Frankrijk. Oostenrijk. Italië. BUITENLAND. Belgie. Engeland. Rusland. Turkije. Laatste berichten. Wat rokken partijen geklaagd over bij aankomst te Soerabaya, Samarang cn andere plaatsen ge constateerde diefstallen van die goederen, lien groote behendigheid was daarbij aan den dag gelegd, vermits het goed was ingepakt in blikken kisten omhuld met een stevigen houten kist. Het bleek dat de houten omhulsels in een der voegen geopend waren. Ter zake van diefstal stonden terecht de schuitenvoerdersknecht Nicolaas W estrik en Jan Willem Westerberg en ter zake van medeplichtigheid aan dien door bedienden van een schuitenvoerder gepleegden diefstal van hem als zoodanig toevertrouwde goederen, Har retje Bosselman en haar broeder de tapper H. J. F. Bosselmanbeidenals opkoopers uit vroegere processen, bekend. Alle vier beschul digden ontkennen hunne schuld. De tweede beschuldigde is ter zake van een dergelijk mis drijf twee malen door het voormalig provinciaal gerechtshof van Noord-Holland tot cene cellu laire gevangenisstraf veroordeeld. Meer dan GO getuigen zijn gedagvaard. Het Openbaar Mi nisterie wordt in deze waargenomen door den advocaat-generaal mr. P. Verloren van Themaat, de verdediging door de advocaten mrs. Th. Heemskerk, Mauritz It. Cohen en J. Alfred Cohen. Z. K. H. Prins Hendrik heeftin zijne hoe danigheid van Eere- Voorzitter der Nederlandsche Hoofdcommissie voor de Parijsche tentoonstelling de opdracht aanvaard van het door den heer A. van -Oosterzee uit te geven geïllustreerd werk „De Parijsche Wereldtentoonstelling van 1S7S". De eerste aflevering verschijnt lo Maart e. k. en zal o. a. bevatten het portret van Z. K. H. Blijkens niededeeling van den Russisehen gezant te 's-Hage is, krachtens bevel des keizers, in getrokken het verbod tot uitvoer uit de Russi sche havens van koren en alle andere voedings middelen, schapen, huiden en dergelijke producten. Te St.-Anna-Parocliie is, door een tot heden nog onbekende oorzaak, een felle brand uitgebro ken in de schuur van den bakker en koopman P. Bakker. Binnen weinige oogenblikken stond het geheele gebouw met ongeveer 30.000 kilo heede, benevens vlas, turf enz. in lichtelaaie vlam. Door buitengewone inspanning mocht het nog •gelukken de belendende gebouwen voor het vuur te vrijwaren. De gebouwen waren tegen brand schade verzekerd, echter niet de daarin aanwezige -goederen, zoodat de schade vrij aanzienlijk zal zijn. Dr. E. W. Siemens, de voorzitter van hette- legrapbische genootschap te Berlijnzette dezer dagen in eene voordracht uiteen, dat en waarom het elektrische licht waarschijnlijk spoedig het gewone gaslicht zal verdringen. De nieuwste toestellen 0111 electriseh licht te makenhereiken met. 1 pond kolen het lichteffect van 30 pond gaskolen, kosten alzoo, met inachtneming van de waarde aan cokes, slechts het Vis aan kolen. De vraag was nog alleen de meer gelijkmatige verdeeling van het licht. Door den heer Ranch, inspecteur van politie te Vlissingen is Zondag-avond eene vrouw op heeterdaad betraptterwijl zij op hare kamer als kaartlegster fungeerde. Terwijl zij de toe komst voorspelde aan ecu vrij groot aantal jonge dametjes en vrouwen trad de inspecteurver gezeld van een agent, de kamer binnen en legde beslag op de kaarten. Men kan zich voor stellen welk een ontsteltenis deze ongenoode gasten onder dc toekomst-onderzoeksters teweeg brachten en hoe akelig zij op dat oogenblik het tegenwoordige gevonden moeten hebben. Daar van het voorgevallene proces-verbaal opgemaakt iszullen zij later nog wel