BINNENLAND. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. «Jehe brieven en SI stuks niet aangegeven waarde, tot een bedrag van f 109,005.44. Het bedrag aangekomen eu verzonden telegrammen was f17,409 tegen f16,298 in 3876. Uit een cn ander blijkt ten- duidelijkste dat de toestand van den handel en de nij verheid onzer stad in liet afgeloopen jaar geen reden tot klagen heeft opgeleverd, wan neer men dien gaat vergelijken met den toestand der industrie in andere streken tevens brengen wij een woord van hulde aan de Tilburgsche indnstrieelendie door hunne energie en hunnen ondernemingsgeest .Tilburg eene plaats hebben doen innemen onder de rij der voornaamste handelsteden zoodat zij zich vrij kan meten met andere fabrieksplaatsen in het buitenland. De St. Ct. No 52 bevat een Kon. Besluit be treffende der lichting der Nationale Militie van het jaar 1878. Die lichting bedraagt 11,000 man, waarvan 600 voor den dienst ter zee te bestemmen. Het door elke provincie te dragen aandeel be draagt als volgt Noordbrabant 1,280 Gelderland 1,417 Zuid holland 2,024; Noordholland 1,593; Zeeland 549 Utrecht 519 Friesland 940 Overijssel 818 Groningen 728 Drente 372; Limburg 760. Op het einde van Maart zal een vergelijkend examen worden gehouden voor Nederlanders, minstens 20 jaar oud zijnde en den leeftijd van 30 jaren nog niet overschreden hebbende, die genegen zijn te worden aangesteld tot. militair opzichter der genie 3e klasse bij het Ned.-In- dische leger. Ter toelating tot het examen wende men zich voor 20 Maart c. k. tot het Departement van Koloniën, bij gezegeld request met duidelijke op gave van adres. Zie verder St. Ct. No 52. ihet pand der Zuid-Willemsvaart tuSsehen de hoofdsluis no. 19, even buiten Maastricht, ten gevolge van te doene herstellingen en vernieu wingen aan de havenkom en den bekleedino-s- muur voor een tijdvak van 27 dagen moeten worden afgelaten. In verband hiermede is thans door de Commissaris des Konings in Noordbra bant het gevoelen gevraagd van de Kamer van Koophandel te 's Bosch en die van Eindhoven, Helmond, Veghel en Tilburg, of het tijdstip der aflating, dat men van 29 Juli tot 24 Augustus e. k stellen wil, met het oog op de belangen van handel en scheepvaart goed gekozen is. M-et het oog op een mogelijke tabaksbelasting in Dmtschland zijn in de laatste weken alleen uit \Yageniugen niet minder dan 580,000 halve kilo s tabak derwaarts verzonden. spoor reizende, zou de' naynlger.de kansen hebben geloop n om zijn leveii door een spoorwegon geluk te. verliezen: 1835—1855 1 kans in'321 jaren 1855 tot 1875 1 kans in 1014 jaren 18721S75 1 kans in 7459 jaren. De St.-Crt. No 53 bevat een Kon. besluit, waarbij het wenschelijk wordt geachtde jon geheden, die de lessen van het middelbaar on derwijs met vrucht hebben bijgewoond, de lessen van liet hooger onderwijs volgen of zich wijdende aan de studiënbetrekking hebbende op den handel, de nijverheid of den landbouw, door verkorting van oefeningstijdniet langer door den werkelijken dienst der militie te bezwaren dan in het belang van het leger volstrekt ge vorderd wordt. Voorts wordt het noodig ver klaard de jongeliedendie bij de militie zijn ingelijfd, aan te sporen, om zich niet bijzonderen ijver toe te leggen op het verkrijgen van de vereischte militaire kennis ook voor het beklce- den van een graad. In aanmerking nemende, dat de stand van za ken in Atchin, sedert het tijdstip, waarop de tot dusver geregelde regelingen omtrent de inkom sten van officieren en minderen aldaar en omtrent andere