BILJARTCONCOURS Een Seraphine-Drgel, 5 Registers, Eene vrije Kamer eene flinke KEUKENMEID, Reglement van Orde Oostenrijk. Griekenland. Italië. Engeland. Handelsberichten ADVERTENTIEEft: Ingezonden stukken. Palissan der-least) Duitschland. Rusland. te WAALWIJK. W A T RI Turkije. BIJ ANTQON HELEN hsv LOUIS D'HELFT - TILBURG. Emde van het Concours Maandag 1 April 's avonds te 9 uren. Hoogste punten 50 en 49. met Kost, inwoning cn Bcwasset»ing. de KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN TE WAALWIJK. De Fransehe bladen bevatten het volgende verhaal van een gniwelijken moord. Zekere Louis Öhier, schrijnwerker van beroep, 33 jaren oud en te Plerin wonende, had zich sedert eenigen tijd zoozeer aan den drank over gegeven, dat zijn verstand daardoor gekrenkt was. Hevige tooneelen hadden meermalen plaats tusschen hem en zijne vrouw, zoodat deze laatste zich voor een paar maanden genoodzaakt zag van hem te scheiden. Ohier bleef toen met zijne twee tantes te zamen wonen. Dezer dagen kwam Ohier te liuis en greep in een aanval van dronkemans waanzin eene bijl en verwondde hiermede een zijner tantes. Op het gerucht kwamen buren toegesneld, die zich niet dan met veel moeite van hem meester maakten, tot hij door de politie in arrest werd genomen. land en Engeland' als een noodzakelijk gevolg van Engelands houding te beschouwen. Het Russischeleger blijft vooreerst in de nabijheid van Konstantinopel en zal zijne houding voor namelijk regelen naar die der Britsche vloot. Wccncii, 22 Maart. De Oostenrijksche dele gatie nam het crediet ten behoeve van de vluch telingen uit Bosnië en de Herzegowina en het regeerings-voorstel, betreffende de voorloopige goedkeuring der buitengewone uitga ren voor 1878 tot ultimo April, aan. De gevallen^be- slniten wijken slechts zeer weinig af van die der Hongaarsche delegatiemorgen zal eene bijeenkomst plaats hebben, om overeenstemming te brengen tusschen deze punten van verschil, en waarschijnlijk reeds dit doel bereikt worden. loo.ft dat Raou: en Osman Lac genootschap gunstig gestemd noen wax zijn. van oorlog met Engeland zou Rusland van Turkije een bondgenootschap of ontwapening eischen. A voor een boild-voor liet eerst, opgevocr In.'t geval betreft verdient Mej. Kempner de voorkeur. Een der grootste handelshuizen, de firma Huel en Demange te Nancy, is bankroet verklaard. De twee bestuurders hebben zich reeds uit de voeten gemaakt. Het passief beloopt 2,500,000 francs en het actief zestig francs in geld en een klein bedrag aan handelswaarden. De voorzitter der rechtbank van koophandel te Nancv verliest 200,000 francs en een molenaar al zijne spaar penningen, die 100,000 francs bedragen. Athene24 Maart. Admiraal Hornby ont ving van sir G. H. Wyndhamwaarnemend Engelsch gezant alhierbericht van 't gevaar dat een bloedbad zou worden aangericht onder de christen-familiesdie op den berg Olympus gevlucht waren. De admiraal zond er het ge pantserd schip Zubby heen om wreedheden te voorkomen en de families hulp te verleenen. Hobart Pacha heeft met zijne vloot elke ver binding der insurgenten over zee afgesneden. Even als de heer Vastersavends lieeft ook de heer M. Bogaers zich als begeleider bij uit stek van zijne taak gekweten en komt ook hem daarvoor een woord van lof toe. Ook de andere nummers van het. programma zijn, op eene kleine uitzondering na, goed van stapel geloopen en wij betreuren maar eene zaak, namelijk dat deLiedertafel met een zoo groot repertoire flinke stukken, bij zulke gelegenheden niet een of twee degelijke concertstukken meer ten gehoore brengt. Een eenigzins uitgebreid, goed gestudeerd, krachtig mannenkoor wordt door ieder steeds op hoogen prijs gesteld. Tilburg. Eenige dagen geleden werd in de omstreken van Nancy, een zekere B. aangehouden, ge wezen lid van de Commune van Parijs in 1871. B. was reeds bij verstek ter dood veroordeeld. Toen de troepen