BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. klein, de invoering vorderde van comptante be taling met eenige korting of de beperking van den betalingstermijn tot hoogstens drie maanden, in den regel met de bevoegdheid tot trekken dat ook de verhouding tusschen de kooplieden en industrieelen aan de eene zijde en de consu menten aan den anderen kant regeling bekoelt. Hier is het stelsel van disponeeren per wissel niet zoozeer aanbevelenswaard als dat van comp tante betaling. Bij den kleinhandel is liet wen- sehelijk de rekeningen in te leveren met duidelijke mededeelingen omtrent de voorwaarden of waar dit met bezwaren gepaard gaat, behoort het iedere maand te geschieden. Eindelijk achtte de ver- gade,ring het wenschelijk, dat eenheid gebracht werd in de verjaringstermijnen in het geheele Duitsche Rijk. l>e vergadering besloot een per manente verbinding in het leven te roepen tus schen de vereenigingen welke de beweging ter hervorming van het Duitsche credietwezen hadden op touw gezet. De Yereeniging te Frankfort a/M. zal de betrekkingen onderhouden en nieuwe zoeken aan te knoopen met andere Vereenigingen en Kamers van Koophandel in Duitschland. Z. M. heeft benoemd tot Ontvanger der Re gistratie en Domeinen te St. OedenrodeJ. J. Fabius, thans in dezelfde betrekking te Steenwijk. Door den Minister van Oorlog is besloten tot de opheffing van het garnizoens-liospitaal to Bergen-op-Zoomvermoedelijk ingaande 1 Mei aanstaande. Te Aken heerschte 111 het laatst der vorige week eene nlgemeene sensatie. Naar men zeide, waren een aantal personen vergiftigddoordien een winkelier zout had verkocht waarin ratte- kruid was gemengd. Dit heeft zich in zoover bevestigddat in vier gezinnen alle personen eensklaps ongesteld waren gewordenwaarbij zich naar de verklaring der geneeskundigen ken- teekenen van vergiftiging voordeden. Bij onderzoek vond men in het keukenzout, hetwelk de huis moeders in denzelfden winkel hadden gehaald, eene niet geringe hoeveelheid rattekruid. On— middelijk is bij dien winkelier de geheele voorraad in beslag genomen en tevens een rechterlijk on derzoek tegen hem ingesteld. De keopmansbediende F., sedert eenige maanden uit den dienst eencr handels-firma te Amsterdam ontslagen, verloor dezer dagen zijne portefeuille, waarin een aantal lombardbriefjes, en door tusschenkomst van de politie kreeg hij het verlorene van den eerlijken vinderdie daar van aan een der bureaux had kennis gegeven, terug. Maar tegelijkertijd legde de politie de hand op F., daar zij juist door deze lombard briefjes op het spoor gekomen was eener geheele reeks van diefstallen van zijden stoffen enz., door hem ten nadeele zijner voormalige patroons ge pleegd. Het grootste gedeelte van liet gestolene werd in verschillende beleenbanken in beslag ge nomen en de dader jl. Zaterdag naar de cellu laire gevangenis overgebracht. Voor eenige dagen is uit het krankzinnigen gesticht Meerenberg een verpleegde ontvlucht, zijnde een jongeling van ruim 25 jaar, genaamd Hangjas. Men heeft zijn spoor thans te Ant werpen ontdekt. Het Berlijnsche blad Tribune verhaalde eene romantische geschiedeniswelke te Amsterdam in een Hotel zou gebeurd zijn. Een arme i er- liefde schilder was^ n. 1. met zijn 17-jarige leer linge, de dochter van een rijken paardenkoopman uit" Berlijn naar Amsterdam gevlucht. De paar- denkooper was echter de gelieven nagereisd. De niinnenden vernamen door een brief, dat zij ontdekt waren namen vergif in en toen de woedende paardenkoopman in het hotel kwam was de schilder al gestorven en