BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. De grondstof is stroo, dat gehakt, gekookt en f;emnlen wordt. Dan komt het als pap in rol- en van 100 kilo uit de papiermachine; de rol gaat vervolgens door een verfmachine, waardoor de kleur van het fond verkregen wordt, en nu volgt kunstmatige droging. Is de verf goed droog dan komt de rol tusschen houten walzen, waar op de teekening of het patroon is uitgestoken. Voor sommige patronen zijn meer dan twintig walzen noodig, die elk eene andere kleur op den rol brengen. Deze tapijten zijn zeer doelmatig, fraai, duur zaam en minder in prijs dan de gewone. Omtrent de aanhouding van den lederdief te Oisterwijk worden ons nog de volgende bijzon derheden medegedeeld. W. K. had bij zijn patroon A. van Besouw te Es eene partij overleder ontvreemd en die op een kwartier afstand der werkplaats onder een mesthoop geborgen. Hiervan werden de beide politieagenten te Oisterwijk in kennis gesteld, die nu den hoop bewaakten. Des Zaterdags avonds kwam de dief ten einde zijn verborgen schat te halen en dien aan den man te brengen. Toen de politie-agenten hem vastgrepengaf hij hun ten antwoord: „Ge hebt mij eerlijk(!)" Hij bekende dadelijk en bracht nog eenige bij zonderheden aan het licht over vroegere dief stallen, die liier op tamelijk groote schaal plaats hadden. Men hoopt nu spoedig de bedrijvers dier vroegere diefstallen te kunnen arresteeren. Naar wij vernemen, moet de procureur-gene raal bij het gerechtshof te 's Hage reeds een on derzoek hebben bevolen naar de oorzaak van het noodlottig voorval, dat in de duinen onder de gemeente Wassenaar jl. Zondag heeft plaats ge had. Mocht het toch blijkendat de oorzaak van het onheil daaraan is toe te schrijven, dat gra naatkogels, waarmede gevuurd is, hetzij van zelf hetzij door lichte drukking of wrijving, nog ont plofbaar zijn, dan zullen ernstige maatregelen dienen genomen te worden om eene herhaling van dergelijke ramp te voorkomen. Een facteur van een der te Nieuwedicp in garnizoen liggende korpsen had voor een paar da gen een aangeteekenden brief van het postkan toor gehaald en dien uit nieuwsgierigheid geopend. De som gelds, die er zich in bevond, verlokte hem hij eigende zich die toe en maakte daar van goede sier. Zijn genot was echter an zeer korten duur. De diefstal werd spoedig ontdekt en de dader gevangen genomen. Hij zal terecht staan voor den krijgsraad te Haarlem. Een schippersgezel, die gedurende de winter maanden huisvesting genoot bij zijn 70jarigen oudoom te Grouwheeft dien grijsaard zijne spaarpenningenruim f 300 zorgvuldig in een kist op den zolder weggeborgen, ontstolen. Naar Amsterdam vertrokken, werd de daderop het punt van met een schip uit te zeilen, gearresteerd en gevankelijk naar Leeuwarden vervoerd. Te Herwijnen is een der watermolens, door het wrijven van de as waaraan de roeden of wieken verbonden zijn, in brand geraakt en to taal verbrand. Ten huize van den koopman S. A. C. te 01- denzaal zijn in beslaggenomen pl. m. 1200 me ter katoenen en wollen stoffen, welke goederen, door C. gekocht, ontvreemd zouden zijn ten na- deele der firma Ter Kuile Stroink te Ensche dé, Men verneemt dat een deskundig onderzoek is bevolen nopens den staat der geestvermogens van Mevrouw P. te 's Gravenhage, verdach t van poging tot vergiftiging. Zondag is door de politie te Leiden eene 16 jarige dienstbode, van Itoelofarendsveen, naar de gevangenis te'sGravenhage overgebracht, wegens diefstal in dienstbaarheid. Ruim een jaar bij eene alleen wonende juffrouw gediend hebbende kocht zij allerlei gouden sieraden en andere voor werpen van waarde, die zij opgaf van eenen vrijer die veel geld bezat te hebben gekregen, welke vrijer