Parijs binnengetrokken waren was B. naar Lotharingen gevlucht, alwaar hij huwde en eene betrekking in een groot handels huis kroeg. B. werd door zijne patroons dik wijls naar Nancy gezonden, om aldaar aankoo- pen te doen. Het is op eene dier reizen dat de Eransche -politie, van zijne aankomst verwittigd, B. aan hield en naar Parijs bracht. Hij is nu in de militaire gevangenis en zal weldra voor den krijgs raad verschijnen. De politie te Rome is op het spoor gekomen van eene groote dievenbende, die hare vertak kingen heeft in geheel Europa. Ziehier onder welke omstandigheden zij tot de ontdekking kwam. Voor eenige weken werd zij gewaar schuwd, dat een kistje met gestolen voorwerpen van groote waarde, naar Rome zou worden ge zonden aan het adres van zekeren heer Mahot. Het kistje kwam inderdaad ter plaatse aan, maar het werd meer dan 14 aan het spoorwegstation gehouden, bleef onder toezicht der politie, die wachtte totdat er iemand zou komen om naar hel''kistje te vragen. Op zekeren dag miskwam een rijk gekleede 23 Maart. De Pall Mall Gazette volgende telegram uit Berlijn van Londen, bevat het heden Het antwoord van Rusland op de vragen van Engeland is niet voldoende bevonden. De En- gelsche Regeering heeft daarvan onmiddellijk het Keizerlijk Gouvernement kennis gegeven. De zaak blijft daarbij. Bismarck en Anilrassy doen hun best om eene bemiddeling tot stand te brengen. Rusland echter is besloten te vol harden bij de meening, dat noch de wederaf- stand van Bessarabië, noch de afstand van Ar menië op het Congres onderwerp van discussie kan uitmaken op dezen grondslag, dat sanctie der mogendheden noodig is. dame aan het station, om inlichting, in te win nen omtrent het kistje. Op haar verlangen werd 'het haar afgegeven, maar de poPtie-agenten verloren de dame, die het kistje liet brengen naar een der voornaamste hotels, waar zij haar intrek had genomen, niet uit het oog. De dame zeide de echtgenoote te zijn van den heer Mahot uit België, leefde in het hotel op grooten voet, ontving er aanzienlijk gezelschap uit Rome, ver scheen in de schouwburgen op de eerste rangen, en reed in haar victoria als een prinses. Nóg deed de politie bij haar geen huiszoeking. Zij wist dat die „groote dame'' de handlangster was van de dievenbende en wilde dus hare verdere gangen nagaan, teneinde,- zoo mogelijk, hare mededaders op het spoor te komen. In hoever dit der politie gelukt is, weet men niet. Maar zooveel is zeker, dat in dien tusschentijd te Lyon een jong paar in verzekerde bewaring is genomen, dat in 't bezit was van eene me nigte juweelen en andere kostbaarheden, waarvan het de herkomst niet kon opgeven. Dat paar meent men, behoort tot dezelfde bende, waarbij de dame te Rome zich heeft laten inlijven. Deze dame is middelerwijl ook gearresteerd. Bij het openen van.- het- kistje vond men dat er eene waarde van 80.000 fr, in was. Bovendien wa- er nog eene menigte beleeningsbriefjes van In de zitting der Tweede' Kamer van Dinsdag is rapport uitgebracht omtrent de verkiezing in het district Zevenbergen. De Commissie, belast met het onderzoek der stukken betrekkelijk genoemde verkiezing gaf bij monde van den heer Gevers te kennen, dat zij met haar rapport gereed is. Aangezien dit vrij omvangrijk is, las spreker alléén de conclusie vooronder opmerking, dat de Commissie tot haar leedwezen niet eenstemming in haar oor deel is. De meerderheid der Commissie van onderzoek is van oordeel: dat eene herstemming zal moeten plaats hebben, waarom zij voorstelt hiervan kennis te geven aan den Minister van binnenlandsch zakenom voor die nieuwe herstemming de noodige maat regelen te nemen. De minderheid stelt voor om, alvorens tot toelating van den heer Diepen over te gaan, aan den Minister van binnenlandsehe zaken te verzoeken aan de Kamer de stembriefjes te doe» toekomen. Het rapport zal worden gedrukt. Heden, Woensdag, ten één uur discussie. AMSTERDAM25 Maart. Tarwe zonder handel op levering per Mei f315, November f309. Rogge stil; puike jarige Galatz f200; Taganrog f193,195; nieuwe Petersburger f180, comptant zonder korting per 2100 kilo; op levering per Mei f181, 182; October f189. Koolzaad per April f414, October f401. Raapolie comptant f 40l/«, per Mei f 383/4, Sept.