BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Mededeelingen. bodem van .NederlandYan de nuin B1/a milioen bundersdoor de elf provinciën van Nederland ingenomen, behooren nog onge veer 700,000 bunders tot de woeste gronden bestaande in zee-, en rivierduinen en stranden heideveldenriet-, biesveen- en turfgronden enz. Terwijl eene uitgestrektheid van ruim 100,000 bunders door binnenlandsche grootere en kleinere wateren wordt ingenomen zijn ruim 700,000 bunders als bouwland en 1 millioen bunders als weiland in gebruik. Waren er in laag verloopen tijden vele en uitgestrekte bosschen in Nederlandthans zijn nagenoeg alle van dc tegenwoordige bestaande kunstmatig aangelegd. De omvang dier bosschen bedraagt ruim 200,000 bundersdie der vruchtboomgaarden ongeveer 20,000 bunders. jracht te Amsterdam een hevig augstgesclirei i n'tg schade en gillen van moord uit eene kelderwoning. Het bleek dat de b ewoner eener tapperij eene met hem wonende vrouw mishandelde met een bijlwaarmede hij haar reeds eene verwonding in dc hand had toegebrachtvoor het haar ge lukte te ontvluchten. De mishandelde vrouw werd door de mede lijdende buren en omstanders beschermd. In het Zuiden van Limburg heerschen de mazelen onder de kinderenzoodat in meerdere plaatsen zooals te Geleeu Schinnen Beek en Oirsbeek de scholen zijn of zullen worden gesloten. Dc bevolking der provincie Limburgdie op den 1 Januari 1S77 het cijfer van 235,135 zielen bedroegis in den loop van dat jaar toegenomen met 32 7 4 en bedroeg dus op den 31 Dec. 238,509 zielen, waarvan 121,296 van het mannelijk en 117,213 van het vrouwelijk geslacht. Den 6en April a. s. zal het voor rekening van de Noordpool-expeditie gebouwde schip Willem Barendsz te Amsterdam te water ge laten worden. Daar men weet, dat honden in 't sneeuw- en ijsland gewichtige diensten zullen kunnen be wijzen heeft de expeditie zich twaalf van die dieren aangeschaft. Men schat de vlottende schuld van Turkije op iy2, de geconsolideerde schuld op 5 miljards frs. Van deze laatste is voor 1 miljard in Frankrijk, 2*/4 miljard in Engeland, l/3 miljard in Duitschland en Oostenrijk 375,000,000 frs. in Ttahë, 250,000,000 frs. in België en Holland 625,000,000 frs. in Turkije zelf geplaatst. Volgens de laatste opgaven over de in de fabriek van Krupp uitgevoerde werkenheeft die inrichting tot heden aan verschillende •mogendheden ongeveer 16,500 kanonnen afge leverd. Het Russische Gouverment, voor welks rekening thans een eerste bestelling van 1100 vuurmonden gereed gemaakt wordtheeft on langs weer een nieuwe bestelling van 500 stuks gedaan zoodat de fabriek van Krupp op dit oogenblik alleen Yoor Rusland 1600 kanonnen moet. vervaardigen. De Gelderlander doet de volgende vraag Hoe komt hetdat in de stembus van Meeu wen volgens de St.-Ct. 53 stembiljetten zijn terwijl cr te Meeuwen volgens de officiële lijst van de Kiestabel slechts 44 stemgerechtigden zijn Vóór eenigen tijd werd melding gemaakt va* ■een wisselzaak te Maastricht en een daarop ge volgde aanklacht, wegens valschheid in geschriften van hoophandel. De Rechtbank «aldaar heeft geen termen tot vervolging kunnen vinden; doch het Gerechtshof te 's Boscher anders over •denkendeheeft thans rechtsingang verleend tegen den in bedoelde zaak betrokken procu reur, en wel ter zake van het desbewust gebruik maken van die vervalschte wissels. De postbode van Leeden op Katwijk a/Zee is gevangen genomen onder verdenking schuldig te zijn aan misbruik van vertrouwen, terwijl te U- trecht de hand is gelegd op een brievenbesteller die uit brieven papieren van waarde moet heb ben ontvreemd. Een instrumentmaker