kort daarop volgens haar zeggen overleed van dat overlijden deed zij blijken door aan hare juffrouw een R. K. bidprentje ter hand te stellen, waarop de naam van haren vrijer, zijn overlijden en begraven vermeld stonden. I)e juffrouw, die, vooral in den laatsten tijd, geldswaardige papieren uit eene gesloten linnenkast miste en tengevolge daarvan argwaan tegen hare dienstbode koesterde, stelde de politie van een en «ander in kennis waarna bij onderzoek bleek dat de dienstbode zicli aan diefstal ten nadeele van hare juffrouw had schuldig gemaakt, en d.at het overlijden van den vrijer een verzinsel wa9. Den 11 dezer landde te New-york de schoo ner Sallie aan, met zes man aan boord. Door een hevigen storm van de kust verwijderd, bleven gedurende twa.alf dagen, de ongelukkige man schappen ten prooi aan den hongersnood. Zij hadden niets d«an water en tabak om hunnen razendon honger een weinig te stillen. Reeds waren verscheidene onder hen aan hun lijden overleden, en zou men genoodzaakt geweest zijn tot eene afgrijselijke loting over te gaan, indien niet een, krankzinnig geworden ten gevolge van den honger, zich op een neger had geworpen en hem in zijne woede vermoord had, zonder dat de rampzaligen er aan dachten dien moord te beletten. Verre van daar, zij waren tevreden want, zoo vertelden zij later, zoo was het on- noodig het lot te trekken wie zou gedood wor den om aan de anderen tot voedsel te dienen. Gedurende twee dagen voedden zich de onge- lukkigen met het lijk van den neger, tot einde lijk redding daagde en de overblijvenden te New- York mochten aanlanden. Een ingezetene van Goes schrijft het volgende aan de Goesche Courant „Jl. Dinsdag, 19 dezer, ontving ik per expe ditie Van Gend Loos een vaatje portwijn groot 18 liter. Dit vaatje is verzonden uit Ter- neuzen den lSen dezer per stoomboot De Wes ter-Sciï el de tot Vlissingen, en verder per spoor naar Goes. Aan het verzegelde bomgat was niets beschadigd, maar in den bodem was een gaatje geboorddat later met een houten pin netje is aangevuld. Ruim 3 liter waren uit dat vaatje ontvreemd, dat bij de aftapping bleek. „Of nu die ontvreemding op stoomboot of spoor heeft plaats gehad, laat ik in het midden genoeg is het, dat tegenwoordig niets meer veilig is bij verzending, liet blijft 'mij een raadsel" dat. de justitie zoo kalm blijft in onderzoek en opsporing; zoovele feiten zijn raeds vermeld en nagenoeg dagelijks vermeerdert dat getal." Dit Sloten (Noord-Holland) wordt van 27 Febr. gemeld Een treurig ongeval lieeft bier algemeene deelneming gewekt. Een bewoner van de Lut- kemeer had zich gisteren avond naar land bege ven, en was niet teruggekeerd. Nadat men den gansehen avond en nacht vruchteloos had gezocht, werd hij heden morgen door twee mannen, die reeds vroeg op verkenning waren uitgegaan, le venloos gevonden in een van de uitgeveende slooten van dien polder. De sporen zijner voet stappen en van een stok, dien hij had meege nomen, hadden tot de ontdekking geleid. Men vermoedt dat hij, door de invallende duisternis misleid, in het water is geloopen. Een ingezetene van Rijssen, die eenige veran dering aan zijn huis wilde aanbrengen,'ontdekte bij de vergraving van aardeop eene diepte van 20 centimeter een aarden pot, geheel gevuld met zilveren geldstukken, die, volgens de jaar- tellen welke op sommige stukken nog zichtbaar zijn, in de vorige en in het begin dezer eeuw hier te lande in omloop zijn geweest. Naar den koers, dien zij destijds als betaalmiddel lmdden, vertegenwoordigt het gevondene te zamen eene waarde van f162. Een gevangenedie AVoensdag van de Arron- dissements-rechtbank te Amsterdam zijn vonnis zou hoorenhad blijkbaar niet veel verwachting omtrent een gunstigen afloopdaar hij hetin het Paleis van Justitie gekomen, op een loopen zette en ontvluchtte. Hij werd achterna gezet, doch te vergeefs. Eerst des avonds van den zelfden dag werd hij gevonden en gearresteerd Donderdag werd hij wede- voor de Rechtbank ge bracht, om zich ter zake van diefstal tot een gevangenisstraf van een jaar te hooren veroor- deelen. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot subst. officier van Justitie bij de arrondissoments-reclit- bank te s Bosch Jhr. Mr. E. F. van Rijekevorsel van Kesselthans ambtenaar van het' openbaar Ministerie bij de kantongerechten in het arron dissement 's Bosch voor de kantons 's Bosch Heusden"Waalwijk en Osster standplaats 's Bosch. Waalwijk. De heer C. G. van der Heijden, sehoenenfabrikant alhieren aannemer van schoenen voor het leger, heeft in de vorige week een paar laarzen moeten maken als mon ster voorde bemanning derNoordpool-expeditie. Het zijn klompen met leder overtrokken en hooge kappen alles met wol gevoerd en zoo ruimdat men er met 5 paar kousen in kan. Baardwijk, 26 Februari. Gisteren-avond gaf de liedertafel „Aurora" eene uitvoering in het lokaal van den heer J. van Beijnen alhier. De zaal was goed bezet en de goede verwachting, die het opgekomen publiek koesterde, werd in ruime mate bevredigd, getuige het applaus dat na de stukken volgde. Bijzonder goed voldeden „Chor der Zimmerleute" van Lprting en „de Visschersbruid" solo voor bas van Beltjens en zeker niet 't minst het slotnummer „Polnisches Juden Quartett." In 't tooneelstukje „Die 't laatst lacht, lacht 't best" werden de rollen goed afgewerkt en speelden „Oom Nikkel" en de knecht „J.akob" zooals men dit van hen gewoon isdat is zeer goed. De scènes tusschen de nummers strekten niet weinig om den lachlust op te wekken hoewel wij de opmerking niet mogen weerhouden, dat de zangers daarvan niet altijd even duidelijk zijn. Dit gebrek is grooten- deels toe te schrijven aan de opening van het tooneeldie wel wat al te klein is zoodat de klank te veel terug blijft. Ten slotte allen lof voor de begeleiding en de afzonderlijke nummers op de piano Een woord van dank en een spoedig weder zien aan al de werkende leden van „Aurora" (Te laat ontvangen voor het vorig nummer.) Eindhoven26 Februari. Met genoegen is Uier vernomen, dat bij het Belgisch Gouverne ment, het voornemen bestaat, om den weg van Rethij naar Postel in de richting van deze ge meente tot aan de Belgische grenzen te doen voortzettenmits de noodige zekerheid worde verkregen, dat de weg op Nederlandsch grond gebied worde doorgetrokken. De hier bedoelde weg is met het oog op de schoone internatio nale verbindingdie hij danrstcltvan groot belang te achten. Mocht derhalve de weg niet van wege het rijk of de provincie worden aan gelegd dan ware het wenscholijk dat de be trokken gemeenten door rijks- en provinciale bijdragen werden in staat gesteld den aanleg te ondernemen. Arnhem27 Februari' Heden bevond zicli alhier de Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, vergezeld van de heeren Fijnje, ad ministrateur van waterstaat, en Michaëlis, direc teur van den aanleg van staatsspoorwegen. Het doel van 's Ministers aanwezigheid in Gelder lands hoofdstad was, gezamenlijk met de insge lijks zich daar bevindende bestuurders der Ne- derlandsehe Rijnspoorweg—maatschappij en der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, den stand van zaken in oogenschouw te nemen van de werken tot uitbreiding van het station aldaarom dit mede geschikt te maken voor den dienst der lijn ArnhemNijmegen, waarvan de opening met 1 Mei 1879 verwacht woult en zich te vergewissen dat die uitbreiding op dat tijdstip voltooid kan zijn. Zalt-Bommcl21 