Frankrijk. BUITENLAND. Engeland. Duitschland. bij zijn k»'nd in welstand op de trap, roepende om hare ouders. Tijdens de stranding en de beweging aan boord was het uit angst, beneden tn eene kast gevluchtzonder daar opgemerkt Ie worden. r- Schleiden deelt in een van zijne opstellen over het belasten van de tabak mede, en dr. Schleiden kan het weten dat in Thü- rmgen alle jaar 20,000 centenaars bladeren van m angelwortels tot tabak verarbeid worden. Deze bladeren, zoomede die van cichorei, worden ook o. a. in de Pfalz veel verwerkt. De in Zuid-Duitschland vrij algemeen verbreide Vevey-sigaren, die a 1 mark 92 pf. tot 2 mark 56 pf. de 100 stuks worden verkocht, bevatten in t geheel geen tabak, maar be stonden uit. zorgvuldig gewasschen en daardoor van hunnen oorspronkelijken reuk en smaak beroofde kool- en mnngelwortelbladen, die ver volgens gedurende geruimen tijd in een bijzonder toebereid tabaksnat gedrenkt worden gedroogd en verder verwerkt. Dat zulke „sigaren" goed koop kunnen geleverd worden en ook veel worden gebruikt, ligt voor de hand. Zondag-avond omstreeks half acht ure is ter hoogte van de Smeerkamp, gemeente Brummen, een soldaat van het 8e regiment infanteriete Zutfen m garnizoen, in niet nuchteren toestand den overweg aldaar gepasseerd en door den van Arnhem komenden trein aangereden waardoor hij belangrijk aan het hoofd is verwond geraakt. Hij is daarop naar Tonden, gemeente Briimmen,' vervoerd en later naar de garnizoens-infirmerie te Zutfen overgebracht. Men meldt ons uit Deventer van 7 Febr. Dezer dagen lieten een paar gehuwde lieden, die uit werken waren, hunne beide kinderen, een meisje van 7 a 8 en een jongetje van 5 a ■6 jarenzonder opzicht te huis. Het jongetje wierp eenige krullen in het vuur, tengevolge waarvan de kleederen van het meisje in brand geraakten. Op haar noodgeschrei snelden de buren ter hulp, die de brandende kleedingstukken bluschten en daarna geneeskundige hulp inriepen. Het bleek toen dat het kind hevige brandwonden had bekomen. In zeer bedenkelijken toestand werd het naar het ziekenhuis overgebracht. Eergisteren viel te Nijmegen een schipper, in de nieuwe haven naar boord willende gaan, van •de loopplank en verdronk. Door het omvallen van een petroleumlamp is •te Oirschot eene oude vrouw om het leven Ge komen. Toen de buren die den slag gehoord hadden, hare kamer binnen traden, vond men haar reeds stervende. Gezicht en hals waren «met brandwonden bedekt. Men leest, in het, Utnchhch Dagblad: „Op dit «ogenblik zijn ten kantore van den Rijksbetaalmeester te Utrecht zooveel' koperen eenten beschikbaar, dat meer dan voldoende in de behoeltc van liet verkeer kan worden voorzien de bronzen 2 7,-centstukken zullen derhalve alhier nog niet uitgegeven worden. Van liever lede schijnen door speculanten weer Belgische centen hier ter stede in omloop gebracht Ge worden men zegtdat Noordbrab. handelaren deze invoeren. Dit laatste is zeer natuurlijk. Om dit kwaad te voorkomen is bij de wet de vervanging van koperen door bronzen munt bevolen. Waarom blijft toch die wet zoo lang een doode letter? Zal de rijksbetaalmeester te Utrecht zijn grooten voorraad koperen centen nu nog in circulatie brengen Naar aanleiding van bovenstaand be richt, zou men deze vraag toestemmend moeten beantwoorden." Uit Grouw wordt van 7 Febr. gemeld Gisteren-avond vond men in het vaarwater •de Grouw een schip drijvende zonder schipper. Na ingesteld onderzoek vond men spoedig een lijk, dat bleek te zijn een schipper van Warga, die waarschijnlijk bij