De schitterende hofliverijen ver- bleeken bij de kleuren der grandes van Spanje. Groen en goud, groene en witte pluimen op de koppen der paarden, gouden en zilveren tuigen, rijtuigen onder gouden en zilveren versierselen bedekt, dan hemels-blauw, roodwitgeel. Zoo gaan 30 rijtuigen voorbij nu t de „c.>ehe de re.s- peto", een allerprachtigst ledig rijtuig, door acht prachtige paarden getrokken en door 20 lakkijen omringd. I)an volgt het Koninklijk rij tuig, mede met acht schimmels bespannen en met de Koninklijke kroon bedekt. Hierin zijn de jonggehuwden gezeten. Op de balcons en aan de vensters heerscht diepe stilte, maar de opeengepakte schare kan hare geestdrift niet weerhoudenhoeden zwaaien en door het ge gons der menigte weerklinken de juichende en don derende kreten „Viva el Reij" Viva la Reijna" en een gelukkig zegevierende glimlach speelt om de lippen des Konings. Des avonds was de stad: in een lichtzee her schapen, waarboven zich de azuurblauwe hemel van Spanje^ welfde. Alleen het illuminineeren van het hotel van den markies de Camporia kostte 50.000 francs. Het Spaansche volksfeest bij uitnemendheid, het stierengevecht, waarin, niettegenstaande alle barbaarschheid welke men liet verwijt, altijd be hendigheid kracht en onversaagde moed ten toon wordt gespreid, is bijzonder luisterrijk ge weest ter gelegenheid van *'s Konings huwelijk. Bij hooge feestelijke gelegenheid gebeurt het soms dat zich edellieden in het strijdperk wagen, om ten aanzien van het volk de van woede brullende stieren te bevechten. In het stierengevecht dat Vrijdag-avond te Madrid plaats had onder liet oog van de Ko ninklijke familie, den geheelen Spaanschen adel en niet minder dan 16000 toeschouwers, vochten vijf grandes in de ridderkleeding van de 16de eeuw omgeven van een schitterenden stoet to reador es. Zooveel pracht als bij dit feest, door den jongen Koning in persoon geleidis ten toon gespreid, heeft Spanje nooit aanschouwd. Twee

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2