buitênlan: Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. -Pacini, ik liet: steeneii gevaarte zelf aanschouwd lerof wbrdt dadelijks eene reis setlaan door eenen 1. l. .4:i. 1. lil... n K>bbetreur ik liet, dat de verwachting zoc hoog gespannen werdwant de naald van Cleo patra is weinig in staat om een Londensch publiek zoo gewoon aan majestueuse en reus achtige afmetingen, ook maar in dat opzicht te bevredigen. De kosten zelve zijn betrekkelijk gering'. Zooals de heer Di.von mij persoonlijk trein die op deze wijze verwarmd is. Gedurende 1S77 zijn door de Engelsclie red- dingmaatschnppij 841 menschenlevcns en 35 schepen gered. A erder heeft de maatschappij belooningen uitgereikt voor liet redden van 200 levens door visschers. Sedert de oprichting der «.JVVSUAO viv- m-oi x/i-vvu lui i 1 1 1 l t ver/ckevdt', heeft Frankrijk voor eeifen obelisk "««tsAe.ppij zyn door haar tussrfyenkomst 25,400 I O I Ia 1 \\*t >1 1 I- ll 1 1> rvi .1 «KMlXtd U'alWirAAU I>1.» ...i.,.,!1.1 van Luxor SO,000 p. st. opgeofferd voor en aleer hij veilig op de Place de la Concorde te Parijs prijkte. De geheele hoogte van de naald is 68 voet eene afmeting, die voor Haarlem misschien zou voldoen, maar voor Londen te weinig beteekent. De zuil zelf is vain een rose granietmaar zoo ruw, oneffen en verweerd, dat er van sierlijkheid geene sprake is. De hieroglvphen zijn nauwe lijks te bespeuren. Het eenige opmerkelijke is het feit, dat de ruwe naald uit één stuk ge houwen is. Het ijzeren schipdat voor de naald gebouwd werd, erdient meer bewondering dan de naald schipbreukelingen gered, waarvoor zijn uitgereikt 978 gouden en zilveren medailles en 54,000 p. st. aan geld. Nieuwvdiop. Belangrijk veel vïsch, wordt in I Hef, tentoonstellingsgebouw op het Champa de- de laatste weken door sloepen en loggers aan- Mars is thanj reeds zoo ver gevorderd, dat te- Tilburg. 1.1. Zaterdag morgen ontstond een brand in de onlangs opgerichte fabriek van briquettes van den heer Klep van Velthoven op bet Nijveroord alhier. Hoewel de brand zich in het begin nog al vrij gevaarlijk liet aan zien was hij echter door de krachtige hulp spoe dig geblusclit. De schade moet vrij aanzienlijk zijn. Daar de fabriek eerst kortelings gebouwd is was nog niets tegen brandschade verzekerd. De brand werd veroorzaakt, doordien bij het zelve. Zooals beide daar te zamen op den Theems j koken ïon *fr dra.eoïer del' ketel koo*elal,Ss drijven, verte^nwoordigt de eene de oudheidl!en™u" •teP> zgdoe"de vuur het ander den modernen tijd met zijnen voor- •"«lf1«'lde de ltdfe vkmmen van de bran- uitgang in de kunst van de stofte beheerschen. de,,de teel f:baan bct h™twe,k ™n g» bouw mededeelden. 19 Februari. De verjaardag van Z. M. onzen geëerbiedigden koning werd heden in on ze stad door het uitsteken der vlaggen, op de gebruikelijke wijze gevierd. Maandag wapperden van tal van woningen de Pauselijke of natio nale kleuren met rouwwiinpel bij gelegenheid der begrafenis van den Paus Z. K. H. Prins Hendrik heeft voor de nage laten betrekkingen van de verongelukte equipage der Friesland een som van f 300 doen toekomen aan den beer Van der Oudenneuleu. Te Diederen, onder Susteren, zat dezer dagen Marie Hooreusin afwachting van haar vaders thuiskomstomstreeks half zeven uur 7s avonds in 't donker bij de kacheltoen eensklaps een zwart gemaakt persoon binnendrong, die liaar op een stoel vast bond en met een mes in de hand dreigend voor haar staan bleef, terwijl zij andere personen door het huis hoorde stappen. Een oogenblikje later vertrok de binnendringer. Toen vader thuis kwam vond hij zijn dochter op den stoel bevestigd en bij onderzoek bleek het dat ruim 120 francs verdwenen waren. Het is der justitie