Mededeelingen. El-ankrijk. BUITENLAND. België. Engeland. Vit Pen™, wonU grrncld dal de ren-Miung Op dit oogenblik moeten te Lyon ongeveer lli'I. filPIKIVfpn run ril» lo.miKiioi..;... i in liet Helenaveen onder die gemeente in het afgeloopen jaar weder met kracht werd voort gezet. De wijken werden met 610 meter verlengd, ecie oppervlakte van 10 hectaren werd met boek weit bezaaid, 7 hectaren werden in cultuur ge bracht, De verveening leverde 1,997,554- hecto liter turf op. De vaste bevolking van het He- lenaveen bestond uit 99 huisgezinnen met 560 zielen. Van de in aanbouw zijnde R.K. kerk werd het metselwerk tot 5 meter boven den grond opgetrokken6 arbeiderswoningen1 ta- baksschuur en een vlasschuur werden bijgebouwd. Op de scheepstimmerwerf waren gemiddeld 7 werklieden in dienst. zesduizend personen ziek liggén aan de mazelen. Onder Arnhem is Woensdag-namiddag een wissel wachter door een sneltrein overreden. Het hoofd werd hem van den romp afgescheiden. De ongelukkige laat eene vrouw met zes jeugdige kinderen achter. -Van 16 Juli tot 31 Augustus zal te Berlijn plaats hebben eene internationale tentoonstelling van alles wat op de papier -n ij verheid betrekking heeft. De Londensche metselaars hebben eindelijk goedgevonden den arbeid te hervatten. Nu zij weer werken willen, hebben er echter een 500 geen werk kunnen bekomen. Hunne werkstaking duurde twee-en-dertig we ken, en heelt aan de leden van hun bond ongerekend de gelden die zij van andere bonden ter ondersteuning ontvingen 30,000 pond sterling gekost. Aan den anderen kant moeten de patroons 10,000 pond sterling hebben ten koste gelegd tot. het aanwerven en /importeeren" van werkvolk uit de provinciën en uit Duitsch- landItalië en Amerika. Voegt men bij deze sommen de velerhande andere schadeposten door deze werkstaking veroorzaakt, dan mag men liet totaal verlies gerust op 60,000 pond sterling schatten. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben eene nadere regeling voorgesteld voor de jaarwedden van Burgemeesters en Secretarissen der gemeen ten in de provincie, liet door den Koning goedgekeurd besluit bevat o. a. de volgende voorwaarden: a. dat de jaarwedde van den secretaris met een derde zal worden verminderd, wanneer die betrekking gelijktijdig met die van den Burgemeester wordt bekleedh. dat in geval dp tegenwoordige titularis een lioogr.re bezoldiging mocht genieten dan volgens liet be sluit voor hem is vastgesteld, hij in het genot van die hoogere bezoldiging zal blijven, zoolang zijn functie duurt, en c. dat de nieuwe regeling ingaat met 1 Juli e. k. Londen was gedurende het afgeloopen jaar ze<.r gezond. De sterfte bedroeg 21,8 per 1000 inwoners: een cijfer, dat sedert 1840 slechts tweemaal gunstiger was: in 1850, toen het21, en in 1873 toen 21,5 beliep. Tegenover de 77,000 sterfgevallen in 1877 stonden 127,252 geboorten, of 36 per 1000, zoodat daardoor alleen de bevolking met ruim 50,000 zielen is toegenomen. Het onderzoek van het wetsontwerp jop het lager onderwijs is thans in alle afdeclingen dei- Tweede Kamer ten einde gebracht. Ook is reeds in enkele afdeelingen het onderzoek van het leeningsontwerp. en van dat op de successie afgeloopen. In de andere zal dat morgen plaats vinden. In het begin der volgende week zal met het afdeelingsonderzoek van andere ontwer pen worden voortgegaan. Dinsdag zijn bij het verrichten van eenige werkzaamheden tot het opsporen van een lek boven eene poort in het fort t.e Rammekens, iu het verwulf