Mededeelingen. Engeland. Duitschland. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Rusland. ,t*en ten spoedigste moet trachten af te wenden door liet indienen van een adres, waarvan de Commissie liet ontwerp voorgesteld heeft. Verder wenseht zij dat Burgem. en Weth. gemachtigd worden het advies van deskundigen in te winnen. Het vroeger zoo welvarende visschersdorp Eginond wordt met ondergang bedreigd. De meeste visschers komen met hunne gezinnen naar Den Helder, omdat daar tegenwoordig ge legenheid voor lien is eene woning te krijgen, maar bovenal omdat de haven van Nieuwediep hun alle geriefelijkheden voor huu bedrijf aan biedt. Bij de loting voor de nationale militie te Maastricht heeft zich het geval voorgedaan dat een jongeling aldaar, uit Duitsclie ouders, die tijdelijk in deze stad verblijf houden, geboren, zich voor de loting had doen inschrijven en een dienstplichtig nummer getrokken hebbende, zijn aanspraak op vrijstelling als eenig geboren zoon doet gelden, niettegenstaande hij nog twee wettige broeders bezit, die echter in Duitschland geboren zijn. De gepensioneerde kapitein ter zee Heutz, dezer dagen te Venlo overleden, heeft bij testa mentaire beschikking zijn vermogen (dat meer dan twee ton gouds bedraagt) na afzondering van eenige legaten aan zijne bloedverwanten en bedienden, bestemd tot het oprichten van een in\alidenhuis voor ouden en gebrekkigen, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis, die geen aan spraak hebben op verpleging in het oude mannen- of weeshuis te Venlo. Het einde van de ijzeren eeuw schijnt met rassche schreden te naderen, en de stalen eeuw aan te breken. De productie en het verbruik van staal neemt ract den dag toe. De groote fabrieken voor ijzeren rails in Zuid-Wales en Middlesborough hebben het werk zoo goed als gestaakt, daar slechts alleen vraag is naar stalen rails. Daar de stalen rails slechts 10 shilling per ton meer kosten dan ijzeren, en het daar entegen drie tot viermaal zoo lang kunnen uit houden, gaan alle spoorwegmaatschappijen van ijzer tot staal over. De aanbouw van stalen schepen neemt toe, daar ze duurzamer, lichter en beter te bevrachten zijn dan de ijzeren sche pen in Amerika zijn reeds een aantal groote bruggen geheel in staal uitgevoerd, de doelma tigheid van het staal voor bruggenbouw is dan ooi algemeen erkend. De grootere duurzaam heid van het staal in zijne verschillende toe passingen zal echter ongetwijfeld eenigszins be perkend op de productie gaan werkeu. Zondag-avond is op den Vijgendam te Amster dam een man, die te haastig van een tram wagen sprong, onder de wielen geraakt, met het gevolg dat een zijner voeten letterlijk werd af gesneden. In (leerniswaardigen staat is hij naar het gasthuis vervoerd. Uit Venlo wordt gemeld- Daar de sehuhlige aan de herhaaldelijk ge pleegde diefstallen van geld aan het station van het Staatsspoor alhier tot nog toe onbekend "bleven, loofde de exploitatie-maatschappij eene som van f25 uit voor hem, die den dader kon aanwijzen. Znturdag nu gelukte het den spoor wegbeambte Servais eeu jongen van IS-jarigen leeftijd, die zich dagelijks aan het stationsgebouw ophield, op heeterdaad te betrappen, terwijl hij -de geldlade van den bulfetliouder bestal. Dade lijk is de knaap in verzekerde bewaring genomen. Te Drunen is de vorige week eene landbouw- rlub opgericht uitsluitend uit landbouwers be staande. De club bestaat aanvankelijk slechts nit elf leden dat getal kan echter aanmerkelijk toe- vomen, daar liet grootste gedeelte der inwoners uit landbouwers bestaat. Naar wij met genoegen vernemen, is door (1e Hollandsche Spoorweg-Maatschappij aan de an dere