nog niet gelukt de dieven te- achterhalen. gevoerd. Heden was do vangst buitengewoon grootdoor de sloepen werden aangebracht on geveer 1000 levendige kabeljauwen; 150 lengen- 15 heilbotten, 600 doöde kabeljauwen en 4300 schelvisschen. De schokkers hadden ook goede vangstmet een vloot van 35 schuiten brachten zij 1750 stuks kabeljauw aan en circa 1400 stuks rog. Sommige hunner hadden ook tarbot, tong en schol gevangen die voor zeer lioóge prijzen verkocht Werd. Kabeljauw gold gemid deld fl.25, rog 40 a 45 c. Harderwijk, 16 Februari, Heden ochtend is naar Nieuwediep vertrokken een detachement koloniale-militairen, sterk 159 onderofficieren en minderenbegeleid door 6 officieren, ten einde naar Oost-Indië te worden ingescheept. Maastricht19 Februari. In den nacht van Zondag op Maandag is de Heer Petrus R'egoüt in 77jarigen ouderdom: overleden. De naam van Regout is aan de industrie liier te lande onafscheidelijk Verbonden en met eere. De overledene stond aan hoofd van een nij verheids-onderneming, die voor haar producten heinde en verre binnen- en buiten 's lands en ook in overzeesche gewesten, tot roem van Ne derland aftrek vindt; Honderden werklieden vin den in deze uitgestrekte fabrieken, welke thans onder Iiet beheer der Zonen van den overledene worden gedrevenhun dagelijksch brood. En niet alleen brood zij vonden in Petrus Regout een chef, die zich bij heil als een vader had weten bemind te maken. Voor de belangen van deze fabriekszaak was Regout steeds met on verflauwden ijver werkzaam. gen het einde van Februari de laatste hand zal ge legd worden aan de decoratiewerkzaamheden van den voorgevel. Op dit oogenblik worden de. beelden en de wapenschilden van de buitenland- sclie Staten geplaatst, die den voorgevel zullen versieren. De centrale koepel zal insgelijks tegen- bet einde dezer maand voltooid zijn. Het plan voor de groote feestzaal in het pa leis op liet Troëadero is thans definitief vastge steld. Het aantal plaatsen voor het publiek zal 4S07 bedragen. Wij vernemen dat een request in omloop zou zijn ten einde de loting voor de Nationale Militie alhier, geheel of gedeeltelijk te vernie- I Door zijne noeste vlijt bracht hij'haar van jaar tot jaar tot grootere ontwikkeling, terwijl hij met geestkracht het koofcl bood aan de stormen welke de toepassing der économische Wetenschap in het bijzonder aan zijne industrie over het hoofd deed varen. Als lid der Eerste Kamer De gearresteerde correspondent van Engelsche bladende heer Bishopte Berlijn die reeds eenigen tijd geleden is gearresteerdonder be schuldiging. van militaire plannen en andere stukken heimelijk te hebben gekocht en naar Frankrijk verzonden, heeft evenals de vermeende medeplichtige ambtenaar van het Departement van Oorlog, sedert eene maand geen nader ver hoor ondergaan. Volgens het Tagéblatt staat dit oponthoud in verband met een onderzoek, hetwelk thans plaats heeft omtrent de verdwij ning van een kistje met gewichtige papieren hetwelk een Duitsch officier anderhalf jaar ge le len uit Metz naar Berlijn moest overbrengen en dat hem in den spoortrein ontstolen is. Volgens het Pol. Nieuws is een bediende der Associatie-cassa te Amsterdam gevangen genomen, die zich aan misbruik van vertrouwen heeft schuldig gemaakt. Hij zou een bedrag van omstreeks f 30,000 hebben verduisterd, waarvan nog slechts een klein gedeelte bij hem gevonden werd. Volgens het Handelsblad bedraagt de ont vreemde som ongeveer tien duizend gulden en gaan met den diefstal valschheden in boeken gepaard, waardoor de diefstal moest worden be manteld. De man was eenvoudig kantoorbediende en heeft bekend. De heer P. J. van de Kamp, hoofdonderwijzer aan de 2e openbare school te Roermond, is