eens bijeen moeten komen maar dan aan het bureau van politie om getuigenis der waarheid af te leggen. Het zoogenaamd grof wild is in do laatste jaren door den aanleg van bosschen en de weinige jacht die er op gemaakt wordtverba zend vermenigvuldigd. olges den Limburger Courier zijn op een kantoor in de nabijheid van Heerlen twee valsehe gouden tienguldenstukken ter betaling aangeboden. De politie in Den Haag hoeft Donderdag onder hot vermoeden van poging tot vergiftiging in hechtenis genomen freule P. geb. v. d. S., wonende in de Jacob van der Docsstraat aldaar. Deze dame wordt verdacht getracht te hebben haren echtgenootden lieer P., door het toe dienen van een drankje vermengd met vergiftige bestanddeelen van het leven te berooven. Op last der justitie is zij naar het huis van arrest overgebracht. Natura Artis Magistra te Amsterdamheelt een zeer belangrijk verlies geleden door den plotselingen dood van de beide Zeeleeuwen, welke vermoed wordt een gevolg te zijn van kwaad willigheid. De oorzaak van of aanleiding tot den dood van deze twee zeldzame dieren, welke liet Ge nootschap voor duizenden guldens uit Australië liet overbrengen, wordt streng onderzocht. Het aantal te Parijs op straat gevonden voor wei-pen gedurende 1877 bedraagt een cijfer van 1G000, waaronder niet minder dan 4650 porte- monnaies armbanden horloges en horlogeket tingen. Het bedrag aan geld in de portemonnaies gevonden bedroeg, bijeengeteld, een kapitaal van 73584 francs 90 centimes. Tilburg. Met liet grootste genoegen is luer vernomen, dat Gedeputeerde Staten de mede werking der Regeering hebben verzocht voor den aanleg van een scheepvaartkanaalter ver binding van deze gemeente met de Zuid-Willems vaart. Ofschoon de belangrijke alhier gevestigde nijverheids-ondernemingen zeer gebaat zijn door de spoorwegen, sedert 1SG0 aangelegd, en ook door de kunstwegendie voor en na zijn tot stand gekomen, zijn die wegen onvoldoendeom aan onze industrie die vlucht te geven welke deze zou kunnen nemen, wanneer aan- en ver voer van zware vrachten, meer gemakkelijk en minder kostbaar langs een waterweg kon plaats hebben. Tevens zal liet kanaal zeer bevorder lijk zijn voor den bloei van handel, nijverheid en landbouw in een aanzienlijk gedeelte van Noord-Brabant, hetwelk tot dusver geheel van waterwegen verstoken is. Zaandam, 12 Februari. Heden morgen ont stond alhier in een woonhuis brand. De buren, die het ontdekten, begaven zich in de woning, daar de bewonereen alleen levend maneven te voren was uitgegaan. Nadat het vuur gedoofd was, werd aan de politie hiervan kennis gegeven, die onmiddelijk den man ging opsporen en hem aan de overzijde van de Zaan, tegenover zijn huis, in beschonken toestand vond, wellicht om daar het genot te smaken de vlammen uit zijne woning te zien opstijgen. 's-Hage, 15 Februari. Op het plein alhier hadden deze week op een avond groote ongelukken plaats kunnen hebben. Een koetsierdie te veel sterken drank scheen gebruikt te hebbenbe stuurde een rijtuig, waarin een officier en een student gezeten waren. Daar de lantaarns van het rijtuig niet ontstoken waren, vestigde een agent van politie hierop de aandacht en trachtte het paard tegen te houdenwaarop de koetsier het nog harder deed draven. De agent sprong nu op den bok, doch werd door den koetsier er af geworpen, waardoor de gerechtsdienaar aan het hoofd verwond werd. Een worsteling tuschen den agent en koetsier volgde; de officier en de student raakten in twist met drie andere agentendie te hulp waren geschoten. De