directien der tusschen Amsterdam en Parijs ligirende spoorwegen voorgesteld om, bij gelegen heid der aanstaande Wereldtentoonstelling, peri odiek een zeker aantal 3e klasse retourbiljetten uit te geven naar Parijs tegen den prijs van zoogenaamde „volkstreinen". Wordt (lit voorstel aangenomen dan zal de Nederlandsche werkman in staat gesteld worden om voor ongeveer f 7 (1e reis heen en weer te doen en eenige, dagen te Parijs te vertoeven. Zijn wij wel ingelicht, dan zouden dergelijke biljetten aan de verschillende stations van den Hollandschen spoorweg AmsterdamBotterdam verkrijgbaar gesteld worden. (Amst. Ct.J Maandag-morgen is een spoortrein van Den Helder naar Amsterdam, ter hoogte van Drie huizen op een zandtrein geloopen. De Haark-m- sche Courant meldt daaromtrent de volgende bijzonderheden Trein No 10 komende van den Helder, is tusschen Velzen en Zandpoort met een zandtrein, pie zich in Noordelijke richting bewoog, in bot sing gekomen op ongeveer .20-meter Voorbij de plaats, waar de lijnen in elkander loopen. Naar men verneemt, was de machinist van den zand trein, meenende, dat de personentrein reeds ge passeerd waste vroeg van de zanderij nabij Driehuis vertrokken en was het hemtoen hij, op het vereenigingspunt aangekomen, den trein van den Helder voor zich zag, onmogelijk, den van eene helling komenden geladen zandtrein achteruit te brengen. De remmer in den ob servatiepost van den zandtrein sprong tot zijn groot geluknadat hij zijn rem had vastgezet van den wagen op den weg en ontsnapte daar door aan een gewissen dood want de wagen waarop hij zich bevond is geheel verbrijzeld. In het geheel zijn 5 zandwagens geheel of ge deeltelijk vernield. Ook de twee locomotieven, de Afrika van den personentrein en de Orion van den zandtrein, hebben schade geledeu. De buffer van de Orion is in den stooincylinder van de Afrika gedrongeu en heeft een stuk daarvan afgescheurd. De rijtuigen van den personentrein hebben weinig geleden. Wat op de beide treinen aanwezige mensclien betreft, deze zijn er betrekkelijk gelukkig afge komen. Een vijftal of zestal passagiers hebben lichte kwetsuren bekomen. Door den burge meester van Velsen werd onmiddclijk een ge neeskundige en de benoodigde politie toegezonden, om ter plaatse hulp te verleertbn. De commu nicatie op den weg wordt door overstappen op de plaats des onhcils onderhouden. Tilburg. Naar men ons van geloofwaardige zijde mededeelt, hebben zich reeds een viertal uitstekende mannen uit Duitschland voor de vacature van Directeur der Tilburger Weefschool aangemeld. De practisclie en theoretische bekwaamheden dezer sollicitanten moeten aan de beste verwach tingen beantwoorden eu wij hopen dan ook, dat de Gemeenteraad in dit geval in hei welbegre pen belang onzer industrie zal handelen en des noods een hooger geldelijk olFer dan aanvanke lijk uitgetrokken was, zal willen brengen, indien een uitstekend sollicitant anders voor de nieuwe inrichting zou verloren gaan. De ondervinding heeft het toch hier en elders herhaaldelijk bewezen, dat van de bekwaamheid en geschiktheid, voornamelijk van den eersten Directeur het welslagen en de bloei van elke instelling of inrichting grootendeels zoo niet ge heel afhangt. Dat er daarom niet op een wei nig minder uitgaven, veelmeer op degelijkheid en ervarenheid acht geslagen worde, want eene te onverstandige bekrompenheid zou wellicht later groote nadeelen ten gevolge hebben, ter wijl een naar eiscli en billijkheid gegeven salaris later voor onze stad ontwijfelbare voordeelen zal afwerpen, die de geldelijke offers van vroeger ruimschoots zullen dekken. Waalwijk, 16 April. