Turkije. Griekenland. Laatste berichten. Duitschland. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Oostenrijk. Rusland. Tilburgsche Spaarbank. van haar fabrikaat onmogelijk op zich kon'likten leunen - zoowel in een moreel als iinantieel op zicht - is vrij natuurlijk. Krachtige maatregelen nam zij om die lasterlijke aantijgingen in het ■ware daglicht te stellen. Zij wendde zich tot de lioogste autoriteit op het gebied der chemische analyse, Prof. Dr. Sonnenschein te Berlijn, tevens beëedigd zaakkundige bei den Köninglichen Gerichte om haar fabrikaat aan een onderzoek te onder werpen. De uitslag van dat onderzoek was aller gunstigst het verslag van Prof. Sonnenschein laten wij hier volgen. Door de heeren C. J. van Houten Zoon te Weesp, in Holland, verzocht om het door hen onder den naam van zuivere oplosbare Caco in poeder" in den handel gebrachte preparaat te onderzoeken en mijn oordeel er over te zeggen, liet ik door een assistent bij den hofleverancier J. C. F. Scliwartzc te Berlijn, Leipzigerstrasze 112, uit den grooteren daar aanwezigen voorraad, twee bussen van bedoeld product halen, waar van de inhoud in mijn laboratorium aan eene analyse werd onderworpen. De in uitwendig met een blik-capsule omgeven papieren zakjes gepakte massa vormt een fijn, aangenaam naar cacao riekend poeder, waarin men onder het microscoop frngementen zoowel van pigmentlooze als van pigmenteerende cellen en liet daarin vervatte cacao-zetmeel onderscheiden kon. Met eene oplossing van jodium bevochtigd, nam het cacao-zetmeel een donkerblauwe kleur aan, en had het den reeds door Mitscherlich (De Cacao en da Chocolade. Berlijn 1859) aangetoonden kleinen en eigenaardigen vorm, waardoor het zich essentiëel van de meestal grootere korrels van het zetmeel van andere plantgewassen on derscheidt. Het microscopische beeld kwam over 't alge meen overeen met dat van het door Mitscher lich beschrevene. Met koud gedistilleerd water aangemengd, leverde de massa een roodbruine -vloeistof, welke de ï-eactiën van liet cacao-pigraent vertoonde. Door wassching gelukte het niet, van <le cacaoboonen vreemde „bijgemengde stoffen", •zooals meel, af te scheiden. De chemische analyse gafcacao-vet 31.57, cacao-zetmeel 10.38, pro terne-korrels 18.00, eellu- lose-cxtract 31.70, asch 8.35. In de asch werden gevonden kali 39.41, magnesia 11.84, kalk 2.57, ijzeroxyile en thonaardc 1.67, phosphorzuur 24.13, •chloor 0.86, zwavelzuur 2.33, natron, koolzuur, enz. 17.19. Uit bovenstaand onderzoek blijkt, dat de or ganische bestanddeelen van het onderzochte cacao poeder niet die der cacaoboonen van Guayaquil in de,hoofdzaak overeenstemmen. Dienvolgens moet mijn attest luiden, dat de door C. J. van Houten Zn. te Weesp gefabri eeerde „zuivere oplosbare Cacao in poedereen uit zuivere cacaoboonen vervaardigd onvervalscht iprcparaftt is, dat geene stoffen bevat, welke voor «de gezondheid nadeelig zijn. Nog lieten de heeren van' Houten hun fabrikaat door zes andere uit stekende scheikundigen onderzoeken, en allen getuigden dat hunne Cacao een uit zuivere cacao bonnen vervaardigd, onvervalscht preparaat is, dat. j/eene voor de gezondheid schadelijke bestanddeelen bevat. De uitslag kon niet gunstiger voor de firma zijn, en zij heeft dan nu ook de zaak voor dc Duitse he rechtbanken gebracht. Of deze de ware schuldigen 'zullen achterhalen en straffen? Als anen overtuigende bewijzen tegen hen machtig kan worden, behoeft men daaraan niet te twijfe len, schoon het waarschijnlijk nog langen tijd zal duren voor men den uitslag van het proces kan verwachten. De machinatie zal zonder twijfel mislukken, liet beroep op het patriottisme der Duitsche kooplieden, om alleen Duitsch en geen Hollandsch fabrikaat te verknopen, is geweest als eene stem <les