aangelegenheden werden gemaakt, groote veranderingen heeft ondergaan, heeft de Gouver neur-Generaal van Nederlandsch-Indië bij een besluit van 15 Jan. 1878, No 6, in die rege lingen eenige wijzigingen gebracht, die tot niet onbelangrijke bezuinigingen zullen leiden. Dit besluit, hetwelk was voorafgegaan door de op dracht ran het civiel en militair beheer in Atchin aaD een Gouverneur, komt voor in de Staats courant No 48. De maatstaf van herleiding der muntvoor het overmaken van gelden per postwissel naar tie hieronder vermelde vreemde landen is te rekenen van 1 Maart 1S78, gewijzigd en vast gesteld als volgt Naar België, op fl gelijk fr.2.08; naar rranknjk en Zwitserland, op fl gelijk fr. 2.07; naar Italië, op fl gelijk fr. 2.04. Met ingang van 1 April is bij de Neder- landsche Bank voor den tijd van zeven jaren benoemd tot President-Directeur, Mr. W. C. Mees. Zondag-morgen vond eene vrouw te Utrecht, haren man, die den vorigen avond smoordronken te huis was gekomen, dood op den vloer uit gestrekt. Dezer dagen is gemeld, dat te Amsterdam een effectmakelaar in hechtenis is genomen. Men verneemt nu, dat het geval een in staat van fail lissement verklaarden commissionair betreft, die zich zelf in handen der justitie heeft gesteld; de zaak wordt onderzocht. Als opvolger van den gouverneur der Mili taire Academie wordt thans genoemd de kolonel bij het vyfde regiment infanterie Pfeiffer. Als een bewijs van de belangrijkheid van den handel mleder in Noordbrabant kan worden aan gevoerd, (lat alleen voor den invoer van huiden uit Amerika, Zuid-Afrika en Australië, gedurende het jaar 1877 door den Commissaris des Ko nings voor 160 bereidingen dispensatie is ver leend van het verbod gesteld in art. 1 van het kon. besluit van 8 December 1870 (veeziekte). Met betrekking tot de verliezen van het In disch leger in en door den oorlog tegen Atjeh, van April 1873 tot omstreeks Juli 1877, geeft de Jan. aflevering van het Indisch militair Tijd schrift een reeks van opgaven, waaruit het na volgende blijkt: Gesneuveld, aan bekomen wonden overleden cn vermist zijn 43 Europeesche officieren, 1 in- landsch officier, 269 Europeesche cn 284 inland- sche minderen; terwijl gewond zijn 185 Euro peesche en 3 inlandsche officieren, benevens 1190 europeesche en 1190 inlandsche minderen. Voegt men bij de eerstgenoemde getallen 48 Euro peesche officieren en 3057 Europeesche eu 1628 inlandsche minderen, die aan ziekten overleden, dan komt men tot een totaal overledenen van 6280 personen, waarvan ruim 89 pCt door ziekte en ruim 10 pCt. door den vijand. Van de ge wonden (ongerekend de overledenen)ten getaïle van 2572 personen, werden 2318 ofiM) pCt door schoten, 165 of 6i/3 door houwen of ste ken en 89 of 31/2 pCt. door andere oorzaken verwond, De sterkte der troepen was, zooals men weet zeer ongelijk. Sedert de le expeditie in 1873' toen de sterkte 3368 man bedrag, is zij steeds toegenomen, en bedroeg omstreeks Juli 1877 10.450 inan. Zondag-avond is te Melderslo bij Roermond door J. T. B. een moordaanslag gepleegd op zekeren P. Toen men den gewonde vond, was hij reeds zieltogende. Hij had echter nog de kracht om te zeggendat J. T. B. hem den doodelyken steek had toegebracht. De oorzaak was, dat de broeder van den dader dien avond door den verslagene was mishandeld. De 341 branderijen en de stoombranderij te Schiedam schijnen niet bij machte om aan de helaas nog maar altijd toenemende vraag naar jenever te voldoen. Er worden althans plannen gemaakt om dit jaar weder nieuwe branderijen op