Februari. Sedert eenige dagen zijn er door den Opzichter van 's Rijks AA aterstaatM. F. Klaassen alhier, proeven ge nomen met eene verbeterde gierinriohting, w.aarin men volkomen geslaagd is. Tot nu toe werd de gierpont in beweging gebracht door middel van eene gïerkettingwelke door een 12-tal booten of zoogenaamde bochtaken gedragen, aan de pont was bevestigd hoe eenvoudig en goed dit middel van overtocht ook was, beantwoordde het toch slechts ten deele aan het doel daar het publiekhetwelk met voer- en rijtuigen de Waal moest passeeren soms 2 of meer uren moest wachten, of midden op den stroom blijven liggen, om eerst de afkomende schepen te laten passeeren door het vaarwater langs da Tuilsclie zijde, vóór men aan wal komen kon terwijl de schepen en stoombooten dikwerf schade aan de bocht toebrachten door aanvaring, hetwelk niet «alleen een groot oponthoud veroorzaakte maar ook nadeelen aan de scheepvaart toebracht. Dit bracht genoemden Rijksopzichter op het denkbeeld eene verbeterde gierinrichting alhier in het leven te roepen onder zijne leiding werd eene kabel, uit 49 draden ijzerdraad bestaande, door de rivier gespannen, op ongeveer 30 meter boven de gierbaan, en de gierpont door middel van een daartoe vervaardigd gierblok met metalen schijf aan den kabel bevestigd, langs welken de pont moet overgieren. Na eenige herhaalde proeven heeft heden de uitslag volkomen aan de verwachting beantwoord binnen 7 a 8 mi nuten gierde de pont over, en tengevolge hiervan is de gierketting met de 12 booten weggenomen en geschiedt de overtocht nu geregeld langs ge noemden kabel. De voordeelén welke deze verbeterde gierin richting oplevert, springen dadelijk in het oog, wanneer men in aanmerking neemtdat de gierpont nu altijd geregeld haar weg kan blijven vervolgen daar de scheepvaart aan weerszijde over den kabel heen geene vertraging meer ver oorzaken kan terwijl het vaarwater door het wegnemen der bochtaken veel ruimer geworden is. Sleeuwijk27 Februari. Ileden-ochtend ten half tien ongeveer voer eene der booten van Arenlo op Rotterdamde Prins van Oranje No 1 op de zandplaatwelke vóór deze gemeente bijna in het midden der rivier ligt. Tot dusver waren alle pogingen om vlot te komen vruch teloos eene schroefboot is bezig geweest om hulp te verleenendoch slaagde niet. ATóórdat het water aanmerkelijk hooger wordtzal men de boot wel niet vlot krijgen. Het ware te wenschen, dat de afbakening van liet vaarwater ook langs den Brabnntschen kant plaats hadaangezien bijna alle booten en vele schepen daar sedert geruimen tijd gebruik van maken zonder ooit last van gebrek aan water te ondervinden. De afbakening toch heeft tot nu toe slechts plaats, althans van Sleeuwijk tot Gorinchemlangs den Zuid-Hollandschen wal en de bedoelde zandplaat strekt zich veel verder naar die zijde uit dan naar onzen k«ant. Zaamslag25 Februari. Heden-morgen is in hechtenis genomen zekere A. S., wonende te Hengstdijk. Zij wordt beschuldigd van kinder moord en heeftnaar men beweertliet kind onmiddelijk na de geboorte verdronken. De misdaad is ontdektdoordien men het lijkje dat reeds in een toestand van ontbinding was overgegaan, op het water drijvende heeft ge vonden. Gcnriringcn, 25 Februari. Zekere R., gisteren avond rumoer in eene herberg hoorendestond eenige oogenblikken aan de deur, om te verne men wat er voorviel. Plotseling kwam een der zich in de herberg bevindende personen, zekere T. K., naar buiten en bracht R. een paar mes steken toe, zoodat hij weinige oogenblikken later den geest gaf. Bij kden brand van het gebouw van het pro vinciaal gouvernement te Brugge is de treurige toestand van de brandweer aldaar jammerlijk aan het licht gekomen. In de laatste 50 