BIJVOEGSEL VAN Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Zondag 2d Februari 1878. Frankrijk. BUITENLAND. Belsrïe. Oostenrijk. Enaeland. Duitschland. Italië. hie, Wimi, ten in tam Breda, 18 Feb. De officieren, die thans aan de krijgsschool alhier zijn gedetacheerd, zullen den 1 Mei a. s. voor den tijd van zes maanden gedetacheerd worden bij de verschillende korpsen van het leger. Moergestel, 19 Febr. Jl. Zaterdag werd door den Burgemeester alhier aan den' heer C. J. Vorstorman van Oijen uitgereikt het onder- seheidingstee'keningesteld bij kon. besluit van S Sept. 1877 en liet eereteeken voor belangrijke I krijgsbedrijven, ingesteld bij kon. besluit van 19 Februari 1869. Een en ander was hem op ver zoek alsnog toegekend, daar hij zich in den tien- daagsclien veldtocht boven anderen had onder scheiden. 's Ilage. Eenige werklieden waren bezig aart de in aanbouw zijnde brug bij het Bosch aan het optakelen van een grooten steentoen zekere W. D. een stuk hout er oiuler moest duwen, schoot de steen uit den takel en schoof langs 's mans hoofd af, waardoor de huid van hoofd en schedel zwaar gekwetst werd en ook een kneuzing aan de borst ontstond. Het duurde wel een uur eer de gewonde het bewustzijn herkreeg. De oorzaak van het ongeval was, naar men zegt, alweder de sterke drank, daar de werk man die den steen in den takel had gelegd alles behalve nuchter zou geweest zijn. Deventer. De werklieden ruim 150 in getal, die gister aan de vestingwerken den arbeid staak ten, kwamen den volgenden dag weder op het werk om den arbeid te hervatten. De patroons hebben hierin toegestemd, zonder evenwel het loon te verhoogen en op voorwaarde, dat de op ruiers niet meer zulten medewerken. Amsterdam. Aan mr. de Klopper, den af getreden hoofdcommissaris van politie, is door de zeven commissarissen van politie der hoofd stad een geschenk aangeboden, ter herinnering aan den tijd, dien rar. de Klopper als hun chef werkzaam was, Kunspeet. In de vorige week zijn door eenige jachtliefhebbers in het Elspeterbosch drie prach tige herten, elk ongeveer 100 kilos wegende, be nevens twee reeën en een vos geschoten. Dit is wel een bewijs, dat er in die oude Veluwsche bosscbcn nog wild in overvloed is. Te Brugge heeft in den nacht van 18 op 19 dezer een hevige brand gewoed. Het gebouw van het provinciaal gouvernement, waar dien avond een bal zou gegeven worden, is tegen 5 uur in brand geraakt. Ongeveer ten balt' tien was men den brand meester. Alleen de vleugel die ter woning aan den Gouverneur is afgestaan is gespaard. De schade is aanzienlijk, daar al hetgeen voor bet bal moest strekken mede vei- brand is. In de cellulaire gevangenis te Doornik is eene vrouw gebracht, welke naar men zegt, haren man met hamerslagen heeft gedood. De Commissie van den Senaat, balast met liet onderzoek naar den gedrukten toestand van ban- del en nijverheid, heeft de uitkomst harer tot (lusver gehouden verhooren openbaar gemaakt. Het onderzoek, door de linkerzijde voorgesteld, om na te gaan in hoever de door 16 Mei ont stane crisis nadeelige gevolgen beeft gehad voor handel en nijverheid (tegen Avelk voorstel de rechterzijde zich niet heelt verzet, om wiet den schijn op zich te laden, alsof zij dat onderzoek vreesde) heeft zijne bestemming totaal gemist. In plaats van do beoogde ophelderingen te ge ven, hebben de vertegenwoordigers van alle .tak ken van nijverheid, met uitzondering van één tak, voor hooge rechten geijverd met een vuur dat duidelijk deed zien waar hun de schoen wringt. Kortom, er is op groote schaal propa ganda gemaakt voor het stelsel van bescherming. Daarvoor is het onderzoek misbruikt. eskader van Mudania naarTusIa, 17 mijlen van Konstantinopel, is gestoomd. Nog drie gepant serde schepen worden verwacht. Eenige dagen geleden had té Sea Mills, nabij Bristol een jammerlijk ongeluk plaats. Eenige leerlingen van het Clifton College, welke zich in de schijfschieting oefenden, keerden per spoor van de schietsplaats te Avonmouth terug naar de stad. Daar zij te talrijk waren zaten zij in twee ver schillende kompartimenten van een waggon Een hunner deed eene onvoorzichtige beweging aan zijn geweer, zoodat dit laatste afging. De kogel drong door het schutsel en trof eenfprofessor in de linkera]. Zonder nog een woord te kunnen uiten, stierf de ongelukkige oogenblikkelijk. Uit St. Petersburg wordt van den 20sten aan de Times geseind -. Daar de Engelsche regeering