het. voortduwen van het schip in het water is geraakt. In de nabijheid stond ten minste <le boom van het schip in het water. Uit Buitenpost wordt van 5 Februari gemeld* Gisteren vertrokken uit 't naburige Kollumi personen met paard en wagen ten einde van een slager te Kollummerpomp vleesch te halen. Na t vleesch op den wagen geborgen te hebben, zijn zij van daar, in hoogst beschonken toestand, vertrokken. Door de duisternis zijn zij verdwaald' geraakt en in een sloot gevallen, tengevolge waarvan een hunner onderden wagen kwam en verdronk, terwijl de andere met het losse paard vertrok, zonder zich om zijn makker te bekom meren. Het paard werd heden-ochtend op een boeren erf nabij Buitenpost gevonden terwijl eenden tijd later de man te voorschijn kwamhalf doornat en verkleumd want hij was later op nieuw in 't water geraakt en had daarin biina den geheelen nacht doorgebracht. V.in zijn makker verklaarde hij niets af te weten. In Limburg zijn volgens juiste gegevens op eene bevolking van 235,135 zielen. 175 bier brouwerijen. Hiervan zijn er 36 in het kanton Maastricht, (waarvan 30 in Maastricht alleen), 27 in het kanton Sittard, waarvan 8 in Sittard' 39 in het kanton Roermondwaarvan 6 in' Roermond, 37 in het kanton Venlo, waarvan 5 in Venlo, de overigen verdeeld over de andere kantons. Circa 90 bierbrouwers werken met ketels van 30 tot 80 hectoliters 'en fabriceeren gemiddeld tweemaal 's weeks deze hoeveelheid. Het gïwone bier dat geconsumeerd wordt is bruin (Versch en oud) bier. Vijftien brouwers vervaardigen Beiersch en wit bier. Een aantal dezer hro.it- we rijen worden met stoom gedreven eü ziïh volgens de nieuwste systemen ingericht.' Vele brouwers verzenden hunne bieren naai de noordelijke provinciën. In consumptie kost versch en oud bier vier tot zes cent, Beiersch bier negen cent per Gr0ot glas. 0 Er hun dagwerk van "makende, gaan zij met de meeste .vrijmoedigheid" langs de openbare, we gen, soms met 15 11 20 man. Vijf- K zesmaal per week dragen zij ieder telkens 40 a 50 kilo en verdienen daarmede wekelijks 10 tot 15 gulden. Zij kocpen liet tegen f 2 en verkoopen het voor f 4.50 per 50 kilo, juist gelijk aan het bedrag van den accijns hier te lande. Door de commiezen wordt er weinig of °ven surveillance op uitgeoefend. Het nu en dan als bij toeval aangehaald zout bij de rijksontvan gers opgebracht en aan de winkeliers of bakkers verkocht voor 9 a 91/2 gulden per 100 kilo alzoo nagenoeg voor het bedrag van accijns. De zoutziederijen in Noordbrabant, 0111 van Zeeland en Limburg niet te spreken verkeeren daardoor dan ook in kwijnenden toestand en alle vertoogen om daarin verbetering te brengen, leiden tot hiertoe bij het ministerie van finan ciën schipbreuk. Van wege het bestuur dezer gemeente is aan den heer Kwisthout een marmeren pen dule vereerd, ter herinnering aan het doorhem dezer dagen gevierd jnbiló als gemeente-ambte naar. Bergcnopzoom 6 Februari Sedert geruimen tijd bestaat alhier gebrek aan zoet water. De daardoor onlangs noodig geworden langdurige staking der werkzaamheden in de suikerfabrieken heeft ten aanzien dezer belangrijke kwestie de aandacht verlevendigd. Een goot aantal ingeze tenen, alsook de Kamer van Koophandel, hebben aan het^ Gemeentebestuur de krachtigste vertoo gen gericht ën' er op aangedrongen, dat in dien treurigen toestand afdoende verbetering worde gebracht. De Gemeenteraad heeft thans een commissie, van drie leden uit zijn midden benoemd, aan welke de gewichtige taak is opgedragen om bij hooger bestuur de npodigc stappen