boven die poort, fe midden dei- aarde waarmede die opgevuld is, opgegraven de geraamten van zeven lijken, zonder kisten, met de voeten aan elkander liggen ie. Blijkbaar waren het geraamten van mannen van jeugdigen leeftijd. Een ieder weet, welk een heerlijk geneesmiddel de teer is in geval van Bronchitis, teering, Cathnrren, verkoudheden en in 't algemeen tegen alle aandoeningen van bronehes en Jongen. Vele zieken helaas voor wie dit geneesmiddel 'uitstekend zou wezen gebruiken de teer niet hetzij uit tegenzin tegen den smaak hetzij dat het hun verveelde om het teerwnter klaar te maken. Dank zij het geniale denkbeeld van den lieer Guyot, Pharmacien te Parijs, hebben al die min of meer rechtvaardige grieven van de zieken opgehouden te bestaan. Het is den Heer Guyot gelukt de teer te omgeven met een licht bedeksel van doorschij nende G-elatine en er ronde kapsules van te maken ter greotte van een pil. Deze kapsules kan men zeer gemakkelijk innemen op 't oogen blik dat men gaat etenze hebben volstrekt geen smaak. Zoodra ze in de maag komen smelt de Gelatine en wordt de teer opgenomen. Deze kapsules zijn zeer duurzaam, zoo zelfs, dat de kapsules van een aangebroken flacon nog na jaren te gebruiken zijn. De teerkapsules van Guyot zijn een zeer rationeel geneesmiddel, dat niet meer kost dan zes of aclit. centen daags en tevens ontslaat van het gebeuik van alle borst- kruiden. De heer Guyot kan slechts instaan voor die flacons, waarop zich zijne handteekening bevindt, gedrukt in drie kleuren en die in de meeste goede apotheken te verkrijgen zijn. nadat zij hel oudste meisje een onnoodige bood schap had laten doen. De moeder houdtvol geen Zuringzout in huis gehad te hebben. Eenige tijd geleden moet. deze vrouw iiebben hooren zeggen„Ik moet mij het leven benemen of een ander clooden. De Tair ie van Parijs maakt melding van een nieuwe werkstaking. De boekdrukkersgezellen hebben eenige dagen geleden aan hunne pat- troons een nieuw verhoogd tarief aangeboden met. bedreiging, in geval van weigering het werk te staken. Vele patroons hebben echter geweigerd in hun eisch toe te stemmen. Men verhaalt dat de vereeniging van boek drukkersgezellen meer dan 100,000 francs in kas heeft en dat nog gelden uit den vreemde verwacht worden. len gevolge dier werkstaking zijn vele groote drukkerijen te Parijs gesloten. k an den kolouel Van der Heyden, den tegen- woordigen gouverneur van Atjeh, wordt het vol gende staaltje verhaald van de wijze,- waarop hij een -twintigtal jaren geleden omging met. de inlandsche hoofden in een gedeelte van Banjer- inasin (Borneo), waar hem het politiek gezag was opgedragen. Zijn^ invloed op de hoofden was onbegrensd. Hij ging wel wat cavalicrement men hen om, maar de „ijzeren hand onder den fluweelen hand schoen" liet zich nu en dan stevig genoeg ge voelen om ontzag af te 'dwingen. Aan een dier heeren had hij eens bevolen een weg of brug te doen maken. Niettegen staande herhaalde aanmaningen was er na drie maanden nog niets van weg of brug te zien. k an der Heyden noodigde den nalatige bij zich te eten en vroeg naar de reden van zijn verzuim. Het eenige antwoord echter, dat hij uit den vyederspanneling kon trekkenluide „loepa (ik heb het vergetend- Na den maaltijd noodigde Van der Heyden den inlander uitmet hem de versterking eens rond le wandelen, waarin zij zich bevonden. Na ze ker Bastion bezichtigd te hebben, liet hij zijn metgezel eenvoudig onder eenig voorwendsel daar achteren vervolgde zijn weg. De