legen 1 lei gevraagd WORDT MAAGD! een SLACHTERSKHEGHT, BILJART TB KOOP Aanbieding 25,090 KILO FRAME SCHORS, flinke Keukenmeid, E C. JROQÜES Amerika» Ingezonden Stukken» Laatste berichten. Rusland. Turkije. EEN STEL BALLEN, keu-rek met reglement Correspondentie. J. B. Brouwers. zoo spoedig mogelijk Van gehakt, in zakken, FRANCO STATION TILBURG per wagon van circa 5000 kilo h ƒ81.50 per 1000 kilo* Met betrekking tot de ziekte van den Pans wordt nog nader geconstateerddat hij den avond van Woensdag huiverig en koortsig werd. Tegen 3 ure in den morgen werd zijn slaap gestoord. Ten 5 ure werd hij onrustig «èn ge raakte hij beklemd op de borst. Door de ge- neeslieeren werd ten S ure geconstateerd, dat de ademhalingswerktuigen waren aangedaan, de pols versneld, doch het bewustzijn nog geheel -intact. Omstreeks 11 ure werd de toestand hoogst ongunstig: de ademhaling scheen geheel belet. Het was 12 ure geworden, toen de ster vende het kruisbeeld ophief en de aanwezigen zegende, onder wie ook de gezanten van Frank rijk en Spanje, die geknield tegenwoordig waten. De kerkelijke plechtigheden werden voortgezet en de laatste woorden van den Paus waren het antwoord op de Pfoficisctre en de belijdenis van berouw „Col vostro santo ajusto". De laatste strijd begonde lijdende gaf door teekénen te kennen dat liet hem leed deedniet meer 'te spreken. De groot-peniten'tiaris vroeg nog den aegeu voor de kardinalen, welken de stervende nog gaf met de hand, na om zich heen'te heb ben geblikt. Tegen 3^/4 uur sloten zich zijn pogen, zweet bedekte zijn Voorhoofd en tranen zijn aangezicht. De volgende bijzonderheden omtrent hetgeen na het overlijden van een Paus gebeurten gelijk dit ook nu weder deels reeds gebleken is te geschieden, zullen waarschijnlijk met belang stelling door velen gelezen worden „Zoodra de Paus gestorven is, komt de kar dinaal-kamerling, omringd door een aantal pre laten, en nadert het lijk hij neemt den witten doek weg die het aangezicht bedekt enna ge beden en gezegend te hebben, roept hij driemaal ■den doopnaam Giovannidriemaal kloppende met een zilveren hamer, „De Paus/' zegt hij daarna, „is inderdaad dood." Het Be Profnndis wordt aangeheven. De notaris-secretaris der kamer schrijft en leest geknield de akte van overlijden en eischt den „Visschersring" op, die wordt ter hand ge steld aan den kardinaal-kamerling. In een na burige zaal berïgt deze laatste den dood aan •den Senator van ltome (die waardigheid is nu veranderd), welke dan door de groote klok van het kapitool den dood verkondigtop dit klok gelui antwoorden al de klokken van Pome. Ter gelegenheid van den dood, wordt er genade gegeven aan de veroordeelden voor geringe mis drijven. Middelerwijl verecnïgen zich de leden van het II. College. De Visschersring moet aan eiken kardinaal getoond worden. Die ring draagt de beeldtenis van den li. Petrus in zijn boot. Van daar zijn naam. De naam des regeerenden Pausen is in dien ring in goud ingewerkt, en wordt later in de vergadering van kardinalen gebroken. Vier-en-twintig uren na den dood wordt het lijk des Pausen gebalsemd. Hart en ingewanden worden in een urn gesloten en 's avonds, in rij tuig en van fakkels vergezeldnaar de kerk gebracht. Eenige overblijfsels der Pausen vonden hun graf in de St. Yincentius- en Anastasius- kerk. anderen in de St. Pieter. Het lijkin een witte soutanemet rood schoudermanteltje, wordt in de Sixtijnsche kapel ten toon gesteld. liet ligt op een paradebed. Vier gardes-nobel waken bij liet lijk en de pe- niteuciers bidden er. De Zwitsers houden de wacht. Fr is in die kapel noch troon noch zetel. Het waslicht op het altaar is wit. De schildering in het altaar vertoont de opstanding van Lazarus. Drie dagen blijft hot lijk in de basiliek. De plechtigheden der begrafenis zijn zeer veelvuldig. De Paus wordt gelegd in een kist van Cypfes- hnuthet lijk wordt daar geplaatst met al de Pausselijke ornamentation, daaronder begrepen de roode kasuifel, het pallium, de roode sandalen, de mijter enz. De