Mededeel iugeii. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Spanje. Duitschland. Oostenrijk. Italië. IV zitting der Tweede Kamer van Woensdag' was geheel gewijd aan de Yerkieziugskwcstie te Zevenbergen. Na breedvoerige discussie werden van de eonclusie der meerderheid, die wij hier laten volgen, de twee eerste punten aangenomen. L)e meerderheid stelde voor 1°. De informaliteit op den 26n Februari te Waspik gepleegd, door het niet onderteekenen der lijsten van de uitgebrachte stemmen, niet van dat gewicht te verklaren, dat daardoor de stemming in het district Zevenbergen onwettig kou geweest zijn 2(). Te besluiten dat door het riet openen der stembus van Meeuwen, waarvan de briefjes op de uitgebrachte stemmen van invloed hadden kunnen zijn, de hérstemming op 12 Mrfart jl. niet overeenkomstig de kieswet heeft plaats ge had en de heer Diepeu alzoo niet als lid der Tweede Kamer kan toegelaten worden 3°. Dat in het hoofdkiesdistrict Zevenbergen eene nieuwe herstemming zal moeten plaats hebben 4°. Den Minister van Binnenlandsche Zaken van dit rapport kennis te geven en tevens te verzoeken voor bovengemelde herstemming de noodigc maatregelen te nemen. De Staats-Courant van Donderdag behelst het besluit, dat de nieuwe verkiezing "in het district Zevenbergen zal plaats hebben op 23 Aprila. s. Deze mededeeling luidt z/De Minister van Binnenlandsche Zaken, ge zien het besluit van de Tweede Kamer van 27 Maart 1S78, tengevolge waarvan de heer J. H. A. Diepen als lid dier Kamer voor het lioofd- kiesdistrict Zevenbergen niet is toegelaten ge let op de artt. 101 en 110 der wet van 4 Juli 1S50 Staatsblad n°. 37) heeft goed gevonden te bepalen 1°. dat de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Sta ten-Genera al in gemeld hoofdkiesdistrict zal plaats hebben op Dinsdag 23 April e. k. 2°. dat, zoo herstemming noodzakelijk is, die zal geschieden op Dinsdag 7 Mei daaraan volgende, In tegenspraak van het bericht dat Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden een huwelijk zou aangaan, wordt thans gemeld, dat dit bericht van allen grond ontbloot is. Een Italiaansch blad, aan spoorwegzaken ge wijd, bevat eenige verbazingwekkende cijfers om trent den uitvoer van producten door den Tu- rijnschen groothandelaar Francesco Cirio, die ook te Amsterdam een magazijn heeft gevestigd. Yan 1 Dec. 1870 tot 1 Dec. 1877 werden doorhem naar het buitenland verzonden 1388 waggons met eieren, 610 met groenten, 324 met vruchten en 50 met olie, boter, wijn, rijst en andere zaken bevrachtdaarbij kwamen nog 320 waggons voor het binnenland. Een waggon kan ongeveer 130000 eieren bergen, zoodat alleen van dit voedingsmid del 180 millioen stuks zijn uitgevoerd 'sHertogenboseh, 20 Maart. De Kamer van •koophandel en fabrieken alhier heelt onlangs met het oog op den aanleg der spoorweglijnen TilburgNijmegen en 's-lIertogenbosch-Zwaluwe, bij vernieuwing de aandacht der Regeering ge vestigd op het groote ongerief, dat voor de schipperij verbonden is aan de aanwezigheid der spoorwegbrug over de Dieze nabij deze stad. In verband hiermede hebben Gedeputeerde Staten dezer provincie gemeend den Minister van waterstaat te moeten wijzen op de voor deden die door bedoelde verplaatsing van het station verkregen worden. Niet alleen zou daar door ook volgens Ged. Staten de belemmering voor de scheepvaart worden opgehevendoch bovendien kunnen behouden blijven de bestaande overweg buiten de St. Janspoort en kunnen ver vallen de voor het verkeer zoo hinderlijke Pa rallelweg nabij het fort Isabel. 