te Amsterdam ontving dezer dagen een ongeteekenden brief, waarin hem werd medegedeeld dat een aantal zijner dure messen voor een appel en een ei werden verkocht. Bij meer nauwkeurig toezicht [ont dekte hij dat zijn loopjongen de dief moest zijn. Deze bleef aanvankelijk ontkennen doch voor de politie beieed hij schuld en bekende voor werpen, van eene waarde van f 5 voor 25 a 30 cent te hebben verkocht om te snoepen en te rooken. Drie garnalenvisschers van Stellendam strand den Vrijdag met hun vaartuig aan de noordzijde van het eiland Goedereedomet het ongelukkig gevolgdat hun schuit omsloeg en allen jam merlijk verdronken. Zaterdag is een begin van brand ontstaan in den grooten toren te Middelburg door spoedige hulp was men het vuur nog tijdig meester. De onvoorzigheid van een werkman die eene on- uitgedoofde pijp in den zak van zijn buis had gestoken en dat klcedingstuk toen in den toren had neergelegd, was oorzaak van het ongeval. Vrijdag-avond is te Haarlem in de Barrevoe- tensteeg brand uitgebrokenin een pakhuis van kruidenierswaren, petroleum enz., toehehoorende aan Meijerink. De man was in den vooravond nog in het pakhuis geweest om het paard voe der te geven. De brandweer was weldra aan wezig. Men had inmiddels het paard en andere goederen kunnen redden alsmede, eenige vaten petroleum het bleek nu echter, dat eene grootere hoeveelheid van dit artikel voorhanden was dan volgens politieverordening veroorloofd iszoodat deswege eene vervolging zal worden ingesteld. Te Rotterdam is besloten tot oprichting van een Kamer van abitrage van handelsgeschillen de benoeming van de arbiters werd daarbij aan de Kamer van Koophandel overgelaten. Toen echter in de zitting van laatstgenoemde het verzoek aan de orde kwam om tot die be noeming over te gaanen een commissie uit de Kamer', die de zaak onderzocht had geen be zwaar vond om aan het verzoek te voldoen opperde de heer Burger de meening dat de Kamer van Koophandel een lichaam isdat slechts adviseertvolgens de grenzen bij het Kon. besluit van 9 Nov. 1851 aangewezen maar dat het doen van benoemingen buiten den wettelijken kring harer bemoeiingen ligt. De Kamer beslootop grond van deze bedenking de beslissing aan te houden. Blijkens het in de jaarlijksclie algemeene vergadering van aandeelhouders der „Maat- schappij voor Gemeentecrediet" uitgebracht verslagkan de uitslag der in het afgeloopen jaar door de Maatschappij verrigte operatien niet ongunstig genoemd worden, wanneer men in aanmerking neemt dat de voortdurend lage rentestand en de verontrustende loop der poli tieke gebeurtenissen natuurlijk belemmerend hebben teruggewerkt. Daardoor toch werd der Maatschappij een concurrentie aangedaan van de zijde van geldgeversdie anders belegging in schuldbrieven van gemeenten of waterschappen om de minder courante waarde niet verkiezen. Evenwelhet totaalcijfel van f 500,000, tot welker verstrekking aan verschillende publiek rechtelijke lichamen de Maatschappij zich in het afgeloopen jaar verbonden had, bewijst dat het nut en de doelmatigheid fier instelling, vooral voor die gemeenten en waterschappen van ons vaderlandwelke nietdoor uitgifte van ter beurze verhandelbare obligatiën, rechtsreeks met hét geldgevend publiek kunnen contracteeren nog voortdurend worden erkend. Overeen komstig het voorstel van den Raad van toezicht, werd het dividend voor de aandeelen serie A vastgesteld op 6y2 pCt.; dat voor de aandeelen serie B op pCt. De aftredende leden van den Raad van toezicht werden allen herkozen. Omstreeks half twaalf uren weerklonk Zater dag-avond in dc Kerkstraat bij ds Leidsche- 31 kiesbevoegden uit