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad is bij acclamatie benoemd tot 2e hulponderwijzer aan de openbare lagere school alhier H. Deswijzen, in het bezit! eener acte van hoofdonderwijzer, met aanteeke- ning voor de Fransche eu Duitsche talen en den landbouw. Vervolgens is goedgekeurd het rapport der Commissie, benoemd in de raadsvergadering van 4 April, teneinde een onderzoek in te stellen naar de richting en inrichting van den weg in de kloostcrsteeg. I)ie weg wordt nu aangelegd als volgt 1. De breedte der Kloostersteeg wordt vast gesteld op 16.20 Meter tusschen de voorgevels der huizen aan weerszijden staandeai wat binnen die lijnen geplant of daargesteld is moet worden opgeruimd de bepaalde breedte over de geheele lengte en aan weerszijden van den weg wordt onder gelijke hoogte gebracht. 2. De as van den weg wordt bepaald in het midden der opgegeven breedte. 3. De kanten van den weg worden met den uitgegraven grond belegd. 4. Op vier meter uit (1e as van den keiweg wordt, aan weerszijden eene rei boomen geplant en wel iepen- of lindenboomen voorts wordt voor de huizen eene plaatsruimte van 2 meter bepaald voor voetpaden, terwijl aan de prudentie van Burgemeester en Wethouders wordt over gelaten of de bestaande klinkerbestrating aan de Oostzijde zal worden verhoogd en in eene afloopende richting zal worden herlegd. Wordt er in andere plaatsen met veel ophef gewag gemaakt van het schoone vee dat er tegen het Paascbfeest geslacht wordt, ook onze gemeente behoeft in dit opzicht niet achter te staan tenminste het schoone vee, (lat wij het genoegen hadden van onze slagers te zien, getuigt, dat zij alle moeite hebben gedaan om hunne kalanten een heerlijk stuk vleesch te leveren. Sprang, 14 April. Heden middag ten 1 ure had alhier de bevestiging plaats van den nieuwen predikant, den heer Laüts uit Eemnesbuiten. Des namiddags ten 5 ure hield hij zijne intrede met een hartelijk woord tot (le opgekomen schare, (lie zoo talrijk was, dat de kerk ze allen niet kon bevatten. Het schoonste weder verheugde nog de blijde stemming van dien heugeb'jken dag. 15 April. Heden middag is liet huis, toebhoorende aan A. Kennis en bewoond door Ad. van Rijswijk, A. Kruif en W. van Dron- gela, geheel afgebrand. Alleen liet gebouw en de nboedel van eerstgenoemden bewoner was toga brandschade verzekerd, maar zeer laag. De oorzaak van den brand, die bij Adr. Van Rijïvijk moet zijn ontstaan, is- onbekend. Hoe wel de brandweer spoedig op de plaats tegen- wocdig was, viel er voor haar weinig te doen. (laai het brandende pand reeds te ver vernield was en er geen gevaar bestond voor andere gebaiwen. (J'crtniideuberg, 15 April. Door een aantal ingeictenen der gemeente Meeuwen, Mill en Ba- bvloiiënbroek is bij adres aan den Minister van waterstaat, handel en nijverheid te kennen ge- gevei, dat zij hunne volle adhaesie schenken aan le door de Besturen der gemeenten in het Lam van Heusden en Altena voorgestane rich ting van den spoorweg's-Hertogenbosch-Zwaluwe. De idressanteu verineenen niet noodig te hebben aan te toonen hoezeer het belang hunner ge- meeite, als liggende in het midden eener rijke en vruchtbare streek, bij dien spoorweg is be trokken met dankbaarheid terugziende op het geen door de Regeering reeds is gedaan tot vergslijking der belangen hunner streek met die van andere, zien zij de in deze te nemen be slissing met belangstelling tegemoet. Gedurende eenigen tijd achten wij ons ver plicht, de aandacht der zieken te vestigen, op de merkwaardige eigenschappen der Teerkapsnles van Güyot, ingeval van verkoudheid, catharren, teering en andere aandoeningen van de bronches en longen. Eene zaak heeft ons