jaren had de Gemeenteraad van Brugge zich nimmer met de brandweer bezig gehouden. Men was nu verplicht per telegraaf hulp te ontbieden uit Ostende, Gent en Brussel. Dit valt voor in Belgie, waar men verleden jaar een tentoonstel ling hield van middelen tot redding Parijs, 26 Febr. Gisteren verscheen voor het Hof van Assisses alhier een booswicht van de gev«aarlijkste> soort, wiens beruchte naam een talrijke menigte nieuwsgierigen had gelokt. Toen hij bij eene vroegere terechtzitting werd gevonnisd nam hij de vlucht en greep een ge tuige als een kind mede, terwijl hij door zijne reusachtige spierkracht daarbij in zijne vlucht niet belemmerd werd. Natuurlijk bad men ditma«al de beste voor zorgsmaatregelen genomen. Toen men echter de veroordeeling tot acht jaren dwangarbeid voorlas, barstte de woesteling in dierlijke kreten los, nam plotseling een geweldigen sprong over de balustrade dter advocatenbankwaar hij zich meester ma.akte van eene schaar. De geheele zaal geraakte in opschudding, de rechters namen de vlucht, ieder stond op in een woord, het was een vreeselijke verwarring. Doch spoedig wierpen de aan wezige politie agenten zich op hem en weldra werd de razende man door twaalf stevige kerels op den grond geworpen, gebonden en naar zijne cel teruggevoerd. Met dezen man is niets aan te vangen. Vier jaren heeft hij in een asvl doorgebrachtvier maanden heeft bij na.akt en bijna zonder eten in een nauwe cel gezeten en reeds verscheidene malen heeft hij getracht zich te dooden. De agenten van het gouvernement koopen in het graafschap Suffolk paarden op voor de trans porten van het leger en de artillerie. Het Mi nisterie van Oorlog heeft bevolen een groot «aantal stoomkranen te vervaardigenom het laden van kanonskogels en de ladingen der schepen te vergemakkelijken. Als een staaltje hoe in het reusachtige Londen de politie de orde weet te handhaven kan wel licht het volgende dienen Zondag werden de vensters ingeworpen bij den heer Gladstone. De man die het deed, werd onmiddelijk gevat en de menigtewetende hoe onmiddelijk en gestrengverzet gestraft wordt, liet den mandie zich verweerdedoor twee agenten meenemen. Den volgenden morgen werd hij voor de policie-reclitbank gebracht. Hij werd veroordeeld tot de beteling van 24 francs schadeloosstelling en 4S francs boete voor het breken van het glas, en daar hij dit geld niet betalen kontot twee maanden dwangarbeid. Omdat hij zich tegen de policie-agenten verzet h«adwerd hij tot drie maanden dwangarbeid veroordeeldzoodat hij reeds den dag na het begaan van het misdrijf met vijf maanden dwangarbeid bestraft was. Sir Garnet AA'olseley, op liet oogenblik een der best aangeschreven officieren bij het Britsche legerlevert in het eerstdaags te verschijnen Maart-nummer van The Nineteenth Century een artikel over „Engeland als militaire Mogendheid." Hij komt daarin tot de slotsom, dat Engeland in militairen zin nooit te voren zoo sterk geweest is, als thans. In 1854, bijvoorbeeld, w«as het veldgeschut ontoereikend en ha«alde de geheele strijdkracht van Groot-Brittannie mauwelijks het cijfer van 70,000 man, zonder ééuige reserve. AVerd thans de oorlog verklaard, dan zouden zoo^ noodig 400,000 gedrilde manschappen be schikbaar zijnondersteund door 372 stukken veldgeschut. Deze 400,000 zouden gevonden worden als volgt Staand leger (in het moederhand), 99,000 leger- en railitia-reserve,'40,000militia, 85,000 vrijwilligers, 180,000; tweedeleger-reserve, 10000. Totaal 414,000 man. Buitendien zouden nog 10,000 man Yeomanry ter beschikking staan tot localen krijgsdienst; terwijl het staande leger aanzienlijk versterkt zou kunnen worden, indien

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2