roepende in de woestim, daar dc handel internationaal is, en de debitnnten maar al te goed weten, welke waar voor hen de voordeelig- ste is, onverschillig, of zij van het buitenland komt, dan wel iïiheémseh is. „Dat het Van Houtensche fabrikaat," zoo eindigt liet hoofdartikel in de Deutsche Handels-Zeitung, „schoon duurder dan inlandsqhe fabrikaten, door het publiek het meest gezocht is, zullen al mijne collega's die het verkoopen, kunnen getuigen, en wij geven aan de waarheid de eer en helpen de gerechtigheid zegevieren, als wij hier openlijk betuigen, dat de belasteringen en verdachtmakin gen van het „Van Houtenscne fabrikaat" alleen •daartoe gediend hebben, er nieuwe vrienden aan te schenken en den kring zijner begunstigers te vergrooten." Schoon liet niet zeer verkwikkend is, dergelijke handelingen van onze naburen te moeten mede- deelen, toch doet het ons, ter wille onzer natio nale nijverheid, genoegen, dat wij door do medc- dceling dezer „Cacao-affaire", eene ongezochte gelegenheid hadden er op te wijzen, dat het Nederlandschc fabrikaat zegevierend methetbui- tenlandsche kan concurreeren. Dat nu onze land- genootcn, flic veelal van meening zijn dat wat goed is, van verre, vooral van het buitenland, moet komen, het voorbeeld der Duitsche verbrui kers volgen, die, in weêrwil dat men een beroep op hunne vaderlandsliefde doet - een fraaie vaderlandsliefde inderdaad! - de voorkeur geven aan datgene, wat inderdaad goed en degelijk is lanyard mede, die antwoordde dat volgens de instructiën van de Britsche Regeering, (le vloot in de nabijheid van Constantinopel zou blijven, totdat de Russen afgetrokken zouden zijn. Derby groot gewicht, doch is van meening, dat, I schepen worden tot hospitaaldienst in de Mi<l- vooraleer men zich een oordeel over de toekom- dellandsche Zee ingericht. De Daily Neics heeft Zondag-avond van zijn particulieren correspondent te Weenen nadere berichten ontvangen omtrent de zending van IgnatiefF. In hoofdzaak komen zij hierop neder: Zijne zending heeft geen resultaat opgeleverd. Zijne concession werden onvoldoende geacht en zijne pogingen om Oostenrijk over te halen tot het bezetten van Bosnië zijn mislukt. Andrassy heeft hem verklaard, dat Oostenrijk, ten einde het politiek, commercieel en militair evenwicht te herstellen, bereid is, het verdrag van San Stefano goed te keuren, mits alleen onder de volgende voorwaarden lo. Eene Oostenrijksche handels- en militaire conventie met Servië, Bosnië, Montenegro en Albanië2o. het beheer over den toekoin3tigen spoorweg naar Salonika wordt geplaatst onder controle van Oostenrijk 3o. Bulgarije verkrijgt, geen haven aan de Ae- geïsche zee4o. de suprematie van den Sultan in de hem overgebleven landen wordt gewaar borgd 5o. een rechtstreeksche overeenkomst tusschen Oostenrijk en Turkije betreffende deze punten wordt bij tractaat vastgesteld. Londen, 1 April. Bij het Lagerhuis heeft de heer Hardy de aangekondigde koninklijke bood schap ingediend. Daarin wordt gezegd Daar, wegens den tegenwoordigen staat van zaken in het Oosten en de hieruit voortvloeiende nood zakelijkheid van maatregelen ter handhaving des vrecles en bescherming van de belangen des Rijks, zich naar de meening van H. M. regeering een geval van hoogst dringenden aard voordoet, bedoeld in de daarbij betrokken wet, wenscht II. M. over verdere middelen voor den militai ren. dienst te kunnen beschikken en wordt mits dien aan het Lagerhuis medegedeeld, dat II. M. voornemens is, de legerreserve en de militie- reserve, of zoodanig gedeelte dezer troepen als II. M. noodig zal vinden, onmiddelijk in werke- 1 ij kan dienst op te roepen. Deze mededeeling werd met teekenen van goedkeuring begroet. In antwoord op eene vraag van lord Harring ton heeft sir Stafford Northcote