echter bijzonder getroffen, namelijkdat vele personendie in onze phar- macie komen om dat geneesmiddel te vragen, den naam zijn vergeten eu liet omschrijven met den naam van pillen, globules, ja zelfs pastilles. Als men zich direct tot ons huis wendtis het ons gemakkelijk het geheugen van den kooper te hulp te komen maar dat is niet altijd het geval als men zich elders aanmeldt om genoemd geneesmiddel te verkrijgen en dat kan tot nadeelige vergissingen aanleiding geven. Wij verzoeken daarom (le koopers vriendelijk den naam van Teerkapsules van Guyot wel te willen onthouden. Ten einde elke dwaling te voorkomen, gelieve men zioh vooral te herinneren, dat de" liandtee- keuing Guyot in drie kleuren gedrukt is op het etiquette, (lat zich op elke flacon moet be vinden. commissariaat, waar hij .hem ondervroeg. Aan-., vankelijk'weigerde hij elk. antwoord. Doch ten laatsteziende dat zwijgen niets zou baten, be kende hij alles en noemde tevens al zijne me deplichtigen. Korten tijd daarna was de bende, (lie hare werkplaats had in de Rue Villedo, in verzekerde bewaring. Zij bestaat uit zes perso nen. De drukpersen de inktliet papier eu alle toestellen zijn in de werkplaats gevonden. Ook waren er 550 biljetten ii 100 fr. voor handen alle van serie F. No. 1141 (gelijk er een in het magazijn van het Lonvre was aan geboden), gereed om te worden uitgegeven. Het bestuur der Fransche bank heeft den kassier van het Iouvret aan wien men de ont dekking der bende te danken li'ceft, laten geluk wenscheu met zijn kloek beleid. Zondag heeft op de Teems de groote roei- weilstrijd tusschen de booten van Oxfor l en Cambridge plaats gehad. Na den gewonen strijd gelukte het aan Oxford in 12 minuten en 24 seconden de Barnes-brug te passeeren. Daar Cambridge toen 35 seconden ten achter was, namen de Oxforders den strijd gemakkelijker op en roeiden netter, met eene kracht van 36 slagen per minuut, met het gevolg dat zij iu 22 minuten en 13 seconden den vlaggestok hadden bereikt. Cambridge kwam 40 seconden of ongeveer 20 riemslagen later en zoo behaalde Oxford de victorie. Louden, 15 April. De dagbladen beschouwen heden den staatkundigen toestand minder hoopvol. The Times zegt, dat men geen peil kan trekken op de houding van de Europeesehe Mo gendheden. De berichten openen het uitzicht op een Con gres, doch een vredelievende oplossing van de geheele verwikkeling is verder dan ooit ver wijderd. Het blad wanhoopt echter nog niet aan zoo danige vreedzame oplossing, want de elementen daar voor zijn aanwezig. Brussel. De Kamer heeft met 80 tegen 24 steramen hot. wetsontwerp aangenomen op de vermeerdering van het aantal leden der Kamers. Het oorspronkelijke ontwerp, dat de vermeer dering vaststelde op 14 afgevaardigden en 5 leden van den Senaat, is geamendeerd. Na een lange discussie en door de krachtige, pogingen van de linkerzijde is (le vermeerdering gesteld op 12 Afgevaardigden en 4 leden van den Senaat. De weggevallen plaatsen zouden den katholieken ten goede zijn gekomen. Voortaan zal de ver- deeling en- het aantal van de leden der Kamers geschieden met het oog op het cijfer der bevolking. Berlijn, 14 April. Een telegram van hier aan le Courrier de 1'It a lie gericht, verklaart, dat prins von Bismarck te Weenen en te Londen reeds maatregelen heeft doen ne men ten einde tot een schikking t« geraken. Tevens heeft hij aan die beide Mogendheden kennis- gegeven, dat Duitschland al zijn invloed zal gebruiken om Rusland te bewegen, aan het Congres volledige macht toe te kennen om de door het verdrag van Sjin Stefano in Europa te weeg gebrachte gebiedsveranderingen te be spreken en te wijzigen, op