27 Mauri. De Commissie, belast met het sluiten van contracten tot levering van goede en goedkoope levensmiddelen aan de leden der vereeniging FAgeti Hulp voor het district 's-Her- tcgenbosch en omstreken, heeft de aandacht van het bestuur dier Vereeniging gevestigd op de slechte hoedanigheid van de alhier verkocht wordende melk en boter en dat bestuur uit- genoodigd, om bij be bevoegde macht er óp aan te dringen, dat, in navolging van esnige steden van bet buitenland, gestreng op de vervalsching dier levensbehoeften worde foegezien. Verder heeft de Commissie gewezen op het wensche- lijke, (lat het brood, waarvan de prijs van som mige soorten algemeen per stuk gesteld is, voor taan per gewicht worde verkocht. Waspik27 Maart. Door wijlen den heer J. F. Lips, geneesheer te Breda, is aan het al gemeen armbestuur alhier gelegateerd eene som van f 3000, met bepalingdat. voor de rente van het kapitaal jaarlijks gedurende den winter aan de armen brood en kleedingstukken zullen worden uitgedeeld. Deurnp, 26 Maart. Dit het verslag omtrent, den aanleg van het Deurnsch kanaal blijkt het navolgende: liet kanna! op Linihurgsch grond gebied van de Noordervaart af tot den Zwaai der Helena-vaart, op de grens van Noord-Brabant en Limburgwerd in de maand December jl. voor dé scheepvaart opengesteld. In Noord- Brabant werd met het graven van het kanaal krachtig voortgegaan en was men daarmede over eene lengte van 2460 meternagenoeg gereed. De uitvoering der werken op Noord-Brabantsch gebied' geschiedt door liet bestuur dezer gemeente in eigen beheer. De kosten van aanleg worden ruimschoots gedekt door de opbrengst van de turf, uit de verveening voortkomende. Vermoede lijk zal voor het einde van het volgend jaar het kanaal van de Noordervaart of tot de halte „Ilelena-veen" van den staatsspoorweg voor de scheepvaart in gebruik kunnen worden genomen. Iedereen weet, hoeveel borstdranken, patés en siroopen men gewoonlijk gebruiken moet ter genezing van eene verkoudheid, catharre, of bronchitis. De nieuwe behandeling dezer ziekten door de teerkapsules van Guyot, kost slechts zes a acht centen daags. Men behoeft slechts twee kapsules bij eiken maaltijd te nemen en dikwijls doet de weldadige uitwerking zich reeds terstond gevoelen. Ten einde zich voor de talrijke namaaksels te vrijwaren, moet men de handteekening van den lieer Guyot, in drie kleuren gedrukt op elke flacon, eischen. In de meeste goede apo theken zijn de teerkapsules van Guyot te ver krijgen. Woensdag-nacht heeft de arbeider eener hoeve te Evere door middel van inbraak eene som van 6000 francs ten nadeele van zijn patroon ge stolen. Hij werd Donderdag-morgen te Brussel aangehouden men vond het grootste gedeelte der gestolen som nog in zijn bezit. Brussel, 28 Maart. Prins Hendrik der Ne derlanden is met een gewonen trein naar Parijs vertrokken. De Koning in klein trnue en de Graaf van Vlanderen in burgerkleeding brachten hem naar het station, zonder eer.ig ceremonieel. Men verwacht eerstdaags te Parijs de aan komst van een vijftigtal Chineesche handelaars, welke de voorwerpen medebrengen die zij in het Clianip de Mars zullen ten toon stellen. Zij zijn vergezeld door een mandarijn en vier anderen van minder aanzien welke belast zijn geschenken van groote waarde aan den maar schalk te overhandigen. Wat de Chineesche werklieden betreftdie aan de afdeeling van dat land arbeidenzij zullen weldra naar hun vaderland terugkeeren, wat hun echter niet zeer aangenaam schijnt. Zij