BUITENLAND. Belgie. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. iiamnnten en een snoer paarlen, ter grootte van een hazelnoot, waarvan de waarde op 150,000 fr. geschat wordt. Daarenboven droeg zij haar bnxiloftsdindeem die 500,000 fr. gekost heeft. In een woord zij was om te stelen. "Bij 't onderzoek van het bierdat in het ziekenhuis te Bremerhaven werd gebruikt, bleek, dat het bloot een mengsel was van siroop en water, en alzoo niet bijzonder geschikt om re convalescenten spoedig weer op de been te helpen. De fabrikant van dat mengsel bekende, dat hij zijn „bier" uit watergist en siroop maakte. Hij liet dat mengsel 4 weken in een vat liggen, en nadat alsdan gisting was ontstaan, werd het op flesschen gedaan en gaf 't het „schoonste bier." Als men in plaats van siroop honig neemt, kan men zóó ook „tafelbier" fabri- ceeren. Deze moderne bierbrouwer langs den kouden weg verklaarde verder, „dat hij geheel ter goeder trouw was geweest en had gehandeld want hij had het recept van zijn bier van een Brunswijker voor 1200 mark gekocht, en in Biunswijk was de bier-fabrikatie volgens dat recept volstrekt niet iets buitèngewoons." De zaak wordt thans gerechtelijk vervolgd. Vrijdag-avond liep een slagersknecht met een mand met vleesch langs de Heerengrachtte Amsterdam en was genoodzaakt zich even te verw ijderen naar een plaats, waar hij zijn groote vlerschmaiid onmogelijk kon medenfemen. Zonder eenig kwaad vermoeden zette hij zijn mand neer op een bordes en nam haar een oogenblik later weer op den schouder. De slager was al een grachtjen verder toen hij eenige be weging in zijn mand meende te bespeuren, wat een oogwenk later zich zoo duidelijk herhaalde, dat hij zijn mand van den schouder wierp om toch eens na te zien wat het was. Nog voor zijn mand op den grond stond wipte er met ■groote snelheid een gele smoushond uit met een stuk vleesch in den bekwaarmee de hond als tie wind het hazenpad koos. Tableau Door den Nederlandschen consul-generaal te Tripoli wordt in een schrijven van 10 Januari jl. de aandacht van den Nederlandschen handel gevestigd op den in de tegenwoordige omstan digheden vriovdecligeii zout-invoer van Tripoli en Bengasi naar tie Levant. De consul generaal sc!irijft het volgende „De Turksche douane verkoopt zout van Tri poli of van Bengasi tegen den prijs van 17/io piaster», of 17 para, per oka, betaalbaar in pa piergeld. Dit zout getransporteerd zijnde naar KonstantinopelSmyrnaSalonika of andere havens in de Levant, wordt aldaar verkocht tegen 20 para metsdtek per oka. Behalve dit voordeel van 3 para moet men letten op liet groote verschil tusschen papiergeld en raetaliek. AI et- óón Turksche lire mutaliek van 108 of 110 piasters kan men koopen 260 a 300 piasters papiergelden dit papiergeld in betaling voor •het gekochte zout uitgeven. Dit geeft derhalve erne winst van meer dan liet dubbel. Men kan desverkiezënde een groot depot van zout hier of te Konstantinopel opslaan om voordeelige om standigheden af te wachten. „Behalve deze handelsoperatie, waarbij eenige Italiaansclie schepen geen gering voordeel trek ken, hebben de Nederlandsche koopvaardijsche pen, die in ballast naar de Levant varen, altijd ■gelegenheid om zout te Tripoli of te Bengasi te laden. De tegenwoordige vrachtprijs is circa 12 francs per ton naar Konstantinopel, Smyrna, Bevrut, Salonika en andere Levantsche havens." Vcrdeellng van het hoofdkiesdistrict Zevenber gen in onderkiesdistricten. Onderkiesdistricten en hoofdplaatsen: le onder- kil sd. Zevenbergen, hoofdpl. Zevenbergen (omvat het huis, kadastraal bekend gemeente Zevenber gen, sectie