te doen en maatre gelen te beramen, om dit voor de welvaart van Bergenopzoom zoo belemmerend kwaad voor al tijd weg te nemen. In het Lagerhuis werd het debat over de krediet-aanvrage voortgezet. De lieer Stanley verdedigde de Regeering. Sir W. Harcourt bestreed het votumbetoogendc dat de voor waarden tot Engeland's onzijdigheid niet geschon den waren en vragende of de Regeering ter conferentie voornemens wrs de politiek van Gastlereagh of die van Canning te volgen. De heer Clifford verdedigde weer de Regeering. Het Parlement (zeide hij) had geen wetten te maken voor Bosnië en Bulgarijedoch moest beslissen of het al dan niet in de conferentie de Regeering steunen zou op een oogenblik dat Engeland's invloed op het spel stond. Het debat werd verdaagd. Woensdag nam mgr. A. Godschalk bezit van <len zetel van het bisdom Hertogenbosch. Dit geschiedde op plechtige wijze in de kathe draal van St. Jan. Naar de NoordlrraJtanter meldt heeft die plechtigheid sedert eeuwen niet in het openhaar te 's Hertogenbosch plaats gehad en wordt zij alleen van den eersten bisschop Fran- ciscus Sonnius, ten jare 1562, in de geschiede- aiis vernaehL Reeds meermalen hebben Fransche dagbladen .melding gemaakt van eene bende misdadigers die op den spoorweg van Genève de telegraaf palen omverhalen en zelfs dreigden de treinen te laten ontsporen, als op een aangeduide plaats niet een zekeren som gelds werd nedergelegd. Een hoofdopzichter ontving een brief waarin hem verzocht werd 10,000 fr. op een afgelegen plek te brengen. Het geld werd op die plaats gelegd en met zorg bewaakt. Maar de misda digers, die het in den neus hadden, verschenen niet. Den volgende dag ontving de opzichter een tweeden brief, waarin hem de hinderlaag verweten werd, welke gelegd was, en de som van 10,000 tot 55,000 francs verhoogd werd voor deze schennis van het in hem gesteld ver trouwen. Intusschen verkeert het treinpersoneel van de Geneefsche lijn in een begrijpelijken staat van ongerustheid, dat de boeven 't avond of morgen hunne bedreiging zullen ten uitvoer leggen. Behendige stille agenten zijn uit Parijs naar de onveilige spoorweglijn gezonden, om de mis dadigers te ontdekken, die nu en dan eenio-e te legraafpalen omhalen ten bewijze dat zij er no<* zijn. Naar bericht wordt is de concessie voor de Zuid— Oosterlijn door de Regeering ver ier H. Donderdag wilde de voerman G. Welles,- van Genmp op Nijmegeneen zak meel van den Heumenschen molen afdragen. De man viel door een luik en bleef op de plaats dood. Tilburg. Wij kunnen mededeelen, dat op 1 Januari 1878 de Inbrengers in de Tilburgsche Spaarbank de belangrijke som van f 158330 256 bezaten. Kaatsheuvel. Een 11 jarige jongen kwam Maandag 11. bij de wed. W. van Ooijen in huis om zich te warmen. De jongen maakte gebruik van het oogenblik dat de weduwe zich even ver wijderde, om zich eene portemonnaic, inhoudende ruim één gulden, toe te eigenen. Ofschoon de ont vreemding spoedig werd ontdekt, was toch het grootste gedeelte van het geld in drie verschil lende winkeltjes verteerdhet overige met de portemonnaie had de jongen verborgen tusschen de voering van zijn pet. De jeugdige boosdoener heeft zijn misstap reeds ten volle bekend. Drunen. Dezer dagen had onder het naburige Lishout een plotseling sterfgeval plaats: Arnoldus Kuijpers, voerman te Ilerpt, kwam met zijne kar van Drunenwaar hij steenkolen gebracht had. Even voorbij den schutsboom te Elshout schijnt hij van de kar te zijn gevallen, althans hij werd kermend langs den weg gevonden door den overste