schildwacht had reeds vooraf consigne gekregen zijn onge- noodigden gast onder geen voorwendsel te laten vertrekken. Een week lang deed Van der Heyden hem het genoegen smaken der samenwoning niet de eenzame schildwachtenwier maaltijd en rust- plants hij moest deelen. Toen wandelde de bevelhebberals bij toevalweder langs het bewuste bastion, en de bedrogen bedrieger kwam htm natuurlijk dadelijk aan boord met zijne klachten. Hé, was het verwonderde antwoord „heb ik u daar al dien tijd laten zitten? Ik wist niet dat ik er u had achtergelaten. Neem mij niet kwalijk loepa?' In de buurtschap Deelen, gemeente Otterloo, eigendom van baron Van Pallandt van Rosen- daal, is eene urn opgegraven van zeer hoogen ouderdom, op eene. plaats waar vroeger, bij het omzetten van den grond, voor het poten eener laan, velen van denzelfden vorm zijn gevonden en vernietigd. Oudheidkundigen kunnen (leze urn bezichtigen aan het logement te Rosendaal en inlichtingen bekomen om verder onderzoek te doen op dit kerkhof (lcr grijze oudheid, waar zeker nog veel zal te vinden zijn. Ook een steenen pijlspits, dus uit het tijdvak vo'ór de metalen, is in die nabijheid gevonden. Donderdag-ochtend heeft, in het Entrepotdok te Amsterdam een vreesdij k ongeluk plaats ge had. Bij het afladen van suiker uit het pakhuis Muiden brak (1e ketting, en viel (le zware baal op twee werklieden. Een hunner was terstond een lijk, de ander is zwaar gekneusd naar het gasthuis vervoerd. Aan het Handelsblad wordt gemeld, dat van wege de directie derNederl.Beiersch-bierbrouwerij te Amsterdam een aanklacht is ingediend wegens het bericht., dat zij hare betalingen zou hebben gestaakt. liet bericht stond liet eerst in de MiddelbCt. Door eenige kiezers te 's-Gravenmoer is een adres gericht aan de Tweede Kamer, het ver zoek inhoudende dat het in zake de verkiezing te Zevenbergen daarheen geleid worde, (lat als gekozen worde verklaard hijdie de meeste geldige stemmen verkreeg, nadat de stemmen uit de bus van Meeuwen bij de overige zijn gevoegdmits blijkedat de informaliteit te Meeuwen op de zuiverheid der stemming geen invloed had. Haarlem, 21 Maart. Heden-nacht, vermoe delijk ongeveer ten 4 ure, zijn twee gevangenen, genaamd Houwert. en Roeper, uit. het huis van arrest, alhier ontsnapt. Zij hebben de deur van de ziekenzaal, waarin zij zich bevonden uit de hengsels weten te lichten en zijn waarschijnlijk vervolgens over een hoogen muur geklommen, waarna zij over een daarachter liggenden tuin de straat hebben weten te bereiken. Middelburg20 Maart.' Gister heeft de jus titie zich naar Waarde begeven tot het instellen van een onderzoek naar een vermoedelijken kindermoord. Des avonds is cle verdachte moeder gevankelijk in het huis van arest alhier over gebracht. Zij is een weduwe met vijf kinderen, waarvan een geboren werd na den dood van (len man der weduwe. Het lijkje was reeds 3 weken verborgen in (len grond onder een bed stede. Het- is naar hier overgebracht en heden door twee geneesheeren geschouwd. Een ontzettende ontploffing heeft Dinsdag plaats gehad in eene papierfabriek van den heer Stevens, te Drogenboseli, nabij Brussel. Acht ongelukkigen waren verdwenen onder de puinhoopen van dat gedeelte van het gebouw, waar de stoomketel gesprongen wasde overige werklieden hadden in allerijl de vlucht genomen. Weldra was eene talrijke menigte op de plaats van het onheil aanwezig en werden pogingen gedaan om de onder het puin begravenen te redden. Het eerste slachtoffer, een jong