I, perceel No. 557, met een afschei ding van de Kloosterpoort te Slikgat en verder het gedeelte der gemeente Zevenbergen, gelegen ten westen van: a. den Hamschen weg, b. den Schenkeldijkc. den Gelderschen dijk, d. de zoogenaamde dreef van Bax en e. de lange dreef); 2e onderkicsd. Zevenbergen, hoofdplaats Zevepbergsche Hoek (omvat het overige deel der gem. Zevenbergen); Made en drimmelen, Geer- truidenberg, Rnamsdonk Waspik, Ilooge en Lage Zwuluwc, KlundertWillemstadDiuteloord en Prinsland, Fijnaart en Heiningen, Dussen Munster en Muilkerk, Meeuwen, Hill en Babi- loniënbroek (MeeuwenHill en Babilouiënbroek, Drongelen, Hagoort, Gansoijen en Doeveren), Capelle, Besoijen, Sprang (Sprang en Vrijhoeve- Capelle), 's-Gravennaoer. Maandag middag ten 12 lire is een 14-jarige knaap, die met zijn vader opeen vuilniskar zat, bij het doorrijden van den Doorloop tusschen de Goudschevest en de Heerenstraat te Rotter dam met het hoofd tusschen de middelste balk van den Doorloop en den wagen geklemd geraakt, met het ongelukkig gevolg dat de hersenpan verbrijzeld werd en de jongen onmiddelijk een lijk wa9. Maandag ochtend ten half tien ure is een branderskiiechtwerkzaam in eóne branderij in de Koornsfraat te Rotterdamdoor een open staand luik in oen kuip gevallen, waarin onge veer 1/2 Meter kokend water stond. Hij heeft aan beenen en arme® zware brandwonden beko men en is naar het ziekenhuis gebracht. Maandag namiddag ten 5 ure is in de Maas aan de Noord te Kralingen verdronken zekere G. L.. oud 45 jarenvrouw van den zandschipper C. K. te Cliarlois. Misbruik van sterken drank schijnt alweder oorzaak van dit ongeluk te zijn. Men schrijft uit het Oldenburgschedat het gebrek aan verdiensten aldaar in den laatsten tijd zoo groot is, dat onveiligheid op den open baren weg daarvan liet gevolg is. Zulk een staat van zaken kende men daar tot dusver niet. Te Vcnlo zijn drie Duitschers aangehouden die een valsch óónmarkstuk trachtten in omloop te brengen. De buitengewone haringvangst aan de kusten der Zwcedsche provincie Bohulsen blijft nog al tijd voortduren. Uit Lysekiel wordt dienaan gaande gemeld, dat in bet vaarwater van Ilast- ran en Flitskö de onbegrijpelijk talrijke scholen nog toegenomen waren. Daar lagen niet min der dan 36 stoombooten, vele Noorweegsche jachten en haljassenalsmede eene menigte Zweadsche bootenom de buit op te koopen waarvoor minstens 3 kronen bedongen werd. Naar Gothenburg werden op 27 en 28 Jan. minstens 10,000 ton haring overgebracht, en de geheele haven aldaar lag vol haringschepen. In de weck te voren was circa 20,000 ton daar heen vervoerd, ten deelt; gezouten, ten deele vcrsche. De professoren Sars en Smitt waren door de Regeeringen van Zweden en Noorwegen naar de vischplaatsen gezondenom daar de gewcnschte wetenschappelijke en andere waarne mingen te doen. Van Katholieke zijde wordt te Zevenbergen de heer Diepen lid der Staten van Noordbra- banten van liberale zijde de heer Armand Sassen als Kandidaat, gesteld voor liet lidmaat schap der Tweede Kamer. Eene vereeniging van Duitsche heeren heeft het voornemen tot aankoop van heidegronden, in de provincie Utrecht en Gelderland gelegen. D'ze heeren willen volgens een systeem, dat in üuirschland met liet beste gevolg bekroond wordt, ook hier te hinde heidegronden ontginnen. Te Kampen moet lieden, Woensdag, eene verkiezing plaats hebben van een Raadslid ter vervanging van een overleden lid. Het resultaat kan curieus zijn, daar tot heden nog geen enkele kandidaat zich heeft aangeboden noch bij ad vertentie, noch bij strooibiljet. Kiesvereehigingén bestaan daar niet