Frankrijk. Engeland. Rusland. Oostenrijk. Mededeelingen. BUITENLAND. Bek Rumenië. Ingezonden stukken. Turkije. gie. Vr-hfc 11 gelijkelijk vertegenwoordigd. Mogtx de ondernemende eigenaars dier fabriek ie enorme opofferingwelke zy zich voor deze tentoonstelling getroost hebbente Parijs in ruime mate beloond zien. Woensdag-morgen kwam te Leiden een boe- renbruiloftspartij binnen bestaande nit 27 rij tuigen (tilbury's). Het regende en hagelde vreese- lijk, zoodat het letterlijk geen weer was 0111 een hond uit te jagen veel minder een bruid met haar bruidegom. Gewoonlijk gaat dat bruilofts rijden er vrij onhandig naar toe en niet zelden is het., dat de bruid de leidsels in handen heeft, ten teek en dat ook zij een deel van het boeren bedrijf op zich neemt. Dit was ook hier het ge val, doch wat gebeurde Vrij opgewonden als men is, moest het rijtuig waarin bruid en brui degom zijn gezetenover een brug, de bruid neemt ecu te korten draai, het rijtuig breekt en ons bruidje lag met armen en beénen in de modder te spartelen als een schelvisch op het //droge.,, 't Was vermakelijk om te zien. De nieuwe hoed van den bruidegom ging te water, en het paarddat was blijven staan stond de bruid aan te kijkenals wilde het zeggen „jonge vrouw! laat gij voortaan het bestuur maar aan mannenhanden over." Na een oponthoud van een uurreed het bruidspaar met een gshuurde tilbury verder, doch nu nam de bruidegom zelf de leidsels' W aalwijk, 11 April. Op de l.elen gehouden paarden- en beestenmarkt waren aangevoerd -17 paarden, 320 runderen en ISO biggen. Uitmun tend vet vee en kalfdragende koeien waren aan de lijn die gretig werden opgekocht. Onder de paaiden was de handel niet zeer geanimeerd, evenwel werden eenige puike 4- en 5-jarige paarden aan hooge prijzen rerkocht. De prijzen anèerden als volgt4- en 5-jarige handels- paarden f600 a f 800, vette koeien 250 a 325, kalfdragende koeien f250 a 300 hokkelingen fSO a 130. 0 Was de jaarmarkt goed bezocht, op de looiers- beurs was het ditmaal minder druk dan ge woonlijk. Zooals algemeen bij de heerschcnde kwijning in handel, was ook hier bij den grooten aanbod van allerlei leer weinig verkoop. Do prijzen der Schors waren lager en den handel daarin zeer flauw, ook in huiden ging weinig om. lhnnen. De nieuwe, bij den lieer J. Elshout al hier opgerichte handboog-schutterij draagt den naam „Constantie." Dit is de derde doelen die binnen eenige jaren in de gemeente is op gericht wel een bewijs dat ook hier het ver maak met den edelen handboog meer en meer gezocht wordt. Een bijzondere wachtdienst, zegt dp Gazette de Liegeis in de gemeente ingericht. Uit Parijs wordt aan de Köht. Ztg. geseind, dat in politieke kringen aldaar de overtuiging gevestigd is, dat uit een congres do vrede niet zal geboren worden, daar Engeland vast besloten is, zijn belangen in Europa en in Azië te waar borgen en geen rekening te houden met de offers waarop Rusland zich beroept 0111 zijn eischen kracht bij te zetten. Ook wordt ver zekerd, dat Engeland volstrekt niet geïsoleerd staat, maar zoowel op de materiële als op de morele ondersteuning van nagenoeg alle Euro- pecscbe Mogendheden kan rekunen. Men meld ons uit Breda: Door den Minister van Oorlog is aan de com missie uit de Kon. Mil. Academievoor de feestviering ter gelegenheid van het 50jarig bestaan, eene som f 4000 ter beschikking gesteld, zoo mede f 4000 aan den kommandant der genie te Breda, beide sommen om te dienen tot waar dige viering en opluistering van het