Meeuwen, deel heb bende genomen nan de jongste verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkies district Zevenbergen, hebben zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend. Naar hunne meening wil zoowel de geest als de letter der wet, dat bij herstemming een definitief resultaat moet worden verkregen en dat dus de opening der bus alsnog moet plaats hebben. Voorts meenen zij, dat het ontbreken van wetsbepalingen omtrent de wijze, de plaats en den tijd waarop de niet geopende bus alsnog kon worden ontsloten, geen aanleiding mag zijn dat de keuze van de meer derheid der kiezers niet worde geëerbiedigd. Zij verzoeken daarom, dat, indien de Kamer mocht meenen, dat de bestaande wet geen vrijheid laat alsnog den uitslag der herstemming te consta- teeren, aan de Regeering in overweging worde gegeven, een wetsontwerp in te dienen, waarbij in de bestaande leemte, ook met het oog op deze verkiezing worde voorzien. Door de Tweede Kamer der Statcn-Generaal is besloten de adressen, betreffende de verkie zing van ccn lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Zevenbergen, te renvoieeren aan de Commissie, in wier handen de geloofsbrief zal worden gesteld van den heer Diepen, die bij de herstemming op 12 Maart, van de ge opende brieljes de meeste stemmen op zich ver- eenigde, en inmiddels een afschrift van die adres sen te deponeeren ter griffie ter inzage voor de leden. Hilvarenbcek, 23 Maart. Heden morgen omstreeks ten half negen ure ontstond er brand in de kom dezer gemeente ter plaatse genaamd de Gelderstvaat, in een perceel toebehoorende aan J. Van de Watren tapper alhier. De brand uam in het begin nogal dreigende verhoudingen aan, doch zoodra onze ijverige brandweer zich op haar post had begeven, was de brand binnen een uur gebluscht. Het perceel beliep een wei en is tegen brandschade verzekerd. Oorzaak van den brand is onbekend. 's-HertogenboscU, 25 Maart. De Commissaris des Konings in dit gewest heeft de Burgemees ters, met het oog op liet. steeds toenemende ge tal aanvragen om kostelooze vergunning ter uit oefening der visscherij, bij eene. algemeene aan schrijving o. a, verzocht, geen aanvragen van dien aard te ondersteunen, dan ten behoeve van personen, van wier onvermogen om eene visch- akte te betalen voldoende zal zijn gebleken. Eindhoven, 24 Maart. Naar aanleiding van het onlangs door eenige fabrikanten uit deze stad en omstreken aan den Minister van Finan ciën gedaan verzoek om ook hier bronzen en zilveren pasmunt beschikbaar te stellen, heeft de Minister thans voor f 10.000 pasmunt aan de belanghebbenden doen afgeven. Middelburg. In een hotel alhier heeft zich een 25jarig persoon, die des morgens uit Enge land was gekomen door een pistoolschot van het leven beroofd. Hij woonde te Amsterdam, en verkeerde blijkbaar in een gejaagde gemoeds stemming. Des namiddags af. hij aan de open tafeldoch dronk weinig wijn en verzocht, zijn halve flesch op zijn kamer te brengen. Dc po litie had het oög op hem en dientengevolge kwam een rijksveldwachter aan het hotel. Dit schijnt door de verdachtedie in de zaal zat te praten gezien te zijn want hij werd eensklaps zeer bleek en ging naar het privaat op de plaats. Toen een der huisgenooten ook op de plaats kwam om hem te roepen daar er iemand was om hem te sprekenknalde eensklaps een schot. Toen de deur van het privaat geopend werd bleek hetdat de ongelukkige zich met een pistool in den mond geschoten had hij viel lievig bloedende voorover en was weinige oogen- blikken later een lijk. Hij werd verneemt de Midd. Gt. - ver dacht van valschheid in geschriften en was sints eenigen