stu dent en de koetsier werden door een twintigtal agenten naar het politie-hureau gebracht, terwijl het rijtuig in bewaring is genomen. Dirksland15 Febr. Een ontzettend ongeluk had gisteren-morgen ten uur op het Dirk- landsche Sas plaats. De postboot, van hier naar Hellevoetsluis gaande en waarschijnlijk te zwaar geladenzonk. Van de 11 menschendie op de boot warenzijn 9 terstond verdronken, terwijl 2 in hoogst bedenkelijken toestand zijn gered. Men vreest zeer voor hun behoud. Nadere be richten ontbreken nog. Zekere TimmeVmanwerkman bij den spoorweg aldaarhad voor eenige dagen te Wachtebeke verscheidene valsehe twe'e-francs-stukken in eene herberg uitgegeven. Bij huiszoeking heeft nu de Politie die voor werpen in beslag genomen waarmede T. die valsehe stukken vervaardigde. De man heeft de misdaad ook reeds bekend. Brussel, 15 Febr. De koning zal morgenen de koningin Zondag, 's morgens vroeg, met een speeialen trein, van Brussel naar Berlijn ver trekken ten einde aldaar de huwelijks-plech tigheden bij te wonen der keizerlijke prinsessen Charlotta en Elisabeth, welke op Maandag 18 Februari zullen pi anti hebben. Woensdag 20 dezer zullen de koning en de koningin te Brussel terug zijn om liet. tweede, bal aan het hof bij te wonen dat op dien dag plaats, heeft. Bij het gemeentebestuur van Parijs is een on derzoek aanhangig tot aanleg van eenige spoor wegen onder de stad, tot onderlinge verbinding vait de vijf groote spoorwegen, die van Parijs uitgaan naar de provinciën. De algemeene Raad voor de bruggen en we gen heeft reeds een plan ontrent de lijnen aan genomen en de Minister heeft daaraan zijne goed keuring geschonken. De staat, het departement en de stad zullen de ondernemming steunen met eene som van ruim 100 millioen. te bespoedigenterwijl nog eén groot aantal werkkrachten worden aangeworven. Weeaea, 12 Februari. De toestand blijft gespannen. Ruslands laatste nota wordt onvol doende bevinden. Graaf Andrassy verzekert, dat hij eene nota aan Rusland gereed maakt, waarin hij alle punten in de overeenkomst tus- schen Rusland en Turkije opnoemt, die de Oosten- rijksche belangen in gevaar kunnen brengen. Sedert eergisteren is er Ministerraad op Mi nisterraad gehouden. 14 Febr. De Pol. Corr. meldt uit Pola,. dat de kommandant van het Oostenrijksche es kader iu de Levant, de schout-bij-nacht Barry, met het vlaggesohip en een gepantserd fregat gister-middag verder naar het Oosten is gestevend. Van maritieme toerustingen is niets bekend. Volgens een telegram uit Rome, door de Pair ie- van Parijs medegedeeld, luidt het grafschrift van Pius IX als volgt Hier ligt PIUS IX Paus-Koning Geboren 12 Mei 1792, gestorven 7 Februari 1878. Bid voor hem. Sedert eenigen tijd is de veiligheids-politie, vooral in de verdachte buitenwijken ijverig in de weer om, met het oog op de tentoonstelling de stad Parijs te zuiveren van alle verdachte personen en bekende booswiohten. Binnen wei nige dagen had men reeds een honderdtal dieven en vagebonden aangehouden. De diefstallen ge wapenderhand duurden echter nog voort in de wijken Charonne en Menilmontantwaar de booswichten wie het gelukt was te ontkomen, hun plaats van samenkomst hadden gevestigd. Dezer dagen heeft men echter in een herberg zes van die individuen gevangen genomen en door de brieven, die een van hen bij zich had, is men er in geslaagd om ook de geheele verdere bende op een r e 11 d e z - v o u s in hechtenis te nemen. De Voce dell a Verita laakt de lichtzinnigheid' van sommige bladen, welke beweren den naam te kennen