medegedeeld, dat Engeland aan de mogendheden eene circu laire betreffende den tegenwoordigen staat van zaken heeft verzonden, met verzoek om het oordeel dier Mogendheden omtrent den toestand te vernemen. Het debat over de koninklijke boodschap is bepaald op aanstaanden Maandag, de indiening der begrooring van uitgaven op aanstaanden Donderdag. Voorts heeft sir Stafford Northcote medege deeld dat lord Salisbury de portefeuille van Buitenlandsche zaken heeft aangenomen. Bij het Hoogerhuis is de Koninklijke bood schap door lord Beaconsfield ingediend en het debat daarover insgelijks tegen aanstaanden Maandag aan de orde gesteld. stige politiek van Engeland vorme, 't noodig is de beslissing van het parlement omtrent de voorstellen der Regeering af te wachten. Rusland, zegt het blad, heeft alles gedaan om den oorlog in het Oosten te localiseerenindien andere Mogendheden zich eene vreedzame oplossing niet willen laten welgevallen, dan zal Rusland dit ten zeerste betreuren, doch gewapend afwachten tot men het de vruchten der gebrachte offers betwist. Geene bedreiging zou Rusland ooit kunnen bewegen van deze vruchten en van de eer om ze te verdedigen afstand te doen. 1 April. In de Russische bladen wordt gesproken ten gunste van eene rèchtstreekscke overeenkomst met Engeland. Konstantinopel, 31 Maart. De Russen ver sterken de linie van Schataldja en zijn bezig met het opwerpen van verschansingen op alle strategische punten. Osman-pacha, lleouf-pacha en Faud-pacha zijn naar het kamp van Maslak vertrokken. Moukhtar pacha is benoemd tot chef van den gencralen staf. Osman-pacha lat gouverneur van Konstantinopel. In de militaire kringen gelooft men aan eene verstandhouding met Rusland. Athene, 30 Maart. Het gerucht loopt, dat Engeland vergunning heeft gevraagd om een Legerkorps op Grieksch grondgebied te doen kampeeren. De Kamer is in buitengewone zitting opge roepen. De Turken zijn, bij een aanval op de insur gents», teruggeslagen en werden tot Volo ver volgd. 1 April. Met de slachting en het plun deren der christenen in Macrynitza en Thessalie wordt voortgegaan. De correspondent van de Times, de heer Coglo, is Vrijdag door de Turken, na een gevecht in Macrynitza, vermoord. Berlijn, 1 April. Voor het geval dat de bla den mochten aannemen dat de zending van Ig- natielf tc Weenen is mislukt, herinnert de Nordd. Ally. Zeitung, dat IgnatiefF niet in last had, eeni- ge overeenkomst met Oostenrijk te sluiten, maar alleen moest optreden als onderhandelaar over het vredesverdrag van San Stefano, ten einde dit verdrag bij Andrassy toe tc lichten en kennis te nemen van de dringende eischen, die voorOos- tenrijk-Hongarije uit den veranderden toestand zijn ontstaan, cn dit doel zijner zending mag geslaagd heeten. Parijs, 30 Maart. Volgens een particulier be richt uit Weenen, ïs IgnatiefF bij zijne onder handelingen met de Oostenrijksche Regeering tot geenerlei resultaat gekomen. De Standard heeft een telegram uit Constan tinopel van 27 dezerNelidoff- richtte een nota tot de Porte, waarin liij de verwijdering van de Britsche vloot uit. de nabijheid van Constantino- pel verlangt. SaTvet Pacha deelde de nota aan Weenen, 1 April. IgnatiefF is gisteren voor middag ten 11' ure naar St.-Petersburg vertrok ken. De Montagsrevne zegt/IgnatiefF heeft zich bij Andrassy kunnen overtuigen, dat Oosten rijk het vredesverdrag van San Stefano verwerpt, «als zijnde in strijd met, zijne eig.