door burgemeester en wethouders aldaar, met goed vinden van den schoolopziener den heer mr. Ch. Strensvoor drie maanden in zijne betrekking geschorstmet verlies van bezoldigingwegens overtreding van art. 14 zijner instructiedoor te zijn redacteur of mederedacteur aan het week blad Fe Volksvriend Dit besluit van B. en W. is echter door den Minister van Binnenlandsclie Zaken geschorst. In Frankrijk wordt zeer veel werk gemaakt van de aankweeking van hoenders. Men bere kent het getal hoenders op 45 millioendie 3000 millioen eieren verschaffen. De jaarlijksche wnardè van geslachte vogels is ruim 75 millioen gulden en die der eieren meer dan 87 millioen gulden. Engeland ontvangt jaarlijksch bijna 100 millioen eieren uit Frankrijk. Men houdt in Frankrijk de kippen gewoonlijk opgesloten een kuiken van drie maanden oud is dan reeds geschikt voor de tafel. Een ingenieur van het bestuur van den Grand Centralde heer Belleroche heeft het middel gevonden om met weinig kosten al de rijtuigen van eenen trein te verwarmen. Zijn stelsel be staat hierineen stroom water, verhit op 38°, onder den ganschen trein te doen doorloopen van uit den tender, naar welken het water te rugkeert. Aldus behoudt men eene behoorlijke war ute in al de compartimenten en gedurende de gsheele reis. Tusschen Antwerpen en Char- tigen. ('apelle 19 Febr. Heden ayend gaf alhier de Rederijkerskamer Vriendentrouw" eene uit voering. Het stuk „De wees uit het Gebergte" werd ff'rik uitgevoerd evenals het kluchtspel: „De Gunning," zoodat de leden ruimschoots aller goedkeuring moehten verwerwen. Dank aan den Heer Lanretise die door zijne Comique Scènes veel bijbracht, om ons een recht. I genoegelijken avond te verschaffen, dank aan den Heer v. Tussenbroek, die als president, ons toont, dat hij degelijke stukken weet uit te kiezen dank aan allen zonder onderscheid, die aan de voorstelling meegewerkt hebben. Daarom„Leve de RederijkerskamerVriendentrouw" 1 Rosendaal, 18 Febr. Gisteren «avond om streeks 12 ure ontstond er brand in de. droog- kamer van de stijfelsfabriek der lieeren Heumann Co. Spoedig sloegen de. vlammen door het dak uit, waardoor de gansche uitgebreide fabriek bedreigd werd. De spuit der fabriek kon even wel door nat houden der daken het overslaan der vlammen tegenhouden tot dat de Brand weer der gemeente aankwam, die spoedig gereed was en het vuur ïn korten tijd bluschfe, Dooi de inrichting der gebouwen, die door brandge- vels gesqlieiden zijnkon het vuur zich vnn binnen niet verder uitbreiden, Amsterdam, 18 Febr. Gisteren namiddag is uit het Y nabij de Schutsluis het lijk opge haald van een man 't welk in verregaanden staat van ontbinding verkeerde. Bij onderzoek bleek het lijk een diepen steek in de zijde te hebben en waren de zakken van den doode allen met steenen gevuld. Een vrij- belangrijke som gelds werd nog op het lijk van den in de kracht des levens gestorvene bevonden. Aanvankelijk rees de gedachte aan een ge pleegde misdaad op, doch weldra werd toen liet lijk herkend voor dat een iemand, die nu en dan «aan zinsverbijstering leed en van fziju voor nemen tot zelfmoord meer malen had gesproken. Later bleek ook duidelijk dat de wonde in de zijde toegebracht was met den haak waarmede het lichaam opgehaald» is. In tegenwoordigheid van een zeldzaam talrijk publiek behandelde de Hoogc Raad he den het cassatieberoep van G. de Vos, door liet Hof in den Haag wegens vergiftiging zijner vrouw met rattenkruittot levenslange tucht huisstraf. Mrs. Leon en Van Gigch ontwikkelden voor den requirant de cassatiemiddelen. De conclusie van het Openb. Ministerie is bepaald op 4 Maart a. s. Helmond. De Kamer van Kooph«nndel en fabrieken alhier heeft zich tot den