zijne bruid ster vende. Het was den vader echter nog gelukt zijn kind te, redden en Woensdag j.l. bracht hij haar doodzwak te Berlijn in zijn huis terug terwijl men vreesde dat zij krankzinnig was ge worden. Bij de Amsterdamsche. politie is van dit geval niets bekend en het schijnt gansch en al ver zonnen te zijn. Bij den gemeenteraad te Rotterdam is een voorstel ingekomenom eene overeenkomst met het Rijk aan te gaan, krachtens welke de brug over de Koningshaven eene tweede doorvaart- opening zal verkrijgen en in een kosteloozen sleepstoomdienst zal worden voorzien. Langstraat. Met leedwezen vernam men hier 'dat door de Hooge Regiering order is gegeven de voorloopige werkzaamheden aan den gepro- jecteerden spoorweg door dc Langstraat naar 's Bosch te staken en eene nieuwe richting op te nemen van uit de vesting Geertruidenberg ten noorden langs het oude Maasje, aansluitende te Vlijmen op de vroeger gedecreteerde richting. Door eventueele aanneming dezer nieuwe cir kel vonnige richting zal onze nijvere streek met hare talrijke fabrieken en 30,000 inwoners, die hun bestaan uitsluitend in handel en nij verheid vinden van liet spoorwegverkeer ver stoken blijven en alzoo datgene, wat door de werkzaamheid onzer vaderen werd tot stand ge bracht, weder verloren gaan. De nieuwe richting z.al eenige onbeduidende dorpen aandoen, waar geen noemenswaardige liandel wordt gedrei enzoomede langs het stadje Heusden met zijn 2000 inwoners, mede met zeer geringen handel. Een eigenaardig proces diende dezer dagen voor het Gerechtshof te Slough (Engeland). De op passers der Koninklijke zwanen in den Theems waren gedagvaard door de Vereeniging tot be scherming van dieren. Men is nl. gewoon in Engeland de zwanen voor diefstal te behoeden door hen te waarmerken met een insnijding in den kinnebakeene operatie die uiterst pijnlijk is. De Maatschappij, die de vervolging belangloos insteldenoemde «als een lofwaardig voorbeeld den Koning der Nederlanden, die zijn zwanen te 's H«a"-e met, een ring rondom den nek versiert. Onder de getuigen waren er twee expresselijk uit 's Gravenhage ontboden. De eerste getuige was de heer Geldmaker, die de toepassing van den ring in een uitvoerig pleidooi toelichtte. De tweede getuige was een wezenlijke zwaan uit den Haagschen vijver, reizende in gezelschap van den heer Geldmaker«custodian of the Royal Swans in Holland"; de zwaan verscheen voor de balie met den gordel der lijfeigenschap om den statigen nek. De rechter oordeelde evenwel, ofschoon onze Hollandsche zwaanlievcndheid prijzende, dat wat sedert eeuwen als een wettig geoorloofde operatie, beschouwd werd, in de XlXe eeuw niet mocht veroordeeld worden en ontsloeg dc Engel- sche zwanenhoeders van alle rechtsvervolging. Ook onder de derde grocte overspanning van de spoorwegbrug te Nijmegen is thans de werk stelling verwijderdvoor zoover het gedeelte boven water betreft. Nu moeten nog de geheide palen uitgetrokken wordenwaarna de rivier weer over de geheele breedte bevaarbaar is. (U.D.) Wij hopen dat de wetgevende macht, die eerlang zal geroepen worden om de richting te bepalen, zich de noodige onpartijdige inlichtingen zal doen voorleggenalvorens een besluit te nemen danwij zijn er zeker vanzal de balans met enorme kracht in ons voordeel overslaan. Waalwijk. Bij de «alhier plaats gehad hebbende verkiezing van een lid van den Gemeenteraad ter voorziening in de vacatureontstaan door het bedanken van den heer A. van Iersel, w.aren opgekomen 211 kiezers. Van onwaarde was 1 stembiljet. Uitgebracht waren: op den heer