voorwaarde, dat. de Mogendheden als basis voor de discussie de weder afstand van Bessarabie eu de uitbreiding van Rusland in Azie, met inbegrip van Battim., goedkeuren en er tevens in toestemmen, (lat de aan Rusland toekomende oorlogsschadeloosstel- litig niet besproken worde, zijnde dit eeu qua es tic die alleeu Rusland eu Turkije aangaat. In den laatsten tijd zijn te Parijs velen vnl- sclic bankbiljetten van 100 fr. in handen gestopt, zoodat verscheidene bankiers reeds op bijzondere maatregelen van voorzorg bedacht waren ten einde niet het slachtoffer te worden van derge lijk bedrog. Thans is de bende, (lie de biljetten vervaardigde en reeds bijna een jaar lang te vergeefs werd opgespoord, in handen der politie. Ziehier onder welke omstandigheden de daders zijn gevat: Een fijn gekleed heertje, van om streeks achttien jarenkwam Zaterdag in de magazijnen van het Louvrekocht er eenige kleinigheden en reikte een bankbiljet van 100 fr. over. Dc kassier bekeek hetzag dat hét valsch was, en zeide het aan den kooper. Valsch? vroeg deze. Meteen haalde hij een echt bankbiljet van 500 fr. uit zijn brieventasch zeggende: ziedaar een ander van 500. Hij wilde nu het eerste biljet terughebben, maar de kas sier gaf het hem niet en ontbood heimelijk een commissaris van politie. Om het heertje op te houdenwendde de kassier voordat zijn kas niet ruim genoeg was voorzien om van het bil jet van 500 fr. terug te geven en gelastte hij met een veelbeteekenenden wenk een der be dienden het biljet bij de hoofdkas te gaan wis selen. Middelerwijl werd het jonge mensch door eenige oppassers in het magazijn in 't oog gehouden totdat de commissaris van politie, kwam. Deze legde bij zijne komst dadelijk de hand op den bedrieger en bracht hein naar het Aan The Globe wordt uit Cronstadt geschreven, dat zeer belangrijke orders zijn gegeven voor de uitrusting van kruisers. De correspondent had met een aantal zee-officieren gesoupeerddie over Frankrijk naar Amerika zouden vertrekken om daar de kruisers over te nemen, welke voor rekening van het Russisch Gouvernement zijn aangekocht. Die officieren deelden (len brief schrijver mede dat door de Russische marine autoriteiten maatregelen zijn genomen ora de sterkte van de vloot zoo geducht te maken, dat de Eugelsche koopvaarders in geval van oorlog ernstig gevaar zouden loopen. Niet alleen in Amerika maar ook in ver schillende andere landen van Europa worden voor rekening van Rusland stoomschepen aan gekocht. De aangekochte schepen zullen in de verschillende Europeesehe en Amerikaausche havens blijven liggentot het oogenblik van actief optreden zal zijn aangebroken. Oni deze kaapvaart op groote schaal te kunnen organ iseerenheeft Rusland tijd noodig, en het houdt daarom de vredes—onderhandelingen sle pende. Eerst wanneer liet met zijn plannen geheel gereed zal zijn zal Rusland het masker afwerpen. Verder deelt (le correspondent nog mede, dat door geheel Rusland inschrijvingen worden ge opend om voor de uitrusting van deze ter kaapvaart gereed te maken vloot de noodige fondsen bijeen te zamelen. Door de Regeering wordt de geestdrift om voor dat doel te storten, op alle mogelijke wijzen aangevuurd. St. Petersburg. Het Journal Je St. Peters- bourg verklaart in het reeds per telegraaf kor- telijk medegedeelde artikel, dat de vrijheid van handelen op het congres natuurlijk iu zich sluit het recht voor iedere mogendheid om elke be paling aan het tractaat aan de eigene en aan de Europeesehe belangen te toetsen. Van de mogendheden hangt 't af te beslissen, of zij niet slechts tot eene beoordeeling vau het vredes-

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2