te richten en wel ten getale van veertig. De slingerproef van Foucault op de Parijsche Tentoonstelling. Naar het schijnt is er sprake van de beroemde slingerproef, die Léon Fou cault m het Panthéon deed, op de tentoonstel ling te Parijs te herhalen. Zooals men weet dient deze proef om de draaiing van de aarde om haar as aan te toonen. Ten einde beter de aandacht der groote massa te trekken, zal de toestel, waarmede de proef volbracht wordt, eenige wijzigingen ondergaan die evenwel tot hel wezen der zaak niets afdoen. De bol, die ongeveer driehonderd kilogram weegt en aan een ijzeren draad van 65 a 70 meter lengde slingert, deelt zijne beweging mede aan een soort van goot, die evenals de slinger zelfeen vasten stand heeft ten opzichte der hemellichamen. Onder den bol bevindt zich een bijzonder groote „globe" van bij de dertig meter middellijn; (leze globe, op den grond rustende, zal natuurlijk (evenals de toeschouwers) door de aarde in hare beweging worden medegenomen. De zooeven genoemde goot daarentegendie door een spil gedragen wordt, welke het verlengde van de as vormt, neemt, terwijl zij mct den slinger draait, lange naalden mede, die zich dus even als zij schijnbaar verplaatsen. Daar nu de globe die de aarde voorstelt, een zeer aanzienlijke groote heeft, zal de bewe ging dezer naalden duidelijk zichtbaar wezen. De A ia nee Hotter dammer van Zondag j.l. be vat het volgende bericht uit Abnkerk Eene talrijke vergadering van burgemeesters uit het land van 1 leusden en Altena kwam hier héden bijeen, om van gedachten te wisselen over de geprojecteerde richting van den spoorweg Zwaluwe- Geertruidenberg-Dussen-Heusden-'s-Bosch. Deze lijn zou in eene lang gevoelde behoefte voor deze zeer bevolkte en nijvere landstreek voorzien daar zij nog geheel van spoorwegen verstoken bleef: een gemis, nog te meer gevoeld door de bijzondere omstandigheid, dat genoemde streek een eiland uitmaakt, gevormd door Maas en Oude Maas. Deze geïsoleerde toestand, in verband met het voorrecht hetwelk zoovele andere gedeelten des Rijks genieten werkt be paald nadeelig op den verderen vooruitgang van dit land eu bedreigt liet met, zekeren teruggang, iets wat te meer té betreuren is om den vrucht baren bodem en den rijken veehandelwelke hier gevonden worden. Op deze en meer gronden werd besloten de bovengenoemde richting der spoorweglijn Zwaluwe's-Bosch krachtig bij de Ilooge Regeering te ondersteunen. Er is daartoe eene Commissie naar Den Haag afgevaardigd. Y'oor eenige weken hadden een paar sjouwer lieden te Heerenveen eenige vaten petroleum uit het gemeentelijke pakhuiswaarin particulieren hunne petroleum moeten bergenontvreemd. Zij hadden die verkocht aan een koopman in 't Meer, die nabij dat pakhuis woont. De recht bank te Heerenveen heeft in deze zaak het spreekwoord „De heler is zoo goed nis de steler" I toegepast en de 3 personen, naar den eisch van iden Officier van Justitie, tot. een halfjaar een zame opsluiting veroordeeld. In den avond van den lsten Maart is te Bolsward een meisje van 14 jaren in een der meest volkrijke buurten der stad in de gracht gevallen en verdronken men gistdoor 't na- loopen van haar afgewaaiden hoed. Zij was 't kind eener weduwe en als pleegkind in een ander gezin opgenomen. Het blijkt nietdat iemand intijds ter redding gereed was. In en om Dusseldorf moet het niet pluis zijner gebeuren sedert eenigen tijd allerlei misdaden waarvan men (le daders niet kan ont dekken. 