Minister van justitie gewend tot verkrijging eener wet op het namaken van fabrieks- en handelsmerken. De Kamer doet uitkomen, dat zij in liet be lang van Helmond voornamelijk het oog heeft om te verhoeden het namaken van merken en etiqnetten, waarmede de voor Nederlandsch-In- dië bestemde fabriekaten voorzien worden. Hier door toch zullen de fabriekanten gevaar loopen den goeden naam te verliezen, die zij zich door het naar het buitenland uitzenden van goede quali- teiten verworven hebben, en niet meer in staat zijn de toch voor hen na de afschaffing in Indië der differentueele rechten zoo bezwaarlijke con currentie het hoofd te bieden. streed Iiij voor de industrfeele belangen tegen de uiterste eonsekwentie van de free trade, tot hij voor een vijftiental jaren in dien kamp het on derspit moest delven. Sedert bewoog de heer Regout zich niet meer op staatkundig gebied. Aller hoogachting en toegenegenheid bleven immer zijn deel en onze Koning, zoowel «als vreemde Soaveremen erkenden en huldigden de verdiensten van den overledene, op wiens borst Nederiandsche en vreemde orden prijkten. De wedrennen zullen dit jaar te Brussel plaats hebben op 29 en 30 Mei, in de nieuwe renbaan van het Ka nierenbosch. Brussel, 18 Februari. (Particulier telegram). Kapitein Crispel en dr„ Maes, door den Koning afgevaardigd bij de expeditie nam- Midden-Afrika, zijn te Zanzibar overleden. De anti-republiketnsche dagbladen zijn woedend op de rechterzijde van den Senaat, die nu reeds vier stemmingen heeft gehouden, om een opvolger te kiezen voor Aurelles de Baladine, zonder dat de „conservatieven," als goede vriendentot overeenstemming konden geraken omtrent een der hunnen. „Wij zijn verontwaardigd over het gedrag der rechterzijde," roept de Gautois„wij vinden haar misdadig. Zij pleegt verraad jegens de conservatieve zaak en van dit oogenblik ai' stellen wij haar verantwoordelijk voor de moe deloosheid, waaraan de conservatieven in 't gan sche land zich zullen overgeven." „Deserteurs!'' roept de Assemblee nationale trillende van toorn „de schuldigen zullen vroeg of Iaat in 't open baar gebrandmerkt worden als verraders en re negaten t en de verachting hunner vrienden zal hunne eerste kastijding zijn." Een tien a twaalftal Chineezen zijn dagelijks in de Chineesche Werkplaatsen bij het tentoon stellingsgebouw bezig eene menigte kleine houten voorwerpen te vervaardigen, die van wege hunne netheid, hunne fijnheid, hunne oorspronkelijkheid aller aandacht verdienen. Den passer, den beitel, de schaaf, enz. in de band gaan zij aan het meten, teekenen, pasklaar maken, in elkaar zetten en leveren zij met eene bekwaamheiddie den Chineezen bijzonder eigen isen met eene ver wonderlijke vlugheid eene menigte pronkstukjes af. Deze Chineezen zijn ernstig en zwijgend bij hunnen arbeid maar de bezoeker, die hun iets vraagt, krijgt steeds een beleefd antwoord. Gaarne geven zij elke opheldering over hunnen arbeid. Blijkens den staat der handelsbeweging hebben de invoeren gedurende de afgeloopene maand eene som bedragen van 311,631,000 francs en de uitvoeren eene waarde van 192,000,000 fr. Vergeleken met dezelfde maand van het jaar 1877 wijzen de invoeren eene vermeerdering aan van 21 millioen en de uitvoeren eéne vermin dering van 12 millioen. Lotttlen. Op de vraag van den heer Owen Lewis, of tie lie richt on in de Pall Mall Gazette- waar zijn, dat de Polen in Turkije, vooral te KonsJafrfmopelontzagelijk lijden, en de Russen, hen zonder mededongen vermoorden of naar de galeien zentienen of de Regeeringzoo dit waar is, niets doen kan om hef lot dezer ongelukki- gen te verbeteren, antwoordde de heer Bourke secretaris voor buitenlandsche zakenheden in het Lagerhuis, dat