begonnen zich langzamerhand aan het Europe- sche leven te gewennen. Maandag heeft voor het Hof van Cassatie de zaak gediend van Prins Napoleon, die in 1873 onder het bestuur van Thiers het land is uit gezet en deswege schadevergoeding heeft ge vraagd van Victor Lefranc en Ldon Renault destijds Minister van Binnenlandsche Zaken en Prefect van Politie, die last hadden gegeven tot 's Prinsen uitzetting. De rechtbank voor wie deze zaak in eerste instantie was gebracht, heeft zich onbevoegd verklaard, op grond dat het een dier maatregelen was van de uitvoerende macht, waaromtrent zij geen recht had te spreken. Ilet. Hof van appèl, waarhij de Prins in hooger be roep was gekomen, besliste in gelijken zin. Het Hof van Cassatie heeft echter uitgemaaktdat de kennisgeving dier zaak niet aan de rechter lijke macht is onttrokken. De vordering van den Prins zal nu opnieuw door den rechter onderzocht worden. De krijgsraad heeft uitspraak gedaan in de zaak van Garcindie onlangs naar Frankrijk teruggekeerd, gevat is als beschuldigd van een der hoofddaders te zijn van den moord op de generaals Clément Thomas en Lecomte, bij het ontstaan der Commune. De krijgsraad heeft Garcin op alle punten dér Jaanklacht schuldig bevonden en hem dientengevolge ter dood ver oordeeld. lu den rue Lafayette te Parijs woont een 72- jarige weduwe, genaamd Phillipette. Zij heeft een kleinzoon, die slagersknecht is en reeds sedert jaren de gewoonte heeft, zijn herhaalde verkwis tingen te dekken door het geld, dat hij zijn grootmoeder wist af te persen. Eergister-avond kwam dat jongmensch in beschonken toestand bij zijn grootmoeder en vroeg haar weder om geld. Toen zij eenige aanmerkingen maakte op zijn slecht gedrag, greep hij haar aan, wierp haar op den grop.'d en poogde haar porteinon- naie en sleutelbos machtig te worden. Woedend dat hem dit niet gelukte, liet hij haar los, nam een aarden pot van de tafel en wierp deze met zooveel kracht tegen het hoofd der oude vrouw, dat deze bewusteloos en in haar bloed badend nederzonk. Daarna ijlde hij de straat op, ge volgd door de gezelschapsjuffer van zijn groot moeder, die door haar geroep de politie op merkzaam maakte, welke den jeugdigen boos doener weldra gevangen nam. De toestand van de oude vrouw is ernstig, maar niet hopeloos. Parijs28 Maart. Op het. bericht Yan het aftreden van lord Derby en van clc oproeping der reserve door de Britsche Regeering heerschte op de avondbeurs een paniek. Russen 1877 daalden vijf percent, Oostenrijksche goudrente twee, Fransclie rente H/s percent. Er heerschte groote opgewondenheid en de markt was geheel gedesorganiseerd. Dinsdag-morgen, omstreeks 5 uur, brak in liet Elephant and castle Theatre te Londen, plotseling een hevige brand uit. Na verloop van nog geen half uur stond het reusachtige gebouw geheel in vlammen, zoodat van het schoone gebouw alleen de muren zijn blijven staan. Het vlak daarover staand spoorwegstation heeft eveneens groote schade geleden. Het gebouw, noch de inboedels waren tegen brandschade verzekerd. De oorzaak is onbekend. Bij een juwelier te Londen werden Zondag- door middel van inbraak, eene menigte juweelen, ter waarde van ongeveer 4000 pd. st. gestolen. Luidens mededeeling van den mi nister Hardv n het Lagerhuis heeft het departement van oorlog onlangs vier 100-ton.s kanonnen aange kocht. Op het maken van een 200-lons kanon bestaat geen plan, wijl geen enkel schip .van de Britsche marine met zulk een kanon zou kunnen gewapend worden. Londen, 27 Maart. Volgens de Mnrningpost stelde de Regeering opnieuw, doch vruchteloos eene poging in liet werk om Rusland tot, er kenning zijner verantwoordelijkheid jegens Eu ropa te bewegen. Een telegram van den 26 uit Pera aan de Times meldt, dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Turkije en Rusland door de benoeming van den staatsraad Nelidolf herstald werden. 