't Is in December jl. voorgekomen, dat een bebloed lijk in de onmiddelijke nabijheid van een militairen wachtpost werd gevonden dat een persoon midden in de stad in een vijver werd verdronken en verleden Maandag-middag dat even voor de stadspoort een man met mes- steeken vermoord werd enz. Groote afschuw wekte ook op, het vinden van een onthoofd lijk in een bosch nabij de stad 't welk in Maart van het vorig jaar voorviel. Naar aanleiding daarvan moet van Regeeringswege eene belooning van 2500 mark uitgeloofd zijn voor het opsporen van den dader. voor zooveel betreft do volgnummers der lote- lingen van 61 tot en met 213 van de nlpha- betische lijst. De nieuwe loting zal plaats hebben op 9 dezer. Naar wij vernemen zijn lotelingen, die lierloten moeten, maar bij de vorige loting een hoog nummer getrokken hebben, tegen dit beshut bij den Koning in beroep gekomen. Waalwijk. Laatstleden Zondag, den dag der kroning van Paus Leo XIII, had onze gemeente een recht feestelijk aanzien. Van bijna alle huizen wapperden vlaggen, waarvan velen versierd met toepasselijke inscripties en lauwerkransen. De Harmonie St. Crispijn, die altijd bereid is mede te werken, wanneer liet geldt feestelijkheden in de gemeente luister bij te zetten, trok ook nu weder onder het spelen van vroolijke marsehen door aalwijk en Besoijen, gevolgd door eene onafzienbare schaar; ook werden door haar eeni ge muziekstukken uitgevoerd op de pleinen voor (ie it. K. Kerken in beide gemeenten en na afloop ran den tocht op het marktplein alhier. AHerwege heerschte eene opgewekte stemming die ontegenzeggelijk nog verhoogd werd dooi^ net prachtige weder. Door het Bestuur der sociëteit „Gezellig heid is aan de Liedertafel „Oefening en Ver maak van Waalwijk en Besoijen een prachtig cadeau vereerd als aandenken aan de op 3 Maart J.l. m genoemde !societeit gegeven soiree. Plet geschenk bestaat in een dirigeerstok van ebben hout en gesneden ivoor met toepasselijke inscrip tie; het munt uit door keurige bewerking en is vervaardigd in de gunstig bekende fabriek van (ten heer A. G. Overee te 's-Bosch. Door de looiers-societeic alhier is verleden Aaterdag eene vergadering gehouden over den spoorweg Zwaluwe 's-Bosch. In die vergade ring werd eene commissie benoemdbestaande uit de Heeren Jos. van Dongen, P. van Es en J. 15. van der Heijden. Deze commissie 'is belast met de redactie van een adres van patentplichtigen aan Zflxc den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. liet adres (leelen wij later mede. Eindhoven. Door een aantal fabrikanten uit (leze gemeente en omstreken is aan den Minis ter van Financien een adres gericht, waarin zij verklaren alles in het werk te hebben gesteld om de Belgische tweecentimestukken, die vooral m (leze streken zoo talrijk in omloop waren, te weren; dat zij daarin naar wensch zijn geslaagd' doch thans sedert een jaar groote moeieiijkheden ondervinden wegens gebrek aan zilveren pasmunt en kopergeld. Zij verzoeken den Minister mits dien dringend, dat de nieuwe bronzen munten ook by een der rijksontvangers in deze gemeente worden verkrijgbaar gesteld. Reeds meermalen is gewezen op het groote gevaar en ongerief, dat de overweg van den staatsspoorweg op den Fellenoord alhier veroor zaakt. De toestand wordt bovendien verergerd door de omstandigheid, dat de machines juist aan dien overweg haren voorraad water moeten ontvangen. Naar wij vernemen, is het Gemeen tebestuur voornemens bij den Minister ten deze (le noodige voorzieningen te vragen. In den loop van den aanstaanden zomer zal Aan de Annates des Touts et Chaussces ont- leenen wij de navolgende