van het Broederhuis te Drunen. Deze trachtte hem- mede naar Elshout terug te brengen, maar moest hem onder weg achterlaten om hulp te gaan halen. Toen hij met den, kastelein II Klerkx terugkwam konden zij bij I den ongelukkige nog eenige teekenen van leven bespeurenmaar kort daarna gaf hij den geest. Breda, 6 Februari. De frauduleuze invoer van zout uit Belgie blijft steeds voortduren. Enorm veel wordt er ingevoerd van de gren zen onder Essclien en van daar vervoerd naar Rosendaal, Oudenbosch, Standdaarbuiten, Fijnaart Hoeven, Zevenbergen, Etten-Leur, terwijl andere dragers voorzien in de behoefte aan zout door het te halen onder Meerle en het te brengen over Strijbeek en de Dreef te en onder Princen- hage, Beek, Rijnbergen, Zundert, Ginneken, enBavel. 's Gravenhage6 Februari. Z. M. de Koning beeft heden middag ten 12 ure ten gehoore ont vangen den heer Bartlioldi, die Hd. zijne geloofs brieven heeft overhandigd als buitengewoon gezant en gevolmacht igd minister der Fransche republiek bij het Nederlandsche hof. De Minister van buitenlandsche zaken was bij deze audiëntie tegenwoordig. De nieuwe diplomatieke vertegenwoordiger van Frankrijk werd in een gala-rijtuig door Zr. Ms. kamerheer-ceremoniemeester jhr. Van Bronkhorst van en naar het Hotel Bellevite, waar de ge zant zijn intrek had genomen, begeleid. De Minister van buitenlandsche zaken zal den 13n dezer aan de vreemdegezanten al hier een diner aanbieden. Zwolle. Ons gemeentebestuur beeft zich tot de Regeering gewend0111 hij de regeling van de spoorweg- zomerdiensten een betere aanslui ting' tusschen het Noorden en liet Zuiden te verkrijgen. Te Calais werd Zondagavond in het. paarden spel de kreet brandgehoord, 't Was een valsch alarm, dat echter aan meer dan 12 mensehen het leven kostte. De zaal was vol en het ge drang en de verwarring zoo groot, dat velen onder den voet geraakten. Meer dan honderd personen zijn gekwetst. In 1867 ïvas de teekening van het beeld voor het diploma der bekroonden op de wereld tentoonstelling opgedragen aan den schilder Ingrens. Ditmaal is de heer Paul Baudry met de teekening belast. De schets is reeds vol'tooid. De teekening stelt Frankrijk voorgezeten op een troon, leunend; tegen het beeld des vredes en de hand, uitstrekkende naar het symbool van den arbeid, voorgesteld door een jeugdig man, dien een genius met den vinger aanraakt. I11 zestien arrondissementen zijn de kiezers tegen 3 Maart bijeengeroepen, om over te gaan tot het verkiezen elk van een afgevaardigde, ter vervulling der opengevallen plaatsenontstaan door nietigverklaring van 14 verkiezingen en door het overlijden van twee afgevaardigden. PARIJSVolgens een gerucht zal de con ferentie over de Oostersche quaestie waarschijnlijk te Lausanne gehouden worden. Londen, 7 Februari. Northcote bevestigde 111 het Lagerhuis, op eene vraag van Harrington, Russ™ tot op 30 Engelsche mijlen af stand naar Constantinopel zijn voortgerukt en de l urken tot den terugtocht noopten. Misschien stemt dit met de bepalingen van den wapenstil stand^ overeen ofschoon de Turken voorgeven, dat zij verrast werden. De Engelsche Regeering wendde zich heden tot het Kabinet te Petersburg met verzoek om ophelderingen, onder verwijzing naar de belofte van den Czaar dat hij Coastan- tinopel slechts in geval van uiterste noodzake lijkheid zou bezetten. Het antwoord van Gortschakoff luidde dat de Russische bevelhebbers overal het bevel hebben gekregen de vijandelijkheden te staken en dat de 111 Engeland loopende geruchten betreffende t voorwaarts