meer. Te Triest stierf dezer dagen de grijsaard Anton Miklancicdie op drie maanden na 114 jaar was. Hij werd den 10 April 1764, dus vijf jaar voor Napoleon I geboren. Tilburg12 Februari. Heden middag ont stond alhier in de woning van H. Verhoeven, weverop het Korvel een brand die echter door de flinke hulp spoedig werd gebluscht. De brand bepaalt zich tot liet vertrek waarin het weefgetouw stondalles is tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Kaatsheuvel, 12 Februari. Gisteren avond bood de handboogschutterij „Amocnitas", met medewerking van de harmonie „Euphonia", hare talrijke eere- en honoraire leden een tooneelvoor- stelling aan, in de ruime net versierde zaal van Mej. de Wed. Driessen alhier. De ei /olie zaal leverde alweer 't bewijsdat hier groote ingenomenheid bestaat met dit gezel schap en ook nu beantwoordden de dillettanten volkomen aan de gekoesterde verwachtingen. Wel zou er aanleiding bestaan tot kritiek als men aan een licfhebberij-tooiieel even hooge eischen mocht stellen als aan toneelspelers van beroep. Alleen zij zonder vitzucht opgemerkt, dat 't drama „De Zoon van den Veroordeelde" wel wat boven de krachten van 't gezelschap gaat, al viel er ook veel goed 3 in de uitvoering op te merken. In 't algemeen toch is 't succes grooter wanneer 't een blijspel geldt. Dit bleek volkomen bij de opvoering van 't nastukje „De zijkamer van den Geneesheer". De muziekstuk ken door eenige leden Van de harmonie „Euphonia" tusschen de bedrijven uitgevoerd, voldeden zeer goed en zetten niet weinig luister bij aan het jaarfeest van Amcenitas. Breda, 10 Februari. In de gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad is uit eenige zijner leden eene Commissie benoemd tot voorbereiding en regeling van de in den loop van dit jaar te vieren feesten, bij gelegenheid van liet 50-jarig bestaan der Kon. Militaire Academie. Zij zullen de eigenlijke feestcommissie uitmakenterwijl later regelingscommissiën zullen worden benoemd. Oosterhout, 8 Februari. Onze nieuwe bur gemeester de heer G■•seller, gisteren door den heer Commissaris des lvonings becedigd, werd heden geïnstalleerd: De wethouder Fick heette den nieuwbenoemde hartelijk welkomwaarop deze het. voorzitterschap van den Raad endaar- mede de betrekking van Burgemeester aanvaardde. Heuincn. Een oppassend jong mensch verloor hier op droevige wijze het leven. De voerman W. uit Gen nipn.l. was met zijne vrachtkar naar Nijmegen geweesten had in zijne terug komst aan den Ileumenschen Molen koren af te laden. Het was 's avonds omstreeks 7 uur. De molen draaide nog. W. gaat naaf den molen toeklimt naar boven en wil de deur openen. Hij stapt te ver enstort naar beneden. Een buurman hoort den vulsnelt toe om te zien wat het is, tn vindt een man daar in zijn bloed ter neder liggen. Volk wordt gehaald, geestelijke en geneeskundige lndp ingeroepen en de man in het huis des molenaars liefderijk verpleegd. De geneesheer verklaarde, dat de hals gebroken was, en alle hoop op behoud was dus verloren. Den volgenden morgen om half 8 uur gaf de ongelukkige den geest. Het Gemeentebestuur der stad Antwerpen schrijft uit een wedstrijd van tooneelletterkunde, bij de vijf en twintigste verjaring der stichting van het nationaal tooueel in genoemde stad. Alle tooneelsch rij vers, soo van Noord- als van Zuid- Nederland, worden opgeroepen om aan den wed strijd deel te nemen. Oorspronkelijke stukken van alle aard, 't zij drama's, comedies of kluchtspelen, worden ter mededinging aangenomen. Nochtans zullen stukken die reeds in andere kampstrijden me dedongen niet in aanmerking worden genomen. De