28 Maart. De Daily Telegraph meldt: Het kabinet nam gisteren het Dinsdag avond ontvangen Russische antwoord in overweging, waarin prins Gortsckakoff de Engelsche voor stellen van de hand wijst en aan lord Derby verzekert, dat hij volkomen Engvlands wensch kan verklaren om op het congres alle bepalingen van het tractaat ter sprake te bréngen, maar dat hij zich voorbehouden moet zijn veto ten aanzien van de discussie over die bepalingen uit te sprekenwelke Rusland acht buiten de be voegdheid van Europa te liggen. De Times en de Daily Telegraph twijfelen zeer aan het totstandkomen van het congres. Er is haastig een kabinetsraad belegd. De Ministers zijn thans bijeen onder voorzitter schap van lord Beaconsfield. In het Hoogerhuis zeide Lord Beacon sfielil* Daar het tot stand komen van het Congres niet meer te verwachten is, het evenwicht aan de Middellandsche Zee zoozeer verbroken is en de hoopdat dit evenwicht door liet Congres zou worden hersteld, geheel schijnt, te zijn vervlogen, was het (1e plicht der Regeering stap pen te beramen om het onheil te keeren of te verminderen. In het belang van den vrede ter behoorlijke bescherming van het Britsck Rijk werd last gegeven de reserves op te roepen. De hierop betrekking hebbende boodschap zal spoedig het Parlement bereiken. Dan kan over de politieke strekking van dezen stap en de houding der Regeering beraadslaagd worden. De Regeering betreurt, het aftreden van Lord Derby, maar is overtuigd de Koningin een staat kunde te hebben aanbevolen, die het behoud van het Rijk en de vrijheid van Europa ten doel heeft. Lord North cote zeide in antwoord aan Hartington dat Rusland in het gisteren ont vangen antwoord zich houdt aan zijn vroegere verklaring en omschrijft deze, dat terwijl het de mogendheden volle vrijheid van 'appreeieeren en handelen op het Congres laatdaarmee zeggen wil, dat het elke Mogendheid \rijstaat eene vraag welke ook op het Congres te berde te brengen, maar de vrijheid zich voorbehoudt de beraadslaging daarover al of niet aan te nemen. In het Hoogerhuis deelde Derby inede dat hij zijn ontslag niet gevraagd heeft wegens dé quaestie of het vredestractaat in zijn geheel aan het congres moet worden overlegd. Benconsfield verklaarde dat Derby zijn ontslag heeft "gevraagd wegens de oproeping der reserve. - .29 Maart. De Rtgeeriug heeft aan het Parlement medegedeeld dat a. s. Maandag de wet tot oproeping der reserve zal worden inge diend, ten bedrage van 39,000 man. Deze zullen bij 't leger worden ingedeeld, als 't expeditiekorps Engeland verlaat. De Regeering koopt groote transportschepen. Het volgende had voor eenige dagen te Madrid plaats. Vijf gemaskerde personen dron gen des nachts het paleis van den Markies de Madela met geweld binnen. Dit paleis is ge legen vlak tegenover liet gebouw waar de Cortes bijeenkomen. De markies sliep gerust toen de vijf gemaskerdenallen net gekleed, met witte handschoenen voorzien en met dolken en revolvers gewapend, zijn slaapvertrek binnenkwamen. In hun gevolg bevond zich de kamerdienaar van den markies die Tneer dood clan levend, ge dwongen was geworden de vertrekken van den markies te openen. Bij