tijd voortvluchtig. Hij zelf had in den loop van den 'dag naar Amsterdam getelegrafeerd, waardoor de justitie van uit Amsterdam gewaar schuwd werd. Lfth. Door den afwisselenden stand der Maas, hebben de bouw en weilanden vooral in de gemeenten Alem en Lithoijen nog steeds voor een groot gedeelte overlast va* het kwel- of binnenwaterwaardoor de werkzaamheden van den landbouwer natuurlijk veel vertraging onder vinden. Het winterkoren doet zich over het algemeen niet zeer gunstig voor. De vruchtbooim n zijn ten gevolge van de zachte weersgesteldheid buitengewoon ontwikkeld, en beloven, indien de nachtvorsten achterwege mogen blijven, een ruime opbrengst. Grave, 22 Maart. In eene plechtige zitting- van den Gemeenteraad werd heden door den als voorzitter fungeerenden wethouder, de heer Mommers, gepens. kolonel der artillerie, als burgemeester dezer gemeente geïnstalleerd. De ingezetenen ga*en hunne belangstelling te. ken nen door het uitsteken der vlaggen, terwijl de Harmonie heden avond het nieuw benoemde hoofd dezer gemeente een serenade zal brengen. 24 Maart. De aanhoudend hooge water stand van de Maas, waardoor het spuien van het overtollige binnenw«ater onmogelijk wordt, is oorzaak dat er veel winterkoren verloren gaat. Op plaatsen, waar des zomers de veldgewassen verdorren en verdrogen, staan zij nu onder water, een gevolg van de gebrekkige regeling der wa ter] oozing. Vooral aan de overzijde der rivier in Gelderland is 't daarmee op vele plaatsen treurig gesteld. Een flink stoomgemaal en doel matige kanalisatie zouden aldaar van zeer veel nut zijn. Aan de werkzaamheden op het land, 't zaaien van zomerkoren en 't poten van aard appelen kan men dus nog niet beginnen. Op de hoogere gronden aan deze zijde staat vooral de winterrogge zeer goed, zelfs te welig, 't ge volg van den zachten winter. Deze is ook oor zaak dat de vruchtboomen, die goed in den knop zitten, wel wat vroeg zullen gaan bloeien, dat met 't oog op de nachtvorsten niet wen- schelijk is. Op sommige plaatsen is reeds zoo\ eel gras voorhanden, dat het vee in de weide graast. Het is voldoende om bij eiken maaltijd twee of drie kapsules te nemen, om spoedig een gevoel van verlichting te krijgen, dat men dikwijls te vergeefs zocht in ecu menigte zeer samengestelde en dure geneesmiddeleu. Tienmaal van de twaalf gevallen zal dat ge voel van onpasselijkheid des morgens geheel ver dwijnen, wanneer men geregeld gedurende eeni gen tijd de teerkapsules gebruikt. Het is genoeg om te herinneren dat elke fla con zestig teerkapsules bevat om de goedkoopte van dit geneesmiddel te bewijzen. Deze behan deling kost den geringen prijs van zes a, acht centen daags. Heeft dit geneesmiddel, door zijn verbazend succes en debiet, talrijke namaaksels in het leven geroepen, de heer Guvot kan echter alleen instaan voor de goede werking der kapsules in die fla cons, op wier etiquette zijne handteekening in drie kleuren gedrukt is, welke flacons in de meeste goede apotheken te verkrijgen zijn. Te Kcaussines bij Charleroi is uit de steen groeven een steen opgehaald, bij welken de obe lisken van Luxor en zelfs de naald van Cleopatra als keien mogen beschouwd worden. Deze steen heeft niet minder dan 17 meters lengte, 7 m. 50 breedte en 8 m. 50 dikte hij beslaat 700 kubieke meters en weegt 2.000.000 kilo. Dit is de grootste steen welke 's menschen hand ooit heeft losgemaaktwant in de groeven waaruit die prachtige bouwsteen getrokken worden, werkt men niet met buskruid maar slechts met ijzeren houweelen. Dit reuzenwerk is in de steengroe ven van de heeren Velge en Cornet volbracht. In België spreken 2.256.860 