I- Koren- enj Duitschland. Turkije. Griekenland. Afrika. Ingezonden Stukken. Oostenrijk. Rusland. TILBURY jy# Casparus Bernardus Kaltner, heb ik de eer te berichtendat de HOEDEN- en PELTERIJEN-ZAAK door mij op den zelfden voet en onder dezelfde firma zal worden voortgezet, terwijl ik mij durf vleien met een gelijk vertrouwen vereerd te worden, als wij reeds zoo vele jaren hebben mogen genieten. Wed. Tan der Donck, ixilJIW ne menigte torpedo's voor liet eskader der .iddellandsclie zee ingescheept. Londen, 2 Februari. Een telegram aan de intes uit Athene van den len dezer meldt, it de Minister van Buitenlandsche Zaken den do-enden dag cene nota zou richten tot de [0°endhedenwaarin hij de bezetting recht- :iardi° t van ThessalieEpirus en Macedome •aar een opstand is uitgebroken. Griekenland eeft besloten deze provinciën te bezetten, totdat ij in een toestand zijn gebracht, welke de rust n de rechten van den Griekschen stam waar-4 orgt. Londen, 4 Februari. De hertog van Nort- .umberland is als zegelbewaarder, welk ambt ot dusver door Lord Beaconsfield bekleed werd, id geworden van het Kabinet. Een zekere Schefher, rentenier te Rostok, heeft ■ich wegens financieele omstandigheden, met zijn lw en zoon allen aan elkaar gebonden en liet een zakdoek over het gelaat, verdronken. De Rijksbegrooting voor 187S/79 bedraagt in ontvangst 540,341,701, in uitgaaf 526,341,701 mark De gewone uitgaven zijn op 422,674,651, de buitengewone op 123,667,050 mark geraamd. Blijkens een hierbij overgelegden staat van de verdeeling der Fransche oorlogscontributie, moet daarvan nog een bedrag van 13,145,414 mark verdeeld worden. In de zitting van den gemeenteraad te Crefeld is medegedeelddat de voorbereidende werk zaamheden ter uitvoering van het plan voor het Rijn-Maas-kanaal de verdeeling en het in kaart brengen der perceelen grond taxatie van de waarde, samenstelling van een financieel plan, ehz deels voltooid, deels in uitvoering zijn. Terwijl als bijdragen in de kosten eene som van 20 a 25,000 mark door particulieren was bijeen gebracht, heeft de gemeenteraad, op voorstel van het comité voor het kanaalmet algemeene stemmen eene som van 6000 mark toegestaan. Tevens is er eene commissie benoemd om bij dat comité de belangen der stad te bevorderen. doen gereed maken. Te gelijker tijd wordt een bericht verzonden dat een contract is gesloten tusschen de Russische intendance en een Grieksch koopman te Odessa voor het leveren van 7000 tonnen proviand voor Bucharest. Te Warschau zal eerstdaags voor een krijgs raad terecht staan een geheel detachement sol daten, behoorende tot het garnizoen van die stud en beschuldigd van poging tot oproer. Het detachement telt een groot aantal soldaten van Poolschen oorsprong en een gevaarlijk oproer zou zeker uitgebroken zijn, wanneer de gouver neur van Warschau hen niet bij tijds, nog voor de beweging tot rijpheid kwamhad doen ge vangen nemen. Eenige regimenten, voor het grootste gedeelte van Poolschen oorsprong, zijn naar den Kaukasus gezonden. Men beschouwt dit als een veiligheidsmaatregel. St. Petersburg, 3 Februari. Uit Adrianopel is van 31 Januari 's avonds het volgende bericht ontvangen „De zes grondslagen voor den vrede, door de' Porte aangenomen zijn zoo even met. en benevens den wapenstilstand door den Grootvorst en de Turksche gevolmachtigden onderteekend. Aan alle detachementenals ook naar den Kaukasus, is onmiddelijk bevel gezonden om de operatiën te staken. Alle Donau-vestingen^en Erzerum worden door de Turken ontruimd. Gal li noli, 30 Januari. De Russen staan te Dedagatsch en Renidjike. Naar men meldt, rukken zij naar Gallipoli op. De telegraphische gemeenschap is afgebroken. Constant!nopcl2 Februari. De vredespre- liminairen houden in stichting van een vorsten dom Bulgarije; oorlogsvergoeding in geld of in grondgebiedonafhankelijkheid van Rumenië Servië en Montenegro met uitbreiding der grenzen; hervormingen in Bosnië en de Herzegowina latere regeling tusschen Czaar en Sultan der quaestie van de vaart door den Bosphorus en de Dardanellenontruiming der vestingen. 