-ri belangen, zoowel als met die van Europa. Andrassy heeft hem Oostenrijks belangen nauwkeurig omschre ven. IgnatiefF heeft geen volmacht tot het sluiten van eanige overeenkomst en kou derhalve Oostenrijks verklaringen slechts ad referendum. nemen." Buda-Pest, 30 Maart. Naar aanleiding van eene petitie van het Zipscr comitaat, vragende verdediging van de bedreigde belangen der monarchie, zelfs met wapengeweld, ontspon zich heden in het Lagerhuis ecu debat. De rede naars, die verklaarden, dat de monarchie zich thans met Engeland moet verstaan, verwierven lëvèndigen bijval. Szilagyi zeide, dat het land nooit eene politiek kan goedkeuren, welke de monarchie van zijne machtigste bondgenooten zou berooven. De Minister-president zeide, dat het Huis het begrijpelijk zon vinden, dat de Regeering geen verklaring aflegt. St-Petersburg, 30 Maart. Het Journal de St.-PetersLourg hecht aan het aftreden van lor J 's-ïïcrtogenboscli2 April. Door den lieer W. Thieme alhier is aan het oordeel van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid onderworpen een ontwerp tot aanleg van een spoorweg van 's-Hertogenbosch naar VegheL Het punt van uitgang is genomen aan de Oost zijde van het station van den staatsspoorweg alhier; de lijn zal den Ned. Zuid-Oosterspoorweg volgen ter lengte van 1,250 KM., vervolgens, in Zuidelijke richting van dien spoorweg afbui gende en loopende door den polder „de Mantel" den rechter kanaaldijk langs de Zuid-Willems vaart bereiken voorbij Sluis No 1deze dijk zal worden gevolgd over eene lengte van 15,250 Km. en verlaten worden op 0.600 Km. benoor den de brug van den Noordbrabantseh-Duitschen spoorweg over de Zuid-Willemsvaart, van waai de spoorweg met een boog in Oostelijke rich ting, zich over eene lengte van 1.250 Km. met laatstgenoemden spoorweg zal vcreenigen tot aan het station vegKeï. Behalve dat door deze lijn eene welvarende streek in het spoorwegnet wordt opgenomen, zal hierdoor een verkorte weg worden verkregen van Londen via Rotterdam naar Duitschland, wanneer namelijk de nieuwe waterweg van Rot terdam naar zee in den toestand zal zijn ge bracht dat hij geen bezwaren voor de groote zeevaart meer oplevert en de spoorweg 's-Her togenboschZwaluwe zal gereed zijn. s'-llertogenboscn, 2 April. Naar aanleiding van het door de Kamer van koophandel alhier aan den Gemeenteraad gedaan verzoek om on dersteuning van de door haar aan de llegeering ingediende adressen betreffende de richting van den spoorweg 's-HertogenboschZwaluwe en de verlegging van de Diezebrng of verplaatsing wan het spoorwegstation heeft de Raad op voorstel van Burgera. en Weth. besloten aan den Minis ter van waterstaathandel en nijverheid te kennen te geven dat hij, zonder vooralsnog de dooi de Kamer van koophandel aangegeven denkbeel den voor te staan, de door haar geopperde be zwaren bevestigt en ook zijnerzijds van meening isdat bijaldien op de bestaande werken wordt voortgewerkt, een toestand zal geboren worden. die doodend is voor gewichtige gedeelten van het handelsverkeer in deze streek. De Raad verzoekt derhalve datalvorens ten aanzien dei- nieuwe spoorwegwerken alhier eene bepaalde beslissing worde genomen de toestand in geheel zijn omvang aan een grondig onderzoek worde onderworpen. Londen, 2 April" Het offieieele blad maakt bekenddat Hardy tot minister voor Indie en Stanley tot minister van oorlog benoemd is. Naar de „Standard" verneemt is het plan tot vestiging van een maritiem station te Tenedos opgegeven Weenen, 2 April. Het „Fremdenblatt" zegt: Reeds alleen de raoreele overeenstemming tus schen Engeland en Oostenrijk-Hongarije, welker meening over de niet-recktsgeldigheid van het vredesverdrag voor de overige Staten ééne en dezelfde isen het streven van beider Kabinet ten om het evenwicht in 't Oosten te bewaren, moet Rusland van een oorlog met. Engeland terughoudenzoodat de hoop op het behoud des vredes nog steeds zeer gerechtvaardigd is. Londen, 2 April. Reuters-Office meldt, dat lord Salisbury, onder dagteekening van 1 April, aan alle ambassadeurs van Engeland bij de buitenlandsche Kabinetten eene depêche