statistiek voorkomende m een artikel over het „Blok" systeem voor in gang zijnde spoortreinen. Het gemiddelde verlies aan menschenlevens was in Frankrijk bij het vervoer met diligences 1 op 355,000; op spoorwegen van 18351855: 1 op 2,000,000, van 1855 tot 1875- 1 op 6,000,000 en van 1872—1875 1 op 45,000,000. Iemand, voortdurend tien uren per dao- met een spoed van 50 kilometer in het mr per Te Amsterdam is Woensdag een brievenbe steller in arrest genomen, onder verdenking van op hem ter bezorging gegeven brieven valschelijk een taxe aangeteekend en van den geadresseerde in ontvangst genomen te hebben. De gemeenteraad van Zwartsluis heeft zich per adres tot Z. M. den Koning gewendten einde Zr Ms bemiddeling te verzoeken tot het verkrijgen van eene Wetwaardoor het Rijk verplicht wordtde burgemeesters gedeeltelijk- te bezoldigen omdat zij meer Rijks- dan Ge meente-ambtenaren zijn. Afschriften van dit adres zijn verzonden aan onderscheidene ge meentebesturen in den omtrek, om hieraan hunne adhaesie te betuigen. Te Amsterdam zijn weder eenigen het slacht offer geworden van eene zoogenaamde loterij, waar men iedere week 5 cent bijdraagt en na het eindigen van een vol jaar daarvoor het een of ander huiselijk gerief ontvangen zou. Nu de tijd verstreken ishebben enkelen voorwerpen van luttele beteckenisanderen in het geheel niets ontvangen. Door het instorten van een muur zijn Zaterdag ochtend te Maastricht twee werklieden zwaar gekwetst, zoodat zij in deerniswaardigen toestand naar het gesticht Calvarienberg zijn vervoerd. Brussel, i Maart. Da Nord bevestigt, (lat lurkye zijne vloot, alsook Adrianopel, Salonika en Erzerum behoudt. De oorlogsvergoeding wordt voor gedeelte gedekt door afstand van Kara, Ardahan, Bavazid en Batoum. De vroeger ten waarborg aangewezen inkomsten blijven on aangetast. Servië en Montenegro verkrijgen eene uitbreiding van grondgebied, doch niet zoodani" dat zij aan elkander zullen grenzen. De quaestie over de Dardanellen wordt niet aangeroerd. De scheepvaart op de Donau blijft op den ouden voet De Dobrudscha is aan Rusland afgestaan, om later tegen ander grondgebied te kunnen worden geruild. Tilburg. Dinsdag-morgen werd alhier door Z D. Hoogw. Mgr. Godschalk den eersten steen gelegd aan de bijzondere school voor meer uit gebreid lager onderwijs. Een talrijke volksme nigte was op het versierde bouwterrein aanwezig. De school zal den naam dragen van Dionysi- us-school. Gedeputeerde Staten van Noordbrabant hebben, naar aanleiding van een ingezonden verzoekschrift, besloten de op 13 en 14 Febr. alhier plaats gehad hebbende loting te vernietigen ®eï! krankzinnige, Joseph Fontenaille heeft zich, in het departement van den Gard, levend begraven. Na eenen kuil gegraven te hebbenheeft hij aan den kantwaar zijn hoofd moest liggen eenige boomtakken met gras bedekt gelegd en daarop eene groote hoeveelheid aarde. Daarna is hij in den kuil gedaald, bedekte zich tot aan de borst met aardeen deed de aarde welke boven zijn hoofd hing, invallen, zoodat hij gansch onder de aarde bedolven lag en versmachtte. Zekere Louis Mesnier, wonende te Chateau- neuf, i" het departement der Girondebeo-af zich Dingsdag-avond naar eene hoeve te Cluzean, waar zijne vrouw, welke hem uit oorzake x au mishandelingen ontvlucht was, zich had ver borgen. In huis gedrongen, greep hij zijne vrouw vastwierp haar op den grond en trapte haar met de voeten. De ongelukkige poogde zich op te richten maar de barbaar trok een revolver

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2