4 Februari. De Czaar hield gisteren revue over het Viborgsche regiment en wenschte bij die gelegenheid de om hem verzamelde generaals en officieren geluk met den wapenstilstand, welks voorwaarden hij bevredigend noemde; echter moeten wij ons, zeide de Czaar, op alles voor bereid houden tot een duurzame en Rusland waardige vrede verkregen is. Athene30 Januari. Aan de grenzenbij Surpois een gevecht geleverd. De Turken worden achtervolgd. Het gepantserd Italiaansch oorlogsschip San Martino is in den Piraeus aangekomen. Men verwacht daar nog meer Italiaansche schepen. van vogels honden enz. wandelt er 's Zondags heen om er zijne gading te zoeken en menigeen, die door vertrek naar elders of andere omstan digheden genoodzaakt wordtzich van deze vroolijke en trouwe huisdieren te ontdoen, vindt er eene welkome gelegenheid om ze naar be lmoren te plaatsen. Het lot van den trouwen hond en den schoonen vogel kan er niet niet anders dan door verbe terd worden. Anderen die zoo gaarne hunne kamers door dë gevederde zangers zien opluis teren of hunne eigendommen en personenn door een waakzamen hond zouden wensehen beschermd te zienvinden op zoodanige markt de schoonste gelegenheid om hunne verlangens te bevredigen. Mocht daarom het bovengenoemde plan werke lijkheid worden en Tilburgeven a-ls andere groote plaatsen weldra eene dergelijke marlet bezitten, dan zal ik mij ruimschoots beloond achten voor de geringe pogingdie ik voor haar welslagen beproefd heb. Een vriend vctn schoons en nuttige huisdieren. Tilburg, Februari 1878. Te Keulen is Zaterdag een gezelschap Eski- no's aangekomen om zijn intrek te nemen in ..e Diergaarde. Het bestaat uit een echtpaar met twee dochters benevens een jongman van S en een man van 40 jaar, allen in hunne gewone kleeding. Er is in den tuin eene woning ngericht, geheel en al naar hun vaderlandsclien trant. Ofschoon aan koude gewoon, vonden zij het daar toch wat al te koel zoodat men hen in een verwarmd vertrek gebracht heeft. Op de bezoekers gaven zij weinig acht. Op hunne reis hebben zij reeds een aardig sommetje bijeenge bracht hetwelk zij voornemens zijn bij hunne terugkomst in het vaderland te besteden tot aankoop van vee. De dierengereedschappen en andere voorwerpendie zij mede brengen worden eerstdaags verwacht. Berlijn. Engeland verlangt een conferentie tot regeling dér Oostersche kwestie. Oostenrijk en Frankrijk zullen waarschijnlijk daartegen bezwaren maken. In de best onderrichte kringen weet men volstrekt niet, of te dien aanzien eenige beslis sing genomen is en waar de Conferentie zal vergaderen. Essen. Aan het verslag over 1877 van de fabrieken der firma Krupp ontnemen wij het volgende Het getal arbeiders aan de staalfabriek bedraagt 8500. In deze fabriek werken 298 stoommachinen, te zamen 11,000 paardenkracht en 77 stoomhamers van 2 tot 1000 centenaars. In 24 uren kunnen vervaardigd worden voor eene lengte van 21/3 mijl spoorstaven assen raderen en veeren en eveneens 1500 diverse granaten; iti eene maand kunnen 300 kanonnen van verschillend kaliber gegoten worden. Sedert 1847 zijn 15,000 kanonnen vervaardigd. Da gelijks worden 36,000 centenaars kolen en cokes verbruikt, terwijl er 21,000 gaspitten branden. Voor het verkeer is eene spoorbaan gelegd van 60 kilometer met 24 locomotieven en 700 wag gonsterwijl in de inrichting 44 telegraafkan toren aanwezig zijn en 8 brandspuiten. In de bergwerken arbeiden 5300 arbeiders in kolen en erts. De groeven in het Noorden van Spanje leveren jaarlijks vier millioen centenaars ijzererts, die met 5 eigene stoommachinen vervoerd worden. In de 3277 arbeiderswoningen wonen 16,200 mensclien 22 winkels leveren hunne waren aan grossiersprijzen. De bakkerij levert dagelijks 195,005 kilo brood, terwijl 4 