trekken der Russen geheel onge grond zijn. 0 Groote opgewondenheid heerscht in liet Huis en daarbuiten. Lord Derby, eene deputatie van Grieksche kooplieden te woord staande, zeide dat hij niet beloven kon Engeland's invloed te zullen aan wenden om het bombardement der Grieksche kustplaatsen te beletten. Wel zouden Engeland en de Mogendheden moeten tussehenbeide treden indien de oorlog gevoerd werd op een wijze strijdig met de moderne beschaving. Hij drukte sympathie uit voor de Hellenen. In de confe rentie (zeide hij) zou de Regeering haren in vloed doen gelden, om het overwicht van Slaven over Grieken te beletten. Inmiddels zou het terugroepen van het Grieksche leger de schik kingen ten gunste der opgestane provinciën ver gemakkelijken. Omtrent den inhoud van het protocol, dat den .3ln Januari te Adrianopel geteekend is, werd officieel nog niets bekend. De geheim zinnigheid ten aanzien van den tekst van dit stuk en omtrent dè onderhandelingen, welke daaraan voorafgingen-en welke thans nog steeds worden voortgezetwordt niet iveinig vermeer derd door het korte uittreksel uit artikelen in de ochtendbladen te Londen, waaruit opgemaakt zou moeten wordendat ondanks den wapen stilstand en 111 weerwil dat de voorloopi^ vre desvoorwaarden slechts van eene ontruimïivr van Lrzerum en de Donauvestingen spreken maar mets omtrent Constantinopel inhouden, de Rus sische troepen de Turksche hoofdstad zijn bin nengerukt. Uit de andere hoofdsteden van Europa, waar dergelijk feit zeker evenzeer als te Londen bekend zou moeten zijn, wordt daar omtrent echter niets gemeld. De Tines gelooftdat de bezetting van Constantinopel door de Russen slechts het ka rakter heelt van dén intocht der Duitschers in anjshet blad waarschuwt tegen opwinding en alarm en stelt groot vertrouwen 111 de vrede lievende verzekeringen van den Duitschen Keizer 111 de troonrede tot opening van den Rijksdag Do Daily Telegraph en Morningpost 'hebben zeer heftige artikelenwaarin zij eischen dat Lngelands eer gehandhaafd avorde, en berichten dat heden onmiddellijk Kabinetsraad gehouden Averd. De Morning Advertiser meent reden te hebben om te kunnen verzekeren, dat de Engelsche Re- gcering bericht ontving omtrenfhet binnenrukken der Russische armee binnen Constantinopel. De Morningpost gelooft dat het bericht het welk via Alexandrië kwam op officieele inede- deehngen gegrond is. De te Londen wonende Grieken hebben aan een patriottisch comité' opgedragen, het beramen van middelen om Griekenland gedurende de tegenwoordige crisis krachtige hulp te verleen en. Reeds hebben verscheidene vrijwilligers Engeland verlaten om zich naar Thessalie en Epirus te begeven. Bij de opening van den Rijksdag in de Witte /Saai waren ongeveer 50 afgevaardigden tegen woordig. De Bondsraad kAvam, door Camphausen geleid, even over twee uur binnen. Camphausen las de troonredeop Avelker voorlezing toejui ching volgde. Forckenbeck opende de zitting en sloot de plechtigheid, die eindigde met eeu driemaal herhaald hoch! op den Keizer. 1,1 Woltmershausen, nabij Bremen, heeft den 30 Januari jl. een hoogst treurig ongeluk plaats gehad. Een aantal kinderen vermaakten zich op het nog zoo broze ijs met schaatsenrijden, toen 6, van 8 tot 12 jaar oud, er door vielen. Een nabij wonende kleermaker sprong onmiddelijk m t Avater0111 zoo mogelijk de kinderen te redden. Toen ook hij in de diepte verdween sprong zijne vrouw hem na, om hem te redden. Daarna deden nog anderen hetzelfde, met

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2