zond, welker korte inhoud deze is De secretaris voor buitenlandsche zaken re sumeert eerst de gewisselde dépêches van 1-4 Januari tot en met die van graaf SchouwalolF van 26 Maart, waarin medegedeeld wordt dat Rusland zijne in dato 19 Maart gegevene ver klaring handhaaft. De Regeering Harer Britsche Majesteit betreurt dat besluit ten zeerste. Het is onmogelijk reeds vooraf te zeggen in hoever re de voorwaarden van het tractaat van San Stefano algemcene goedkeuring zouden vinden, maar het voorbehoud om er willekeurig de discussie over aan te nemen of af te wijzen, ontmoet ernstige bezwaren. Engeland kan geen gedeeltelijk on derzoek van het tractaat aannemen, omdat elk artikel als van zelf eene opheffing van het trac taat van 1856 beduidt. Lord Salisbury wijst verder in bijzonderheden op de ernstige gevolgen van het tractaat van San Stefano, hetwelk een machtigen Slavischen Staat in het leven roept, ten nadeele van het Grieksche element en van alle staten welke aldaar belangen heliben geplaatst onder Russische controle, waardoor Rusland een overwegenden invloed verkrijgt in de Mid dellandsche Zee. De Minister vestigt verder de aandacht op den afstand van Bessa- rabie en de annexatie van Batum, waardoor Rusland beheerscher wordt van de Zwarte Zee; op de oorlogsvergoeding, welke Turkije's hulp bronnen te boven gaat en op het feit dat het Turksche Rijk in allen deele aan de Russische politiek onderworpen wordt. Echter is 't niet deze of gene bepaling, maar de algemeene strek king van het tractaat, waaraan Europa zijne aandacht moet wijden. Lord Salisbury somt vervolgens Engelands belangen op met betrekking tot de Dardanellen, de Aegelsche en Zwarte Zee, de Perzische golf, de kusten van den Levant en het kanaal van Suez, en drukt er Engelands bezorgdheid over uit, dat het de voorposten eener groote en machtige Mogendheid zoo dicht daaraan ziet naderen en de Turksche jurisdictie in die wateren en gewesten ernstig door deze Mogendheid bedreigd ziet. Engeland blijft steeds, evenals gedurende de Conferentie te Constantino pel, streven naar het welzijn der bevolkingen in 't Oosten en zou gaarne aan een congres hebben deelgenomen, waarop het tractaat in zijn geheel in beraadslaging genomen zou zijn; maar noch zijne belangen noch het welzijn der be volking zou bevorderd worden door een congres, welks beraadslagingen belemmerd zouden zijn door het voorbehoud, hetwelk door prins Gort- schakolf werd voorgesteld. Stand op 31 Maart 1878. Gedurende de maand Maart zijn afgegeven 20 Spaarboekjesafgelost 10 op 120 posten ingebracht f3874,95 cn op 32 posten uitgeh.aald f2318.01. Getal inbrengers 1001 zij bezitten gezamenlijk in de Bank f 156,345.421/g- Het Bestuur der Spaarbank, JANSEN, Voorzitter. W. P. A. MUTSAERS, Secr.-Penn. Maandelijks overzicht van den loop der bevol king in de gemeente Waalwijk. Maart 1878. geboren: mannel. 11 vrouwl. 516 overleden mannel. 1 f, vrouwl. 45 Ingeschrev. mannel. 15 vrouwl. 621 afgeschrev. mannel. 5 vrouwl. 611 meer geboren den overl. 11 meer in- dan afgeschrev. 10 samen 21 Bevolking op 1 April. 4037. ZWOLLE, 31 Maart. Huiden. In Maart zijn hier navolgende prijzen besteed Koe- en Ossenhuiden 17 5 19 etsStieren dito 14 16 ets; van puike 20 22 ets; van vette Kalveren 27 a 29 e., alles per */skilo versch, terwijl voor prima kwaliteit gezouten, gave Koe- en Ossenhuiden, behoudens gewone conditie p. m. 23 c. en voor mindere, soorten 18 21 c. per kilo besteed is. Paardenhuiden met staart cn manen 1'7 o 8.25: zonder dito f 6.50 A 7-25Frnn- sche Schapenvellen f3.25 4.25; Duitsche dito om den naijver der andere mogend- j f ^g5 i.Aonuchtere Kalfsvellen f 1.25 a L7S, heden niet te wekken. Twee houten oorlogs- i alles per stuk.

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 3