feest. Een zwaar beschonken persoon ging, bij zijn omzrillingen door Amsterdam, op den Klove niersburgwal op een stoep zitten en sliep (laar aldra den slaap des regtvaardigen bij zijn ont waken zag hij dat zijn zilveren horlogiemet gouden ketting en zijn bottines waren ontvreemd. Donderdag-morgen is te Arnhem een vat met petroleum ontploft, dat te dicht in de na bijheid van een brandende kachel was geplaatst. De vrouw des huizes vond men gestikt op den grond liggen overdekt met brandwonden, en ook de man lag bewusteloos uitgestrekt, ernsti" door de vlammen verwond. Een jeugdig kind" dat zich mede in het vertrek bevond toen (le ontploffing plaats had, kwam met enkele kwet suren vrij. Men slaagde er in den brand, die door de groote hoeveelheid petroleum een rlieigend aan- .-zien had, in betrekkelijk korten tijd te stuiten. Iu een der Berlijnsche bladen leest men: „De belemmeringen, die in het najaar op Ne derland sch grondgebied tengevolge van de ver zanding der Waal bij Rossum en Brakel voor de Rijnscheepvaart zijn ontstaan, zijn niet zoo tijdig ter kennis van den Minister van Koop handel gebracht, als noodig was om eene spoe dige voorziening te bevorderen. Ten einde zich dit niet herhaleis aan den Oberpresident der Rijnprovincie opgedragen *le daarbij betrokken autoriteiten en belanghebbenden te verzoeken voortaan de aangifte van plaats hebbende of verwachte ongelegenheden niet. te vertragen. Tevens is bepaald, dat de autoriteiten dergelijke ingekomen aangiften of berichten voortaan on middellijk aan den Minister moeten mededeelen. Door de politie te Arnhem is de hand ge legd op een zoogenanmden wonderdokterdie verscheidene patiënten onder zijne behandeling- had. Binnen eenige dagen worden hfer twee zeldzame feesten gevierd de heeren Gooi van Loon en Eranciscus Hombergen mogen zich met hunne echtgeuooten in eene 50-jarige eehtver- eeniging verheugen, nog gezond en'kloek naar geest en lichaam, omringd van hunne kinderen en kleinkinderen. Geen wonder dat er toe bereidselen worden gemaakt om deae feesten luisterrijk te vierenwij komen er dan ook nader op terug. 's-Iïertogenbosch, 11 April. In de jongste vergadering van de Kamer van koophandel al hier is behandeld een schrijven van Burg. en Weth., waarin met het oog den achteruitgang van den graanhandel op de 'korenbeurs, de vraag werd gedaan of het niet raadzaam ware (le ko renbeurs op te heffen en den graanhandel in alle opzichten vrij te laten. I11 het door de Kamer daarop thans gegeven antwoord wordt verklaarddat zij steeds het meeste gewicht bÜjlt hechten aan ds instand houding der korenbeurs. Zij wenscht 0. a. met behoud der dagelijksche groente en boter markt, de Donderdagsche markt te bevoorrech ten en daaraan een beursdag te verbinden. Als dan moeten markt- noch "staangelden worden geheven. Vooral moet de handel in graan op staal kunnen geschieden. De Kamer Is verder van meening, dat de korenbeurs bij juiste maat regelen des Donderdags het brandpunt worden zal van allen handelen acht het derhalve wenschelijk dat de Commissie voor de beurs zooveel mogelijk worde samengesteld uit verte genwoordigers der verschillende met het beurs- bezoek in verband staande handelstakken. Londen. De circulaire van Gortschakoff, waar van de Times een uittreksel geeft, eindigt met de conclusie, dat de beschouwingen van lord Salisbury natuurlijk beter een punt, vau over weging zouden kunnen uitmaken, indien lord Salisbury naast zijn bezwaren ook practische voorstellen gegeven had, welke