de bescherming der Polen in Konstantinopel moeilijk door Engeland ui tg; oe fend kan worden, doch dat het natuurlijk aan alle noodlijdenden zijne goede diensten kan be wijzen. De Minister Northcote antwoordde op enkele vragendat wel 1400 Russische matrozen naar de Donau gezonden werden maar dat de Re- gee ring niet wist of zij Bulgarije doorgetrokken waren. Verder zt-ide de Minister, dat Duitsch- land niet van het voornemen deed blijken een firman voor zijne vloot aan te vragen en dat op het protest van Engelsche zijde tegen eene bezetting van Konstantinopel geen antwoord van de Russische Regeering ontvangen Is. Een buitengewone editie van de Times maakt een telegram uit Fera openbaar, meldende Men gelooft algemeen dat grootvorst Nicolcas met een deel van het Russische leger Konstan tinopel zal binnentrekken, maar komen zal als gast en vriend der Turksehe natie en .met toe stemming van den Sultan. De Russen gefooven dat dit voor Engeland geen casus belli kan zijn, vooral omdat de Engelsche schepen zich bij de Turksehe hoofdstad bevinden in strijd met de wenschen der Porte. 18 Februari. Volgens de Observer wordt in de Russische kringen verzekerddat de Russen beden of morgen te Konstantinopel zullen zijn dat het niet ïn de bedoeling ligt, GaIHpoli te bezetten; dat Rusland aan Amerika heeft voor gesteld, deel te nemen aan het Congres en dat het aan de Porte heeft voorgesteldde Muzel mannen uit Bulgarije te verwijderen. Aan de Daily News wordt van 17 dezer uit Konstantinopel gemeld: Tengevolge van het vertrek der Engelsche vloot naar de Mundnnm- baaihebben de Russen de voorsteden niet bezet. De Russen zijn niet over de door den wapen stilstands-conventie vastgestelde lïniën getrokken. De Times verneemt, dat Bismarck Dinsdag in den Rijksdag te kennen geven zal, dat Rus land tengevolge van de vriendschappelijke bemid deling van den Duitschen Keizer besloten is zich op het standpunt te handhaven, hetwelk voor eene vreedzame oplossing van alle kwesties in geenen deele gevaar oplevert. De ochtendbladen achten den toestand over 't algemeen gunstiger. In eene buitengewone editie van den Times wordt uit Peva gemeld, dat de Russen troepen samentrekken voor de verdedigingslinie van Kon stantinopel, doch dat er op het oogenblik geen aanduiding was van eene voorwaartsche beweging. Ignatief zou Safvet Pacha hebben doen weten, dat het aan geen muzelman geoorloofd zou zijn in het toekomstige vorstendom Bulgarije te blij ven. Men geloofde dat het verwijderen van de Britsche vloot het gevolg was van eene schikking-, bij welke de Russen hunnerzijds zich verbonden Konstantinopel niet binnen ie trekken. Eene vreedzame oplossing werd verwacht tengevolge der bemoeiingen van de souvereinen van Engeland, Turkeije, Rusland en Duitschland. Zaterdag is in den Rijksdag de interpellatie over het Oosten tegen Dinsdag aan de orde gesteld. De belangstelling bij het publiek is zoo groot, dat er Zaterdag, uit Berlijn en andere steden te zamen, reeds over de 5000 aanvragen om toegangbiljetten voor plaatsen op de tribunes waren ingekomen zoodat er op verre na geen mogelijkheid bestaat om aan alle aanzoeken te voldoen. Daar het tevens gebleken is dat ook de gereserveerde tribune der leden van den Landdag ditmaal veel te klein zal zijn heeft het Bureau de plaatsen op die tribune doen nomineren en de daarvoor bestemde enfreekaarten onder de parlementaire partijen naar verhouding van het aantal "harer leden verdeeld. Blijkens de officieele mededeelingen in den Rijksdag over den financieelen toestand des Rijks bedragen de uitgaven in het loopende dienstjaar reeds 2,275,000 mark boven en de inkomsten

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2