inwoners Fransch, 2.059.S9Ö Vlaamsck, 38.070 Duitsch, 340.770 Fransch en Vlaamsch, 22.700 Fransch en Duitsch, 5.490 alle drie talen. De afdeeling voor financiën van de Sociét commerciale et maritime te Antwerpen besloot de pogingen der buitenlandsche comités voor de belangen der houders van Turksche fondsen te ondersteunen. Brussel, 25 Maart. Prins Hendrik der Ne derlanden is alhier omstreeks 2 uur aangekomen. Baron Gericke, 's konings aidc-de-camp graaf van der Straeten-Ponthoz en 's konings ordon- nance-officier De Wybersloot hadden den prins aan de grenzen verwelkomd. De Koningde graaf van Vlaanderen beiden met een talrijk gevolgcn een bataljon jagers waren aan het station. De wederzijdsche begroeting was hoogst vriendschappelijk. De Prins neemt zijn intrek in het koninklijk palciszijn vertrek is voor loopig op Woensdag bepaald. Vele menschen beklagen zich, dat ze des mor gens bij *t wakker worden eene groote belem mering gevoelen in de bronches, een zeker ge voel van benauwdheid in het achterste gedeelte van de keel, veroorzaakt door min of meer dikke slijmdeeltjes. Men wendt dan dikwijls heftige pogingen aan om ze kwijt te geraken, waarvan hoesten en soms misselijkheid dan dikwijls het gevolg is, terwijl men er menigmaal eerst na veel moeite en eenige ureu van onpasselijkheid in slaagt, om de stofjes te verwijderen, die de ademhaling belemmeren. Allen die aan deze onaangename kwaal lijden bewijst men éen waarachtigen dienst door hun 't middel aan te wijzen om er van verlost te worden. Dit middel is nu de teer, waarvan het gebruik zoo heilzaam werkt op alle aandoenin gen van de bronches. Zekere vrouw, Leger, te Crotelles wonende, departement Indrc et Loire, leed sedert geruim en tijd aan lamheidzij had bij testament hare eigendommen, ter waarde van eenige duizende francs, vermaakt aan haren gehuwden neef Mignot. Deze erfgenamen, begeerig om spoedig in het genot der erfenis te zijn, wisten vrouw Leger over te halen bij hen haren intrek te nemen deze stemde toe, doch werd na weinige dagen door de echtgenooten met stokslagen vermoord. Na den dood van vrouw Leger werd haar lijk door drie geburen in de doodskist gelegdter wijl zij hiermede bezig waren bemerkten zij onder het linkeroog van het lijk een breede zw.arte plek, die zich tot aan den hals uitstrekte. Na de begrafenis werd dit aan den burge meester bekend gemaakt. Een onderzoek werd ingesteld, dat tot de ontdekking van den moord leidde. De man is veroordeeld tot 12 jaren dwangarbeid, terwijl de vrouw is vrijgesproken. Te Saint-Thurion, bij Renncs, was de maire, een zekere Picard, sedert geruimen tijd ontsla gen, maar desniettemin bleef hij dd gemeente besturen. Ten gevolge hiervan zijn vijf huwelij ken, die hij in den tijd van de onwettige uit oefening van het ambt van maire had gesloten, nietig verklaard, terwijl de aangifte van geboor ten en sterfgevallen opnieuw gedaan en inge schreven moet worden. De zaak is voor de rechtbank te Rennea gebracht. Tot dusver zijn op het Champ de Mars 636 wagens met voortbrengselen voor de tentoonstel ling aangekomen. Hiervan had Engeland ge zonden 140, België 100 en Rusland 40. China heeft gezonden 4500 kisten, te zamen wegerde 47.000 kilo's. Men wacht nog vóór 15 April 1500 a 1800 wagens met voortbrengselen. In 1867 kwamen er in 't 'geheel 2000 wagens, waarvan Pruissen 400 had gezonden. Ondanks de niet deelneming van Turkije en Mexico, cn van Duitschland, voor wat zijne Hi verheid aan gaat, zal alzoo de tentoonstel 1 l'3 78 nog 200 a, 400 wagenladingen meer te aaese .uwen géven dan in 1867.

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2