- Dec. f 3S*/4- Liinolic comptant f30s/.|, 305/<*. per April f30l/2 Mei 'f305/s. Sept.-Dec. ISO1/;» 305/». Patentolie met fust comptant f44, per Mei i'42*/4 en naiaar f 423/4- Raapkoeken per 1000 KG. f104 a 113. Lijnkoeken per 100 KG. f12 14. Petroleum per 100 kilo in cons, fló'/s- per SCHIEDAM, Moutwijn f 10.75; 26 Maart. Jenever f 16.25; Amst. proef fl7.5Ö, per Ned. vat en zonder 1'ust of belasting, spoeling per ketel fl.40. Tilburg, 25 Maart. Heden middag is door een onbekende oorzaak brand ontstaan in een onbewoond huis op het Heike, toebehoorende aan Van Oers. Door de buren, welke den brand spoedig ontdekten, is hij gebluscht, zonder eenige schade veroorzaakt te hebben. 25 Maart. Naar wij vernemen is heden door de gemeente-politie alhier zekere M. aan gehouden. Deze persoon moet zich (lezen mor gen hebben schuldig gemaakt aan aanranding der eerbaarheid van een jong meisje gepleegd op den openbaren weg nabij de kom dezer ge meente. Door bijzondere omstandigheden zeer VOOl*- deelig te koop: Te bevragen aan het Piano- en Orgelma gazijn van heeft bevolen, dat het pant-1 de banken van leening te Parijs, Turijn, Weenen, alsmede dc ongepantserde Lyon, "Florence, enz. De dievenbende heeft zelfs hare vertakkingen in Noorwegen. De Admiraliteit serschip „Invincible korvet „Tenedos", onmiddellijk in dienst moeten worden gesteld. De „Invincible" heeft 6034 ton inhoud, voert 4 stukken zwaar geschut (64-ponders) en is bemand met 455 koppen. De „Tenedos" heeft een draagkracht van 1755 ton, voert 12 zware kanonnen en is met 200 man bemand. De „Invincible" vertrekt naar de Middellandsche zeede bestemming van de „Tenedos" is nog niet bekend. Vijf groote steamers, aan de maatschappij Conrad behoorende, zijn voorloopig gehuurd. Londen, 24 Maart. Het Engelsche oefening schip Bury dice strandde, van Barbados komende, heden, tengevolge van een plotselingen windhoos, aan de kust van het eiland Wight en sloeg om. Meer dan 300 personen zijn daarbij verdronken. 25 Maart. De Times schrijft: Lord Derby deed te St. Petersburg aan de Regeering vragen, of de mededeelirig van het tractaat van San Stefano aan de Mogendheden door haar beschouwd werd gelijk te staan met eene over legging van het stuk aan het Congres. De Russische Regeering antwoordde ontkennend en weigerde dus de eenige voorwaarde in te willi gen waaronder de Engelsche Regeering genegen is aan het Congres deel te nemen Rome, 23 Maart. Het Ministerie heeft zich geconstitueerd. Cairoli, ministerpresident, zal zich belasten met de portefeuille van Binnenl. Zaken, Seismet treedt op als Minister van Finan ciën en Brochetti als Minister van Marine. Corti wordt Maandag verwacht. Berlijn, 23 Maart. De Nordd, Ztg. behandelt het vredestractaat en zegt, dat hetzelfde wat de Rijkskanselier van de conventie van Adrianopel gezegd heeft, ook geldt van het verdrag van San Stefano. De Duitsche belangen zijn daarbij niet betrokken. Met' de door Duitschland verlangde vrijheid voor de zeestraten is, door het slechten van alle Donau-vestingen, alsmede door die op de Dardanellen betrekkelijke bepaling van het verdrag volkomen rekening gehouden. Eerlijn, 25 Maart. De Nordd. Allg.Zietnng zegt in een overzicht der heden ontvangen be richten: ln dezen staat van zaken 'bestaat er w cirig of geen vooruitzicht meer op het tot stand këméh van een congres, maar daarom ba h n nog d 4 u oorlog tusschen Rus- St. Petersburg, 24 Maart. De Agence russe zegt, dat het bericht (lat Rusland aan Engeland den eisch stelde, de vloot uit de zee van Mar mora