majordomo legt drie beurzen met medailles in goudzilver en broils. Die beurzen bevatten zoo veel stuks als er jaren regeering zijn. In een blikken cylinder wordt liet perk:.ment beslotenbevattende een opgaaf van de voornaamste gebeurtenissen tijdens Js Pau sen regeering. Dan legt men een grooten witten sluier op het aangezicht, om wint de handen insgelijks en spreidt een groot rood lijkkleed over het geheel. De houten kist wordt in een looden geplaatst en (leze andermaal in een houten, met de zeveli zegels des kamerlings, den aartspriester, enz. Zonder plechtigheid wordt het lijk ter plaatse gezet waar vroeger zijn voorganger lagtot zijn opvolger dezelfde plaats komt innemen. Heeft de Paus beslist dat hij in een andere kerk be graven wordtdan heeft de overbrenging eeïst een jaar na het overlijden plaats. II. Sacrament. Tusschen 3 en 4 ure luiden al dc klokken van de drie-honderd-zestig kerken O van Rome. De kamer, waar de Paus is gestorven, is een klein en bijzonder eenvoudig vertrek. Er is slechts één£vensterj!, dat op de^St. Pietersplaats uitkomt; er ligt geen tapijt op den marmeren vloer. Aan eiken kant van het venstér staat een kast, bevattende het linnen van den over ledene en de godsdienstige voorwerpen, voor de bezoekers bestemd. Voor het venster staat "een bidbankje, waarop de Paus gewoonlijk las. Naast de deur staat het beddat zeer smal isnaast het bed staat een bureau, waarop een kruisbeeld, twee beeldjes der HH. Petrus en Paulus en een pendule; eindelijk een rustbank én een knielbank, waar boven het beeld der Onbevlekte Ontvangenis. Éen'enkele stoel voor den bezoeker. De balseming heeft met goed gevolg, door aanwending van trychineplaats gehad. De ingewanden Werden ui't het lichaam genomen om in een urn bewaard te worden, waarna het lijk weder in vorigen vorm werd gébracht De doode schijnt slechts te slapen. Hij is uitge strekt op een klein ijzeren bed, omhuld van' rood daluast. Aan het hoofdeinde staan twee groote zilveren kandelaars met waskaarsen, ter wijl aan het voeteinde twee edellieden de wacht houden, in groot uniform. Het lijk is bedekt met een wit doodskleed, 't Hoofd woïdt ge steund door een kussen. De laatste overblijfsel eft van den Kerkvorst zullen drie dageft worden ten toou gesteld in de Siltijnsche kapel, en daarna weder drie dagen in de basiliek van den St. Pieter. De publieke bijzetting van het lijk zal plaats hebben in de kapel van het Heilig Sacrament. Zaterdag-avond ten 6^/3 ure is het lijk met groote plechtigheid naar de kapel overgebracht. De stoet werd geopend door een detachement Zwitsersclie gardes en door een detachement van de Palatijnsehe garde gesloten. De gardes-nobel eti de penetenciërs van den II. Petrus hadden zich om de lijkbaar geschaard, waarop Pius IX uitgestrekt lag, met zijn Paus- selijke versierselen bekleed-. Al de hooge geestelijke en burgerlijke waar- (ligheidsbekïeeders van het Pausselijk Hof, bijna al de te Home aanwezige kardinalen en vele leden van de R'omeinsche aristocratie volgden den stoet. Zondag-ochtend werd de basiliek door een groote menigte hezbeht. Strenge politie-maatregelen zijn genomen, doel) de rust is ongestoord in de stad. Gedurende drie dageft zijn de schouwburgen gesloten. Sommige magazijnen openden den Sn dezer tr.geft den middagdoch beurs Werd ei' niet gehouden. De Grieksche patriarch heeft eene klacht bij liet parlement ingediend over de door de Circas- siers gepleegde moorden in 13 Grieksche dor pen bij Konstantinopel. .10 Februari. Heden middag ten 12 Ure was de Rngelsche vloot de Dardanellen nog niet gepasseerd. Guur 's n a ra i il d a g s. De gedele geerden voor de vredes-onderhandelingen te Adri- anopel zijn Safvet eft Sadyk Pacha, Ignatieff en Nelidoff. Layard is nog zonder eenig bericht omtrent de vloot. Safvet en Sadyk Pacha vertrekken Dins dag. Layard Is nog zondeV de door hem aange vraagde instructies omtrent de vloot. New-York9 Februari» Particuliere depêches uit Zuid-Amerika verzekeren, dat eene aarbeving 'eene geweldige catastrophe heeft veroorzaakt. Lima en Guayaquil zouden bijna geheel ver woest zijn. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Red-acteur In Uw No. van Zondag jl. kofti't een berigt voor uit Zwollenl. dat het Gemeentebestuur aldaar zich tot de Regering had geWend om bij de regeling van de spoorwegzomerdiensten eefte betere aansluiting tusschen het Noorden en het Zuiden te verkrijgen. Wij meenden hierop de aandacht van óns Gemeemtebestuur te moeten vestigen, opdat ook door dit bestuur in overeenstemming met onze Kfitner van Koophandelbij de Regering de noodige pogingen worden aangewend om ook eene betere regeling zoowel van het Zuiden naar het Noordenals anderszins te bekomendaar die tegenwoordig in alle opzig'ten veel te wen- schen overlaat. Tilburg» B. Wegens plaatsgekrek moeten wij eenige stuk ken tot een volgend nummer laten liggen. Het ingezondene van D. zal bepaald Zaterdag opgenomen worden. werden voorloopig nedergelegd in een klein lokaal achter het loodskantoor. Huiveringwek kend was daar het schouwspel. Men had de ongelukkige slachtoffers van deze ramp wel het aangezicht met een stuk gonje bedekt maar achtereenvolgens werden de naaste bloedverwanten en vienden, die zich in den omtrek verdrongen, toegelaten om de lijken te herkennen, waardoor telkens de gelaatstrekken zichtbaar werden eene rilling voer dan ieder döor de leden, al droegen die bleeke aangezichten eii gesloten oogen niet het meik van den doodsangst van daareven. Smartelijk waren nu en dan de tooneelen daar buiten. De vrouw van een der werklieden kwaift hem trouw het middageten brengen, 'toetl men haar mededeelde dat hij verongelukt Was» De huismoeder werd door den slag als verpletterd; zij zonk ineen en moest in bewusttdoozen toestand weggedragen worden. De verongelukten zijn, naar We Vertioffleft hebben, de volgende: Dirk Vos, Volkert, G. Bosman, Wilhelm Wensel Slauw, Oerlemans, Paij eft dansen. Allen waren gehuwd en laten hunne vfouWen met een aantal kinderenin geheel hulpeloozen toestand achter» Londen12 Februari. Uit St. Petersburg wordt van den 11 den aan de Times geseind, dat de Russische troepen bevel kregen Konstantino pel binnen te trekken» In de Engclsche arse** nalen lieersckt buitengewone bedrijvigheid. Te Chatham kwam de order der adminiraliteit onl met övertijd te werken, 'ten einde de in aan bouw zijnde oorlogschepen zoo spoedig ïftogelijk te voltooien. De toon der conservatieve pers is zeer oorlogszuchtig. De Times zegtZób de Rus sen zonder eenige tijdsbepaling Konstantinopel bezetten, zal de Regeeiing doortastend en snel moeten handelen. Het stoffelijk overschot van den Paus is ge- photografeerd. Men heeft hst lijk daarvoor op zettelijk uit de sterfkamer overgebracht naar een ruimere zaal naast de boekenzaak De zegels zijn op de Pauselijke kamers gelegd. Een nota van den kardinaal-vicarisaan de deuren van al de kerken aangeplakt, meldt dat een plechtige openbare lijkdienst zal plaats heli- ben in de hoofdkerk van St. Pieter en dat het lijk zal begraven worden iu de kapel van het De Russische Regeering heeft dezer dagen het besluit genomen 100 torpedo-booten te doen vervaardigen en met de voornaamste scheeps- bouwfirma's te St. Petersburg voor de levering Contract gesloten. Zij moeten nauwkeurige na maaksels zijn der torpedo*bootente vorigen jara door Ydrrow Co. te Londen geleverd, welke bij den proeftocht op de Newa een vaart van 22 mijlen hebben bereikt. Vijftig dezer vaartuigen moeten binnen Zes maanden opgele verd worden, en om den meesten spoed te ver zekeren werden de orders voor de machines onder een aantal firma's verdeeld. De noodige maatregelen worden genomen oift de booten wanneer zij voltooid zijn van Petersburg naar Odessa per spoortrein te kunnen overvoeren. St. Petersburg. Op bevel vanden Czaar is het vorbod op den uitvoer van granen én andere levensmiddelen en In 't algemeen van alle zaken, welker uitvoer uit Rusriflche havens Verboden wasopgeheven. Het fegeeringsblad meldtdat de voor waarden Van den wapenstilstand