de mogelijkheid aanbieden om ten aanzien van de oplossing der geschillen en van een duurzainen vrede tot over eenstemming te komen. Londen, 11 April. In het Lagerhuis verklaarde Sir S. Northcote dat de Regeering al het mo gelijke doet tot herstel van den vrede in Thes- salie. De Porte had beloofd de ongeregelde troepen t: zullen verwijderen uit dit gewest. De Minister Smith zeide, in antwoord op eene vraag van Campbell, dat hij het bericht betreffende het landen van Britsche marine-sol daten te Tenedos ongegrond acht. zoekingen en arrestatiën voort. Den In drongen Turksche soldaten vele woningen binnen, waar onder in een huis van een beambte bij het Ooslenrijksch consulaat. Te Volo heerscht al- gemeene ontzetting. Constantinopel. De eerste Minister van Griekenland bezocht den Sultan, die vervolgens met Layard een onderhoud had in Savfet's' te genwoordigheid. Daarna hail Layard een onder houd met Reouf en Osman pacha. De Rsgeeriiif neigt tot Engeland over. De Regeering vaar digde een proclamatie uit, waarin zij de bevolking van Epirus en Tliessalie tot trouw aanspoort en belooft dat zij hervormingen en voorrechten zal verwerven evenals de overige provinciën vol gens liet vredestractaat. De Turksche dagbladen geven den raad onzijdig te blijven. Te Bucharest verzekert men dat Rusland geen gebruik zal maken van liet achtste artikel van het verdrag van San Stefano, maar een bijzonderen militairen gedelegeerde zal zenden om met Rumenie te onderhandelen over (le voorwaarden, waarop het de gemeenschap met zijn troepen via Rumenie behouden kan. Pol. Corr. wordt nit Tilburg. Naar men verneemt heeft de Ka mer van koophandel alhier zich tot de ltegee- ring gewend, om bij de regeling van de spoor- weg-zomer-diensten eene betere en spoedigere ahneensluiting tusschen de verschillende stations niet de vanhier vertrekkende treinen te verkrijgen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heelt het volgend schrijven ontvangen van de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen. Handelszaken No. 3343 Utrecht 10 April 1878. In antwoord op uwe missive dd. 3 April No. 4811, heb ik de eer u meiletedeelen, dat aan het daarin vervatte verzoek tot uitgifte van rot streek 3 plaats bewijzen van Tilburg naar Brussel via Breda—Antwerpen reeds door betrokken Spoorweg-Maatschappijen gevolg is gegeven. Van af 1 April 11. werden deze plaatskaarten bereids verkrijgbaar gesteld te Brussel (Nord), terwijl dezerzijds met (ie uitgifte op 15 Mei a. s. zal begonnen worden. De Directeur Generaal (ge teek en dj T. '3 JACOB. Aan '^'•mer van Kwo- De gezondheids-commissie te Petersburg heeft de invoer van de teerkapsules van Gugot geau- thoriseerd van wege hunne uitstekende uitwer king in gcval^ van verkoudheid, catharren, bron chitis en teering. Twee kapsules, ingenomen tel kens als men gaat eten, brengen spoedig beter schap aan. De behandeling kost slechts zes a acht centen per dag. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heeft, moet men op de driekleurige handteeke- ning van den heer Guyot, op liet étiquette let ten. In de meeste goede apotheken zijn de kap sules te verkrijgen. Brussel, 11 April. De avondbladen gaven een résumé van eene circulaire, die door Gort schakoff aan de Mogendheden gericht zou zijn, en waarin punt voor punt de bezwaren vai Oostenrijk tegen het tractaat van San Stefano zouden wederlegd worden. In dit stuk wordt bevreemding uitgedrukt, dat Oostenrijk niet.de gelegenheid heeft aangegrepen om Bosnië en