A. van Iersel 110 stemmen Gerarcl Haagh 100 zoodat gekozen is de heer A. van Iersel. Opmerkelijk is het dat bij deze verkiezing geene enkele stem uitgebracht is, behalve op de twee genoemde heeren. Druncn. De tweede tooneelvoorstelling ten voordeele der armen en noodlijdenden heeft met medewerking der harmonie «de Eendracht plaats gehad. Dezelfde stukken «als den eersten keer werden opgevoerd en met hetzelfde succes. De zaal van den heer v. d. Westen was overvol en de toeschouwers gaven herhaaldelijk huune tevredenheid te kennen door luide bij valsbetuigingen velen uitten dan ook den wenscb bet volgende jaar weder zulk eene uit- door bij de reeds bestaande nog drie lantaarns aan te koopen en die te doen plaatsen op ver schillende hoeken in de kom dezer Gemeente. 's Bosch. Door verschillende ingezetenen dezer stad is met groote teleurstelling kennis genomen van het verslag der Commissie omtrent liet mon deling onderhoud met den Minister van V ater- stnatHandel en Nijverheid, over de opheffing van den overweg buiten de St. Janspoovt, alhier. Blijkens dat verslag bestaat geen uitzicht op liet behoud van dien overweg, vermits het stations- emplacement daar tor plaatse aanmerkelijk zal moeten worden uitgebreid. Inmiddels scheen de Minister niet ongenegen0111ter vergoeding van het gemis van dien overweg, twee rijwegen te doen aanleggen en wel een in de richting van de Vughterpoort en een in de richting van het Ortheneinde. Hoe dit zij, in elk geval zullen de neringdoenden, in de nabijheid der St. Jnns- poort gevestigd, door de opheffing groote schade ondervinden en de aldaar bestaande handelsbe weging langzamerhand naar andere gedeelten de zer stad worden overgebracht. 1 Februari. Heden had in het gebouw v,an het Gewestelijk bestuur alhier de aanbeste ding plaats van het maken en inhangen van twee houten deuren voor het buitenhoofd van de Rijks schutsluis binnen het fort Crevecoeur, behoorende tot de sticlitingswerken van het kanaal de Dieze. Ingekomen waren 8 inschrijvingsbiljetten. De hoogste inschrijver was G. Looijen te Her wijnen voor f 7900, de laagste L. Mol te Hedel voor f6386. Boxtel. Met genoegen kunnen wij mededcelen, dat de aanleg van den kunstweg van hier dooi de kom der kerkgemeente Gemonde naar St. Mi- chiels-Gestel thans verzekerd is. Behalve dat door dezen weg eene bevolkte en welvarende streek zal worden doorsnedenz.al hij tevens voor verschillende bezuiden deze Fgemeente gelegen dorpen in eene sinds lang gevoelde behoefte voor zien. Bovendien zal volgens liet plan de weg tusschen Gemonde en St. Michiels-Gestel als waterkeering worden aangelegd, waardoor eene aanzienlijke hoeveelheid gronden des winters van overlast van Dommelwater z«al bevrijd zijn. De kosten zijn geraamd op ruim f50,000, waarvan de helft door de provincie zal worden gedragen. Breda, 1 Februari. De paardenarts 2eklasse, D. F. Van Esveld, bij de Koninklijke akademie alhier, heeft van den Minister van Oorlog ver gunning ontvangenburgerpractijk te mogen uitoefenen als provinciaal veearts in bet arron dissement Breda. lijks door de gemeentebesturen in te zenden, de splitsing geschiede als volgt 1 beneden het jaar 1-3 jaren 3-6 jaren 6-12 jaren boven 12 jaren. Naar aanleiding hiervan zijn de gemeentebe sturen door den Commissaris des Konings in dit gewest aangeschrevendie splitsing reeds in hunne voor 1 Maart c. k. in te zenden opgaven over 1S77 in acht te nemen. Delft31 Januari. De oudste inwoner onzer stad, de heer N. van Leeuwen is overleden in den ouderdom van 100 jaren en 9 maanden. In het