meisje, werd uit een vijver opgehaald, waarin zij, tegelijk met eene deur, was geslingerd, zij had slechts lichte verwondingen ontvangen. Een jongen werd daarna uit de puinen van het middenge deelte van het gebouw gehaald hij was zeer erg gekwetst, doch er is geen vrees voor zijn leven. De ketel is door twee muren heen geslagen, waarvan de eene 1 meter dik is men kan zich dus verbeelden met welke kracht de ontploffing heeft plaats gehad. Yan de zes meisjes ran IS tot 20 jarenoud, welke onder de puinen begraven waren, werden er laat in den avond vijfgevonden; hunne lijken waren verschrikkelijk verbrand en verminkt. Ten 1 uur 's morgens kwam de procureur (les konings ter plaatse van het onheilde red dingswerken werden nog immer bij fakkellicht voortgezet. Het zesde slachtoffer was nog niet gevonden haar lijk werd eerst Woensdag-middag ontdekt. I)e justitie van Brussel is Woensdag-namiddag Droogenboseh aangekomen, teneinde een onderzoek in le stellen. Van de zes meisjes, welke gedood zijn, waren twee zusters, de eenige steun barer oude moeder, welke weduwe is en zich nu van alle hulp ont bloot ziet. De ongelukkige, aan wanhoop ter prooi, heeft gepoogd zich in de Zenne te ver drinken doch de veldwachter van Ruvsbroeck en een werkman hebben haar nog bijtijds kun nen redden. De oorzaak der ontploffiug is nog niet bekend; een onderzoek vanwege het bestuur en vanwege het gerecht is reeds begonnen. Zekere Guitard kwam verleden week te Lavoud- Bousquet, in het departement Haute-Yfënné, al waar een landbouwer, Lwarv woonde, met wien hij dikwijls geschil had gehad. Weldra kreeg een der zoons van Lwary twist met Guitard, greep een riek en bracht hem daarmee een slag toe. Op het gerucht kwam de vader Lwary cn een ander zoon toegasneld en brachten den ongelukkigen Guitard verschei dene wonden in het aangezicht en den hals toe; Guitard viel zwaar gewond neder en gaf weldra den geest. Gisteren (Dinsdag) ochtend schrijf de Ga- zette des Trïbunaux verscheen liet tweede nummer van het nieuw blad la Commune. Ter stond werd echter in beslag genomendaar de procureur van de Republiek er twee delicten in opmerkte, lo Verdediging van feiten, welke door de wet als misdaden waren gekwalificeerd; 2o. opwekking van haat lusschen de burgers onderling. Het eerste artikel draagt tot opschrift: 18 Maart 1871 en het tweede J)e reqeerinqsdica- lingen. De i erantwoordeiijke redacteur is terstond ge dagvaard door het Hof van Assises van de Seine, om den 22n Maart a.s. voor de Recht bank te verschijnen, onder beschuldiging van bovenstaande feiten. Deze redacteur had reeds te voren een dag vaarding ontvangen wegens delicten voorko mende in het eerste nummer van la. Commune van 10 Maart. Parijs. Het Journal des Débat-s ontving eene depêche uit Weenen volgens welke de tekst van het tractaat van San Stefano aldaar van particuliere zijde ontvangen is. Het tractaat wordt als geheel onaannemelijk geacht, maar op verschillende punten is eene wijziging mogelijk. De bijeenkomst van het congres wordt in 't be gin van April tegemoetgezien. Dinsdag avond is te Amsterdam op de boven woning van een perceel in de Wieringerstraat hoek Brouwersgracht, een hevige brand uitge broken, vermoedelijk veroorzaakt (loór een petro leum-machine, welke in brand raakte en waar— an de vlammen zich mededi elden aan (le gor dijnen. De geheele bovenwoning stond in zeer korten tijd in lichtelaaie vlam. Met behulp van twee stoom- en drie brandspuiten werd men den brand meester. De