Herzegowina onder zijne bescherming te nemen. De Russische Regeering meent dat een vergelijk tusschen de beide Mogendheden betreffende de wijzigingen in het Parijzer tractaat toelaten zou eene basis te formulecren, die aan bedoeld trac taat het karakter zou verleenen van een collec tieven waarborg. Luik, 10 April. Sedert veertien dagen wordt de gemeente Vothein door eene bende misda digers uitgeplunderd, welks 's nachts in de huizen dringen en alles aan stukken slaan. Gedurende den nacht van Üaturdag tot Zondag drongen vier hunner in eene herberg der gemeente. De herbergier werd gewekt door het geblaf van den hondhij nam eene pistool, loste dezelve op een der misdadigers, welke zich in den hof bevond. Aanstonds waren de vier kwaaddoeners op de vlucht, zonder eenig spoor na te laten, waaraa-a men hen zou kunneu herkennen. Weencn. Aan de Bucharest bericht Ruslands diplomatieke agent alhier, Stuart, heeft eergisteren openingen gedaan aan vorst Karei en aan de Rumeensche Regeering, welke naar inhoud en toon overeenkomen met de dreigende taal door Gortschakoff gevoerd tegen den Rumeenschen agent te Petersburg. Dr Vorst en de Regeering zijn over deze dreigingen te meer verontwaardigd, omdat de tegenwoordige uitgebreide dislocatie van het Rumeensche leger van Turn-Severin tot Galatz, dit meer blootge steld doet schijnen voor mogelijke overrompe ling of poging tot ontwapening. Aan hetzelfde blad wordt gemeld, dat eergisteren Russische regimenten ais voorhoede van de zevende en elfde legerkorpsen begonnen zijn van Rutschuk naar Giurgewo op te rukken, om de linie GiurgewoBucharest te bezetten. De Rumeensche Regeering onikent, dut dit een begin is van het bezetten van Rumenie door Russische troepen, teneinde de gemoederen niet te verontrusten. Na de terugkomst, vau Bratiano uit Berlijn, zal vermoèdelijh Johan Ghika met het samen stellen van een nieuw Kabinet belast worden. Pest. Bij gelegenheid van de discussie over de begrooting in de Kamer van Afgevaardigden nam de Minister-President, Koloman Tisza het woord hij betoogde, dat 't niet aan te ueme.11 is dat OostenrijkHongarije geïsoleerd zou we zen, als het misschien genoodzaakt zon. ziju voor de handhaving en eerbiediging zijner belangen oorlog te voeren. Tisza vestigde verder de aan dacht op de uit. de gebeurtenissen gebleken er varing, dat de belangen van den Ruineenschen en van den Hongaarsehcn Staat dezelfde zijn, daar beide een en denzelfden vijand hebben, namelijk het panslavisme. Ook de andere na burige volkeren zouden de oogen openen voor de waarheid van dit feit, zoodra zij de overtui ging verkregen zouden hebben, dat zij slechts door vriendschappelijke betrekkingen met de OostenrijkschIlongaarsehe Monarchie hunne individualiteit kunnen behouden. Ook thans nóg achtte de Regeering 't haren eersten plicht, voor de belangen der monarchie te waken en voor het behoud des vredes ijverig werkzaam te zijn. Met groote geestdrift werd de rede van den Minister toegejuicht. Weencn, 11 April. De Pol. Corresp. bevat een bericht uit Cattaro, dd. 11 April, dat in den geheelen omtrek van Antivari een levendige en bestendige tegenzin tegen de vereeniging met Montenegro aan het licht treedt De bevolking van de streek tusschen Dulcigno en Bojana weigert het wapen van Montenegro aan tc nemen; zonder onderscheid van geloofsbelijdenis verkla ren zij zich luide en beslist ten gunste van een vereeniging met Oostenrijk. Aan The Globe wordt uit St.