volksscholen met 21 klassen en eene industrieschool voor het on derwijs zorgenwaaraan door duizenden wordt deelgenomen. Uit Adrianopel wordt gemeld „Op 29 Januari ontving de generaal Strukoff van den viee-concul te Rodosto een schriftelijk verzoek om zich zoo spoedig mogelijk derwaarts te be geven ten einde de stad voor plundering te 'behoeden. De generaal gaf onmiddelijk aan dien wenscli gehoor en zond eenige troepen derwaarts. Hij zelf rukte met zijne voorhoede van Luleh- Burgas naar Tschorlu. Naar hij meldt., plegen de massa's vluchtende Muzelmannen brandstich ting plundering, gewelddadigheid en moord. Niet ver van Lulch-Burgas achterhaalde hij 130- a 200,000 Turken, ontwapende hen en liet het aan hunne keus om terug te keeren of verder te gaan. De vluchtelingen waren zeer verwon derd over deze behandeling, daar zij volgens hun zeggen door de Turksche overheid waren Genoodzaakt hunne woningen te verlaten, onder voorgeven dat de Russen lien zouden neersabelen. Een "aantal keerde terug en een deel ging verder naar Rodosto. Generaal Strukoff maakte zich meester van een gedeelte van den trein der Cir- cassische geregelde troepen en van twee vaandels. Petersburg. Uit Adrianopel wordt gemeld „Grootvorst Nicolaas is per spoor uit Hermanli te Adrianopel aangekomen en met geestdrift ontvangen." Petersburg. Een telegram meldt, dat tenge volge van de ingewonnen berichten, volgens welke een" deel der Turksche troepen bij Batum naar Const an tinopel gezonden wasde Russische af- deeling van Kabuleti bevel ontving, de offensieve beweging tegen Batum te hervatten. Den 30n, 's ochtends ten 5 ure, vielen de Russen de rechterflank en het centrum der Turksche posities bij Zichisdiri aan een Russische kolonne nam een deel der Sameba-hoogten en den berg van Stolowaja stormenderhand doch in 't centrum hadden de Russen niet groote moeilijkheden te kampen. Bij het overtrekken van de rivier Kintrisclii kwamen zij onder een hevig vuur der Turksche pantservlootook bleek de Turksche bezetting dezer positie sterker te zijn dan ver wacht was. Ten 2 ure 's namiddags keerden de Russen in hunne oude posities terug. De ver liezen der Russen zijn onbekend. De commissie voor de enquête naar den finan- cieelen toestand in Egypte is nog niet benoemd. De commissarissen voor de openbare schuld weigeren hunne medewerking, omdat de Khedive niet" wil goedkeuren, dat te gelijkertijd een onderzoek wordt ingesteld naar de uitgaven van Egypte en naar de loopende schulden van de lle^eering. De tegenstand van de commissa rissen heeft, gelijk uit Caïro naar Parijs getele- grapheerd wordt, den Khedive er toe gebracht een belangrijke depêche af te zenden aan de heeren Goschen en Joubert. De gespannen toestand duurt intusschen voort. Alle gelden die bij het Egyptische Ministerie van financiën inkomen, worden besteed ter be taling van de schatting van Egypte aan de Porte. Caïro, 2 Februari. Uit Constantinopel is van den lsten het volgend bericht ontvangen Het protocolbevattende de grondslagen voor den vrede en regelende den wapenstilstandis te Adrianopel geteekend. .rider hartelijker! dank (ook namens mijne' I kinderen) voor de vele bewijzen van be- langstelling en deelname, ontvangen tijden* de ziekte en liet overlijden van mijnen ge liefden Echtgenoot, den heer Tilburg, 25 Januari 1878. Wed. C. B. KALTNER. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Generaal Nelcopoitschuitsky heeft aan den gouverneur van Cherson per telegraaf bevel ge il zonden, zoo spoedig mogelijk een millioen warme I kleedingstukken voor liet Russische leger te Weencn. Generaal Ignatieff heeft officieel in naam van den Czaar, in vrij dreigende woor den, aan de Rumeensche Regeering den afstand verzocht van Rumecnsch Bessarnbië, in ruil voor de Dobrutsclia, welke door Turkije aan Rusland zou worden afgestaan. Rumenië heeft dit echter bepaald geweigerd. Wecncn. De officieuse bladen behelzen den brief, door den Oostenrijkschen gezant te Peters burg' aan Prins Gortschakoff overhandigd. Oosten rijk0 bestrijdt niet het recht van Rusland om met Turkije verdragen aan te gaan in zijn voor deel het' moet echter de overeenkomst te Ke- snnlvk waar deze bestaande verdragen wijzigt en Óostenrijk's belangen kruist, als niet bestaande beschouwen, totdat de Mogendheden daaraan hare goedkeuring hebben geschonken. De N. Fr. Presse verneemtdat Andrassv poogt een Europeesch congres te Weeneu tc houden, ten einde de zaak te regelen. Mijnheer de Bedacteur. Nadat ik de benoeming van den lieer van Esveld tot provinciaal veearts voor liet district Breda gelezen had, kwam mij toevallig in han den het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant van 7 Maart 1873, waarbij de instructie voor dii veeartsen vastgesteld wordt. Ik meen in het belang van verschillende ge meenten te werken, indien ik op eenige ver beteringen in bovengenoemd besluit en in dat van hetzelfde college van 13 September 1S72 aandring Wat laatstgemeld besluit betreft waarbij" de tien districten m deze Provincie bepaald zijn, daarvan waag ik liet te beweren dat daarbij niet voldoende gelet is op de om- li wende en minst verwijderde gemeenten van de hoofdplaats van elk district. Zoo behoort deze gemeente onder Tilburgen nu wil ik wel is waar niets afdingen op den ijver van den aldaar wonenden district- veearts of die werkelijk aan art: 2 van zijne instructie vol doet; maar ik geloof tocli eenigen grond te hebben dat daaraan niet stipt wordt nageko men. Ook de landbouwers alhier, begrijpende dat Tilburg te ver afgelegen is zullen aldaar nooit raad gaan vragen maar steeds dat doen aan den gemeente-veearts te Capelle. Naar bet mij voorkomt, zoude, liet ook beter zijn indien de district- veearts voorgeschreven werd bij zijn verplicht bezoek in de gemeente (dat natuurlijk volgens art 2 zijner instructie minstens éénmaal in de drie maanden geregeld plaats heeft bij den Burgemeester zich aan te melden opdat deze den veearts behulpzaam v-rn zijn in het schriftelijk verslag omtrent den gezondheidstoestand van het \ec. U dankzeggende voor de opname dezer re- o-elenheb ik de eer met achting te zijn. Uw bestendige lezer Ili 's Gravemoer Januari 1878. 11 t Tot onze diepe droefheid overleed f heden, na eene kortstondige onge-j Jsteldheid, zacht en kalm gesterkt door I de genademiddelen onzer Moeder de H. jKerk, onze innig beminde Moeder geb. Bertens-, g in den ouderdonuvau 6 7 f jaren. Hare treurende kinderen, f*- J. M. van der Donck. L. G. van der Donck. G. van der Donck. C. M. van der Donck. Tilburg, 28 Januari 1878. Een in volle werking zijnde jmmom uuuvuWi..v goed onderhouden en goed beklant. Aanvragen franco onder motto fiolen aan den Uitgever dezer Courant. Eene flink beklante Mijnheer de Bedacteur! Gelieve aan het volgende een plaatsje in uwe courant te bezorgen. Dezer dagen vernam ik dat eenige vrienden van vogelsbonden en andere kleineie huis dieren bet voornemen hebben gemaakt alhier 's wekelijks en wol 's Zondags morgens een markt voor die huisdieren te houden. Naar ik hoor, zou het koffiehuis van den lieer 11. Dielissen, de Villa Nova daarvoor bestemd worden. Gaarne zag ik, dat hun voornemen tot stand kwam en daarom koos ik den weg der open baarheid Zij die onze groote steden, voorna melijk in België, bereisd hebben weten bij onder vinding hoezeer zulk eene zaak de algemeene I belangstelling en deelneming wekt. Menig vriend in een der dorpen van de Langstraat.. Men is ook met ongenegen eerst eenigen tijd als knecht werkzaam te zijn om op de hoogte der zaken te komen. Brieven franco onder het woord Bakker aan den Uitgever dezer Courant. Eene zoo goed als nieuws voor een en twee paarden en een dito zoomede 2 stel paardentuigen. JEJLJL. Te bevragen met franco brieven bij den Boekhandelaar Autoon Tielen te "W aalwijk.

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 3