weigert de vloot naar de Besikabaai te doen te- rugkeeren, zegt men dat de Russen Konstanti nopel of althans eene der voorsteden bezetten zullen, zoo dit al niet reeds gebeurd is. en de Kroonprins werden irtet groote geestdrift begroet. De Voorzitter van den Rijksdag over handigde den Keizervoor het voltrekken van de huwelijken, een hnlde-adres van de Duitsohe Afgevaardigden. Vele woningen waren feestelijk verlicht Een aanzienlijk koopman te Londen gaf de zer dagen een groot bal ter gelegenheid van den geboortedag zijner achttienjarige dochter. Het bal was schitterend en de gasten vermaakten zich uitstekend. Plotselingliet het meisje haren danser stil houden en verzocht hem naar haren stoel te brengen. Doodsbleek zette zij zich neer en was reeds een lijk, voor men den tijd had haar een glas water te geven. Bij de rechtbank te Berlijn wordt thans een proces gevoerd tegen den schrijnwerkersknecht Gustaaf Herman Thürolf, onder de volgende beschuldigingen lo. dat hij den 6n April des vorigen jaars de Weduwe Sabatzky aldaar den schedel verpletterd en den hals heeft afgesneden, vervolgens in haar vertrek alles heeft openge broken en geld en kostbaarheden medegenomen; 2o. dat hij den 2n Juni den schrijnwerker Lude, te Grunewald, de hersens heeft ingeslagen en hem van zijn horloge en geld heeft beroofd 3o. dat hij den 17 n Juni den besteller Killmer te Berlijntoen de man op een© bovenwoning eene som van 3000 mark ging bezorgen, op de trap beeft doodgestoken en zich van heb goud en de bankbiljetten beeft meester gemaakt'*, In bet openbaar verhoor verklaarde hijdat hij Killmer niet had willen dooden, maar hem slechts een wond had willen toebrengen om hem buiten staat te stellen zich te verdedigen. In de beide andere gevallen verklaarde hij onschuldig te zijn. Sinds eenige dagen Wordt het getuigen verhoor voortgezet. Het bestuur van den Zoölogïsehen tuin te Ant werpen heeft besloten, op het voorbeeld van de Parijsche en Londensche diergaarden, tochtjes op olifanten, drommedarissen, kameelen, poney's enz. in dén tuin te organiseeren. Het bestuur heeft te dien einde een bediende nit den Londensehen tuin ontboden, om aan de jonge langoorige Afrikanen enz. te leeren hoe zij zich in gezelschap van Europeanen moeten ge dragen en hoe zij de knieën moeten buigen om zich door de groote en kleine kinderen te laten beklimmen. In April zullen deze wandelingen ingevoerd worden. De prijs is bepaald voor de Zondagen op 25 Ct. per tour, in weekdagen wordt het ta rief met de helft verminderd. Indien aan dezen maatregel dezelfde sympa thie ten deel valt als te Parijs en Londen, dan belooft hij een aanzienlijke bijdrage voor de kas te zullen opleveren. Het Antwerpsche blad Le Precurseur Is ten gevolge van de aanklacht, door den bisschop van Santander ingesteld, veroordeeld tot betaling van '1000 francs ter schadevergoeding. De Belgische leden der expeditie in Afrika zijn gestorven ten gevolge van een zonnesteek. Het Hof van Appel heeft aan de groote Spoor weg-Maatschappijen enz., welke de gemeente Pa rijs verantwoordelijk willen gesteld zien voorde door haar gedurende de Commune van 1871 ge leden schade, haren eisch ontzegd. Te Roquefort kreeg verleden Zaterdag een ze kere Sabin geschil met zijn moeder. Sabin greep een jachtgeweer en wilde hetzelfve op zijne moe der lossen. De ongelukkige vrouw wierp zich op haren zoon en, daar zij hem het wapen wil de ontnemen, ging het schot af en kwetste haar aan de hand. Terwijl zij hare wonde ging ver plegen en haren zoon bedreigde hem bij de po litie aan te klagen, herlaadde Sabin' zijn geweer en met een stok op den haan drukkende, schoot hij hetzelve onder de kin af. De kogel door boorde hem het hoofd; de dood was oogenblik kelijk. Op het gerucht van dit tweede schot kwam de moeder haastig toegeloopen, maar zij vond nog slechts een lijk. De populariteit, welke in den laatsterv lijd aan den heer Gladstone in geheel Engeland ten deel valtis thans zoo dut de vrouwen van Brid- port hem gezamelijkbij wijze van geschenk hebben gezonden een koord om zich op te ham gen Indien dit waar is, pleit het echter niet Yoor de humaniteit dier vrouvren? Engeland blijft zi«h bij., voorduring wapenen. De Canard-Maatschappij heeft aan de Regeering een aantal harer stoomschepen aangeboden om ze eventueel uit te rusteu en te wapenen. Een Engelsch pantserschip is uit de Bcsica-baai naar Bulair, in de golf van Saros, ontbodeu. In