wedstrijd omvat twee categoriën, namenlijk: lo. stukken van drie tot vijf of meer bedrijven; 2o stukken van óén tot twee bedrijven. Voor de eerste categorie zijn uitgeloofd: een prijs van 1000 francseen dito van GOO fr. een dito van 300 fr. Voor de tweede categorieeen prijs van 600 fr. een dito van 300 fr;een dito van 200 fr. De stukken moeten ingezonden worden vóór 15 Juni dezes jaars. De stukken moeten eene kenspreuk dragen, welke herhaald is op een gesloten briefje, den naam en liet adres des schrijvers bevattende. Een jury, door het gemeentebestuur gekozen zal uitspraak doen over de ingezonden stukken. De prijzen zullen uitgereikt worden bij gelegen heid der feestelijkheden hierboven vermeld. De bekroonde stukken blijven liet eigendom des schrijvers. Slechts wordt de eerste vertooning dier stukken den Nederlandschen Schouwburg van Antwerpen voorbehouden. LondenSir S. Northcote in het Lagerhuis verklaardedat de Britsche politiek in de te houden conferentie een drieledig doel zou heb ben: lo. vrije vaart voorden wereldhandel dooi de Dardanellenmet dien verstande, dat geene enkele mogendheid deze zeeëngte zou kunnen sluiten2o. zekerheid te verkrijgen tot. het beter bestuur der onderdanen Van de Porteen 3o. verhinderen van een aanval op Hindustan langs den weg door Egypte. In tusschen zou het hoofddoel zijn het vestigen van een duur- zamen vrededaar de bezorgdheid en onrust der jongstverloopen jaren onduldbaar waren. Het gevraagde geld was bestemd tot het marsch- vaardig maken van een deel des legers doeli hij hoopte dat bet ongebruikt zou kunnen blijven. De ontruiming der verdcdigingslinien van Konstantinopelzeide hij maakt den toestand van ernstigen aard en geeft aanleiding tot de vrees voor rustverstoringen te Konstantinopel. Daarom is door de Regeering bevel gegeven dat een deel der vloot naar Konstantinopel zal stevenen ter bescherming van personen en eigendommen. Zij heeft van dit besluit aan de andere Regeeringen kennis gegeven en haar uit- genoodigd zich bij dezen stap aan te sluiten zoo zij daartoe geneigd mochten zijn. Aan Rusland is van dezen stap alleen kennis gege ven. Met luiden bijval werd deze mcdedeeling begroet. Na een langdurig debat heeft het Lagerhuis de krediet- aanvragen van 6,000,000 F. St. niet 328 tegen 124 stemmen toegestaan. De Daily Telegraph maakt in een buiten gewoon nummer een telegram van (len lOden 's avonds uit Fera openbaar, volgens hetwelk de Porte den firman weigert, welke aan de Engel- sche vloot vergunning zou moeten geven om naar Konstantinopel te stevenenomdat de Russen indien deze vergunning verleend werd, waarschijn lijk de stad zouden bezetten. In het Lagerhuis heeft sir Srafford North cote in antwoord op eene vraag van den heer Forster verklaard, dat de zending der vloot naar Konstantinopel eenige vertraging heeft ondervon den. Voor 't oogenblik kan de Regeering zich daaromtrent niet nader uitlaten, daar er over die zaak nog met de Forte wordt onderhandeld. Alleen kon hij zeggen dat er in de voornemens der Regeeringgeeil verandering is gekomen. Deze verklaring vond allen bijval bij de conservatieven. In het Hoogerhuis verklaarde lord Beaconsfield nog geen bericht te hebben ontvangen dat er Turksche schepen door Russen werden bemand. Graaf Derby houdt zich overtuigd, dut de be zwaren der Forte tegen liet passeeren der En- gelsche vloot spoedig uit den weg zullen geruimd worden. Drie andere mogendheden hebben ins gelijks bij de Forte vrije passage voor oorlogsche pen aangevraagd. Aan de' Daily News wordt van den '10e uit Berlijn gemeld lieden gaf Gortschakoiï aan de groote Mogend