-Petersburg gemeld, dat aldaar in officiële kringen ernstige vrees bestaat voor het spoedig uitbreken van verwikkelingen tusschen Rusland en China, daar de Chineesche generaal in Kashgaria, Tso Tsun- Fzan, Knshgar heeft verlaten om een inval te doen in Kulja. Petersburg, 11 April. Volgens de Agence Rasse zegt Gortschakoff in de circulaire, welke bij de Memorie is gevoegd, dat de Rjgeering de circulaire ïan Salisbury met nauwgezetheid heeft overwogenzij heeft daarin aanleiding gevonden tot opmerkingen, maar zich onthouden van eenig formeel voorstel. Da Engelsche Re- gecring zegt niet wat zij wilhet zou goed zijn dit te weten, om den toestand tot. klaarheid te brengen. Wat het Congres betreft, Gortscha koff herinnert er aan, dat Rusland aan de Mo gendheden officieele mededeeling heeft gedaan van den tekst van het tractaat, terwijl het ver klaarde, dat de Mogendheden volle vrijheid zonden hebben vau oordeelen en handelen, maar tevens dat gelijk recht aan Rusland toekomt. Bucharest, 11 April. Russische troepen zijn gesignaleerd te Bracadir, Stoeni en Dobreni. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van een artikeltje over den Erwtênkèver, voorkomende in No. 28 van „De Meijerijsche Counint" en het bericht, dat dit reeds door vele bladen besproken en met het volste recht gevreesde insect te Bladel onbekend zoude wezen, dient (lat in de onmiddelijke nabijheid van Eindh oven, namelijk te Stratum, dit insect in 1876 bij vrij groote hoeveelheid is waar genomen. 'In het voorjaar van „77" werd mij doorJhr. v/. v" Burgemeester van Stratum, eeu par tijtje erwten tér hand gesteld, te Stratum geteeld en met bewusten kever bfihebt. De ontwikke- lings en overgangstijdperken van dit insecten soort schijnen voor de individuen,nog al ver van elkaar te liggen, immers wij ontdekten in som mige erwten het pas verpopte rupsje, in vele de volkomen cocon of pop en in enkele den reeds ontwikkelden kever, een en ander 11a tuurlijk door behulp van microscoop en loupe. Waalwijk, 12 April 1878. V. G... De Pol. Corr. meldt uit Volo „Den Sn zijn 6000 Turken met zes stukken berggeschnt naar 'Velestino vertrokken. Een gedeelte van die af- deeling begeeft zich, tot versterking van het corps van Karditscha naar Larissa, terwijl een sterke Turksche afdeeling onder Iskender-pacha op llagia marcheert, T& Volo durep da huis- M ij'n keer de Redacteur. Een klein plaatsje s. v. p. voor onderstaande regelen. De Belgische centime-stukken hebben in ons land een volledige nederlaag geleden zij zijn als 't ware geheel verbannen. Mocht er 1111 en dan eens een in onze handen gestopt worden, dan wordt hij dadelijk gedoemd om het lot zijner broeders te doelen. Dit misbruik is met glans overwonnen. Hot ligt. niet in mijn plan een treurzang aan te heffen op het afsterven der Belgische centime- stukken, neen, ik wil uwe aandacht slechts ves tigen op een misbruik, dat in ons land, maar vooral in Tilburg, diep wortelen heeft geschoten. Ter zake Dagelijks worden de Heeren fabrikanten over stelpt met agenten van vreeside huizen, vooral uit België en Duitschland, om hunne waar te presenteereu. De monsters worden onderzocht cn cle prijs bepaald in Francs of Rijks-Marken. Met welk recht doen zij dat? Ja, zij ontvan gen die prijzen van hunne patroons en daarmee blijft bet zoo. Maar wat zon men in Belgic of Duitschland zeggen, wanneer een Tilbnrgsche fabrikant, de prijs zijner baaien in Nederlandsen geld no teerde Ileeft men daarom in Nederland niet hetzelfde

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2