krankzinnigengesticht te Gheel is dezer dagen in den ouderdom van 103 jaren overleden zekere Henri Bodchaudwelke aldaar sedert 1830 verpleegd werd. Te Dannemonienabij Sens, woonde een tachtigjarige grijsaard geheel alleen in een huis, dat een weinig van de andere woningen afge zonderd lagiederen dag bracht hem iemand van zijne familie zijn eten voor 's avonds en 's morgens. Verleden Zondag hadden eenige personen voorbij zijne woning gaandeeen reuk als iets van brand opgemerkt. Ten 4 ure ure kwam de vrouw, welke den grijsaard het eten bracht; zij klopte verscheidene malen zonder antwoord te krijgen. Toen zij eindelijk besloot de deur open te doen bood zich een verschrikkelijk schouwspel voor hare oogen aan. In het vuur lag het verbrande lijk van den ongelukkïgen grijsaard. Het hoofd had geen menschelijk uiterlijk meer; op verscheidene plaatsen was het vleesch vol komen afgebrand en vertoonden zich de been deren. Alles schijnt te bewijzen dat de onge lukkige grijsaard bij ongeluk in het vuur ge vallen en omgekomen is. voering te kunnen bijwonen. Waspik. De jongste storm heeft van de scheepvaart dezer Gemeente wederom een offer geëischt,. Het kalkschip van den schipper J. W. Verschuren geladen met steenkolen, is in Zee land nabij "VVemeldinge uit elkander geslagen en o-ezonken. De opvarenden hebben zicli met een bootje weten te redden; de schade alleen «aan het schip en tuigage bedraagt f13000.Dit is nu binnen den tijd van drie maanden het derde schip, dat van onze Waspiksche vaart op die manier is verloren gegaan. 's Gravemoer. De Raad dezer Gemeente heeft tot hulponderwijzeres aan de openbare school voor Lao-cr Onderwijs alhier benoemdmejuffrouw E. "m. Ranneft, uit Veendam, op een tractement van f 600. Door deze benoeming is in eene lang bestaande behoefte voorzien. Sinds half Juli 11. toch had de hoofdonderwijzer alhier slechts de hulp van een kwcekeling; voorzeker niet te veel met het oog op het groot aantal leerlingendie de dorps school bezoeken. Het gemeentebestuur had tot eene benoeming voor eene. hulponderwijzeres be sloten, nadat het vruchteloos beproefd had eenen hulponderwijzer op eene jaarwedde van f700 te erlaugen. Het Gemeentebestuur alhier heeft gemeend aan den wensch van vele ingezetenen te voldoen Maastricht, 2 Februari. De Minister van Oorlog wordt eerstdaags hier verwacht ten einde de kazernes en andere militaire gebouwen in oogenschouw te nemen. Maastricht, 4 Februari. Aangaande de aan klacht wegens valschheid in geschriften is thans de volgende mededeeling gedaan: De houder van een geaccepteerden en voor borgtocht (aval) geteekenden wissel liet dezen, nadat de acceptant de betaling had geweigerd bij den borg incassecren. Deze laatste, tegen den acceptant niet in rechten willende optreden, verzocht den houder, dit voor hem te doen en tot dat einde zijn quitantie op den wisselbrief door te halen en dien aan de order van den betrokken deurwaarder te endosseeren. Aan dit verlangen werd door den houder te goedertrouw voldaan. De acceptant meent nu, dat deze wijze van omspringen met een betaalden wissel onwet tig is en lieeft deswege een klacht aanhangig gemaakt. Waracl1 Februari. Dezer dagen werd al hier eene vergadering belegdten einde te be raadslagen over het houden eener harddraverij in den loop dezes jaars. Om dat doel te be reiken werd eene Commissie benoemd, die zicli belastte met de voorbereidende werkzaamheden, en daarmede reeds naar wensch geslaagd is. Daar de ingezetenen dezer gemeente voor een voldoend bedrag inteekenden en bovendien op eene vergadering