hetbed gekomen, werd den markies be duid dat hij niets te vreezen had, indien hij geen weerstand bood noch hulp riep. Men gaf hem behoorlijk tijd om op te staan en zich te kleeden. Toen verzochten zij op zeer beleefden toon en onder het bezigen van liet gebruikelijke //Excellentie" de gelegenheid tc geven, de geld kast te openen. De brandkast werd geopend met den sleutel door den markies zelf voor den dag gehaald waarop deze van haar inhoud, bestaande in on geveer 40.000 fr. aan bankpapier en geldbe nevens eenige kostbaarhedenwerd ontdaan. Daarop brachten de heeren roevers hun twee gehangenen naar de beneden verdieping waar een staljongen sliep, dié mede gewekt werd en. éven als de markies en zijn kamerdienaar, gebonden in een vertrek werd geplaatst. De nachtelijke bezoekers maakten nu hunne rekening op en liet bleek hun dat zij 10,000 fr. minder hadden dan boven geteld was. Twee hunner gingen daarop weder naar boven en brachten de ontbrekende somdie zij vergeten haddenmede. Na om streeks drie uur in liet paleis vertoefd t.e hebben vertrokken zij, onder bedreiging, altijd in beleefde vormen, den markies te zullen doodèn, indien hij binnen 24 uren ruchtbaarheid aan dc zaak gaf. De markies begaf zich, nadat hij zich van de banden had bevrijdweder te bed en verbood zijn bedienden Van de zaak te reppenvoordat de opgegeven tijd verstreken was, wel wetende, dat liij anders zijn eigen doodvonnis uitsprak. Toen de politie kennis van de zaak kreeg, was natuurlijk geen spoor van de daders meer te vinden. Deze echte rooversgescliiedenis heeft in Spanjes hoofdstad groocen schrik onder den gegoeden stand veroorzaakt. Berlijn, 29 Maart. In de gisteren gehouden avondzitting van het Huis van Afgevaardigden is verder behandeld de additiqneele begrooting ten behoeve der organieke wijzigingen bij het Ministerié. De voorgestelde -overbrenging van het beheer der domeinen en boschgronden naar het Departement van landbouw is verworpen. Ook werd verworpen de post van uitgaaf ter oprichting van een Ministerie voor spoorwegzaken. Het bedrag ter bezoldiging van een vice-presi dent bij het Pruisische Ministerie is aangenomen. Weenen, 27 Maart. De ochtendbladen ach ten het congres mislukt en betoogen dat nu voor OostenrijkHongarije de dringende nood zakelijkheid geboren is om er aan te denken, zich voor de handhaving zijner belangen volle zekerheid te verschaffen. Weenen, 28 Maart. De JPolitischè Corresp. deelt mede een uittreksel van een nota, welke de Rumeensclie Regeering zond aan hare agenten in het buitenland. Daarin wordt met zoovele woorden verklaard, dat het tegenwoordig Mi nisterie van llmnenië besloten is zicli met Rus land niet in te laten over eenigerlei transactie omtrent de Bussarabische quaestie. Verder wordt den agenten gelast te verklaren, dat de Rumeeii- sche Regeering het verdrag van San Stefano, wat Ruiuenië aangaat, niet bindend' acht. Rome26 Maart. In de Kamer van Afge vaardigden heeft de Minister Cairoli verklaard dat de heer Corti benoemd is tot Minister van Buitenlandsche Zaken. Hij verklaarde verder, dat liet Kabinet het Statuut zal handhaven en constateerde dat de -.betrekkingen van Italië met alle Mogendheden uitnemend zijn. De Regeering zal onzijdigheid blijven in' acht. nemen doch tèveng^i» .ajle omstandigheden 's lands'.waardig heid éh; belangen wéten te verdedigen. Het Ministerie keurt dus de maatregelen goed die reedsgenomen waren om de organisatie van het léger té voltooien.

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2