bovenwoning is voor e§n groot gedeelte uitgebraad. Iïosendanl20 Maart. Gister is door den wachtmeester en een ander maréchaussee van de brigade alhier een goede arrestatie gedaan. TVGerresse, 18 jaar, werd onder Nispan zwer vende gevonden en met veel moete in hechtenis genomen. Bij onderzoek bleek en hij be kende zulks ook dat hij den 12n dezer van het schip Atjehliggende te Nieuwediep, is ge- hunne deserteerd, van een luitenant aan geld een waarde van ongeveer f25, benevens eenige kleding stukken die door hem zijn te gelde gemaakt, medenemende. Morgen wordt hij naar Rotterdam vervoerd om verder in handen der Justitie te worden gesteld. Een barbiersgast te Antwerpen stal Donder dag-morgen het gouden horlogie van een zee kapitein, terwijl hij dezen inzeepte. De kapitein zat recht voor (len spiegel, zag den diefstal, doch zeide niets. Toen de bestolene nu goed ge schoren was, vroeg hij den barbier, hoe laat het was. „Ik weet niet juist", was het antwoord. „Dit is vreemd", antwoordde de kapitein, „daar gij een gouden horloge, dat zeer juist gnat, in uw broekzak hebt." De dief verbleekte, poogde te vluchten, doch de kapitein greep hem vast en leverde hem in handen der politie over. Er zijn schikkingen getroffen om in geval van nood de transportschepen, bij liet Indisch gouvernement in gebruikop te eischen om dienst te doen voor het troepenvervoer uit het moederland. Vierhonderd ijzeren torpedo- zinkers, iv aarmede torpedo sgelegd wordenbeneden deopper- vlakte van een rivier of in een haven, werden dezer dagen te Woolwich afgeleverd. De commissie, die onlangs belast werd met het nankoopen van paarden voor de legerma- noiiivers heeft reeds 1600 paarden afgeleverd, waarvoor rzij als laagste prijzen 600 gulden per stuk moest betalen terwijl bovendien nog een groot aantal paarden tillerie aangekocht zijn. i 500 tot 600 gulden. voor kavallerie en ar- De prijzen waren van Over het treurig voorval te Laeken is nog niet veel licht, verspreid. De begrafenis van de drie vergiftigde kinderen leverde een hartver scheurend schouwspel op. De autoriteiten der gemeenteal de kinderen van de scholen met onderwijzers en een talrijke publiek woonden de plechtigheid bij. De vader en de overgebleven zoon strompelden snikkende en jam merend voort. Wat de moeder betreft, men kan niets uit haar krijgen. Het is echter bewezen, dat zij vergiftigde koffie door een der kinderen heeft doen gereêd maken en ze zelve geschonken heeft, In den nacht van 17 op 18 Maart hadden te Toranto (Canada) eenige ernstige ongeregeld heden plaats, ten gevolge eener voorlezing van zekeren Rossa. Twee hotels in Queenstreet in een waarvan men meendedat Rossa zou logeeren, werden door verschillende volks troepen aangevallen. Bij het tumult werden revolvers gebruikt en vier personen gedood. Ongeveer 150 personen waven min of meer gewond. Met groote moeite werd de orde door de politie hersteld. Rossa ontsnapte gelukkig aan de woede van het gepeupel. Den volgenden avond hebben weder samen scholingen plaats gehad 250 personen zijn toen gekwetst, onder welke 15 ernstige revolverschoten hadden ontvangen. Vrijdag-nacht, in de vorige week werd te Londen eene 24 jarige kok, G Cooper, net slacht offer eener bokspartij. Een ooggetuige, die tegen betaling van entree tot den wedstrijd was toe gelaten legde daarvan de volgende verklaring af: „De eerste aanval had geen noodlottig ge volg, doch toen Cooper zich gereed maakte we-

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2