van den toekomstigen Paus, welke naam nog door niemand kan gekend zijn. Men schrijft uit Uchelen (gem. Beekbergen) van 12 Februari Evenals andere jaren komen ook nu weder koppels herten uit de omliggende bosschen meerendeels uit de domeinbosschen aan de roggelanden van de landbouwers alhier een bezoek brengen, om de reeds eenigszins ont luikende plant voor een goed deel af te weiden. Door eenige landbouwers zijn reeds bij de bevoegde'autoriteit maatregelen verzocht, om hun oogst zooveel mogelijk te beschermen. Men meldt uit Reeth, dat Karei Rongé landbouwer, geboren en wonende te Reeth, het slachtoffer van eenen brutalen aanval is geweest. In den avond van 11 dezer, rond middernacht keerde Rongé huiswaarts langs eenen binnenweg en werd eensklaps aangevallen door twee kerels gewapend met knuppels en welke hem talrijke slagen toebrachten. Slechts toen Rongé bewus teloos, in een bloedplas zwemmende op den grond laghielden de booswichten op met slaan. Zij dachten ongetwijfeld dat de man dood was; doch later kwam Rongé tot het bewustzijn terug. Hij was bijna totaal uitgeput van krachtenten gevolge van overvloedig bloedverlies. Met de grootste moeite is het slachtoffer thuis gekomen, alwaar de geneesheer Van Nuffel hem onmiddel lijk de noodige zorgen heeft toegediend. Volgens de geneesheer verklaart, zijn de wonden niet doodelijk. De politie is op liet spoor der daders. Volgens een loopend gerucht zou de stad Brussel het voornemen hebben eene leening te sluiten vun 100 millioen francs. Door de politie te Selsaete is eene belangrijke aanhouding gedaan. De commissie voor de noodlijdenden door den hongersnood., in. Britsch-Indië heeft de lijsten van inschrijving- gesloten met een totaal bedrag van 510,000 pond sterling. De publieke opinie is te Londen zoodanig op gewonden en verbitterd, dat Gladstone in geene openbare vergaderingzou kunnen verschijnen zonder zich aan de grofste beleedigingen bloot te stellenterwijl de verbittering tegen Lord Derby niet minder groot is. Men zegt dat Andrassy, om Rusland over te halen de conferentie te Weenen te houden aan Gortschakoff het voorzitterschap heeft aangebo den dat van rechtswege toekomt aan den Mi nister van Buitenlandsche Zaken van het land waar de conferentie gehouden wordt. Londen14 Februari. Een speciale editie van de Timet maakt een telegram van heden uit St. Petersburg openbaar, dat de Russische Regeering mededeeling ontving van de aankomst der Engelsche vloot voor Konstantinopel. In het Hoogerhuis heeft lord Richmond een bill ingediend tot wering van de mnderpsst. Zij verbiedt niet den invoer van vee uit Rusland, Duitschland en België, doch laat den geheimen Raad de bevoegdheid om invoer van vee te verbieden uit landen waar de runderpest heerscht. Alle buitenlandsch vee zou op de plaats van landing moeten geslacht worden, behalve wanneer het bestemd is tot tentoonstelling of fokkerij. De eerste lezing der bill had plaats. De Standard spreekt ten stelligste dc ge ruchten tegen yan het aftreden van lord Derby en van de aanstaande ontbinding van het par lement. Het blad meldt dat het departement van de approviandeering en het transport onder- han lelingen aanknoopte met groote leveranciers voor eventueels levering van belangrijke hoeveel heden mondbehoeften voor het leger. 