terug te roepen, voorbarig is. Het komt haar verder evenmin verklaarbaar als begrijpelijk voor, waarom de Britsche ambassadeur Layard tegen het inschepen van Russische troepen aan den Bosphorus protesteerde, daar dientengevolge de uitvoering van het tractaat slechts verhinderd en de bezetting van Turksch grondgebied slechts verlengd kan worden. De inscheping der Rus sische garde is inderdaad onbepaald uitgesteld. Het Journal de St. Pctersbovrg zegt, dat ten gevolge van Engelands chicanes slechts drie wegen overblijven om aan de bestaande moei lijkheden een einde te makenóf Engeland ver andert op verzoek der Mogendheden om toch het congres en het behoud des vredes niet on mogelijk te maken zijne houdingóf de Mo gendheden storen zich niet aan Engeland en besluiten in congres bijeen te komen zonder Engelandóf eindelijk Rusland neemt alleen maatregelen om uit dit imbroglio te geraken. Mijnheer de Redacteur In verschillende couranten lees ik een bericht uit Waalwijk, waarin gezegd wordt, dat er hier eene proef genomen is met chagrijnleer van runderhuiden te maken enz. Voor zoover ik weet is hier niets van dien aard gebeurd. Zoude -flat berichtje soms ook een verkeerde uitleg zijn van het resumé der marktberichten opgenomen in uw blad van 17 Maart j.l. dat is mijne meening en daarom haast ik mij UEd. te schrijven dat' het berichtverspreid in ver schillende bladen, geheel bezijden de waarheid is. Die runderhuiden tot chagrijnleer opgewerkt, zijn Amerikaansch fabrikaat. Met alle achting II. Voor een Heer op leeftijd wordt in de zocht Langstraat ge- Konstantinopel22 Maart Via. Syra). De Czaar verwierp de door Reouf Pacha gevraagde concessies niet onvoorwaardelijk, doch stelde de reeds vermoede voorwaarde eener ltussisch-Turk- sche alliantie. Een machtige partij te Konstan tinopel is tegen een verbond maar is bereid ge meen e zaak te maken met Engeland indien het met Rusland in oorlog geraakt. Men ge- Zondag24 Maart, gaf de Liedertafel „Sou venir des Montagnards" haar eerste concert ge durende dit jaarin welke concert mej. Selma Kempner, eene gunstig bekend staande zangeres, optrad. Wel was de verwachting zeer groot, doch de uitkomst beschaamde (lie in geenen deele. Mejuffrouw Selma Kempner heeft in de door haar voorgedragen liederen uitstekend vol daan. Zij beschikt over een rein geluid dat tot. in de fijnste nuanceeringen gelijk blijftzij bezit eene fraaie coloratuur en hare voordracht is onberispelijk en geheel vrij van overdrijving. Voortreffelijk in hare opvattingweet zij hare hoorders te boeien, vooral in (lie lieve liederen, waarmede zij als bet ware furore maaktelang durige toejuichingen en herhaalde terugroeping waren voorzeker wel een doorslaand bewijs, hoe uitstekend zij had voldaan. Komt Mej. Kempner (leze hulde rechtmatig toe, dan voorzeker moet ook een woord van dank gebracht worden aan den heer Henri Vas- tersavends voor de voortreffelijke wijze, waarop hij de zangers begeleide, eene taak, door velen licht geschat, maar in werkelijkheid zeer moeie- lijk, vooral, zooals hier het geval was, bij geene of niet noemenswaardige repetition. i Het glanspunt van het concert mag het slot- nummer heeten. „Euterpe" werd meesterlijk j ten gehoore gebrachthet koor zong met een- j heid en trouw en Mej. Kempner had hierin gelegenheid om als het ware de kroon op haar werk te zetten. Verleden jaar werd dit nummer met mede werking van eene andere zeer gevierde zangeres Franco brieven, met duidelijke omschrij ving van condities, onder Letters X Y Z, aan den Uitgever dezer Courant. egen Mei WORDT GEVRAAGD, tegen Hoog Loon goed kunnende kóken en met de wasch omgaan. Adres, met franco brieven, met opgave van verlangde huur en waar informatiën zijn te bekomen, onder het motto Keuken meid, aan den Uitgever dezer Courant. te WAALWIJK, verschijnt eerstdaags; VOOR

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 3