openbaar gemaakt werden in den vorm, waarin zij in November naar het hoofdkwartier gezonden werden daar om noemen zij Odessa of Sebastopol als de plaats waar de verdere onderhandelingen zouden plaats hebben oiu de genoemde praeliminairen uit te Werken. Daar de onderteekening der prielirainai- ren te Adrianopel kon plaats hebben, zullen ook de verdei'e ohdorkandelingeli aldaar worden voort gezet. Ragt! sa. Daar de Porte gewei jerd heeft met Montenegro de demarcatielijn vast te stellen op de grondslagen van het üli possidetis, zullen de vijandelijkheden terstond hervat worden. KoustiintiniipcL Geene geheime clausule be treffende de vaart door de Dardanellen en den Bosporus of de grenzen van Bulgarije is in het bondgenootschap niet Ruslaild opgenomen. De meerderheid der Ministers is echter ten gunste van de alliantie gestemd. Server Pacha vertrekt morgen naar Siliwri waar grootvorst Nicolaas zal zijn. D** groot vorst troonopvolger is te Kirkilissa. Door Z.D.lIoogw. Mgr. A. Godschalk is be noemd tot zijnen vicaris-generaal en tot deken van het district de WelEerW. Heer F. C. Swa- genlakers buitengewoon geheiift Kamerheer van wijleli Z. II. Pius IX. Rotterdam12 Februari» Een ontzettend ongeluk heeft lieden in den vroegen ïiiorgen plaats gehad op de rivier voor deze stad. Tusschen Rotterdam en Brielle vaart tweemaal daags een postbootje. Heden ochtend ten 6 uur 10 minuten' verliet dat bootje ("de Postillon, kapitein Cornelis Edelenbós, conducteur Colienet) de aanlegplaats aan de Oosterkade en stoomde, naar het wettig voorschrift voorzien van de noódige lichten, langs dc Boompjes» Het was nog donker. Schier tenzelfden tijde Waren 27 werklieden iii de Leuvehaven scheep gegaan in eene groote róeibdöt, met het doel Zich te begeven aan boord van liet Eugelsche stoomschip SpfaiJ, ter reede liggende vlak tegenover het bureau van den ha venmeester en dus bijna in rechte lijn met den mond dei' Leuvehaveil. liet werkvolk was aah- geworven om uit de stoomboot ijzer te lossen. Het ongeluk wilde, dat de roeiboot uit den mond van de Leuvehaven te voorschijn kwam juist op bet oogenblik waarop de Postillon in de onmiddellijke nabijheid was. Wat nu voorviel geschiedde met zulk eene snelheid, (lat alleen door een uitvoerig getuigen verhoor, dat reeds in gang ie, eeiiig verder licht over de Zaak kan verspreid worden. Zeker is hetdat men elkanderniettegenstaande de duisternis, gezien heeft. Dat de stoomboot toen geen tijd meer had de signaalflult iii werking te brengen, doet alzoo niets ter zake» Volgens den eeti hebben de opvarenden in dc roeiboot door luid schreeuwen de stoomboot trachten te Waarschuwen. Volgens anderen was het juist de kapitein der stoomboot die door Schreeuwen <le aandacht van de roeiboot heeft willen wckkeil. i Wat daarvan ook zijhet gevaar was dadelijk zóó dreigenddat soinnlige Werklieden die zwemmen konden, zonder aarzelen uit de roeiboot, in de rivier sprongen. Schier in hetzelfde oogen blik liep de stoomboot met den boog Op de roeiboot, die dadelijk zonk. liet was een verschrikkelijk tooneel. Gelukkig waren er reeds i*oeibooteri op dó rivier. Ook van den Wal schoot men in allerijl toe. En zóó mocht het gelukken 20 werklieden te redden. De 7 overige verdwenen in de diepte Dadelijk «ring uien met dreggen aan het werk. Op dit-oog'nb.ik zijn zes lijken opgevischt. Zij Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij het overlijden mijner geliefde Echtgenoote, betuig ik, Ook namens mijne kinderen, mijnen hartelijken dank. Tilburg, S Bebruari 1878. in een deftig gezin eene P. G. tegen hoog loon en veel verval* Brieven franco onder letter B. aan den Boekhandelaar M. G. VATTIER KRAANÉ te Tilburg. bij VAN LOON, te Waalwijk. Looil naar bekwaamheid. larig 3 Metersbröed 1,60 Metermet vier 2akkeü, benevens tien stuks KEUEN en BAK. Te bevragen en te bezichtigen bij F. JANS SEN, Cafe du Boulevard, te Tilburg. .1 Vertrouwbaar monster en verdere conditie te Waalwij fa

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 3