14 Februari. De admiraliteit heeft van den Britschen consul te Tschardad een telegram ontvangen hetwelk bevestigtdat gisteren zes schepen van de Engelsche vloot de Dardanellen zijn gepasseerd. De Turksche bevelhebber van Tschardak bepaalde zich tot een formeel protest zonder tot daden over te gaan ter verhindering van den doortocht. De admiraal had den last om de straat binnen t; loopen met of zonder verlof, om schikkingen te maken ter bescherming van zijn achterblijvende schepen en om zich ge reed te maken voor den strijd. Portsmouth. Meer dan 3000 werklieden zijn thans in het arsenaal aan den arbeidook in uren buiten hun gewonen werktijdten einde de voltooiing der in aanbouw zijnde oorlogschepen Geen van des overledenen Pausen broeders heelt hem overleefd de laatst overleden familie leden zijn, graaf Gabriele Mastaï, de oudste broeder van den Paus, en zijn neef Luigi Mastaï, den zoon van graaf Gabriele. Van laatstgenoemde is nog een zoon in leven, n.l. graaf Ercole, thans woonachtig te Milaan. Hij heeft twee zonen; de een bevindt zich te Sinigaglia en de ander ontvangt zijn opleiding aan de militaire school te St. Cyr. Voorts heeft hij twee dochtersde een is leekezuster in het klooster van Tor de Specchide andere is gehuwd met generaal Marco de Fabri de Fano. Behalve deze achter neven, die allen den naam Mastaï dragen, heeft Pius IX nog eenige neven in de vrouwelijke linie. Ofschoon dc tijding van het bestaan van een verbond tnsschen Rusland en Turkije officieel uit St. Petersburg wordt gelogenstraftwordt toch de echtheid daarvan staande gehouden door een telegram uit Konstantinopel aau de Poli/Me- Corretpondenz. Het is voor niemand een geheim meerzegt dit telegramdat een afzonderlijk tractaat tusschen Rusland en Turkije is geteekend, waarin verschillende en belangrijke punten worden geregeld, buiten elke tusschenkomst van Europa. Behalve de bepaling omtrent de toekomstige betrekkingen tusschen genoemde Mogendheden zijn daarin nog bepaald de afstand van een deel der Turksche vloot als gedeeltelijke oorlogsver goeding en de toestemming van Turkije in den eventueelen afstand van een gedeelte der Do- brudscha aan Rumenië. St. Petersburg. Dc Russische bladen brengen de. woorden in herinnering, door prins Bismarck ten vorigen jare gesproken dat Duitschland in de Oostersehe verwikkelingen voor het behoud van den algeineenen vrede werkzaam zal zijn. Zij voegen er bij, dat de rol van scheidsrechter aan Duitschland des te eerder zou toekomen, omdat het door zijn militair overwicht en door zijn belangeloosheid ten aanzien van het Ooster sehe vraagstuk* de eenige mogendheid iswelke die rol met succes zou kunnen vervullen, door dien het zich tegen die Mogendheid verklaarde, welke thans het eerste kanonschot afvuurde. Konstantinopel13 Februari. De Engelsche vloot is door de Dardanellen gevaren en stevende de zee van Marmora binnen. 14 Februari, (via Odessa). De Engelsche vloot is op vreedzame wijze de Dardanellen ge passeerd en wordt tegen den avond verwacht bij de Principo eilanden zij wierp althans reeds bij Marmora hare ankers uit, door een storm op gehouden. Twee gepantserde schepen zijn bij Gallipoli achtergelaten, vier zullen worden gesta tioneerd bij de Principo eilanden en de Flamingo zal in den Bosporus de gemeenschap onderhou den met Layard. Het Engelsche consulaat heeft den vrijen invoer van 3000 ton steenkolen ver zocht. Het Turksche Parlement is uiteengegaan. Turnhout, 15 Febr nar i. Eergisteren werd bij aankomst van den trein alhier in een waggon 2e klasse het lijk gevonden van een reiziger. Ilij werd erkend als zijnde Ferd. Coenraats, te Os- tende wonende. Door de geneesheeren is geen spoor van geweld ontdekt kunnen worden.

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2