van de leden der landbouwaf- decling Maas en Waal met algëmeene stemmen besloten werd eene som tot gemeld doel be schikbaar te stellen indien het mocht blijken dat het waarborgfonds niet toereikend zou we zen, kan de Commissie thans handelend optreden. Amsterdam, 4 Feb. Heden in den vroegen morgen is brand ontstaan in een perceel op het Rokin bij de Gapersteeg. De brand nam, ver geleken bij andere, nog al dreigende verhoudingen aan om de eenvoudige reden, dat men naar het Rembrandtplein liep om de brandweer te waarschuwen, ofschoon in de onmiddelijke na bijheid, inde hoofdwacht in het Paleis op den Dam, een brandschel aanwezig is. Dit had het natuurlijk gevolg, dat de brandweer niet zoo snel kwam opdagen als gewoonlijk het geval is. Toen die evenwel «arriveerde met drie hand spuiten en een stoomspuit was de brand binnen een uur gebluscht. Het perceel beliep veel schade. 2 Februari. Door de geneeskundige «amb tenaren is de wensch te kennen gegeven^ dat in den staat der vaccinatiën en rcvaccinatiën jaar- Brussel 3 Februari. Heden morgen had in bet St. Pietersgasthuis een verschrikkelijk ongeluk plaats. Een werkman werd door den opliaalbak verpletterd. Hij had de kraan open gedraaid der hydraulische machinewelke den opliaalbak in beweging brengt en wilde vervol gens in den bak springenhij trapte mis en viel tusschen den muur en den bakdie hem letterlijk het hoofd van het lichaam scheurde. Het hoofd werd tusschen de kabels naar boven gehaaldterwijl het lichaam naar beneden viel. Jlnsselt3 Februari. Een groot ongeluk is verleden Dinsdag nabij deze stad voorgevallen. Een werkmanJ. Vanmol, gehuwd en vader van vijf kinderenkeerde van zijnen arbeid huiswaarts. Hij ging over de spoorbaan, toen een goederentrein dien hij door den gevallen sneeuw niet hoorde aankomen, hem verraste en afgrijselijk verminkte. De dood moet oogen- blikkelijk geweest zijn. Een groot proces houdt thans de Eerste Ka mer van het gerechtshof te Parijs bezig. liet gansch e proces is besloten in de vraag: Is de stad Parijsals gemeente, verantwoor delijk voor de plunderingen en de vernieling gedurende de Commune gepleegd. De eisclicrs zijn de groote spoorwegmaatschap pijen, welker magazijnen en stations geplunderd werden en aan welke - me sch.ade van 12 a 15 millioen berokkend werd, alsmede de maatschap pijen van rijtuigen, omnibussen en andere finan- cieële ondernemingenwelke destijds aan de Communards groote sommen hebben moeten betalen. In gev«al het proces ten nadeele der stad Parijs uitvalt zal buiten de groote moeilijkheid, welke de te betalen schadevergoeding zal veroor zaken, nog te bepalen zijn, hoe groot deze ver goeding zijn zal. Eene gansche reeks processen zou hiervan het gevolg zijn. Marseille heeft reeds een zoodanig proces verloren Parijs werd echter tot nu toe beschouwd als buiten de al gemeene wet geplaatst te zijn. In 1834 liad het een dergelijk proces gewonnen. Men zal misschien verwonderd zijn dat dit proces zoo laat begonnen is maar reeds lang hadden de maatschappijen zich tot het gemeen tebestuur gewend, docli werden afgewezen. Thans hebben zij zich tot het gerechtshof van Parijs gewend. Van 1 Mei tot 1 November zal er in de groote Parijsche bladen een gids voorkomen voor de bezoekers der wereldtentoonstelling. Door dezen gids te raadplegen, zal men een duidelijk overzicht hebben der plaatsenwaar de voor naamste kunstvoorwerpen te vinden zijn. Londen. De beweging tegen de credietaan- vrage duurt voort. Donderdag zijn te W oolwich

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2