heden kennis, dat aangezien Engeland besloten had zijne vloot naar den Bosphorus, naar 't heet ter bescherming der Christenen, te zenden, Rus land voornemens is te Konstantinopel te landen en de stad met hetzelfde doel te bezetten. Berlijn. De NordduiUche Zeitung bevat een artikel over de zending der Engèlsche vloot naar Konstantinopel. Met deze daad van En geland zugt zij nadert liet Oostersche drama zijn einde. Het vijfde bedrijf schijnt van korteren duur ie zullen zijn dan de bedrijven die voorafgegaan zijn. De vredelievende verkla ringen van liet Brietsche Kabinet over het doel van de zending der vloot en van de iiitussclien toegestane kredieten, alsook over de toekomstige politiek volgens welke ook Engeland de be vrijding der Christenen van liet Balkangebied als een volgongen feit erkent en zich terugtrekt op het beveiligen van den Egyptischen 'water weg, dit alles schijnt het vertrouwen te recht vaardigen dat geen verdere complicaties in de Oostersche quaestie zullen ontstaan. Deze op vatting stemt ook overeen met de information die de NorddeuUche ontvangen heeft. Weencn. Oostenrijk heeft de mededeeling ontvangendat (le Fransche regeering eenige oorlogsschepen naar den Bosporus zendt. Het Kabinet te Weenen is geneigd de be slissing over de vraag en den duur der militaire bezetting in Bulgarije over te latjn aan de con ferentie. De toestand is nog altijd gespannen. Oostenrijk heeft bij de Forte een firman aangevraagd om zijn eskader de Dardanellen te doen binnenloopen. Het rapport-Weber, betreffende aanvulling van krediet, is bij acclamatie aangenomen. Zoo ook het voorstel aangaande voorziening in uit gaven door uitgifte van schatkistbons. Men schrijft uit Flacenzia aan V Italië; Een vreesselijke misdaad heeft den ln dezer te Yico Marino plaats gehad. Omstreeks half elf 's avonds zat de priester van die plaats rustig aan het avondmaal, terwijl zijn dienstmaagd, een meisje van 22 jaar hem bediende. Het schijnt dat de moordenaars gedurende dien tijd over den tuinmuur zijn geklommen en zich o]i deze wijze toegang tot het huis hebben verschaft. Zij verrasten de dienstbodedie zij niet dolksteken vermoordden. Daarna traden zij de kamer binnen, wierpen zich op den pries ter doorboorden hem de borst met tallooze dolk steken. Toen den volgende morgen de priester niet in de kerk verscheen ging de koster hem roepen. Tot zijn groote verwondering vond hij de deuren open. Hij trad binnen en ontdekte weldra de beide lijken. In eert oogenblik was de droevige tijding bekend. Men vond de muts van den priester in de keuken. Het schijnt dat de booswichten den grijsaard in de keuken hebben vermoord. Het lijk van de jeugdige diensbode was met IS dolksteken doordoord. Dat van den priester was met wonden bedektterwijl bovendien het hoofd van den romp was gescheiden. Het zil ver was uit de kasten verdwenen. Naar men verneemtis het gerecht de moordenaars reeds op het spoor. Omtrent den dood des Pausen meldt nog een der bladen, dat* op het oogenblik toen hij stierf, in de gangen, die tot het sterfvertrek en de aangrenzende kamers toegang geven, vijf-en- dertig kardinalen aanwezig warendie daar ge durende den doodstrijd biddende bleventot de groot-penitentiaris, Mgr. Marinelli, over den Paus heenboog en met luider stemme daarop, zich wendende tot de omgeving, de woorden sprak: „Requiem aeternam dona ei, Doinine", waarop de aanwezigen antwoordden „Et lux perpetua luceat ei". Op dit oogenblik lagen al de bewoners van het Vaticaan, kamerheeren, prelaten en dienenden, op de knieën en weenden.

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2