het Hoogerhuis werd door Lord Derby medegedeeld, dat de onderhandelingen tussehen de beide regeeringen betreffende Gallipoli voort duren. Hij hoopte Donderdag deii uiïslag te kunnen bekend maken. In een telegram uit Pera van 20 dezer aan de Times wordt gemeld Namyk Paclia gaat op reis naar' St. Petersburg, om te trachten bij den Czaar eene wijziging te verkrijgen in de vredes voorwaarden, 'die door de Russische gevolmach tigden zijn voorgesteld. Die voorwaarden zijn zeer bard. Onder anderen zou er in zijn op genomen de verdrijving van alle Muzelmannen uit het nieuwe vorstendom Bulgarije, waarvan de grenslijn tot op slechts eenige mijlen van Kon stantinopel zou zijn getokken. Londen. In het Lagerhuis heeft Sir Stafford Northcote, in antwoord op eene vraag van lord Harrington, als resultaat van de onderhandelin gen met Rusland medegedeeld :Jdat Rusland zich heeft verhonden geen gedeelte van het schierei land Gallipoli of de Bulair-linie te bezetten nocli troepen naar de Aziatische zijde van den Hellespont te zendenterwijl Engeland zich heeft verhonden geen troepen op het schiereiland van Gallipoli te doen landen, noch de Aziatische zijde van den Hellespont te bezetten. In bet Hoogerhuis verklaarde lord Derby, lord Granville beantwoordend, dat de moeilijk heden betreffende de keuze van een plaats voor de conferentie overwonnen waren. Baden-Baden is gekozen. Oostenrijk stelde voor, dat de-con ferentie tegen het einde der eerste week in Maart zou bijeenkomen. Lord Derby geloolt, dat een mogendheid dezen termijn te kort acht. Twee mogendheden stelden voor de ministers van buitenlandsche zaken te zenden. Engeland zal echter een bijzonder gevolmachtigde zenden. Lord Derby meent, dat de meerderheid der mogendheden dit eveneens zal doen. Lord Beaconsfield stelde de tweede lezing voor van de wet, welke het crediet van 6 mil- lioen toestaat en motiveerde haar hiermede dat. terwijl alle andere mogendheden maatregelen van voorzorg nemen, Engeland dat voorbeeld moet volgen. Da tweede lezing wordt zonder stemming toegestaan. Wccnen. De Politische Correspondence meldt uit Konstantinopel van gisteren, dat Server-pacha Minister van buitenlandsche zaken, zijn ontslag heeft ingediend, dat door dea Sultan is aange nomen. De aftreding van Server-pacha te midden van de onderhandelingen tussehen Rusland en En geland over de door Rusland voorgestelde terug trekking van de Britsche vloot, maakt een ou- gunstigen indruk. De Kamer heft, na eene redevoering door den minister van financiën, met 159 tegen 130 stemmen do belasting van 20 ff. op de koffie goedgekeurd. De tweede 'editie van de Times heeft een te legram uit Pera hetwelk bericht, dat 't Engelsche Het voltrekken der huwelijken van de beide Prinsessen heeft met de plechtigheden bij het programma vastgesteld, plaats gehad. Er heerschte veel levendigheid in de stad Berlijn. De Keizer Volgens de Voce della verita. heeft Pius IX aan den Graaf van Chambord een beeld van de H. Maagd in mozaïk; aan de douairière Her togin van Modena een dergelijke beeltenis in mozaïkaan Koningin Isabella een cruoifix, aan den Ex-Koning van Napels een groep voorstel lende de II. Familie, aan den Groothertog van Toskane een oopie van de II. Maagd van Raphael, aan den Ex-Hertog van Parma eon prachtig miniatuuraan don Alphonsus van Bourbon een groot paarlemoeren medaillon, voorstellende de Opstanding en ten slotte aan de Prinses van Thurn en Taxis een zilveten kruis, rijk versierd met diamanten en met ï'eliquien van het ware kruis. Rome, 20 Februari. Nadat gisteren twee stemmingen hadden plaats gehad, is heden bij de derde stemming kardinaal Pecci gekozei Hij heeft den naam van Leo XIII aangeno men en i9 ten 1 ure des namiddags van het balkon der Vatieaansche baziliek tot Paus uit geroepen. Kardinaal Joachim Pecci is gebbron te Carpi- netto in de Romeinsche Staten op den 2den Maart 1810 uit eene oude en adelijke familie. Hij is dus 68 jaren oud. Vroegtijdig naar het Romeinseh Collegie gezon den, volbracht hij aldaar zijne studiën, werd ver volgens aangenomen in de academie der adellijke priesters en deed uitnemende studiën in de godsgeleerdheid en de rechten*. Gregorius XVIdie getroffen was door zijne talentenhechtte hem aan aijn persoon in de hoedanigheid van huisprelaat den 18 Ma&rt 1837 en* benoemde hem later tot referendaiia ?n da .philosophic en de retduen.

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 5